BIOS ne prepoznaje M.2 SSD

poruka: 12
|
čitano: 5.511
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
BIOS ne prepoznaje M.2 SSD

Bok!

Kupio sam Transcend 110S M.2 SSD i stavio ga u Asus N751JK. Windows je normalno prepoznao SSD i formatirao sam ga da provjerim jel normalno radi sve i radilo je.


Danas sam krenuo instalirati Windows na SSD, formatirao sam i SSD i HDD jer sam htio imati sve nanovo čisto. Uspio sam instalirati Windows, ali ne mogu ga bootati, BIOS uopće ne prepoznaje SSD.

Probao sam updateati BIOS na najnoviju verziju, ali opet ga ne prepoznaje.

Probao sam iskopčati i HDD i DVD tako da SSD bude jedini ukopčani disk, u nadi da će ga onda prepoznati, ali ne, sad nemam pod 'Boot Option Properties' ništa ponuđeno.




Što da radim?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD
teo2411 kaže...

Bok!

Kupio sam Transcend 110S M.2 SSD i stavio ga u Asus N751JK. Windows je normalno prepoznao SSD i formatirao sam ga da provjerim jel normalno radi sve i radilo je.


Danas sam krenuo instalirati Windows na SSD, formatirao sam i SSD i HDD jer sam htio imati sve nanovo čisto. Uspio sam instalirati Windows, ali ne mogu ga bootati, BIOS uopće ne prepoznaje SSD.

Probao sam updateati BIOS na najnoviju verziju, ali opet ga ne prepoznaje.

Probao sam iskopčati i HDD i DVD tako da SSD bude jedini ukopčani disk, u nadi da će ga onda prepoznati, ali ne, sad nemam pod 'Boot Option Properties' ništa ponuđeno.




Što da radim?

 Pa stavi da ti bios boota windowse iskljucivo preko m2_diska. U biosu ga vidis?

Imas tamo opciju da stavis da ti je m_2 disk prioritet

 

tj laptop ocito ima problem da m_2 bude primarni os disk..

 

https://forums.tomshardware.com/threads/asus-n751jk-not-booting-from-ssd-m-2.3401634/

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.7.2019 13:15 (toxic).
15 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD
pazi i koji si windows stavi jeli uefi ili druga opcija, ja znam da sam morao resetat tu opcije da mi bootne windows iako ga uredno ocitava u biosu ali nece bootat
battletag:MasnaKrvavic#2275
15 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD

-obriši sve s m2 diska.. tj kad si ga inicijalizirao i formatirao u win, napravio si storage medij, ne bootabilan..

-diskpart, selsect -broj..  /clean .. paziti što radiš, odspoji sve ostale diskove, ne trebaju (i eliminiraš mogućnost pogrešnog brisanja + kod installa postavljanje boota na pogrešan-drugi disk.) Sve obavi s boot-install medija kao usb..

-druga direktno povezana stvar je postavke biosa, uefi-legacy, gpt-mbr.. i sve povezano s defaultima kad bilo što od tog promjeniš, npr ahci mod, isključiš sec.boot, fastboot i sl. tj prvo podesiš bios kako želiš, nakon tog bootaš install medij u odgovarajući mod uefi-gpt..legacy-mbr.. i tad u odgovarajućem modu kreiraš bootabilan disk tj mbo ili gpt boot sektore, bez tog disk nije bootabilan-sys nego samo medij-storage.. (ne može bootati s njega ako nema boot..).

-za bootanje install medija koristi qbm-cms-expressbooot (kako se god naziva boot meni, ne bios-order i sl..) jer tad vidiš bootmedij i vidiš konkretne modove koje podržava tj ovisi kako je usb napravljen, može imati mbr ili gpt ili oba boot moda (ili neispravno pa nema ni jedan..) .. bios + boot mod medija ti određuju ono što možeš i to mora biti usklađeno-jednako, tek tad ide idući korak tj install osa tj kreiranje boot medija..

 

 

ili, sve napraviš ''ručno'' iz postojećeg win.. tj install win nije neka posebna stvar, običan copy-dekompres imagea.. kao što je i priprema diska tj boota stvar koju os može lako-brzo za par sekundi iz cmd-a.. diskpart, active, bootrec-bcdedit.. dism (wim-esd), sve to radi os, dok alati-installer (wizard) to samo olakša početniku koji klika 'next'..). Sva mudrost je natipkati to u cmd-u.. (a to ne možemo ovako jer path nije isti kad si u win, na drugom računalu i sl.. npr disk c: .. je uvjek onaj na kojem je win mada može biti bilo koji path do diska-particije.

+ ovisno o postojećem .. npr oem računala i win koj je tvornički instaliran ima i razne skrivene particije, recovery i sl. koje su zbog licenci namjerno zakomplicirane... praktičnije je obrisati jer su ugl nepotrebne od kad win ima automatsku aktivaciju i bolje je koristiti posljendji build nego se recoveryjem vraćati na staro, pogotovo ako je od w7-8..

 

++ naravno, provjeriti jer to što neko računalo ima neki priključak ne znači da može npr bootati s tog diska, tj to mora postoajti kao opciaj u biosu, ovisi kako je izvedeno, da su svi diskovi 'isti' ili je posebno hdd-ssd-m2-nvme.. tj m2-nvme mogu imati posebno dio za podešavanje i može biti potrebno duplireboot+postavke u biosu koje tad postanu dostupne kad se nešto omogući..

 

+da ga nisi provjeravao i foramtirao u win, tad bi 99% prošla instalalcija jer bi tad disk bio inicijaliziran i kreiran boot u odgovarajućem modu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.7.2019 13:51 (ihush).
8 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD
dado16 kaže...
pazi i koji si windows stavi jeli uefi ili druga opcija, ja znam da sam morao resetat tu opcije da mi bootne windows iako ga uredno ocitava u biosu ali nece bootat

 Probao sam obje opcije i probao sam u BIOSu sa svim mogućim kombinacijama, ali ne uspijevam ništa.

10 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD
teo2411 kaže...

Bok!

Kupio sam Transcend 110S M.2 SSD i stavio ga u Asus N751JK. Windows je normalno prepoznao SSD i formatirao sam ga da provjerim jel normalno radi sve i radilo je.


Danas sam krenuo instalirati Windows na SSD, formatirao sam i SSD i HDD jer sam htio imati sve nanovo čisto. Uspio sam instalirati Windows, ali ne mogu ga bootati, BIOS uopće ne prepoznaje SSD.

 

- Vjerovatno je bio spojen i HDD pa je boot ostao na njemu.

Probao sam updateati BIOS na najnoviju verziju, ali opet ga ne prepoznaje.

Probao sam iskopčati i HDD i DVD tako da SSD bude jedini ukopčani disk, u nadi da će ga onda prepoznati, ali ne, sad nemam pod 'Boot Option Properties' ništa ponuđeno.

-Normalno kad nema nijedan bootabilan medij, ali u biosu ga treba prikazati kao disk .

 

 Spoji USB sa bootabilnom instalacijom Win10 i vidi hoće li proći instalacija dok je samo SSD spojen.

(Normalno disk kontrolor u bios-u treba biti na AHCI modu ).

 Evo vidi i ovo "rješenje" : https://forums.tomshardware.com/threads/asus-n751jk-not-booting-from-ssd-m-2.3401634/

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.7.2019 19:52 (AF139).
8 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD

Ma ne ide ni tako, izgleda da laptop ne može bootati s NVMe drivea. Kupio sam 2,5" SATA SSD i sad sve radi.

15 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD

kažu da radi i nvme m2.. klik2.. ili pročitaš odgovore..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
BIOS ne prepoznaje M.2 SSD

da ne otvaram novu temu isto problem prepoznavanje hdd/ssd imam sve pod moj pc, m2 mi win, druga dva ssd za igre i treci hdd 1tb za podatke, e sad sve je ukopcano al hdd ne ucitava, zamjenim kablove ucitava hdd nece ssd, i tako u krug, probao izmjeniti utore na mbo al opet nece da ucita jedan od njih.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD

ako se stvar mijenja kad zamjeniš kablove.. tad je jedan kabel neispravan (kontakt-žica..). Umjesto da stalno pokušavaš spojiti sve, pokušaj samo jedan disk, svim kablovima... i tad ako je kabel, neispravan ćeš otkriti dok je ostatak računala ispravan. Problem ako nije jedan uzrok nego više, npr napajane-mbo-disk i kabel.. jer npr strujnim udarom može otići jedna ali i više stvari istovremeno.

 

ili je problem napon, pa dva uređaja troše naravno više nego jedan, ili početak kvara jednog od diskova pa elektronika divlja i ometa drugi, kao i početak kvara kontrolera npr pregrijavanje-smetnje.. no kabel je sasvim dobar odgovor za sad.

-starenjem sve slabi, povećava se otpor, raste temeperatura.. efikasnost i sad si možda na 'granici'.. tj ako je do sad radilo, neće vječno.. i tad može biti situacija da jedna stvar radi sama, ali više ne.. napajanje + mbo (jer mbo kompenzira nepravilnosti u napajanju, dok može..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD
ihush kaže...

ako se stvar mijenja kad zamjeniš kablove.. tad je jedan kabel neispravan (kontakt-žica..). Umjesto da stalno pokušavaš spojiti sve, pokušaj samo jedan disk, svim kablovima... i tad ako je kabel, neispravan ćeš otkriti dok je ostatak računala ispravan. Problem ako nije jedan uzrok nego više, npr napajane-mbo-disk i kabel.. jer npr strujnim udarom može otići jedna ali i više stvari istovremeno.

 

ili je problem napon, pa dva uređaja troše naravno više nego jedan, ili početak kvara jednog od diskova pa elektronika divlja i ometa drugi, kao i početak kvara kontrolera npr pregrijavanje-smetnje.. no kabel je sasvim dobar odgovor za sad.

-starenjem sve slabi, povećava se otpor, raste temeperatura.. efikasnost i sad si možda na 'granici'.. tj ako je do sad radilo, neće vječno.. i tad može biti situacija da jedna stvar radi sama, ali više ne.. napajanje + mbo (jer mbo kompenzira nepravilnosti u napajanju, dok može..).

 probao sa drugim kablom ista stvar, to sam zaboravio napisati. ssd i m2 su novi, samsung pro i hdd  su stari par god. komp je novi tj proc i maticna. budem sad na godisnjem se malo poigrao pa cemo vidit.

10 godina
offline
Re: BIOS ne prepoznaje M.2 SSD

Osnovna stvar kad se instalira OS je boot konfiguracija sa podatkom npr. disk0 particija1što znači da se promjenom kabla tj. sata porta mjenja "disk0" te glupi bios nevidi boot tamo gdje ga traži.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice