Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

poruka: 23
|
čitano: 6.472
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

Molio bih za pomoć. Naime uveo sam optiku, i imam sljedeći router Huawei EG8145V5 . Wifi lovi dvije frekvnecije 2.4 i 5 Ghz. Kad izaberem 5ghz puna mi je brzina preko wifi (250mbit/s), ova preko 2,4 ghz daje manju brzinu što je logično. No nije mi toliko bitno zbog wifi, već me muči spajanje ethernet kabelom. Naime, brzine mi ide tek do 90 mbit/s, a puna brzina bi trebala biti kao što sam već napisao 250 mbit/s. I sad mi ništa nije jasno. Probao sam više kabela, rekoh da nije to problem, probao sam ažurirati sve živo na kompu. Kada odem u postavke Realteka (piše mi moguća brzina 1.0 gb/s). Na tvu ista stvar. Što bi moglo biti problem? Nije mi jasno kako je wifi brži i što trebam učiniti da bih imao punu brzinu?

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.7.2022 1:17 (mmafan).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

pogledaj na koju brzinu ti se ethernet kartica spojila? imam neki osjećaj da ti se spaja na 100mbita..

dali imaš neki switch između ili ideš direktno na modem?

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
mmafan kaže...

Molio bih za pomoć. Naime uveo sam optiku, i imam sljedeći router Huawei EG8145V5 . Wifi lovi dvije frekvnecije 2.4 i 5 Ghz. Kad izaberem 5ghz puna mi je brzina preko wifi (250mbit/s), ova preko 2,4 ghz daje manju brzinu što je logično. No nije mi toliko bitno zbog wifi, već me muči spajanje ethernet kabelom. Naime, brzine mi ide tek do 90 mbit/s, a puna brzina bi trebala biti kao što sam već napisao 250 mbit/s. I sad mi ništa nije jasno. Probao sam više kabela, rekoh da nije to problem, probao sam ažurirati sve živo na kompu. Kada odem u postavke Realteka (piše mi moguća brzina 1.0 gb/s). Na tvu ista stvar. Što bi moglo biti problem? Nije mi jasno kako je wifi brži i što trebam učiniti da bih imao punu brzinu?

Ne mogu sada ići na date specifikacije Routera ali prvo pitanje da li ti optika ide direktno u Router?

Ako ne, uveo si optiku FTTH (Fiber to the home = optika DO kuće) ali ne i u kuću.

Za pravu Optiku ide sledeće... Optika do Routera - Iz Routera Optika do računara koji ima "optička karticu" [ne znam da li ju ima iti jedna matična ploča]). Moraš ju kupiti zasebno.

5 Ghz spektar nudi veću brzinu ali slabiji domet.
2,4 GHz nudi manju brzinu ali dsota veći domet (što je potrebno kućanstvu).

Sa druge strane kako si god dobio Optiku provjeri Switch protove na Routeru.Neki (samo jedan) je servisni, sa druge strane možda samo jedan ti nudi 1 Gbps a ostala 2 100 Mbps.

Inače ja imam 2 Gbps optiku do Routera ali ga ne palim osim po potrebi (jer troši puno struje i to je mislim 2U Rack Router). Da dalje iz njega vučem optiku do PC-a treba mi Optička kartica (ne Ehthernet) ali za sada ju nemam. Mislim da ako mi to bude neka velika želja da to sredim sredinom jeseni. Ali generalno mi ne traba. Jer sve moje potrebe zadovoljava klasični STB preko Coaxa.

I još nešto: sve Wi-Fi veze su Half-Duplek (ne mogu u istom trenutku i slati i primati podatke, osim ako se nešto nije promjenilo) pa to što si mjerio - mjerio si samo dok si skidao (čitao kako se nešto skida) i dobio ono što si i kupio.

Dakle 1. provjeri specifikacije Routera i 2. Provjeri specifikacije Ethernet porta na računaru, i naravno komatibilnost. Jedan Realtek koliko god bio dobar ne može se mjeriti sa Intelovim Ethernet portovima.

Evo kratak opis Routera što sam na brzinu mogao pročitati: "The EchoLife EG8145V5 is a intelligent routing-type Optical Network Terminal (ONT) in Huawei FTTH solution"

Znači imaš FTTH soluciju.

Inače koliko će nas lagati šta je prava optika u kući a što ne - jedno je veliko pitanje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.7.2022 2:05 (Envy).
13 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

Imam isti setup, optika 200/100, HG8145V5. Taj ruter podržava gigabit na svim portovima.

Ako ti speedtest zakuca DL na TOČNO 100megabita problem je ili u LAN kabelu ili ti LAN kartica ne podržava gigabit.

Ako ti je komp spojen na kućnu žičanu mrežu a ne direkt u router probaj ga spojit direkt jer je moguće da je problem u spoju utičnica od kućne mreže.

Barem je tako kod mene bilo.

Problem sam riješio rotiranjem utičnice za 90 stupnjeva.

 

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
 
0 0 hvala 1
16 godina
online
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
Envy kaže...

Znači imaš FTTH soluciju.

Inače koliko će nas lagati šta je prava optika u kući a što ne - jedno je veliko pitanje.

To i je prava optika do kuće. Ne trebaš imati optiku kao lokalni razvod, bit optike je u dovodu, ne u lokalnom razvodu, prekomplicirano je.

11 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja
Hvala svima na odgovorima. Testirao sam jutros na laptopu, kada ga izravno uštekam u router daje 260 mbit/s. Kad ga uštekam preko AV 1000 adaptera (preko kojeg spajam i komp u drugoj sobi) daje mi 180 mbit/s. A pc ne ide jače od 80-90 mbit/s. Jedino još mogu odnesti komp u dnevni pa vidjeti kakvu će mi brzinu dati kad ga izravno uštekam u ruter, ali s obzirom da preko adaptera na laptopu daje duplo bržu brzinu, očito je nešto do mrežne kartice. U postavkama mrežne sam stavio 1,0 Gbps / Full Duplex - Način rada, ali nema promjene.
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
mmafan kaže...
Hvala svima na odgovorima. Testirao sam jutros na laptopu, kada ga izravno uštekam u router daje 260 mbit/s. Kad ga uštekam preko AV 1000 adaptera (preko kojeg spajam i komp u drugoj sobi) daje mi 180 mbit/s. A pc ne ide jače od 80-90 mbit/s. Jedino još mogu odnesti komp u dnevni pa vidjeti kakvu će mi brzinu dati kad ga izravno uštekam u ruter, ali s obzirom da preko adaptera na laptopu daje duplo bržu brzinu, očito je nešto do mrežne kartice. U postavkama mrežne sam stavio 1,0 Gbps / Full Duplex - Način rada, ali nema promjene.

 Pa barem su lan kartice jeftine....

11 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja
Naravno, nije to problem. Samo još moram komp izravno spojiti na router, da i tu stavku otklonim.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
mmafan kaže...
Naravno, nije to problem. Samo još moram komp izravno spojiti na router, da i tu stavku otklonim.

 Samo provjeri na kompu mrežnu karticu dali ti piše 1Gbps kad je spojen lan kabel na TP-LINK AV1000 očito ti i taj TP-LINK AV1000 isto ima gubitke.

14 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

Glupo pitanje, a jesi li provjerio koji kabel koristis. Treba ti Cat5e ili Cat6. Cat5 ide do 100mbps, Cat5e do 1Gbps.

 

 
3 0 hvala 1
11 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

Evo da javim, ispravna je i mrežna i kabel, uglavnom kod adaptera je problem. Kad sam izravno povezao pc i ruter, puna je brzina. Adapter, odnosno to što je komp u drugoj sobi ruši brzinu. Maksimalno mogu dobiti 130 mbit/s, ako uštekam u drugu utičnicu u dnevnom boravku. Više od te brzine ne ide.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj

-osim mrežne opreme (router-switch-sve..) naravno i sam kabel mora biti 'pravi' tj svih 8 žica za gbe brzinu, 4 žice su samo fast-100 ... a s utičnicama ovisi kako je što napravljeno, tj možda nisu iskorištene sve žice (8) ili se recimo srednji par korisit za npr telefon i sl. .. tj isti problem može biti mrežni kabel neovisno u zidu ili izvana kao i to kako je utičnica spojena, koje žice, standard npr dvije paralelne odvojene mreže fast-100 kad se želi iskoristiti jedan mrežni kabel za internet + iptv.. a to prije nije bilo problem jer su brine bile ispod 100 .. tek sad postane vidljivo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
ihush kaže...

-osim mrežne opreme (router-switch-sve..) naravno i sam kabel mora biti 'pravi' tj svih 8 žica za gbe brzinu, 4 žice su samo fast-100 ... a s utičnicama ovisi kako je što napravljeno, tj možda nisu iskorištene sve žice (8) ili se recimo srednji par korisit za npr telefon i sl. .. tj isti problem može biti mrežni kabel neovisno u zidu ili izvana kao i to kako je utičnica spojena, koje žice, standard npr dvije paralelne odvojene mreže fast-100 kad se želi iskoristiti jedan mrežni kabel za internet + iptv.. a to prije nije bilo problem jer su brine bile ispod 100 .. tek sad postane vidljivo.

Teoritiziranje je jedno praksa sasvim nešto drugo.

Cat6 zahtjeva metalne konekotre [RJ45] pored samih kablova da bi bio pravi "Cat6e" na nekoliko GB/s. Ali teorija je jedno a praksa sasvim nešto drugo gdje se mora provjeriti XYZ faktora!

Poanta: Nije baš sve na papiru reći: uradi to i to. Ovdje vidimo jako kompleksan problem. 

15 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

Samo za informaciju...jedno mi se računalo nalazi u radnoj sobi, dosta udaljeno od glavnog routera i switcha. Kupio sam (ne baš jeftino) cat6 kabel, ukopčao ga direktno u slobodni port routera i formirao preko kanalica kroz dnevnu sobu, pa preko fasade zgrade do navedene radne sobe. cca ima oko 30m cat 6 kabela. Tamo se spaja u gigabitni switch (jer imam još uređaja koji traže internet) i iz switcha u mrežnu karticu računala. Na Speedtestu brzina mi je potpuna. 960/500mbit/s-a. Inače nominalno imam 1gbs/500mbs. ali toliko zbog dolazne infrastrukture ne mogu dobiti nigdje. To oko metalnih konektora i internet do kuće/u kući su pusta tlapanja! Čindbenici koji igraju su dobar cat6 kabel, pravilno ukrimpani konektori, router s dosta jakim procesorom, gigabitni switch (ako je potreban) i solidan krajnji uređaj (pc, laptop...)

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
ivic55 kaže...

Glupo pitanje, a jesi li provjerio koji kabel koristis. Treba ti Cat5e ili Cat6. Cat5 ide do 100mbps, Cat5e do 1Gbps.

 

Samo da nadodam.. kabal kao takav nije dovoljan ako i konektor nije Cat6 (metalni - NE PLASTIČNI).

Kod mene sa bezveze nekim kablom ide 10Gbps. Kako - ne zanima me.

12 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
Envy kaže...
ivic55 kaže...

 

 

Samo da nadodam.. kabal kao takav nije dovoljan ako i konektor nije Cat6 (metalni - NE PLASTIČNI).

Kod mene sa bezveze nekim kablom ide 10Gbps. Kako - ne zanima me.

 To u firmi ti ide 10Gbps?

15 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
DDavorin kaže...
Envy kaže...
ivic55 kaže...

 

 

Samo da nadodam.. kabal kao takav nije dovoljan ako i konektor nije Cat6 (metalni - NE PLASTIČNI).

Kod mene sa bezveze nekim kablom ide 10Gbps. Kako - ne zanima me.

 To u firmi ti ide 10Gbps?

Ne, od Switcha do PC-a.
Switch unutar Routera. Brzina veze 1/1Gbps. I to kada palim optiku a kada ne, onda običnim Home Gatewayom 200MbpE. 10Gbps je za običnog juzera overk ili čak i 1/1Gbps. Doslovce ne znam niti jednu uslugu koja će to iskoristiti. Možeš izmjeriti vezu na ookli i to je to.

Krenem sa torrentom ograničenje seederi i zid. Dubox traži premium za veću brzinu veze.

12 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

Znači imaš 10Gbps switch i na kompu 10Gbps mrežnu? Pa brzinu lana ne trebaš mjeriti prema internetu možeš između dva PC.

Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
Ako 10 giga bitova trčkara po kabelu onda nije bezvezni. Dovoljno da je 8c4p i na ima dovoljan broj namotaja. U normalnim uvjetima shield nije potreban.
15 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

da, dovoljan je cat5e.. ali njie zgoreg cat6,7... ako se ima ostatak opreme tad je šteta nešto ograničiti kablom, dok je za većinu mrežna oprema i dalje do 1gbit (router-switch i većina mrežnih kartica..), tj obrnuti kriterij, ako već netko ima sve potrebno za višu brzinu, tad je kabel kao trošak zanemariv i stavlja se 'jači' mada i slabiji radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj

Netko reče PRAKSA ...

Nedavno bio kod prijatelja , ima A1 optiku sa nekim Huawei ruterom sa 1Gbps portovima i 25m CAT5 kabla pa mu PC na katu radi na 1Gbps.

Meni već godinama radi tel. plosnati fleksibilni kabal sa 4 žičice (kabal cca 2x4mm) na 20m od rutera do PC u sobi sa 100Mbps.

Normalno ako imaš oklopljeni UTP da za spoj oklopa treba koristiti metalne utikače za spoj mase, a raditi će istom brzinom i sa plastičnim ali neće imati punu zaštitu od smetnji koje bi imao sa metalnim utikačima .

Normalno je za očekivati da CAT5e na 20-30m radi na 10Gbps.

15 godina
offline
Re: Ethernet problem - wifi brži od ethernet spaj
DDavorin kaže...

Znači imaš 10Gbps switch i na kompu 10Gbps mrežnu? Pa brzinu lana ne trebaš mjeriti prema internetu možeš između dva PC.

Tako je. I riječ je o bakru a ne o optici. U Switchu u kojem ulazi optika ima i i optički izlaz ali u računaru nemam Optičku mrežnu karticu.

To što ja želim Optiku iz Routera do opituku to opktičnoe kakrtce - to je samo moj čef i ništa više od toga.

Da pojednostavim: Imam 2 opcije:
1. Optika direktno ulazi u Ciscov Router i dalje šalje što taj Router može (ima i optički izlaz i bakreni ethernet izlaz)
2. "Obični" Home Gawaye peko Coaxa (bakar) koji mi dalje šalje 10GpE vezu.

Sve je to kao što sam rekao overkill za normalne juzere. Skidaj nešto 24 sata sa 1Gbp vezom pa izračunaj koliko ti diskova treba da to popune.

  

ihush kaže...

da, dovoljan je cat5e.. ali njie zgoreg cat6,*  * *

Potpisujem!

Firmi kojem sam ja radio mrežu "genijalac je rekao - lupiti ćemo cat 6" ali blage veze nema da ako nemaš metalne konektore na Cat6 ili Cat7 ili 8 (mislim da 7 čak i 8 nisu definisani, to samo proizviđači kablova navode). Mreža koju su sastavili nije ono što što su želili, jer je u "najslabijoj kariki lanca" nisu dovoljno pažnje posvetili. [Firma blage veze nema o tome].

Sve to kod njih radi jer je to nevladina organizacija koja ima max 20 računara pa i nemaju neke potrebe za VLAN-ovina od 40 Gbps. Njima to radi i oni su zadovonji. Ja naplatio i ja sam zadovoljan.

"Jer dok je ovaca - biti će i vune." - stara narodna  

Because anything Korea does, Japan does it better.
12 godina
offline
Ethernet problem - wifi brži od ethernet spajanja

Envy   I kako ostvariješ onda 10Gbps brzinu a nemaš 10Gbps mrežnu na PC? Ili pričaš što bi bilo kada bi bilo. CAT6 mrežni sa plastičnim konektorima bez brige ide 1Gbps!

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.8.2022 9:15 (DDavorin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice