Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

poruka: 30
|
čitano: 9.333
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

Nedavno sam se našao u raspravi s kolegom kada smo pričali o pušenju na poslu, točnije kada je rekao " U zakonu ti lijepo piše da za vrijeme rada smiješ popušiti samo jednu cigaretu" (pretpostavimo da tu ne misli na pauzu od 30min gdje naravno svi mogu zapaliti nego na 7 i pol sati aktivnoga rada). Ne radi se tu o onome pušenje u zatvorenom prostoru je zabranjeno ili pušenje je dozvoljeno samo na za to predviđenom mjestu u firmi te na ugovoru za posao piše zabranjeno pušenje gdje je zaposlenik to potpisao pa zato ne smije pušiti, nego mislim baš zakon u kojem striktno piše da je zabranjeno zapaliti više od jedamput tokom aktivnog rada. Tražim zakon koji govori navedeno cijeli dan i nigdje ništa slićnoga, zanima me da li je netko upoznat sa ovim mogućim "zakonom" ili netko siguran da ovakvo što ne postoji u zakonu RH? 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

Koliko mi je poznato, zakon o radu to ne spominje, međutim, za sad rada za računalom imaš pravo na 5 minuta pauze za istezanje. Neki tih 5 minuta iskoriste za pušenje...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

zakon ne regulira koliko puta ćeš zapaliti, ne može, ne smije.. ali ugovor je 'zakon' i ako ti tako poslodavac postavi uvjete tad to može biti pravilnik tj važeći kriterij-stavka jednako kao što možeš imati kolektivni ugovor ili nemati, možeš imati parking ili dopusnko i ne moraš pa ne vidim zašto to ne bi mogla jednako biti stvaka uogovra (ali ne zakona jer on to ne može reguliati, može zabraniti-dozvoliti ali ne broj-ograničiti na taj način). Npr pravilnik o korištenju godišnjeg, slobodnih dana, prekovremeni itd. i pod tim pravilnikom može biti i npr koliko puta imaš pravo na puš-pauzu, no to znači da je upravo tako definirana stavka ugovora-pravilnika što je malo vjerojanto. Generički 'imaš pravo na jednu pauzu' znači za gablec, ali u 'humanim' odnosima nije npr brojenje koliko puta ideš na wc tj ovisi o poslu.

 

-posao gjde je djelatnik potreban 100%, npr kontrola leta, nema pušenja.. ne možeš otići na pauzu, relifmen na traci, nema pauze tj mora postojati zamjena-relifmen koji te zamjeni jer traka ide itd.. i tad je problem ako osoba svaki čas treba pauzu, neovisno pušenje ili nešto drugo osim što je pušenje štetno i ne može biti neko 'pravo' vezano uz radno pravo tj zabranjeno je.. dok odlazak na wc nije a većina poslova je ipak takva da se to može tj nisu svi radnici kontrolori leta, tj većina ne mora ni doći na posao što je vidljivo za korona-krize :)) ili su uhljebi-zabušanti i sl. npr portir može spavati, nitko neće ukrasti sud i sl.. osim ako dođe terorista-ubojica-atentator.. a tad nije važno jel spava ili zabušava.. itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2020 21:22 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

.

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
16 godina
online
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
zugica kaže...

...netko siguran da ovakvo što ne postoji u zakonu RH? 

Nema takvo što u zakonu.

4 godine
protjeran
offline
Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

Kakvo ikakvo pusenje za vrijeme radnog vremena...nema toga zakona, isto kao sto nema da npr hotel opali kaznu radniku 250-500kn jer nije nosio znacku sa imenom ili je parkirao svoj auto/motor na parkiraliste hotela, ali svi zmire na to pa kazu eto uzmi pare, cisto da zadrzi posao.

14 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
20 cigara x 5 min pa sad vidi koliko radis dnevno, koliko si pauze imao plus onu sto koristis redovno.Od 8h radnog vremena ti si kao pusac ukrao 2h jos ako ti je dobra satnica svog sefa si dobro zajebo.Pa zato ti ne treba zakon, ja prvi da sam ti sef torpedirao bi te s posla, pa ti trazi posao gdje moze tako.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.5.2020 0:14 (dreadmoore).
4 godine
protjeran
offline
Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

Svi bi mi nesto htjeli...ali ne mozemo :) S druge strane neki iz hotela mogu govoriti kako ces raditi 15 dana u komadu, a prije prodavat pricu kako po zakonu trebas imati 1 dan slobodno u 2 tjedna, a po zakonu 7 dana. Sto bi tu ljudi trebali raditi? Dati otkaz?

15 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

i otkaz je za ljude, tj nije svatko za svaki posao, za svaki uvijet.. npr nisam profi košarkaš, nisam kuhar u esplanadi, ..

-gazda može dati otkaz radniku, jednako radnik može dati otkaz, ako nije zadovoljan ili bilo koji razlog. Dio poslova štite sindikati, dio ne a svaki radnik ima ugovor-uvjete i pregovara-cjenka se, kako za plaću tako za ostalo.

-pušenje? -pušač sam. Ne pušiš u kinu, trgovini, javnom prijevozu, školi itd.. tj na radnom mjestu i svakoj poslovnoj-jajvnoj prostoriji gdje to nije izričito dozvoljeno, ne pušiš satima.. pa što? Ne odgovara ti? Otkaz možeš dati iz koje ggod želiš razloga pa i bez razloga :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
dreadmoore kaže...
20 cigara x 5 min pa sad vidi koliko radis dnevno, koliko si pauze imao plus onu sto koristis redovno.Od 8h radnog vremena ti si kao pusac ukrao 2h jos ako ti je dobra satnica svog sefa si dobro zajebo.Pa zato ti ne treba zakon, ja prvi da sam ti sef torpedirao bi te s posla, pa ti trazi posao gdje moze tako.

 

Huh, dosta napadno moram priznati, medutim svi smo mi ljudi pa tako svaki ima pravo na svoje misljenje.

Nije lose biti samouvjeren, ali u ovom slucaju mislim da nisi tocno shvatio "sto je pjesnik htio reci".

Niti sam gdje napisao da ja osobno ovom radim, zatim pretpostavka da netko pusi 20 cigara unutar 8 sati

radnog vremena uvelike je pretjerana te kao secer na kraju nigdje nisam napisano da se moras udaljiti s radnog mjesta

ili prestati aktivno raditi kako bih popusio cigaru, zapravo u ovom slucaju sve sto si rekao je totalno suprotno

ovoj objavi prema tome smatram da forum jednostavno mozda nije tvoj stvar jer se samim komentiranjem bez citanja objave

nikome ne doprinosi. Iako jedna stvar u koju jesam siguran, "ja prvi da sam ti sef torpedirao bi te s posla" na zalost ili

srecu nikome nisi sef jer uz ovakva misljenja nitko ne moze daleko dogurati. Nadam se da se neces uvrijedio mojim misljenjem,

to mi nije namjera.

14 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
Nisi ti razumio kako stvari stoje i funkcioniraju, to ti je tako misljenje svakog sefa.Pogotovo u firmama koje se bave proizvodnjom, baustela je nesto sasvim suprotno tu uvjek mozes zabusavati ili neki uredski posao gdje mozes izmisliti da si negdje otisao npr wc itd.Taj sistem ne da se provodi samo na zapadu, davno je dosao i kod nas pogotovo gdje je proizvodnja u pitanju. A placen si po satu velika razlika kad te netko placa po satu, ucinku, dnevnici ili koeficijentu i kakvih vec ima nacini placanja.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2020 15:13 (dreadmoore).
7 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

@dreadmoore

Bez daljnjega da postoje radna mjesta koja imaju takav tempo i okoliš da pušač nema možda niti jednu čik pauzu tijekom smjene. I ok, nebu pušio za vrijeme posla ili bu promijenio posao ili bu prestao pušiti...

No ti si zaboravio da postoji na tisuće radnih mjesta na kojima pušač može cijeli dan i noć kaditi bez da mu to utiče na produktivnost i sl. Spomenuo si bauštelu, a taj niz je podugačak.... Znam par kamiondžija koji voze duge ture, danima su na cesti i ovi koje znam svi puše. Pa onda zamisli brdo IT radnih mjesta koji smjenu provedu sjedeći i piljeći u monitore i glavni zadak im je nadzor, uz povremene interakcije na tipkovnici... Ili npr administratori foruma.... Još nisam vidio dobar autoservis bez oblaka dima i "onih" kalendara po zidovima.... A uz tendenciju sve većeg rada od kuće, kaj i kad bu neko nekaj jeo, pio ili dimio postaje nebitno u kontekstu produktivnosti, zabušavanja i sl...

Pušenje nema direktnu vezu sa produktivnošću ili kvalitetom obavljenog posla. Jel direktor pušač predodređen da je lošiji direktor od direktora nepušača ? Jel doktor pušač lošiji doktor od doktora nepušača ? Pa nepuši u ordinaciji, ode si zapaliti kad nema pacijenata ili kad bi tako i tako išao istegnuti noge... Ti si postavio stvar ko da svi rade na radnim mjestima sa kojih nemre mrdnuti i gdje mu cijelo vrijeme trebaju obje ruke, poput rada na traci i sl.... Zakaj konobarica nebi zapalila ako nema gostiju i sl.... Prošla su vremena di moraš stalno šetat metlu ako nemaš kaj drugo delati. Ako ja imam radne zadatke koje uredno odrađujem, da li i kako i koliko pušim je moja stvar skroz dok to ne utiče na moj radni rezultat ili na zdravlje mojih kolega i sl....

😜
6 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

Zar nije, po zakonu, zabranjeno pušenje u zatvorenim prostorima osim ugostiteljski objekti koji su dobili dozvolu? Svejedno se dimi na sve strane! I pale cigarete prije izlaska iz javnog prijevoza. Nepušaču nema ništa ljepše kada ge šef, nakon što je u svojoj kancelariji spalio pola kutije, pozove u istu na sastanak! Ili kada se pušač čudi pa i uvrijedi kada u autu od nepušača ne smije zapaliti, a auto ima pepeljaru koja, zamisli, nije krcata čikovima!

4 godine
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
Kako bi se nepušač proveo da napusti radno mjesto i zuji pred firmom 5 minuta?

Neki kažu da pušači provedu oko tjedan dana na godinu u puš-pauzama.
7 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

@eric

Pa složili smo se da neka radna mjesta nikako nisu za pušače. No ajmo se složiti i oko toga da postoji na tisuće radnih mjesta gdje uredno možeš raditi i pušiti bez da napuštaš radno mjesto. Spomenuli smo kamiondžije i još kojekoga, i nevidim problem dok taj pušač neugrožava zdravlje drugih i ostvaruje rezultate očekivane na tom radnom mjestu.

@nemo

Rekli smo da bu pušač promijenio firmu ili radno mjesto ili bu prestao pušiti ili nebu pušio za vrijeme posla. Isto vrijedi i za nepušača , prilagoditi će se ili će otići ako mu neodgovaraju uvjeti. A i uvjek može prijaviti tog šefa, direktora, vlasnika tvrtke ( da puše u prostorijama tvrtke ) pa kak prođe....
4 godine
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
@bunker

Slažem se da postoje radna mjesta gdje zbog prirode posla ne možeš napustiti radno mjesto, ali ja sam radio vani gdje je kontrola bila "stroga", u proizvodnji, ali gdje se osobama koje puše dopuštala neformalna pauza za vrijeme radnog vremena, dok se s druge strane mjerila dužina pauze otiskom prsta.

Pušači su u prosjeku uzimali neformalne stanke u prosjeku 10ak minuta dva puta dnevno jer...eto, treba ih razumjeti, o tome pričam.
7 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

@eric

Pa naravno, svaka situacija je specifična i generaliziranje nas može navesti na krive zaključke.

Definitivno je pušenje nezdravo, glupo ( plaćaš da se truješ ), takve osobe zaudaraju ( smrde )...no ovdje pričamo o tome da li postoji zakonodavni okvir koji regulira ponašanje pušača na radnom mjestu.

Nisam za to da se na ikoji način išta pušačima zabranjuje ili pogoduje, već sam za to da ih se tretira neovisno o statusu pušača, te da ih se vrednuje prema rezultatima rada i sl. A sad kako je koje radno mjesto organizirano, može li se pušiti na radnom mjestu, ima li u prostoriji i drugih osoba....to su sve detalji specifični za svako radno mjesto.

Jbg, ako krenemo u sortiranje osoba, brzo bumo na pretilima, albinima, LGBT, Romima, Srbima, masonima, sisatim plavušama i sl....

Jasno da djelatnik svojom ponašanjem nesmije ugrožavati zdravlje ostalih, i dok ostvaruje očekivane radne rezultate nemamo ju kaj pitati bez obzira kolike sise ima i da li puši ili ne puši...
6 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

 @bunker

... "Jasno da djelatnik svojom ponašanjem nesmije ugrožavati zdravlje ostalih, i dok ostvaruje očekivane radne rezultate nemamo ju kaj pitati bez obzira kolike sise ima i da li puši ili ne puši..."

 

To u nekom idealnom svijetu gdje postoji empatija. kod nas to je još uglavnom nepoznanica. Koliko se samo situacija sebičnosti može svakodnevno doživjeti kroz paljenja cigarete na svim mogučim mjestima i situacijama!

 

Najčešće je opravdanje: "Došlo mi je!" ili "Treba mi!"

 

Na koliko se sastanaka top menadžmenta, ako duže traju, spominje čik pauza i počinje trovanje svih nazočnih!

 

Gdje god se okreneš sebičnost ... Na autobusnoj stanici pod nadstriješnicom dimi se kao iz pušnice!? 

Ako zakon zabranjuje pušenje unutar zatvorenog prostora - objekta, a nadstriješnica sa tri "zida" se smatra zatvorenim prostorom, onda braco, ti si u prekšaju.

 

Obzirom na dokazanu povezanost raznih bolesti sa izloženosti duhanskom dimu, onda pušać koji puši u prisustvu drugih ljudi, životinja je bezobzirno sebično stvorenje koje svjesno radi na trovanju okoline i "nabijanju" troškova HZZO-u zbog liječenja oboljelih od "duhanskih" bolesti.

 

Kakva je razlika između takve osobe i nekog drugog npr trovača koji ti posluži ricinusove sjemenke?

 

Može li se i on opravdati sa: "Došlo mi je!" ili "Treba mi!"?

 

 

 

7 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

@nemo

Da, slažem se, i ako nisi primijetio u više navrata sam naglasio preduvjet da taj pušač nesmije ugrožavati zdravlje svojih radnih kolega.

Ja samo kažem da netreba nikoga etiketirati već ga na poslu treba vrednovati po ostvarenim rezultatima...

Naravno da smo u svijetu gdje jači kvači, i neznam dal' bu ikad svi pripadnici ljudske populacije dostigli taj visoki nivo svjesnosti i solidarnosti.... I taj u kvaru bu uvjek smislio izgovor za svoj kvar... Trendovi i naša medicinska znanja se mijenjaju sa razvojem, i tko zna kaj bu s vremenom tabu a danas je normalno... Možda bu s vremenom prihvatljivo nešto kaj danas baš i nije ....

😉
7 godina
protjeran
offline
Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

Meni ne smeta da mi puse na poslu, dapace. Nekad je tog bilo vise, a sad se sve prave fine.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
6 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
dreadmoore kaže...
 baustela je nesto sasvim suprotno tu uvjek mozes zabusavati ili neki uredski posao gdje mozes izmisliti da si negdje otisao npr wc itd.T

 Dap, nikada niste radili "bauštelu". 

14 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
cvaja997 kaže...
dreadmoore kaže...
 baustela je nesto sasvim suprotno tu uvjek mozes zabusavati ili neki uredski posao gdje mozes izmisliti da si negdje otisao npr wc itd.T

 Dap, nikada niste radili "bauštelu". 

 Jesam i vise nego sto mislis, cak na areni zagrebackoj najvise vremena proveo i jos masu ostalih baustela i izgradnji po gradu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2020 22:05 (dreadmoore).
4 godine
protjeran
offline
Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

A jbga, covjek se ubija od rada, a zenska tamo u uredu sjedi, klima radi, internet, jadna umorila se od silnog tipkanja i ode zapalit kad god hoce, a ti cijeli oznojen mrtav umoran samo ti seru "pa jos nisi ovo, a dali ti posla da ga neces uraditi za 3 dana". Zato treba lijepo veza, zavrsiti najlaksi fakultet i gotovo jer u ovoj zemlji mozes imati poljoprivredni fakultet i otici raditi u hotel i imas vecu platu jer imas fakultet koji nema veze sa turizmom -.-

6 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

Kakvog ste onda šefa imali kad ste mogli zabušavat? Sa vlastitim ocem, kad smo znali nešto radit, od 7 do 17 ili ako je trebalo taj dan stisnut 6-18h se radi. Nije sada tempo kao da si na normi, ali nije bilo stajanja. Sad radim na normu preko studentskog ugovora i to zna bit trčanja. Pozitivno je da kad si gotov, možeš ići.

14 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
cvaja997 kaže...

Kakvog ste onda šefa imali kad ste mogli zabušavat? Sa vlastitim ocem, kad smo znali nešto radit, od 7 do 17 ili ako je trebalo taj dan stisnut 6-18h se radi. Nije sada tempo kao da si na normi, ali nije bilo stajanja. Sad radim na normu preko studentskog ugovora i to zna bit trčanja. Pozitivno je da kad si gotov, možeš ići.

 Nisam zidar bio  nego elektricar, pa se tako  moglo zabusavat.A sefa kakvog sam imao, iskreno nikad u zivotu boljeg.Kad si mogao kafanske sate skupljat, onda znas kako je odlicno islo.Od 10h provedenih na poslu ti 5-6h provedes u kafani, plus sve to ljepo naplatis.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2020 23:43 (dreadmoore).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
dreadmoore kaže...
cvaja997 kaže...

Kakvog ste onda šefa imali kad ste mogli zabušavat? Sa vlastitim ocem, kad smo znali nešto radit, od 7 do 17 ili ako je trebalo taj dan stisnut 6-18h se radi. Nije sada tempo kao da si na normi, ali nije bilo stajanja. Sad radim na normu preko studentskog ugovora i to zna bit trčanja. Pozitivno je da kad si gotov, možeš ići.

 Nisam zidar bio  nego elektricar, pa se tako  moglo zabusavat.A sefa kakvog sam imao, iskreno nikad u zivotu boljeg.Kad si mogao kafanske sate skupljat, onda znas kako je odlicno islo.Od 10h provedenih na poslu ti 5-6h provedes u kafani, plus sve to ljepo naplatis.

 dreadmoore  opa onda smo u istoj bransi, ja sam po struci informaticar, a vec neko vrijeme radim kao elektricar. ako mozes objasni kud te to odvelo i da li smatras da si mogao nesto drukcije napraviti, ali zalis sto nisi? cisto pitam kao savjet da znam cemu bi mi bilo bolje teziti u budocnosti? 

12 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
Eric Prydz kaže...
Kako bi se nepušač proveo da napusti radno mjesto i zuji pred firmom 5 minuta?

Neki kažu da pušači provedu oko tjedan dana na godinu u puš-pauzama.

Pušač sam i odem tijekom radnog vremena na dvije ili tri čik pauze of circa pet minuta no isto tako ostajem dulje nekih 20 minuta do pola sata da bi nadoknadio to vrijeme i mislim da je to sasvim korektno s moje strane.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
14 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
zugica kaže...

 dreadmoore  opa onda smo u istoj bransi, ja sam po struci informaticar, a vec neko vrijeme radim kao elektricar. ako mozes objasni kud te to odvelo i da li smatras da si mogao nesto drukcije napraviti, ali zalis sto nisi? cisto pitam kao savjet da znam cemu bi mi bilo bolje teziti u budocnosti? 

 Neznam na sto tocno mislis, sto ne radim taj posao vise.Pa ja kad sam radio to je bilo 2006-2009, tad je bilo dobro u to vrijeme sam cak imao dobru satnicu, bila mi je oko 30 KN.Medjutim gazda firme je imao lose poteze u poslovanju, sto se uvjek odrazi i na radnika.Tad u to vrijeme je bila usput ekonomska kriza, pa je sve na kraju dodalo slag na tortu te sam napustio tu firmu.Bilo je i drugih ponuda, ma da mi se kod nekih nisu svidjali uvjeti pocevsi od stanice pa nadalje.Onda sam se vratio kuci, malo radio sa ocem privatne poslove. Sad sam u trenutno u vojsci, vec sam nanizao i tu 10g radnog staža. Ako mi vjerujes i ovo mi je dopizdilo, sad nesto gledam da se vratim svojoj struci ali u njemačku.Samo da prodje ovo sa koronom. 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu
osobno imam dosta slucajeva da se prijatelji i kolegi isli van raditi neki su zadovoljni i jos vani rade neki bas i ne toliko pa su se vratili. ali jednu zajednicku stvar svi kazu da uvjek ides preko njemca gore i ti koji tako rade su zadovoljni, vecina koji su isli preko hrvata gore raditi su se vratili (mozda slucajnost nije svaki gazda los al ovo je neka statistika koja se u vecini slucajeva pokazala tocna), evo samo savjet ioako sam siguran da si vec informirao i cuo ovo misljenje. nek ti je sa srecom bez obzira na sve na kraju krajeva sami kujemo svoju srecu :)
14 godina
offline
Re: Zakon o ograničenju pušenja na radnom mjestu

Opcenito ici u njemačku raditi za nase ljude bilo to da je hrvat, srbin ili bosnjak treba izbjegavati u sirem luku.Sreca imam brata  u njemačkoj on je tamo od 2014 tako da ako i odem ici cu na preporuku od njega  kod njemca. Odnosno u njegovu firmu gdje on radi. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice