Problem nakon udara groma!!

poruka: 34
|
čitano: 12.125
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Problem nakon udara groma!!

Prije vise od sat vremena udario je grom nedaleko od mene. Komp radi sasvim normalno ali internet vise ne radi. Na ruteru normalno sve radi i svijetli da internet radi a kad stavim lan kabel u komp ne radi. Spojio sam lan kabel u drugi komp i na drugom kompu radi internet pa sam dosao do zakljucka da je vjerovatno otisao onaj port za lan kabel. Ali to mi cak ne predstavlja veliki problem nego od kada je puko taj grom non-stop mi frame dropa tipa sa 150 fps-a padne na jedno 20 sto mi se prije udara nije desavalo. Procesor i graficka imaju sasvim normalne temperature oko 60stupnjeva kao sto mi je i prije bilo. Primjetio sam cak da i nakon udara groma komp sporo windows podize. Molio bih vas ako mi mozete dati neki savjet dal uraditi novi windows ili ondjet komp na servis. Specifikacije kompa se nalaze na mom profilu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Problem nakon udara groma!!

Da je negdje u Hrvatskoj bilo nevrijeme, najbrže se sazna na Bugovom forumu. Nakon svakog nevremena, otvori se bar jedna tema o neispravnom računalu. 

 
9 0 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

Pa bio je u Rijeci malo prije.

9 godina
offline
Problem nakon udara groma!!

Nije ni Istra pošteđena ostala...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

Da li prikazuje da je kabel od mreže spojen ili ne? Da li uopće vidi adaptor? Računalo može usporiti i ako je mrežna djelomično ispravna, pa šalje signal procesoru zbog kojeg procesor stalno prekida ono što trenutno radi, ali i usporiti boot ako provjerava da li postoji mogućnost boota preko mreže. Trebalo bi pokušati onemogućiti mrežnu u BIOS-u i dodati PCIe mrežnu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Problem nakon udara groma!!

Probaj re-enable local area connection ...

 

Ako nema uopće prikazanog network adaptera, gromko ti ga je skurio ...

 

Servis ti to nebu priznao ... mislim na garanciju ...

 

U dućan po mrežnu karticu,uštekati,preštekati kabel,u biosu isključiti lan na matičnoj ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Problem nakon udara groma!!

Prenaponska zaštita se nađe već od 60-70kn ili duplo za provjerenu marku.

Fascinantno je kako je svima to zadnja stvar na popisu.

 

Strujni udar ti je spržio tko zna što u računalu, prošao je kroz njega i napravio štetu.

Nema tu sad pravila, može ti raditi 90% računala, a može 50%.

Imao sam sličnu situaciju gdje je korisniku spržilo LAN, modem, ugrađenu grafičku i djelomično zvučni čip, ostalo je radilo ok.

 
2 0 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

mzopg.

 

Radi sve znaci testirao sam svaki moguci uzb i na prednji i na strazni panel sve radi, radi mi i net preko usb-a, zvuk radi normalno, radi mi i mic normalno cak je prestalo i frame dropat (vjerovatno je frame dropalo jer cim sam upalio komp sam uso u igru) samo mi je problem to sto mi taj lan port ne radi. Ali sam primjetio da svijetli naranđasta lampica na lan portu i tako stoji ne znam sto bi to trebalo znacit?

6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

Cak sam prosao svaki moguci stress test i prime 95 i memory test i za graficku sve testove sam drzao skupa upaljene jedno 30 minuta da vidim dal je i napajanje u redu i sve je proslo odlicno cpu je dolazio max do 68 C a graficka 72 C tako je bilo i prije. 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

I zasto bi trebao kupit prenaponsku zastitu tamo pise na stranici od asrocka da imaju neku svoju Full Spike Protection kako oni nazivaju jer vjerovatno da je nema vec bi mi kompjuter bio skroz skuren jer je dosta roknuo taj grom.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

A u stanu imam automatski osigurac ne znam iz kojeg tocno razloga on nije izbacio.

 

16 godina
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

Nece ti se komp skurit samo preko strujnog kabela vec moze i preko LAN kabela tj. telefona...

 

Ja sam imao takvu situaciju gdje sam sve istekao iz struje osim sto nisam izvadio kabel od telefona iz rutera...i naravno grom skurio ruter->ruter skurio maxtv->maxtv skurio plazmu->plazma preko hdmi kabela skurila GPU i MBO na PC-u 

 

_______________________________________________________________________________________________________

 

BTW: 

Za pracenje grmljavine uzivo ovo je odlicna stranica - KLIK

 

stize novi napad na Istru... stize novi napad na Istru...
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2020 23:49 (djigibao).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem nakon udara groma!!
BRKO1KROZ0 kaže...

A u stanu imam automatski osigurac ne znam iz kojeg tocno razloga on nije izbacio.

 

Kolega djigibao ti je sve lijepo napisao, pa da se ne ponavljam. strujni udar može doći preko više "kanala", kod tebe je možda došao preko routera koji je spojen mrežnim kabelom u LAN port na računalu.

 

Žuta/narančasta lampica označava "promet" u mreži, znači ona gori kada se port koristi, kad se prebacuju podaci preko njega.

Zelena gori kad je mreža uspostavljena i ona bi se trebala upaliti čim uključiš računalo i ono se spoji na mrežu.

 

Moguće je da si imao sreće, a možda otkriješ za tjedan dana da nešto ne radi kako treba. Zeznuti su to kvarovi.

6 godina
neaktivan
offline
Problem nakon udara groma!!

Znam verovatno cu kupiti neku prenaponsku zastitu neku malo kvalitetniju do 150kuna. Ali nije mi jasno zasto nije odmah osigurac iskocio posto je automatski i zasto reklamiraju da maticna sama sadrzi zastitu od prevelikog napona ako vidis da ne valja.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

A i primjetio sam kad je udario grom da mi se komp nije skroz onako srusio iz windowsa nego je ostao u windowsu normalno niti je bio zaleđen niti nista normalno sam ga mogao koristit ali na zalost vise nisam imao neta.

15 godina
offline
Problem nakon udara groma!!

Otišao ti je onboard LAN mrežni adapter i budi sretan ako je samo on i da nije ploča još negdje dobila "po sebi". Kad grmi, OBAVEZNO isključiti napajanje i ištekati LAN kabel iz rutera (osim ako imate optiku). Osigurač ti neće izbaciti kod takvih udesa, jer nigdje nije došlo do kratkog spoja. Da imaš FIDO sklopku, najvjerojatnije bi ti izbacila ona, ali ne vjerujem da bi ti sačuvala opremu.

 

@Djigi: Čudi me da se to tebi dogodilo. Ja bi se vjerojatno bacio niz balkon ili objesio na luster. Kod mene je optika i podzemni dovod struje, pa i nemam toliko potrebe za iskopčavanjem, ali kako na vrhu zgrade imam panoramsku kameru koja radi preko POE i mini računalo u kutiji  koje podržava rad meteo postaje spojeno u moju lokalnu mrežu, obavezno svaku ozbiljniju grmljavinu ištekam LAN iz mreže računala i STB-a od IP televizije...

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem nakon udara groma!!
BRKO1KROZ0 kaže...

Znam verovatno cu kupiti neku prenaponsku zastitu neku malo kvalitetniju do 150kuna. Ali nije mi jasno zasto nije odmah osigurac iskocio posto je automatski i zasto reklamiraju da maticna sama sadrzi zastitu od prevelikog napona ako vidis da ne valja.

 

 Tebi je udar došao po telefonskom kablu, tamo nemaš nikakav osigurač tako da ti nema šta izbaciti. A regulacija na ploči ti je ako je uopće ima služe za druge svrhe ne za ovo. Kupi mrežnu i stavi ju, makar moguće da ti je još nešto skurilo unutra tipa PCI-e port ili nešto ša nemožeš ovak vidjet.

13 godina
offline
Re: Problem nakon udara groma!!
BlackMoon kaže...

Da imaš FIDO sklopku, najvjerojatnije bi ti izbacila ona, ali ne vjerujem da bi ti sačuvala opremu.

upravo tako, ona bi izbacila, ali bi svejedno oprema pregorila.. može se desiti da i razvodna kutija malo pogori

8 godina
offline
Problem nakon udara groma!!

ASUS-ova zaštita ti je spriječila da ostatak prođe dalje ...

 

Lampica svjetli,znači da je čip od mreže dobio po piksi ...

 

Mjenjanje čipa ti se ne isplati,kako sam gore napisao,u dućan po mrežnu,uštekat,preštekat kablove ....

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Problem nakon udara groma!!

Frend, električar, kaže da nikakva prenaponska zaštita ne pomaže kod udara groma. Koliko sam upamtio od njega, trafostanice bi trebale reagirati na grom ali većinom su to starije trafostanice koje nisu projektirane "da zaštite kućanstva", tako da kažem...

Najbolja zaštita je elektroniku iskopčati iz struje...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

Ford Focus crash test pri 120 km/h: 

 

Misliš da bi ti tu zračni jastuci pomogli? Misliš li da ih je svejedno korisno imati?

 

Slično je i s prenaposnkim zaštitama - ako imaš direktan udar groma biti će ti korisne poput zračnih jastuka u ovom crash testu, ali najčešći slučaj je ili indirektni udar, dijelom neutraliziran preko HEP-ovih odvodnika ili napon induciran u strujnoj petlji zbog udara groma u blizini.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Problem nakon udara groma!!
Pa kad je grmljavina ja obavezno iskljucim iz struje sve.Jednom stradala graficka i nikad vise nema te prenaponske zasite koja te moze zastit.
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problem nakon udara groma!!
BRKO1KROZ0 kaže...

Za test otiđi u BIOS te tamo LAN kontroler ugasi, vrati se u OS i tamo obriši njegov driver, zatim testiraj kako se FPS u igrama ponaša

kad LAN mrežne kartice više nema u kombinaciji.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
16 godina
offline
Re: Problem nakon udara groma!!
mzopg kaže...

Prenaponska zaštita se nađe već od 60-70kn ili duplo za provjerenu marku.

Fascinantno je kako je svima to zadnja stvar na popisu.

 

Strujni udar ti je spržio tko zna što u računalu, prošao je kroz njega i napravio štetu.

Nema tu sad pravila, može ti raditi 90% računala, a može 50%.

Imao sam sličnu situaciju gdje je korisniku spržilo LAN, modem, ugrađenu grafičku i djelomično zvučni čip, ostalo je radilo ok.

Ma jok, prenaponska takve cijene ili klase nije namjenjena kao dodatna zaštita za komp ili vrjedniju elektroniku.S obzirom da je APC kod nas široko dostupan, za kompove i ostalu elektroniku ja preporučam samo njihovu Performanse seriju prenaponske zaštite.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/grom-posljedice/102421.aspx?page=0&jumpto=1977879&sort=asc&view=flat

 

Eto na kaj sam ja rasipal 350kn prije hm okivrno trinaest godina.To je ta serije ovo na Ebay, ali moj model jedino nema antenskih priključaka jer to meni ne treba.Na tu letvurinu je godinama spojeno sve kaj se može spojit, dakle komp pa monitor itd sve redom utičnica ima i viška.Kolko ja pamtim do sad je četri puta reagiral, tri puta je iskočio osigurač za vrjeme nekakvih nevremena.Jedamput je reagiral onako iz ničega, "ali vjerojatno je ipak samo reagiral na kvalitetnu HEP-ovu strujnu mrežu".

 

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/belkin-surgemaster-extreme-8-fach-steckdosenleiste/1427016446-176-9669

 

 

 

BRKO1KROZ0 kaže...

I zasto bi trebao kupit prenaponsku zastitutamo pise na stranici od asrocka da imaju neku svoju Full Spike Protection kako oni nazivaju jer vjerovatno da je nema vec bi mi kompjuter bio skroz skuren jer je dosta roknuo taj grom.

 Pljujem ja na Asrock budalaštine, s time si Asrock CEO može samo guzicu obrisat.To je običan marketing, koji eto djeluje na neupučene kupce dakle Asrock nema ništa od navedenog.Za ubuduče kupi kvalitetnu prenaponsku zaštitu, sad si još i dobro prošel onako okvirno gledano.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/grom-posljedice/102421.aspx?page=0&jumpto=1977879&sort=asc&view=flat

MrBlc kaže...

Ford Focus crash test pri 120 km/h: 

 

Misliš da bi ti tu zračni jastuci pomogli? Misliš li da ih je svejedno korisno imati?

 

Slično je i s prenaposnkim zaštitama - ako imaš direktan udar groma biti će ti korisne poput zračnih jastuka u ovom crash testu,ali najčešći slučaj je ili indirektni udar, dijelom neutraliziran preko HEP-ovih odvodnika ili napon induciran u strujnoj petlji zbog udara groma u blizini.

Logično najčešče je u pitanju ovo žuto, ali dobra/robusna prenaponska ipak može zaštitit i kod direktnog udara groma.Eto ti dolnji link, ili jedan specifičan slučaj koji je završio kako je završio grom vs prenaponska 1:1.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/grom-udario-pc/190560.aspx?page=0&jumpto=3732222&sort=asc&view=flat

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Problem nakon udara groma!!

S APC-om sam ostao razočaran - ne po pitanju same zaštite, ali prekidač se raspao relativno brzo, a koriste prekidač kakav je kod nas nemoguće pronaći. Na kraju sam rezao kućište i ploču da stane veći prekidač.

 

 

Što se tiče direktnog udara groma, imaš ih i onih kod kojih će ti zaštita pomoći, a imaš i onih kod kojih neće, kao što imaš i frontalnih sudara pri 100 km/h (2x50 km/h) i pri 190 km/h (2x95 km/h), pa će ti kod prvog zračni jastuk spasiti život, a kod drugog će prednji zračni jastuk pogoditi u kuku. Kad ti električni luk od 15-ak cm izlazi iz utičnice, nikakva zaštita koja se spaja na šuko utičnicu ne pomaže, jedino što pomaže su odvodnici prenapona direktno spojeni s uzemljenjem s 16+ mm2 licnastim kabelom.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem nakon udara groma!!
rambox kaže...
mzopg kaže...

Prenaponska zaštita se nađe već od 60-70kn ili duplo za provjerenu marku.

Fascinantno je kako je svima to zadnja stvar na popisu.

 

Strujni udar ti je spržio tko zna što u računalu, prošao je kroz njega i napravio štetu.

Nema tu sad pravila, može ti raditi 90% računala, a može 50%.

Imao sam sličnu situaciju gdje je korisniku spržilo LAN, modem, ugrađenu grafičku i djelomično zvučni čip, ostalo je radilo ok.

Ma jok, prenaponska takve cijene ili klase nije namjenjena kao dodatna zaštita za komp ili vrjedniju elektroniku.S obzirom da je APC kod nas široko dostupan, za kompove i ostalu elektroniku ja preporučam samo njihovu Performanse seriju prenaponske zaštite.

Pod provjerenu marku sam mislio baš na APC. Kod mene je sve na APC UPS-ovima, kompletna elektronika, TV, pojačalo, PS4, Nintendo, Računala, routeri, switchevi... i tako već jako dugo i nikada problema.

Međutim APC UPS 330W dođe 1200kn, a to je većini previše, s čim se ne slažem, ali eto.

Zato sam naveo barem klasičnu letvu sa zaštitom od 60-70kn, pomoći će i ona kod manjih izboja, a za 150-200kn mislim da se može dobiti i APC letva.

 

UPS bi bio idealan izbor jer i filtrira napon, što je dodatna zaštita opreme i produžuje joj trajanje.

 

https://www.apc.com/shop/bw/en/products/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-550/P-BR550GI

5 godina
offline
Re: Problem nakon udara groma!!
mzopg kaže...

Pod provjerenu marku sam mislio baš na APC. Kod mene je sve na APC UPS-ovima, kompletna elektronika, TV, pojačalo, PS4, Nintendo, Računala, routeri, switchevi... i tako već jako dugo i nikada problema.

Međutim APC UPS 330W dođe 1200kn, a to je većini previše, s čim se ne slažem, ali eto.

Zato sam naveo barem klasičnu letvu sa zaštitom od 60-70kn, pomoći će i ona kod manjih izboja, a za 150-200kn mislim da se može dobiti i APC letva.

 

UPS bi bio idealan izbor jer i filtrira napon, što je dodatna zaštita opreme i produžuje joj trajanje.

 

https://www.apc.com/shop/bw/en/products/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-550/P-BR550GI

 Sve je to jako korisno, ali i kod skupih UPS-ova i letvi opet je mala zaštita u pitanju. Nemojte se čudit ako udar preskoči više tih zaštita i svejedno ošteti računalo. Ja na primjer imam strujni kondicio od oko 2000Eura, što je daleko bolja zaštita od bilo čega na tržištu, ali ni to nije 100% sigurno. Konstruktor tog uređaja mi je objašnjavao kako sve te letve imaju nekakvu zaštito od 10-20% možda. Kvalitetni UPS-ovi idu do 50%, i to ovi skupi. To je onako neprecizno, odoka.

 

Bolje bilo kakva zaštita, nego nikakva.

 

A to da ploča ima neke svoje zaštite je pohvalno, ali ni slučajno se nemojte pouzdavat u takve stvarčice, prava zaštita je malo veći i teži uređaj, ne samo neki čip na ploči ili jeftina letva s osiguračem.

 

Uz ploču sa zaštitom, slobodno uzet i letvu i UPS, što kvalitetnije to bolje, neće jedno drugome smetat.

Live long and prosper.
14 godina
offline
Problem nakon udara groma!!

Meni se tri puta dogodio udar kroz bnet-ovu koaksijalnu infrastrukturu.

Prvi put otišao router, tv receiver, lan port na matičnoj, android tv box i u njemu usb dongle za bežičnu portabl tipkovnicu, te hdmi port na televiziji.

Drugi put samo hdmi port na drugoj televiziji i router.

Treći put isto...

 

... sad sam na optici.

 

(Nakon prvog puta, počeo sam sve iskopčavati za grmljavine, ali me oba puta iznenadio prvi udar.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
2 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Problem nakon udara groma!!

Elegantno rijesenje je drzati mrezu bezicno, odnosno zicem samo do AP-a, a sam AP na ruter spojiti bezicno.

U slucaju da AP ide zicano na WAN, onda uredjaje spajati i na AP samo bezicno.

 

Jedino ti TV homebox uredjaji moraju biti spojeni zicom, i TV na njih HDMI-om.

Al bar su PC-i, NAS-ovi i ostale mrezne komponente sigurne, ako su spojene bezicno ili zicano na AP,

koji je bezicno spojen na router.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Problem nakon udara groma!!
Punti kaže...

Meni se tri puta dogodio udar kroz bnet-ovu koaksijalnu infrastrukturu.

Prvi put otišao router, tv receiver, lan port na matičnoj, android tv box i u njemu usb dongle za bežičnu portabl tipkovnicu, te hdmi port na televiziji.

Drugi put samo hdmi port na drugoj televiziji i router.

Treći put isto...

 

... sad sam na optici.

 

(Nakon prvog puta, počeo sam sve iskopčavati za grmljavine, ali me oba puta iznenadio prvi udar.)

 

 

Ovo mi sliči kao da je njihova masa vezana na gromobran :-)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice