Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.090.333
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Jbg, s obzirom na arhitekturu takvih paketa (sandboxa) dependency-i su veliki. To je downside. Ali opet GB-i su jeftini.
Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 

-održavanje je nešto sasvim drugo.. tj popularan dll-hell tj kako vrijeme ide tako se sve u idealnoj distri (nakupini softa koja radi super) polako mrvi, jer je sve ovisno o sys-dllovima-povezano, svaka app, tetris, whatsap, office, minecraft.. i traže nadogradnje koje tad moramo obaviti i s onom app koja ne traži ali će postati problem ako joj ponudimo noviji dll kojeg ne zna koristiti i tad i tu app moramo nadograditi, jedno pogura drugo.. i kroz par godina imamo veselje tj taman dok dođe idući lts primjerak pa je opet sve u skladu i idili neko vrijeme (uz moguće veće zakrpe-fixove kad se desi incident pa se taj period skrati..).

 

-konzumerizam, ako ga prevedemo linker-kompajlerom na jezik softa to ispada da je soft potrošan ili kratkoročan.. mada je teoretski vječan-nepoderiv. Lakše (optimalnije) je tad uzeti čistu novu distru nego se navlačiti s pojedinim apps-updateom-fixom.. a koliko zauzima? -radi, to je to.. u slučaju da računalo nema dovoljno resursa, tad je to računalo beskorisno za današnje potrebe prosječnog korisnika tj može za izuzetke tj specifične slučajeve.. no većina je većina a izuzetak-izuzetak i onaj tko ima takav kriterij-izuzetak nije 'relevantan' tj to vrijedi samo za takav slučaj, za ostale klik-next i važno da radi.

Nemoj na osnovu iskustva ogranicenog distribucijom govoriti o linuxu kao osu

Postoje rolling release distribucije koje nemaju nikakvih dll problema

Ni jedna distribucija nema dll problema, nije to windows, radi se o zastarjelim libovima sistemskih aplikacija ponajvise gcc, binutils ili kod servera pukne sa nekim ssl 

Ali taj problem rolling release distribucije nemaju, one su vjecno refreshane novim testiranim appima a svi moguci problemi sa libovima se sprijecavaju sa dependency

Ja koristim rolling release i nemam nikakvih problema, trenutna instalacija mi je stara mozda i 10 godina i tehnicki moze tako trajati jos 50

Razmisljas o linuxu na windows nacin, to je totlano drugi os. Probaj razlicite independent distribucije za promijenu

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 19:49 (sks78).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

- tako je i trigger godinama radio s 'istom metlom' i dobio 'nagradu' mada je pri tome promijenio više četki i drški metle. (pod manitnaned broom..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

- tako je i trigger godinama radio s 'istom metlom' i dobio 'nagradu' mada je pri tome promijenio više četki i drški metle. (pod manitnaned broom..)

 

Pa nije baš isto, čovjek je ugl u pravu; na Winsima si morao prisilno zamjenit sistem za noviji jer - komercijalna politika firme. Oduvijek.

Ne samo to, od Photoshopa do Officea, makar je moralo i trebalo raditi, kod instalacije bi bio quick sys check i poruka da neće raditi jer "staru OS". Tako da je soft gurao OS, a OS gurao soft: konzumerijanizam.
Po prirodi stvari, Linux je imao drugih problema (stabilnost, gui, driveri... ) da bi gurao "komercijalnost"; održivost je bila (i još uvijek je) na cijeni.
Primjer: čitav čušpajz je nastao kad je Ubuntu odlućio da neće više podržavati 32-bit Wine; reterirali su skoro odma ali je konfuzija ostala (wine prefix namještanja)...
AppImage, Flatpak i Snap su super po tom pitanju; u stvari žao mi je da danas nema gotovih "emulatora environmenta" za neke starije programe.
Možeš uvijek dići virtualku ali nije to baš to (uloženo - dobiveno).

 

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
u stvari žao mi je da danas nema gotovih "emulatora environmenta" za neke starije programe.

 U kojem smislu starije programe? Ako misliš na linux programe, onda je docker spas. Nije baš za neprogramere, ali nije ni pretjerano težak za naučiti koristiti.

 

Ako je nešto tipa wine što emulira windows programe, onda mislim da su ti emulatori dosta teški i nezgodni napisati. Kad implementiraš neki takav api, ne implementiraš samo dokumentirano ponašanje, već i ponašanje koje je "nedefinirano", ali neki korisnici su se oslanjali na njega.

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
captain_soap_McTawish kaže...
Zechina kaže...
u stvari žao mi je da danas nema gotovih "emulatora environmenta" za neke starije programe.

 U kojem smislu starije programe? Ako misliš na linux programe, onda je docker spas. Nije baš za neprogramere, ali nije ni pretjerano težak za naučiti koristiti.

 

Ako je nešto tipa wine što emulira windows programe, onda mislim da su ti emulatori dosta teški i nezgodni napisati. Kad implementiraš neki takav api, ne implementiraš samo dokumentirano ponašanje, već i ponašanje koje je "nedefinirano", ali neki korisnici su se oslanjali na njega.

 

Docker se plaća koliko se sjećam, a opet mi je tlaka za namjestiti ovako nešto staro:

Ma probao bi malo prčkati po sourceu (priloženom u zipu) od ovog:

Retro Avatars

https://retro-avatars.en.download.it/
https://retro-avatars.en.softonic.com/

Fora je algoritam mutacija (i app dobro radi pod Wine  - 32bit prefix), ali mutacije (u sourceu) nisu jasno definirane, a ovise o nekom libu iz starog Allegra koji nije podržan u v5...
Sad, taj stari Allegro za postaviti (+ stari dev environment) je malo tlaka već i pod Winsima, a trebalo bi i, kao, nativno raditi i pod Linuxom; probao već par puta, i u Winsima (virtualka), i pod Linuxom, uvijek nešto zapne (a i ja sam lijen i idiot)...
...valjda bi najlakše bilo pod DOSom  (DJGPP ili MinGW)


Allegro 4.2.3 bi trebalo složiti odavdje ili ovdje iirc; nisam baš c/c++ programer, nekmoli imam iskustva s ovim (osim davno, valjda DOS i Win 95?)
I nikako ne bih MS Visual Studio instaliravao, kamo li neku staru verziju... Code::Blocks bi mi recimo bio ok

E, da: netko je Retro Avatars portao i u Flash, ali tek sa ActionScriptom si nisam dobar (niti mi se da učiti propalu tehnologiju)

AKO NETKO MOŽE POMOĆI, VRLO PUNO BI POMOGAO! (Grunf insipired)
Već godinama to išćem...

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
captain_soap_McTawish kaže...
Zechina kaže...
u stvari žao mi je da danas nema gotovih "emulatora environmenta" za neke starije programe.

 U kojem smislu starije programe? Ako misliš na linux programe, onda je docker spas. Nije baš za neprogramere, ali nije ni pretjerano težak za naučiti koristiti.

 

Ako je nešto tipa wine što emulira windows programe, onda mislim da su ti emulatori dosta teški i nezgodni napisati. Kad implementiraš neki takav api, ne implementiraš samo dokumentirano ponašanje, već i ponašanje koje je "nedefinirano", ali neki korisnici su se oslanjali na njega.

 

Docker se plaća koliko se sjećam, a opet mi je tlaka za namjestiti ovako nešto staro:

Ma probao bi malo prčkati po sourceu (priloženom u zipu) od ovog:

Retro Avatars

https://retro-avatars.en.download.it/
https://retro-avatars.en.softonic.com/

Fora je algoritam mutacija (i app dobro radi pod Wine  - 32bit prefix), ali mutacije (u sourceu) nisu jasno definirane, a ovise o nekom libu iz starog Allegra koji nije podržan u v5...
Sad, taj stari Allegro za postaviti (+ stari dev environment) je malo tlaka već i pod Winsima, a trebalo bi i, kao, nativno raditi i pod Linuxom; probao već par puta, i u Winsima (virtualka), i pod Linuxom, uvijek nešto zapne (a i ja sam lijen i idiot)...
...valjda bi najlakše bilo pod DOSom  (DJGPP ili MinGW)


Allegro 4.2.3 bi trebalo složiti odavdje ili ovdje iirc; nisam baš c/c++ programer, nekmoli imam iskustva s ovim (osim davno, valjda DOS i Win 95?)
I nikako ne bih MS Visual Studio instaliravao, kamo li neku staru verziju... Code::Blocks bi mi recimo bio ok

E, da: netko je Retro Avatars portao i u Flash, ali tek sa ActionScriptom si nisam dobar (niti mi se da učiti propalu tehnologiju)

AKO NETKO MOŽE POMOĆI, VRLO PUNO BI POMOGAO! (Grunf insipired)
Već godinama to išćem...

 Uzeo sam allegro 4.4 skompajlao ga (jer koristi cmake pa se da lako), i onda sam uspio skompajlati i pokrenuti taj Retro Avatars.

 

Ovdje je to zipano:

 

https://drive.google.com/file/d/1NB3sZUk38MxiESQFcYfkV-5V9vh47zG7/view?usp=sharing

 

Raspakiraj zip, pozicioniraj se u folder i porekni iz terminala s naredbom (nažalost ne pada mi ništa praktičnije na pamet zasada)
> LD_LIBRARY_PATH=lib ./Retro\ Avatars

(ovo prije je env varijabla koja kaže gdje su allegro dinamički libovi).

.

Kod mene na ubuntu 20.04 radi, moguće da će ti faliti neke sistemske biblioteke koje su kod mene već instalirane. Javit ce ti tipa error cannot load libnesto.so. Onda samo guglaj koji paket moraš instalirati za ubuntu da to imaš u sistemskim libovima, ili probaj apt search libnesto.so, ako ne nađeš, javi se ovdje.

 

EDIT: Ne treba ti ništo od onih libova gore, samo instaliraj allgero 4.4 iz repoa s:
> sudo apt install liballegro4.4

I onda pokreneš ono gore s:
> ./Retro\ Avatars

Ako hoćeš sam kompajlati, onda instaliraš:
> sudo apt install liballegro4-dev build-essential

I kompajlaš s:
> g++ Retro\ Avatars.cpp -o 'Retro Avatars' -lalleg

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.1.2022 20:30 (captain_soap_McTawish).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Fala ti ko bratu Kapetane Sapun!

 
^LOL 229 bytes (png provučen kroz Kraken)
Jbg, ja sam probavao sa v.42 koja je zbog nekih grešaka abandoned, odn. nisam mogao kompletirati instalaciju (pogubio sam se)

...a sve zato jer je u win verziji priložen alleg42.dll pa se ja držao tog ko pijan plota...

 

Allegro 5.x je OK, ali nije downgrade kompatibilno skroz: 4-bit boja ili VGA više nije podržano (nešto "palette" iirc)

Ugl ovaj source ne prožvače.


Thx puno, tek sad ću gubiti vrijeme na pisdarije :D
Još samo da neki Code::Blocks ili Visual Studio Code upogonim, skroz sam zahrđao :P

 

 ROFL fakat zečina, poglečte uha

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.1.2022 0:36 (Zechina).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Wine 7 stable izašao: revolucionarno, izgleda; 32-bit apps pod 64-bit prefixom, upakirane dll u PE itd. Šaljem link ali ovaj članak baš nisam pročitao već na it's foss
https://www.theregister.com/2022/01/19/wine_7/

 

hahaha iz članka
So, as a test, your correspondent wrote this article in Microsoft Word, natively installed on the Unity remix of 64-bit Ubuntu 21.10. An acid test is whether all the Office updates will install, and this is running Word 2003 SP3 without a hitch. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2022 22:04 (Zechina).
 
0 0 hvala 3
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Presao sam neke osnove linuxa na tryhackme stranici, zanima me ima li koja slicna tome...

Ili pak neka stranica ili projekt gdje se radi webserver i slicne stvari da pohvatam takve stvari vezane za networking. 

 

Pozdrav

This time next year we'll be millionaires
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Boixus Nois PS kaže...

Presao sam neke osnove linuxa na tryhackme stranici..

 -lakše ti je gledati filmove.. kao swordfish pogotovo dio kad lupa enter i upada u sustav prije svršetka (ne filma..).

-os nema veze s webserverom, tj može biti win-lin-mac-ostalo.. os je samo os, clientski ili serverski ovisno o rolama koje treba obavljati a linux (unix) je mrežni car + recimo đabe pa se koristi +90% za mreže-servere tj kao što je za client dominantnan win desktop os, dok oboje rade na mreži itd..

-mreža je mreža, nije os nego nadstandard za sebe i svi uređaji-osevi rade na istom stadndardu tj standarima koji zato i postoje, kao i protokoli itd.. npr tcpip, netsocks, smb (microsoftov) itd..

-naravno nećeš nešto raditi-dizajnirati npr na mobitelu jer je to naporono-teško nema miša+tipkovnice i mali ekran.. zato to radiš na računalu i kad napraviš držiš na serveru tj može to biti isto računalo samo je pitanje količine resursa-namjene kao što fićekom možeš prevesti vreću krumpira ali kad prevoziš velike količine tad imaš traktor-šleper-kamion-kiper-vlak-brod.. ne osobno vozilo, .. isto je server ili osobno računalo itd.

 

-što bi želio pohvatati? ovo je tema linux, linux-os i distre, ne web-server mada naravno da ima neke veze s tim i možeš tu dobiti neku pomoć.. tj isto pitanje možeš postaviti u temama za ostale oseve dok je čisto zbog namjene i licence linux kao server logičan, tj ako ne trebaš neke ms-ove fičere kao AD možeš bez plaćanja skupe licence itd. (tj firme u pravilu imaju mix, pokoji win + većina lin, ovisno o konkretnoj potrebi dok svaki može biti webserver pa i obično računalo s client osom kao npr win-xp.. tj kad radiš nešto tad ti se instalira soft, postavke, lokalni web-server.. to je to, samo je pitanje kome je dostupan, npr imaš li vanjsku fixnu ip adresu ili otvoren port na routeru da juzer može s intereneta u server.. tj to je tad više pitanje podešavanja mreže-routera nego os-a kao linux, jer svi rade isto-jednako, tj mreža je na svima zajednička-standard za razliku od npr igrara ili adobe softa kojeg nemaš na lin itd.. (zato jer proizvođač-vlasnik ne želi, ne zato jer ne može..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Rekao bih da me zanima u nekoj buducnosti rad u cloudu (aws).

 

Pa rekoh da se malo aktiviram, mislio sam sa linuxom krenit, a posto je vecina servera na linuxu da znam dobro i linux.

 

Teoretski znam kako mreze funkcioniraku, a prakticno bas i ne.

 

Pa sam mislio pokrenuti nekakve servere na virtualkama i slicno da se malo ispraksiram.

 

Pa moze savjet u vezi clouda, kalvo znanje treba , gdje sta kako...

 

This time next year we'll be millionaires
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

za agrar, protugradne rakete.. kad vidiš naoblaku procjeniš opasnost i ispališ.. toliko o cloudu. (ili što je cloud? buzzword-termin-ništa.. ili mreža ili linux ili računala ali ne moj o cloudu tj to je trermin biznisa-prodaje dok je sadržaj tog clouda opet mreža. Ili prevedeno, kao da tražiš mrežni kabel za surfanje ili za gejmanje.. nema, tj isti je kabel-žica mada će možda neki trgovac reklamirati kao gejmerski-bolji ili što već..

 

-linux. Ili misliš krenuti s linuxom ili ne, tipkanje u mraku terminala, snalaženje, npr lako je klikati neku app i gledati mrežu čak i biti haker, tj klik-nextati, znanje je nešto drugo, tad nisi kliknextjuzer nego znaš a samo o raspoloživim alatima ovisi kako ćeš nešto napraviti ili možeš li ovisno o resursima pri čemu nije važan os, jer ponovo, mreža je mreža, ista, pravila-standardi tj bez standarda nema ni komunikacije (promet podataka dvaju strana pri čemu svaka strana može biti 'ista' ili različita, neovisno, npr browsaš isti server neovisno koristiš li neki os ili na kojem je osu hostano kao ovaj forum ili gledanje filma ili gaming koji je zgodan za primjer jer je većina pod win (ili konzole) dok su serveri većinom lin .. a konzole-os kao plejka su opet derivat linux-unixa nazovi pleykaos-distra.. ili novo-najavljeno steamos i steamVR.. za usporedbu, što je os, što je mreža.

-identične stvari možeš i pod win, pogotovo od kad win ima lin, linux-podsistem.. tj ms muva na lin sve što može, antivirus-browser dok kao programer možeš raditi appse za sve tri platforme i samo o tržištu ovisi što će biti konačni kompajler izlaz npr pod lin razvijati za win-mac ili pod mac za win-lin.. mada je 'bolje' testirati na pravom osu čisto da se eliminira neka moguća nekompatibilnost-problem..

 

-nisi haker ako koristiš linux tj današnji gui-osevi su 'isti', po tome je dos sličniji onom što se misli pod linux (terminal) tj legende-nasljeđe pa i pravilo da je onaj tko koristi linux napredniji-guru silom prilika jer mu nema tko drugi nešto pomoći-napraviti no danas možeš koristiti sve oseve praktički jednako, kao i mobitel-android čak i kad neki mob-os prvi put vidiš osim problema traženja menija-opcije što je stvar filozofje gdje ćeš što prvo tražiti npr win-controlpanel ...

-jednako nisi haker ako za desktop temu koristiš matrix-slova (popularan backgorund) ili imaš hudicu.. haker može biti osoba koja izvrsno dobro zna sve o nekom sustavu, najnapredniji juzer-znalac-guru, ne početnik tj ti možeš samo kliknextati neku app ili malware, ne možeš ništa sam tj ne možeš hakirati nego možeš eventualno copypasteati nešto što google izbaci pa ako radi to je to.. ali to nije znanje nego copypaste.

 

-što u cloudu? cloud je 'mjesto'.. ne sadržaj, ne os, mreža.. termin-buzvord.. tj kad kažeš u cloudu podrazumijeva se online-internet.. ali na kraju su to računala, serveri, firma s ormarima-farmom računala i sl. .. žice, puno žica, struja i ormari s ventilacijom koji zuje-rade. Štekati mrežni kabel može i 'konobarica'.. kao i kuhati u mcdonaldsu, možeš jednako biti zaposlen u takvoj it firmi kao portir.. i opet nisi haker ili nisi u cloudu.

 

-što si na (početni post) tečaju-hakerskog naučio? .. da su sustavi-mreže sigurni ili nesigurni? kako ih zaštititi ili kako ih probiti? što si tim praćenjem naučio a da nisi znao iz recimo filmova kao i to da su marsovci zeleni ili sivi .. i imaju tri prsta?

 

-znaš li složiti mrežu, umrežiti dva računala bez switcha-routera.. npr direktno kablom, com-lpt-lan.. ili cros? znaš li kako podesiti ip adresu računala tj mrežne kartice-uređaja, npr osim računala, printera, tv.. bilo čega što ima mrežu lan ili wlan? Jesi li ikad pingao računalo? .. nije važan os, ping je ping.. i pazi razlika win-lin, pod win ping se izvrši 4-puta, pod lin beskonačno dok ga ne prekineš ili zadaš brojčanik.. kao switch -t

.. znaš li da je to banalni hak-napad kao ddosanje? .. tj ne ako to radiš s jednim računalom prema nekom serveru-računalu, ali kad to radi više tisuća istovremeno tad je to napad i dovodi do rušenja ako nema adekvatno pripremljen odgovor (tj privremeno se isključuje.. ili ima neograničene resurse pa može izdržati više...).

 

-teoretski znaš, praktično baš i ne.. to vrijedi za sve pa i mene.. tj moraš imati teoriju (nešto znanja u glavi) a u praksi ćeš tad tu teoriju iskoristiti i možda radi, možda ne.. npr prelaziš zebru i možda pređeš živ a možda te pregazi vozilo .. neovisno jesi li ti radio ispravno, ne mora druga strana..

 

-u čemu je razlika između nekog znanja, npr znaš li izračunati korjen broja .. lakše je calculatorom, ali ti moraš imati znanje da bi razumio-znao što s tim, ne klikati calculatorom bez da ti cofre nešto znače tj tad ovisiš o 'calculatoru' (alatu) ne o svom znanju.. a provjeri ako ne vjeruješ, guru-haker ili bilo koji stučnjak u ITju je stvar tvog znanja, ne alata koji koristiš i klik-nextaš jer to može svatko pa i baba s placa..

-haker, usporedit ću s bravarijom-vratima npr sefa.. haker ili provalnik mora biti majstor bravarije da bi provalio bravu, dok bravar ne mora imati znanje hakera koje je recimo nivo više.. pa ako želiš biti haker prvo moraš postati 'bravar' tj mrežni stručnjak koji o mreži zna sve.

 

-što znaš o mreži? što si u ovih par postova već mogao naučiti? npr to da je mreža ili the-mreža jedna, kao internet, globalna-univerzalna, neovisna o osu ili konkretnom uređaju, standardi-protokoli.. znaš li koliko protokola ima? tisuće .. i kad pitaš za npr web-server, to je samo jedan od protokola, npr http-tcp-port 80, smtp-tcp-25, dns-tcp&utp-25 ... znaš li koji port defaultno krositi recimo igra minecraft.. probaj 'natjerati' igru da radi, napravi svoj server, otvori portove da se frendovi mogu spojiti preko interneta (lan je lako-defaultno radi..) i tad ćeš već imati dovoljno znanja za osnovne mrežne stvari i to sve možeš na linuxu, win.. na oboje, isto je. Pokretanje 'servera' u virtualkama.. što bi time dobio? .. ništa, tj imaš računala u vmu ili fizički, isto je. .. a 'server' kao računalo-uređaj možeš 'gledati' i to je to.. nema ništa, beskoristan, dok mu ne zadaš neki posao-rolu-task, npr print-server ili wlan-server .. tj server nije sam po sebi neko računalo nego namjena, clienti su oni koji se spajaju-koriste a server je onaj tko to dijeli, može i tvoj pc pa i laptop samo je stvar resursa ili robustnosti-trajnosti-mogućnosti, kao za gaming kad trebaš 'jači' pc tj primarno jaču vga-gpu koja to vrti..

-ako podigneš npr 5 servera u VMu, što si time dobio? što ako podigneš 5 običnih oseva? .. ništa, tj isto kao s jednim ili desetak tj ograničenje su resursi hosta koji to treba vrtiti (a to je recimo cloud).

-umjesto takvog podizanja servera u vmu, korisnije ti je podići razne oseve, npr winxp-7-10 (i 11) ubuntu, debian, arč, macos, ... i probati na svima njima složiti spomenutu igru-minecraft da radi.. probaj.

-možda ćeš upravo u cloudu razvijati usluge za poslodavca kao igre-serveri, možda za banku ili državu kao egrađani.. a sve to radi na toj osnovi + sigurnost ili ograničenje pristupa (ne miješati s backupom-sigurnost..) možda ćeš za neki telekom razvijati platformu kao netflix i morati osigurati brzinu-propustnost prema korsiniku tj kao programer ne možeš znati koje ćeš programe raditi po narudžbi mada možda želiš biti programer igara, možda ćeš programirati aplikaciju kao vremenska prognoza ili loto listić ili formular egrađana za recimo izdavanje osobne iskaznice ili upis studenta.. i kao što programer radi tu juzer-frontend app tako radi i backend-bazu a sve povezuje the-mreža i naravno da je moraš zaštititi a testiraš tako da probaš probiti-srušiti-napasti tj kad to radiš tad znaš i slabe točke ...

 

-npr ako uzmeš neki program, app, platformu recimo za web, kao webpress.. ok za početak, ali zaguglaj probleme-sigurnost i vidjet ćeš tisuće rupa.. to je 'normalno'.. tj kao početnik provo počneš s jednostavnim stvarima, bez neke zaštitie, npr koristiš defaultne primjere i recimo pass 'admin'.. naravno ako ga ostaviš u konačnom proizvodu tad ga i klinac-početnik može probiti tj pogoditi tj ono što radi početnik i previdom ostavi takav defaultni pass možeš 'probiti' za par minuta i pri tome nisi haker nego samo koristiš znaje tj podatak da je to default i da početnici to u pravilu ne mijenjaju.. i ako znaš nekog tko je napravio svoju webstranicu možeš tako probati 'haknuti' je.. to nije hakiranje tj jednako kao što nije provaljivanje sefa ako imaš ključ..

-iduća informacija koja je za početak sporedna ali kasnije važna je složenost passworda i postoje popisi najčešćih riječi.. ako ih koristiš tad pada za koju minutu, ako koristiš nešto 'teško' tad je skoro neprobojno mada je u osnovi zaštita ista, samo je pitanje koji pass si izabrao. .. hakiranje bi bilo znati i iskoristiti neku skrivenu funkciju, bug, npr u browseru i tako recimo kroz hash-keš ili nešto deseto dobiti pass ili otkriti neki backdoor-zaobilaznicu kad recimo pass nije ni potreban i sl. .. npr da neki auto ima otključavanje-isključivanje zaštite, npr predviđeno ako ga podigne pauk i ako je nagib veći od 30% isključuje se.. tad dizalicom digneš auto pola metra i isključio si alarm (u takvom scenariju kao primjeru.. kao u filmovima). Drugi način je da imaš znanje elektromehaničara za aute pa i posebno marku-brand-model i znaš gdje prolazi koja žica, čemu služi .. zavučeš ruku precvikaš-premostiš i to je to.. kao u filmovima, no obično u stvarnosti ne možeš tako doći do kabla i sl. no to je recimo usporedba koje znanje tad moraš imati da bi to mogao tj moraš znati sve o tom autu.. ili o mreži ili o serverima-osovima, appsima, requirementse + sigurnostne standarde + stalno pratiti promjene-nadogradnje jer ono što je bilo prije godinu-deset danas nije aktualno itd..

-u stvarnosti.. auti imaju recimo euro-konketor za radio.. 7-15 žica, već to je problem prosječnom juzeru tj ako nemaš shemu i iskustvo (napamet) tad je problem pogoditi pravu kombinaciju žica-konektora da sve radi. Isti problem (sličan ili primjenjiv kao usporedba) je za sve, računala-mreže-appse-igre.. kao što su svi mobiteli 'isti' ili su svi auti 'isti' ipak postoje i razlike no za korištenje ne trebaš neko posebno stručno znanje kao za upaliti tv ili igrati se na pleyki dok za programiranje igre moraš imati znanje programera za tu platformu i to na način da možeš stvoriti izuzetne efekte, da igra radi brzo itd.. ne da samo radi ali sporo.. tj tad dođe bolji programer koji to 'sredi' mada je možda sama ideja (sadržaj-scenarij..) odličan tj takve stvari rade timovi stručnjaka svaki u svojoj grani i na kraju je jedan proizvod kojeg zapravo nije mogla stvoriti jedna osoba čisto zbog količine recimo textura-slika ili semplova glazbe pa i količine ukucanog koda.. mada teoretski to može jedna osoba, no to je teorija a praksa je ono što napraviš, pa za početak počni s nečim, bilo čim.. minecraft itd.

 

-naravno, 99% odustat ćeš.. to je tako, statistika, tek ako si onaj 1% možda prođeš korak dalje i to je ok, to je normalno.

-druga stvar, naravno da svakog privuče recimo hakiranje, no većina posla je banalno-dosadno-repetativno.. rutina, kao održavanje. .. svi žele biti hakeri, nitko čistačica-portir, no realno veće su šanse za ovo drugo. Tako je u svemu, ITu, nogometu.. tj 7 milijardi ljudi, tek neki promil radi nešto takvo, ostali ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Znao sam 90% ovog sto si ti naveo vec od prije...Nije mi cilj da budem haker nego da u buducnosti mogu pronaci posao kao sto je npr. cloud engineer.

 

Htio bih sakupiti sto vise znanja da sam sto kompetetniji za pronaci posao, tako da mi se linux ucinio kao must have jer je vecina servera na njemu.

 

Naravno da sam htio na virtualkama pokreniti neki server da radi nesto konkretno a ne da stoji sam bezveze. 

 

Tako ako imas saznanja sto bi trebalo znati za takvu vrstu posla osim samog poznavanja konepta mreze napisi.

 

 

 

 

 

 

This time next year we'll be millionaires
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-znaš već sve.. ali prvi korak, prvi izvor ti je hak-stranica? Znaš li nešto o redosljedu stvari, npr gradnja kuće kreće od temelja a krov je na kraju građevinskih radova. Krećeš od krova biraš boju crijepova, slikovito..

.. i da, opet sam napisao floskulu-poslovicu-ništa.. jer nije ono što ja napišem čarobni štapić-rečenca pa ćeš nakon tog znati sve što trebaš nego si ti taj koji to moraš proći, a kako kažeš znaš sve.. pa je pisanje nepotrebno. :)

-znaš matematiku? znaš pisati? znaš čitati.. tisuće malih preduvijeta, pa i vožnja auta jer je i to danas nužno kao i korištenje mobitela.. sva ta znanja ti daju neko kumulativno znanje, koje tad koristiš u životu za bilo što pa i za rad-posao, npr smisliš neku app koja će raditi na glasovne naredbe kad voziš na posao kao handsfree i to recimo na andorid-mobitelu preko bluetutha spojeno na radio.. već postoji i koristi se tj nisam sad izmislio nešto nepostojeće nego dajem primjer.

.. koji je uvod u ono što promašuješ, ponavljaš, kao fraza cloud engineer.. običan tehnološki pojam ili buzzword. Par desetljeća prije kao termin cloud se nije koristio u ITu a sad je 'sve-hit-glavni'.. mada je cloud-oblak samo riječ, tj označava to da računalo nije neko fizički pred tobom nego nagdje online-internet-server tj i dalje je računalo-uređaj preko kojeg se spajaš pred tobom kao ekran ali obrada-app-ostalo može biti u oblaku, no to je samo mjesto, tj nevažno je od postojećih računala na svijetu na kojem što radi, nego da ti to imaš dostupno, da možeš to koristiti.. jednako je nevažno s kojeg računala tipkam ovu poruku ili koji os koristim ili kojeg miša a ti se uhvatiš te riječi cloud, čak i točno jer je upravo takav posao jedan od poslova koje ćeš možda raditi tj imati naziv cloud inžinjera, što je isto kao nekad recimo naziv kompjuteraš, mali od računala, systemac, admin, katica za sve, xeroxboy, pa službenije IT manager ili IT engineer.. i sad je IT posatao cloud, a pošto je to samo mjesto, ne kao razlika, možeš to čitati kao fransuski kompjuteraš ili njemački kompjuteraš ovisno živiš-radiš u francuskoj ili njemačkoj, tj možeš biti i pakistanac-indijac, raditi u cloudu za kompaniju koja daje uslugu po svijetu 24h .. i ekšli možeš biti xeroxboy ili codemonkey s prefixom cloud ili za par godina neki drugi zvučni naziv-prefix.. koji ekšli ne znači ništa samo prikazuje evoluciju rada računala, no i dalje je mreža ista, osnova, od prije 10-20-više godina, uz evoluciju brzine i dostupnosti kao i struja-voda pa to danas imamo kao recimo pokrivenost 5g mreže i možeš raditi-gejmati s pustog otoka super brzinama jer postoji the-mreža koja ti to omogućuje.. a moglo je i prije osim problema pokrivenosti tj fizička-žičana mreža ili mobilna, dok nešto nemaš, dok ti telekom u kvart ne provede recimo optiku-liniju, kao i struju-vodu-cestu.. do tad to nemaš. Kad to imaš, kao i cestu, tad tom cestom ili mrežom možeš do posla a to je danas postao the-cloud, pogotovo zbog pandemije, rad od kuće .. i zato ti kažem, ne postoji neki cloud-posao ili inžinjer, nego je to samo mjesto dok je znanje isto radio ti app ili sustav za francuza ili njemca ili si pakistanac..

 

-što sad znaš? pa recimo da cloud-inžinjer nije ono što želiš, tj ti želiš biti inženjer (možeš zamijeniti bilo kojom drugom riječi-terminom za admina-operatera-kompjuteraša..), a možda ćeš raditi u cloudu, možda u nekoj firmi u ulici, možda u firmi s druge strane svijeta neovisno gdje ti je boravište pa će ti možda na vizitki pisati cloud-inženjer, no to je samo trenutni naziv-hype-fora... ili titula. (kao fensy titula čistačice, manager za čistoću.. i zanimanje kao čistačica-portir za sad ne mogu biti neko od cloud zanimanja jer si kao osoba fizički potreban, npr portir sjedi na porti-ulazu.. nema posla na daljinu za portira.. ali recimo da jednog dana to radi neki dron-robot i da si ti vlasnik firme koja renta robote, pošalješ-programiraš robota da glumi protira ili čistačicu i tad si cloud-portir.. jer posao radiš korištenjem clouda tj mreže i nisi fizički na tom mjestu ti kao osoba dok robot ipak mora fizički tamo doći dok jednog dana to ne počne obavljati neki virtualni hologramski robot..). 

 

-da bi se zaposlio u danas postojećim biznisima koje nude cloud usluge ne trebaš biti oblak-nešto nego to nešto, kao programer, a tad ćeš se možda zaposliti u oblaku, pa iz traženja znanja jednostavno izbaci cloud-oblak ..

 

-naravno, opet, sve ovo si već znao, zar ne? :) ..

-i dalje ti nisam pomogao uputom na neku stranicu-tečaj, neku prečicu kako ćeš sutra postati cloud-nešto? .. nema. Kao što si već bio na haker stranici nisi postao cloud-haker.

-ono što sam ti već dao kao uputu-zadatak, složi nešto da radi kao igru-minecraft, može bilo što drugo tj tvoja mašta je tvoja, ne mogu ti ja dati maštu-ideju ili nešto što će sutra biti popularno-traženo.

-kažeš za VMove, da znaš, da bi složio server koji nešto radi.. pa složi, što čekaš? Ne vidiš problem? Zato jer nisi ništa do sad radio kao posao-tržište.. pa opet slikovita priča, možda tad počneš kopčati, možda ne..

 

-što da si kvartovski pekar kruha-peciva-bureka? što bi recimo za sutra radio-ponudio kupcima? Kruh, količine-komada koliko ti se dnevno proda + masa koja je prosječno tražena, neki kolači-krafne, nešto novo pa vidiš kako kupci reagiraju, ide prodaja ili ne.. misliš da je posao tog pekara bitno različit od IT-posla? Nije. Radiš po narudžbi, za konkretnu firmu, odnosno drugi postojeći model je radiš kao microsoft-win+mso ili gaming pa nudiš na tržištu. Gaming industrija smisli franšizu i napravi igru, jednako kao što po istom pravilu hollywood napravi film. Što bi ti smislio? Neki novi OS ili igru? Sad se vrati na to da ćeš u vmu podići neki server koji radi nešto.. što? fileshare? ne trebaš, već imaš ako imaš računalo, samo uključiš fileshare za neki folder-disk.. i taj folder je tad dostupan na tvojoj mreži-lan recimo tv-mediapalyer može playati s njega..

-može to biti neki server-računalo, može biti neki nas, možeš rentati uslugu-storage u cloudu.. bit će isto neko računalo u nekom vm-u, neke snage-resursa ovisno koliko platiš. Jesi li time postao cloud inženjer? Nisi tj time si postao recimo vlasnik, ne znalac-nešto koji to zna, održava, .. nisi postao vozač ako kupiš auto nego ako ga znaš voziti i imaš dozvolu + ostalo zakonski..

 

-trebaš znanje, a znanje se stječe, učenjem-radom.. + što god misliš raditi profesionalno (za novac-tržište) moraš recimo desetak godina amaterski učiti-razvijati da bi u tome bio 'majstor' neovisno kako će titula na kraju biti napisana, npr biti nogometaš, gitarista, balerina, kuhar, progamer.. nešto što ne može netko nestručan-početnik umjesto tebe tj nisi lako zamjenjiv, dok oni obični jesu kao portir i sl.

-što god probaš-napraviš nešto ćeš naučiti, možda brže-kraće za par godina, možda nikad, prosjek je desetak a problem što danas ne možeš znati što će u ITu biti traženo ili buzzword za 10g.. kao danas riječ cloud.

 

-linux? skini bilo koju distru, linux je jedan. .. što ćeš raditi s njim? isto što i server u VMu... zato ti spominjem 'zadatak' kao primjer minecraft, nešto što možeš na svim osevima, nešto što je mrežno, ne tetris jer nije multiplayer itd.. pa eto, to je ukratko ono što trebaš napraviti-naučiti, minecraft ili bilo što drugo, da radi na raznim računalima, da radi na mreži, online.. tad imaš osnovna znanja a ostalo je stvar učenja u hodu i konkretnog posla-narudžbe, teoretski isto..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Daj uguglaj nešto tipa "how to advance to cloud engineer", vidiš i sam da ihush to neće napraviti za tebe :) 

Gledam te!
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Daj uguglaj nešto tipa "how to advance to cloud engineer", vidiš i sam da ihush to neće napraviti za tebe :) 

 -ako juzer treba uputu za ugooglati neki pojam tad nije za taj pojam spreman.. kad sam dođe do tog zaključka, tek tad je prvi korak-level, ostalo ovisi o njemu.

-već je sam pronašao 'hakerske' upute.. dakle može tj logično ono što ga zanima, sad još samo da usvoji redosljed od početka, ne od kraja.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
cloud
... bla, bla...
cloud
...

 

-trebaš znanje, a znanje se stječe, učenjem-radom.. + što god misliš raditi profesionalno (za novac-tržište) moraš recimo desetak godina amaterski učiti-razvijati da bi u tome bio 'majstor' neovisno kako će titula na kraju biti napisana, npr biti nogometaš, gitarista, balerina, kuhar, progamer.. nešto što ne može netko nestručan-početnik umjesto tebe tj nisi lako zamjenjiv, dok oni obični jesu kao portir i sl.

-što god probaš-napraviš nešto ćeš naučiti, možda brže-kraće za par godina, možda nikad, prosjek je desetak a problem što danas ne možeš znati što će u ITu biti traženo ili buzzword za 10g.. kao danas riječ cloud.

 

 Iako je cloud samo buzzword poput big data, blockchain, blah, blah, ipak oznacava nesto i nastao je s razlogom (kao i ovi drugi pojmovi). I kad pocnes raditi s ljudima, shvatis da nisu svi spremni za "cloud". Jednostavno se ljudima tesko prebaciti iz to meni radi na racunalo u "cloud". Ne shvacaju da, iako je sve kao isto, da se puno toga mjenja. Ako zelis da ti app bude skalabilan, vjerojatno ne zelis da koristi disk iz raznih razloga, zelis da ga brzo mozes skalirati i sl. Ono sto je doslo s "cloudom" iako je sve ostalo isto, je bas ta skalabilnost. Do nedavno, ako si htio jedan server vise morao si ga otici ustekati fizicki (ili ti je sistemac morao), sada zamolis AWS da ti to napravi i spremno je za par minuta. Nacini skaliranja su se promjenili, tj. arhitektura appova i ono sto je bitno da bi nesto bilo skalabilno i tome se moraju prilagoditi i sistemci (DevOps, SRE, kako god ih sad zelis nazvati) i Devovi.

Ali da, jedini nacin je da krenes s cime god, bilo da pises kod ili da dizes servere. I jedno i drugo trebaju znati (dobri) devovi ili devopsi. I zapravo kad si zavrsio svoj prvi app/deployment/nesto si tek poceo ulaziti u taj svijet. Moras ga jos puno puta pokidati i onda skuziti zasto vise ne radi te kako ga ponovo popraviti. I tak u krug i ona je nebitno koji buzzword ce biti za 10 god jer bitni su koncepti i bitna je prilagodljivost. Beskorisno je biti AWS strucnjak jer sta kad to treba digniti na GCloudu? I da, napraviti da nesto radi i na windowsima i na linuxu i na mobitelu je dobar korak, jer iako je sve isto, nesto uvijek ne radi :)

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-već je sam pronašao 'hakerske' upute.. dakle može tj logično ono što ga zanima, sad još samo da usvoji redosljed od početka, ne od kraja.. :))

 Mislim da imaš krivu predodžbu o stranici tryhackme.com. Istina je da je ona usmjerena na početnike u securityju (tj "hakiranju"), ali zato imaš puno roomova gdje se objašnjavaju neki osnovni koncepti, od TCP/IP i OSI standarda za mreže, do rada weba, i to na vrlo slikovit i fin način. To je nerijetko popraćeno konkretnim primjerima (npr. za dns imaš objašnjenja, i onda neke linux naredbe s kojima provjeriš neke dns zapise, imaš npr. roomove što se bave wiresharkom pa možeš baš na primjerima vidjeti kako funkcionira mrežni promet). Ili za web, tipa kad prolaziš neke osnove vulnerabilityje, pogotovo koristeći alat poput Burpa (gdje može presresti vrlo jednostavno svaki http requiest, i vidjeti točno sve što piše), stvarno možeš steći dojam kako sve to funkcionira.

 

I imaš još dodatan benefit da stekneš osjećaj da ipak moraš paziti na security u developanju. Doslovno početniku može konkrentno pokazati zašto imamo stvari poput firewalla, zašto ne pohranjivati passwore u plaintextu (ili s lošim hashiranjem), itd.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.1.2022 4:54 (captain_soap_McTawish).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
ihush kaže...
cloud
... bla, bla...
cloud
...

 

-trebaš znanje, a znanje se stječe, učenjem-radom.. + što god misliš raditi profesionalno (za novac-tržište) moraš recimo desetak godina amaterski učiti-razvijati da bi u tome bio 'majstor' neovisno kako će titula na kraju biti napisana, npr biti nogometaš, gitarista, balerina, kuhar, progamer.. nešto što ne može netko nestručan-početnik umjesto tebe tj nisi lako zamjenjiv, dok oni obični jesu kao portir i sl.

-što god probaš-napraviš nešto ćeš naučiti, možda brže-kraće za par godina, možda nikad, prosjek je desetak a problem što danas ne možeš znati što će u ITu biti traženo ili buzzword za 10g.. kao danas riječ cloud.

 

 Iako je cloud samo buzzword poput big data, blockchain, blah, blah, ipak oznacava nesto i nastao je s razlogom (kao i ovi drugi pojmovi). I kad pocnes raditi s ljudima, shvatis da nisu svi spremni za "cloud". Jednostavno se ljudima tesko prebaciti iz to meni radi na racunalo u "cloud". Ne shvacaju da, iako je sve kao isto, da se puno toga mjenja. Ako zelis da ti app bude skalabilan, vjerojatno ne zelis da koristi disk iz raznih razloga, zelis da ga brzo mozes skalirati i sl. Ono sto je doslo s "cloudom" iako je sve ostalo isto, je bas ta skalabilnost. Do nedavno, ako si htio jedan server vise morao si ga otici ustekati fizicki (ili ti je sistemac morao), sada zamolis AWS da ti to napravi i spremno je za par minuta. Nacini skaliranja su se promjenili, tj. arhitektura appova i ono sto je bitno da bi nesto bilo skalabilno i tome se moraju prilagoditi i sistemci (DevOps, SRE, kako god ih sad zelis nazvati) i Devovi.

Ali da, jedini nacin je da krenes s cime god, bilo da pises kod ili da dizes servere. I jedno i drugo trebaju znati (dobri) devovi ili devopsi. I zapravo kad si zavrsio svoj prvi app/deployment/nesto si tek poceo ulaziti u taj svijet. Moras ga jos puno puta pokidati i onda skuziti zasto vise ne radi te kako ga ponovo popraviti. I tak u krug i ona je nebitno koji buzzword ce biti za 10 god jer bitni su koncepti i bitna je prilagodljivost. Beskorisno je biti AWS strucnjak jer sta kad to treba digniti na GCloudu? I da, napraviti da nesto radi i na windowsima i na linuxu i na mobitelu je dobar korak, jer iako je sve isto, nesto uvijek ne radi :)

 -još si u managersko-PRovskom pričanju o tehnologijama.. to je više stvar dionica-burza i nabijanja cijene-hypea itd.. nego recimo 'admina' koji to ekšli radi. Tj i dalje za neki posao-biz vidiš 'direktora' kao ključnu osobu bez koje nema biznisa, umjseto 'šljakera' koji ekšli radi posao bilo to ćevapi-burek ili nogomet.. .. da, bez direktora nema posla jer je npr njegov potpis važan, no bio to pero-jozo-stipe isto je, može biti mal-visok-muško-žensko, može biti pravnik, stomatolog ili filozof.. stručnjak u it-u mora biti programer, systemac, onaj tko zna s računalima, mrežom.. stručno znanje vs generičkog koje je za sve poslove jednako bitno, npr moraš znati pisati-čitati da bi bilo što radio.. ali to nije uvjet za IT mada se podrazumijeva-uključuje, kao što možeš biti i nogometaš tj to te ne spriječava da si programer ili nešto deseto u ITu.

-btw blokchain je tehnologija, cloud nije tehnologija kao torrent, zip, exe, nije chip-tranzistor, nije čak ni mreža tj cloud je na mreži ili možeš reći da je cloud buzword mrežnog rada s razlikom da su prije mreže bile primarno interne-intranet a sad su externe-globalne kao internet tj online. To je 'samo' mjesto-lokacija.. može biti u pakistanu ili texasu.. isto je.

-ne postoji cloud-firma, cloud-računalo, cloud-app, cloud je 'usluga', tj online-internet pristup a prvi korak je telekom-operater tj onaj tko ti omogućuje prisutp the-mreži. Idući korak su serveri-hostovi nečega, podataka, usluga, baza.. tj to su i dalje računala, fizička koja se i dalje nalaze u nekom hangaru-pogonu, na nekoj lokaciji.. a razlika što danas ne moraš ti imati fizički neki server-računalo pored sebe nego to možeš rentati-plaćati kao uslugu, tj cloud-biz je bizniz usluga kao što je taxi prijevoz ili rentacar ili zet-bus.. a vozila su i dalje vozila-auti tj auto je auto neovisno jesi li taxista ili osoba-vozač.

 

captain_soap_McTawish kaže...
ihush kaže...

-već je sam pronašao 'hakerske' upute.. dakle može tj logično ono što ga zanima, sad još samo da usvoji redosljed od početka, ne od kraja.. :))

 Mislim da imaš krivu predodžbu o stranici tryhackme.com. Istina je da je ona usmjerena na početnike u securityju (tj "hakiranju"), ali zato imaš puno roomova gdje se objašnjavaju neki osnovni koncepti, od TCP/IP i OSI standarda za mreže, do rada weba, i to na vrlo slikovit i fin način. To je nerijetko popraćeno konkretnim primjerima (npr. za dns imaš objašnjenja, i onda neke linux naredbe s kojima provjeriš neke dns zapise, imaš npr. roomove što se bave wiresharkom pa možeš baš na primjerima vidjeti kako funkcionira mrežni promet). Ili za web, tipa kad prolaziš neke osnove vulnerabilityje, pogotovo koristeći alat poput Burpa (gdje može presresti vrlo jednostavno svaki http requiest, i vidjeti točno sve što piše), stvarno možeš steći dojam kako sve to funkcionira.

 

I imaš još dodatan benefit da stekneš osjećaj da ipak moraš paziti na security u developanju. Doslovno početniku može konkrentno pokazati zašto imamo stvari poput firewalla, zašto ne pohranjivati passwore u plaintextu (ili s lošim hashiranjem), itd.

 -naravno.. no to vrijedi za sve, tj u svemu se može naučiti nešto korisno.. problem je 'mamac' tj po tome vidiš kriterij.. npr možeš ponuditi juzeru izbor, 'nešto za 5 minuta'.. ili debelu knjigu u tomovima za koju ti treba po tjedan da pročitaš (ne da naučiš..) i 90% će kliknuti ovo prvo za 5 minuta.. jer je lakše, mada je vjerojatno svima jasno da ništa ne možeš za 5min, čak ni posrati se ko čovjek :)) sori for maj frenč.. :))

-odnosno, da, može to biti jednako dobar izvor učenja.. no je li juzer sam nakon što je pogledao sadržaj tražio dalje pojmove kao tcp/ip .. nije. .. a može sve, tj ne mora čak ni u ovoj temi (koja i nije takva tema nego linux) tj sve što želi može ugooglati u sekundi, svaki pojam koji mu padne na pamet ili koji čitanjem nekog texta vidi i dobije recimo točan-koncizan odgovor npr wikipediju .. no tim načinom bi za cca milijardu godina uspio poloviti možda promil znanja .. nije efikasno.

-bilo bi mi recimo 'draže' da je umjesto hak-naslova u stranici krenuo od nekgo koji ima za početnike.. ili serijal for-dummies.. npr nagađam da možda postoji cloud-fordummies ili da bi google već izbacio nešto za dalje dok sigurno postoji mreža za dummije, tcp-ip za dummije itd..

 

edit: ili ovako.. ovo je tema linux, što od ovih postova ima veze s linuxom? To što je mreža-server tj neko računalo u cloudu? Naravno većinom će to biti linux, no jednako svi auti troše benzin-dizel i svi koji koristimo linux vozimo auto na posao time koristimo i benzin-dizel.. no ne pišemo o tome jer nije stvar osa, distre linuxa.. odnosno, ovisno o ponuđenoj usluzi, tj bit će i poneki ms-win sever u svim takvim biznisima jer je naprosto većina juzera-desktopa na win, time i appsa koje će recimo koristiti, npr gaming.. ili AD-server kojeg će firma koristiti za svoje poslovne stvari ne zbog same usluge koju pruža trećoj strani itd..

-juzer ne pita kako instalirati linux-distru, koju distru za takvu namjenu.. ne pita ništa što bi mogli odgovoriti a da je povezano s linuxom pa čak ni to da nije jer je sve na mreži i time povezano sa svime :)

-naravno, mobiteli+andorid ili apple-ios važna stavka tj ciljana grupa za sve cloud usluge. Nekad je email bio stvar računala, sad je nužan dio svakog mobitela tj početno paljenje već traži neki mail-acc za sve .. štoviše čak i facebook postaje 'važan' jer se koristi za spajanje računa mada nikakve veze-koristi nema s radom.. danas svaki korisnik mobitela ima barem jedan e-mail recimo na google-gmailu.. i već time je google-mail narastao višestruko nego što je bio desetljećima dok su ga koristili samo juzeri s računalima, zakon velikih brojeva... tad se sve prilagođava upravo tom podatku-kriteriju tj desktop-računala su postala sporedna u odnosu na mobitel .. a mobitel nije nešto na čemu moežmo efikasno raditi (pisati-crtati.. nespretno) ali je izuzetno konzumeristički pogodan, tj surfanje-slušanje-gledanje sadržaja .. zato cloud raste, pružanje usluga tj sadržaja koji su dostupni juzeru recimo na mobitelu dok je onom na računalu i prije to bilo dostupno tj na mreži neovisno interno-externoj.

-cloud je biz koji ima ogroman rast.. mada je to samo bezvezna riječ ili neki sinonim-zamjenica za the-mrežu ili internet usluge i dostupnost sadržaja, aplikacija, svega što može biti digitalizirano i ponuđeno online, webshop ili gaming, streaming.. zabava i posao.

 

- To je the mreža.

- tad je recimo kao osnovu važno naučiti što je tcp/ip ili kako se podešava ip na računalu što vjerojatno zna svaki juzer-početnik tj mora znati čak na tv-u i ostalim uređajima. Ne može se učiti 'cloud' ali mogu dijelovi posla, mreža, računalo, app, kompatibilnost-komunikacija-standardi.. od kojih se sve stvara tj to je rezultat-cloud, usluga u oblaku ili usluga na online mreži.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.1.2022 9:57 (ihush).
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

u ovoj je temi linux ono sto nas povezuje :)

 

koji je uopce bit ove teme. Iskreno nisam nikad vidio da se nekome stvarno pomoglo :/

Ne bih se slozio da imam managerski pogled. Pojmovi postoje jer postoje specijalizacije. Cloud je usluga sto znaci da se cesto cloud pozicija odnosi na one gdje se trebas znati koristiti tim uslugama, buzzword da, ali s nekim razlogom je tu. Ko i sistemac i developer, obojica rade u IT-u, ali ...

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Cloud nije buzzword isto kao što i Steam nije buzzword. Cloud je usluga koja je definirana nekim osnovnim pretpostavkama. Cloud je tu već jako dugo u tehnološkoj vremenskoj skali i ostat će još dugo vremena.
S cloudom, velikim organizacijskim promjenama u dev okružjima (agile and co.), te hrpom novih alata koji se pretežno oslanjaju na velike cloud companije, došle su neke nove pozicije koje su proizašle iz sistem inženjeringa i developmenta - Dev*Ops, SRE i slične. Sad uz ubrzano razvijanje machine learninga, AI-a, big data, blockchain-a, te pozicije se još više specijaliziraju. No, da bio bio dobar u bilo kojoj od tih pozicija moraš biti jako dobar sistem inženjer i onda na to treba dodati hrpetinu novih skilova što tice cloud-a (i svih servisa koje nude - a ima ih hrpa), virtualizacije, kontejnera, orkestracije, CI/CD, programiranja, baza, big data itd.
Learning curve je vrlo oštar i vrlo dug. Potrebne su godine i godine.
Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.1.2022 22:29 (Entry Point).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

ok, nije bizzword.. a što je mreža ili the-mreža (internet).. cloud je samo naziv-usluga, ostalo je mreža, dok je npr virtualizacija samo jedan dio ili jedan od načina, gdje je sporedno koji os, koji cpu, koja država.. cloud je 'mjesto'.

 

-kad kažeš u rečenici 'velike cloud kompanije'.. što je to? kakave su to kompanije? .. to je the-mreža, nije važno texas-pakistan (važno je vlasnicima-zarada, važno je kontrola-vlast-jurisdikcija, ali s korisničke i teoretske strane je to nevažno kao i boja kojom će biti premazana kutija neke nove vga-gpu mada je ambalaža ona koja prodaje robu bolje ako je atraktivna uz konkurenciju..

-cloud je danas moguć jer je umreženost i pristup internetu globalan, tj prije su firme-kompanije bile izolirane-ograničene internom mrežom, sad je to internet-globalno.. to je jedina razlika u cloudu, globalna mreža-biz.

.. steam nije buzz? kako bi bio, tj to je online usluga-gaming, kao da kažemo da je ajfon buzz.

za cloud kažem buzzword jer je popularna riječ-termin-hype, kao što je političarima popularna riječ npr transparentnost ili antikorupcija, pa će danas netko tko pokreće neki it biz u pamfletu spomenuti barem cloud ako već neće na njemu temeljiti biz... npr što je ms-azure, što je neka relacijska baza ili sustav, što je java, što je os-win-lin-mac i andorid, što je neki exe-program a što dll. .... što je tad cloud, tj jel to dizel-benzin razlika za motor automobila, nije, jel to razlika kompatibilnog osa kao win-lin, nije itd.. nije ni ram-cpu nije ni jedna komponenta ITa.

 

-a što je temelj, nešto ako izbacimo tad nema clouda? .. mreža. Izbaci mrežu i nemaš cloud, sve ostalo možeš izbaciti tj ne ovisiš o cpu, osu, tj hw-sw, čak ni o politici države kao cenzura-jurisdikcija, ovisiš o the-mreži.

 

kako je počelo pitanje, pa juzer želi nešto znati o cloudu, primijetio je da je linxu često os-temelj-server.. i povezao je da je linux jedan od bitnih dijelova, tj mreža-os ili sinonim linuxa, mrežni car. :)

 

-zato mu za primjer dajem 'zadatak' podići minecraft server + cliente i gejmanje, otvaranje portova.. ako to svlada, to je osnova, tj to je the-mreža ili ono što se radi u coudu kao riječi koja to trenutno opisuje (naziv).

-hoće li pri tome koristiti jedan ili drugi vm-stroj, hyperv-vbox-paralax-nešto.. hoće li koristiti adm-intel cpu, hoće li koristiti macos-win-lin.. sve ili jedan? to su samo dijelovi-sastojci-mogućnosti jedne iste stvari, kompatibilno-povezivo na mreži kao što jednako možeš biti na forumu s mobačem ili laptopom osim naravno ergonomije i ograničenja uređaja-interakcije.. dok će tehnologija uvjek ići dalje pa ćemo iz gbe brzinu interneta u budućnosti imati više-brže svega, kao wifi5-6-7.. koji se sad pojavio pa mogu i predvidjeti idući wifi8 koji će biti brži od 7-6-5.. itd.

 

-treba li stručnjak koji se time bavi znati sve ili barem nešto o tome, o cpu, o mreži, o wifi-5-ac-ax brzinama-standardima ili o tcp/ipu ili o ibm-bazi ili o azureu ili.. beskonačno, jer sve to su dijelovi-sastojci kao i blockchain ili bilo što. Ako znaš više pa i nepotrebno možeš više, ne smeta, može tako znati i povijest a možda i takvo znanje pomogne čisto kognitivno za nešto novo ili riješavanje problema, ne samo neki cisko certifikat ili neke msakademije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

... Cloud je usluga ...

 

Entry Point kaže...
Cloud nije buzzword isto kao što i Steam nije buzzword. Cloud je usluga ...
No, da bio bio dobar u bilo kojoj od tih pozicija moraš biti jako dobar sistem inženjer i onda na to treba dodati hrpetinu novih skilova što tice cloud-a
ihush kaže...

ok, nije bizzword.. a što je mreža ili the-mreža (internet).. cloud je samo naziv-usluga, ...

 Znaci svi smo se slozili :)

Sto se tice zutog Moras biti jednako dobar sistemac ko sto moras biti jednako dobar developer. Nabrojao si sta sve moras znati, ili... Moras se znati snaci. Moras znati koncepte i koristiti trazilicu :)

Ali da je buzzword, je. Stavlja se svuda jer je "kul" i gdje treba i gdje ne treba i ko sto i ihush kaze, firme ce ga staviti po oglasim samo zato jer je sad "in". Ko sto je i DevOps buzzword i sl.

Steam je ime usluge, ko sto je AWS. Ali i AWS se "zloupotrebljava" po oglasima. Sta znaci da imam iskustva sa AWSom? Jesam digao EC2 instancu, namjestio route53, jel se moram znati koristiti njihovom consolom ili je dovoljno da sam sposoban procitati dokumentaciju terraforma i deployati svoj servis?
Jednostavno, toliki je deficit ljudi u IT industriji i toliko su zapravo razmazeni zaposlenici u toj istoj industriji da je to nevjerojatno s kakim ih se stvarima mora dolvaciti. Oglasi na sta lice je blago receno smijesno, kao i znanja koja traze i zadaci koji se cesto postavljaju. Na kraju dana bitno je samo da osoba zna neke osnovne koncepte, ima zelju uciti i zna se sluziti internetom. (malo banaliziram, ali to je tldr.)

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Boixus Nois PS kaže...

Presao sam neke osnove linuxa na tryhackme stranici, zanima me ima li koja slicna tome...

Ili pak neka stranica ili projekt gdje se radi webserver i slicne stvari da pohvatam takve stvari vezane za networking. 

 

Pozdrav

 Bok,

 

Evo, možeš krenuti sa https://opensource.com/

RH sponzorirana stranica, ima svega.

 

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koju distru piknuti na Thinkpad t480 osme generacije?

Učio bi se radu u terminalu, ali trebam i ostali sijaset sistemaških aplikacija.

Na serverima mi se odličnim pokazao Debian, no za laptop nisam pametan...

Know your limits.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

možeš kojiu god poželiš, računalo može.. + za razliku od servera imaš zadovoljavajući gpu dio pa može i juzerske npr kde, a ostalo je ionako jedan-isti linux i stvar ukusa tj dolazi li realtivno čist-osnovni sys ili s dodatcima koje možda trebaš ili stvar filozofjie da sam dodaš ono što trebaš tj zato je debian 'prava' distra ne pomodarska kao mint.. dok je ubuntu recimo umjeren ali ipak juzerski.

-druga sitnica ovisi o tipu posla, npr imaš li potrebu doći na neko računalo i recimo dignuti neki live stikić na njemu ili sve radiš kroz mrežu-remote.. pa radiš sa svog računala i tad razlika, tvoje računalo s tebi potrebnim sitnicama ili neki live koji to zadovoljava natrpan svačim ili persistent-live koji je nešto između.

-kad radiš na mreži + internet, tad ti ne može faliti neki alat.. tj sve ti je na dohvat miša-tipkovnice, apt-get .. tj u tome je razlika, mreža, teren, internet, borbeni komplet itd .. a sve je isto-slično.

-učiti radu u terminalu? .. nemaš što učiti, tj možeš grep-pajpati recimo logove, tj ako nešto učiš to su upravo korištenje-naredbe-switchevi tj kako doći do podatka i sl. dok tipkati u terminalu može i juzer-kliker-mišom.. tj to je samo stvar frontenda juzerskih appsa ili tipkanja kobasica koda-naredbi iz glave.. tj teoretski možeš i bez da to znaš napamet ali tad gubiš vrijeme tražeći po man stranicama ili otkrivajući toplu vodu..

-karikirano kao da koristiš guijevski 7z ili tipkaš u terminalu, isti rezultat tj natipkati možeš svašta-više nego to možda gui nudi.. uz recimo pajpove možeš dobiti kompleksne zadatke-kriterije.. no koliko često to trebaš a ako se ponavlja napraviš skriptu itd..

.. ili izbor terminala, shela.. npr dio terminal-mračnjaka obožava Vi .. jer (navika).. a to isto može skoro svaki editor (osim ms-win..) :)

-što se još radi u terminalu? osim filmskih scena-hakera.. u pravilu samo tražiš logove i sl. pogubljene fileove.. a tad ti treba recimo grep-pajpanje kao filter i nešto humanreadible (suprotno od mojeg posta).. :))

-pinganje, traceanje, može no to nije nešto što se 'uči' tj to već znaš (ili si zalutao) ... uključujući i copy-rm-dd itd.. osnovne naredbe, dos-terminal, isto-slično samo stvar sintaxe i dodatnih fičera od kojih je jedan od boljih recimo ms-win autocomplet pa ne moraš tipkati čitav naziv path-filea nego vrtiš sa tabom.. čisto za primjer što koji terminal-cmd-'dos' ima ili nema.. a sad win ima i linux subsys.. pa je to recimo postalo manje važno koji os ili distra, isto-slično uključujući i mac.

 

-za distru.. moja preporuka (juzerski) kubuntu-kde-plasma.. bit ćeš zadovoljan radom frontenda-izgled.. a terminal je isti, ls, uname, .. jedan linux i kao programski jezici slično-isto uz sintaxu-switcheve pa si samo brži-bolji na nečem poznatom, kao drugi auto-mobitel-.. pa i tipkovnica, dovoljno da si na drugom računalu i počnu tipfeleri tj umjesto da misliš na task-posao počneš tražiti tipke-menije..

 

edit: .. ili osnovna razlika koju ćeš s distrama i frontendom kao x11.. vidjeti je kako se ovisno o distri recimo iz soft centra instalira nešto klikanjem (za juzera) dok je to u terminalu isto na svim distrama i zato se primjeri daju u terminalu, mada je isto ako to napraviš klikanjem.. + tipkanjem uvjek možeš nešto dodatno što nije uključeno u frontend-gui no tad već imaš dovoljno znanja-snalažljivosti za dalje i na nepoznatom osu se tad snađeš ako nikako drugačije google-man-help.. i to ne radiš rutinski-svakodnevno nego kao izuzetak kad je potreba, za svakodnevno imaš svoje računalo, svoje skripte itd.. npr dodati usera, dodati ga u grupu, permišne, share, zabrane.. klikao ili tipkao, rezultat je isti.. klikanje eliminira recimo tipfeler pa ako nešto recimo zipiraš guijem nećeš pogrešno napisati path-filename, a ako to radiš u terminalu tad imaš grešku ili problem za što je dovoljno jedno pogrešno slovo.. praktički vrlo rijetko tipkaš osim kad je to rutina kao apt-get..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.2.2022 16:23 (ihush).
3 godine
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nakon koristenja Windowsa citav zivot, odlucio sam se da predem na Linux. Trenutno vrtim dual-boot jer postoji par igrica koje jos nisu kompatibilne s linuxom zbog anti cheata.

 

Za distro sam odabrao EndeavourOS (arch based) sa GNOME desktop environmentom (takodjer koristim Wayland). Sve u svemu radi dobro, instalirao sam si pakete koje sam trebao, jos sam u procesu nastimavanja svega u vezi gaminga, ali i to ce biti okej nadam se.

 

Ono u vezi cega ovdje pisem je mouse sensitivity. Imam problem da mi sensitivity na EnOS'u nije isti kao na Windowsima i to me realtivno dosta buni. Ovo su trenutne Windows Sensitivity postavke koje bih htio imati identicne na Linuxu ako je ikako moguce.

Znam da svako kaze da opcija "enhance pointer precision" treba biti iskljucena, ali ja sam s njom odrastao i jako mi je cudno bez nje.

 

Imam Logitech G Pro Wireless mis. Putem G Huba (software od misa) sam nastimao DPI (700) i Polling Rate (1000) na onako kako meni odgovara i conif sam spremio na On-Board memoriju od misa tako da mi nije bitno jel G Hub ima Linux podrsku ili ne.

 

Instalirao sam isto gnome-tweaks gdje sam otkljucao dodatnu opciju za Mouse Acceleration. Tamo trenutno koristim "default" preset, ali je osjecaj dosta drugaciji nego na Windowsima. Probao sam "flat" koristiti, ali to je u pravilu bez Mouse Acceleration (ako sam dobro shvatio) i tada mi se sa 700 DPI-a krimialno sporo krece mis.

 

Ako nije moguce da Linux i Windows sens budu identicni, onda bih htio da budu sto je vise moguce priblizni.

 

 

 

Origin: IsusCmarobnjak
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-stvar je u driveru + platforma, tj osnova osa i koliko ljuski-duboko je nešto, tj ima li app-driver direktan pristup hw i time lag-respozivnost..

-možeš probati RT kernel (koristi se za npr audio-video rad jer je tad važno, u osnovi isto, latencija), možeš probati kde-kubuntu (jer frontend je taj koji iscrtava sve pa i miša, koristi vga-gpu hw itd..)

.. no nećeš se usrećiti, linux nje win, način rada pa i sama ponuda softa što vidiš na igrama (jednako za svaki soft, driver)..

 

-sve je soft, od biosa, os, driver, app.. samo ga mi klasificiramo po grupama, no to je sve soft i radi na istom čipu, cpu-ram-vga.. ili miš, radi isto, tj radi kako je soft napisan-zamišljen pa ima recimo direktan pristup gpu kao klasičan point accelerator (strelica miša koja je hw desetljećima) tj ne kontrolira to os nego prepušta grafičkoj koja to radi x-puta brže dok cpu radi neki drugi korisniji posao. Usporedi s video kodekom h265 i playanjem ako vga ima ili ako nema akceleraciju, browser uključeno-isključeno.. tad imaš lag jer cpu to tad mora odraditi, .. i sve je isto-slično, razni osevi, automobili .. daš gas i koliko brzo će ubrzati, ista pravila, ista fizika na djelu.

-razlika, korsitiš neki endemični os, iz bilo kojeg razloga.. 'sviđa ti se..' i to je ok, no ne očekuj da radi kao win-mac .. pa čak ni kao ubuntu, tj timovi koji stoje iza su jači-bolji dok je linux ipak samo jedan, ostalo su nakupine softa, frontendova-guija, tj upravo nakupine koje će ti dati različit osjećaj fluidnosti-brzine ovisno o tome što je cilj, koji-kakav hw imaš ili nemaš.. npr light distra cilja na slaba računala, ali će kde biti brži za ovakve stvari tj naprosto da bi igrao zahtjevnu igru moraš imati adekvatan hw i tu ne pomaže xubuntu itd.

-probaj kubuntu, zbog kde-a je 'bolji' tj guijevski dio kao i korištenje svih fičera-mogućnosti recimo gpu-a, pod win je to aero, pod macom metal.. to je naprosto requirements koji se 'mora' zadovoljiti za današnje potrebe ili multimediju dok je gaming isto to samo malo jače-više-brže tj razlika je samo u količini-snazi FPSa no osnova je ista, kao što svi auti imaju 4 kotača, motor itd..

-pošto ti je gaming jedini kriterij + problem s osjećajem miša, .. za sad nisi juzer koji treba linux tj prilagodi želje-kriterije, mada misliš da ti biraš to je privid, ne biraš ti os nego ono što želiš na njemu koristiti-raditi tj apps je ta koja to bira, igra, autocad, nešto deseto.. ne ti, tj ti samo biraš izgled ikona-desktopa, skindip.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Proveo sam cijelo popodne igrajuć se k Kubuntuom.
Otišo na vožnju i cijelim putem razmišljao o Njemu.
Ljubav.
Dođem doma i kažu Windowsi da se oće restartat da bi apdejtali .Net :hitthewall:
Osjećam se kao da sam u nasilnoj vezi.
U biti osjećam se prljavo. Ko žene nakon silovanja.
Budem prespavao, ali nakon šest godina (Xubuntu 16.04 pokušaj) mislim da smo obojica spremni.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice