AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.074.810
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Problem s out of the box ili XMP memorije bi trebao bit izdvojen ili rijedak slucaj u 2020. nastao nesretnim odabirom maticne i/ili memorije. Vrlo lako se provjeri kada je memorija proizvedena te QVL lista koja je indikator po kojem se svasta moze zakljucit, ako se malo bolje pogledaju serijski brojevi. Za kraj, malo istrazit ima li tko takvu kombinaciju na internetu. Sve skupa 10-15 min istrazivanja bi trebalo biti dovoljno..

 

ivicask Ryzen nema istu komunikaciju s memorijom kao Intel, stoga se sve memorije ne ponasaju isto na tim platformama. Pozitivno je sto AMD uopce dopusta slobodu s frekvencijama dok kod Intela trebas imat K plocu da bi mogao otkljucat frekvenciju memorije, tako da se AMDu tesko tu moze kaj zamjerit.

 Pa zato sam baš i uzeo ryzen da se malo naučim pošto smo isključivo prodavali i slagali intel zadnjih 12+ godina,i hvala na konkretnim i korisnim komentarima kao tvoj, umjesto da me mockate kako će mi "skor" biti niski @Friday

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
 

Jel preporuka tvoja onda da uzimam uvijek 200mhz jači RAM od one frkve koju želim pa spustim da bi radilo stabilno?

 

Ne, nemam preporuku uopce. Ja sam kupio ram koji se reklamira kao ram za intel procesore. I nije na QVL moje maticne ploce. I svejedno radi out of the box.

 

Sot se tice "mockanja" mislim da je sarkazam bio ocit. Mozda sam trebao koristiti posebne tagove tipe <sarkazam> ovo je neka sarkasticna poruka </sarkazam>

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 9:59 (Friday).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
ivicask kaže...
 

Jel preporuka tvoja onda da uzimam uvijek 200mhz jači RAM od one frkve koju želim pa spustim da bi radilo stabilno?

 

Ne, nemam preporuku uopce. Ja sam kupio ram koji se reklamira kao ram za intel procesore. I nije na QVL moje maticne ploce. I svejedno radi out of the box.

 

Sot se tice "mockanja" mislim da je sarkazam bio ocit. Mozda sam trebao koristiti posebne tagove tipe <sarkazam> ovo je neka sarkasticna poruka </sarkazam>

 Ma sve 5 :)

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

ivicask

Pogledaj i prosli post, edito sam. Adata DT41 radi kod mene na X370, da slucajno nije radio XMP vratio bi je istog trena u ducan, no citao sam da ima jeben OC potencijal i izmedju ostaloga zbog toga uzeo. Btw. slagao sam i ja u skladistu jednog poznatijeg ducana kad je Ryzen tek izasao i kada su problemi s memorijom bili cesta pojava, ali tamo je u 99% slucajeva zajebavala Apacer memorija (uglavnom DOA problem). Ova Adata koju imas je relativno nova i zato je nema u hrpi QVL listi, ali bas cudno da ne radi s Asusovom X570-P. Btw. jesi probao update BIOS? Vidim da ta ploca prakticki nema QVL, tek im je u izradi kao i kod Prime X570-Pro. Za kraj, meni kao i kod Fridaya radi XMP profil G.Skill Ripjaws V koji se u pocetku reklamirao za Intel, tocnije Z170 Skylake nadalje. Ta memorija mi je iz 2016. kada Ryzen nije izasao te je XMP normalno radio i na jeftinoj Asrock B450 K4. 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

ivicask

Pogledaj i prosli post, edito sam. Adata DT41 radi kod mene na X370, da slucajno nije radio XMP vratio bi je istog trena u ducan, no citao sam da ima jeben OC potencijal i izmedju ostaloga zbog toga uzeo. Btw. slagao sam i ja u skladistu jednog poznatijeg ducana kad je Ryzen tek izasao i kada su problemi s memorijom bili cesta pojava, ali tamo je u 99% slucajeva zajebavala Apacer memorija (uglavnom DOA problem). Ova Adata koju imas je relativno nova i zato je nema u hrpi QVL listi, ali bas cudno da ne radi s Asusovom X570-P. Btw. jesi probao update BIOS? Vidim da ta ploca prakticki nema QVL, tek im je u izradi kao i kod Prime X570-Pro. Za kraj, meni kao i kod Fridaya radi XMP profil G.Skill Ripjaws V koji se u pocetku reklamirao za Intel, tocnije Z170 Skylake nadalje. Ta memorija mi je iz 2016. kada Ryzen nije izasao te je XMP normalno radio i na jeftinoj Asrock B450 K4. 

 Jesam update naravno, btw sad je na 3066 i nema smrzavanja.Ak će raditi ok, probat ću vratiti na 3200 i dići na 1.4v, i SOC dići tipa za 0.05 kao što gledam po netu da pomaže ljudima.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vidi koji die imas pomocu Taiphoon burnera ili drugog programa. Ako nemas Hynix CJR se ne isplati bas zajebavat, ali se mozes igrat (Micron oni vjerojatno nemaju, nego sve od Hynixa). Navodna safe granica SOC napona je 1.2V, znaci do 1.15V mozes bez problema. Ja sam za 3466Mhz cak smanjio VSOC na 1.068 jer zasto ne, dok je za 3533Mhz memorija vjerojatno udarila u zid memory controllera proca. To je mozda mali problem i kod tebe jer su X570 vjerojatno prvenstveno napravljene da cim bolje podrzavaju IMC 3000 i 4000 Ryzena, a tek onda 2000 Ryzena..

 

EDIT: vjerojatno plocu jebe i to kaj je to samo 1 plocica od 16GB???? Ryzen obicno voli dual channel. Probaj promjenit i pozicije na ploci, ako vec nisi, A2 i B2..

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 10:37 (The_Fichek).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Vidi koji die imas pomocu Taiphoon burnera ili drugog programa. Ako nemas Hynix CJR se ne isplati bas zajebavat, ali se mozes igrat (Micron oni vjerojatno nemaju, nego sve od Hynixa). Navodna safe granica SOC napona je 1.2V, znaci do 1.15V mozes bez problema. Ja sam za 3466Mhz cak smanjio VSOC na 1.068 jer zasto ne, dok je za 3533Mhz memorija vjerojatno udarila u zid memory controllera proca. To je mozda mali problem i kod tebe jer su X570 vjerojatno prvenstveno napravljene da cim bolje podrzavaju IMC 3000 i 4000 Ryzena, a tek onda 2000 Ryzena..

 

EDIT: vjerojatno plocu jebe i to kaj je to samo 1 plocica od 16GB???? Ryzen obicno voli dual channel. Probaj promjenit i pozicije na ploci, ako vec nisi, A2 i B2..

 Po ovom je Samsung memorija, b die.

 

Dva su rama 2x 16gb, u prva dva utora(1,3) se skroz smrzava nemogu niti postati, a i po manual primarni ram utori su 2,4, tako da to štima i tako su mi zaštekani.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 10:50 (ivicask).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
As ti sina, to bi trebalo letit, a ne zajebavat s XMP. Oces se mijenjat? Moji imaju RGB xd Btw. jedan je na Amazonu napisao da su to kao 3000, a ne 3200 Mhz rami. Valjda ni njemu nije radio XMP.
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...
As ti sina, to bi trebalo letit, a ne zajebavat s XMP. Oces se mijenjat? Moji imaju RGB xd Btw. jedan je na Amazonu napisao da su to kao 3000, a ne 3200 Mhz rami. Valjda ni njemu nije radio XMP.

Sklopio sam 10x računala sa 9900KS prošle godine za jedne arhitekte, 4x16gb ovog rama ovog išlo u svaki, defintivno je 3200 i radi tako na intelu bez prob.

 

Nezz, za sad radi na 3066, probat ću dizat voltaže nema drugo, valjda imam peh neki ko zna sa čim.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tough luck, ocito ti maticna ne voli te RAMe u kombinaciji s pretpostavljam nekim Ryzen 2. generacije (s obzirom na onaj link koji si slao), ali dizi napone lagano da.
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Uopće nije RAM, SSD mi smrzava PC sad sam ga uhvatio, pogotovo kad se SSD optereti, c disk mi je nakratko bio smrznut bez da pokaziva prostor a u event viewer isto

An I/O request for device 'C:\HYPERV\WIN.vhdx' took 19201 milliseconds to complete. Operation code = SYNCHRONIZE CACHE, Data transfer length = 0, Status = SRB_STATUS_SUCCESS.

 

Imam NWME Samsung Evo 970, 250gb, čak mi se PC smrzo sa onim zvukom zzzzz kad sam ga opteretio sa AS benchom nakon što sam vidio u event viewer ovaj log

 

I čita mi samo 2200mb/s Seq, što je daleko od 3500mb, probao sam i drugi isti NWME u drugom utoru na ploči i isto se ponaša sa skoro pola brzine.

 

Provjerio sam linkove rade na x4 modu preko crystal disk marka,

 

Ne kužim, u čemu je pak fora tu???

 

EDIT:Restartam i izvrtim full test proalzi bez problema, samsung magician nema FW update a njegov test veli da čita 3364\2379, a asd bench i slični nejdu preko 2200mbs.

 

Kako će mi ovaj AMD izvaditi živce već vidim..

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 14:12 (ivicask).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...

Uopće nije RAM, SSD mi smrzava PC sad sam ga uhvatio, pogotovo kad se SSD optereti.

 

Imam NWME Samsung Evo 970, 250gb, čak mi se PC smrzo sa onim zvukom zzzzz kad sam ga opteretio sa AS benchom.

 

I čita mi samo 2200mb/s Seq, što je daleko od 3500mb, probao sam i drugi isti NWME u drugom utoru na ploči i isto se ponaša sa skoro pola brzine.

 

Provjerio sam linkove rade na x4 modu preko crystal disk marka,

 

Ne kužim, u čemu je pak fora tu???

 

Obično ima u BIOS-u opcija "PCI Max Link Speed" ili tako nešto, pa se tamo može odabrati, Gen1, Gen2, itd..

 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mno kaže...
ivicask kaže...

Uopće nije RAM, SSD mi smrzava PC sad sam ga uhvatio, pogotovo kad se SSD optereti.

 

Imam NWME Samsung Evo 970, 250gb, čak mi se PC smrzo sa onim zvukom zzzzz kad sam ga opteretio sa AS benchom.

 

I čita mi samo 2200mb/s Seq, što je daleko od 3500mb, probao sam i drugi isti NWME u drugom utoru na ploči i isto se ponaša sa skoro pola brzine.

 

Provjerio sam linkove rade na x4 modu preko crystal disk marka,

 

Ne kužim, u čemu je pak fora tu???

 

Obično ima u BIOS-u opcija "PCI Max Link Speed" ili tako nešto, pa se tamo može odabrati, Gen1, Gen2, itd..

 

 Baš sam sad probo, nikakava razlika između gen3 ili gen 4, makar nema razlog mi smrzavati računalo..

 

edit:Ništa preklonirao sam WIN na drugi isti model SSD-a i ostavio i u drugom utoru reda radi pa da vidimo dalje..

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 15:02 (ivicask).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
ivicask kaže...
 

Jel preporuka tvoja onda da uzimam uvijek 200mhz jači RAM od one frkve koju želim pa spustim da bi radilo stabilno?

 

Ne, nemam preporuku uopce. Ja sam kupio ram koji se reklamira kao ram za intel procesore. I nije na QVL moje maticne ploce. I svejedno radi out of the box.

 

Sot se tice "mockanja" mislim da je sarkazam bio ocit. Mozda sam trebao koristiti posebne tagove tipe <sarkazam> ovo je neka sarkasticna poruka </sarkazam>

Rispekt HTML-u, notepadu i tablicama.

 

#poštujstaruškolu

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
Mno kaže...
ivicask kaže...

Uopće nije RAM, SSD mi smrzava PC sad sam ga uhvatio, pogotovo kad se SSD optereti.

 

Imam NWME Samsung Evo 970, 250gb, čak mi se PC smrzo sa onim zvukom zzzzz kad sam ga opteretio sa AS benchom.

 

I čita mi samo 2200mb/s Seq, što je daleko od 3500mb, probao sam i drugi isti NWME u drugom utoru na ploči i isto se ponaša sa skoro pola brzine.

 

Provjerio sam linkove rade na x4 modu preko crystal disk marka,

 

Ne kužim, u čemu je pak fora tu???

 

Obično ima u BIOS-u opcija "PCI Max Link Speed" ili tako nešto, pa se tamo može odabrati, Gen1, Gen2, itd..

 

 Baš sam sad probo, nikakava razlika između gen3 ili gen 4, makar nema razlog mi smrzavati računalo..

 

edit:Ništa preklonirao sam WIN na drugi isti model SSD-a i ostavio i u drugom utoru reda radi pa da vidimo dalje..

 

Ne znam da li ovo pomaže:

 

There are two m.2 slots:

dedicated PCIe, and the other one was a PCIe/SATA

 

The NVMe M.2 drive should be the only storage drive connected.

Your M.2 SSD contains UEFI driver information within the firmware. By disabling the CSM module Windows will read and utilize the M.2-specific UEFI driver.

Go into the bios, under the boot tab there is an option for CSM, make sure it is disabled.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 15:29 (Mno).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mno kaže...
ivicask kaže...
Mno kaže...
ivicask kaže...

Uopće nije RAM, SSD mi smrzava PC sad sam ga uhvatio, pogotovo kad se SSD optereti.

 

Imam NWME Samsung Evo 970, 250gb, čak mi se PC smrzo sa onim zvukom zzzzz kad sam ga opteretio sa AS benchom.

 

I čita mi samo 2200mb/s Seq, što je daleko od 3500mb, probao sam i drugi isti NWME u drugom utoru na ploči i isto se ponaša sa skoro pola brzine.

 

Provjerio sam linkove rade na x4 modu preko crystal disk marka,

 

Ne kužim, u čemu je pak fora tu???

 

Obično ima u BIOS-u opcija "PCI Max Link Speed" ili tako nešto, pa se tamo može odabrati, Gen1, Gen2, itd..

 

 Baš sam sad probo, nikakava razlika između gen3 ili gen 4, makar nema razlog mi smrzavati računalo..

 

edit:Ništa preklonirao sam WIN na drugi isti model SSD-a i ostavio i u drugom utoru reda radi pa da vidimo dalje..

 

Ne znam da li ovo pomaže:

 

There are two m.2 slots:

dedicated PCIe, and the other one was a PCIe/SATA

 

The NVMe M.2 drive should be the only storage drive connected.

Your M.2 SSD contains UEFI driver information within the firmware. By disabling the CSM module Windows will read and utilize the M.2-specific UEFI driver.

Go into the bios, under the boot tab there is an option for CSM, make sure it is disabled.

 

 Nema ova ploča djeljene sata portove sa m2 utorom, svi sata portovi i m. 2 rade neovisno jedan o drugog, CSM je isključen.

 

Sad je drugi ssd, budem vidio, nezz više možda windows sere.. 

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vidim da je pokrenuta akcija objašnjavanja zašto B450/470X ploče neće podržati seriju 4000 , odnosno zašto B550 neće i ne mogu podržavati stare procesore, ispod serije 3000.

 

Sve je to meni super i cool, limitacije BIOSa, 16 vs 32 MB,  kompromisi u funkcionalnostima, bla, bla.

 

Sve to teoretski ima smisla, većina ne zna dovoljno da preispituju to, sa tehničke strane je laiku to teško preispitati. Da se razumijemo, ne kužim ni ja.

 

Ali ja postavljam jedno trivijalno pitanje gdje nitko nemodgovara, a nisam ga ni vidio okolo:

Ako je to toliko nemoguće postić na B550, pa te ploče ne mogu podržati procesore ispod 3000 serije - kako 570X može i što je drugačije na 570X i zašto tih limita, te problema, tamo nema?

Ili drugo, hoće li se trenutne 570X ploče morat flashat/modificirat kako bi mogle primit seriju 4x00 procesora, te tko će to raditi za trenutne vlasnike?

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 15:52 (Rhodin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sigurno ce biti BIOS flash, a mozda ce i radit ryzen 4000 na nekim x470 plocama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

AMD Backtracks: B450, X470 Motherboards WILL Now Support Zen 3!

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 16:30 (tigerija).
Moj PC  
5 0 hvala 4
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

AMD Zen 3 Desktop, ili od milja Vermireki več trče po livadama.

 

Za sad su uočili dva modela, ili točnije 8/16 i 16/32 verziju.Žuto značeno je vjerojatno ili očekivano singlecore TurboCore.

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-4000-vermeer-zen3-engineering-samples-up-to-4-6-ghz-listed

 

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 18:40 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

https://www.tomshardware.com/news/amd-reverses-course-will-enable-zen-3-support-on-b450-and-x470-motherboards?fbclid=IwAR3fgMZbh674wWSAmLjkVEr5Jms1OI4B2nO7-_-kMOOrbkRruTDhFTo58Tw

sorry ako je neko posto vec, vidio sam prije par stranica da je bila rasprava o podrsci za zen3... evo cini se da ce ipak biti 

VelvetOverlap
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Gdje su sad ovi koji su kupili X570 i dali 50-100-150€ vise da mogu stavit 4000 na nju  Naravno do sljedeceg puta kad dodje drugi post gdje ce opet rec da ce se moc stavit samo na B550/X570 

Moj PC  
5 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Steta sto se ovi s B350 i X370 nisu vise zalili. Mogao bi ja poslat jedan mejl AMDu, hmm, haha.

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

Gdje su sad ovi koji su kupili X570 i dali 50-100-150€ vise da mogu stavit 4000 na nju  Naravno do sljedeceg puta kad dodje drugi post gdje ce opet rec da ce se moc stavit samo na B550/X570 

 

Ja sam uzeo X570 zato sto sam htio zadnji chipset i "bells and whistles". Jebe mi se jel nova serija procesora ide na plocu ili ne.

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Steta sto se ovi s B350 i X370 nisu vise zalili. Mogao bi ja poslat jedan mejl AMDu, hmm, haha.

 Ajmo 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže.. 

Ja sam uzeo X570 zato sto sam htio zadnji chipset i "bells and whistles". Jebe mi se jel nova serija procesora ide na plocu ili ne.

Ma tako i treba, tako i ja sljedim Intel filozofiju i još se nisam razočarao nikada, iako kod AMDa ni to nije garancija da se riješiš mogućih problema,

vidi se iz priloženoga sa kolegom koji je uzeo ASUS X570-P pa je sada u problemima.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/problem-prvom-paljenju-nove-konfe/275545.aspx

 

Primjer zbog kojeg i dalje ne slažem AMD konfiguracije osim ako je netko spreman platiti dobre novce i spreman je na moguće čekanje na isporuku.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.5.2020 16:57 (Valentin17).
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
Friday kaže.. 

Ja sam uzeo X570 zato sto sam htio zadnji chipset i "bells and whistles". Jebe mi se jel nova serija procesora ide na plocu ili ne.

Ma tako i treba, tako i ja sljedim Intel filozofiju i još se nisam razočarao nikada, iako kod AMDa ni to nije garancija da se riješiš mogućih problema,

vidi se iz priloženoga sa kolegom koji je uzeo ASUS X570-P pa je sada u problemima.

 

Frend je nekako u isto vrijeme kad i ja uzeo 3900x ali neku trun jeftiniju plocu (Asus mislim). Kaze "uglavnom radi"

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kao što rekoh, treba malo pričekt ali fučkaj ga nismo uopče dugo čekali.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=621&jumpto=6126820&sort=asc&view=flat

hahhaajaads kaže...

Gdje su sad ovi koji su kupili X570 i dali 50-100-150€ vise da mogu stavit 4000 na nju  Naravno do sljedeceg puta kad dodje drugi post gdje ce opet rec da ce se moc stavit samo na B550/X570 

Je ali očekuj probleme, ili zbrku s Bios verzijama ipak če razni ljudi promašit pa dobit mrtvu matičnu.Nije idealno ali ok, ili ako se AMD malo više potrudi bit če osjetno manje zbrke.Bolje i ovako nego ništa, ali ja osobno taj update neču napravit jer mi Zen 3 APU uopče ne treba.

 


"These optional BIOS updates will disable support for many existing AMD Ryzen Desktop Processor models to make the necessary ROM space available.


The select beta BIOSes will enable a one-way upgrade path for AMD Ryzen Processors with “Zen 3,” coming later this year. Flashing back to an older BIOS version will not be supported."

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Za virtualke ovdje nema nikakve dvojbe, ne? Jel ima nekih ne posve ocitih stvari koje idu na ruku 3100?

 

 

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice