Bežična i žičana mreža

poruka: 16
|
čitano: 4.957
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Bežična i žičana mreža

Pozdrav i molim vašu pomoć, pošto se baš ne razumijem u spajanja. Naime, imamo dva računala, u dvije različite sobe i kata (jedan iznad drugog) te su oba spojena kroz pod preko utp kabla i spajaju se na router/modem Zyxel preko t-comovog maxadsla. Sve sobe imaju telefonske utičnice, router je u sobi dole, a u gornjoj sobi je maxtv, isto spojen kroz pod. Sad planiramo dodati još jedno računalo, u trećoj sobi na gornjem katu, malo dalje (10-ak metara), a između je i hodnik. Namučili smo se s bušenjem poda (stara kuća) već dva puta, prvi put za mrežu te poslije za maxtv, tako da ponovno bušenje ne dolazi u obzir, a kroz postojeću rupu ne možemo provući još jedan kabel da isti ne pukne/zaglavi. Zbog duljine kablova ne možemo ni zamijeniti router tj. odnjeti ga gore, iako mislim da bi to bilo najjednostavnije rješenje? Kao drugu opciju mislimo dodat mrežnu karticu na treće računalo i spojiti ga bežično, a ostala dva da ostanu spojena žičano. Ako je to moguće, kako to izvesti i koju karticu kupiti s obzirom na spomenuti router? I da li komp na kome je router isto treba imati mrežnu karticu ili ne? Unaprijed hvala!

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Bežična i žičana mreža

Heh ovako... lijepo ostavi kako je...

 

Kupi bezicnu karticu i tako se kaci na ruter. Kakav ti je to komp na kojem je ruter? Jel ti ruter radi ko modem ili ko ruter (USB ili mreza)


Eventualni problem je kod starih kuca (pogotov kamenih) debeli zidovi pa je pitanje hoce ti signal probiti do gore.

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 12:12 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Bežična i žičana mreža

Hvala na brzom odgovoru. Komp na kome je ruter je stariji, dosta slab, ali zasad da ne možemo mijenjati. Mislim da je na njemu win98, ako to igra kakvu ulogu. Modem je spojen baš kablovima, ne preko usb-a pa pretpostavljam da radi kao router? Kuća je stara i mislim i kameni pod.

15 godina
offline
Bežična i žičana mreža

E pa ako ti ruter ne radi u modem modu onda ti nije bitno sto je spojeno na njega. On moze biti spojen na net bez ikakvog racunala. Ako imas gdje posudit laptop sa wirellesom pa da vidis imas li signala u toj svojoj sobi, ako ima uzmi si bilo kakvu Wirelles karticu, relativno su jeftine (<200kn) i rijesio si problem bez busenja.

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Bežična i žičana mreža

Probat ćemo najprije onda s laptopom, a što se tiče kartice da li bi ova bila dovoljna za to: http://www.hgspot.hr/Article.aspx?aid=157434

(mrežna kartica wireless NETGEAR WG111EE USB)?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Bežična i žičana mreža
Magnet kaže...

tako da ponovno bušenje ne dolazi u obzir, a kroz postojeću rupu ne možemo provući još jedan kabel da isti ne pukne/zaglavi.

 Probaj progurat samo kabel, a konektor naknadno 'krimpat'.
- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
14 godina
neaktivan
offline
RE: Bežična i žičana mreža

Tako smo napravili za postojeće kabele s tim da smo drugi put jedva proširili rupu i našli dovoljno jaku bušilicu. I sad smo gurali bez konektora, ali on se zaglavi, oguli i na kraju jedva izvuče. Dva su parketa (gore pod, dolje brodski strop) i ta debela ploča (bar 20 cm) između. I još je sve pod nekim kutem tj. u kutevima soba. A i strah nas je da ne oštetimo postojeće kabele, a vadit ih ne možemo :(

Mislim da je najbolje rješenje spojit se bežično, samo o tome ništa ne znam. Možda bi ovaj gore stick bio dovoljan, ako radi s ovim ruterom?

16 godina
neaktivan
offline
Bežična i žičana mreža

Ako sam dobro razumio, kroz pod prolaze dva mrežna kabela - jedan za MaxTV, a drugi spaja računalo sa gornjeg kata na router koji se nalazi dolje. Zašto jednostavno na gornjem katu ne bi stavio obični mrežni switch, pa na njega spojiš ta dva računala koja se nalaze na gornjem katu?

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Bežična i žičana mreža

Da tako je. A nema onda veze što je ruter dole?

16 godina
neaktivan
offline
Bežična i žičana mreža

Nema veze što je router dolje.

 

Ja bi ovako napravio.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Bežična i žičana mreža

Da... to ti je druga opcija, imas kupiti jeftinih "kucnih" dlinkovih switcheva (5 portni) za <100kn, jos dva kabela. Ako opet moras bushit :( onda je opet problem)

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Bežična i žičana mreža

Super, to bi još bilo najbolje! Nadam se da možemo to izvesti, navečer ću biti doma, a sad se ne sjećam da li kabel u komp gore iz rutera ili iz samog donjeg kompa. Ako to ima kakve veze kod ovakvog spajanja?

 

Još da dodam oba postojeća kompa mogu na internet neovisno o tome koji je upaljen/ugašen, ako to pomaže za odredit tip veze/način rada modema.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 15:09 (Magnet).
15 godina
offline
RE: Bežična i žičana mreža

Znaci ovako... ovaj kabel koji ti ide od rutera do gornjeg kompa ustekas u novi switch. iz njega ti ide kabel do oba kompa i to je to. To sta ti kompovi nezavisno rade znaci da ne trebas sljakat nista po ruteru. Ne radi u modem modu.

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: Bežična i žičana mreža

Ok, znači treba mi 2 kom. običnog kabela i switch, možda nešto kao ovo: NET D-Link DES-1005D 5P switch? Što bi još onda trebalo podesiti na gornja dva kompa?

15 godina
offline
Bežična i žičana mreža

Nista. Samo ustekas i DHCP ce svoje obavit (DHCP dodjeljuje adrese racunalima (uredjajima) u mrezi bez da se ti trebas mislit koju ip adresu i subnet i to treba postavit). Znaci ustekas, pricekas malo da dhcp obavi svoje (par sekundi) i ides na net.

 

http://www.nabava.net/d-link-des-1005d-switch-5x__17504_p.php

 

za po doma ti nis drugo i ne treba

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2009 16:06 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Bežična i žičana mreža

Super, puno hvala, probat ću večeras pogledat pa javim kako prođe! :)

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice