Mali nepoznat hardverski problem, DELL...

poruka: 11
|
čitano: 1.576
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Mali nepoznat hardverski problem, DELL...

Pozdrav forumaši vraćam se posle dužeg vremena. Imam problem sa kompjuterom vec nekih 5 dana. Problem opisuje iznenadni BSOD u toku igranja(uglavnom kada se igraju igre) ili iznenadni restart kompjutera. Redovno pratim temperature u Aida64 i Msi Afterburner temp grafičke i ostalih komponenti ne prelazi 65°C max 70°C. Prvi znak je bio BSOD na Windows 10 sistemu sa kodom Critical_Procces_Died. Te nakon nekoliko BSOD-ova kompjuter nije bacio sliku već se ventilatori vrtili na max brzini i treperila žuta lampica na dugmetu za paljenje.

 

Posle toga sam iskljucio iz struje, izvadio CMOS bateriju i power dugme stisnuo da ispraznim kondenzatore nakon čega je upalio bez problema. Sve provjere hdd-a sam radio nema losih sektora. U kompjuteru nema zrna prašine sve je kao apoteka. Digao sam Windows 7 Ultimate 64-bit misleći da sistem i drajveri prave problem. 3 dana je bio miran win7 i poceo se ponovo restartovati u igrama.U biosu sam izvršio testiranje hardvera, te tu mi nije pokazao nikakvu grešku ni problem...U sledećem pasusu možete vidjeti konfiguraciju: 

 

DELL OPTIPLEX 7010

I5 3470 3.2GHZ-3.6GHZ

12GB RAM ( 3x4gb 1600Mhz Samsung)

Asus GTX 560 TI DIRECTCU II 1GB TOP

HDD : 1000GB

NAPAJANJE 550W 36A max

 

 

Molim pomoć ,savjete, iskustva. Google sam prevrnuo, youtube prevrnuo, sve je samo uopšteno niko nema konkretno objašnjenje. Sumnjam da je problem do napona i struje iz napajanje ili do grafičke, napajanje ima snage da lagano iznese ovu grafu, tako da ne vjerujem da je u njemu problem. Sumnjam da je grafa, al opet nisam siguran, drzim je po defaultu bez ikakvog OC-a, ne grije se. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 16:22 (Ps3 user).
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Mali nepoznat hardverski problem, DELL...

Occt test, provjeri napajanje, usput i sve ostalo!

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 16:37 (Boris grozni).
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Mali nepoznat hardverski problem, DELL...

Ok, hvala, javim veceras rezultate i da li sam šta uspio i uradio, pa nastavljamo dalje sa temom ako bude problema...

13 godina
offline
Re: Mali nepoznat hardverski problem, DELL...
Ps3 user kaže...

Ok, hvala, javim veceras rezultate i da li sam šta uspio i uradio, pa nastavljamo dalje sa temom ako bude problema...

Probaj s drugim napajanjem, to što napajanje ima dovoljno snage, ne znači da je i ispravno.

Pošto imaš 12 GB RAM memorije, probaj samo sa dva modula od po 4 GB, isprobaj sve kombinacije.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 17:56 (Valentin17).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Mali nepoznat hardverski problem, DELL...

Isprobaću i to sa ramom al ću testirati prvo u occt. A i vidio sam na yt da smanjuju max performanse procesora na 95% te da im to pomogne

 

5 godina
neaktivan
offline
Mali nepoznat hardverski problem, DELL...

Uradio sam testove, da nećete vjerovat, kad sam stisnuo test napajanja u occt kompjuter se odmah restartovao, kad sam u furmarku pokrenuo test grafičke takođe se odmah restartovao, da li to znači da moram mjenjati napajanje?

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Mali nepoznat hardverski problem, DELL...
Ps3 user kaže...
da li to znači da moram mjenjati napajanje?

Treba mijenjati napajanje, ali da bi bio siguran prije nego kupiš novo, probaj negdje posuditi ispravno napajanje odgovarajuće snage.

ps. vidim da je to brendirano računalo i vjerovatno ima napajanje "posebnih" dimenzija i konektora, znači ovdje se ne može otići u trgovinu i kupiti napajanje,

ovdje treba paziti kako na snagu, tako i na dimenzije napajanja, a onda i na odgovarajuće konektore na napajanju.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.4.2021 20:17 (Valentin17).
3 godine
offline
Re: Mali nepoznat hardverski problem, DELL...
Ps3 user kaže...

Uradio sam testove, da nećete vjerovat, kad sam stisnuo test napajanja u occt kompjuter se odmah restartovao, kad sam u furmarku pokrenuo test grafičke takođe se odmah restartovao, da li to znači da moram mjenjati napajanje?

 jeeeep

5 godina
neaktivan
offline
Re: Mali nepoznat hardverski problem, DELL...

Moraću pokušati sa drugim napajanjem

 

5 godina
neaktivan
offline
Mali nepoznat hardverski problem, DELL...

Može li biti problem do čipova za regulaciju napona na grafičkoj?

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Mali nepoznat hardverski problem, DELL...

Stavio Thermaltake polumodularno 630w, radi kao sat, napajanje je bilo problem... hvala na savjetima. Može close na temu.

 
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice