Prije će ti naštetiti pasivno pušenje ili gradski smog nego mobitel za vrijeme perioda jednog ljudskog života. Uostalom, štetnost visokofrekventnog zračenja, neionizirajućeg kao kod gsm-a nije dokazana u kojoj količini šteti ljudskom tijelu.
http://www.info-mob.com/clanci/zracenje-mobilnih-telefona-sar-faktor.html
Ono što svakako šteti stanicama mozga je zagrijavanje tijekom dugih razgovora. Slična zabluda je i sa punjenjem Li-Ion baterija. Neki ne daju da padne na 0%, neki ne daju da bude 100%, a zapravo je povećana temperatura najveći neprijatelj baterije.
Što mislite o SAR faktoru? Da li on postoji samo da bi se zadovoljila forma ili je to stvar koju definitivno treba uzeti u obzir prilikom kupovine mobilnog telefona?Ovo je središnje i pravo pitanje kreiranja zaštite od neionizirajućeg zračenja. SAR je indeks ili surogat rizika od neionizirajućeg zračenja. Iznos SAR-a trebao bi se utvrditi na temelju nedvojbenih zdravstvenih indikatora rizika (kao i kod ionizirajućeg zračenja). To moraju pokazati epidemiološke studije. Današnje granice ili razine u terminu gustoće snage ili jakosti polja ili specifičnoj apsorpciji energije zračenja jesu inženjerske granice - preventivne granice - nagađanje da se možda baš na tim razinama nalazi sigurno područje (granice su relativno niske ili još niže uvođenjem tzv. faktora sigurnosti). Faktori sigurnosti snizili su 5 ili 10 puta vrijednosti fizikalnih parametara kod kojih je netko negdje ispitivanjem utvrdio biološki učinak. Dakle epidemiolozi, liječnici, biolozi ne znaju niti približno gdje je prag opasnosti: niti za akutne niti za dugoročne učinke. Analogno granice rizika za ionizirajuće zračenje donesene su tek na temelju evaluacije i poznavanja bioloških i zdravstvenih učinaka: poznato je kakva doza izaziva tumor, leukemiju ili gdje se počinju javljati genetski efekti.
Granice izlaganja dakle i SAR postavili su prilično voluntaristički inženjeri na pretpostavci da su one dovoljno stroge da budu preventiva. Logično je za svaku opasnu tvar ili pojavu da se te granice određuju temeljem zdravstvenih i bioloških pokazatelja. Prestroge i neutemeljene restrikcije mogu višestruko ugroziti razvitak tehnološki gospodarski i ugroziti dobrobit koju možete od tog razvitka polučiti. Dakle načelo, opravdanosti i optimizacije ustuknulo je pred voluntarističkim ograničenjima. No, strah javnosti i beskrupuloznost onih koji su doprinijeli nekritičkoj proliferaciji izvora neionizirajućeg zračenja kao i općenito niska tehnička kultura i kultura sigurnosti samo su katalizirali sve kontroverze u svezi s izvorima neionizirajućih zračenja, pa se puše i na hladno - precaution principle.
Osobno mislim da je specificirani SAR uz mobitele forma i tržišni potez u smislu mi se brinemo za Vas - kupite naš proizvod. Puno je faktora, a ne samo emisija zračenja iz mobitela koji mogu reducirati ili povećati izlaganje: hand free dodatak, duljina razgovora, oblik antene i sl