Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 645
|
čitano: 252.705
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Čak mi brzina nije bila problem, već užasna konekcija, stalno timeouti, odspajanja, čupao kosu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
simsis kaže...

Čak mi brzina nije bila problem, već užasna konekcija, stalno timeouti, odspajanja, čupao kosu.

 Brzinu sam spomenuo kao manu kod extendera koji radi kako bi trebao da radi a kamoli kada ima ove probleme sto si ti nabrojao.....

10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Evo da javim dojmove nakon tjedan dana.

 

Dva DECO M4 u AP modu, to je sada druga priča. Kao da sam spojen kablom, nevjerojatna razlika. Potpuno stabilno i puno, puno brže, u svakom dijelu stana. 

 

Isključio sam wifi na routeru al mislim da antena i dalje radi na glupom Technicoloru. Isključio je mrežu al wifi ledica i dalje blinka i grije se i dalje ko blesav... al što sad..

 

Zahvaljujem, preporodio sam se!

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Uzmi neki jeftilen usb ventilator i namjesti ga da ti puše u router ako ti nije negdje baš na vidljivom mjestu. Ako znaš što radiš, možeš otvoriti router i fizički odspojiti antenu ako je unutarnja. Ako je vanjska samo je odvidaš.

Starlink is Skynet!
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Odspajanje antena se nikad ne radi, jedino ako ćeš unutra gdje si ih odspojio spojiti "lažne antene" od 50ohma .... kad već ne možeš ugasiti wifi na oba banda.

Čipset se više grije pa može i izgorjeti ako nema opterećenje ( antene) jer SWR bude ogroman.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
simsis kaže...

Evo da javim dojmove nakon tjedan dana.

 

Dva DECO M4 u AP modu, to je sada druga priča. Kao da sam spojen kablom, nevjerojatna razlika. Potpuno stabilno i puno, puno brže, u svakom dijelu stana. 

 

Isključio sam wifi na routeru al mislim da antena i dalje radi na glupom Technicoloru. Isključio je mrežu al wifi ledica i dalje blinka i grije se i dalje ko blesav... al što sad..

 

Zahvaljujem, preporodio sam se!

 Kazem ti ja.... I ja se isto preporodio.... Fali ti negdje signal. Kupis uredjaj ukopcas u struju i poslije minut pun signal.... Milina....

10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

A router je od A1 pa neću prtljati po njemu. Štoviše, prekidač gubi kontakt tako da bolje da rikne i zamijene ga... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Evo ja sam stavio deco m4 u stan od 90m2 i sad je konacno stan pokriven 100% sa signalom. Pola stana je odjeljeno sa debelim armiranim zidom, a posto je ruter u boravku u zadnjoj sobi na drugom dijeli stana je jedva bilo signala. Sad je sve ful. 

Mjerio sam ookla aplikacijom u zadnoj sobi i daje 100/100 od stvarne brzine 200/100 koju mjeri u boravku.

Jednostavnost instalacije i sama aplikacije preko koje se sve namjesta necu ni spominjati jer je ultra jednostavna.

Ja sam vise nego zadovoljan.

I believe Wi can Fi...
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.5.2022 20:32 (Striko2009).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Striko2009 kaže...

Evo ja sam stavio deco m4 u stan od 90m2 i sad je konacno stan pokriven 100% sa signalom. Pola stana je odjeljeno sa debelim armiranim zidom, a posto je ruter u boravku u zadnjoj sobi na drugom dijeli stana je jedva bilo signala. Sad je sve ful. 

Mjerio sam ookla aplikacijom u zadnoj sobi i daje 100/100 od stvarne brzine 200/100 koju mjeri u boravku.

Jednostavnost instalacije i sama aplikacije preko koje se sve namjesta necu ni spominjati jer je ultra jednostavna.

Ja sam vise nego zadovoljan.

 Jednostavnija tesko da moze biti. Ukopacas u struju a u glavni jos i LAn label i to ti je manje vise to...

Kasnije udjes u aplikaciju i podesis naziv mreze i pass...

4 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
7izou kaže...

Ako uzmem recimo 2 AP,  hoću li imati jednu ili više mreža?

I kako da od trenutne dvije mreže (treću ne računam jer će micanjem d-link pojacivaca nestati) napravim samo jednu?

Sve mi se čini da ću možda probati taj t-comov mesh..

Nisam siguran samo kako to točno funkcionira i gdje bi trebao staviti ruter (onaj prvotni t-comov i dalje ostaje!?) a gdje mesh? 

 

Tnx. 

 

 Imaces jednu mrezu jer AP je upravo to sto mu ime kaze. Pristupna tacka......

Evo zanimljive rasprave i trenutno me to zanima pa sam malo istražio internet i pročitao svih 4 strana ove rasprave da ne postavljam pitanje a postoji odgovor. Doduše nisam znao razliku AP i repatera, ali i to ima stručno objašnjenje na internetu - prednosti i mane.

Pitanje koje je postavio i 7izou, ako uzmem recimo 2 AP, hoću li imati jednu ili više mreža. Netko je napisao (na ovoj raspravi), stavi ručno isti SSID i različite kanale da se ne brka i rješeno. To je logično jer tako je i opisan AP, da stvara različite mreže ali može i ista. Ti Posmatrač pišeš također jedna, znači možeš birat. Može li pojašnjenje kako to ide?

 

Evo citat s neta: The wireless access point can be configured with its own SSID (network name) or be joined to an existing WiFi network and share a common SSID.

Dokaz može oboje.

 

Dali treba ručno nešto raditi za taj isti SSID kao što sam napisao da je reko (sa različitim kanalima) ili kako to ide? Jel to sabilno?

 

13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Možeš ga u isti ssid stavit a može i svaki bit druga mreža. U svakom slučaju, nije plug n play, već traži štelanje. Kanale i ne trebaš riktat.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Možeš ga u isti ssid stavit a može i svaki bit druga mreža. U svakom slučaju, nije plug n play, već traži štelanje. Kanale i ne trebaš riktat.

 I uz to ne vidim nikakvu korist kad je isti SSID, uređaji se svejedno neće automatski switchati sa jedne mreže na drugu ovisno koja ima bolji signal.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Patrik Sonny kaže...
....

Evo zanimljive rasprave i trenutno me to zanima pa sam malo istražio internet i pročitao svih 4 strana ove rasprave da ne postavljam pitanje a postoji odgovor. Doduše nisam znao razliku AP i repatera, ali i to ima stručno objašnjenje na internetu - prednosti i mane.

Pitanje koje je postavio i 7izou, ako uzmem recimo 2 AP, hoću li imati jednu ili više mreža. Netko je napisao (na ovoj raspravi), stavi ručno isti SSID i različite kanale da se ne brka i rješeno. To je logično jer tako je i opisan AP, da stvara različite mreže ali može i ista. Ti Posmatrač pišeš također jedna, znači možeš birat. Može li pojašnjenje kako to ide?

 

Evo citat s neta: The wireless access point can be configured with its own SSID (network name) or be joined to an existing WiFi network and share a common SSID.

Dokaz može oboje.

 

Dali treba ručno nešto raditi za taj isti SSID kao što sam napisao da je reko (sa različitim kanalima) ili kako to ide? Jel to sabilno?

 

 Access point ti sluzi upravo za ono sto mu ime kaze. Pristupna tacka na mrezu. Neki mogu raditi i u client modu tako da bezicno primaju signal i salju ga zicno ili obratno. AP ti ne omogucava, kao sto kolega gore rece, automatsko prebacivanje sa uredjaja na uredjaj. Mesh da. Vjeruj mi sve kombinacije sam pokusao. Skupi routeri, jeftini routeri, vise routera i sve to sa AP. Kupio i unify AP i nista. Nisam mogao dobiti pokrivenost cijele kuce i dvorista. A u jednom momentu sam imao 4 WIFI mreze. Kupio 5 komada TP Link E4 uredjaja i sada ima pokrivenost cijele kuce i dvorista sa jednom mrezon na 2,4 i 5 GHz. Telefon ili bilo koji drugi uredjaj se kaci na najblizi uredjaj na najbrzu vezu koju moze ostvariti. Ako podrzava 5GHz kaci se na nj a ako ne onda na 2,4 GHz. Sto je najvaznije sve ide automatski. Najlakse objasniti da radi kao mobitel u mobilnoj mrezi. Niti znas na kojoj si frekvenciji niti na kojoj baznoj stanici. Niti ti je bitno..... podesavanje smijurija. Prvi ukopcas na router i udjes u aplikaciju. Podesis naziv mreze i pass i to je to. Ostale kacis tako sto ga stavis gdje zelis i ukopcas u struju. Poslije minut radi. To je to.....

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.5.2022 8:05 (Posmatrač).
13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
mzopg kaže...
dax-lax kaže...
Možeš ga u isti ssid stavit a može i svaki bit druga mreža. U svakom slučaju, nije plug n play, već traži štelanje. Kanale i ne trebaš riktat.

 I uz to ne vidim nikakvu korist kad je isti SSID, uređaji se svejedno neće automatski switchati sa jedne mreže na drugu ovisno koja ima bolji signal.

 Naravno da hoće čim mu oslabi signal na jednom ap-u. Veliku ulogu igra i hardver na koji su ap-ovi spojeni. Kupiš ubiqiti dream machine i fino konfiguriraš kaj god hoćeš

 

O čemu vi? Doma imam setup s 3 routera. Jedan ima dvije mreže (2.4/5- svaka drugi ssid), drugi ima samo 2.4, trećeg ssid-a. a treći je isp-ov koji dijeli ssid s dual band routerom. Kak se po kući krećem, tak se prebacuje di ima jači signal.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.5.2022 9:23 (dax-lax).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
....

 Naravno da hoće čim mu oslabi signal na jednom ap-u. Veliku ulogu igra i hardver na koji su ap-ovi spojeni. Kupiš ubiqiti dream machine i fino konfiguriraš kaj god hoćeš

 

O čemu vi? Doma imam setup s 3 routera. Jedan ima dvije mreže (2.4/5- svaka drugi ssid), drugi ima samo 2.4, trećeg ssid-a. a treći je isp-ov koji dijeli ssid s dual band routerom. Kak se po kući krećem, tak se prebacuje di ima jači signal.

 Ali kad? Kad onaj prvobitni skroz izgubi? Ja nisam nikad vidio da to tako radi na obicnim routerima i APovima...Koji hardware je u pitanju? Ovaj ubiqiti dream machine kosta ko dobar mesh a jedan uredjaj nema nikakve sanse da kvalitetno pokrije povrsinu kao mesh za istu cijenu.....

13 godina
online
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
dax-lax kaže...
....

 Naravno da hoće čim mu oslabi signal na jednom ap-u. Veliku ulogu igra i hardver na koji su ap-ovi spojeni. Kupiš ubiqiti dream machine i fino konfiguriraš kaj god hoćeš

 

O čemu vi? Doma imam setup s 3 routera. Jedan ima dvije mreže (2.4/5- svaka drugi ssid), drugi ima samo 2.4, trećeg ssid-a. a treći je isp-ov koji dijeli ssid s dual band routerom. Kak se po kući krećem, tak se prebacuje di ima jači signal.

 Ali kad? Kad onaj prvobitni skroz izgubi? Ja nisam nikad vidio da to tako radi na obicnim routerima i APovima...Koji hardware je u pitanju? Ovaj ubiqiti dream machine kosta ko dobar mesh a jedan uredjaj nema nikakve sanse da kvalitetno pokrije povrsinu kao mesh za istu cijenu.....

 Dream machine je samo kontroler. Na njega se kasnije kaće ubi ap-ovi. To je stroj kombinacija.

Slažem se, mesh je bestbuy opcija naspram ovako nečeg.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...

 Naravno da hoće čim mu oslabi signal na jednom ap-u. Veliku ulogu igra i hardver na koji su ap-ovi spojeni. Kupiš ubiqiti dream machine i fino konfiguriraš kaj god hoćeš

 

O čemu vi? Doma imam setup s 3 routera. Jedan ima dvije mreže (2.4/5- svaka drugi ssid), drugi ima samo 2.4, trećeg ssid-a. a treći je isp-ov koji dijeli ssid s dual band routerom. Kak se po kući krećem, tak se prebacuje di ima jači signal.

Mislim da neće, ja sam kao i kolega isprobao sve moguće kombinacije i savjete i nije pomoglo. Jednom kad se uređaj spoji na određeni WiFi on ga "ne pušta" dok ne izgubi vezu, ništa ne mijenja ako signal te mreže bude loš, a pojavi se drugi WiFi signal koji je daleko bolji. Jedino riješenje je ugasiti-upaliti WiFi ili se ručno konektati na bolji signal.

 

Tebi vjerojatno izgubi signal sa jednog WiFia i onda se automatski spoji na prvi najbolji WiFi.

 

Imam razne uređaje (laptopi, mobiteli...) i svi se isto ponašaju.

 

Javi ako si pronašao riješenje za ovaj problem rado ću ga isprobati. 

13 godina
online
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Unifi ap-ovi imaju funkciju seamless handoff koja specifično tome služi. Ne znam za druge brandove kakvo je stanje povodom toga.

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
..

 Dream machine je samo kontroler. Na njega se kasnije kaće ubi ap-ovi. To je stroj kombinacija.

Slažem se, mesh je bestbuy opcija naspram ovako nečeg.

 

dax-lax kaže...

Unifi ap-ovi imaju funkciju seamless handoff koja specifično tome služi. Ne znam za druge brandove kakvo je stanje povodom toga.

 To je dream setup i teski overkill za kucu ili stani i meni bi trebalo barem 2 AP a to kosta nekih 250 EUR.... Za te pare kupiš DECO M4 pa pakovanja po 3 komada.... Sa tim mozes pokriti solidnu zgradu ;)

Imao sam UNIFI AP LR i znam da je to vrhunski uredjaj.....

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.5.2022 14:51 (Posmatrač).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...

Unifi ap-ovi imaju funkciju seamless handoff koja specifično tome služi. Ne znam za druge brandove kakvo je stanje povodom toga.

 Nema tog kod mojih routera 

 

Vidim da se spominje opcija diskonektanja uređaja koji imaju loš signal od strane routera, pa bi mogao još to probati, možda kad ga jedan AP izbaci onda se kod ponovnog spajanja spoji automatski na najbolji signal.

Trebam vidjeti imam li tu opciju i može li se štimati, npr. diskonektaj kad signal padne ispod 50% snage.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.5.2022 15:13 (mzopg).
4 godine
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Prvo ovdje se piše da je MESH najbolje rješenj, pa AP, pa extender. Za extender su komentari da gubi na brzini, netko da njemu ne ali doduše ne spaja puno uređaja na njega. Šta nije extender (tj. više njih - npr da ih imaš 2) neka vrst mesh-a? Na istoj si mreži, bežičan je i svojim postojanjem pokriva veći prostor i slično. Znam, čitao sam, mesh ima i posebne kanale di komuniciraju međusobno pa to radi kvalitetnije i profi. "Kod mesh-a svaki od tih dodatnih repeatera stvara svoju wifi mrežu no sve su identične , istog naziva, istog passworda, a ti mesh uređaji međusobno komuniciraju na zasebnom kanalu namijenjenom samo za to..." (netko je napisao)

 

Za AP pišete da ne prebacuje automatski s jedne mreže na drugu, tj. kad izgubi signal sa prve tek onda se spaja na najbližu. Šta je sa extenderima, jer ipak su oni neka vrs zasebne antene, kako se tu vrši prebacivanje - ili sam krivo shvatio? Zašto su oni najlošije rješenj, pa gore mi je da imam 2 AP i da čeka da izgubi mrežu na katu i da mi se spoji npr na AP ili ruter u prizemlju.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Najveci problem extendera tj repeatera ako na njih mislis jeste sto u idealnom slucaju imas 50% brzine. Na meshu imas preko 90% zbog zasebnih kanala komunikacije i transparentno prebacivanje na najaci signal bez cekanja da se izgubi signal sa trenutnim uredjajem. Sve tece glatko. Sve sam probao. Sve !oguce kombinacije. Mesh ima moju preporuku bez prave konkurencije sto se tice pokrivenosti i jacine i stabilnosti signala. Cak i uredjaj koji ide na glavni ap preko drugog uredjaja ima preko 90% brzine. Na repeateru bi to bio masakr ako je uopste i moguce. Jednostavnost instalacije je neuporediva....
4 godine
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ok shvaćam. Ako nemaš mogućnosti (novaca) za mesh, kakva je onda korist koristiti AP-ove, ako se ne prebacuju automatski? Npr imaš 2 etažnu kuću i jedan AP je na katu? To doslovno možeš otići na krov, da bi izgubio vezu sa prizemljem i potom te spoji sa bližom mrežom na katu! S AP jedini + što može napraviti zasebnu mrežu koja ne vidi npr tvoj smatr tv u prizemlju i to onda koriste oni koji imaju turiste ili sl. Ako je tvoja kuća i imaš LAN do 1. kata i možeš sativi AP, onda definitivno jedino treba razmišljati o Unifyu inače nema smisla, jer i ako staviš isti SSID, bez unifyja to nije automatski.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Patrik Sonny kaže...

Ok shvaćam. Ako nemaš mogućnosti (novaca) za mesh, kakva je onda korist koristiti AP-ove, ako se ne prebacuju automatski? Npr imaš 2 etažnu kuću i jedan AP je na katu? To doslovno možeš otići na krov, da bi izgubio vezu sa prizemljem i potom te spoji sa bližom mrežom na katu! S AP jedini + što može napraviti zasebnu mrežu koja ne vidi npr tvoj smatr tv u prizemlju i to onda koriste oni koji imaju turiste ili sl. Ako je tvoja kuća i imaš LAN do 1. kata i možeš sativi AP, onda definitivno jedino treba razmišljati o Unifyu inače nema smisla, jer i ako staviš isti SSID, bez unifyja to nije automatski.

 Za kucne korisnike mesh je bolja opcija jer je jeftinije za pokriti veci prostor plus laksa je ugradnja jer unifi moras montirati na plafon dok mesh stavis tamo gdje imas uticnicu. O lakoci podesavanja necu ni pricati jer za nekoga ko nije vjest mesh je daleko bolja opcija. Podesiti unifi za pocetnika je nocna mora.....

4 godine
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

A ima netko iskustva s Acces Pointovima? Kako mu to pomaže u kući s obzrom na njihova ograničenja, pogotovo ako nema unify? Signal je vjerotano jak jer dolazi iz LAN-a ali kad se šetaš po etažama i sl. onda baš nije glatko i može živcirat što se automatski ne prebacuje?

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.5.2022 18:03 (Patrik Sonny).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Patrik Sonny kaže...

A ima netko iskustva s Acces Ponitovima? Kako mu to pomaže u kući s obzrom na njihova ograničenja, pogotovo ako nema unify? Signal je vjerotano jak jer dolazi iz LAN-a ali kad se šetaš po etažama i sl. onda baš nije glatko?

 Nekoliko puta ti je objasnjeno. Citaj....

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

..."Signal je vjerotano jak jer dolazi iz LAN-a".... wifi ne putuje LAN kablom.

Izlazna snaga wifi signala nema apsolutno ništa sa tim da li je u pitanju LAN kabal do AP , ili ako koristiš Extender ili Mesh pa signal do njega dolazi putem wifi.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.5.2022 19:50 (AF139).
15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Imam jedno pitanje u vezi Powerline opcije. Da li on mora biti direktno prikopčan u zid? Imam problem gdje imam samo jednu utičnicu na koju sam prikopčao produžni kabl (u koji je uštekan još jedan produžni jer nema dovoljno utora). Da li mogu ukopčati powerline u produžni ili mora biti direktno u zid? Znam da postoje Powerline jedinice koje imaju u sebi utičnicu, ali ukoliko želim da druga jedinica ima WiFi i žicu (želio bih imati žicu ukoliko ikad uzmem neku TV opciju pa mi treba internet, a WiFi za bolju pokrivenost jer sada imam AP ili Extender koji mi daju jako loše brzine) moram platiti preko 1000kn, a ako nema utičnicu, onda bih mogao proći puno jeftinije. Ima neko iskustva? Ne znam da li ima kakvog utjecaja što imam optiku? Pretpostavljam da je ista stvar :S

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Powerline ne mora biti u zidnoj utičnici, može biti i na produžnim kablovima, samo ti kablovi ne smiju imati ugrađen filter , dakle klasični produžni je OK.

4 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
markma kaže...
Striko2009 kaže...

jal ima netko od vas tp-link deco e4/m4? 

kako to funkcionira u stvarnosti? gledam po netu, nije komplicirano za sloziti pa me zanima u praksi kako funkcionira...

I ja sam se u ovo zagledao pa ako ima netko da napiše super bi bilo. Zidova puno nemam, a problem bi mi bio svako provlačenje kablova tako da ovo gledam.

 Evo moje iskustvo sa TP LINK E4. Zivim u kuci na 3 etaze 8,5x10m. U dvoristu imam objekat koji je metalne konstrukcije. Od uredjaja sam imao router od IPTV i adsl, dokupio linskys router dual band, kupio neki xiaomijev jež sa milion antena, kupio unify AP LRi jos hrpu drugoh utredjaja probao i nikako nisam mogao dobiti da mi mreza pokriva dvoriste i kucu na zadovoljavajuci nacin. Kupio 3pack E4 i preporodio se. Stabilna veza puna brzina na sva tri uredjaja ali malo slabiji signal u dvoristu iako je jedan uredjaj na prozoru koji gleda na dvoriste. Dokuppio jos 2 i sada su mi 3 na srednoj etazi jedan na spratu i jedan u dvoristu. Rezultat je da mi je sada svugdje jedna mreza na obje frekvencije i signal je pun bez primjetnog gubitka na brzini. Mozda par % ali zanemarivo. Ukupni trosak 150 EUR za svih 5 uredjaja i sada konacno imam punu pokrivenos i svi uredjaji vide jednu mrezu i svaki se kaci na E4 koji mu daje najjaci signal i na frekvenciju koju podrzava. U procesu sam pravljenja smart homea i trenutno je na mrezi skoro 30 uredjaja sto zicno sto bezicno. Jedina "mana" E4 je sto ima 100mb portove i na wifi mi je 85/85 brzina a na zici je 225/125 ali meni to ne smeta jer svi uredjaji koji bi imali koristi od vece brzine su na lan-u. TO je moje iskustvo i toplo preporucujem E4 a ako nekome treba 1 gbps neka ide na M4. Ja cu to rijesiti tako sto cu jedan E4 zamijenuti sa M4 i problem rijesen jer su E4 i M4 kompatibilni i na WIFI nema razlike. Samo je razlika u LAN portovima. Suma sumarum cijeli prostor jedna mreza na obje frekvencije bez primjetnog gubitka na brzini iako su neki uredjaji spojeni direktno na glavni E4 a neki idu preko drugog E4 koji je spojen na glavni E4.....

 Ok, ti imaš 5 Deco E4 uređaja za kuću od 3 etaže po 80 m2. Dali i ruter sudjeluje u raspoređivanju signala? Pod raspoređivanje mislim dali i on zamjenjuje jedan deco? Čitam forum ali tamo ne biše baš, pa ni na netu ne nalazim - slike na netu pokazuju nacrte kuće i samo deco uređaje. Npr imaš kuću od 3 kata i onda u prizemlju imaš ruter (on širi signal), na 1 katu jedan deco (on prima i također širi signal), na 2 katu drugi deco (...itd.)

 

I drugo pitanje: kolika je udaljenost kod tebe ako npr imaš 2 deco na istoj etaži. Koliki je razmak jedan od drugog, tj. do kud ti hvata?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice