Kombi bojler u stanu

poruka: 26
|
čitano: 7.904
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Kombi bojler u stanu
Imam kombi bojler nekih 20 godina i kad mi je neki dan bio dimnjačar u kontroli dimnjaka pitao sam ga što na postojeći dimnjak (živim u stambenoj zgradi) mogu staviti kad jednog dana ovaj bojler ode. Kaže kondenzacijski ali svi na istoj vertikali moraju staviti kondenzacijske bojlere. Kaže da postoji i klasični kombi bojleri za kupiti ali oni ne bi dobro radili jer su "mokri" a moj sadašnji kombi bojler je "suhi" a tih više nigdje nema !? E sad, dajte mi pojasnite, jel to stvarno tako ili ...?
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kombi bojler u stanu

Kondenzacijski bojleri su učinkovitiji od klasičnih kombi bojlera jer koriste toplinu vodene pare koja se oslobađa prilikom izgaranja plina za zagrijavanje vode.

Međutim, kondenzacijski bojleri zahtijevaju odgovarajući dimnjak koji može izdržati kiseli kondenzat koji se stvara tijekom procesa kondenzacije.

Zato je dimnjačar vjerojatno preporučio da svi stanari na istoj vertikali instaliraju kondenzacijske bojlere ako žele koristiti tu vrstu bojlera.

 

Što se tiče vašeg sadašnjeg "suheg" bojlera, pretpostavljam da je to zapravo konvencionalni kombi bojler koji koristi plin ili drugo gorivo za izravno zagrijavanje vode u spremniku. Ovakvi bojleri su stariji i manje učinkoviti od kondenzacijskih bojlera, ali se i dalje mogu kupiti.

 

Međutim, ako se odlučite za ovu opciju, trebat ćete biti sigurni da vaš dimnjak može izdržati dim koji se stvara tijekom izgaranja goriva.

 

Konačna odluka o tome koju vrstu bojlera želite instalirati ovisi o vašim željama i mogućnostima, ali bilo bi dobro da se konzultirate sa stručnjakom prije nego što donesete konačnu odluku kako bi bili sigurni da vaša instalacija odgovara sigurnosnim standardima.

 

 

i sada kada svi mislita da sam ovo ja israo - nisam nego chatGPT! :D

 

yup, za 5 godina svi dobivamo otkaz :D

NULL!=NULL
 
9 0 hvala 5
12 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
Ha ha... Ali ta umjetna inteligencija nije pogodila srž stvari.
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
Bacite oko na ovaj uređaj https://emos.com.hr/sime-uniqua-revolution/
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Kombi bojler u stanu
VladRi kaže...

 

 

 i sada kada svi mislita da sam ovo ja israo - nisam nego chatGPT! :D

 

yup, za 5 godina svi dobivamo otkaz :D

 

 

Baš sam prije ove tvoje zadnje opaske htio reći da si "ono" sve od nekuda prepisao..... 

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
12 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
davor333 kaže...

 Da... ima li tko iskistva s tim bojlerom?

Vidim da mu je cijena 2.000,00€

 

 

Inače htio sam pitati postoje li "mokri" i "suhi" atmoisferski bojleri kao što tvrdi moj dimnjačar?

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.3.2023 9:17 (tomislav10).
12 godina
offline
Kombi bojler u stanu

Izgleda nitko ... 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kombi bojler u stanu

Moram promijeniti bojler i prelazim na kondenzacijski kombi-bojler. Nakon dosta pretrage i istraživanja, suzio sam izbor na "Viessmann Vitodens 100-W B1KF 19 kW" i "Vaillant EcoTEC plus VUW 11/26".

 

Imate li iskustva s kojim od njih i kakva? Neki savjeti, preporuke možda?

 

Na koji god da se odlučim, planiram uzeti i pojedinačne termostate za radijatore i WiFi kontrolu preko aplikacije.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2024 22:18 (ministar).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu

Trista mu mrkvica , ovaj gore reče 2000€  .... i još treba aplikaciju za wifi .

 

Kad mi crkne bojler odem u trgovinu i za 150€ uzmem 80 litarski , donesem doma , okačim na zid , spojim 2 cjevi i tri žice i vozi miško.

14 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
AF139 kaže...

Trista mu mrkvica , ovaj gore reče 2000€  .... i još treba aplikaciju za wifi .

 

Kad mi crkne bojler odem u trgovinu i za 150€ uzmem 80 litarski , donesem doma , okačim na zid , spojim 2 cjevi i tri žice i vozi miško.

 I sa time imaš centralno grijanje i toplu vodu za cijelu kuću?

10 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu

Pa gdje ćeš držat lož-ulje , drva , pelate ili plinske boce za stan u zgradi , ne uvodim komplet za centralno jer mi ne treba, riječ je bila o bojleru za kupanje/tuširanje .

14 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
AF139 kaže...

Pa gdje ćeš držat lož-ulje , drva , pelate ili plinske boce za stan u zgradi , ne uvodim komplet za centralno jer mi ne treba, riječ je bila o bojleru za kupanje/tuširanje .

 Eto vidiš zato to smeće od tvog bojelra košta 150 eura, jer služi samo za pranje smrdljivih nogu 

10 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu

..a što osim pranja nogu radi tvoj "bojler" od 2000€ bez ostatka opreme , instalacija , radiatori , dimnjak itd. za centralno grijanje ?

14 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
AF139 kaže...

..a što osim pranja nogu radi tvoj "bojler" od 2000€ bez ostatka opreme , instalacija , radiatori , dimnjak itd. za centralno grijanje ?

 Grije veliku količinu vode u kratkom vremenu, trenutno, na otvorenom plamenu i pumpa istu kroz sustav. Eto vidiš zato košta 2000 eura, ne služi samo za pranje smrdljivih nogu.

13 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
Imam slične dvojbe.
Prije 3 tjedna sam obavio godišnju kontrolu i čišćenje izmjenjivača da bi serviser ustanovio da mi integrirana ekspanziona posuda pušta vodu u zračni dio i ruši tlak sustava. Radi on i dalje ali tlak nema kompenzacije po temperaturi pa se jednostavno stalno izmjenjuje tlak u cijelom sustavu.
U pitanju je 19-20god stari viessmann vitopend 100 pa serviser preporuča da se polako pripremim na zamjenu a savjetuje opet viessmann jer su materijali još uvijek mrvu deblji.
Reko, daj mi reci okvirnu cijenu pa bubne cca 2100 jurića s ugradnjom, što i nije prestrašno obzirom da godinama grije kuću i pere moje smrdljive pačke.
Samo me brine ako s klasičnom odem na kondenzacijski, moram smislit kud da odvodim kondenzat jer kupaonicu ne planiram razbijat.
Veselim se tome da ću konačno moć bojler ukalupit u home assistant na neki smart način a ne samo on/off funkcijama kak je sad.
10 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
forumaš kaže...
AF139 kaže...

..a što osim pranja nogu radi tvoj "bojler" od 2000€ bez ostatka opreme , instalacija , radiatori , dimnjak itd. za centralno grijanje ?

 Grije veliku količinu vode u kratkom vremenu, trenutno, na otvorenom plamenu i pumpa istu kroz sustav. Eto vidiš zato košta 2000 eura, ne služi samo za pranje smrdljivih nogu.

 Pa i kod mene isto, i ne treba ništa pumpat niti treba plamen niti imam kondenzat niti treba dimnjak , a čim odvrnem ventil ide vruća voda...

13 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu

Klasične više ni nemaš za uzeti kod nas. Nemaš nikakav odvod blizu bojlera (sudoper, perilica, tuš/kada)?

13 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
Hm, možda bi uspio u odvod perilice ukomponirat. Ostalo je gotovo na dijagonali prostorije.
14 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
AF139 kaže...
forumaš kaže...
AF139 kaže...

..a što osim pranja nogu radi tvoj "bojler" od 2000€ bez ostatka opreme , instalacija , radiatori , dimnjak itd. za centralno grijanje ?

 Grije veliku količinu vode u kratkom vremenu, trenutno, na otvorenom plamenu i pumpa istu kroz sustav. Eto vidiš zato košta 2000 eura, ne služi samo za pranje smrdljivih nogu.

 Pa i kod mene isto, i ne treba ništa pumpat niti treba plamen niti imam kondenzat niti treba dimnjak , a čim odvrnem ventil ide vruća voda...

 Kod tebe komad bakra uronjen u vodu, taman za oprat noge  i 150 eura je previše za komad lima i bakrenu šipku. Ne treba ni meni dimnjak ni dimnjačar, fasadni bojler i ne košta 2000 eura, nego puno manje i grije cijelu kuću. 

 

 

10 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu

...ma otkud ti "bakar" padne na pamet zar nisi nikada čistio bojler ili mjenjao grijač ... ?

U ovom tipu bojlera nema ništa bakreno ni grijač ni kako kažeš "šipka" za sondu termostata jer je mesingana ( samo el. kabal sa tri žice).

14 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
AF139 kaže...

...ma otkud ti "bakar" padne na pamet zar nisi nikada čistio bojler ili mjenjao grijač ... ?

U ovom tipu bojlera nema ništa bakreno ni grijač ni kako kažeš "šipka" za sondu termostata jer je mesingana ( samo el. kabal sa tri žice).

 Jesam, prije trideset godina dok nisam dobio plin... od tada imam termostat na željenoj temperaturu i grije cijelu kuću...tako da razumijem razliku u cijeni između 150 eura za kantu vode i 2000 eura za stroj koji služi daleko naprednijim zahtjevima.

10 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu

Nije to samo termostat već komplet za centralno grijanje a "bojler" je bio i ostao za grijanje vode ( kod mene 80L što nije "kanta") a plin većina u HRV nema za stanove pa koriste obični el. bojler kao i ja.

Grijanje mi gotovo i ne treba ovdje na jugu HRV jer su sve prostorije sa prozorima na jug i sunce zimi dopire pošto je nisko posvuda po prostorijama ( osim kupatila ). Kad nema sunca većinom je južina a kod bure uz bojler uključim u 21.00 i el. termo akum. peć do 7.00 (jeftina tarifa).

 

14 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu
AF139 kaže...

Nije to samo termostat već komplet za centralno grijanje a "bojler" je bio i ostao za grijanje vode ( kod mene 80L što nije "kanta") a plin većina u HRV nema za stanove pa koriste obični el. bojler kao i ja.

Grijanje mi gotovo i ne treba ovdje na jugu HRV jer su sve prostorije sa prozorima na jug i sunce zimi dopire pošto je nisko posvuda po prostorijama ( osim kupatila ). Kad nema sunca većinom je južina a kod bure uz bojler uključim u 21.00 i el. termo akum. peć do 7.00 (jeftina tarifa).

 

 kakve veze ima kaj tebi ztreba ili ne treba? Čovjek pita za plinski kombo bojler i ti mu ideš navoditi kak imaš istu stvar sa deset puta manjom cijnom. nemaš. Imaš kantu tople vode, imaš _urac od ovce u odnosu na plinski bojler koji grije cijelu kuću.

Ali ma koliko ja ponavljao ti to ne razumiješ...ali fora si mi za zajebanciju :D

13 godina
offline
Kombi bojler u stanu

Ma razumije kolega to ali sam prilično siguran da te samo trola. 

Tak je to kad se živi bliže mediteranu. Pola uloga u kuću nije potrebno, dok kod mene u kontinentalnoj trebaš debelu izolaciju, top stolariju s 3 stakla, hrpu radijatora ili podno, što efikasniji sustav grijanja....i onda opet dođe ljeto pa trebaš i klime da život bude podnošljiv.

 

Evo, imaš ovih dana u praksi. U subotu i ned na mjestima i 30 stupnjeva, danas 8-9. Kad se s posla vrnem, skvo će sigurno traži da se pali grijanje

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kombi bojler u stanu

Ovdje na jugu kad se spomene bojler to je električni , a kombi bojler svi pomisle električni sa priključcima za solarne panele grijanja vode.

14 godina
offline
Kombi bojler u stanu

Drugim riječima kanta vode sa grijačom :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice