komp se zamrzne

poruka: 32
|
čitano: 1.881
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
komp se zamrzne

Pozdrav!

Komp mi se zamrzne i nakon toga ga moram ručno restartat. Zanimljivo je da se ne zamrzne kad se koristi nego recimo kad nisam na njemu a on je upaljen. Jučer sam upalio komp i za dva sata kad sam stigao je bilo zamrznuto. Nekad kad se zamrzne se vidi desktop a nekad je black screen i samo restart pomaže. Nikad mi nije zamrznuo kad sam ga koristio.

Napravio sam mem test preko noći i nema errora. Provjerio sam ssd dal ima bad sectora ( sa dva razlicita programa) i sve je ok. Sta jos trebam probat? Vidim da su neki pisali da sata kablovi znaju zezat. Skenirao sam s malwarebytes i sve je ok. Temperature komponenata su ok. Jel moguće da napajanje zeza? Imam corsair napajanje staro 10 godina 450w

Neki savjet i pomoć bi dobro došla. Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: komp se zamrzne
AngeL_FreaK kaže...

Pozdrav!

Komp mi se zamrzne i nakon toga ga moram ručno restartat. Zanimljivo je da se ne zamrzne kad se koristi nego recimo kad nisam na njemu a on je upaljen. Jučer sam upalio komp i za dva sata kad sam stigao je bilo zamrznuto. Nekad kad se zamrzne se vidi desktop a nekad je black screen i samo restart pomaže. Nikad mi nije zamrznuo kad sam ga koristio.

Napravio sam mem test preko noći i nema errora. Provjerio sam ssd dal ima bad sectora ( sa dva razlicita programa) i sve je ok. Sta jos trebam probat? Vidim da su neki pisali da sata kablovi znaju zezat. Skenirao sam s malwarebytes i sve je ok. Temperature komponenata su ok. Jel moguće da napajanje zeza? Imam corsair napajanje staro 10 godina 450w

Neki savjet i pomoć bi dobro došla. Hvala

 

Vrlo vjerojatno ti je idle napon prenizak. Malo ga podigni i vidi kako se ponasa

Freak Show Inc.
8 godina
offline
Re: komp se zamrzne

kako da to napravim? nikad nisam radio to..

4 godine
neaktivan
offline
Re: komp se zamrzne
Bilo je slucajeva da je bio napon nizi 0.3 volta i zbog toga je blokirao kompjuter. Problem je bio konektor koji ide od napajanja u maticnu plocu.
8 godina
offline
Re: komp se zamrzne

pretpostavljam da onda trebam novo napajanje?

11 godina
offline
Re: komp se zamrzne
AngeL_FreaK kaže...

pretpostavljam da onda trebam novo napajanje?

 1. najbezbolnije - stavi druge Windowse

 2. odnesi komp u servis neka ga oni testiraju- 100- 150kn je diagnoza. 

 

Bolje nego da placas bzvze novo napajanje ako nije problem u njemu.

8 godina
offline
komp se zamrzne

Koja konfiguracija je uopće u pitanju ???

 

Pod tvoj komp imaš 650W napajanje ...

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.2.2020 12:37 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: komp se zamrzne
nbdy32 kaže...

Koja konfiguracija je uopće u pitanju ???

 

Pod tvoj komp imaš 650W napajanje ...

 

u pravu si..napajanje je corsair 650w..krivo sam napisao.. matična je neka gigabyte..moram provjerit kad se vratim s posla pa napišem točno koja je

8 godina
offline
Re: komp se zamrzne
nbdy32 kaže...

Koja konfiguracija je uopće u pitanju ???

 

Pod tvoj komp imaš 650W napajanje ...

 Matična je Gigabyte Z97X-gaming 3 a sve ostalo pod moj komp je navedeno točno.

13 godina
offline
Re: komp se zamrzne
AngeL_FreaK kaže...

 Matična je Gigabyte Z97X-gaming 3 a sve ostalo pod moj komp je navedeno točno.

Probaj u control panelu pod Power options pogasiti sva gašenja, od ekrana do HDDa.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
8 godina
offline
komp se zamrzne

Probaj i grafu izvaditi,ostaviti na IGP-u,pa vidjeti ...

 

Time svedeš slučaj na 2 manje, grafa i napajanje,ili ako se ne pojavi,jedan od ovo dvoje je krivac ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
komp se zamrzne

Budem sad za vikend sve ovo redom sprobao pa ću vidjet.

Javim rezultate

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: komp se zamrzne

-provjeri drivere, provjeri sve konektore.. ali sve stari i time se kvari, ponekad nema rješenja osim zamjene a tad prvo moraš otkriti konkretan uzrok.

-napajanje, starenjem slabi, gubi efikasnost, ali dovoljno je jako da to nije problem + važnije, opis problema (kad je u idlanju, ne pod opterećenjem) .. tad 99% nije napajanje uzrok, nego driver.. ili neka power opcija u biosu-osu koja možda nije sasvim kompatibilna.

-jednako nije po opisu uzrok pregrijavanje.. ali počistiti + provjeriti kontakte je uvjek dobro tj kad ne nađeš konkretan uzrok tad se i to proba..

-za upravljanje svime je glavna MBO.. tj ona regulira napon, kontrolira napajanje i ima VRM za stabilizaciju, koji starenjem više ne radi kao kad je novo + kondenzatori popuste (nabubre..). To je poneka dstvar sreće (može raditi sto godina ili sto sekundi i crknuti..) ali i održavanja, tj temperature-kontakti utječu na sve, kao i kvalitetno napajanje.. ako se računalo pregrijavalo tad mu je skraćen vijek tj ako su temp bile više od prosječnih recimo 5-10 stupnjeva tad je karikirano prosječan očekivani vijek možda prepolovljen.. + podsjetnik da je mbo ipak dovoljno stara da se to može očekivati pod normalno, tj kvar između 5 i 15 godina je stvar statistike i sreće.. može i ne mora, ali ako se kvar desi ne treba se čuditi. Problem je 'samo' kad nije bap pravi kvar, tj da mbo crkne i ne radi tad je to relativno jasno, ovako kad je na 'klackalici' tad je neuhvatljivo a tad je problem popravak tj što zamijeniti, kako popraviti .. tj često se tad mijenja napajanje i sl. jer je lakše-jeftinije ali po opisu nije problem napajanje tj recimo 5%, dok je za mbo 90%.. odnosno, ono što radi-kontrolira mbo a to osim postavki (možda pogrešne, reser/update biosa, podesiti, + podesiti opcije u osu..) kao i driver koji upravlja svime tj SW+HW= fucionalno računalo, bilo što pokvari i imaš problem. Prvi korak u rješavanju problema je otkriti ga, potvrditi, tek tad možeš pokušati popraviti/zamijeniti..

 

zato počneš tako da rastaviš, počistiš, može i npr kontakte obrisati gumicom za olovku ako su oksidirali ili masni.. i usput vizualno provjeriš stanje dijelova tj jesu li svi kondenzatori 'normalni', ako je neki nabubren ili klimav tad je to vjerojatno uzrok (ali ne mora biti vidljivo). Svaki uređaj koji je spojen na mbo može jednako uzrokovati problem, dovoljno je loš kontakt.. idealno sve što nije nužno odspojiti tj eliminacijom je ono što ostane uzrok.

-opet, ako se nastavi problem, zato jer je nova mbo = novo računalo (cpu+ram.. tj pola računala), obično se prvo proba neki live ili clean install, jer previše stvari je povezano, npr može biti i neki malware, može biti neku update servis koji krene kad je računalo u idlanju, može biti baš bilo što, ne samo HW nego i SW a tad da bi bio 100% (ili 99%) siguran, moraš ići ''od nule'' sa svim čistim ili provjereno-testirano-ispravnim.

-napajanje je od tog najmanje vjerojatno, tj VRM na mbo dok je ispravan i to ispravlja.. a obnruto, upavo starenjem mbo pomalo sve odlazi, pogotovo kad netko nadogradi npr vga (jači medel, veći potrošač) i tad jednostavno staro ne mora dati iste rezultate, unutar tolerancje od 10% sve radi, ali što kad je 11%.. granica ipak postoji a najteže je izolirati takav granični uzrok tj tad može biti i kombinacija uzroka npr mbo+napajanje tj da su oboje izgubili recimo +10% i to je tad postotak previše, može jedno ali ne oboje... itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: komp se zamrzne
Valentin17 kaže...
AngeL_FreaK kaže...

 Matična je Gigabyte Z97X-gaming 3 a sve ostalo pod moj komp je navedeno točno.

Probaj u control panelu pod Power options pogasiti sva gašenja, od ekrana do HDDa.

 

Pogašeno je sve bilo..

 

Probat ću softwearski pogledat još. Makar nova instalacija windowsa pa ću vidjet dal će to šta promjenit.

13 godina
offline
Re: komp se zamrzne
AngeL_FreaK kaže...

 Probat ću softwearski pogledat još. Makar nova instalacija windowsa pa ću vidjet dal će to šta promjenit.

Osobno bih od toga krenuo, fino skini original Windows 10 sa stranice Microsofta i instaliraj ga ako imaš na neki drugi HDD,

onaj na kojem je sada OS otpoji prije, pa testiraj onda tako.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
8 godina
offline
komp se zamrzne

promjenio sam sata kablove i izvadio grafičku. Komp bez grafičke se upali i odmah se izgasi i tako ponovo. Zašto?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: komp se zamrzne

Napravi clear cmos za početak.

EDIT: Ako ne upali raskopčaj sve osim jednog HDD-a i ostavi samo jedan keks ram-a. Ako ni to ne upali promjeni taj ram s drugim keksom... probaj i po utorima premjestiti.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.2.2020 14:17 (miki_the_pirat).
8 godina
offline
komp se zamrzne

Mislim da sam skužio u čemu je problem. imam 3 diska u kompu. ssd na kome su windowsi, jedan stari od 2 tb i jedan stari od 1tb. Došao sam do kompa baš u trenutku kad je počeo zamrzavat i čuo se disk kako glasno radi. Mislim da je to disk od 2tb koji koristim kao storage. Jel moguće da mi komp radi probleme zbog njega iako nisu gore windowsi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: komp se zamrzne

Naravno da je moguće. Zato sam ti i napisao da počupaš sve osim boot diska.

Problem pouzdano možeš riješiti jedino sistemom eliminacije... ukoliko nemaš zamjenski komp, naravno.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.2.2020 17:45 (miki_the_pirat).
8 godina
offline
komp se zamrzne

Samo da javim da je disk bio u pitanju. Nako instalacije novog diska  komp radi bez problema. Ostavio sam ga preko noći i nije zamrznuo. E sad kako to biva napravio sam si drugi problem. Bila mi je prilika da si odmah počistim komp od prašine. Kako nemam kompresornčistio sam ga kistom da maknem prašinu i sjebao sam jedan ventilator na grafičkoj kartici. Pao je dolje. Kad ga stavim natrag on se ne vrti nego tek kad je grafička opterećena i kad se ventilatori počinju brže vrtit onda on "struže" po hladnjaku.

Jel se to može zaljepiti natrag? Stavljam slike koje sam našao na netu (lik je imao isti problem)

https://imgur.com/fL3V6AF

https://imgur.com/ohIeKkd

https://imgur.com/4LpyIlA

 

 

Temperatura grafe je ista ko i prije..nije ništa porasla.

Hvala unaprijed.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
komp se zamrzne

Mislim da bu novi vent moral gore ...

 

Ali express,dok grafa dura ovak kak je bez povišenih temperatura,i da stigne dok nije vruće :-)

 

Koja grafa??

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.2.2020 21:31 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: komp se zamrzne
nbdy32 kaže...

Mislim da bu novi vent moral gore ...

 

Ali express,dok grafa dura ovak kak je bez povišenih temperatura,i da stigne dok nije vruće :-)

 

Koja grafa??

  gigabyte gtx 970

ne može se samo jedan ventilator zamjenit nego svi 3 zajedno

5 godina
offline
Re: komp se zamrzne
AngeL_FreaK kaže...
nbdy32 kaže...

Mislim da bu novi vent moral gore ...

 

Ali express,dok grafa dura ovak kak je bez povišenih temperatura,i da stigne dok nije vruće :-)

 

Koja grafa??

  gigabyte gtx 970

ne može se samo jedan ventilator zamjenit nego svi 3 zajedno

 I ne vrti se kad ga staviš nazad? Nešto puklo? Probaj ga namjestit bolje, ali ako je nešto puklo, onda ga nema. Ako imaš druga 2 ventilatora koji rade, onda će to bit OK dok ne nabaviš novo hlađenje.

Live long and prosper.
8 godina
offline
Re: komp se zamrzne
Filox kaže...
AngeL_FreaK kaže...
nbdy32 kaže...

Mislim da bu novi vent moral gore ...

 

Ali express,dok grafa dura ovak kak je bez povišenih temperatura,i da stigne dok nije vruće :-)

 

Koja grafa??

  gigabyte gtx 970

ne može se samo jedan ventilator zamjenit nego svi 3 zajedno

 I ne vrti se kad ga staviš nazad? Nešto puklo? Probaj ga namjestit bolje, ali ako je nešto puklo, onda ga nema. Ako imaš druga 2 ventilatora koji rade, onda će to bit OK dok ne nabaviš novo hlađenje.

 

Ne vrti se kad je u idlu. Kad je pod opterećenjem onda se pocne vrtit ali nepravilno i pocinje strugat po hladnjaku. Zato sam mislio zaljepit ga natrag i pitao dal mogu sa ljepilom zaljepit?

5 godina
offline
Re: komp se zamrzne
AngeL_FreaK kaže...
Filox kaže...
AngeL_FreaK kaže...
nbdy32 kaže...

Mislim da bu novi vent moral gore ...

 

Ali express,dok grafa dura ovak kak je bez povišenih temperatura,i da stigne dok nije vruće :-)

 

Koja grafa??

  gigabyte gtx 970

ne može se samo jedan ventilator zamjenit nego svi 3 zajedno

 I ne vrti se kad ga staviš nazad? Nešto puklo? Probaj ga namjestit bolje, ali ako je nešto puklo, onda ga nema. Ako imaš druga 2 ventilatora koji rade, onda će to bit OK dok ne nabaviš novo hlađenje.

 

Ne vrti se kad je u idlu. Kad je pod opterećenjem onda se pocne vrtit ali nepravilno i pocinje strugat po hladnjaku. Zato sam mislio zaljepit ga natrag i pitao dal mogu sa ljepilom zaljepit?

 A vidi, ne možeš ga uništit gore nego je sad. Samo pazi na druga 2, jer bez njih imaš problem. Ako ti struže, znači da nije dobro sjeo, ukrivo je ili nešto tako. Probaj skužit u čemu je razlika između njega i onih koji rade, kako stoje. Ja bi probao i zalijepit, ali moraš ga prije toga dobro centrirat i skužit kako treba stajat, da ne struže.

Live long and prosper.
8 godina
offline
komp se zamrzne

Svaki se vent da zamijeniti sam za sebe,samo skidaš kompletnu plastiku zbog konektora ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: komp se zamrzne
nbdy32 kaže...

Svaki se vent da zamijeniti sam za sebe,samo skidaš kompletnu plastiku zbog konektora ...

 

aha, nisam znao..gledam na ebayu i ima ih po 8$ pa nadalje..jel se može to negdje u cro uzet da ne čekam dugo? sad još pošta ne dostavlja pakete zbog korona virusa..

5 godina
offline
Re: komp se zamrzne
AngeL_FreaK kaže...
nbdy32 kaže...

Svaki se vent da zamijeniti sam za sebe,samo skidaš kompletnu plastiku zbog konektora ...

 

aha, nisam znao..gledam na ebayu i ima ih po 8$ pa nadalje..jel se može to negdje u cro uzet da ne čekam dugo? sad još pošta ne dostavlja pakete zbog korona virusa..

 Čisto sumljam da će netko od naših to držat, ali pogledaj, možda nađeš...

Live long and prosper.
14 godina
offline
Re: komp se zamrzne

kvragu, ako je sumnja, onda valjda sumNJaš, a ne sumljaš

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: komp se zamrzne
Stric_Jura kaže...

kvragu, ako je sumnja, onda valjda sumNJaš, a ne sumljaš

 Istina, ali nije da smo baš savršeno točni u pisanju po forumu. Koji put napišen i nešto vako, iako se trudim češće bit gramatički ispravan. 

 

"Sumljati je nestandardni oblik, što ga prema mišljenjima nekih lingvista ne čini nepravilnim ili manje vrijednim u jeziku."

 

U izgovoru je uvijek lj, pa greškom tako i napišem, bez puno mislit.

Live long and prosper.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice