Koji laserski printer uzeti, pregled HP ponude

poruka: 5
|
čitano: 3.083
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Koji laserski printer uzeti, pregled HP ponude

Godinama sam za nešto malo ispisa od kuće koristio tintne pisače. Nedovoljno kvalitetan ispis u boji laserskog pisača, uz cijenu koja je znala biti višestruko viša je bio presudan faktor kod odabira tehnologije ispisa. Za sve osim fotografija sasvim dovoljno, posebno budući se rjetko radilo o većem ispisu. Znam da proizvođačima veliki dio zarade ne donosi proizvodnja pisača već posao sa tintom i tonerima čije cijene su 'malo' više tako da se u gledano čisto ekonomski lipica po lipica može doći i do nešto drugačijeg iznosa nego se planiralo. No, kao alternativa uvijek je bilo moguće koristiti neke druge kasete ili sam nadopuniti boju uz poneko flešanje firmvera tako da se moglo proći još povoljnije. Istina, u žurbi kod same izmjene ponekad je znalo biti tinte na sve strane, ali u konačnici uz zadržavanje konzistencije ispisa u odnosu na original sve to nije bio toliki problem. Naravno, kako je uvijek postojalo nekoliko mjeseci kada se malo ili ništa ne printa, sve se to znalo više ili manje sasušiti. Onda ostatak tinte potrošiš na čišćenje mlaznica ili na 40° umjesto da si na plaži ili negdje drugdje rastavljaš stvarčice i opet tinte na sve strane. U priču sa CISS sistemom nisam ulazio budući je ranije i tu bilo dosta kompromisa.


Premda sam svakodnevno sa laserskim printerima više u doticaju nego sa tintnim dosada sam elegantno izbjegavao stvoriti si nekakav koncept o razlikama između njih osim po razlici u cijeni. Nisam imao ni neku potrebu za tim, odnosno to su uvijek radili neki drugi, no valjda je došao i red ne mene da nešto naučim. Smatram da znam skužiti razliku u onome što želim, odnosno koliko je moguće što kvalitetniji ispis. Zapravo više polazeći od onoga što ne bih želio od laserskog printera neki proizvođači su jednostavno ispadali iz križaljke. Iako nije da nisam kod njih vidio sasvim dobrih uređaja, ovdje prvenstveno govorim o nekakvom srednjem segmentu. Sasvim subjektivno, uz razne laserske pisače, ali ne isključujući da kao razlog može biti i to što sam do sada doma kao tintne koristio HP i Canon sa kojima osim ranije navedenog problema nisam imao.


Uglavnom, kako sam odlučio kupiti nekakav recimo to malo pristojniji laserski printer složio sam nekakvu orjentacijsku tablicu za HP laserske pisače u kojoj je trebalo biti desetak modela. Na kraju je ispalo da sam uz nešto Enterprise segmenta pokrio gotovo deset godina ponude HP pisača od čega najmanje 2/3 je još uvijek dostupno u trgovinama. Ostatak je tu da popuni praznine. Originalna slika (imgbb) i pdf gdje je moguće selektirati tekst ili nešto tražiti.

 

Pokušao sam biti što jednostavniji. Lijevo cijena printera, desno cijena tonera, tehničke stvari kao i toner/bubanj koji se koriste nalaze se u sredini.

 

Cijene su kombinacija nabava.net uz brzinsku google pretragu kako bih izbjegao neke nelogičnosti. Radi lakšeg snalaženja u tablici različitom bojom su prikazane osnovna verzija, verzija sa skenerom i verzija sa skenerom-adf nadogradnjom. Da ne radim zbrku nisam stavio cijene (/) nekih printera 'sa skladišta' i to uglavnom za one printere gdje ionako postoji njegov nasljednik sa boljim karakteristikama (i za 20% nižu cijenu), kao i cijene nekih novijih modela kojih još uvijek nema kod nas. Također sam izostavio (-) neke printere, uglavnom Enterprise seriju, modele koji out-of-the-box nemaju WiFi u toj koloni iako 'just for the record' kod većine njih postoji mogućnost da se stavi nekakav NFC/WiFi modul (2700w|2800w|3000w|3100w). Cijenu Enterprise, a posebno Managed modela nisam tražio zato jer je ponuda u prvom slučaju stvarno mala, dok se kod drugih ona uopće ne definira po uređaju.

 

Što se tiče oznake modela brojke su dosta izmješane. Oznake (f)ax, (d)uplex, (w)ifi, (n)etwork su logične, x/xh modeli dolaze sa dodatnom ladicom za papir (dtn duplex-tray-network oznaka na ranijim modelima), c/z sa nešto naprednijim softverom, z/z+ kao top-of-line sa wifi karticom i slično. m označava managed odnosno uslugu koja se brine da koristite original hp potrošnji materijal, 20% veći toneri, i nudi održavanja uređaja tako da su preporučene količine ispisa udvostručene u odnosu na isti uređaj. Noviji LaserJet Enterprise jednostavno izmisle novu Exxxxx oznaku. r|a|ra zapravo nisam siguran ali moguće je da su samo tu tek toliko da malo razbiju monotoniju :).

 

Pisači su uglavnom posloženi prema robustnosti (predviđeni mjesečni ispis, težina), odvojeno c/b i u boji i nešto A3 modela. Težina printera u tablici gdje se može primjeniti i postoji više varijanti odnosi se na osnovnu verziju, bez dodatne ladice za papir. Duplex na ovo doda najmanje pola, svaka ladica još nekoliko kilograma.

 

Poznato je da je relativno dosta HP modela mehanički istovjetno sa nekim Canon printerima uz razliku u ploči, procesoru i načinima povezivanja. Kako su toneri konstrukcijski potpuno jednaki postoji dosta zamjenskih tonera koji će bez problema raditi na više uređaja. Gdje sam našao kompatibilnost stavio sam taj podatak desno. Ne računajući HP Qxxxx tonere (1000|2000|3000 serija HP pisača godinu-dvije ranije) osim ovih u tablici od novijih tu su npr. CE278A=CRG-726/728 ili CE285A|CB435A|CB436A=CRG-312|712|313|713|913|325|725|925, ali kako su ovi podaci tu samo zato jer sam pogledao cijenu tonera moguće da je bilo pogrešaka u opisu trgovine. Nisam provjeravao. Dakle, osnovni cross-reference. Ukoliko neki toner pokriva širi segment veća je i vjerojatnost de će dobavljivost kako sada tako i za par godina biti bolja. Ukoliko se baš ne vjeruje kinezima ozbiljniji Xerox zamjenski dođe 1/3 originalnog HP tonera. Konkretno za uređaj kojeg sam kupio, isti toner jedan proizvođač prodaje za 2.000, drugi za 1.500, a treći 500, ostali za 150 kn. Cijene zamjenskih tonera u tablici odnose se na XL verziju ukoliko postoji original X|Y toner i kod kolor lasera uglavnom je ista sve četiri CMYK boje.

 

Pogledajte malo tablicu i pogodite koji sam printer na kraju uzeo ;).

 

Malo se šalim, ali unatoč trudu na posljetku uopće nisam uzeo HP već jednog od nekoliko Canon printera koji su zalutali u tablicu. Zašto baš taj model i zašto ne HP? Kako kaže Wikipedia "As of 2016, Canon supplies both mechanisms and cartridges for all HP's laser printers.", a njihova povezanost seže sve do 1985. godine tako da je jedina pogreška mogla biti platiti više isti proizvod.

 

Pozitivno:

  • Brzina ispisa: 33 ppm, 29 ppm double sided, 5,5s prva stranica. Brzina ispisa u seriji je 38 ppm, 32 ppm double sided, na istu težinu uređaja i dosta vjerojatno isti mehanizam uz blagi overclock - predimenzioniranje valjda ne može biti toliko loše. Od ostalog, kako pisač neće biti dvije zgrade dalje secure print mi je potpuno nebitan, sumnjam da bi ikada koristio hotspot mogućnost isto kao i ispis sa memorijske kartice zato jer tu postoje daleko jednostavnija rješenja.
  • Rezolucija: 600x600 i 1200x1200 dpi uz "Image Refinement Technology" što god to značilo
  • Toner: 10.000 stranica CRG-057 HY 3010C002 original ili zamjenski za 140-150 kn uz smješnih 1,4 lipe po stranici, promjenom na tih 10.000 stranica automatski ide ganc novi bubanj zato jer je bubanj kombiniran u toner i sve to bez da imalo zaprljaš ruke - trošak ispisa tri puta manji od cijene papira tako da je cijena tonera ustvari otišla u kategoriju nebitno.
  • Predviđeno: 750-4.000 stranica, 80.000 MTBF mjesečno
  • Povezivost: USB 2.0 (pdf, slike), Gigabit ethernet (SMB, eMail, FTP, iFAX), bežično 2.4 GHz 802.11n, WiFi-Direct, iOS + Android (AirPrint, Mopria), Google Cloud, Remote Printer Management. Nisam siguran da je u pitanju dual-band WiFi kao kod HP, ali i single-band ima svojih dobrih strana. Nema NFC ali kada se već otvori dokument nije baš neka razlika stisnuti dugme ili udariti mobitelom o printer.
  • 250 listova ladica + 100 listova direktno uz relativno solidnu težinu (163 g/m²), opcionalnan AH1 550 dodatak za 550 listova.
  • Tehničke sitnice: 800 MHz dual CPU, 1GB RAM, PCL5/6.
  • Težina: 9,5 kg

 

Negativno:

  • Nije jedan redak ali ipak ograničen broj linija LCD ekrana, rudimentalna grafika, međutim uz ostalu povezivost neznam koliko je ovo bitno budući sumnjam da će se nešto često koristiti.
  • Nema dio za skeniranje, kao ni transfer unit koji je djelomično pokriven transformers tipa ladicom solidne veličine za razliku od samo jednog papira ili ništa na ranijim modelima. Ukoliko mi zatreba kopiranje iskoristim stari Canon uz iCopy ili nešto slično. Provjerio sam ovu kombinaciju i radi, ali budem to još malo ispodešavao.
  • Nešto treće

 

Prvo i isključivo razmišljao sam o all-in-one uređaju, ali skener/adf za isti uređaj barem kod onih modela koje sam gledao cijenu diže dvostruko. Isto tako s obzirom na broj stranica koje će se vjerojatno printati high-yield printer mi je mislim nonsense, ali eto. Ukoliko se printer sam od sebe ;) nema namjeru kvariti pretpostavljam da nisam na nekom gubitku. Volio bih da mogu biti u mogućnosti ukoliko bude potrebe ispisati barem 1/3 specifikacije.

 

Prvi dojam nakon par sati druženja:

  • Podešavanje sasvim jednostavno. Ukoliko se malo poznaje terminologija ni ostalo nije problem, sve logično posloženo. Iako u uputama stoji da nije moguće koristiti mrežu i WiFi, ukoliko se sve nalazi u istom segmentu (npr. WiFi router ili kod mene dLink router spojen na Unify AP) sva ethernet računala imaju pristup printeru preko WiFi konekcije jednako kao i bežični uređaji i to bez instaliranje AirPrinta ili Moprie na njih. Nikakva dodatna konfiguracija nije potrebna. Nešto kompliciranije topologija se podesi za dvije minute.
  • Kvaliteta ispisa teksta i c/b grafike je onakva kako sam očekivao. Između ostalog, koristeći nešto složenije slike sa RGB, tamnim crvenim gradijentom i sa dosta tamnih ploha na naslovnoj i nekoliko početnih stranica nikakvih anomalija nije za vidjeti. Ukoliko nekog zanima radi se o PDFu Linux Made Simple iz 2015. godine.
  • Izmjereno printer sa aktivnom WiFi konekcijom u leru troši 0,4W, kada je aktivan 6W, prilikom ispisa potrošnja varira od 500-1.000W, ostaje aktivan još minutu (može se podesiti), pa opet ide u stand-by.
  • Printer je razumno tih i ništa ne škripi kod ispisa. Kako pisač nisam ranije vidio, kada sam ga izvadio iz kutije prvi dojam je bio srednja ili nešto više solidna izvedba čemu vjerojatno pridonose dosta kompaktne dimenzije. Za sjediti na njemu vjerojatno nije predviđen ;).

 

Sve u svemu za cijenu od 1.200-1.300 kn ne mislim da je previše.

 

Vjerojatno će mi trebati malo vremena da se naviknem zato jer mi je ipak neobično vratiti se dvadesetak godina unatrag u noir svijet iako će realno i dalje 95% onoga što se ispisije biti tekst. Za ostatak se snađem.

 

Toliko za sada, komentirajte ukoliko sam nešto krivo ili propustio napisati. Slobodan sam i za early-access prijedloge za nekakav laser u boji neovisno o proizvođaču.

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.5.2021 10:59 (Leon4rdo).
 
2 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
Koji laserski printer uzeti, pregled HP ponude

Novi(ji) HP printeri koriste "svoju" tehnologiju, koju su kupili od Samsung Inc.-a,

tako da Canon vise ne proizvodi nista vise za HP, ali kod starijih printera su iznutra bili preslik 1/1 sa Canonom,

tako da su i bubnjevi i toneri pasali - s tim da su Canon originalni toneri i bubnjevi uvjek jeftiniji od rebrandiranih HP-ovih.

 

Primjerice P3015 je jedan od najboljih printera uopce - kad je izasao je bio savrsen, povoljniji u startu od Canonovog modela,

a koristio svu tehnologiju Canona - i radije bi kupio za 200€ taj polovni printer i koristio ga jos 50.000 stranica, nego novi,

za koji je bubanj skup, nema zamjneskih tonera, i koristi malene pick-up rolice koje brzo dotraju.

 

Dobar tekst i dobra lista

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji laserski printer uzeti, pregled HP ponude
Čitatelj kaže...

Novi(ji) HP printeri koriste "svoju" tehnologiju, koju su kupili od Samsung Inc.-a,

tako da Canon vise ne proizvodi nista vise za HP, ali kod starijih printera su iznutra bili preslik 1/1 sa Canonom,

tako da su i bubnjevi i toneri pasali - s tim da su Canon originalni toneri i bubnjevi uvjek jeftiniji od rebrandiranih HP-ovih.

 

Primjerice P3015 je jedan od najboljih printera uopce - kad je izasao je bio savrsen, povoljniji u startu od Canonovog modela,

a koristio svu tehnologiju Canona - i radije bi kupio za 200€ taj polovni printer i koristio ga jos 50.000 stranica, nego novi,

za koji je bubanj skup, nema zamjneskih tonera, i koristi malene pick-up rolice koje brzo dotraju.

 

Dobar tekst i dobra lista

 Sve istina, s time da je hp toner ( pogotovo toner 12A)  radio u canon printerima, ali canon FX10 toner nije radio u hp printerima mada su fizički identični.... no, sad imamo neverstop HP laser seriju kojoj je toner cca 100kn za 2500 kopija, bubanj nekih 500kn i nije loše rješenje... https://www8.hp.com/hr/hr/printers/neverstop-laser.html

12 godina
offline
Re: Koji laserski printer uzeti, pregled HP ponude
Čitatelj kaže...

Novi(ji) HP printeri koriste "svoju" tehnologiju, koju su kupili od Samsung Inc.-a,

tako da Canon vise ne proizvodi nista vise za HP, ali kod starijih printera su iznutra bili preslik 1/1 sa Canonom...

 HP CF259A toner iz 2019/2020. je Canon CRG-057, dobar dio A3 serije im je Sharp, na nekim printerima iz 2017 samo što se ne vidi Samsung logo. Prepakirati, napraviti rebrand i stvoriti ponudu očigledno znaju.

7 godina
protjeran
offline
Re: Koji laserski printer uzeti, pregled HP ponude

https://press.hp.com/us/en/press-releases/2017/hp-completes-acquisition-of-samsung-electronics-co---ltd--printe.html

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_acquisitions_by_Hewlett-Packard

 

Uglavnom HP je kao Microsoft, kupi druge, dio implementira, dio iskljuci i vozi dalje.

 

Isto je i sa mreznim hardwareom - pitanje je do kad ce Aruba postojati, dok ne postane skroz HPE Networks.

 

Osobno koristim iskljucivo HP i Canon printere za doma, jer s njima je lako.

A Canon je u InkJetu ionako broj 1, tu ne moze ni HP ni Epson nista.

 

Za Enterprise je svakako najbolji Konica-Minolta, njihova poslovna rjesenja i podrska je najbolja na trzistu.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice