Zamjena NGFF SSD u NVMe?

poruka: 5
|
čitano: 4.422
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Zamjena NGFF SSD u NVMe?

Ekipa, long time no hear.

 

Imam jedan užasan laptop imena Onda Oliver (ne, nije knjiga, laptop je majke mi) kojem je SSD pri izdisaju, ne može jadan više ništa. Baca BSOD, obrišeš programe, oni se vrate, ne želi reinstall Windowsa jer čak i instalacija Windowsa primjećuje da je SSD pri krepavanju i slično. Laptop se koristi u jednom klubu samo za rasvjetu pa nije potreban novi ako se ovaj može popraviti.

 

Ali situacija je ta da taj laptop ima Rayson 256GB NGFF SSD. Koliko sam vidio po internetu, to se jedino može pronaći još na eBayu. Meni treba novi SSD za sutra, pronašao sam ovaj Kingstonov, koji je NVMe. Utor na matičnoj i SSD sam stavio u slike, ako to uopće išta znači. 

 

Koja je vjerojatnost da će taj SSD uopće ući i raditi na našem dragom Oliveru? 

 

Hvala vam unaprijed!

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.9.2023 23:32 (Simke8.1).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zamjena NGFF SSD u NVMe?

-eh .. (od kud početi? .. od početka) :) ..

 

-prvo, moraš naučiti-razlikovati oznake medija-kontrolera-porta.. (kao što moraš znati dizel-super gorivo za auto..).

- ssd, može biti sata ili nvme .. oznaka ngff je iz doba dok se to recimo uvodilo-definirano (dok je sve relativno novo, tj 5-10god za računala je 'stoljeće'..).

- oba medija (diska, ako ti je lakše razumjeti, storage) su u M2 formatu, i primijeti da imaš oznaku B i M odnosno obje (zubići-utori, koji spriječavaju da se pogrešno utakne, no ne baš..). Ta fizička oznaka B-M je samo fizička, dok je tehnički-kontroler ili sata ili nvme-pciex.. tj sata ide kroz chipset kontroler po SATA standardu time i ograničenja brzine kao svaki drugi sata disk, dok je nvme direktno na mbo-sabirnicu, veće moguće brzine jer nije ograničeno sata standardom npr sata3-600mbps nego ide više, ovisno o generaciji pciex kao gen 1-2-3-4.. tj 2-3-6000 .. tisuća, 10x puta brže-veća propustnost.

 

-tebi treba 'disk' (drive-storage) m2 formata za sata kontroler i tako traži po trgovinama pa ćeš naći, istina zbog cijene koja je slična i prednosti u brzini nvme pomalo nestaju iz ponude ili su skuplji-neisplativi no kad nema druge tad ih kupiš.. pa zapamtiti, ngff=sata, nije nvme + oznake b-m služe upravo tome ali utor i drive mogu imati oba 'key'a .. pa to nije kriterij nego sam kontroler u čipu-uređaji tj standard po kojem radi (da bi radio).

 

evo jedan link.. (ne preporučujem ništa, samo primjer...)

-ako ipak nema, tad u tu generaciju laptopa sigurno može ići normalan 2,5inčni disk, ssd.. razlike nema, dostupni su i jeftini uz objašnjenje da je to 'isto' jer radi po istom sata standardu-ograničenju (osim ako taj laptop nema mjesto.. tad je treće riješenje kupnja ladice za optički tj m2-sata adapter umjesot optičkog itd.

 

+ važno, oznaka dviea kojeg imaš i mjesto (u laptopu, fizičke dimenzije..) prvi broj je širina, ista za sve, 22 (širina-milimetri), drugi dio para brojeva je 20-30-40-80-110.. tj kad vidiš 2280 to je 22 mm širine i dužine 80mm.. naravno ovisi o utoru na laptopu-računalu-mbo.. i to je dio specifikacija-dimeznija ili naprosto vidiš i zaključiš kad vadiš stari disk.. ovisno o izvedbi, na većini možeš staviti kraći ali ne možeš duži drive (čista logika-fizika-dimenzije, dok kraći ovisi ima li rupe-šaraf..).

 

- key .. b-m.. b=sata, m=nvme.. i pazi, ima i mSATA (opet iz vremena dok se standard tek uvodio, nestalo, ima jedan zarez više prema sredini..). .. link na kojem je dovoljno razumljivo vidjeti-slike... čisto da znaš što trebaš i da ti trgovac ne uvali nešto 'deseto' :)

 

edit: 

katastrofalno napravljeno, loše.. nema 'šaraf' na kraju drivea (na vrhu vidiš mjesto polukrug.. tj u tom uređaju je samo utaknuto pa može ispasti-klimati se ili biti loš kontakt.. jer to ne smije biti 'klimavo'..
.. ali, to može biti objašnjenje problema.

-nekako učvrsti drive i tad će možda sve biti ok.. 

 

-ostatak se ne vidi, npr ima ili nema mjesto za normalan 2,5inčni disk, ima li konektor-sata itd.. to sve izgleda više kao tablet nego laptop i tad je moguće svašta pa i objašnjenje naziva :)

 

edit2: .. da, to nije laptop-notebook.. nego 'tablet'-netbook.. ili 'ništa' :) .. vjerojatno nema ništa od uobičajenih priključaka za sata disk samo ovaj m2.. treba provjeriti-razmisliti ima li smisla nabava novog m2 diska jer kvar može biti nešto drugo.. i tad je sve za smeće.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.9.2023 23:46 (ihush).
14 godina
offline
Re: Zamjena NGFF SSD u NVMe?

Pozdrav svima. Zahvatio me jedan ovakav laptop i morao sam ga servisirati (Leomark Media - servis laptopa Zagreb btw.) tj zamijeniti m.2 SATA SSD "s dva proreza" m.2 dakle. Kupio sam u Mikronisu 256GB za €30,00 i instalirao Windowse 11 Pro.

 

Imam malo problema s driverima u device manager-u jer se nisu automatski instalirali svi, a website Onda Oliver 2 je "under maintenance" i nedoostupan za preuzimanje ičega.

 

Sretno.

15 godina
offline
Re: Zamjena NGFF SSD u NVMe?

Skineš si PCI-Z za identifikciju pa na netu potražiš  generičke/najsličniji driver za neprepoznati uređaj...

 

https://www.pci-z.com/

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Zamjena NGFF SSD u NVMe?

-drivere za starije tablet-netbookove i sl. uređaje može biti vrlo teško pronaći, tj ovisi o brandu pod kojim je nešto prodavano a može biti i neka trgovačka robna marka kao lidlovo i sl. i oni klasično nemaju pravi-klasičan support dok je najgori dio priče da su to uređaji komplet, ne hw i odvojeno sw, nego komplet, kao pleyka-konzola, kao mobitel.. i tad bez klasičnog weba-supporta za drivere sve može biti u njihovom oem-instalu na mediju koji je nekad bio cd-dvd.. a kojeg danas više nema nego je možda particija za reinstal-recovery.. ali tad problem winver-osa, npr ako je došlo s win8 ili win10.. kao i problem kad disk crkne pa ničeg nema (ovakav primjer)..

 

-no može se pronaći, jer su ekšli isti chipsetovi, driveri, nitko od oema ne porizvodi ništa konkretno, ni brandovi kao asus-gigabyte-msi.. tj sve porizvodi neki proizvođač čipa, zvučnu-grafičku-mrežnu.. npr intel ili realtek.. i tad se traži taj konkretan dirver za chip-chipset.. ako nema drugačije može iz ms-kataloga ..

-drugi problem je što za noviji os kao win11 ne mora postojati driver, tj nije naveden win11 jer u prošlosti nije ni postojao, dok je naveden npr win-xp-7-8.. i moguć problem ili snalaženje.

-treba tražiti unazad tj ako posotji prvo od win10, win8 itd.. sve do xp-a se driveri mogu koristiti, no s xp je moguć problem 32bitni os tj driver jer je tu to vrijeme dominirao 32bitni os a pogotovo na takvom hw koji je tek nedavno prešao na 64bitne kao tablet-mobitel klasa.. i danas kad više 32bitni osevi nisu lako dostupni, ukinuti, nema ponude npr linuxa.. dok za win se može pribaviti ali nije za obične juzere, teža dostupnost.. tj prvo se proba 64bitni os i tek ako nema sve potrebno, ako se mora, ide se na 32bitni.. a tad problem npr xp drivera, koji mora biti za 32 ili 64bita.. ne miješati, dizel-benzin razlika.. pa tako može raditi grafički driver od wddm1.0.. ali će teže biti pronaći 64bitni.. + neće imati fičere koje novij drivermodel ima, npr vidljiv u taskmanageru kao temperatura i sl. .. ali u teoriji može raditi, no veći problem će tad biti što u pravilu nema odgovarajuće mogućnosit npr dekodiranje h264-265.. preslabo za gaming i sl. dok je sve danas postalo multimedija, browser traži gpu.. računalo bez adekvatne gpu je poluupotrebljivo .. + ako je problem s wlanom-mrežom, tad je neupotrebljivo.

 

-problem.. ako se pronađe 'neki' driver, os-installer ga može odbiti-ignorirati, npr ako nije certificiran + naravno ako u inf-configu nema naveden os, što se oboje podrazumijeva jer win11 nije postojao i nema aktivnog supporta pa time ni certifikata-atesta da radi pod win11, mada 99% radi.. no installer ignorira-preskoči, ne napravi ništa. .. tad juzer mora znati što radi, tj mora biti siguran da je to pravi-odgovarajući driver i da ga smije forsirano instalirati.. (reboot mod f7 koji služi upravo za to.. tko treba detaljnije nije za takve upute..) :)

-najpoželjnije je pribaviti 'običan' raspakiran driver, to je ono kad vidite nekoliko fileova, sys-dll i neki *.inf .. taj inf-desni klik-install.. radi na svim winver jednako. Problem sa installerima koji su 'setup.exe' je u tome što su exe, program, kreiran za jednu verziju i ignoriraju novije.. kao i to da ih oemi proizvode za sebe, ne za ostale iste-identične oeme, kao brand-logo, pa se na drugi brand ne želi instalirati, tj može biti i neka dodatna apps ne samo driver, nešto za podešavanje, temperature, utils.. i svugdje su oznake branda-logo.. dok je sam čisti driver stvar proizvođača čipa kao intel-realtek.. ne lenovo-ausa itd.. tj ako iskoristite neki izvor za pribaviti driver kao lenovo-dell koji su poznati po tome da imaju odličan-dug support i moguće je pronaći traženi driver, ostaje moguć problem da sam exe neće željeti obaviti instaliranje.. i da morate tražiti dalje, ili se snaći, npr raspakirati installer unzipati-7z.. da bi vidjeli same fileove, ne jedan kontejner-exe kao iso-zip.. tj dobar dio tih exe-installera su selfextract-exei..

-dodatni problem mogu biti powermanagment postavke, različite gradacije ili povezanost postavki-kontrola s biosom, tj klasa laptopa konkretno ima buttone koji su kroz bios povezani s npr kontrolom glasnoće, klasične multimedijalne tipke na tipkovnicama, ali nije isto kad je to jedan uređaj-laptop-tablet i kad je pc gdje je tipkovnica odvojena, nije dio, ne korntolira se stanje tipke kroz bios, pa tako laptop pamti nrp glasnoću, isključen wlan ili aviomod itd.. ili prikaz na dodatni ekran ili bilo što, .. i to ide kroz dio trajne memorije postavki biosa, pa ovisi koja verzija dirvera se korisit i koja je verzija biosa (prije cca desetak godina upravo problem s lenovo i osvjetljenjem ekrana, ako se pipne button za svjetlinu ode u mrak.. tj bios je imao staru skalu 4-bitnu, 0-15, novi driver za os je imao 8bitnu-255 skalu, svaka promjena je rezultirala zamračenim ekranom od boota jer je bios radio sa starom skalom-gradacijom.. dok se nije ažuriralo stanje, uskladili driveri, par mjeseci problema s odličnim laptopom koji se vraća na reklamaciju idući dan.. jer ekran ne radi, tj radi ali se slika vidi tek škiljenjem pod kutom..). .. ako nešto nije usklađeno, ako powermanagment nije odgovarajući-jednak tad križanci brandova mogu biti problem tj ne mora biti problem samo sam driver nego i dio koji njime upravlja pa kad ode u sleep ne zna se više probuditi itd..

-dodatno, za noviji win kao 11, može biti nužno updateati bios, pod uefijem bi to već trebalo biti obavljeno raznim ažuriranjima.. no za ovu klasu uređaja gdje je support nikakav možda nikad nije ni postojao noviji bios, a novi os možda to traži, jer se sve mijenja-evoluira pa ono što je bilo nekad ok danas možda nije, tj bios kontrolira rad hw, paljenje i predaje osu dalje.. i ako to nije dobro povezano možemo imati banalne probleme kao pogrešna svjetlina no dovoljno da je problem.

 

-za drivere, tražite po brandu, zatim popularne brandove kao lenovo-dell-ostali.. ili direktno proizvođač čipa, intel-realtek-broadcom-elan-syn.. itd. ili ms-katalog, no u svakom slučaju morate znati nešto za kriterij traženja od googlanja nadalje isto-slično, npr oznaku čipa ili barem naziv uređaja u win-device manageru, tad je lakše, filtrirati traženo itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice