Razlog zašto korisnici ne vole Linux

poruka: 658
|
čitano: 212.934
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 mjeseci
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Još jedna stvar i kritika Linuxu, iako Linux nije direktno odgovoran za to, nego developeri streaming servisa: preko Linuxa je maksimalna podržana rezolucija Netflixa 720p, što je kriminalno u 2024. godini. Vjerujem da postoje neki hackovi za zaobilaženje ovog limita, ali nisam fan operativnih sustava u kojima moraš puno prčkati i hackati kako bi dobio punu funkcionalnost. Probao sam Windowse, razne Linux distribucije i macOS, i macOS mi je apsolutni favorit. Unix-based je kao i Linux, pa je samim time idealan za developere (i možeš jednostavno raditi i testirati aplikacije za sve operativne sustave, desktop i mobilne). Uz to, macOS kao i Windowsi ima podršku za komercijalne aplikacije (npr Photoshop, MS Office). Ako mi zatrebaju Windowsi ili Linux, napravim virtualku. Trenutno testiram Windows 11 ARM na virtualki i radi odlično.

Opet ću ponoviti, svjestan sam da je to krivica developera aplikacija, a ne Linuxa, no manje mi je bitno čija je krivica, a više mi je bitno out-of-the-box iskustvo. Da ne bude samo kritika Linuxu, valja napomenuti da je Linux besplatan i otvorenog koda, može se pokretati na najvećem broju uređaja, od low-enda do high-enda. Što se tiče sigurnosti i privatnosti, na apsolutnom su vrhu, a i u gamingu su napravili ogromne korake, pa su u dosta naslova vrlo blizu Windowsa. Rade i na HDR podršci, VRR itd. zahvaljujući Valve-u. Nadam se da će s vremenom, kad im naraste market share, i ostali developeri posvetiti više pažnje Linuxu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Cryogenic kaže...
..

Obzirom na njegovo znanje najbitnije je da se čovjek snašao i da je taj vlasnik laptopa zadovoljan sa dobivenim rješenjem, nije li to najbitnije? Ako su oni zadovoljni neznam čemu tvoj post, zašto moraju po vama ići težim putem da bi se nešto rješilo, zato se "ne voli linux". Ovo je slučajno pravi primjer i nije bez razloga linux samo na 3.9%. Znao on išta ili neznao, zadovoljni su i to je nabitnije, sve ostalo kao i tvoj post su nebitni. 

 -prvo, pročitaj pažljivo post i pokaži citatom gdje čitaš to što kažeš?

-evo jednog citata..

cvaja997 kaže...

... Stavio sam chromeOS, vidjet cemo kako ce korisnik reagirat. ..

 -u pustu kaže, vidjet ćemo.. a ti već vidiš da je korisnik-vlasnik zadovoljan?

-težim putem? što je teško u formatiranju diska? bilo koji os, fileman, sekunda truda.. mada nije jasno što-zašto je to uopće googlao i zašto je gledao klipić za dd .. dok moguć problem postoji na disku, možda je ispravan, možda nije.. možda su u šumici, nagađanja bez informacija u postu.. ili svatko vidi što želi vidjeti?

-citat tvog dijela, kažeš nije bez razloga linus samo na 3.9%.. a ja ti na to kažem da je chromeos na upola manje.. pa ako je to tebi argument :) ..

 

-nakon tog sam za sebe kaže da je bez znanja.. i da je sve uspio, da mu je bilo pod nosom itd.. što je logička greška, ili-ili suprotnost, jer prigovara linuxu dok je istim linuxom-mintom upravo napravio ono što je želio i to u guiju, klikanjem, pod nosom.. u idućem citatu..

cvaja997 kaže...
..

 Jako je puno napisano na malu observaciju mene kao ispod prosjecnog korisnika racunala o linuxu. Ne zelim da netko pomisli da se pravim pametan ili slicno, jer zaista ne znam nista. Sto se tice ucenja od nekoliko sati, sram me napisat koliko sam sati proveo uceci i pokusavajuci razumjeti C++, sto nije tema, ali meni treba jako, jako, jako puno. Na moju zalost. Impresivno je sto matematicko-logicke zadatke razumijem i znam procitat gotov kod.  Radi se o tisucama sati. Sto sam naucio? Sve primjere koje sam radio, na pamet. Nista ne razumijem. Napisat kod nisam sposoban. Ne znam zasto sam potrosio toliko vremena na to kad je bolje bilo pit u birtiji. No idemo sad na poantu mog posta. Od svega napisanog, samo je jedan post sa primjerom druge naredbe. Zasto se za formatiranje ne moze koristit dd naredba, kako sam je ja napisao i kako su je drugi ljudi prikazali?  dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M status=progress 

Sto se tice mojih pitanja, ne znanje. Moras znat sto ocekujes da bi mogao postavit pitanje. Iskreno, veoma zanimljiva rasprava. Dva svijeta, prosjecni do ispod prosjecni korisnik i veoma napredni korisnici kojima nije jasno sto je tocno bio problem i zasto se nesto radilo kako se radilo. Takoder, moja greska, vise sam bio razocaran guranjem terminala i naredbom koja je meni osobno potratila vrijeme te koju naprosto ne razumijem, dok je jednostavno rjesenje preko grafickog sucelja bilo pred nosom, koje sam samostalno kopajuci nasao. 

 -tu se recimo slažem s dijelom koji govori i potrebnom znanju, čisto za komunikaciju-razumijevanje, opis problema itd. .. i početnik koji to nema, 'ne može razgovarati' s osobom koja zna i možda mu može pomoći, dok ne nađu neki 'zajednički jezik'... naprotsto, početnik koji ne zna, ne može kvalitetno opisati ništa pa ni problem, jer je za kvalitetan opis i tad možda riješenje i to važno-uvjet bez tog je ćoravi milan nabadanje.. (ne)razumijevanje, uvjet komunikacije svejedno u 'svađi' ili raspravi-pomoći.. moramo se razumjeti, barem željeti to i potruditi se.. meni tako ostaje nedokučivo kako je došao do dd-primjera, kojim upisom u google search, .. tj očigledno pogrešnim, no čisto laičkim riječima bi to bilo ovako, google, želim pronaći primjer 'brisanja' diska (jer početnik ne razlikuje brisanje, formatiranje, FSove, particije, mod rada diska gpt-mbr itd..)... i ako pokušaš sam utipkati takvo pitanje ili slično što će biti odgovor googlea? -neće biti dd, tj bit će možda na 'stotom linku', ne na prvih par..

-link za primjer.. što se nudi?

-pri tome početnička greška je u tome što brisanje ne postoji, tj postoji prebrisavanje, snimanje nekog podatka preko postojećeg i to je ono što mu se ponudi pod dd ili diskwipanje-dodanje i sl. ili sigurno-trajno brisanje, tj mada ne postoji presnimljeno je tad nedostupno, mada se i tad s odgovarajućim alatima može nešto povratiti pa za sigurno brisanje (sigurnosni razlozi klase jamesbonda) se zadaje x-puta prebrisati-snimiti, ne jednom, tj to može potrajati satima jer se tad svaki sektor medija popunjava s zadanim patternom kako bi se osiguralo da prethodni podatak u tom bloku-ćeliji više nije čitljiv..

-točnije pitanje je trebalo biti kako se formatira disk ili particije.. pri čemu je i riječ formatiranje usvojena tuđica i smatra se da većina juzera zna što znači, kao i printanje, sejvanje, delejtanje ili copyiranje.. ako to ne zna, tad mora u OŠ učiti čitati-pisati-hodati-brojati.. tj neki level znanja mora postojati za uspješnu komunikaciju, ne može na levelu nula..

 

-google za primjer formatiranja diska.. i rezultati su vjeronatno ono što se traži, ako doda i npr mint tad još vjerojatnije-bliže ono što je zapravo želio i što je imao pod nosom i kako kaže sam se snašao, tj to je toliko mali potreban level znanja da je dovoljno pogledati što se nudi pod nosem.. ne treba google..

 

-u ta dva primjera traženja nečeg googlanjem.. dvije jednostavne rečenice, iste osim riječi brisanje-formatiranje dok je rezultat bitno različit, čisto kao primjer kako je trebao tražiti ako već ne vidi pod nosem i bez traženja, tj oni koji nekome trebaju 'srediti računalo' se očekuje da znaju, dovoljno.. i da takve stvari tad ne moraju tražiti, pogotovo kad su pod nosem.. a početnik popravlja-pomaže početniku je obično put u katastrofu, odnosno kako kažeš s 3,9 na 2% dok pri tome i dalje ne znamo kako je vlansik-korisnik zadovoljan ili u čemu je uopće bio problem, što je kriterij itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Sequel kaže...

Još jedna stvar i kritika Linuxu, iako Linux nije direktno odgovoran za to, nego developeri streaming servisa: preko Linuxa je maksimalna podržana rezolucija Netflixa 720p, što je kriminalno u 2024. godini. Vjerujem da postoje neki hackovi za zaobilaženje ovog limita, ali nisam fan operativnih sustava u kojima moraš puno prčkati i hackati kako bi dobio punu funkcionalnost. Probao sam Windowse, razne Linux distribucije i macOS, i macOS mi je apsolutni favorit. Unix-based je kao i Linux, pa je samim time idealan za developere (i možeš jednostavno raditi i testirati aplikacije za sve operativne sustave, desktop i mobilne). Uz to, macOS kao i Windowsi ima podršku za komercijalne aplikacije (npr Photoshop, MS Office). Ako mi zatrebaju Windowsi ili Linux, napravim virtualku. Trenutno testiram Windows 11 ARM na virtualki i radi odlično.

Opet ću ponoviti, svjestan sam da je to krivica developera aplikacija, a ne Linuxa, no manje mi je bitno čija je krivica, a više mi je bitno out-of-the-box iskustvo. Da ne bude samo kritika Linuxu, valja napomenuti da je Linux besplatan i otvorenog koda, može se pokretati na najvećem broju uređaja, od low-enda do high-enda. Što se tiče sigurnosti i privatnosti, na apsolutnom su vrhu, a i u gamingu su napravili ogromne korake, pa su u dosta naslova vrlo blizu Windowsa. Rade i na HDR podršci, VRR itd. zahvaljujući Valve-u. Nadam se da će s vremenom, kad im naraste market share, i ostali developeri posvetiti više pažnje Linuxu.

Linux s time nema veze.

Netflix pokušava zaštitit digitalne podatke od kopiranja da bi okretali novac, ali zbog DRM tehnologije koju koriste,  video im ne može prebacit 720p

 

DRM tehnologije su i inače problematične što troše prekomjerno resurse , ne rade ako pukne internet, itd...

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.6.2024 20:05 (gpd).
15 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Have you tried turning it off and on again?
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Ivan M. kaže...

 haha,

ono kad instalira paket preko GUI-a, pa ide napraviti uninstall preko konzole, a ne zna kako se paket zove, pa googlaj...

a je to...

 

 

2 godine
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
gpd kaže...
Ivan M. kaže...

 haha,

ono kad instalira paket preko GUI-a, pa ide napraviti uninstall preko konzole, a ne zna kako se paket zove, pa googlaj...

a je to...

 

 

 We have successfully infiltrated the Linux operating system! 

 

13. minuta, kad je stavio noviji kernel koji ima drivere za njegovu grafičku.

Nije to jednostavno ni na Windowsima, kad se složi novo desktop računalo obično prođe instalacija generičkih drivera, na laptopima ponekad zna tražiti custom drivere koje se može skinuti samo na stranicama proizvođača laptopa, a ne radi s generičkim driverima.

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.6.2024 19:37 (abuelo).
5 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
abuelo kaže...
gpd kaže...
Ivan M. kaže...

 haha,

ono kad instalira paket preko GUI-a, pa ide napraviti uninstall preko konzole, a ne zna kako se paket zove, pa googlaj...

a je to...

 

 

 We have successfully infiltrated the Linux operating system! 

 

13. minuta, kad je stavio noviji kernel koji ima drivere za njegovu grafičku.

Nije to jednostavno ni na Windowsima, kad se složi novo desktop računalo obično prođe instalacija generičkih drivera, na laptopima ponekad zna tražiti custom drivere koje se može skinuti samo na stranicama proizvođača laptopa, a ne radi s generičkim driverima.

 Koji postotak korisnika windowsa sam sebi instalira računar? Ne kućnih korisnika vec korisnika..... JA sam recimo napredni korisnika kuzim sve ovo sto pricate ali ne vidim niti jedan razlog da prijedjem na linux.... Pokusao i nisam vidio poentu. Isto kao facebook. Otvorio nalog tjerao sebeda ga koristim ali jednostavno ja licno ne vidim nikakvu prednost za mene koristenje tog smetljista čovječanstva....

11 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Ako nemas ni jedan razlog zasto bi onda presao ili uopce o tome razmisljao 🙃?

Ja ne zelim kozne hlace jer nemam ni jedan razlog nositi ih 🤷‍♂️
Nadglednik dina
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

LOL!

Ajde, neka si ti usporedio linux i fejzbuk. Zivio!

 

Gledam te!
5 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Veliki Brat kaže...

LOL!

Ajde, neka si ti usporedio linux i fejzbuk. Zivio!

 

 Gdje sam ih uporedio? Samo sam rekao da ne vidim razlog za koristiti ih. Ja. To ako vidis samo naprijed....

16 godina
online
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Koliko vidim, 20 stranica teme, a sve se vrti oko jednog: nelinuxaši kažu šta im na Linuxu ne sedi, a onda im linuxaši objasne kako to baš tako treba. I to je to, ako je pitanje teme zašto "prosečni" PC korisnici nikako da zavole Linux, e pa baš zato.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.6.2024 1:50 (Ivan(4)).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Posmatrač kaže...

 Gdje sam ih uporedio?

U recenici "Isto kao linux".

Gledam te!
5 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Veliki Brat kaže...
Posmatrač kaže...

 Gdje sam ih uporedio?

U recenici "Isto kao linux".

 "Pokusao i nisam vidio poentu. Isto kao linux". Ovo je tesko za shvatiti? Ok....

16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ne kuzim cemu potreba za izvlacenjem?

Napravio si usporedbu koja ni po cemu nema smisla, da bi poentirao - sto tocno? Da ne vidis smisla u linuxu? Good for you. Next.

Gledam te!
14 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Veliki Brat kaže...

 

Prije bi se mogli reci da osoba koja ne moze ovako nesto sama sebi postaviti je lijena indolentna konformisticka guzica, nego da sam ja neki natprosjecno inteligentan tip.

 

 

Lol ne nego si ti mega nerd s viškom vremena (takes one to know one), a prosječni korisnik nije.

 

Fascinantan mi je taj autizam tehnički nastrojenih; ako sam ja mogao prebrojati 3671 kamenčić u tegli s fikusom zakaj Štefica nemre? Može, frende, al je normalna pa joj nije palo na pamet. ❤️

marching up and down the squaaare
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

 

[DELETE]

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.6.2024 17:26 (gpd).
13 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ninotocka kaže...

 

 

Lol ne nego si ti mega nerd s viškom vremena (takes one to know one), a prosječni korisnik nije.

 

Fascinantan mi je taj autizam tehnički nastrojenih; ako sam ja mogao prebrojati 3671 kamenčić u tegli s fikusom zakaj Štefica nemre? Može, frende, al je normalna pa joj nije palo na pamet. ❤️

 Odlično rečeno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.6.2024 9:18 (Cryogenic).
9 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Nikome nije duznost koristit linux.

Adobe paket ne radi na linuxu. Jednostavno koristi windows, ako ti to treba.

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Santana kaže...

Nikome nije duznost koristit linux.

Adobe paket ne radi na linuxu. Jednostavno koristi windows, ako ti to treba.

 

P: Komercijalni Softwer X ili Y ne radi na Linuxu?

O: Obrati se proizvođaću softwera. OSS zajednica može podržati softwer umjesto proizvođaća , ali ne može puno napraviti bez source koda tog softwera.

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.6.2024 10:58 (gpd).
8 godina
online
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Msilim, budimo realni, praktički sav SW koji koristimo je na Linuxu čupav za upotrebu, osim ako ga trebamo samo za surfanje i "fezbuk".

Još bi moglo proći i LibreOffice i Gimp, za onog kog ih prihvati. I programiranje, uh to zaboravih navesti .

 

Ali za sve druge namjene ja sam naletio na gro pi...rija, jel video editing, jel rad sa muzikom.

Jer čak ako i postoji varijanta SW-a za Linux, zapet ćete sa driverima za neke uređaje, grafičke i zvučne kartice, koji ili ne postoje, ili ne rade sa željenim SW-om.

 

Nažalost stvarnost je, iako povoljnija nego prije 10 godina, još uvijek takva da se Linux ne mre koristiti za sve za što mogu Win i Mac, što mi je žao i volio bih promijeniti.

 

EDIT: nadam se da ćemo kroz narednih 10 godina vidjeti "sveopću prihvaćenost" Linuxa

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.6.2024 12:54 (EricCartman).
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
EricCartman kaže...

Msilim, budimo realni, praktički sav SW koji koristimo je na Linuxu čupav za upotrebu, osim ako ga trebamo samo za surfanje i "fezbuk".

Još bi moglo proći i LibreOffice i Gimp, za onog kog ih prihvati. I programiranje, uh to zaboravih navesti .

 

Ali za sve druge namjene ja sam naletio na gro pi...rija, jel video editing, jel rad sa muzikom.

Jer čak ako i postoji varijanta SW-a za Linux, zapet ćete sa driverima za neke uređaje, grafičke i zvučne kartice, koji ili ne postoje, ili ne rade sa željenim SW-om.

 

Nažalost stvarnost je, iako povoljnija nego prije 10 godina, još uvijek takva da se Linux ne mre koristiti za sve za što mogu Win i Mac, što mi je žao i volio bih promijeniti.

 

EDIT: nadam se da ćemo kroz narednih 10 godina vidjeti "sveopću prihvaćenost" Linuxa

 P: Naletio sam na bug ili nedostatak funkcionalnosti u open source softweru, volio bih izmijeniti / popraviti softver ?

O: Bitno je dobro definirati problem i obratiti se na adresu tog open source projekta. OSS zajednica može izaći u susret.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.6.2024 14:33 (gpd).
5 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Veliki Brat kaže...

Ne kuzim cemu potreba za izvlacenjem?

Napravio si usporedbu koja ni po cemu nema smisla, da bi poentirao - sto tocno? Da ne vidis smisla u linuxu? Good for you. Next.

 I sta je konkretno problem? Koja je poenta tvojih postova? Da ispadnes pametan a ja glup? De odrasti.

8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
gpd kaže...
EricCartman kaže...

Msilim, budimo realni, praktički sav SW koji koristimo je na Linuxu čupav za upotrebu, osim ako ga trebamo samo za surfanje i "fezbuk".

Još bi moglo proći i LibreOffice i Gimp, za onog kog ih prihvati. I programiranje, uh to zaboravih navesti .

 

Ali za sve druge namjene ja sam naletio na gro pi...rija, jel video editing, jel rad sa muzikom.

Jer čak ako i postoji varijanta SW-a za Linux, zapet ćete sa driverima za neke uređaje, grafičke i zvučne kartice, koji ili ne postoje, ili ne rade sa željenim SW-om.

 

Nažalost stvarnost je, iako povoljnija nego prije 10 godina, još uvijek takva da se Linux ne mre koristiti za sve za što mogu Win i Mac, što mi je žao i volio bih promijeniti.

 

EDIT: nadam se da ćemo kroz narednih 10 godina vidjeti "sveopću prihvaćenost" Linuxa

 P: Naletio sam na bug ili nedostatak funkcionalnosti u open source softweru, volio bih izmijeniti / popraviti softver ?

O: Bitno je dobro definirati problem i obratiti se na adresu tog open source projekta. OSS zajednica može izaći u susret.

 

 U načelu se slažem, imam acc na Manjaro forumima.

Ali nije mi radio Davinci Resolve, a to je closed source.

I iako Cubase može raditi na Linuxu, zbog zvučne nebitno koje, ako nema drivere za Linux, mogu se slikati.

 

Ne mogu se njima obraćati, tj već jesam 

15 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
EricCartman kaže...
..

 U načelu se slažem, imam acc na Manjaro forumima.

Ali nije mi radio Davinci Resolve, a to je closed source.

I iako Cubase može raditi na Linuxu, zbog zvučne nebitno koje, ako nema drivere za Linux, mogu se slikati.

 

Ne mogu se njima obraćati, tj već jesam 

 -opet.. uopće nije problem osa, linuxa ili driver.. problem resolva je vlasničko-licencčni, sony-phiplips, adobe.. odnosno isti problem kojeg vjerojatno imaš za cubase.. tj vst ili konkretnije, pluginovi, upravo u tome je problem, ne u softu, driveru, nego trećim stranama-vlasništvu, banalno, ni font ne smiješ distribuirati-koristiti.. samo što to juzer ne primjeti dok se time ne bavi i kad mora imati licencu bez koje u toj braši nema biza, autorsko-copyrighth i sl. pravo.

-čisto zbog npr kodeka, juzer tad ima maca, jer tad ima valjanu licencu, dok na hakintošu nema mada bi računalo bilo isto i radilo isto.. a te kompanije jednostavno ne daju za linux-ostalima i tad nema, dok ima kemijanja koje na kraju nema smisla i svi se vrate na mac, tj najmanje je problem ono 'da radi', u tom bizu je važnije licenca, pravno-zakonski.. tj radi na svemu, no bez licence je beskorisno osim hobistički ili za osobne potrebe..

 

+ .. jedan od razloga zašto u posljednje vrijeme preporučam za probati, linux distru studio, kde-plasma + soft predinstaliran, podešen, video-audio.. dovoljno za probu a upravo u tim sitnicama kao vst-pluginovi je ono važno za editor, jer editor je kao svaki drugi.. ima ih ko blata, važno je imati 'sadržaj' dok su pluginovi upravo ono važno ili kodek za video zbog kojeg resovlo na linuxu nema smisla tj može se koristiti free-open no tad nema najvažniju stvar, kompatibilnost postojećeg ekosustava proizvodnja-distribucija kao tv-kino-filmski biz.. pojedinac ne može ništa nego prilagoditi se i ne pištati protiv vjetra, nije isto kućni-hobist i profi koji u tome nema izbor s licencom..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2024 16:50 (ihush).
8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Koji to soft predinstaliran?

15 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

- video-audio.. ono čemu je ta distra namjenjena.. dok npr ubuntu ide na minimalni dio (unazad nekoliko godina odluka canonicala, manje problema s pravima-licencama kao i npr install nvidia drivera ili noveaua.. slična razlika kao za mint u odnosu na temeljnu distru, samo drugi profil juzera..) .. naravno kde-plasma itd.

 

-za početnike se tako eliminira potencijalni problem, juzer prvog dana krene istraživati i 'isntalira cijeli internet'.. što u pravilu dovede do raspada-dllhela... a ako to slučajno prođe ok, tad tražiti ovakve kombinacije što s čime radi ili čega ima-nema.. pogotovo za pluginove obje grupe audio-video softa, jer sam editor je jedan dio priče, 'kostur', dok su pluginovi 'ono bitno-meso'.. i tad problem npr imaš cubase ali nemaš važan plugin ili ono što imaš neće.. itd.

-ovako upališ-radi.. i ta klasa juzera je savršeno time zadovoljna, usporedivo s macovcima.. (osim ostatka provlema kao licence.. koji ostaje za ne-kućne-hobiste problem)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.7.2024 11:41 (ihush).
8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ja i dalje ne kužim, kako to dobiti? To što si spomenuo, distru za početnike.
Npr za Cubase, tu mi fali sound card driver za Linux.

Npr za Davinci, tu mi ne radi playback u njemu zbog video drivera.

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.7.2024 12:21 (EricCartman).
15 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

-ja ne kužim ništa.. no enivej :)

.. npr, cubase... kog si vraga zapeo za cubase, npr daw? .. i btw, ne fali ti soundcard driver, nego mixer.. jer sound ti vjerojatno radi na računalu-desktopu-osu.. linuxu, zar ne? ne radi u cubaseu, jer on ne podržava npr alse, jack itd..

-to je kao da tražiš photoshop.. imaš gimp, ostale.. a ako moraš na win-mac, tad moraš, tj tad ne biraš ti os, pa ni distru nego apps koju moraš koristiti a koja to određuje. zar ne?

 

-davinci? radi.. a pod utjecajem prethodnog retka texta, neobično.. tj zvučiš mi kao iskusan linux juzer, onaj koji kuži.. u čemu je problem? u davinciju nije..

-on radi s 1-2-3.. više, različitih gpu, teslom, intelicom, integrušom, pogotovo na najnovijem hw gdje se traži upravo intel (deakcetratorica nekad..) za videosync tj ne Fmodel nego K-KX.. pa i intel arc gpu, radeonka, nvidia.. matrox? radi..

no tu već dolazi i pitanje komercijale, free-studio razlika, upravo u korištenju više gpu-a.. pa ili radiš profi ili hobistički dok u oba slučaja potreba-posao-app je ona koja određuje, ne ti kao juzer tj imaš hw koji se traži i za više gpua, imaš li licencu koja se traži.. ako nemaš, u čemu je problem? :)

 

-no i dalje ne kužim.. ponovo, jer mi zvučiš na iskusnog power linux juzera.. pa napraviš stikić, bootaš-vidiš.. daleko brže-konkretnije nego da ja natipkam razumljiv odgovor + konkretno vidiš kako radi ponuđen audio editor i zadovoljava li tvoje potrebe, npr vst-pluginovi (istina, ne koristim dok profići imaju prigovor na poneke pluginove no ipak su tu, free i barem neki su ok pa to profići ne uzimaju za zlo..).

 

-ako trebaš cubase, imaš win, radi ti sve što treba.. čemu tad potreba za linuxom uz želju za cubaseom koja bi bila pandan photoshop-acad želji ili win-mac appsu koje vlasnik ne želi na lin pa ih ni nema i neće ih uskoro ni biti..

-no, ako mora, može npr virtualizacija ili probaš wine, možda radi.. ovisi što je osnovni kriterij, što je zadano a što izbor ili želja-navika, pri čemu jedino 'sebe' možemo mijenjati, priviknuti se, naučiti (npr daw) dok ostatak svemira zapravo ne možemo mada bi željeli.. ili ako možemo vrlo ograničeno, pa možda post pomogne da promjeniš-prilagodiš želje mogućem itd.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
online
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
ihush kaže...

-ja ne kužim ništa.. no enivej :)

.. npr, cubase... kog si vraga zapeo za cubase, npr daw? .. i btw, ne fali ti soundcard driver, nego mixer.. jer sound ti vjerojatno radi na računalu-desktopu-osu.. linuxu, zar ne? ne radi u cubaseu, jer on ne podržava npr alse, jack itd..

-to je kao da tražiš photoshop.. imaš gimp, ostale.. a ako moraš na win-mac, tad moraš, tj tad ne biraš ti os, pa ni distru nego apps koju moraš koristiti a koja to određuje. zar ne?

 

-davinci? radi.. a pod utjecajem prethodnog retka texta, neobično.. tj zvučiš mi kao iskusan linux juzer, onaj koji kuži.. u čemu je problem? u davinciju nije..

-on radi s 1-2-3.. više, različitih gpu, teslom, intelicom, integrušom, pogotovo na najnovijem hw gdje se traži upravo intel (deakcetratorica nekad..) za videosync tj ne Fmodel nego K-KX.. pa i intel arc gpu, radeonka, nvidia.. matrox? radi..

no tu već dolazi i pitanje komercijale, free-studio razlika, upravo u korištenju više gpu-a.. pa ili radiš profi ili hobistički dok u oba slučaja potreba-posao-app je ona koja određuje, ne ti kao juzer tj imaš hw koji se traži i za više gpua, imaš li licencu koja se traži.. ako nemaš, u čemu je problem? :)

 

-no i dalje ne kužim.. ponovo, jer mi zvučiš na iskusnog power linux juzera.. pa napraviš stikić, bootaš-vidiš.. daleko brže-konkretnije nego da ja natipkam razumljiv odgovor + konkretno vidiš kako radi ponuđen audio editor i zadovoljava li tvoje potrebe, npr vst-pluginovi (istina, ne koristim dok profići imaju prigovor na poneke pluginove no ipak su tu, free i barem neki su ok pa to profići ne uzimaju za zlo..).

 

-ako trebaš cubase, imaš win, radi ti sve što treba.. čemu tad potreba za linuxom uz želju za cubaseom koja bi bila pandan photoshop-acad želji ili win-mac appsu koje vlasnik ne želi na lin pa ih ni nema i neće ih uskoro ni biti..

-no, ako mora, može npr virtualizacija ili probaš wine, možda radi.. ovisi što je osnovni kriterij, što je zadano a što izbor ili želja-navika, pri čemu jedino 'sebe' možemo mijenjati, priviknuti se, naučiti (npr daw) dok ostatak svemira zapravo ne možemo mada bi željeli.. ili ako možemo vrlo ograničeno, pa možda post pomogne da promjeniš-prilagodiš želje mogućem itd.. :)

 Ma za Cubase, nisam ga ni probao na Linuxu, driver za zvučnu karticu, vanjsku, ne postoji. Štačemonda Cubase.

Davinci nije šljakal zbog grafe, a i kad sam ga natjerao, nije mogao playati video u sebi. Nemam, još, profi Studio verziju. Niti imam više GPU-ova, samo integriranu Vegu na Linux laptopu.

Kdenlive sam malo isprobao, ali nije sjena Davincija, srušio mi se jedno 7-8 puta u samo 3h rada.

 

Nisam prezahtjevan kao Linux korisnik, ali neki minimum kriterija imam, a tu ne potpada npr Kdenlive koji je nestabilan i stoga frustrirajući.

10 godina
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Bio sam protivnik Linuxa, nikad se nisam mogao navići probao nekoliko puta sve dok me posao nije satjerao u ćošak gdje sam bio primoran koristiti Linux.

Sada sam ovako raspodijelio na 3 uređjaja,na Desktop PC-u je Windows 11 služi ponekad da se živci opuste nešto odigram, kreiram izvještaje i radim prezentaciju online njemu.. na njemu je također ubuntu WSL.
2 laptopa iz firme koja sam dobio: na jednom Kali linux na drugom Kali Purple mada u biti skoro dva identična OS-a.

 
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice