4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.469
|
čitano: 1.399.685
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

DGS   Za test može i P56 lovit će i ona 3600 Mhz ne sa tolikom dobiti kao P60 ali bolje nego unutarnje antene routera. Ako hoćeš router koji moze 4G i 5G sa vanjskim antenama morat ćeš dobro podmazati 500+ eurića 

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Koji bi to routeri bili?

 

Ovi koji to ne mogu a 5G su (Poput ZTE 801) onda samo hvataju 5G bandove, ali ne 700mhz 5G ako sam dobro shvatio?

12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Jedan od njih je teltonika rutx50. Hvata sve 4G i 5G sa vanjskim antenama.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.8.2024 21:49 (DDavorin).
15 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
DGS kaže...

Bio sam danas u A1, pitao ih mogu li uzeti 5G Biz bez ugovorne obaveze i mogu li odustati ukoliko kad dodju tehnicari na montazu i ispadne da je brzina 20Mbps, a su rekli da ne moze.

 

Zato bi sam kupio 5G router i testirao kako radi.

 

Opcije su ili vanjski router ili kupiti vanjske antene pa ustekati u router.

 

Trenutno imam 4G setup - B818 + Iskra P56. Pretpostavljam da ta Iskra ne moze loviti 3600mhz signal?

 

ZTE 801 - vanjske antene mogu hvatati samo 5G i to ne 700mhz? Ima li neka bolja preporuka za ovu situaciju?

 

Hvala 

 Ne tocno....ako dogovoris telefonom ili internetom imas rok od 14 dana za odustanak

battletag:MasnaKrvavic#2275 steam:Hitman
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Imaš i Mikrotik  chateau 5g ax ima jedan plus više pošto ima 2.5Gbps lan.

11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Možda mi je tako rekla jer sam poslovni korisnik, pa je spomenula da ne mogu oni tako jer bi imali troškove za tehničare kad bi tako odustajali, ali evo nije loša ideja naručiti kao privatni pa ako je ok prebaciti. 

 

Jučer sam u telemachu za probu uzeo unlimited tarifu za mob i ubacio u B818. Radi brze nego tcom, a kako taj telemach toranj ima i 5g, ukoliko uzmem 5g router imam opciju i za to. Istu karticu sam testirao u mobu na 4g i 5g i nekoliko puta je brze na 5g (ma mobu lovi 1-2 crtice ispred kuce u prizemlju). 

 

DDavorin Chateau 5g AX - znaci dvije antene (od onih 4, od kojih su dvruge dvije za nesto drugo) za prijem lte/5g se skinu i umjesto njih ukopcaju vanjske antene (u mom slucaju P56 za test a idealno p60)? Router je u dijelu kuce gdje bas nema signala tako da bi te vanjske antene bile jedini izvor signala, a onih 6 internih antena ne bi imale funkciju. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.8.2024 8:44 (DGS).
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Sve 4 su za 4G ili 5G konkretno za 4x4MIMO

11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Onda bi mi bila potrebna neka druga antena koja ima 4 kabla?

3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
DGS kaže...

Onda bi mi bila potrebna neka druga antena koja ima 4 kabla?

 

Ili druga antena koja ima 4 kabela, obično one panel antene ili kupiš još jedan par Iskra antena i složiš 4x4 MIMO setup kao i ja (dvije moje fotke kao primjer).

 

Vjerojatno ti je lakše kupiti panel antenu jer ovo moje komplicira i poskupljuje setup :D

8 godina
online
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
koji je to ruter da može stat vanka?

kakve su ti brzine s 4x4?
3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
dabar_solta_V2 kaže...
koji je to ruter da može stat vanka?

kakve su ti brzine s 4x4?

 

Indoor Teltonika RUTX50 router u IP66 ormariću vani.

 

4x4 MIMO još nije upaljen na tornju na koji se spajam, ovo je sa 2x2 MIMO, 4G mreža, 3 km udaljenost od tornja:

https://www.speedtest.net/result/c/b7a1d0f8-a2c7-4255-b2ff-9dbc036dd2be

https://www.speedtest.net/result/c/616b146c-5d90-45db-a316-81abb8925971

https://www.speedtest.net/result/c/50fe65b7-2d9f-4ae7-b0ef-97427694b7d3

 

Kad se upali 4x4 MIMO, javim se koje su brzine :D

Teltonika RUTX50 router Teltonika RUTX50 router
Teltonika web UI - Signal i agregacije Teltonika web UI - Signal i agregacije
Ovdje se vidi i MIMO status po bandovima Ovdje se vidi i MIMO status po bandovima
Speedtest Speedtest
Speedtest Speedtest
8 godina
online
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
uf preko 600e samo ruter, ali brzine su odlicne.
hvala na info.
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
dabar_solta_V2 kaže...

zna li li neko za neki 5g modem na pcie da radi na opnsense.
ima li smisla sastavljat s djelovima s ebaya? ima li uopce smisla ovo?

hvala

 Najbolje ga je sastaviti i uzmeš 5G modem neki Quectel sa M.2 priključkom koji podržava OPNsense mislim da RM520N-GL podržava. Uzmeš neki NGFF M.2 to USB 3.0 adapter. Na taj način sam mislio složiti pristup 4g i 5G i tu nema brige za antene koje kako i sa čime rade. USB adapter imam samo još modem...  Pa nečeš valjda to sve na Šolti upogoniti pa tamo je barem dobar mobilni internet. Naravno ni to nije jeftina solucija modem košta.......

Ovaj bi ti router definitivno zadovoljio tvoje potrebe M357-5G

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.8.2024 19:26 (DDavorin).
14 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Može li, netko tko ima A1 5G internet, slikati mi vanjsku jedinicu/antenu da vidim koliko to "narušava" estetiku mjesta na koje se postavlja.

Pitao sam u A1 ako bi mi mogli pokazati, ali nisu uopce imali uređaj.

Vanjska jedinica bi mi najvjerojatnije išla na balkonsku stijenu u DB tako da mi je to dosta bitno.
MadeInCroatia
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Ja trenutno imam par P56, pa bi morao kupiti dva para p60? Gledao sam panel 4x4 antene i cijene su im cca 400 eura, pa je P60 varijanta ipak jeftinija, a vjerojatno i bolja opcija. Sto se tocno desi ako od te 4 antene samo na dvise bude spojena eksterna?

10 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Ghost777 kaže...
Može li, netko tko ima A1 5G internet, slikati mi vanjsku jedinicu/antenu da vidim koliko to "narušava" estetiku mjesta na koje se postavlja.

Pitao sam u A1 ako bi mi mogli pokazati, ali nisu uopce imali uređaj.

Vanjska jedinica bi mi najvjerojatnije išla na balkonsku stijenu u DB tako da mi je to dosta bitno.

Askey RTL 6300

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/a1/a1-5g-kucni-internet/285953.aspx?page=0&jumpto=6484884&sort=asc&view=flat

15 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Vanjska antena može i na nosač

BE HAPPY 要開心 : )
Moj PC  
0 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
DGS kaže...

Ja trenutno imam par P56, pa bi morao kupiti dva para p60? Gledao sam panel 4x4 antene i cijene su im cca 400 eura, pa je P60 varijanta ipak jeftinija, a vjerojatno i bolja opcija. Sto se tocno desi ako od te 4 antene samo na dvise bude spojena eksterna?

 

Ne znam za Mikrotik, na Teltonika rade i samo dvije spojene antene (to je onda samo 2x2 MIMO i ne može se iskoristiti 4x4 MIMO ako je upaljen na tornju), bitno je samo znati na koja dva SMA porta moraju biti uštekane, npr. kod Teltonike za rad na samo dvije antene spajam u prva dva SMA porta, druge SMA kombinacije ne rade.

 

Pretpostavljam da je tako i na Mikrotiku, modem sigurno podržava rad i sa samo dvije spojene antene.

 

Tako da ti ne moraš nužno uzimati 4x4 MIMO antene, možeš prvo testirati sa sadašnjim P-56 pa naknadno kupiti par P-60 i sa samo njima testirati a onda i upariti i P-56 i P-60 za 4x4 MIMO iako je rijetkost da naši pale 4x4 MIMO

 

Imaš u Seneticu jednu zgodnu 4x4 MIMO 5G panel antenu sa ok pojačanjem za 200 €, valjda nisi daleko od tornja?

Podržava sve naše 2G/3G/4G/5G frekvencije i pojačanje do 7,5 dBi

https://www.senetic.hr/product/AP5G4

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.8.2024 21:31 (Tirkiz).
11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Udaljen od tornja točno 1.46km zračno. S tim da bi mi na tu antenu trebalo još 2-3m antenskog kabla x4 s obzirom da ima 5m, pa će dodatno smanjiti gain. Budem još promislio. Možda je stvarno i najbolja opcija sa 4 P60 ako bi išao u to i onaj Chateau 5G AX - ukupno cca 800 eura, ali sigurno će tu na kraju još biti 200 eura dodatno kad me manija uhvati - dogradnja stalka, možda čak i onaj podni sa pločama itd... Kad bi znao da sigurno neće biti optike još 1+ godina odmah bi uzeo. Ovako ću promisliti još tjedan-dva. 

11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Joe Cooker kaže...

Vanjska antena može i na nosač

 da li si probao sa tom antenom da nema iza nista, jel radi losije? jer je meni trenutno u zraku iznad krova.

9 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Stigao jucer xiaomi cpe 5g pro v2, samo sam ga ustekao u struju i bez ikakavog trazenja najbolje pozicije brzine su mi od 130-200 (mjereno od 15-21h bar 20 puta), tako da necu nista ni dirat. Na starom huawei routeru prosjek mi je bio 60-70 tako da sam prezadovoljan. Ocito xiaomi podrzava kombinirane agregacije za 4g. Jos kada uspostave 5g mrezu na tornju na kojem sam spojen biti ce brutala. :)
Mislim da je za te novce (120€) ovo bila odlicna investicija.
Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.8.2024 14:04 (deepshitcro).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
deepshitcro kaže...
Stigao jucer xiaomi cpe 5g pro v2, samo sam ga ustekao u struju i bez ikakavog trazenja najbolje pozicije brzine su mi od 130-200 (mjereno od 15-21h bar 20 puta), tako da necu nista ni dirat. Na starom huawei routeru prosjek mi je bio 60-70 tako da sam prezadovoljan. Ocito xiaomi podrzava kombinirane agregacije za 4g. Jos kada uspostave 5g mrezu na tornju na kojem sam spojen biti ce brutala. :)
Mislim da je za te novce (120€) ovo bila odlicna investicija.

 

Jesi ga uzeo negdje preko oglasa ili iz nekog dućana.

Vidim da ga T-com nudi kroz Gigabox ali tamo ne navode da li je V2 verzija iako nemam pojma kakve su razlike između prvotne varijante i ove V2?

7 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Imate ga na Amazon de za 455 EUR.

3 godine
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Mikrotik Chateau 5G u Slavonskom brodu 688/77 mjereno preko žice

Mikrotik Chateau 5G ax u Šibeniku 535/47 mjereno preko WiFi

 

Oba spojena na A1

Vanjska antena QuPanel 5G/LTE HP MIMO 4x4, 10m cable

 

Chateau se može posložiti unutra da bude optimalan za LTE + n78

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
UncleJimbo kaže...
deepshitcro kaže...
Stigao jucer xiaomi cpe 5g pro v2, samo sam ga ustekao u struju i bez ikakavog trazenja najbolje pozicije brzine su mi od 130-200 (mjereno od 15-21h bar 20 puta), tako da necu nista ni dirat. Na starom huawei routeru prosjek mi je bio 60-70 tako da sam prezadovoljan. Ocito xiaomi podrzava kombinirane agregacije za 4g. Jos kada uspostave 5g mrezu na tornju na kojem sam spojen biti ce brutala. :)
Mislim da je za te novce (120€) ovo bila odlicna investicija.

 

Jesi ga uzeo negdje preko oglasa ili iz nekog dućana.

Vidim da ga T-com nudi kroz Gigabox ali tamo ne navode da li je V2 verzija iako nemam pojma kakve su razlike između prvotne varijante i ove V2?

 Imas ga u Iskon.shop-u ukoliko ga zelis uzeti u ducanu. 

Nisam stigao ranije odgovoriti, ali davno sam taj router postavio na jednoj vikendici uz Gigabox uslugu. Radio je perfektno dok sam tamo bio, a pretpostavljam i dalje da radi posto me frend ne zove da ima problema :D

 

Postavljen je u potkrovlje jer nema opticke vidljivosti sa tornjem koji je iza brda. Prijam 4G signala je bio vrlo dobar s obzirom na situaciju, brzine preko 100Mbit, a wifi odlican, hvatao je dvije etaze nize dolje u podrum bez beda. Sama izrada routera je isto robusna, bas se osjeti kak ima masu, nije onak lagan ko perce ;)

 

Tak da ja imam samo rijeci hvale za taj komad opreme :)

9 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Ma kupio od frenda koji je uzeo gigabox+, a ima svoj router, neki gejmerski asusov svemirski brod... XD
Na kutiji od routera pise: xiaomi 5g cpe pro v2 - router, a sad koja je razlika nemam pojma.
Dobio je 3 mjeseca po 1 euro, tu je iskamcio 90€ i jos od mene za router 120€ i otplatio trecinu ugovora odma... XD
Pase njemu, meni jos bolje. :D
Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.8.2024 16:55 (deepshitcro).
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Kako si riješio problem udara munje u nosivi stup?

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
cvaja997 kaže...

Kako si riješio problem udara munje u nosivi stup?

 

Stup je u armiranom betonskom bloku, sve uzemljeno.

 

Stoji već 4 godine, za sada ga (još) nijedna munja nije dirnula.

11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
the chosen one07 kaže...
UncleJimbo kaže...
deepshitcro kaže...
Stigao jucer xiaomi cpe 5g pro v2, samo sam ga ustekao u struju i bez ikakavog trazenja najbolje pozicije brzine su mi od 130-200 (mjereno od 15-21h bar 20 puta), tako da necu nista ni dirat. Na starom huawei routeru prosjek mi je bio 60-70 tako da sam prezadovoljan. Ocito xiaomi podrzava kombinirane agregacije za 4g. Jos kada uspostave 5g mrezu na tornju na kojem sam spojen biti ce brutala. :)
Mislim da je za te novce (120€) ovo bila odlicna investicija.

 

Jesi ga uzeo negdje preko oglasa ili iz nekog dućana.

Vidim da ga T-com nudi kroz Gigabox ali tamo ne navode da li je V2 verzija iako nemam pojma kakve su razlike između prvotne varijante i ove V2?

 Imas ga u Iskon.shop-u ukoliko ga zelis uzeti u ducanu. 

Nisam stigao ranije odgovoriti, ali davno sam taj router postavio na jednoj vikendici uz Gigabox uslugu. Radio je perfektno dok sam tamo bio, a pretpostavljam i dalje da radi posto me frend ne zove da ima problema :D

 

Postavljen je u potkrovlje jer nema opticke vidljivosti sa tornjem koji je iza brda. Prijam 4G signala je bio vrlo dobar s obzirom na situaciju, brzine preko 100Mbit, a wifi odlican, hvatao je dvije etaze nize dolje u podrum bez beda. Sama izrada routera je isto robusna, bas se osjeti kak ima masu, nije onak lagan ko perce ;)

 

Tak da ja imam samo rijeci hvale za taj komad opreme :)

 

 

Evo baš gledam 

 

https://shop.iskon.hr/artikli/router-xiaomi-5g-cpe-pro

 

229EUR-a, kod HT-a se može upiknuti za 120EUR-a ali uz ugovornu obvezu što je OK ukoliko se treba kontinuirano koristiti iako se i takva može stavljati u mirovanje po 9 mjeseci godišnje.

11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
UncleJimbo kaže...
the chosen one07 kaže...
UncleJimbo kaže...
deepshitcro kaže...
Stigao jucer xiaomi cpe 5g pro v2, samo sam ga ustekao u struju i bez ikakavog trazenja najbolje pozicije brzine su mi od 130-200 (mjereno od 15-21h bar 20 puta), tako da necu nista ni dirat. Na starom huawei routeru prosjek mi je bio 60-70 tako da sam prezadovoljan. Ocito xiaomi podrzava kombinirane agregacije za 4g. Jos kada uspostave 5g mrezu na tornju na kojem sam spojen biti ce brutala. :)
Mislim da je za te novce (120€) ovo bila odlicna investicija.

 

Jesi ga uzeo negdje preko oglasa ili iz nekog dućana.

Vidim da ga T-com nudi kroz Gigabox ali tamo ne navode da li je V2 verzija iako nemam pojma kakve su razlike između prvotne varijante i ove V2?

 Imas ga u Iskon.shop-u ukoliko ga zelis uzeti u ducanu. 

Nisam stigao ranije odgovoriti, ali davno sam taj router postavio na jednoj vikendici uz Gigabox uslugu. Radio je perfektno dok sam tamo bio, a pretpostavljam i dalje da radi posto me frend ne zove da ima problema :D

 

Postavljen je u potkrovlje jer nema opticke vidljivosti sa tornjem koji je iza brda. Prijam 4G signala je bio vrlo dobar s obzirom na situaciju, brzine preko 100Mbit, a wifi odlican, hvatao je dvije etaze nize dolje u podrum bez beda. Sama izrada routera je isto robusna, bas se osjeti kak ima masu, nije onak lagan ko perce ;)

 

Tak da ja imam samo rijeci hvale za taj komad opreme :)

 

 

Evo baš gledam 

 

https://shop.iskon.hr/artikli/router-xiaomi-5g-cpe-pro

 

229EUR-a, kod HT-a se može upiknuti za 120EUR-a ali uz ugovornu obvezu što je OK ukoliko se treba kontinuirano koristiti iako se i takva može stavljati u mirovanje po 9 mjeseci godišnje.

 

Mislim da se nakon mirovanja naplaćuje nekih 10e naknade za uključenje i definitivno mirovanje usluge podrazumijeva i mirovanje ugovora :) znači 3mj koristis recimo. 9 miruje. Iskoristio si 3mj, ne 12 ugovora 

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice