Kucna mreza

poruka: 51
|
čitano: 15.356
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Kucna mreza

Pozz svima. Doma imam tcom internet, preko bakra brzina 60Mbit/s. Router je tcom ZTE ZXDSL 931 VII koji i nije bas neka sreca sta se wifia tice, dosta mi je slab signal na gornjim i donjim etazama kuce (kuca je na poluetaze, router se nalazi na srenjoj etazi i ne moze se micat). Moj plan je iskljuciti wifi na ruteru i mreznim kabelom spojiti dva ap tp-link tl-wa901n (staviti iste nazive mreze i sifre na oba, samo na razlicitim kanalima) kako bi poboljsao signal u kuci na ostalim poluetazama. Komp u kucnom uredu i tv su direktno spojeni utp kabelom i tako bi i ostalo. Jel to ok i dal cu dobiti na pokrivenosti ili imate neki drugi bolji prijedlog. Hvala unaprijed na pomoci, savjetu. Lp

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kucna mreza

imao sam malo jači model i to ti je jadno rješenje pokušaj sa huawei i xiaomi routerima,ne mora bi baš ap možeš sebi uzeti i neki router pa ga spojiš na wan utor

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kucna mreza
blackalbum kaže...

imao sam malo jači model i to ti je jadno rješenje pokušaj sa huawei i xiaomi routerima,ne mora bi baš ap možeš sebi uzeti i neki router pa ga spojiš na wan utor

 Znaci nije bilo dobro? Ako je router bolje rješenje uzet cu routere, jel postoje ta 2 wan porta na mom routeru jer trebam 2? Nazalost ne kuzim se bas previse u to.

14 godina
offline
Re: Kucna mreza

A koji telekom koristiš? imaju li oni kakve bolje routere?

 

Definitivno bolji router, prije svega onaj koji ima mogućnost rada na obje frekvencije WLANa (2.4 / 5 GHz) je nužan, bilo od telekoma, bilo tvoj, pa baciš šugavi telekomov router u bridge mode, tj. da bude samo modem za tvoj router, na kojem radiš svu administraciju...

Ju je je? Je ju je!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kucna mreza
Stric_Jura kaže...

A koji telekom koristiš? imaju li oni kakve bolje routere?

 

Definitivno bolji router, prije svega onaj koji ima mogućnost rada na obje frekvencije WLANa (2.4 / 5 GHz) je nužan, bilo od telekoma, bilo tvoj, pa baciš šugavi telekomov router u bridge mode, tj. da bude samo modem za tvoj router, na kojem radiš svu administraciju...

 Internet je od Tcoma, gore sam napisao model i brzinu koju imam, znaci imam internet i fixni telefon koji idu preko njihovog routera. Ok, mogu li onda ostavit taj njihov skart router i stavit ga u taj bridge mod da bi spojio neki svoj bolji router Asus ili nesto drugo? Hoce li mi telefon raditi i dalje s obzirom da sam njihov router prebacio u brodge mode?

14 godina
offline
Re: Kucna mreza

Pa HT je uvijek prije imao routere s dediciranim LAN RJ45 portovima za Internet te za IPTV, a telefon ima RJ11 izlaze dedicirane (mislim, bar je tako prije bilo)...

 

Tako da ti svakako moraš njihovu tehničku nazvati (tek kad podesiš svoj router da sve radi, doduše bez interneta) i reći da ti prebace u bridge mode, a onda im naglasi da imaš telefon spojen na njihov router - pa će ti reći da li ostaje tamo...

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Re: Kucna mreza

Ništa neće pomoć drugi ruter u bridge modu jer će ostati problem sa etažama koje uslijed gušenja u betonu ostaju sa slabijim wifi signalom i svaki put kad netko na srednjoj etaži strima na wifi njima će ispadati konekcija.

Na 5GHz je još veće gušenje nego na 2,4GHz.

15 godina
offline
Re: Kucna mreza
Nzn cemu kompliciranje uopce ako je samo u wifiu problem i ima kablove do svake etaze. Na svakoj spoji AP neki ili router i vozi.
Moj PC  
2 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Kucna mreza
R4zOR229 kaže...
Nzn cemu kompliciranje uopce ako je samo u wifiu problem i ima kablove do svake etaze. Na svakoj spoji AP neki ili router i vozi.

 bolje ap. jeftiniji i svi uredjaji su u istoj mrezi....

13 godina
offline
Re: Kucna mreza
tinostp kaže...

Pozz svima. Doma imam tcom internet, preko bakra brzina 60Mbit/s. Router je tcom ZTE ZXDSL 931 VII koji i nije bas neka sreca sta se wifia tice, dosta mi je slab signal na gornjim i donjim etazama kuce (kuca je na poluetaze, router se nalazi na srenjoj etazi i ne moze se micat). Moj plan je iskljuciti wifi na ruteru i mreznim kabelom spojiti dva ap tp-link tl-wa901n (staviti iste nazive mreze i sifre na oba, samo na razlicitim kanalima) kako bi poboljsao signal u kuci na ostalim poluetazama. Komp u kucnom uredu i tv su direktno spojeni utp kabelom i tako bi i ostalo. Jel to ok i dal cu dobiti na pokrivenosti ili imate neki drugi bolji prijedlog. Hvala unaprijed na pomoci, savjetu. Lp

Moj savjet je kupovina nekog Wi-Fi routera s opcijom izrade mesh mreže. Recimo, uzmeš neki TP-Link router koji podržava OneMesh, te provjeriš kakva je pokrivenost Wi-Fija. Ako i dalje nije onakva kakvu želiš, možeš kupiti njihov(e) range extender(e) koji podržava(ju) OneMesh. Onda ih fino povezeš s njihovim routerom i imaš konstantnu povezanost kroz cijelu kuću; bez ikakvih prekida.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kucna mreza
R4zOR229 kaže...
Nzn cemu kompliciranje uopce ako je samo u wifiu problem i ima kablove do svake etaze. Na svakoj spoji AP neki ili router i vozi.

 Da bas tako, do svake poluetaze imam sproveden utp kabal, zato sam prvo i postavio pitanje za te AP jel su ok za tako nesto. Mesh je odlicna stvar, ali trenutno mi ne ulazi u budget :(. Hvala svima na savjetima, ako moze samo neki savjet jos za best buy AP, trebaju mi dva.

5 godina
offline
Re: Kucna mreza
tinostp kaže...
R4zOR229 kaže...
Nzn cemu kompliciranje uopce ako je samo u wifiu problem i ima kablove do svake etaze. Na svakoj spoji AP neki ili router i vozi.

 Da bas tako, do svake poluetaze imam sproveden utp kabal, zato sam prvo i postavio pitanje za te AP jel su ok za tako nesto. Mesh je odlicna stvar, ali trenutno mi ne ulazi u budget :(. Hvala svima na savjetima, ako moze samo neki savjet jos za best buy AP, trebaju mi dva.

 TP link....

13 godina
offline
Re: Kucna mreza
Posmatrač kaže...
tinostp kaže...
R4zOR229 kaže...
Nzn cemu kompliciranje uopce ako je samo u wifiu problem i ima kablove do svake etaze. Na svakoj spoji AP neki ili router i vozi.

 Da bas tako, do svake poluetaze imam sproveden utp kabal, zato sam prvo i postavio pitanje za te AP jel su ok za tako nesto. Mesh je odlicna stvar, ali trenutno mi ne ulazi u budget :(. Hvala svima na savjetima, ako moze samo neki savjet jos za best buy AP, trebaju mi dva.

 TP link....

Koliko vidim, TP-Link baš i nema neki izbor AP-ova. Možda mu je bolje uzet onda neki TP-Link router kao što je Archer AX20. Ja ga imam i zadovoljan sam s njim; nema nikakvih problema s istim, sve radi odlično i stabilno. Cijena je prava sitnica, trenutno ga se može nabavit za 454 kn na Extreme Digitalu. Ja sam ga ugrabio dok je bio 405 kn početkom godine.

5 godina
offline
Re: Kucna mreza
Marko :D kaže...
Posmatrač kaže...
tinostp kaže...
R4zOR229 kaže...
Nzn cemu kompliciranje uopce ako je samo u wifiu problem i ima kablove do svake etaze. Na svakoj spoji AP neki ili router i vozi.

 Da bas tako, do svake poluetaze imam sproveden utp kabal, zato sam prvo i postavio pitanje za te AP jel su ok za tako nesto. Mesh je odlicna stvar, ali trenutno mi ne ulazi u budget :(. Hvala svima na savjetima, ako moze samo neki savjet jos za best buy AP, trebaju mi dva.

 TP link....

Koliko vidim, TP-Link baš i nema neki izbor AP-ova. Možda mu je bolje uzet onda neki TP-Link router kao što je Archer AX20. Ja ga imam i zadovoljan sam s njim; nema nikakvih problema s istim, sve radi odlično i stabilno. Cijena je prava sitnica, trenutno ga se može nabavit za 454 kn na Extreme Digitalu. Ja sam ga ugrabio dok je bio 405 kn početkom godine.

 Koliki mu izbor treba? Ja sam ugradio i podesio desetine tp linkova i nikad problema sa njima. Routeri mu komplikuju zivot jer ce imati tri mreze a dijeljenje bilo cega postaje nocna mora bez ikakve potrebe....

15 godina
offline
Kucna mreza

... nepotrebno je kemijati s bridge modom (što sugerira stricjura...) tj za bridge treba konkeran razlog, npr firma-vpn.. po navedenom, juzer to ne treba + tad mora imati odgovarajući skup-router klase firewall i sl. .. kućni juzer nema potrebe, osim kad treba nešto dodatno npr otvoriti game server i sl. + oprema operatera često ne dozvoljava inače normalne opcije normalnih routera i tad se za to koristi kupljeni, no bridge je većinom nepotreban.

 

- mesh, izmišljen upravo za ovakve potrebe, tj to je samo odgovarajuće podešena mreža-oprema, postavke-opcije koje ima 99% uređaja, no lakše za juzera. Ima smisla kad se to uzme od operatera (prije par godina nudio iskon..) realtivno skupo no tako ispadne ok .. jer u takvom kompletu ide uz modem (router) dodatnih par ap.. i to je ugl iznad 600kn ... 1000 i sl.

- ako se može dobiti ok, ako ne, nepotrebno-skuplje, no upravo ono što juzer traži-želi.

 

- AP .. zapravo su ap 99%= klasičnom routeru, razlika što većina ima samo jedan lan port, dok većina routera ima 4-portni switch.. kao i defaultna postavka za ap=ap-mod dok je za router=router mod, no većina može i ono drugo.. zašto o tome? pa zato jer ap često zna biti skuplji od routera što je nelogično-neisplativo gledajući mogućnosti i u teoretskoj situaciji kad su svi uređaji 'isti'.. no naravno nisu isti, kvaliteta plastike, trajnost, crkavanje, stabilnost wlana.. i sve više pitanje koliko wlan klijetnata može hendlati u jednom trenutku pa do pitanja slobodnih kanala za stanove-zgrade tj wlan je uvjek upitan, ovisi o svemu, zidovima-armaturi, smetnje.. sve. Tek kad se složi zna se što se dobije, ostalo je teorija ili 'isto'..

-npr kineski mi-xaomi i sl. uređaji recimo dolaze sa samo 2-lan porta ali s više antena i hendlaju recimo 64 konekcije.. (dualband-duple antene + mimo -duplex, in-out.. pa se koristi 4-više antena..).

 

- mreža, fast-100 i gbe-1000mbps... starija oprema (pogotovo routeri, ostatci operatera i sl..) su većinom fast-100 za lan.. i samo 54g tj malo ih može preko 100, .. mora novije tj ovisi što sve juzer želi + cijena.

-jetikaneri ispod 100kn, prosjek 150-200, rade, skuplji 300-naviše imaju sve što prosječan juzer danas traži, recimo 350kn, dok kinez može biti 250kn.. ap-router, vidite što se nudi u lokalnoj trgovini gdje kupujete i tad ako vas zanima ili čitate s kutije ili manual-online.. tad znate sve što nudi od fičera, ne samo osnovne teh.podatke. Može biti važno za npr vpn, no u ovom primjeru svaki uređaj zadovoljava.

 

-razlika ap i router, ap je defaultno u ap modu, dijeli mrežu, recimo repetitor, mesh.. to je recimo to, upališ-spojiš, radi. Često ima jedan lan port koji može biti lan-wan.. ali je uvjek soft osakaćen u odnosu na pravi router.

-router, većina nudi i ap mod, no ne mora, tj normalno se router spaja na wan port i radi ono po čemu je i dobio naziv, routanje-mrežni šef za svoju lan-mrežu tj subnet u kojem radi.

-ako je modem tcom default na 192.168.1.1 .. tad dodatni router možete staviti na 192.168.2.1 .. treći broj-broj subneta-mreže, idući dodatni na recimo 192.168.3.1 .. itd. no tad su to odvojene mreže, tj uređaji s routera mogu na modemsku mrežu i internet ali ne vide drugi router.. kao fizički odvojena mreža-subnet. Tad se radi routanje ili se isključi dhcp tj isključi se osnovna stvar routera, nije šef, ne dodjeljuje ip nego je običan uređaj u mreži tj jednak ap-u, ali ima recimo usb port, ima više lan portova i po tome zgodniji + ista-slična cijena kao ap pa čak i niža tj bolja ponuda + može ovisno o modelu daleko više npr tko treba 'pravi' soft kao openwrt sa svim mogućnostima itd.. no to ovisi o cpu-ram resursima uređaja kao i cijeni, npr poznati fritz! .. je skup, dok su jeftiniji tp-link/d-link .. u većini trgovina, kinezi još jeftiniji.

-ako routeru isključiš dhcp, firewall.. tad je funkcionalno jednak ap-u, kao i to da ap obično može biti router, vidi reklame-manual vjerojatno piše na kutiji. Tad je jedna meža, jedan dhcp, sve radi glavni router u mreži, tj uvjek je samo jedan ruter u jednoj mreži, dva-problem ili mora biti odvojeno-subnet+routanje..

 

- modem, primarna stvar je linija i 99% se može prepoznati po priključcima, adsl-tel.. dok rouer ima wan-port i traži modem-liniju (nema internet..). ostalo se nalazi u kutijici kao dhcp server, wlan server, print server.. tj to je sve 'samo' software-firmware.

 

-kad se radi bridge, tad se isključuje router u modemu, dhcp, firewall.. sve, ostaje čista linija i kutija ne radi ništa drugo (pa problem s telefonom-iptv.. maxtv... no sve se mijenja pa ovisi što se ima i što operater sad nudi). Tad se stavlja skupji router, klase firewall i sl. koji obično nema wlan..

 

-ja radije uzmem router nego ap.. ali prvo pogledaj što se nudi, cijene.. i ako te nešto zanima pročitaš manual-mogućnosti, ap spojiš i u par minuta radi ono što želiš.

-hoće li raditi dobro? vjerojatno, ili bolje nego do sad.. ali to ćeš znati tek kad složiš .. i to nema veze s postojećim modemom, tj nema on dobru-lošu antenu jer su teoretski svi jednaki. wlan ne ovisi o uređaju koji emitira signal nego o preprekama-smetnjama, ostalo je isto na svima tj zakonske regulacije snage signala..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Kucna mreza
Posmatrač kaže...
Marko :D kaže...
Posmatrač kaže...
tinostp kaže...
R4zOR229 kaže...
Nzn cemu kompliciranje uopce ako je samo u wifiu problem i ima kablove do svake etaze. Na svakoj spoji AP neki ili router i vozi.

 Da bas tako, do svake poluetaze imam sproveden utp kabal, zato sam prvo i postavio pitanje za te AP jel su ok za tako nesto. Mesh je odlicna stvar, ali trenutno mi ne ulazi u budget :(. Hvala svima na savjetima, ako moze samo neki savjet jos za best buy AP, trebaju mi dva.

 TP link....

Koliko vidim, TP-Link baš i nema neki izbor AP-ova. Možda mu je bolje uzet onda neki TP-Link router kao što je Archer AX20. Ja ga imam i zadovoljan sam s njim; nema nikakvih problema s istim, sve radi odlično i stabilno. Cijena je prava sitnica, trenutno ga se može nabavit za 454 kn na Extreme Digitalu. Ja sam ga ugrabio dok je bio 405 kn početkom godine.

 Koliki mu izbor treba? Ja sam ugradio i podesio desetine tp linkova i nikad problema sa njima. Routeri mu komplikuju zivot jer ce imati tri mreze a dijeljenje bilo cega postaje nocna mora bez ikakve potrebe....

Mislim, izbor AP-ova od TP-Linka nije baš neki. Imaju doslovno samo četiri AP-ova i to Wi-Fi 5. Većina njihovih routera (ako ne i svi) se mogu koristiti kao router ili kao AP; doslovno se promijeni jedna opcija u postavkama.

 

Prednost AX20 naspram njihovih (zastarjelih) AP-ova je što su routeri Wi-Fi 6, pa ako već kupuje Wi-Fi opremu, neka bar bude što novijeg standarda da je ne mora ubrzo zamijeniti kada dođe brži internet. Uz to, podržava i najnovije WPA3 šifriranje; nešto što će biti korisno u budućnosti.

 

Slažem se s tobom da je TP-Link najbolje i najisplativije rješenje. Kad kupujem i preporučujem routere, Asus i TP-Link, ništa drugo. Kućnim korisnicima i više nego odlično.

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.11.2021 20:49 (Marko :D).
8 godina
neaktivan
offline
Kucna mreza

Hvala vam na odgovorima. Sad sam jos malo vise izgubljen u svemu ovom. Mislim da ce na kraju odluka past na ax20 od tp linka. S obzirom da meni trebaju takva 2 kom i postojeci tcom router nebi stavljao u bridge, a ima samo jedan wan port, moze li se neki switch nakacit na taj wan port da mogu na njega prikacit 2 ax20 routera koji bi bili u AP modu ili sam se skroz pogubio?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kucna mreza
tinostp kaže...

Hvala vam na odgovorima. Sad sam jos malo vise izgubljen u svemu ovom. Mislim da ce na kraju odluka past na ax20 od tp linka. S obzirom da meni trebaju takva 2 kom i postojeci tcom router nebi stavljao u bridge, a ima samo jedan wan port, moze li se neki switch nakacit na taj wan port da mogu na njega prikacit 2 ax20 routera koji bi bili u AP modu ili sam se skroz pogubio?

Ali svoj router ne spajaš na WAN port HT-ovog routera. Spajaš ga na LAN portove, tako da ti ne treba nikakav switch. Drugi dio kabela spajaš na WAN port TP-Linka.

 

Prvi AX20 spojiš na LAN1, drugi AX20 spojiš na LAN2.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2021 17:02 (Marko :D).
8 godina
neaktivan
offline
Kucna mreza

Ok, onda nece bit problema. Thx

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kucna mreza

...samo ako nemaš korisnički uređaj sa 802.11ax podrškom raditi ćeš sa 802.11b,g,n,ac 

što je upola manja teoretska brzina (praktična radna je upola manja od teoretske).

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kucna mreza
AF139 kaže...

...samo ako nemaš korisnički uređaj sa 802.11ax podrškom raditi ćeš sa 802.11b,g,n,ac 

što je upola manja teoretska brzina (praktična radna je upola manja od teoretske).

 Sta sad to znaci? Da ce mi biti manja brzina nego da uzmem router ili AP koji nema taj standard ili?

13 godina
offline
Re: Kucna mreza
tinostp kaže...
AF139 kaže...

...samo ako nemaš korisnički uređaj sa 802.11ax podrškom raditi ćeš sa 802.11b,g,n,ac 

što je upola manja teoretska brzina (praktična radna je upola manja od teoretske).

 Sta sad to znaci? Da ce mi biti manja brzina nego da uzmem router ili AP koji nema taj standard ili?

Dakle, dao sam ti preporuku za Wi-Fi 6 router jer je to trenutno najnoviji standard koji omogućuje trenutno najveću moguću brzinu. Da, postoji još i Wi-Fi 6E koji je još brži, no isti je još uvijek u razvoju, a i kompatibilna oprema je preskupa. Ono što valja napomenuti je da svakim danom stiže sve veći broj uređaja koji podržavaju Wi-Fi 6.

 

Wi-Fi routeri su backwards kompatibilni. To znači da ako ti imaš router koji podržava Wi-Fi 6, ali nemaš ni jedan uređaj koji podržava taj standard, za pristup internetu koristit će najbolji standard koji tvoj uređaj podržava. Isto vrijedi i za brzinu; router može isporučiti 1 Gb/s, ali ako tvoj uređaj podržava 100 Mb/s, toliko će i dobiti. Ako uzmeš AX20, a imaš mobitel koji podržava sve verzije Wi-Fija do 5 (iliti 802.11ac), koristit će se Wi-Fi 5 jer je to zadnji standard koji tvoj uređaj podržava.

Ova situacija je kod mene osobno; još uvijek nemam niti jedan Wi-Fi 6 uređaj, ali imam mobitel koji podržava Wi-Fi 5. Iako mi AX20 i preko Wi-Fi 5 standarda može isporučiti veću brzinu, maksimalna brzina koju dobivam na mobitelu (od 1 Gb/s) je 120 Mb/s za preuzimanje i 140 Mb/s za slanje jer mi mobitel ne podržava veću. Radi se o četiri godine starom mobitelu. I ne, ništa bolju brzinu ne bi dobio da sam kupio neki Wi-Fi 5 router, samo bi na budućem Wi-Fi 6 mobitelu dobivao manju brzinu jer se Wi-Fi 5 router ne može pretvoriti u Wi-Fi 6.

 

Iskreno mislim da više ne vrijedi kupovati Wi-Fi 5 routere jer ćeš jednog dana kupiti neki uređaj koji će podržavati Wi-Fi 6, ali nećeš imati router koji je kompatibilan s tim standardom, pa koliko god dobar uređaj s vrhunskom mrežnom karticom kupio, ostaješ na limitima starijeg Wi-Fi 5 standarda. Ovako si se osigurao na duže vrijeme jer je Wi-Fi 6 praktički tek počeo dolaziti na mobitele, tablete i računala.

 

Ako imaš još kakvih pitanja, pucaj...

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2021 20:13 (Marko :D).
7 godina
offline
Re: Kucna mreza
Marko :D kaže...
tinostp kaže...

Hvala vam na odgovorima. Sad sam jos malo vise izgubljen u svemu ovom. Mislim da ce na kraju odluka past na ax20 od tp linka. S obzirom da meni trebaju takva 2 kom i postojeci tcom router nebi stavljao u bridge, a ima samo jedan wan port, moze li se neki switch nakacit na taj wan port da mogu na njega prikacit 2 ax20 routera koji bi bili u AP modu ili sam se skroz pogubio?

Ali svoj router ne spajaš na WAN port HT-ovog routera. Spajaš ga na LAN portove, tako da ti ne treba nikakav switch. Drugi dio kabela spajaš na WAN port TP-Linka.

 

Prvi AX20 spojiš na LAN1, drugi AX20 spojiš na LAN2.

 S obzirom na tvoju brzinu interneta na bakru bi bilo ludost kupovat wifi6. za tebe je ovo dolje najbolje riješenje bez mudrovanja. s tim da bi ja išao na ovaj sa 3 jedinice. svaki kat po jednu.

 

 

https://edigital.hr/router/mercusys-halo-s12-bijeli-ac1200-kucni-wifi-sistem-3kom-p771310

 

https://edigital.hr/router/mercusys-halo-s12-ac1200-kucni-wifi-sustav-bijela-2kom-p802428

 

 

 

Edit: ima i u mall.hr

 

https://www.mall.hr/routeri/mercusys-halo-s12-mesh-wi-fi-sustav-2komada

https://www.mall.hr/routeri/mercusys-halo-s12-bezicni-usmjerivac-3komada

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2021 22:08 (Nadimak_forumaša).
13 godina
offline
Re: Kucna mreza
Nadimak_forumaša kaže...
Marko :D kaže...
tinostp kaže...

Hvala vam na odgovorima. Sad sam jos malo vise izgubljen u svemu ovom. Mislim da ce na kraju odluka past na ax20 od tp linka. S obzirom da meni trebaju takva 2 kom i postojeci tcom router nebi stavljao u bridge, a ima samo jedan wan port, moze li se neki switch nakacit na taj wan port da mogu na njega prikacit 2 ax20 routera koji bi bili u AP modu ili sam se skroz pogubio?

Ali svoj router ne spajaš na WAN port HT-ovog routera. Spajaš ga na LAN portove, tako da ti ne treba nikakav switch. Drugi dio kabela spajaš na WAN port TP-Linka.

 

Prvi AX20 spojiš na LAN1, drugi AX20 spojiš na LAN2.

 S obzirom na tvoju brzinu interneta na bakru bi bilo ludost kupovat wifi6. za tebe je ovo dolje najbolje riješenje bez mudrovanja. s tim da bi ja išao na ovaj sa 3 jedinice. svaki kat po jednu.

 

 

https://edigital.hr/router/mercusys-halo-s12-bijeli-ac1200-kucni-wifi-sistem-3kom-p771310

 

https://edigital.hr/router/mercusys-halo-s12-ac1200-kucni-wifi-sustav-bijela-2kom-p802428

Kolega, bez uvrijede, ali ipak i dalje mislim da mu je TP-Link bolji izbor. Osobno nikad nisam čuo za brend Mercusys; TP-Link je pouzdan i ima puno bolju podršku od tog brenda. Štoviše, recenzije za taj tvoj Wi-Fi sustav na Amazonu baš i nisu bajne. Dva 100 Mb/s porta u, skoro 2022. godini, da ne spominjem. 

 

Kada kupuješ tehniku, uvijek se kupuje najnoviju i od poznatog brenda, pogotovo mrežnu opremu. Zašto? Jer ne želiš probleme; ne želiš pucanja veze, rušenje routera/AP. TP-Link je svjetski poznati proizvođač mrežne opreme i s kao takvim se ne može pogriješiti.

 

I još nešto: bez obzira na to što nema brzinu 1 Gb/s, to ne znači da ista nikada neće doći do njega. Ako mu ne dođe optika, doći će mu 5G internet, a onda opet može iskoristiti ovaj router kao AP. S tvojim će bit sretan ako od gigabitnog interneta dobije stomegabitni.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2021 22:07 (Marko :D).
7 godina
offline
Re: Kucna mreza
Marko :D kaže...
Nadimak_forumaša kaže...
Marko :D kaže...
tinostp kaže...

Hvala vam na odgovorima. Sad sam jos malo vise izgubljen u svemu ovom. Mislim da ce na kraju odluka past na ax20 od tp linka. S obzirom da meni trebaju takva 2 kom i postojeci tcom router nebi stavljao u bridge, a ima samo jedan wan port, moze li se neki switch nakacit na taj wan port da mogu na njega prikacit 2 ax20 routera koji bi bili u AP modu ili sam se skroz pogubio?

Ali svoj router ne spajaš na WAN port HT-ovog routera. Spajaš ga na LAN portove, tako da ti ne treba nikakav switch. Drugi dio kabela spajaš na WAN port TP-Linka.

 

Prvi AX20 spojiš na LAN1, drugi AX20 spojiš na LAN2.

 S obzirom na tvoju brzinu interneta na bakru bi bilo ludost kupovat wifi6. za tebe je ovo dolje najbolje riješenje bez mudrovanja. s tim da bi ja išao na ovaj sa 3 jedinice. svaki kat po jednu.

 

 

https://edigital.hr/router/mercusys-halo-s12-bijeli-ac1200-kucni-wifi-sistem-3kom-p771310

 

https://edigital.hr/router/mercusys-halo-s12-ac1200-kucni-wifi-sustav-bijela-2kom-p802428

Kolega, bez uvrijede, ali ipak i dalje mislim da mu je TP-Link bolji izbor. Osobno nikad nisam čuo za brend Mercusys; TP-Link je pouzdan i ima puno bolju podršku od tog brenda. Štoviše, recenzije za taj tvoj Wi-Fi sustav na Amazonu baš i nisu bajne. Dva 100 Mb/s porta u, skoro 2022. godini, da ne spominjem. 

 

Kada kupuješ tehniku, uvijek se kupuje najnoviju i od poznatog brenda, pogotovo mrežnu opremu. Zašto? Jer ne želiš probleme; ne želiš pucanja veze, rušenje routera/AP. TP-Link je svjetski poznati proizvođač mrežne opreme i s kao takvim se ne može pogriješiti.

 

I još nešto: bez obzira na to što nema brzinu 1 Gb/s, to ne znači da ista nikada neće doći do njega. Ako mu ne dođe optika, doći će mu 5G internet, a onda opet može iskoristiti ovaj router kao AP. S tvojim će bit sretan ako od gigabitnog interneta dobije stomegabitni.

 Savjetujem čovjeka da kupi ono što je duplo jeftinije nego tvoj prijedlig jer je sam naveo da ima ograničen budžet. Ovo što sam mu predložio zadovoljava njegove trenutne brzine. Priča kad mu dođe optika je samo priča jer tko zna kada i hoče li ikada doći. Kupuje se prema trenutnoj potrebi s obzirom na cijenu, a što budućnost nosi i što je future proof to nitko ne zna. Imao TP-link extender i imao lošiji domet i brzinu od Tende (nije poznati tako brand), a Tenda bila jeftinija. Da ne bude da samo pljujem TP-link imam njihov switch TP-Link SG1005D 5port i imam samo riječi pohvale. U pola godine koliko ga imam nije ni jednom imao problema, a brzina mi je kučnog interneta 1Gb/s i uvijek preko njega dobijem tu brzinu. Samo hoću reči da ako neki brand nije poznat ne znači da je loš. Može kupit u mall.hr preko web pa ako mu ne radi kako treba samo vrati. Ima 14 dana. Pozdrav

13 godina
offline
Re: Kucna mreza
Nadimak_forumaša kaže...

Savjetujem čovjeka da kupi ono što je duplo jeftinije nego tvoj prijedlig jer je sam naveo da ima ograničen budžet. Ovo što sam mu predložio zadovoljava njegove trenutne brzine. Priča kad mu dođe optika je samo priča jer tko zna kada i hoče li ikada doći. Kupuje se prema trenutnoj potrebi s obzirom na cijenu, a što budućnost nosi i što je future proof to nitko ne zna.

Pročitaj malo recenzije na Amazonu što ljudi pišu za taj mesh sustav. Doslovno se piše kako je pokrivenost loša, kako brzina pada odlaskom samo metar od routera. Takav mesh sustav nikome ne treba. Jedna stranica navodi da je Mercusys u vlasništvu TP-Linka, ali nigdje drugdje nisam uspio pronaći tu informaciju, kao ni nikakvu povezanost te dvije tvrtke. 

 

Drugo, pusti optiku. 5G mreža je već u ponudi, ista donosi brzine kao na optici. Postojeća 4G mreža nudi dosta velike brzine, veće nego što taj mesh sustav može podnijeti, pa ne vidim razlog zašto se ne bi uzelo neko novije i bolje rješenje. Da, dobiješ router, ne dobiješ cijeli mesh sustav, ali i taj router ima dosta dobru pokrivenost pogotovo ako se dobro pozicionira. Meni doslovno 2.4 GHz prolazi kroz tri debela armirano betonska zida, 5 GHz kroz dva. U cijelom stanu mogu komotno i bez problema surfati na 5 GHz. Ako aktiviram Smart Connect, imam jedan SSID i router sam daje koja je mreža brža i bolja. 

Nadimak_forumaša kaže...

Imao TP-link extender i imao lošiji domet i brzinu od Tende (nije poznati tako brand), a Tenda bila jeftinija. Da ne bude da samo pljujem TP-link imam njihov switch TP-Link SG1005D 5port i imam samo riječi pohvale. U pola godine koliko ga imam nije ni jednom imao problema, a brzina mi je kučnog interneta 1Gb/s i uvijek preko njega dobijem tu brzinu. Samo hoću reči da ako neki brand nije poznat ne znači da je loš. Može kupit u mall.hr preko web pa ako mu ne radi kako treba samo vrati. Ima 14 dana. Pozdrav

Veće su šanse da će nepoznati brend radit probleme nego poznati.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.11.2021 22:56 (Marko :D).
7 godina
offline
Re: Kucna mreza
Najbitnije da je dobio više izbora na svoje pitanje pa neka sam odluči što je za njega najbolje. Ne želim nikome nametati svoje mišljenje, a svako konstruktivno kao i tvoje u ovom slučaju poštujem
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Kucna mreza

.. zato 'nije dobro' predlagati konkretne kupnje, tj bolje da to sam kupac izabere, lokalna trgovina itd.. tj svi znaju googlati-tražiti, ako ne znaju tad su u pogrešnoj temi-forumu.

 

a btw, cijene, mesh nije jeftin tj u klasi anonimnih jeftikanera se može kupiti pošten router s gbe+dual (današnje điđamiđe), tj zato uz AP sugeriram i router, jer su cijene iste-slične + pitanje što od dotanih mogućnosti može zatrebati + evolucija koja stalno traži nešto novo + stari uređaji koji traže stare standarde tj kupnja nove opreme s novim fičerima kad se koriste i stari uređaji (mobitel, laptop, tv-iptv..) mogu biti problem tj bačen novac za fičer koji iz takvog razloga neće biti iskoristiv ili pitanje pokrivenosti signala-smetnji (više brzine povećavaju problem smetnji) i za wifi nije sigurno kako će raditi dok se ne isproba. Tad je kupnja takvog ograničenog mesha moguć promašaj tj kutijice u pravilu ne nude opcije (soft) kao router ili ap. .. istina, za obične juzere je to 'poželjno' tj upališ-radi, sve naprednije je za njih 'prekomplicirano'.. i to je razlog zašto se takve kutijice prodaju realno iznad vrijednosti-cijene u odnosu na routere. Takve kutijice su ok dok rade, dok ne postanu usko grlo i sl. ili dok ne trebamo neki fičer-mrežu.. tad trebamo router.

 

uz skupe brandove kao fritz!, popularni tp i d-link, asus.. široka ponuda po klasi-kategoriji i recimo 'jači' preporučljivi su od 350kn naviše, dok kinezi kao xoami kreću od 250kn, što je manje od ovakvih noname meshova, ali po eu-zapadu će juzer radije kupiti takvu kutijicu i zato je cijena nerealno viša u odnosu na vrijednost-realnost. Router može ''sve'', ostale kutijice ograničeno, teoretski je sve isto, no teorija i praksa nisu iste stvari.

-kupac treba birati, odlučiti.. mi možemo predložiti i to je to.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Kucna mreza

Ja sam se godinama patio sa bežičnom mrežom jer je u pitanju poveći objekt, više etaža, AB konstrukcija, više obitelji, nemogućnost kabliranja, a broj trenutno aktivnih korisnika je znao dosezati i do 30-tak...

Tek sa mesh-om sam to kvalitetno riješio.

https://www.pcworld.com/article/407165/mesh-network-explained.html
 
1 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Kucna mreza

Ajd da sad probamo malo konkretnije s cijenama pronaci rjesenje, jer sigurno sam vam vec dojadio upitima i neznanjem. Znaci mogao bi izdvojiti do 1000kn, mozda mrvu preko. Router je tcomov navedeni u prvom postu (imam ugovoren samo internet i voip telefon bez maxtv-a) brzina je 60/10 Mbit/s, kuca na poluetaze, do svake sproveden utp kabal. Napominjem da bi na tcom ruteru iskljucio wifi jer je ionako nikakav.

Imam dvije varijante u glavi:

1) Uzeti 3 routera od ova 2 dolje navedena, staviti tcom router u bridge mode, koristiti jedan od ova 3 routera kao glavni router, ostala dva spojiti utp-om po poluetazama kao AP-ove, s-tim da ce na jedan od tih 2 AP-ova lanom biti spojen jedan amazon firestick4k (tv s iptv-om i jedno racunalo su vec spojeni utp-om i tako ce i ostati, tu mi je bitna zicana veza)

ili

2) Uzeti jedan od ova 2 mesh sustava, spojiti prvi komad odmah kod routera od tcoma (tcomov ruter nista ne prebacivati u bridge, samo iskljuciti wifi), ostala dva komada spojiti po poluetazama s utp-om, s tim da opet na jednog od njih bi lanom nakacio firestick.

 

Ostali uredaji koji se spajaju bezicno su mobiteli, tableti i jedan laptop.

Evo sta bi vi od ovog odabrali??

 

 

Routeri
https://www.mall.hr/routeri/huawei-usmjerivac-wifi-ax3-3000mb-s-ws7200-?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=cse

309kn

 

https://laptopi.hr/proizvod/tp-link-ax1800-dual-band-wi-fi-6-router/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

576kn

 

Mesh

https://edigital.hr/router/d-link-covr-1103e-ac1200-dual-band-whole-home-mesh-system-wifi-router-3pack-p803842?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

856kn


https://edigital.hr/mesh-router/tp-link-ac1200-deco-m4-3-pack-wireless-mesh-networking-system-p636046?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

1050kn

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice