Kompjutor se gasi u toku rada

poruka: 27
|
čitano: 4.640
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Kao što sam naslov teme kaže, problem je gašenje kompjutora u toku rada. U zadnjih 15-ak dana se gašenje dogodilo tri puta u skoro ujednačenim razmacima. Radio nešto na kompjutoru ili ne, kompjutor se sam od sebe ugasi kao da je nestalo struje. Pokušavao sam ga ponovno upaliti, ali nije išlo. Tek kada sam isključio lampicu na produžetaku pa je opet uključio kompjuter se mogao pokrenuti. I onda sve radi normalno kao i prije. Nema nikakvih prozora koji bi ukazivali na viruse ili neki drugi problem. Usisavao sam računalo jer sam mislio da je u tome problem, ali očito nije. Kompjutor je star 10 godina. Da li netko zna u čemu je problem? Hvala.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Počni od napajanja, ko zna kakva je marka i još k tome cijelo desetljeće staro a po simptomima se čini da rikava. Probaj posuditi na nekoliko dana od nekog ko ima viška a da ne koristi da ne kupuješ pa da ispadne da je matična ili ram ili čak u procesoru problem.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Može biti milijun različitih problema. Opis nije dovoljno specifičan.

 

Koje su komponente računala? Kakve su temperature u radu? Rade li svi ventilatori? Glasnoća u razinama normale?

 

10 godina za računalo bez većih ulaganja je ogroman vremenski period i za očekivati je da se javljaju problemi. 

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Intel(R)Core(TM)2 Duo CPU E7200 @2.53 GHz 2.53 GHz

RAM: 4,00 GB (3,5 iskorišteno), tip: DDR2

Matična ploča: ASUSTeK Computer INC., model:P5KPL

Grafička: AMD Radeon HD 6570

 

Kompjutor noromalno radi, nema buke ili škripanja. 

Što se tiče ventilatora, ne znam. Radi, ali ne znam da li može jače.

 

Koliko košta novo napajanje? Ako nije skupo kupio bih pa provjerio. Vidio sam da nije teško zamijeniti, nekoliko minuta posla.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada

Prijatelju, starije je to od 2009 ili je bilo staro kada si kupio. Nemoj ulagati u to, nema smisla. Pogotovo ne nasumično ubacivati komponente u nadi da će proraditi.

Očisti ga, zamijeni pastu što dođe između hladnjaka i procesora, provjeri da nema koji napuhan (ili procurio) kondenzator na matičnoj. 

Ako je na ploči neispravno par kondenzatora, lako je i jeftino zamijeniti.

Ako se problemi nastave a da nije bilo do temperatura i kondenzatora, probaj s nekim drugim napajanjem.

Novo napajanje kategorije smeće dođe 150-400 Kn, a kvalitetnija se nađu iznad toga.

 

Ono što je realnije i mudrije je zamjena svega (zadržiš kućište), za 1500-2000 Kn imaš novo i nekoliko puta jače/brže.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.11.2019 0:15 (191x7).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada

Najbolje bi bilo krenuti od temperatura u kompjuteru ,skini speccy aplikaciju i screenshot temperature da vidimo stanje pa cemo dalje ici. 

12 godina
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada
191x7 kaže...

Prijatelju, starije je to od 2009 ili je bilo staro kada si kupio. Nemoj ulagati u to, nema smisla....

Ma to je zvijer!

Mozda covjeku ne treba zahtjevno racunalo i ne vidim razlog zasto ne bi ga popravio,umjesto da izvali lovu za novo!

Vrlovjerovatno je i njemu napajanje otišlo,baš kao i meni,kupi neko no-name za 120 KN i Miško šibaj

Ne vjeruj ženi koja laže!
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Novo računalo mi stvarno ne treba, osim ako, ne daj Bože, kompjutor potpuno prestane raditi bez mogućnosti bilo kakve popravke. Ne igram igrice, nemam potrebu za zahtjevnim programima, tako da sam zadovoljan sa ovim.

 

Može li mi netko preporučiti koju napojnu da uzmem?

 

Evo i slike za temperature nakon 30-ak minuta od uključenja računala.

 

https://i.imgur.com/LGBUaZS.png

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Temperature izgledaju ok za Idle state , uzmi bilo koje 300-400w samo ne MS srotex.

Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Gledam na internetu da su katalogu neke napojne jedinice slikana sa kablovima, a neke ne. Možda zvuči blesavo, ali da li ću uz svaku napojnu dobiti i kablove ili samo uz one koje na slikama imaju kablove?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada
zombie kaže...

Gledam na internetu da su katalogu neke napojne jedinice slikana sa kablovima, a neke ne. Možda zvuči blesavo, ali da li ću uz svaku napojnu dobiti i kablove ili samo uz one koje na slikama imaju kablove?

 Uz sva dolaze kabeli. Samo su neka modularna, neka polumodularna, a neka ne. Modularno znači da kabele možeš odvojiti od napajanja, a ne samo od dijelova. Na polumodularnima možeš odvojiti samo kabele koji se rijetko koriste (koje možda ne trebaš).

Modularna su u principu osjetno skuplja, tako da se ne zamaraš time. A vjerujem i da ti izgled nije bitan. Uzmi bilo što, sve dok ima 3 ili više godina garancije.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Evo, našao sam dvije zanimljive. Prva od 500W je jeftinija od ovoga od 420W.

 

Spire 500W

Snaga: 500W, 1x Hladnjak 80mm, Konektori: 24pin ATX, 2x 4pin molex, 2x sata, 1x floppy
LC-Power 420W 12cm
Snaga: 420W, Veličina ventilatora: 120mm, Konektori: ATX V1.3, 20+4 Pin, 4 pin 12V, 4x SATA, 2x PATA, 1x Floppy 4 Pin
Koje da uzmem?
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.11.2019 12:46 (zombie).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada

LC Power jer je tiše zbog večeg ventilatora.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
10 godina
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada

Provjeri najprije produžni kabel, meni je on u jednom slučaju radio takve probleme

13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Ne čini mi se da je u njemu problem, jer bi se onda trebao češće gasiti, a ne 3 puta u 15-ak dana. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Jesi pregledao kondenzatore?

Promijenio pastu?

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Nisam.

 

Kako se to radi?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada
zombie kaže...

Nisam.

 

Kako se to radi?

 Očima. Pregledaš. Svaki napuhan ili procurio ne valja.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
15 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

pa, ak se gasi sam od sebe, vrijeme je za poboljšanje hlađenja procesora (zamjena paste; posebno ako je ista otpočetka - sve ima rok trajanja). ako ne znaš kako, daj to obaviti nekome tko zna a i imaš video-vodiče na jutubu. to bi trebalo biti dovoljno. računalo se ne pokreće ponovo zbog prekidača na produžnom,, nego kad sedovoljno ohladi. intelovi procovi puno izdrže ali ne sve i zauvijek. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Računalo se pokreće u razmaku od jedne minute od gašenja, ako prije toga isključim produžni kabel i ponovno ga uključim. Ako ne, onda ga mogu paliti i po 10 minuta, ali ništa.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Bio sam previše lijen da zamjenim bilo što pa sam izdržavao samostalno gašenje svakih 10-ak dana. Večeras sam saznao neke nove detalje koje bih želio podijeliti, jer bi vam možda mogao približiti problem i saznati o čemu je točno riječ. Naime, večeras sam imao problema sa konekcijom. Na adapteru mi stoji sve kao i prije, sve radi, ali konekcije nema. I nakon nekog vremena kompjutor se sam ugasi. Namjerno nisam htio da gasim prekidač na produžnom nego sam 30 sekundi držao dugme gdje se računalo pali i upalilo se. Sada je opet sve u redu, imam konekciju. Eto, nadam se da je problem malo jasniji. Možda je i bolje što nisam otišao da zamjenim napajanje, a možda i gore, vidjet ćemo. Što vi kažete, u čemu je problem sa računalom?

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Je, sada je sve puno jasnije. Sva sreca pa nisi zamjenio napajanje ili barem pokusao posuditi od nekoga nekakvo znj napajanje da testiras.

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 1:22 (SamoPitam3).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Ovih dana bih trebao uzeti novo koje mi je preporučeno na temi. Znaš kako to već ide, kada ti nešto ne stvara toliko problema da ti nije u fokusu ni ne doživljavaš ga. 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada
zombie kaže...

Ovih dana bih trebao uzeti novo koje mi je preporučeno na temi. Znaš kako to već ide, kada ti nešto ne stvara toliko problema da ti nije u fokusu ni ne doživljavaš ga. 

 Ne zna zašto bi kupio novo. Zar ne mozes od nekoga posuditi napajanje da isprobas ? Mislim, to je prastara konfiguracija da bi joj podario novo napajanje za probu.

Aj' za pocetak izvadi RAM i obicnom gumicom "prebrisi" kontakte. Meni ovo jako lici na problem sa maticnom i RAM-om. Jesi uopce provjerio kondenzatore na maticnoj kako su ti savjetovali ?

14 godina
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada
Taj pc nije vrijedan ulaganja pa cak i da se radi o ms srotexu
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Kompjutor se gasi u toku rada

Mislio sam uložiti u njega, jer mi računalo služi samo za internet pretraživanje. Ne isplati mi se da dam 8 tisuća kuna za novo. Evo sada se zvuk rada računala naglo promijenio, kao da se auto napolju pokušava upaliti ili, za one starije koji se sjećaju zvuka, kao da se premotava video ili audio kazeta.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kompjutor se gasi u toku rada
zombie kaže...

Mislio sam uložiti u njega, jer mi računalo služi samo za internet pretraživanje. Ne isplati mi se da dam 8 tisuća kuna za novo. Evo sada se zvuk rada računala naglo promijenio, kao da se auto napolju pokušava upaliti ili, za one starije koji se sjećaju zvuka, kao da se premotava video ili audio kazeta.

 Za 100-200€ mozes si sastaviti odlican nov pc tipa amd  za ureda i internet  pretrazivanje kakvih crnih 1000€ ako se ne igras sigurno neces davati te novce

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice