Problem sa podizanjem windowsa 10

poruka: 12
|
čitano: 3.467
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Problem sa podizanjem windowsa 10
pozdrav ljudi,znaci kupio sam komp prije 3 dana, stavio windowse na ssd i nakon prvog dana se uzasno sporo dizalo trebalo je 20 min da se digne i onda sam ponovo stavio nove windowse i prvi put se normalno podiglo nakon par sekundi i sada opet mu treba po 20 min, znaci sve nove komponente nije mi jasno stvarno,ugasio sam i windows update ista stvar,disk radi u AHCI modu,Provjerio sam ga sa CrystalDyskInfo i pise da je sve ispravno,kada se upodigne windows sve normalno radi jedino je problem to uzasno sporo dizanje po 20-30 min
Molim pomoc

konfa je
Procesor AMD Ryzen 5 3600
Hladnjak LC-Power LC-CC-120, Intel/AMD + AM4
Asrock AMD AM4 B450 Pro4
Crucial 16GB Kit ( 2x8GB ) DDR4 3000 MT/s (PC4-24000) CL15 RED
SAPPHIRE PULSE RADEON RX 5700 XT 8G GDDR6 HDMI / TRIPLE DP OC W/ BP (UEFI)
GIGABYTE SSD 480GB, SATA III, 3D NAND TLC, 550MBs/480MBs
Tvrdi Disk WD Caviar Blue 2TB SATA 3 WD20EZRZ
GIGABYTE B700H Power Supply 700W, Modular, 80+ Bronze, Japanese capacitors, 120mm smart control fan, EU plug
Zalman S3, 1x120mm, USB3.0



NBA - I love this game !!
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Problem sa podizanjem windowsa 10

Pogledaj ovaj videozapis 

 mozda ti pomogne 

9 godina
neaktivan
offline
Problem sa podizanjem windowsa 10

Da ti nije možda bio spojen HDD prilikom instalacije windowsa ???

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Problem sa podizanjem windowsa 10
1) nije pomoglo

2)pa bio je spojen, ja sam naucio konfu i sve su decki iz ducana slozili i ja sam upalio i stavio windowse sa usba
NBA - I love this game !!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Problem sa podizanjem windowsa 10

-problem može biti HW ili SW.. :)

-kvar, driver za kontroler, postavke BIOSa, način instalacije gpt-mbr.. kao i sam install-medij, ispravnost svega + soft/driveri (npr malware-virus).

-banalne sitnice kao kabel-kontakt ili iduće očekivano kvar diska (ssd-hdd..) npr sumnjivac je tad wd-.. repariran i sl.

.. jer tako se ponaša win kad ima problem s diskom, chkdsk + migracija i stvaranje temp usera.

-a možda je stvar samo do drivera, prvo za mbo-chipset pa ostalo.

 

brzi test ili traženje gdje je problem, boot.. live medij ili ako nemaš ništa drugo, može i win-installer. Ako boota normalno, tad je hw ispravan.. osim diskova koje moraš dodatno provjeriti i zato je zgodnije bootati nešto kao live-mint i sl.

 

-može sve biti ispravno, pa loše podešeno, opcije-bios.

-kreni redom, spoji samo ssd (tj disk na koji želiš instalirati win), obriši (diskpart-clean..) i kreni od čistog installa (brže nego traženje greške). Kad sve obaviš lako kasnije dodaš hdd-wd i tad zaključiš ako se ponovi da je on uzrok (nevažno što crystal kaže ok..).

-kad se prvi put upali win, tad posao tek počinje, tisuće sitnica mora obaviti automatika, update-upgrade, driveri, provjera, antivirus, scandisk.. + poželjno odbiti sve dodatke koje nudi install kao npr cortana, jer lako kasnije dodaš i tako konkretno smanjiš pritisak na početku rada dok se sve mora obaviti. Tek kad je sve updateano (sam čisti win+driveri) i kad par puta restartaš s normalnim ponašanjem kreneš dalje, dodaš disk, instaliraš ostali soft i tad vjerojatno primjetiš ako se stvar ponovi.. ne sve od jednom jer možeš opet dobiti isti rezultat (determinizam).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Problem sa podizanjem windowsa 10
mac23 kaže...
pozdrav ljudi

Stavi na matičnu ploču najnoviji BIOS ako postoji. Odradi dijagnostiku SSDa prema uputama: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Probaj za test ugasiti ovo: https://www.windowscentral.com/how-disable-windows-10-fast-startup

Odradi test brzine SSDa sa Cristal Disk Mark programom: https://crystalmark.info/en/download/

Postaj rezultate na forum.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
6 godina
offline
Problem sa podizanjem windowsa 10

Također imam problema sa starim kompjuterom (kupio sam novi prije 2 mj), a volio bi stari ubrzat da bar nećem služi.

 

Kompjuter je iz 2011:

CPU: AMD Athlon II X2 250 - 3.00 GHz

Matična: ASRock N68-S3 UCC

RAM: 2x4 GB DDR3 1600 MHz

HDD: Toshiba DT01ACA050 500 GB

Grafika: AMD Rafedon HD 5450 512 MB

OS: Win 10 Home 64 bitni

 

... a HDD je iz 2016. od kad su i Win10 na njemu. Ja mjerim do kad mi radi HDD 100% jer ionako ga prije toga baš i nemogu koristiti: Tako da je sad na 13-15 min čekanje. Zezao me i malwarebyte sa scanom onda na početku, ali to sam maknuo. Staru skype startup app takorer maknuo.

 

Čak sam ga prije par godina defragmentirao (defraglerom) ali ništa nije pomoglo. I ako neko zna neki dobar defrag program (free) neka mi preporuči. Napravio sam screenshot cristaldiskinfo-a ako nekom koristi. Po meni ne bi trošio za neki novi SATA SSD za taj stari komp.

 

Znači:

20.12.2019. - HDD 100% 8:00 min

20.12.2019 nakon defraga - HDD 100% 8:21 min

12.07.2021. - HDD 100% 10:15 min

A sad zadnje je na 13-15 min ko što rekoh.

 

A što je sa onim PC Manager-om koji je app od Microsofta za čišćenje kompjutera? Bi to pomoglo bar malo?

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Problem sa podizanjem windowsa 10

stavi ssd neki u taj stari komp, bar samo za sistem - razlika će ti biti primjetna - a hdd si ostavi za podatke kao sekundarni disk

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Problem sa podizanjem windowsa 10

-naravno da je na 100% (ne može više) :) .. ne može brže, a ima tisuće stvari-taskova za obaviti..

-navodiš da si isključio skype-malwarebyte.. upravo to ga 'ubije', no nisu to jedini taskovi, update-ažuriranja, antivirus-defender-skeniranje, defrag.. svi okidači koje je automatika pokrenula ostaju dok se ne odrade a problem je što je računalo kompletno preslabo, tadašnji slabašni dvojzegraš jedva diše dok hdd ne može ni blizu ssd-a, kao najuže grlo jer sve što se u tome radi ovisi o 'disku' (storage-drive) neovisno o formatu mehanički-čip-ssd-nvme dok mehanički hdd tu nema šansi po današnjim potrebama.. prije dobije novi task nego što završi stari i odgađanjem-kretanjem od nule npr defraga samo dodatno stvara posao koji nikad ne završi.

-ne tražiti defragmentere.. laž, placebo.. winos ima potrebno, radi.. i ne može ubrzati, nije to čarobni štapić, tj optimizacija sadržaja-rasporeda fileova na disku je samo to, kao da si na radnom stolu posložiš alat pri ruci i brži si samo u tome što ga lakše dohvatiš, brže, no sve ostalo traje jednako, nisi time ubrzao računalo, tj zanemarivo. .. naprotiv, korištenje drugih defragmentera zbog različitog algoritma daje suprotan rezultat pa ga win-defrag vidi kao fragmentiranog i ponovo zakaže defragmentaciju.. radi duplo-besmisleno-beskorisno.. brži je kad to ne radi, jer tad može raditi potrebne taskove, ostalo.

 

-za prvi korak, je isključiti automatiku koja je sigurno zadala defrag.. ne možeš dok ne odradi, tj u ovakvoj situaciji možeš samo čekati, povremeno nešto pokušati isključiti u hodu kao skype i čekati da završi (ne gašenje-restart itd.).. a to može potrajati satima pa do nikad, jer stanje diska i ažuriranja + sam rad osa, količina rama-swapa konstantno mijenja sadržaj zapisa na disku, .. može ako se boota s drugog računala-stikića-live, recimo brisanje tempova-swapa i sl. no to traži znanje, gdje su koji fileovi, prepoznavanje, ne obrisati važno-sys itd.. i takvim brisanjem recimo temp-smeća smanjiti količinu koju mora progurati, time olakšati-ubrzati no i dalje defrag mora obaviti zadano i ponavljat će svaki put dok na log-fileu ne zapiše da je obavljen zadan task.. isti disk da se spoji na drugo računalo (ne jače, isto-identično..) bi kao normalan defrag normalno bio obavljen, no kad je to sam os-sys i kad to mora na samom sebi napraviti tad postane preteško-previše + promjene u tom radu, pri čemu npr novi-jači pc kao cpu istu stvar obavi brže, ram, cpu.. ono što o njima ovisi, obave brže-lakše + danas je cpu nekoliko puta jači i više rama na većim brzinama, nije isto ako recimo zip file traži recimo 10sec ili 20sec za kreiranje.. jer se u tom dužem vremenu više promjena na temp-smeću u radu osa dogodi, promjeni se neki zapis-log na disku i to pošalje ponovljeni zahtijev za novom defragmentacijom dok cpu mora baratati sa stotinama tisuća fileova u algoritmu koji optimalno preslaže blokove podataka na disku i prije nego nešto obavi mora zapisati sve u log i tek kad je svaki pojedini blok uredno riješen-zapisan ide oznaka da je posao za taj blok gotov i prelazi na novi dok prosječno računalo kad je čisto nakon installa ima stotine tisuća fileova.. da je jači cpu bilo bi lakše-brže, da ima više rama.. ovako kad taj algoritam defraga zauzme previše, os mu kroz swap da dodatno ram no to je opet file na disku + ostale app koje si gasio-isključio rade isto, svoj posao, troše resurse kao cpu-ram i čačkaju po disku.. tj da su samo malwarebyte i skype, tad bi ovo bilo dovoljno.. no ima toga još.. tj po tome što si te dvije app naveo i koristio kao i defragere je jasno da tog imaš više i da si time dodatno otežao, ne olakšao.. suprotno od željenog.

 

-treba vremena.. možda sati, možda u tome crkne.. kad odradi, tad par restartova, provjera updatea itd.. i tad prvo pobrisati što se može, npr diskcleanupom ako ne znaš ručno, isključiti defrag-automatiku, isključiti sve što nije os u startu, sav višak kao skype.. sve što trebaš u radu lako upališ kad zatreba i nije problem da je računalo preslabo nego su to resursi prije desetljeća a današnje app su bahate i traže više, boli ih kiki za rad računala brinu o sebi..

-ista stvar na ssd bi prošla desetak puta lakše-brže, no i dalje bi iznad neke količine-omjera podataka na disku, fileova (brojčano + kapacitet i slobodan prostor) bilo sporo jer i cpu i ram se intenzivno koriste za sve dok je danas mobitel jači po svemu tome od desetljeća starog računala..

-npr za defrag.. idealno ako je +50% mjesta slobodno, tad defrag-algoritam ima najmanje ponavljanja taskova-muvanja-dijelova.. a to je proces-task koji mora prvo proći 100% do kraja da bi se priznao kao ispravan-obavljen, bez tog ide na početak od nule.. beskonačno. .. i zato je davno uvedena indikator linija popunjenosti-kapacitet, koja zeleno-plavo-crveno bojom indicira i to.. tj kad si na +90% tad je već pitanje može li se uopće obaviti defrag, na sys-os disku.. na disku koji nije sys može, to je velika razlika u radu.

-pretpostavka, od 500gb (ili 465MB i MiBi tj si sustav i ms..) imaš zauzeto +200gb, slobodno možda 200gb.. u idealnom slučaju, čist-svjež os.. recimo nakon installa-clean.. i stotine taskova za update-ažuriranja kao driver.. dok sve app kao defrag i antivirus žele obaviti svoju provjeru.. kasnije u normalnom radu nisu svi istovremeno.. no tad obično imaš više zauzetog npr igrama i sl. i manje slobodnog mjesta + swap koji raste po potrebi + tempovi koje ako nisi čistio kroz godinu imaš više nego sve korisno na disku-osu.. (važan je broj, ne veličina..). Relano.. staro-korišteno računalo je daleko od idealnog-najboljeg mogućeg za tu klasu.. realno daleko teže i često upravo tad hdd crkne jer ga se 'turira' satima na 100% .. no dok to ne obavi ne može dalje, tj nije se smjelo dovesti u to stanje kad je teže..

 

-za čišćenje iz win imaš diskcleanup.. radi svoj posao, dovoljno dobro.. ručno-prije njega, možeš isprazniti sadržaj tri temp fodlera.. user-temp, sys-temp i downloada-ažuriranja.. sve što se tamo nalazi = smeće tj tempovi su takvi, dok trebaju, nakon tog su smeće.. ako ih možeš obrisati tad su smeće koje teoretski nikad nije trebalo ostati no u praksi ostaje jer appsi ne počiste sve za sobom, ostave smeće, svako pokretanje browsera ili bilo čega.. do user-tempa možeš utipkavanjem %temp% (+enter).. do sys-tempa, u win-c: win-temp.. (ne brisati sam folder, nego sadržaj u folderu.. ctrl+a +del..) .. za sve što se može obrisati, iskočit će ti pitanja-potvrde.. prvo admin, čitaj, ne lupaj unaprijed i primijeti 'kvačicu'.. drugo pitanje će biti za file koji se ne može obrisati jer je u korištenju.. takav file ne možeš obrisati jer ga app koja ga je kreirala drži, ne možeš pogriješiti osim ponoviti bez rezultata tj tad primjetiš button 'preskoči' + kvačica za sve..

-treći folder je download-soft-ažuriranja.. u c-win-d sys32, softdist-down... namjerno ne pišem pathove-čitave, jer sam ih već bezbroj puta po temama naveo a juzer može barem prolistati foldere i zaključiti koji.. sva ažuriranja koja su obavljena su višak-smeće, koja su aktivna ne mogu se brisati.. sva tri primjera-forldera imaju to isto pravilo, ono što ne možete obrisati, preskočite.. i nakon nekog vremena, sekundi-minuta je par fileova ili par stotina tisuća obrisano..

-time smo u slučaju stotina tisuća smanjili za toliko defrag problem pa i diskcleanupu, jer diskcleanup kao dio osa može brisati samo ono za što je 100% siguran, pa će on ostaviti dio smeća u tempovima jer nema podatke.. no juzer ih ručno može obrisati jer je sve što se tamo nalazi smeće.. pogotovo neke treće app koja nije dio osa dok rizika-problema s time nema

+ moguće i neki file u karanteni-antivirus.. može se tamo nalaziti no tad se to čisti tim appsima antiviruosm koji to drži itd.. a za ovaj dio nije važno jer nisu stotine tisuća nego jedan-nešto fileova, nevažno za defrag i sl.

 

-ako za defrag treba duže od koji sat.. tad ga nema smisla ni pokretati, tj ovo je situacija kad je već sama automatika to zadala i pokušava kod paljenja osa..

-dodatni programi kao cristal i sl. ... pričamo o brisanju smeća.. i to je višak, time smeće.. tj upravo zbog smeća, brisanja, kvarova, diagnostike itd.. nema smisla imati to instalirano na radnom win-osu.. ima daleko više na live-stikiću kao hirens-strelec.. jer tad se briše, formatira, provjerava.. ne treba nam na ispravnom računalu a na live-stikiću možemo bilo kad, pogotovo kad zatreba + pogotovo kad je u pitanju malware, kvar ili ovakav problem da jednostavno ne može obaviti sve, dok s drugog live-boota može jer on nema taj problem pri čemu sve radi isto računalo, isti cpu-ram-disk.. samo je drugi boot-os-medij-live.. može linux no on nema ms alate uz razliku filozofije juzera-znanja.. Korisno je imati takav stikić, na njemu su takve soft-util-diag app pa i izbor raznih defragera i sl. no ne preporučam njihovo korištenje jer naprosto ne rade na istom algoritmu, ms radi ok i ima potrebno pa ako je potrebno koristiti tad je to win defrag u win.. problem je kad ne može, kao fićo na uzbrdici s teretom.. preslab, previše posla, a to nije stvar defraga-osa nego stanje i hw. .. nije čarobni štapić usprkos pričama o optimizaciji i ubrzavanju..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Problem sa podizanjem windowsa 10

Koristio sam tu MBO sa AMD Athlon II x4 640 , DDR3 4GB , ista grafa i  SSD ADATA SU650 (SATA) 120GB  i može raditi dosta bolje bar za surfanje po NET-u.

Tada (2018.)  je WIN-10 bio manje zahtjevan od današnje verzije :(

Koliko se sjećam SATA HDD na MBO nije bio nego ver.II pa je sporije radio i nije imao AHCI pa sam ubrzo prešao na bolju MBO .

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Problem sa podizanjem windowsa 10
ihush kaže...

-naravno da je na 100% (ne može više) :) .. ne može brže, a ima tisuće stvari-taskova za obaviti..

-navodiš da si isključio skype-malwarebyte.. upravo to ga 'ubije', no nisu to jedini taskovi, update-ažuriranja, antivirus-defender-skeniranje, defrag.. svi okidači koje je automatika pokrenula ostaju dok se ne odrade a problem je što je računalo kompletno preslabo, tadašnji slabašni dvojzegraš jedva diše dok hdd ne može ni blizu ssd-a, kao najuže grlo jer sve što se u tome radi ovisi o 'disku' (storage-drive) neovisno o formatu mehanički-čip-ssd-nvme dok mehanički hdd tu nema šansi po današnjim potrebama.. prije dobije novi task nego što završi stari i odgađanjem-kretanjem od nule npr defraga samo dodatno stvara posao koji nikad ne završi.

-ne tražiti defragmentere.. laž, placebo.. winos ima potrebno, radi.. i ne može ubrzati, nije to čarobni štapić, tj optimizacija sadržaja-rasporeda fileova na disku je samo to, kao da si na radnom stolu posložiš alat pri ruci i brži si samo u tome što ga lakše dohvatiš, brže, no sve ostalo traje jednako, nisi time ubrzao računalo, tj zanemarivo. .. naprotiv, korištenje drugih defragmentera zbog različitog algoritma daje suprotan rezultat pa ga win-defrag vidi kao fragmentiranog i ponovo zakaže defragmentaciju.. radi duplo-besmisleno-beskorisno.. brži je kad to ne radi, jer tad može raditi potrebne taskove, ostalo.

 

-za prvi korak, je isključiti automatiku koja je sigurno zadala defrag.. ne možeš dok ne odradi, tj u ovakvoj situaciji možeš samo čekati, povremeno nešto pokušati isključiti u hodu kao skype i čekati da završi (ne gašenje-restart itd.).. a to može potrajati satima pa do nikad, jer stanje diska i ažuriranja + sam rad osa, količina rama-swapa konstantno mijenja sadržaj zapisa na disku, .. može ako se boota s drugog računala-stikića-live, recimo brisanje tempova-swapa i sl. no to traži znanje, gdje su koji fileovi, prepoznavanje, ne obrisati važno-sys itd.. i takvim brisanjem recimo temp-smeća smanjiti količinu koju mora progurati, time olakšati-ubrzati no i dalje defrag mora obaviti zadano i ponavljat će svaki put dok na log-fileu ne zapiše da je obavljen zadan task.. isti disk da se spoji na drugo računalo (ne jače, isto-identično..) bi kao normalan defrag normalno bio obavljen, no kad je to sam os-sys i kad to mora na samom sebi napraviti tad postane preteško-previše + promjene u tom radu, pri čemu npr novi-jači pc kao cpu istu stvar obavi brže, ram, cpu.. ono što o njima ovisi, obave brže-lakše + danas je cpu nekoliko puta jači i više rama na većim brzinama, nije isto ako recimo zip file traži recimo 10sec ili 20sec za kreiranje.. jer se u tom dužem vremenu više promjena na temp-smeću u radu osa dogodi, promjeni se neki zapis-log na disku i to pošalje ponovljeni zahtijev za novom defragmentacijom dok cpu mora baratati sa stotinama tisuća fileova u algoritmu koji optimalno preslaže blokove podataka na disku i prije nego nešto obavi mora zapisati sve u log i tek kad je svaki pojedini blok uredno riješen-zapisan ide oznaka da je posao za taj blok gotov i prelazi na novi dok prosječno računalo kad je čisto nakon installa ima stotine tisuća fileova.. da je jači cpu bilo bi lakše-brže, da ima više rama.. ovako kad taj algoritam defraga zauzme previše, os mu kroz swap da dodatno ram no to je opet file na disku + ostale app koje si gasio-isključio rade isto, svoj posao, troše resurse kao cpu-ram i čačkaju po disku.. tj da su samo malwarebyte i skype, tad bi ovo bilo dovoljno.. no ima toga još.. tj po tome što si te dvije app naveo i koristio kao i defragere je jasno da tog imaš više i da si time dodatno otežao, ne olakšao.. suprotno od željenog.

 

-treba vremena.. možda sati, možda u tome crkne.. kad odradi, tad par restartova, provjera updatea itd.. i tad prvo pobrisati što se može, npr diskcleanupom ako ne znaš ručno, isključiti defrag-automatiku, isključiti sve što nije os u startu, sav višak kao skype.. sve što trebaš u radu lako upališ kad zatreba i nije problem da je računalo preslabo nego su to resursi prije desetljeća a današnje app su bahate i traže više, boli ih kiki za rad računala brinu o sebi..

-ista stvar na ssd bi prošla desetak puta lakše-brže, no i dalje bi iznad neke količine-omjera podataka na disku, fileova (brojčano + kapacitet i slobodan prostor) bilo sporo jer i cpu i ram se intenzivno koriste za sve dok je danas mobitel jači po svemu tome od desetljeća starog računala..

-npr za defrag.. idealno ako je +50% mjesta slobodno, tad defrag-algoritam ima najmanje ponavljanja taskova-muvanja-dijelova.. a to je proces-task koji mora prvo proći 100% do kraja da bi se priznao kao ispravan-obavljen, bez tog ide na početak od nule.. beskonačno. .. i zato je davno uvedena indikator linija popunjenosti-kapacitet, koja zeleno-plavo-crveno bojom indicira i to.. tj kad si na +90% tad je već pitanje može li se uopće obaviti defrag, na sys-os disku.. na disku koji nije sys može, to je velika razlika u radu.

-pretpostavka, od 500gb (ili 465MB i MiBi tj si sustav i ms..) imaš zauzeto +200gb, slobodno možda 200gb.. u idealnom slučaju, čist-svjež os.. recimo nakon installa-clean.. i stotine taskova za update-ažuriranja kao driver.. dok sve app kao defrag i antivirus žele obaviti svoju provjeru.. kasnije u normalnom radu nisu svi istovremeno.. no tad obično imaš više zauzetog npr igrama i sl. i manje slobodnog mjesta + swap koji raste po potrebi + tempovi koje ako nisi čistio kroz godinu imaš više nego sve korisno na disku-osu.. (važan je broj, ne veličina..). Relano.. staro-korišteno računalo je daleko od idealnog-najboljeg mogućeg za tu klasu.. realno daleko teže i često upravo tad hdd crkne jer ga se 'turira' satima na 100% .. no dok to ne obavi ne može dalje, tj nije se smjelo dovesti u to stanje kad je teže..

 

-za čišćenje iz win imaš diskcleanup.. radi svoj posao, dovoljno dobro.. ručno-prije njega, možeš isprazniti sadržaj tri temp fodlera.. user-temp, sys-temp i downloada-ažuriranja.. sve što se tamo nalazi = smeće tj tempovi su takvi, dok trebaju, nakon tog su smeće.. ako ih možeš obrisati tad su smeće koje teoretski nikad nije trebalo ostati no u praksi ostaje jer appsi ne počiste sve za sobom, ostave smeće, svako pokretanje browsera ili bilo čega.. do user-tempa možeš utipkavanjem %temp% (+enter).. do sys-tempa, u win-c: win-temp.. (ne brisati sam folder, nego sadržaj u folderu.. ctrl+a +del..) .. za sve što se može obrisati, iskočit će ti pitanja-potvrde.. prvo admin, čitaj, ne lupaj unaprijed i primijeti 'kvačicu'.. drugo pitanje će biti za file koji se ne može obrisati jer je u korištenju.. takav file ne možeš obrisati jer ga app koja ga je kreirala drži, ne možeš pogriješiti osim ponoviti bez rezultata tj tad primjetiš button 'preskoči' + kvačica za sve..

-treći folder je download-soft-ažuriranja.. u c-win-d sys32, softdist-down... namjerno ne pišem pathove-čitave, jer sam ih već bezbroj puta po temama naveo a juzer može barem prolistati foldere i zaključiti koji.. sva ažuriranja koja su obavljena su višak-smeće, koja su aktivna ne mogu se brisati.. sva tri primjera-forldera imaju to isto pravilo, ono što ne možete obrisati, preskočite.. i nakon nekog vremena, sekundi-minuta je par fileova ili par stotina tisuća obrisano..

-time smo u slučaju stotina tisuća smanjili za toliko defrag problem pa i diskcleanupu, jer diskcleanup kao dio osa može brisati samo ono za što je 100% siguran, pa će on ostaviti dio smeća u tempovima jer nema podatke.. no juzer ih ručno može obrisati jer je sve što se tamo nalazi smeće.. pogotovo neke treće app koja nije dio osa dok rizika-problema s time nema

+ moguće i neki file u karanteni-antivirus.. može se tamo nalaziti no tad se to čisti tim appsima antiviruosm koji to drži itd.. a za ovaj dio nije važno jer nisu stotine tisuća nego jedan-nešto fileova, nevažno za defrag i sl.

 

-ako za defrag treba duže od koji sat.. tad ga nema smisla ni pokretati, tj ovo je situacija kad je već sama automatika to zadala i pokušava kod paljenja osa..

-dodatni programi kao cristal i sl. ... pričamo o brisanju smeća.. i to je višak, time smeće.. tj upravo zbog smeća, brisanja, kvarova, diagnostike itd.. nema smisla imati to instalirano na radnom win-osu.. ima daleko više na live-stikiću kao hirens-strelec.. jer tad se briše, formatira, provjerava.. ne treba nam na ispravnom računalu a na live-stikiću možemo bilo kad, pogotovo kad zatreba + pogotovo kad je u pitanju malware, kvar ili ovakav problem da jednostavno ne može obaviti sve, dok s drugog live-boota može jer on nema taj problem pri čemu sve radi isto računalo, isti cpu-ram-disk.. samo je drugi boot-os-medij-live.. može linux no on nema ms alate uz razliku filozofije juzera-znanja.. Korisno je imati takav stikić, na njemu su takve soft-util-diag app pa i izbor raznih defragera i sl. no ne preporučam njihovo korištenje jer naprosto ne rade na istom algoritmu, ms radi ok i ima potrebno pa ako je potrebno koristiti tad je to win defrag u win.. problem je kad ne može, kao fićo na uzbrdici s teretom.. preslab, previše posla, a to nije stvar defraga-osa nego stanje i hw. .. nije čarobni štapić usprkos pričama o optimizaciji i ubrzavanju..

 

 Trebat će mi ChatGPT da mi sažme ovo :)

 

Al ok, bit sam shvatio.

 

AF139 kaže...

Koristio sam tu MBO sa AMD Athlon II x4 640 , DDR3 4GB , ista grafa i  SSD ADATA SU650 (SATA) 120GB  i može raditi dosta bolje bar za surfanje po NET-u.

Tada (2018.)  je WIN-10 bio manje zahtjevan od današnje verzije :(

Koliko se sjećam SATA HDD na MBO nije bio nego ver.II pa je sporije radio i nije imao AHCI pa sam ubrzo prešao na bolju MBO .

 Ma neznam dali mi se ispati ulagati u tako stari komp. Razlog zašto sam kupio novi - jer se pri zahtjevnom radu (produkciji videa) sam od sebe ugasi 2 puta - back screen a lamice upaljene i nije mi stoga pouzdan a i dugo se pali. Moguće da je HDD problem jer ga nisam štedio - piše na cristaldiskinfo-o koliko je radio - moguće da je iznad prosjeka, nek neko kaže svoj stari hdd. No možda je to najbolje rješenje, ssd i bok, ali ponavljam - sutra komp može otići, npr napuhne se neki kondenzator na matičnoj iz 2011 i sl.

 

Opcija da reinstaliram windowse da ga ubrza, nebi, jer mi je sve na njima a taj posao mi se ne radi.

13 godina
offline
Re: Problem sa podizanjem windowsa 10
Sjećam se davnih dana da je bila shema da se napravi benchmark brzine HDD-a. I onda na onom grafu vidiš gdje točno brzina počme štekat, recimo npr na 240-om gigabajtu. Onda taj disk podijeliš na dvije particije pa napraviš prvu particiju od npr 235 gb i na njoj ti je operativni sustav, a ostatak diska ostaviš za podatke. I onda bi teoretski OS trebao biti nešto brži. A ne košta ništa. Ima još tu dosta toga tipa defragmentacija, pa brisanje nepotrebnih datoteka i starih ažuriranja, čišćenje "%temp%" foldera, gašenje nepotrebnih procesa koji po defaultu "vašljaju" u pozadini bzvz...
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice