Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA

poruka: 13
|
čitano: 2.942
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA

 Pozdrav,

 

Odlučio sam na laptop Acer Aspire A517-51g instalirati SSD disk umjesto optičkog pogona. Kupio sam odgovarajuću ladicu, postavio i BIOS ga uopce nije prepoznao. Windows ga prepozna kao "Unknown device", a u disk managementu ga prepozna s 0b i nije ga moguće inicijalizirati.

Kad postavim SSD na mjesto HDD-a, a HDD na mjesto CD ROMA, SSD prepozna normalno, ali HDD opet ne. 

Također sam napravio i update BIOS-a na zadnju verziju 2.03, ali to nista ne mijenja stvar. Ne znam više sta da radim, nije mi ništa jasno, pa eto ako ima itko kakva iskustva s tim da mi pomogne. Hvala!

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA

trebaš u biosu omogućiti da laptop prepozna hdd na poziciji cd-rom-a. snimi stranice biosa i postavi ih ovdi da vidimo koju opciju treba podesiti

5 godina
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Hidden kaže...

 Pozdrav,

 

Odlučio sam na laptop Acer Aspire A517-51g instalirati SSD disk umjesto optičkog pogona. Kupio sam odgovarajuću ladicu, postavio i BIOS ga uopce nije prepoznao. Windows ga prepozna kao "Unknown device", a u disk managementu ga prepozna s 0b i nije ga moguće inicijalizirati.

Kad postavim SSD na mjesto HDD-a, a HDD na mjesto CD ROMA, SSD prepozna normalno, ali HDD opet ne. 

Također sam napravio i update BIOS-a na zadnju verziju 2.03, ali to nista ne mijenja stvar. Ne znam više sta da radim, nije mi ništa jasno, pa eto ako ima itko kakva iskustva s tim da mi pomogne. Hvala!

 Prvo, moja preporuka ti je da izvadiš HDD, staviš SSD i na njega instaliraš Windowse. To je prvo i osnovno.

 

Tek onda probaj osposobit ladicu, ali u njoj drži HDD. Ne vidim svrhu SSD-a ako na njemu nije sistem, pa nećeš valjda SSD koristit za storage?

 

Može bit da je do ladice, ili nije kompatibilna s laptopom iz nekog razloga ili je defektna. 

 

Ako ne radi i neće da proradi, stavi HDD u USB ladicu, a SSD ostavi u laptopu, sa sistemom na njemu.

 

Ima li kakvih pinova ili prekidača na adapteru? Ako ima probaj razne postavke.

 

 

Na 2 mjesta su 2 osobe napisale što može bit rješenje. Odi u BIOS, probaj pronaći i isključit  Intel Virtualization Technology. Ako je već isključeno, probaj uključit isto to.

 

Ostali svi po internetu govore (za problem kao tvoj) da je neki problem u kompatibilnosti same ladice.

 

Jedan kaže da je rješio problem sa sporijim diskom, SATA2, a ne SATA3, jer je problem s kabelom u tom adapteru, valjda kabel nije mogao SATA3 gurat, nego je za SATA2... Nije ni on siguran. Ajmo dalje.

 

"Hi, I want to direct all of you people's attention to the problem that optical drive communicates with bios to tell it whether the tray is open or not. If the tray is open , reading from disk is stopped. That is why when you put HDD or SSD into that slot using incompatible solution, BIOS thinks the tray is open and stops read/write. This problem is mentioned on caddy website(I can't find the page right now but I have read it). They say it is why they let you choose brand and models on their website to sell you compatible caddy. They implement some circuit to send the signal that tray is always closed. Probably that is the function of that button on some of the caddy replicas available on aliexpress and ebay."  Ako ne razumiješ engleski, reci, prevest ću, sad mi se neda...

 

"Thank you ! Virtualization Technology checking solved the problem."

 

"It's not terribly inconceivable that a laptop's optical drive caddy is simply incompatible with a particular laptop model. We've run into that situation a number of times. Even as you've discovered that the same model caddy performs fine in another laptop."

 

 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 12:47 (Filox).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Instalirao sam windows na ssd i hdd stavio u ladicu. Sada ssd mogu bootat jedino preko legacy moda dok sam hdd mogao samo preko uefi.
Inace hdd i dalje ne prepoznaje, a evo i slike iz biosa jer mi nije jasno gdje ukljucit da prepozna hdd na mjesto cd roma.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Instalirao sam windows na ssd i hdd stavio u ladicu. Sada ssd mogu bootat jedino preko legacy moda dok sam hdd mogao samo preko uefi.
Inace hdd i dalje ne prepoznaje, a evo i slike iz biosa jer mi nije jasno gdje ukljucit da prepozna hdd na mjesto cd roma.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA

-ponovi sve po redu.. počevši o postavki biosa, reset + ukloni pass za bios-disk i sl. ukloni sec.boot.

-postavke biosa, install medija moraju biti kompatibilne, tj ili uefi-gpt ili legacy-mbr ali oba u istom (ili oba moda, ovisi što bios podržava kao i napravljen medij koji može biti u oba moda), nakon tog brisanje diska (clean) i tad incijalizacija u odgovarajućem modu, ili-ili gpt-ili-mbr. Tek kad sve napraviš, instaliraš os.. dodaj hdd. Prije toga će installer vidjeti postojeći boot i tad će koristiti već postojeći na hddu umjesto na ssd.

-zaštite su istovremeno i problem.. tj 99% ne trebaš, ako baš trebaš tad koristiš-podesiš ali tad očekuj problem kod kvara-spašavanja i sl. odnosno, osim krađe i sigurnosti podataka na poslovima koji to traže 'običan' korisnik ne treba takvu sigurnost koja je zapravo samo problem-smetnja.

 

-hdd u ladici, često je naziv ODD.. redosljed, mod rada, 'mora raditi' tj optical ili hdd je za kontroler sporedno, jednako, radi.. uzrok problema je zaštita ili mod rada ili-ili. Podesi, kreni od nule brisanjem i inicijalizacijom diska, tad će sve raditi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Hidden kaže...
Instalirao sam windows na ssd i hdd stavio u ladicu. Sada ssd mogu bootat jedino preko legacy moda dok sam hdd mogao samo preko uefi.
Inace hdd i dalje ne prepoznaje, a evo i slike iz biosa jer mi nije jasno gdje ukljucit da prepozna hdd na mjesto cd roma.

 Daj ti sliku ladice, ima li kakav botun na njoj? Jesi li probao razne položaje, ako ima? 

Live long and prosper.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Na SSD sam radio clean i convert u GPT, također i na HDD tako da mi je sve u uefi modu sada. Instalirao win10 na SSD, stavio HDD i opet ništa. Ladica inače "svijetli" što je znak da je dobro priključena, ali jednostavno je nigdje ne prikazuje. Na ladici nema nikakvih buttona.
Inače pronašao sam na drugom forumu problem baš za ovaj laptop i izgleda da uopće ne može podržati tu ladicu, ne znam jel to žalosno istinito ili se ipak može nekako riješiti.
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Hidden kaže...
Na SSD sam radio clean i convert u GPT, također i na HDD tako da mi je sve u uefi modu sada. Instalirao win10 na SSD, stavio HDD i opet ništa. Ladica inače "svijetli" što je znak da je dobro priključena, ali jednostavno je nigdje ne prikazuje. Na ladici nema nikakvih buttona.
Inače pronašao sam na drugom forumu problem baš za ovaj laptop i izgleda da uopće ne može podržati tu ladicu, ne znam jel to žalosno istinito ili se ipak može nekako riješiti.

 Kao što sam ti i napisao, vrlo vjerojatno nije kompatibilna ladica s laptopom. Možda će neka druga radit, ali ne mogu ti savjetovat da sad kreneš kupovat ladice i isprobavat. Moj savjet (opet) ti je da kupiš normalnu USB ladicu za HDD i njega tako koristiš za storage. SSD ostavi u laptopu za sistem, a ako ne možeš ništa s dvd-romom, ostavi ga kako je.

 

Nije ono što si ti zamislio, ali nije da imaš puno izbora. 

Live long and prosper.
15 godina
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Hidden kaže...
Na SSD sam radio clean i convert u GPT, također i na HDD tako da mi je sve u uefi modu sada. Instalirao win10 na SSD, stavio HDD i opet ništa. Ladica inače "svijetli" što je znak da je dobro priključena, ali jednostavno je nigdje ne prikazuje. Na ladici nema nikakvih buttona.
Inače pronašao sam na drugom forumu problem baš za ovaj laptop i izgleda da uopće ne može podržati tu ladicu, ne znam jel to žalosno istinito ili se ipak može nekako riješiti.

... ako je tako to je tad stvar proizvođača/BIOSa. Sama ladica ne može biti problem jer je standardna komponenta-priključak (osim debljine 9-12mm) i ako taj priključak podržava samo optical to je tad stvar konkretnog modela tj opcije biosa koje to kontroliraju jer je sam kontroler inače isti-identičan u tisućama drugih računala. Možda postoji neki patch-update za bios koji to ispravlja, možda je potrebno isključiti uefi jer neke stvari su nepotrebno povezene lančano npr sec.boot + igre wintela (MSa) korz OEMe gdje se na taj način onemogućava install starijeg osa-win tj izmišljena nekompatibilnost (dok je sve ista platforma x86, pc-win-lin-mac i mora raditi).

npr enkripcija diska, secboot, bios-pass.. + stare opcije kojima se može o(ne)mogućiti boot uređaj, izbor, koji na poslovnom računalu podešava admin i npr onemogući boot s optičkog uređaja i usb stikića.. sve to može biti povezano a rezultat može biti nedostupan disk jer drugog razloga nema tj sam kontroler-ladica (ako je ispravna) ne treba biti problem.

 

-a moguće je, neispravna ladica, jer to je takva roba koja se u pravilu ne testira ili već povrat u trgovinu pa ponovo u prodaju.. ako nemaš drugu za test to ne možeš znati a možda je tako banalno :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Znači ovako, stavio sam hard disk od 500gb iz starog acera koji mi pokvaren skuplja prašinu u ormaru, i prepoznalo ga, pojavio se u disk managementu. Zatim restartiram laptop i vise ga nema... Haha lud sam više, ništa mi nije jasno
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Hidden kaže...
Znači ovako, stavio sam hard disk od 500gb iz starog acera koji mi pokvaren skuplja prašinu u ormaru, i prepoznalo ga, pojavio se u disk managementu. Zatim restartiram laptop i vise ga nema... Haha lud sam više, ništa mi nije jasno

 Stvarno ne znam, čudno, jer bi to trebalo sve normalno radit, nije to neka ezoterija, nego najobičniji adapter sata na sata.

 

Meni najviše zvoni u glavi onaj dio što sam iskopirao, o otvorenoj ladici... Možda laptop cijelo vrijeme vidi taj disk, odnosno tu ladicu, kao da je otvoren CDrom. A kad je CDrom otvoren, onda je "ugašen" i ne vrti. Trebalo bi laptopu "objasnit" da je ladica zatvorena, a kako, nemam ideje. Zato sam pitao ima li nekih botuna po ladici, jer neki modeli imaju botun s kojim određuješ to otvoreno/zatvoreno.

Live long and prosper.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija SSD-a na mjesto CD ROMA
Da, meni je recimo ta ladica stalno blicala jakim zelenim svijetlom prvi put kad je ocitalo, i nakon toga vise ne. Sad koja je fora nemam pojma
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice