Ugovor o autorskom djelu izdvojena tema

poruka: 35
|
čitano: 61.189
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Ugovor o autorskom djelu

Pozdrav, treba mi mala pomoć.Radim web za jednu udrugu i naravno ljudi žele sve crno na bijelo.Kako nemam obrt, jedino što mi ostaje je naplatiti se preko ugovora o autorskom djelu.

Molim ako netko ima primjer kako to treba izgledati.Samo me nemojte slati na Google, previše informacija a nigdje konkretnog primjera.

Bilo bi idealno ako se netko tako već naplačivao, pa da mi objasni iz prve ruke.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

-ugovor o autorskom djelu. (autor je umjetnik.. ovo je honorarno, tj 'obično' djelo)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Ugovor o autorskom djelu

kao što je ihush rekao, takva vrsta posla može se regulirati ugovorom o djelu

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Nisi u pravu, izrada web stranica se naplačuje s ugovorom o autorskom djelu.

Izrada weba ti spada pod autorsko djelo, malo proguglaj.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Može i s ugovorom o djelu, ali su "umjetnici" sebe ovdje puno bolje osigurali.Ne plačaju se doprinosi i ima još nekih olakšica u odnosu na običan ugovor o djelu.


16 godina
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu
suludi8 kaže...

Nisi u pravu, izrada web stranica se naplačuje s ugovorom o autorskom djelu.

Izrada weba ti spada pod autorsko djelo, malo proguglaj.

autorskim djelom možeš zaštititi dizajn stranice i njen sadržaj

rad na web stranici možeš naplatiti ugovorom o djelu

14 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Ok, ali što sam ja dosad guglao svi preporučuju korištenje autorskog ugovora, valjda zato jer ima neke olakšice u odnosu na ovaj standardni.

16 godina
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu
suludi8 kaže...

Ok, ali što sam ja dosad guglao svi preporučuju korištenje autorskog ugovora, valjda zato jer ima neke olakšice u odnosu na ovaj standardni.

ne znam, nemam prakse, nisam se bavio s time, ali imam nekog znanja, trebao bi otići po pravni savjet

 

ono što ti ja mogu reći da prilikom takvog sklapanja ugovora dobro definirate prava i obveze, kao i prijenos prava na druge. a o olakšicama ne znam

puno bi jednostavnije bilo sklopiti ugovor o djelu

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.9.2011 22:03 (igy).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Mislim da nisi daleko od istine.Iako ovdje ima sve lijepo napisano, ali mi je to isto čudno.Obe strane potpišu ugovor, bez ikakve ovjere...kako to može biti dovoljno, u mom slučaju, radi se odruzi sudaca da imaju čist račun. Evo link

16 godina
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu
suludi8 kaže...

Mislim da nisi daleko od istine.Iako ovdje ima sve lijepo napisano, ali mi je to isto čudno.Obe strane potpišu ugovor, bez ikakve ovjere...kako to može biti dovoljno, u mom slučaju, radi se odruzi sudaca da imaju čist račun. Evo link

problem kod sklapanja ugovora o autorskom djelu je tko ima pravo korištenja sadržaja, dodavanja sadržaja, mijenjanja izgleda.... prijenos prava na druge sudionike... jer ti određeni izgled i sadržaj štitiš kao svoj rad... ugovor je znatno kompleksniji

 

kod ugovora o djelu se ti obvezuješ na određeni posao/uslugu, a druga se strana obvezuje tu uslugu/ posao platiti... međutim izradom tog rada i naknadom se prenose prava raspolaganja na drugu osobu...

moguće je da kod tog ugovora imaš olakšicu (o tome ne znam)

14 godina
neaktivan
offline
Ugovor o autorskom djelu

Baci pogled na  oporezivanje-izračun.

Evo još jedan dobar link, malo mi je sad jasnije, ali bih stvarno želio iz prve ruke nekog tko ima napisani ugovor.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.9.2011 22:27 (suludi8).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Ugovor o autorskom djelu

-olakšica (30%) se odnosi na dio troškova koji im se priznaju, npr slikar nemora navoditi maretijal, boju..to je jedina prednost -zanemarivo, osim ako tražiš način kako 'smanjiti' davanje državi.

autor je autor-potpisnik npr designa (bolje za usporedbu slikar). Naručitelj posla je vlasnik. Naručen posao je uvjek u potpunom vlsaništvu naručitelja (copyright), jedino što se autor može potpisati (i ostaje trajno autor, osim ako je kao autor navedena npr firma).

Ugovor o djelu, je za konkretan posao po narudžbi (npr vodoinstalater treba pokrpati cijev, soboslikar obojati..), plaća se po izvršetku ili u etapama s navedenim odrađenim dijelom, doprinosi se plaćaju po završnom računu.

 

-btw, ako netko od sudaca sklopi takav ugovor (valjda znaju sve potrebne detalje), onda OK, inače radije registriraj djelatnost, može i obrt...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.9.2011 22:33 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu
suludi8 kaže...

Baci pogled na  oporezivanje-izračun.

Evo još jedan dobar link, malo mi je sad jasnije, ali bih stvarno želio iz prve ruke nekog tko ima napisani ugovor.

gle ja neću mudrovati da te navedem na krivo... posavjetuj se s nekim, ja bih morao pretresti zakone...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Ništa, pričekati ću na forumu, možda se pojavi netko da je naplatio web, a da nije firma ili obrt.

Ako se ne pojavi, sutra u potragu za pravnim ili knjigovodstvenim savjetom.

15 godina
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu
suludi8 kaže...

Ništa, pričekati ću na forumu, možda se pojavi netko da je naplatio web, a da nije firma ili obrt.

Ako se ne pojavi, sutra u potragu za pravnim ili knjigovodstvenim savjetom.

 na linku koji si dao.. primjeti žiro račun 31.. to se upravo zato spominje, jer bi svaki zidar ili pekar mogao reči da je umjetnik, autor itd..

-nemoj previše brinuti oko izračuna, solarno plačanje = plačanje preko računa x2 i plati sve doprinose koje traže. Tad si miran.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Ugovor o autorskom djelu
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2017 18:58 (Ivan M.).
 
2 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Ugovor o autorskom djelu

ja za fotke koje šaljem u novine i slčno koristim ugovor o autorskom djelu prema zakonu o autorskom pravu

 

ono što je različito od ovog ugovora kojega je ivan stavio gore u link je to što nedostaje ova rečenica: Temeljem čl. 27 Zakona o autorskom pravu (NN 53/91, 58/93, 09/99, 76/99, 127/99 i 67/01), te članka 600. Zakona o obveznim odnosima, dana XXXXX zaključen je UGOVOR O AUTORSKOM DJELU, ostalo je sve potpuno identično 

 

na ovom LINKU je nešto i o obvezama odnosno porezima i OVDJE također

 

zakon o autorskom pravu kaže slijedeće: 

 

 

Autorsko djelo

 

Članak 5.

 

(1) Autorsko djelo je originalna intelektualna tvorevina iz književnoga, znanstvenog i umjetničkog područja koja ima individualni karakter, bez obzira na način i oblik izražavanja, vrstu, vrijednost ili namjenu ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

 

(2) Autorska djela jesu osobito:

 

– jezična djela (pisana djela, govorna djela, računalni progra­mi),

 

– glazbena djela, s riječima ili bez riječi,

 

– dramska i dramsko-glazbena djela,

 

– koreografska i pantomimska djela,

 

– djela likovne umjetnosti (s područja slikarstva, kiparstva i grafike), bez obzira na materijal od kojega su načinjena, te ostala djela likovnih umjetnosti,

 

– djela arhitekture,

 

– djela primijenjenih umjetnosti i industrijskog dizajna,

 

– fotografska djela i djela proizvedena postupkom sličnim fotografskom,

 

– adiovizualna djela (kinematografska djela i djela stvorena na način sličan kinematografskom stvaranju),

 

– kartografska djela,

 

– prikazi znanstvene ili tehničke prirode kao što su crteži, planovi skice, tablice i dr.

 

(3) Predmet autorskog prava može biti svako autorsko djelo osim onoga koje to ne može biti po svojoj naravi kao i onog za koje je odredbama ovoga Zakona određeno da ne može biti pred­metom autorskog prava.

 

(4) Predmet autorskog prava je autorsko djelo u cjelini, uključujući i nedovršeno autorsko djelo, naslov te dijelovi autorskog djela koji udovoljavaju pretpostavkama iz stavka 1. ovoga članka.

 

(5) Naslov autorskog djela koji ne udovoljava pretpostavkama da bi bio predmet autorskog prava, a koji je već korišten za neko autorsko djelo, ne može se koristiti za djelo iste vrste ako bi mogao izazvati zabunu o autoru.

 

 

Dakle prema ovome izradu web stranice bi mogao naplatiti putem ovog ugovora - primjer ugovora kakvog ja koristim: 

 

Temeljem čl. 27 Zakona o autorskom pravu (NN 53/91, 58/93, 09/99, 76/99, 127/99 i 67/01), te članka 600. Zakona o obveznim odnosima, dana XXXXX zaključen je UGOVOR O AUTORSKOM DJELU 

 

između:

 

ABC d.o.o. Zagreb, Ilica 555, OIB: ______________

 

zastupan po direktoru društva Peri Periću

 

(u daljnjem tekstu: naručitelj),

 

i

 

Ivo Ivić, Zagreb, Duga ulica 5, OIB: ___________________

 

(u daljnjem tekstu: autor)

 

 

Članak 1.

 

Ovaj ugovor se odnosi na autorsko djelo:

 

___________________________________.

 

 

Navedeno autorsko djelo može se koristiti na sljedeći način:

 

_________________________________________.

 

Članak 2.

 

Rok za dostavu autorskog djela je do _______________ 201_. godine.

 

U slučaju da autor ne izruči naručeno autorsko djelo u ugovorenom roku, naručitelj ima pravo raskinuti ugovor.

 

Članak 3.

 

Ugovorne stranke suglasne su da je autor dužan na zahtjev naručitelja autorsko djelo doraditi, izmijeniti ili dopuniti, u cilju poboljšanja djela.

 

Članak 4.

 

Ugovorne stranke suglasne su da autoru pripada NETO honorar u iznosu od _____________ kn.

 

Porez na dohodak i prirez obračunava i plaća naručitelj sukladno Zakona o porezu na dohodak.

 

Naručitelj će naknadu za autorsko djelo doznačiti na žiro račun autora broj: ___________________ kod ________________ banke.

 

Članak 5.

 

Ako se korištenjem autorskog djela ostvari zarada koja je u očitu nerazmjeru s ugovorenom naknadom, autor ima pravo zahtijevati izmjenu ovog ugovora radi određivanja pravič­ni­jeg udjela u zaradi ostvarenoj korištenjem autorskog djela.

 

Članak 6.

 

Ugovorne stranke određuju da autor jamči naručitelju da je isključivi nositelj autorskih prava, koja je ustupio ovim ugovorom i da niti jedno od tih prava nije prenio na treću osobu. Autor može prenijeti autorska prava na drugu osobu jedino uz dogovor i suglasnost naručitelja.

 

Članak 7.

 

Stranke će eventualne sporove nastojati riješiti sporazumno, a u slučaju spora utvrđuje se nadležnost suda u ____________________.

 

Članak 8.

 

Ovaj ugovor je sastavljen u _______ jednaka primjerka od kojih svaka stranka dobiva po _______ primjerak, te ga u znak prihvaćanja stranke vlastoručno potpisuju.

 

U ________________________, dana _____________201__godine.

 

Autor:__________________________ Naručitelj:____________________

facta infecta fieri nequeunt
 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Ugovor o autorskom djelu

Draga gospodo, hvala puno.

Samo još nešto, ako sam se ja pogodio za web od 2000kn, koliko poslodavac treba uplatiti da bi ja na kraju imao 2000kn neto?

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2011 20:37 (suludi8).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu
suludi8 kaže...

Draga gospodo, hvala puno.

Samo još nešto, ako sam se ja pogodio za web od 2000kn, koliko poslodavac treba uplatiti da bi ja na kraju imao 2000kn neto?

ovisi gdje živiš, jer svaki grad ima drugačije poreze 

 

copy pejstat ću ti jedan primjer od 1000 kuna, jer će točnu računicu u lipu ipak bolje znati neki računovođa:

 

1. Uzmimo bruto iznos od 1.000 kn 

 

2. Umanjimo ga za porezno priznati izdatak od 30% i dolazimo do 700 kn. 

 

3. Tih 700 kn je porezna osnovica i na to obračunavamo 25% poreza što iznosi 175 kn. 

 

4. Prirez od 18% (za Zagreb) na tih 175 kn iznosi 31,5 kn. 

 

5. Neto iznos je 1000 - 175 - 31,5 = 793,50 kn 

 

Da biste dobili 793,50 kn ukupni trošak za poslodavca je 1.000 kn odnosno za lakše pamćenje za 100,00 kn neto ukupni trošak je samo 126,00 kn bruto. Ako živite u mjestu bez ili s manjim prirezom troškovi su još manji. 

 

dakle u ovom slučaju 206,50 kuna iznosi porez, ako živiš u zagrebu, druga mjesta u hrvatskoj imaju drugačije porezne i prirezne obračune - znači ako želim 1000 kuna neto na račun, klijent mora platiti 1,206.50 kuna

 

ovo još jedan copy paste s ovog LINKA

 

Ugovor o autorskom djelu

 

U slučaju da se posao koji obavljate honorarno za tvrtku može smatrati autorskim djelom, najbolje rješenje je potpisivanje Ugovora o autorskom djelu. Npr. programiranje ili usluge izrade web stranica se mogu smatrati autorskim djelom.

 

Prilikom potpisivanja Ugovora se dogovara bruto ili neto iznos honorara. U iznesenim primjerima se definira bruto iznos.

 

Kod Ugovora o autorskom djelu, ne plaćaju se doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, a priznaje se 30% troškova, pa je osnovica za obračun poreza i prireza na porez na dohodak u stvari 70% bruto ugovorenog iznosa.

 

Porez na dohodak se plaća 25% na osnovicu, dok prirez ovisi o prebivalištu fizičke osobe koja obavlja posao - za Zagreb je to primjerice 18%, Varaždin 10% itd.

 

eto, nadam se da ti je sve to skupa sada malo jasnije {#}

 

 

facta infecta fieri nequeunt
14 godina
neaktivan
offline
Ugovor o autorskom djelu

Jasnije mi je puno, hvala.Našao sam na netu još jedan način, meni se uplati moj neto iznos i poslodavac onda plača na taj iznos 26% poreza državi.

Moram to još malo istražiti, čini mi se puno jednostavnije.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

gle, ako taj poslodavac ima knijgovođu, taj knjigovođa će svjedno to riješiti, ili bi barem trebao pa mislim da nema potreba da razbjaš glavu s porezima i postotcima. sada ugrubo znaš koliki porez moraju platiti. 

 

po meni je najvažnija stvar ta što sada znaš da svoj posao možeš naplati putem ugovora o autorskom djelu i da ti za to nitko ne može prigovoriti {#}

 

 

facta infecta fieri nequeunt
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Istina, i meni je dosta poreza i prireza.

15 godina
neaktivan
offline
Ugovor o autorskom djelu

Stara tema ali meni zanimljiva jer me zanima nešto slično ovome.

 

Koliko sam skužio gore to su sve ugovori koje sastavljate kao fizička osoba, dakle vi lično sa klijentom koja može biti neka druga fizička ili pravna osoba.

No ono što mene zanima je to važi li isti ugovor ako se radi o pravnoj osobi koja će napraviti i prodati to djelo. Npr. izrada web stranica ili prodaja nekih

vlastitih fotografija. Ili se pak u ovom slučaju radi drugačiji ugovor koji ima možda neke posebne odredbe koje ugovor sastavljen od strane fizičke osobe nema?

www.eplati.com
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Pravna osoba izdaje račun za obavljene usluge. Fizička to ne može, a samim time niti pravna osoba koja plaća nema na osnovu čega isplatiti fizičku osobu. Pa se zato radi ugovor o djelu. Dakle, funkcionira jedino u slučaju da fizička osoba obavlja usluge pravnoj osobi kod koja nije zaposlena..

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Nebitno je jel to pravna il fizička osoba ti u ugvoru definiraš kome i šta naplačuješ bruto. Razlika između autorskog i ugovora o djelu je sljedeća. Ugovorom o autorskim pravima plačaš jedino porez fiksan u iznosu od 30%, a ostalo je tvoje neto prihod. Ugovorom o djelu imaš fixni porez od 15% (provjerite samo nisam 100% ziher) i doprinose za mirovinsko, zdravstveno i staž. Ugovor o djelu je varijacija ugovora o radu.

 

U ugovor o autorskim prvima podlježe softver, a pošto web stranice ulaze u tu kategoriju spadaju i one.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu
bed kaže...

Pravna osoba izdaje račun za obavljene usluge. Fizička to ne može, a samim time niti pravna osoba koja plaća nema na osnovu čega isplatiti fizičku osobu. Pa se zato radi ugovor o djelu. Dakle, funkcionira jedino u slučaju da fizička osoba obavlja usluge pravnoj osobi kod koja nije zaposlena..

 

Zanimljiva teorija...

 

sad ja imam firmu koja je registrirana kao dizajn studio recimo i dogovorim sa klijentom dizajn i izradu izradu internet stranice.

Sad prema tvom tumačenju ovoga ja nemam pravo zaštiti taj dizajn kao autorsko pravo, iako sam ja osmislio taj dizajn i napravio ga.

 

Znam da pravne osobe izdaju račun za prodaju roba i usluga i sukladno tome na računu je odmah iskazan porez, dok se mirovinsko i zdravstveno

vodi i plaća kao posebna stavka za svakog uposlenika i sukladno njihovim primanjima (plaći).

 

Prema ovome zaključujem da pravne osobe također mogu i trebaju imati ugovor o autorskim pravima čime bi zaštitili svoje radove, no na tim ugovorima

ne postoji stavka o iznosu osdnosno vrijednosti ugovorenog posla, a samim time ni iznos poreza te iznos davanja za mirovinsko i zdravstveno jer

za vrijednost posla će biti ispostavljen račun, a ovo ostalo kako sam i rekao gore plaća se posebno.

 

Nemam iskustva sa pravnim poslovima, a ovo mi je potrebno pa mi je svaka razmjena iskustava dobrodošla...

www.eplati.com
13 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Zyaštita autorskih prava i ugovor o autorskim pravima su dvije različite stvari, i ako si firma neš poslovati prek ugovora o autorskim prvima il ugovora o djelu već nekim trećim naćinom. I u autorskom i u ugovoru u djelu se unose bruto iznosi iz kojih se lako mogu izračunat davanja državi i tvoj neto.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.7.2012 20:46 (NoorMomento).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu
marko227 kaže...
Sad prema tvom tumačenju ovoga ja nemam pravo zaštiti taj dizajn kao autorsko pravo, iako sam ja osmislio taj dizajn i napravio ga.

 

Nemam iskustva sa pravnim poslovima, a ovo mi je potrebno pa mi je svaka razmjena iskustava dobrodošla...

Pobrkao si lončiće. Ugovor o djelu ili autorskom dijelu je oblik naplate fizičke osobe koja obavlja neki honorarni posao za pravnu osobu. U jednom slučaju su obuhvaćena davanja za zdravstveno i mirovinsko, dok to u drugom slučaju nije. Nema veze s autorskim pravima, premda autorskom djelu po defaultu pripada autorsko pravo. Tj. autorsko pravo možeš uživati i bez ugovora o autorskom djelu, nije ugovor osnova autorskog prava. Autorska prava definirana su zakonom o autorskim i srodnim pravima..

 

13 godina
neaktivan
offline
Ugovor o autorskom djelu

Evo kolege da vas ovdje pitam, pošto se tu jedino raspravlja u zakonski srodnim temama i web-dizajnu :

 

Mene zanima na koji način (najbolji) ja mogu primati donacije preko interneta (a da je sve po zakonu)?

 

Većinom bi donirali ljudi iz Hrvatske, ali i ljudi koji znaju Hrvatski kao jezik.

 

Mnogi su mi rekli : "Samo stavi žiro račun i boli te briga.", ali možeš "popiti" kaznu zbog toga. Mislio sam i osnovati Udrugu, no pošto nisam upućen u Udruge, ni to mi nije opcija (jer ne bih znao ništa o poslovanju i "cvrc").

 

Dakle, koja je najbolja opcija primanja donacija (izuzev osnivanja Udruge pa primanje donacija preko nje)?

 

Hvala!

 

P.S. Možete me kontaktirati i PM, ako iz nekih razloga ne želite svoju rezoluciju objaviti javno.

Pars pro toto.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Ugovor o autorskom djelu

Udruge spadaju u neprofitabilne djelatnosti, dakle sve što dobiješ moraš i potrošit. Ne naplaće već na poslovanje udruge.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice