A1 kabelski internet

poruka: 550
|
čitano: 297.135
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
A1 kabelski internet

Uvodim internet u stan u zagrebačkoj Dubravi. "Uzeo" sam Super Internet od A1, ali iz nekog bizarnog birokratskog razloga mi ne mogu provesti optiku već su ponudili paricu, koja je deset puta sporija. U mojoj ulici postoji infrastruktura za optiku, i na adresu X može, a na moju X/1 ne može radi neke birokratske zavrzlame.

 

Kada sam dogovarao ugradnju, koja je sutra prijepodne, operaterka iz call centra je rekla da iako mi zasada mogu ponuditi paricu, a kada bude moguće, da će mi uvesti optiku. Tek sada kužim da uopće postoji kabelska/koaksijalna opcija. Ima li ikakvih poteškoća oko uvođenja kabelskog interneta u stan u odnosu na paricu? Radi se o "prizemnici", dakle nemam nikakve susjede i infrastrukturu koju dijelim. Postoji jedino (sada disfunkcionalna) infrastruktura za nekadašnji fiksni telefon. :D

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

-bivši bnet je postavljao isključivo u zgrade, ne pojedine kuće (isplativost, dovođenje kabla-coaxa..). A1 je mix, nitko više ne zna ništa najmanje agent koji nudi dok u uvođenu linije ovisi što na lokaciji imaju bakar-parica, optika, coax ili kad nema ničeg vipov homebox-mobilna.. tj svje je 'isto', ali naravno traži optiku ili coax.. ostalo bi preskočio no tad ti je jedina alternativa tcom tj nitko treći ti ne može uvesti liniju ako nemaš dok tcom sad širi mrežu-optiku pa ako ništa drugo, par godina ugovorne da dobiješ optiku.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
A1 kabelski internet

Od kada sam prešao na A1 kablovski internet ponekad imam problema s učitavanjem nekih stranica i servisa. Neki dan mi nije radila niti jedna googleova stranica (tražilica, youtube, itd...), danas mi ne radi neka sasvim druga stranica. Čak mi i webex meetings za posao nije radio jedan dan.

Moram rebootati router i onda uglavnom sve* opet radi (dok ne naletim na neku novu stranicu koja randomly neće radit).

*npr ovaj link https://wpos.wspay.biz/protis.aspx mi niti nakon reboota rootera ne želi otvoriti, na mobitelu preko wifi-ja isto neće, dok na mobilnom internetu otvara normalno.

 

Ima li netko ideju zašto se to događa i mogu li kako spriječiti takvo ponašanje u potpunosti? Neke postavke IP adrese možda? Ili barem neki brži način od restartanja routera? Flush DNS ne pomaže...

Nikada mi se ovo nije dešavalo na Iskonu preko parice.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Probaj promjeniti dns-ove u routeru. Stavi npr od google-a ili opendns-a.

5 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Ok, hvala ti. U postavkama routera (pod Geteway -> LAN -> Setup) sam imao za primary i secondary dns postavljen na 0.0.0.0, a na kompu u postvkama mreže google-ov dns server (8.8.8.8).

Stavio sam sada u postavkama jednog i drugog da je OpenDNS. Nadam se da će to pomoći.

15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Ulysses182 kaže...

Ok, hvala ti. U postavkama routera (pod Geteway -> LAN -> Setup) sam imao za primary i secondary dns postavljen na 0.0.0.0, a na kompu u postvkama mreže google-ov dns server (8.8.8.8).

Stavio sam sada u postavkama jednog i drugog da je OpenDNS. Nadam se da će to pomoći.

 -po opisu ne bi trebalo.. tj ako reset routera-modema popravlja stvar tad gw-dns nije uzrok-problem pa tako ni riješenje ne može biti..

btw.. ovisno o soft-opcijama, koristi se automatika za dns-gw.. tj ovisi što znači 0000 jer ako je to = automatika tad to može raditi (normalno) tj svaki drugi unos je točan ili pogrešan.

 

-dns .. zapravo 'nepotrebno' tj opis problema nije povezan, pa sad objašnjenje što je dns, čemu služi, što radi ... ne može biti čarobni fix za nešto s čime nema veze.

-to je naprosto server s nazivom-aliasem-imenom umjesto upisa ip-adrese.. pa kad utipkaš npr bug.hr dns server pronađe ime-ip.. jednako kao u mobitelu-adresar-broj.

-brzina.. operater ima najslabije servere-resurse.. google najjači, pošto se recimo za nove stranice-sadržaje radi dnevna indexacija tad će tek kroz neko vrijeme nova strnica biti dostupna u tražilici (da si radio neku web domenu-stranicu znao bi.. do tad imaš samo ip..) .. ako koristiš googleov 8888.. to je ok, brz-svjež popis imena, par ms odziv, no ne može biti bitno drugačije od operatera, tj uvijek računalo to traži od routera koji će potražiti na svojem serveru-operatera pa tad dalje.. tj ako je naziv stranice na operaterovom serveru dostupan tad ne može ništa drugo biti brže, tj server operatera je nula-kašnjenja, jer je to tvoj priključna točka, ne google, tj do googlea dođeš kroz operaterove linije tj server. Naravno za sve ostalo je google jači... uz google imaš i fire-flare.. kako se već zove, 1111 .. slično-isto, niska latencija a većina rourera nudi dva (ili više) dns servera pa možeš utipkati recimo, 1111, 8888, operaterov (koji možda ne znaš + nije poželjno fixno ako ima više servera.. kao tcom tj to staviš ip routera ako je 192.168.1.1 .. jer tad to router radi automatikom sa svog dns servera.. ovisno o tome koliko dnsova se nudi možeš upisati više, jedan je potreban, ostali ne smetaju tj koriste se kad je prvi nedostupan idući.

 

gw, ista stvar kao dns, staviš ip routera, ne postoji brži-kraći put a povezano s opcijama automatika ili ručno tj ako nije auto, recimo zbog upisa dns-a, tad moraš upisati i gw da bi imao izlaz na interenet.. ako je prazno ne radi. .. stavi isti broj ip-routera, npr 192.168.1.1 .. a tek kad imaš više routera, tad je jedan od njih gateway ili više paralelnih u takvoj složenoj mreži subnetova itd.. (veća firma).

 

-vjerojatno koristiš wlan.. po opisu i da reset-gašenje pomaže, rekao bi da imaš previše otvorenih konekcija (neki torrent, malware i sl što router ne može hendlati ili sam wlan), previše uređaja u dometu, kanali-signal-smetnje, susjedi.. svi mobiteli sve na wlanu, bojler-klima-smetnje.. ili neki lokalni radovi, žice-centrale.. pa i kvar uređaja, pregrijavanje i sl. možda treba zvati szk-operatera i prijaviti problem, no poželjno je da ih ne zivkaš ako nije do njih.. pa prvo provjeriš ako i što možeš. Pošto u opsiu spominješ druge uređaje, mobitel i sl. tad recimo ne bi trebao biti problem na računalu (bilo što, malware, driver, update..) tj ako ugasiš računalo kompletno i probaš recimo na drugom računalu, tabletu.. tad zaključiš ima li veze s računalom ili ne (i čini mi se da si to već zaključio, nema veze, nije problem u računalu.. no ako ga nisi isključio može biti, torrent-ostalo..)

 

dns ... možda test, da vidiš kako radi, recimo pinganjem.

otvori cmd-terminal-ps.. i upiši: ping bug.hr (+enter).. 

-ispisat će ti ip-adresu (neće pingati jer bug ne dozvoljava..). Kad znaš ip, ne trebaš dns da bi pronašao stranicu.. copypasteaš ip adresu u browser-addreesbar (+dio kao forum) i otvorit će se jednako kao link jer to je isto-jednako.. to je dns (ako ne otvori javi grešku-sigurnosnu, tj tako se provjerava fejk adresa-server s poznatim popisom-adresama, bez zaštite bi otvorio forum..), ništa više i zato ne može biti objašnjenje kao uzrok problema u opisu + pogotovo ne s restartom koji pomogne.

-ako nastaviš s testom, možeš pingati google.hr, google.com (hr je fizički bliže i bit će brži, niži ping) možeš pingati neki operaterov server.. on će biti najbrži, jer je fizički točka kroz koju izlaziš na mrežu, ne može biti sporije od googla, samo obrnuto .. itd.

-ovisno o postavkama npr addblockeri, antivirusi, ostale postavke browsera.. neke stranice mogu biti blokirane, može jednako u routeru kao roditeljski nadzor, može u hosts listi, može na operaterovim serverima kao zabranjene adrese ili kad te recimo yt blokira po državi-regiji prema ipu za neki sadržaj.. tad je sve ok, tj ovisi tko to blokira, s kojim razlogom i naravno ne moežeš ništa ako je to yt itd.

-ljeto, često su neki radovi, možda neki problem na centrali, možda treba prijaviti kvar pa riješe.. ako ne riješiš prije sam nazovi szk i možda pomogne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Pozdrav svima, sutra mi tehnicar dolazi postaviti sve, moze li on ikako provuci kroz postojecu infrastrukutru (bakrena zica gdje ide) ? Ako ne onda ce sve po zidovima trebat vuci barem 10-15 metara. Moze neke slike kako je vama provuceno/rijeseno ?
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
INKOGNITO3 kaže...
Pozdrav svima, sutra mi tehnicar dolazi postaviti sve, moze li on ikako provuci kroz postojecu infrastrukutru (bakrena zica gdje ide) ? Ako ne onda ce sve po zidovima trebat vuci barem 10-15 metara. Moze neke slike kako je vama provuceno/rijeseno ?

 Ako nemaš već coax u stanu probušit će ti rupu ili poviše ulaznih vrata ili u dnevnu sobu ako ti je uz hodnik u zgradi.

 

Ako imaš antenu iza TV-a i ako se drugi kraj te antene nalazi negdje na tvom katu ili čak negdje prema vrhu zgrade, teoretski se može iskoristit jer je to isto koaksijalni kabel. 

 

Ako ti ubuše u stan vuku ti kanalicama.

Divide et impera!
12 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Da se javim, provukli kabel, kanalice stavili. Cak ce i osteceni zid, kada su busili, doci popraviti i sto su "zmazali-zapackali", to jos javim kada dodju.

Jedino sto sam trebao napraviti je promjeniti ime SSID, i spojiti se na 5Ghz samo, jer tek onda na mobu vuce max. Nije mi htjelo max brzinu automatski staviti kada su 2.4 i 5ghz bili istog imena (tj da on odlucuje na koji se spaja)

Nadalje uzeo sam CAM modul za dodatnu telku, e sada problem je da nisam sa telkom dobio adapter (jos trebam u kutiji provjeriti, ali mislim da nisam ni dobio CI adapter- telka Samsung RU8000)
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

-nema nikakvog adaptera... ci karticu ubodeš u tv i to je to..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
A1 kabelski internet

Ima adapter. Ja imam baš taj model Samsunga i s njim sam dobio adapter za cam modul.

 
2 0 hvala 1
4 godine
offline
Re: A1 kabelski internet
ihush kaže...

-nema nikakvog adaptera... ci karticu ubodeš u tv i to je to..

 Ima, ima. Pojedini TV-i ih imaju. Imam doma jedan Samsung iz 2015. koji ima plastični adapter u koji se gurne modul i onda adapter u TV. 

 

Slučajno samo doma čuvali kutiju od TV-a. U njoj je bio taj adapter. Kada smo kupili taj TV, CA modul nam nije bio potreban, pa nismo ni primijetili adapter. Srećom je bio u kutiji kada nam je zatrebao.

 

https://www.ci-plus.nl/Files/2/38000/38243/ProductPhotos/MaxContent/180372371.jpg

 

Drugi TV doma je Philipsov i on nema adapter, samo utor na boku TV-a.

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.8.2021 22:22 (zelenapaprika).
13 godina
offline
A1 kabelski internet
Izgleda da ipak kreće Docsis 3.1 i 1Gb net.
https://postimg.cc/TpM8ZsTX
Router FritzBox 6660
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
stipest kaže...
Izgleda da ipak kreće Docsis 3.1 i 1Gb net.
https://postimg.cc/TpM8ZsTX
Router FritzBox 6660

 

FritzBox je provjerena informacija ili tvoja pretpostavka?

Ja sam ih jucer pitao na fejsu oko te brzine na koaksijanom kabelu i na pitanje o promjeni routera rekli su mi da ostaje postojeci (Ubee EVW32C).

Ako ce bit ovaj FritzBox 6600 uzeo bih uslugu odmah.

13 godina
offline
A1 kabelski internet

Kolko je i moje uho čulo isto mislim da Fritzbox ide za te veće brzine. 

LP
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
A1 kabelski internet

I na mojoj kućnoj adresi:

"Turbo Internet
download od 0,7 do 1 Gbit/s, upload od od 70 do 100 Mbit/s"

 

 

Koji skok. Ranije su nudili do 70 megabita u downloadu, sada neko vrijeme 140-200 megabita, a sada 700-1000 megabita.

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
gamer001 kaže...
stipest kaže...
Izgleda da ipak kreće Docsis 3.1 i 1Gb net.
https://postimg.cc/TpM8ZsTX
Router FritzBox 6660

 

FritzBox je provjerena informacija ili tvoja pretpostavka?

Ja sam ih jucer pitao na fejsu oko te brzine na koaksijanom kabelu i na pitanje o promjeni routera rekli su mi da ostaje postojeci (Ubee EVW32C).

Ako ce bit ovaj FritzBox 6600 uzeo bih uslugu odmah.

 Tako su rekli kolegi iz A1. Jedan drugi je naručio uslugu i dolaze mu u torak na montažu routera ( znaći sigurno ne ostaje Ubee, jer ga već ima), pa ćemo znati točno koji je.

5 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Evo i ja čekam srijedu da dodje tehničar s novim routerom....javim utiske kad sve bude spojeno...

13 godina
offline
A1 kabelski internet
Nije moj. Prenosim sa jednog drugog foruma:
https://postimg.cc/Jt6FMtFR
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Ubee je docis 3.0 ali podržava 1Gbit
Sad ako nude 1 Gbit isključivo preko docis 3.1 onda bi treba novi router ali ako im njihova infrastruktura moze 1 Gbit preko dociss 3.0 onda ne vidim razloga da mijenjaju. Inače docis 3.0 podržava te brzine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

docsis 3.0 ide do max 1 gbs , s prelaskom na 3.1 otvara im se brzina do max 10 gbs što im HFC mreži daje vjetar u leđa na duže vrijeme tj. time postaju konkurentni optici...

13 godina
offline
A1 kabelski internet

Ovaj Fritzbox 6660 na slici je Docsis 3.1. Da su mislili ostati na Docsis 3.0, ne bi njega dijelili, nego bi ostavili Ubee-a.

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.9.2021 20:39 (stipest).
 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Upravo tako!Nakon dugo vremena dali su dušu coaxu i gurnuli ga u rang optike...

7 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Taj Fritzbox 6660 je kompatibilan i sa docsis 3.0 ali se nadam da stvarno prelaze na 3.1. Gledam specifikacije tog fritzboxa izgleda ok ima i jedan 2,5 gigabitni port što otvara mogućnost za kasnije veće brzine u ponudi ali USB 2.0 mislim stvarno u 2021 godini. Samo da ga A1 ne zaključa kao što mi je svojedobno napravio tcom. Tada sam imao ustekan usb hdd.

U mediamarkt.de košta 225€ dobro su se potrošili. Za mene iznad svi očekimanja

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.9.2021 22:33 (Nadimak_forumaša).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Nadimak_forumaša kaže...
Taj Fritzbox 6660 je kompatibilan i sa docsis 3.0 ali se nadam da stvarno prelaze na 3.1.

 Opet ponavljam, zašto bi onda mijenjali Ubee routere i imali trošak, ako ostaju na Docsisi 3.0 ???

13 godina
offline
A1 kabelski internet

Pozdrav,

 

evo samo da provjerim i potvrdim sam sebi peh koji se dogodio.
Taman kad sam se jučer protegnuo za Synology RT2600AC, sasvim slučajno odem na A1 dostupnost i vidim na mojoj adresi 0,7-1Gbps Turbo internet da je dostupan.
Zovem službu i potvrde mi da ide zamjena Ubee-a za Fritz!Box 6660 koji je po specifikacijama (cijenom) u yebeno visokom rangu.
WiFi6, 2.5Gbps jedan LAN ethernet port itd itd itd.. sve ste već rekli.

Kako živim u 75 kvadrata stanu u kojem mi je modem na centralnom mjestu u stanu, razmišljam da nakon što mi Fritz! stigne u ruke, RT2600AC mi postaje višak i overkill (pogotovo uzmemo li u obzir cijenu).

 

Možete li mi samo potvrditi sumnju?

Generalno RT2600AC mi pruža podosta slabiji signal od onog što sam očekivao, da vam budem iskren.
Utrošio sam podosta vremena čitajući i pokušavajući skužiti u čemu je kvaka ali nisam uspio dokučiti problem.
Svaka čast Synology i SRM OS-u, međutim uz 6660 mislim da je overkill i da nema potrebe za RT2600AC.

 

Hvala unaprijed svima koji će potencijalno komentirati.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
A1 kabelski internet

Meni danas došao tehničar postavit Fritz-a.. sve je odrađeno bezbolno.. nikakvih problema sa linijom.

Prvotna inicijalizacija uređaja je trajala nekih 10 do 15min. .. kaže da je to normalno. Nakon toga, uređaju treba oko 3 min. da se boota.

 

Ovaj Fritz ima mogućnosti ko govana.. bolesno, za razliku od onog Ubee-a.

 

Net prije 200/20, a sada 945/75.

 

Za sada sve fercera savršeno. 

 

Moj PC  
6 0 hvala 3
10 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Jel ovo znači da svi kojima se na adresi nudi Turbo internet možemo dobiti taj bolji ruter i višestruko veću brzinu?
Zovem ih sutra odmah!
Trenutno sam na 5 godina starom Techicoloru, nemam čak ni Ubee
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Ako sam dobro skužio, svi koji zatraže gigabit dobivaju FRITZ!Box. No treba imati na umu da gigabit trenutno nije dostupan svima; prema pisanju po forumima, to bi se trebalo dogoditi tek iduće godine.

4 godine
offline
Re: A1 kabelski internet

.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.9.2021 10:14 (zelenapaprika).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice