Laptop se pali ali nema slike

poruka: 36
|
čitano: 64.549
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Laptop se pali ali nema slike

Pozdrav, sestra mi ima problem s laptopom HP CQ62, naime laptop se upali ali nema slike, nista, cak ni ono gdje pise compaq. Vent radi, ona dioda svijetli, ali  cak i kad ga poklopi i stavi na spavanje vent i dalje radi tako da sumnjam u ekran. Laptop nije kod mene, dali da ga nosi na servis ili se moze sto uciniti ? Puno hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike

Obrati pozornost na capslock.

Na HP prijenosnicima caps lock blinka određen broj puta u slučaju nekog problema prilikom POST-a.

1 blink procesor

2 bios

3 memorija

4 grafika

5 matična ploča

9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
znam za to, ali ne upali joj se ta lampica, upali se ona od wifia i ona kod tipke za paljenje te ona kod punjaca. Rekao sam joj da spoji na vanjski ekran jer sam mislio da je ekranu prekinuto napajanje.... i opet ništa.... sve se bojim da je ili gpu (mobility 4200, dedicated) ili matična. Dali je moguće da nekako biosi ne valjaju a da je matična ispravna ? Ona je samo ugasila laptop preko starta i isključi....i kad se vratila s faksa nije se htio upaliti....
12 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Iste simptome imam na 4520s led na punjacu wifi i prekidacuza paljenje svijetli ali caps i hdd nista
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
možda je hard disk problem? Rekao sam nek ode u servis, ako je hard još i super, ali ako je matična ona bolje da kupi novi laptop :(
12 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Lupam u prazno. Da je hdd otisi zar nebi barem post screen dobio hp logo ili do biosa doso?
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
pa neznam, nisam nikad vidio kako se pali pc ili laptop kad nevalja..... evo nekad dan sam sastavljao jedan stari komp i nisu valjali rami i nije bilo biosa ali barem je pistao
12 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Da je ram , rekao bih kao kolega da bi nam svijetlio caps lock... Valjda ce nam netko nesto pametno rec
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike

Rekao bih da je problem ili u ekranu (inverter, flat kabel).... probaj ga spojiti na vanjski monitor i vidi sta se dogada.

Ako treba, slobodno se javi na PM, pa ako si iz zagreba, navrati do nas pa cemo napraviti dijagnostiku.

12 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike

Ja sam svoj 4520s probo i na vga i hdmi i nula bodova, gore sam napisao da imam istu stvar kao kolega sa cq62 caps nista ne pokazuje , ventilator vrti

 

p.s. rastavio sam ga , mijenjao ram , izvadio bateriju , drzao tipku 30 sekundi  - ista stvar.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2015 21:01 (g3arv8).
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Gogy7 kaže...
znam za to, ali ne upali joj se ta lampica, upali se ona od wifia i ona kod tipke za paljenje te ona kod punjaca. Rekao sam joj da spoji na vanjski ekran jer sam mislio da je ekranu prekinuto napajanje.... i opet ništa.... sve se bojim da je ili gpu (mobility 4200, dedicated) ili matična. Dali je moguće da nekako biosi ne valjaju a da je matična ispravna ? Ona je samo ugasila laptop preko starta i isključi....i kad se vratila s faksa nije se htio upaliti....

Ma taj model, tj svi koji dijele tu platformu imaju problema s NorthBridgom. Grafika je integrirana u NB oznake.

Na istom modelu problemi s biosom su iznimno rijetki i uglavnom uzrokovani nekakvim greškama korisnika prilikom pokušaja ažuriranja biosa mada u tom slučaju capslock blinka dva puta.

Ako laptop ima dvije pločice rama probaj s jednom pa s drugom u različitim utorima, čisto da eliminiraš tu mogućnost.

Sve u svemu, najvjerovatnije je uzrok ono prvo, nažalost.

Ok, može se to popraviti samo obično nije jeftin popravak. Ako se ipak odlučiš na popravak inzistiraj da se NB zamjeni novim, sve ostalo ti je....upitno.

 

4520s je na intel platformi koja je pouzdana i uglavnom probleme radi grafika koja je na ovom modelu odvojena, tj na ploči je zaseban grafički čip.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2015 21:36 (ITelektronika).
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
U servisu su joj rekli da je otišla matična :( popravak 600kn ako se da popraviti ili 1600kn za novu matičnu i sve :(
pa zar se nebi ugasio ako je matična ? može li sve svijetliti na matičnoj a da nije ispravna ? :(
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Gogy7 kaže...
U servisu su joj rekli da je otišla matična :( popravak 600kn ako se da popraviti ili 1600kn za novu matičnu i sve :(
pa zar se nebi ugasio ako je matična ? može li sve svijetliti na matičnoj a da nije ispravna ? :(

 Vjerovatno je problem ono što sam navodio u upisima prije. Ako je tako, postoji više načina kako otkloniti kvar. Reflow, reball i zamjena neispravnog čipa novim. Razlika u kvaliteti popravka između navedenih metoda je velika i tu treba obratiti pozornost i tražiti od servisa da definira na koji način će popravljati matičnu ploču te malo pogledati s kojom opremom raspolaže servis jer je nažalost jako malen broj servisa koji imaju kvalitetnu opremu za takve vrste popravka. Preporuka je uvijek zamjena čipa novim jer očekivani vijek rada nakon popravka zamjenjene komponente je u tom slučaju otpilike isti koliko i do sada, dakle godinama.

Da, kada laptop pali a nema slike, uzroka kvara može biti gotovo onoliko koliko je elemenata na matičnoj ploči.

 

12 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
To sam i mislio sto se tice 4520s. Rastavit cu ga najvjerojatnije i ide u dijelove. Hvala kolega. Sto se tice cq62 pronjuskaj malo njuskalo , mozda se nadje ispravna ploca.
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Update.... odlemio se neki čip zbog temperature, samo će ga zalemiti i gotovo a traže 600kn za to :( u pon će biti gotovo, seka je spomenula da su joj rekli za taj reball, kao neko boliranje ili tako nešto stvarno se ne razumijem u to. Eto hvala ITelektronika, očito je to kvar kako je navedeno. :)
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Gogy7 kaže...
Update.... odlemio se neki čip zbog temperature, samo će ga zalemiti i gotovo a traže 600kn za to :( u pon će biti gotovo, seka je spomenula da su joj rekli za taj reball, kao neko boliranje ili tako nešto stvarno se ne razumijem u to. Eto hvala ITelektronika, očito je to kvar kako je navedeno. :)

Ma nema problema samo....

"Samo zalemiti i gotovo" je metoda "popravka" koja se naziva reflow. Kvar će se ponoviti ubrzo, osobno smatram da je uzalud potrošen novac.

Upravo zato, bez obzira koji servis odabrali i koliko se razumijeli u to, inzistirajte zamjenu neispravnog čipa novim jer je to jedino trajno riješenje sve ostalo je kompromis.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2015 15:33 (ITelektronika).
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Pa čip je ispravan ali samo se lem otopio zbog temperature i čip se odlemio.
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Gogy7 kaže...
Pa čip je ispravan ali samo se lem otopio zbog temperature i čip se odlemio.

Upravo na to želim upozoriti ljude koji nisu upućeni u tematiku dobronamjernim savjetom.

Temperatura tališta lema na tom čipu je 217c dok maksimalna temepratura koju čip može podnjeti u radu je nešto veća od 100c(ovisno od čipa do čipa), čisto logički i laički, kako je onda moguće da se čip u radu odlemio i ostao ispravan? Nikako.

Na toj platformi (oznaka čipa je 216-0752001) dolazi do zakazivanja čipa ne do hladnog lema između ploče i samog tijela čipa i to u velikom postotku. Caka je u tome što će i čip koji je zakazao nakon navedenih metoda isto raditi ali ne trajno. Problem se vraća.

Konkretno za reball s tim čipom možeš očekivati povratak kvara unutar 6mj u otprilike 20% slučajeva, reflow je znatno lošije riješenje i taj postotak je vjerovatno puno veći(možeš pogledati temu "popravak matične ploče u pećnici"), dok kod zamjene čipa taj postotak zakazivanja je svega 1%, naravno pod uvjetom da se radi kvalitetnom opremom.

Tako ti stvari stoje, konačna odluka je na tebi.

 

 

12 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
I bas se zato to ni bas ne isplati raditi, hajde da laptop vrijedi preko 3-4k kuna ali ovako uzmu puno novaca, nekazem da ne naprave dobro ali moze se brzo ocekivati ista stvar. Prije mozda da je i cip krepao jer nevjerujem da ti sestra udara igre na njemu par sati na dan pa da je uspjela tako nesto napraviti, kao sto je i kolega objasnio cip ide do 100oC max dok je za lem potrebna dosta veca temp
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
g3arv8 kaže...
I bas se zato to ni bas ne isplati raditi, hajde da laptop vrijedi preko 3-4k kuna ali ovako uzmu puno novaca, nekazem da ne naprave dobro ali moze se brzo ocekivati ista stvar. Prije mozda da je i cip krepao jer nevjerujem da ti sestra udara igre na njemu par sati na dan pa da je uspjela tako nesto napraviti, kao sto je i kolega objasnio cip ide do 100oC max dok je za lem potrebna dosta veca temp

Stvari su tu dosta komplicirane i većina servisa u HR ne razumiju o čemu je riječ a kamo li krajnji korisnik.

Recimo slučajevi s Nvidijinim čipovima od 2006-2008 koji su masovno zakazivali, niklo je hrpa servisa koji su radili reball tih čipova mada su čipovi bili s tvorničkom greškom. Kvar se u pravilu vraćao, samo je bilo pitanje vremena.

Ipak Nvidija je uvidjela problem i otklonila isti u novijim revizijama čipova. Reball u tom slučaju nije kvalitetno riješenje ali zamjena čipa s novijom revizijom je svakako pouzdan i dugotrajan popravak. Slično je i s amd platformama iz ovog slučaja.

Da, popravak matične ploče može biti pouzdan i dugotrajan. Drugi par rukava je u tome što na prste jedne ruke možeš nabrojati servise s opremom i znanjem za takve popravke pa ljudi skupo plate popravak i onda nakon par mjeseci hladan tuš.

Ako se odlučite za popravak matične ploče uvjerite se da servis kojem ste ukazali povjerenje posjeduje opremu za takvu vrstu popravka i inzistirajte na jamstvu.

 

 

 

 

9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Ovako, rekao sam seki da ga vrati sa servisa.... gamad jedna, nisu joj htjeli odmah sve reći al kad sam joj javio da inzihstira na novom čipu oni kažu ne, nemamo, možemo samo zalemiti ili nova matična. I još joj kažu da će nakon lema trajati samo mjesec dva, tek nakon što je tražila novi čip, prije joj nisu ni rekli koliko će valjati nakon popravka..... i još nedaju. garanciju. Znači oni traže 600kn za lemljenje koje neće ništa popraviti. Pa i seka i ja imamo iskustva u lemljenju (doduše samo dioda, tranzistora i tako) pa ćemo pokušati sami doma iako neznam ni kako izgleda taj čip ni ništa ali nedam 600kn za laptop star 5god. U planu je kupnja Acera E5-511-C40T za 2400 2god jamstva. Veliko hvala ITelektronika :)
12 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Dobro si odlucio, sam sto sam sa lemilicom neces nista napraviti. Izbaci plocu i prodaj ga u dijelove.
12 godina
offline
Laptop se pali ali nema slike

Imao sam problem prije 2 godine sa hp probook 4520s.Igrao sam bf na njemu grafička hd5470 mobility radeon. Prvo je počeo prikazivati artefakt. Kad dan ili dva nakon upalim laptop ventilator se vrti, ekran samo svijetli ne mogu u bios ni nista.U servisu su tražili oko 2800 kn za novu matičnu.Ali mi je rođak stavio drugu matičnu za 1000 kn i stavio sam hlađenje (ono postolje na koje ide ispod laptopa) i nisam imao nikakvih problema do sad kad ga upalim u 90 % slučajeva se upali normalno a nekad mi izbaci nekakav realtek failure to traje 5 sek i onda piše nešto u ovom smislu" insert sistem disk to continue". Tako da sam prisiljen isključiti ga na power button i onda upali a ako restartam laptop u 100% slucajeva se pokaže greška.

Znam da ovo nije tema ali mi nije jasno, možda netko zna odgovor.Potražit ću više informacija o tom failuru.

Hvala lijep pozdrav! 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Kod mene je uredno radio, prije godinu dana sam ga slao na čišćenje i promjenu paste i baš je lijepo radio. Kažem seka ga je samo ugasila otišla na faks i eto nije se htio upaliti.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike

Nažalost s lemilicom doma nebudes nista mogao napraviti. Sam čip skida se sa IC lemilicom da se odvoji s ploče. Nakon toga se sam čisti od ostatka kuglica (lema), i onda se radi reball (za to je potrebno imati odgovarajući "šablonu). Sam proces je dosta jednostavan ali bez pravog alata nema spasa. Cijena je 600 kn kao što si rekao (predpostavljam da si bio u Z**-C** servisu, da ih ne reklamiram). Rezultati su kako kada. Imali smo slucajeva gdje laptop radi nakon toga ohoho vremena, tj još danas rade, a neki nažalost rade 2 dana i to je to (mali postotak njih). Da, nažalost garancije nema na taj posdao i na to te upozore. Javi koji je laptop na PM, moža negdje imamo kakvu ispravnu ploču...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Pozdrav,imam isti problem na compaq cq62, crni ekran ventilator radi,vidim da ovdje govorite o.problemu sa cipom, o.kojem cipu točno se radi gdje se nalazi (nije moj laptop pa nisam upućen) , jer imao sam sličnih problema na aceru sa nvidia grafičkom samo sto je tamo bila slika na pola ekrana,metoda zagrijavanje te grafičke u pećnici je riješila problem na dvije godine poslije toga opet ista stvar i.laptop i dan danas radi suoer,zanima me je li moguće tu nešto slično napraviti,ili je potrebno novu matičnu kupiti skroz i riješiti se.muka?
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike

Pećnica i nije neko riješenje ako čovjek želi popraviti svoj laptop, mogu pojasniti ako nekog zanima detaljnije.

Servis laptopa s istim kvarom te opisom kvara možeš pogledati na priloženom linku, ploče su vrlo slične bazirane na istoj platformi. Ipak na tom modelu je zamjena čipa uglavnom jedino trajno riješenje.

Zamjena matične, da ako je ploča nova. Polovne ploče su mačak u vreći jer očito imaju problem pa je kupnja takve ploče riskantna.

Ako vlasnik već želi popraviti uređaj provjeri s servisima koji su ti na ruku da ti zamjene taj čip s novim uz naravno adekvatno jamstvo na rad.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.3.2015 22:58 (ITelektronika).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Evo update kad se spoji na tv laptop radi, sad ili je kabel ili je crko lcd,ali mi cudno da je tako crko iz čista mira
9 godina
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike
Ja bi samo nešto dodao, sestra je odnijela laptop kod prijatelja koji se bavi popravljanjem, on će joj ga zalemiti za 200kn pa koliko traje traje, kupiti ćemo novi. Ali..... zanimljivo je to da joj je rekao da je termalna pasta na procu loše kvalitete i loše (predebelo) stavljena. Dali je moguće da su toliko nesposobni u servisu gdje sam ga odnijeo na čišćenje i promjenu paste da ni pastu neznaju staviti, naplate skuplju i kvalitetniju pastu a tko zna što stave. I dali je to možda kako povezano s mojim kvarom ?
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop se pali ali nema slike

Za 200 kn, tesko da bude posao dobro napravljen, ali ako covek ima dostupnu opremu, nek napravi. Iskreno, i bez uvrede na bilo koga, sve mi se cini da ce to bit samo "kuhanje" cipa ili ti samo ce ga dobro zgrijat s vrucim zrakom.

Ajd bas javi kaj bude.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice