Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.089.561
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Mislim, dakle half adder
 
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav, koristim linuxe (mint) već dugo i primijetio sam da ne rade podjednako dobro na svakoj konfiguraciji pa s obzirom da bi uskoro kupovao novi laptop zanima me postoji li neki pro tip kakav laptop odabrati (intel vs. amd...itd.) ?

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Intel ili AMD svejedno, to je stvar osobnog izbora (i budžeta). Ono što je bitno su ostale komponente, od matične, RAM-a, WiFi kartica itd. Doduše na 99% laptopa nećeš imati nikakvih problema.
Nadglednik dina
Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Store - Computers and Laptops - Linux Mint https://linuxmint.com/store_computers.php 

For Mint 20, the minimum requirement is as follows:

Akrap
8 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

I ja si planiram upiknuti laptop za Mint, ali čekam Intel Alder Lake sa 16GB RAM-a, pošto će laptop biti tanak i nenadogradiv.

Nadam se da neće biti problema, jedino što vidim potencijalno kao problem jeste ako on podržava nadogradnju BIOS-a isl samo preko alata za Windowse.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Instalirao sam Raspberry Pi na virtualku i sad zelim stavit Pi-Hole.

Pratim ova uputstva - KLIK

Zapeo sam na ovom koraku (slika)

 Kada pokrenem tu komandu dobijem ovaj error (slika)

 Moze netko pomoc sta bi trebalo napravit?

 

EDIT:
Kad upisem sudo apt-get update dobijem ovo (slika)

 UPDATE:
Rijeseno

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.8.2021 8:19 (djigibao).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.. sudo, root.

+ kad nađeš riješenje, napišeš ga, tako da i ostali znaju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
nije pomogao sudo ni root
Ne kuzim se bas ali mi se cini ovako:
- trebalo je nesto updejtat a preko komande sudo apt-get nije islo
- proradilo je kad sam napisao sudo apt get

Moguce?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
nije pomogao sudo ni root
Ne kuzim se bas ali mi se cini ovako:
- trebalo je nesto updejtat a preko komande sudo apt-get nije islo
- proradilo je kad sam napisao sudo apt get

Moguce?

 Da, sudo apt get je da apdejtaš software sources. Kao što ti je gore u jednoj slici bili napisano da je 10.7 and 10.X promjenjeno. Kad želiš update/upgrade uvijek ide apt update i onda apt upgrade. 

Nadglednik dina
11 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

linux mint cinamon

nakon 10-tak minuta brzina interneta padne sa 20mb na nulu skoro. jedva da google oče otvorit. reset ili laptopa ili rutera riješi problem koji se onda nakon pola sate ponovi i tako stalno. na ostalim uređajima spojenim na isti ruter u trenutku kad brzina na laptopu sa linuxom padne , brina bude full. samo je problem na laptopu. satima tražim rješenja na googlu ali ne ide. jel zna netko nešt o ovome

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Baš sam vidio to neki dan, svaka čast čovjeku na ambiciji (i znanju, naravno).

Inače, ima li ovdje itko tko se igrao s Fedorom Silverblue (ili Kinoite)?

Jako mi se to interesantno čini, ne da mi se više gnjavit s prčkanjem po OS-u, rado bi imao neki "set it and forget it" sustav. 

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

..rado bi imao neki "set it and forget it" sustav. 

 .. i tata bi sine, tj želiš nešto što ne postoji, odnosno postoji kao odeš u KISS extrem bez ikakvih điđamiđa uključujući internet, tj ovisnosti o ostatku svijeta i stalnim pormjenama .. kao što post iznad spominje entuzijasta koji će napraviti reda u 30 godina smeća.. nije nemoguće, kao jackpot, moja prognoza ništa od tog osim još prolivene krvi-znoja (pjesnički-figurativno tj tinta-text za ispis..)...

tj zato napredni juzer i početnik nisu isti-jednaki, zato je netko guru a netko noob, naprednom obično sys radi, početniku obično problemi.. pri čemu je soft-os isti, što će reć, ono što je razlika daje različit rezultat a to je u tom slučaju znanje juzera.. time je ta želja nerealna, tj upravo suprotno je stvarnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
Veliki Brat kaže...

..rado bi imao neki "set it and forget it" sustav. 

 .. i tata bi sine, tj želiš nešto što ne postoji, odnosno postoji kao odeš u KISS extrem bez ikakvih điđamiđa uključujući internet

Ne, immutable sustavi su upravo to: set it and forget it.

Interesira me ima li itko konkretnog iskustva. 

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ok, što te spriječava da koristiš npr live-boot-installer? bootaš, radi.. ugasiš i kad upališ opet je identično kao kod prvog paljenja? a tko to koristi? -nitko :)

 

-normalan os, radno računalo, pa i ostale stvari oko nas, auto-kuća-kuhinja-wc.. ako koristiš moraš održavati recimo čistoću-urednost, ako ne koristiš.. tad ti ne treba. Nema trećeg ili čarobnog štapića..

-u normalnom radu konstantno osim podataka ažuriraš i same app-soft kao os ili driver, dok spomenuti installer-live ostaje zamrznut u vremenu.. i to je ta razlika, no istovremeno i problem, tj sve se mijenja i tad nakon nekog vremena live kaska, ako ga nadogradiš tad je to opet teoretski jednako kao i klasično ažuriranje normalno instaliranog-korištenog osa.. (kvarove u toj priči izbacujemo, ne postoje, npr kvar diska).

 

-problem linuxa? razmrvljenost, ovisnost o verziji dll-a, svaka app traži nešto npr gcc 4.3 ili verziju jave ili drivera.. i kad kreneš s ažuriranjima tad se distropijski odlično posložena distra (usklađena) razmrvi tj pošto nije sam os sam sebi svrha nego appsi koje koristiš, tek kad su usklađeni tad rade dobro što će reći ne ažuriraš os zbog osa nego appsa tj ono što ekšli koristiš a to te traži ažuriranje, npr browser i tad ga ažuriraš ili je onemogućeno normalno korištenje npr prikaz neke stranice.. u tome je upravo zato prednost na strani recimo macosa jer je zatvoren sustav outofbox čak i na specificiranom HWu (osim hakintoša).. pa tako ne možeš ni instalirati recimo bigsur ako cpu nema see42 za gpu.. itd. pod win-lin možeš na bilo koji hw ili pc a to već stvara gap-problem, tj ako želiš imati sony-pleyku tad kupiš sony-pleyku, upališ-igraš.. i ona ima neki vijek-support, igre koje će tražiti ps3-4-5 ili kad dođe 6tica.. itd. no to tad nije ni blizu duha linuxa, modularnost-sloboda, upravo suprotno.

 

-koji soft je vječan? u smislu da ne zastarjeva.. ni jedan, čak ni bios ili driver.. tj ažuriraju se recimo nakon spect&melt virusa ili mrežni driver za ipv6 ili lte .. bez ažuriranja je soft kratkog vijeka mada je nepoderiv, problem su promjene svega oko računala, kao internet tj kompatibilnost i zahtijevi koje ti postavi druga strana i to moraš pratiti.. ili ne moraš, tad može bilo koji os ili live i radit će dok se hw ne raspadne, računalo ili stikić..

 

edit: .. ili ''kutijice'' tj uređaji kao pleyka ili modem-router, tv-mediaplayer.. su uređaji koje upališ i koristiš, no sad i njih sve češće treba ažurirati, npr avi-mpeg-kodeci ili dvbt-2 promjena.. tad kutiju baciš i kupiš novu ili nadogradiš + ažuriraš.. kutijica ili pc-os? ako želiš kutijicu, kupi kutijicu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.1.2022 11:50 (ihush).
3 godine
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...
ihush kaže...
Veliki Brat kaže...

..rado bi imao neki "set it and forget it" sustav. 

 .. i tata bi sine, tj želiš nešto što ne postoji, odnosno postoji kao odeš u KISS extrem bez ikakvih điđamiđa uključujući internet

Ne, immutable sustavi su upravo to: set it and forget it.

Interesira me ima li itko konkretnog iskustva. 

 Jedna od opcija ti je neki od LTS distroa, gdje i dalje dobijas updates, ali uglavnom security/maintenance. Mogucunost da nesto prestane raditi radi nekompatiblinosti je znatno manja. Ako ti ne treba internet, onda moze biti bilo sto. Ja na poslu i dalje imam par Windows XP racunala, na specijaliziranom softwareu i masineriji. Rade zadnjih 15 godina bez problema.

Cak i dalje radi aktivacija Winodws XPa preko telefona.

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.1.2022 12:05 (veliki pero).
2 godine
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
Veliki Brat kaže...

..rado bi imao neki "set it and forget it" sustav. 

 .. i tata bi sine, tj želiš nešto što ne postoji, odnosno postoji kao odeš u KISS extrem bez ikakvih điđamiđa uključujući internet, tj ovisnosti o ostatku svijeta i stalnim pormjenama .. kao što post iznad spominje entuzijasta koji će napraviti reda u 30 godina smeća.. nije nemoguće, kao jackpot, moja prognoza ništa od tog osim još prolivene krvi-znoja (pjesnički-figurativno tj tinta-text za ispis..)...

tj zato napredni juzer i početnik nisu isti-jednaki, zato je netko guru a netko noob, naprednom obično sys radi, početniku obično problemi.. pri čemu je soft-os isti, što će reć, ono što je razlika daje različit rezultat a to je u tom slučaju znanje juzera.. time je ta želja nerealna, tj upravo suprotno je stvarnost.

Upravo to.

 

Nije toliko teško napravit svoj sustav kao što nam govore. ( sve je lakše, kako idemo dalje,

)

 

kako idemo dalje  moraš znati sve više toga da bi bio produktivan, a onda je lakše napravit svoje od nule.

 

Keep it simple.

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.1.2022 12:45 (File32).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-tko kaže da je nešto ovisno o nečemu? .. tj početno pitanje ne daje takav info, dok se danas podrazumijeva recimo internet, time i browser.. to je konkretna app koja ima svoje requirementse, time ako želiš surfati moraš zadovoljiti te uvjete, if A then B.. uvjet. Treba li osoba brwser? Nevažno, tj ako treba mora zadovoljiti uvjet, ako ne ne treba .. to odlučuje ta osoba, tj ono što radi-koristi na računalu, ne sama želja za nekim 'trajnim' osom jer ne postoji. Osim browsera dodati sve appse koje korisnik koristi na tom imaginarnom računalu, kao što pero kaže, radi i xp.. može i dos, može bilo koji os vječno, jer je soft nepoderiv, dok su requirementsi i kompatibilnost ono što nam određuje što moramo, što ne možemo birati kao boju ikone ili pozadine.. što nije izbor nego uvjet.

 

da, KISS je najbolje pravilo, tad sve radi dok se ne pokvari, no za 'današnja prosječna računala ili korištenje' ne postoji kiss odgovor tko što treba ili ne treba dok su specifične potrebe ipak specifične pa tako peri radi i xp dok je xp ostatku korisnika beskoristan zbog recimo interneta..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Ne, immutable sustavi su upravo to: set it and forget it.

Interesira me ima li itko konkretnog iskustva. 

 Ideja je dobra, ali linux nikad nije zamišljen tako pa imamo nekoliko problema. Prvo i osnovno aplikacije i paketi. Hrpa njih piše po root-u i raznim direktorijima unutar root-a. Driveri isto tako. Njihovo rješenje je koristiti flatpak ili napraviti overlay image. Flatpak kao takav je dobar, ali nije dobar kad trebaš instalirati 10-20 aplikacija od kojih svaka ima drugačije dependency-e. Ponekad aplikacija od par megabajta u flatpak formatu može imati 200-300 pa i više magabajta jer mora povući sve gnome i ostale dependency-e. Treće, ikone i slično će biti problem.

 

Ako ne ovisiš od driverima, ne zanima te kako ti izgleda OS, i okej ti je samo Flatpak, onda će ti biti super.

Nadglednik dina
2 godine
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-tko kaže da je nešto ovisno o nečemu? .. tj početno pitanje ne daje takav info, dok se danas podrazumijeva recimo internet, time i browser.. to je konkretna app koja ima svoje requirementse, time ako želiš surfati moraš zadovoljiti te uvjete, if A then B.. uvjet. Treba li osoba brwser? Nevažno, tj ako treba mora zadovoljiti uvjet, ako ne ne treba .. to odlučuje ta osoba, tj ono što radi-koristi na računalu, ne sama želja za nekim 'trajnim' osom jer ne postoji. Osim browsera dodati sve appse koje korisnik koristi na tom imaginarnom računalu, kao što pero kaže, radi i xp.. može i dos, može bilo koji os vječno, jer je soft nepoderiv, dok su requirementsi i kompatibilnost ono što nam određuje što moramo, što ne možemo birati kao boju ikone ili pozadine.. što nije izbor nego uvjet.

 

da, KISS je najbolje pravilo, tad sve radi dok se ne pokvari, no za 'današnja prosječna računala ili korištenje' ne postoji kiss odgovor tko što treba ili ne treba dok su specifične potrebe ipak specifične pa tako peri radi i xp dok je xp ostatku korisnika beskoristan zbog recimo interneta..

 Današnji OS bi htio biti katica za sve.

 

I zbog toga će uvijek zaostajati za specijaliziranim os-om

 

Prosječni korisnik je osuđen da mora gutati sve što mu serviraju korporacije.

2 godine
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Najveći zajeb u programiranju je kad kažeš : napravit ću ovo sranje univerzalnim.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-ok, što te spriječava da koristiš npr live-boot-installer? bootaš, radi.. ugasiš i kad upališ opet je identično kao kod prvog paljenja? a tko to koristi? -nitko :)

Persistencija podataka i jednostavnost korištenja.

Dakle upravo to i je razlika, jer immutable OS koristiš normalno, dizajniran je za to. Najlakše bi ga opisao kao Android za komp. A tko to koristi?

 

veliki pero kaže...

Jedna od opcija ti je neki od LTS distroa, gdje i dalje dobijas updates, ali uglavnom security/maintenance. Mogucunost da nesto prestane raditi radi nekompatiblinosti je znatno manja. Ako ti ne treba internet, onda moze biti bilo sto. Ja na poslu i dalje imam par Windows XP racunala, na specijaliziranom softwareu i masineriji. Rade zadnjih 15 godina bez problema.

Cak i dalje radi aktivacija Winodws XPa preko telefona.

Ma ne, najnormalniji use case, čak bi i Steam stavljao gore.

Zapravo, očekujem da će SteamOS izaći u tom obliku.

Mislim čak i da sam pročitao negdje da Steam trenutno preporuča Fedoru Silverblue i Steam flatpak za isprobavanje kako će SteamOS izgledati jednom kada izađe... 

 

Entry Point kaže...

Ideja je dobra, ali linux nikad nije zamišljen tako pa imamo nekoliko problema. Prvo i osnovno aplikacije i paketi. Hrpa njih piše po root-u i raznim direktorijima unutar root-a. Driveri isto tako. Njihovo rješenje je koristiti flatpak ili napraviti overlay image. Flatpak kao takav je dobar, ali nije dobar kad trebaš instalirati 10-20 aplikacija od kojih svaka ima drugačije dependency-e. Ponekad aplikacija od par megabajta u flatpak formatu može imati 200-300 pa i više magabajta jer mora povući sve gnome i ostale dependency-e. Treće, ikone i slično će biti problem.

 

Ako ne ovisiš od driverima, ne zanima te kako ti izgleda OS, i okej ti je samo Flatpak, onda će ti biti super.

Istina, čitam kako su HP-ovi driveri tipičan primjer lošeg softvera koji to radi. I to je jedna od ideja, da immutable distribucije budu budućnost, pa da programeri prestanu loše programirati (naravno da se to nikada neće desiti, ali barem da se ukinu neke loše prakse). Osobno to vidim kao glavni smjer daljnjeg razvoja distribucija.

Inače, Silverblue ima dobro riješeno podešavanje sustava, tako da nije baš da ga ne možeš podesiti. Nakon što sve namjestiš što te zanima, snimiš si stanje u novi layer i dižeš ga svaki put nakon toga. Jedino ne znam da li naknadni updatei pregaze customizacije (očekujem da da, inače atomic updates nemaju smisla).

A flatpak i nije toliko veliki problem, jedino je zahtjevan za disk, dok s druge strane rješava gomilu problema.

 

Osim Fedore, ima još i rlxos, on pak uz flatpak koristi i appimage (zapravo je prvenstveno i dizajniran za appimage ako sam dobro skužio), no s tim sam se tek susreo i nemam pojma kako radi i u čemu je sličan odnosno različit od flatpaka.

 

OpenSUSE je pak izbacio MicroOS, o njemu sam najmanje čitao, ali sve je to na istu shemu.

 

I još bi spomenuo ovdje darch skriptu koja je možda nešto bliža persistentnom live sustavu u smislu da čim rebootaš dižeš pripremljeni image, ali sam OS nije zapravo immutable, već funkcionira kao standardna instalacija. No to me ne zanima...

 

Ajde, neka je bar tema malo živnula, makar nakratko :) 

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.1.2022 14:55 (Veliki Brat).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Istina, čitam kako su HP-ovi driveri tipičan primjer lošeg softvera koji to radi. I to je jedna od ideja, da immutable distribucije budu budućnost, pa da programeri prestanu loše programirati (naravno da se to nikada neće desiti, ali barem da se ukinu neke loše prakse). Osobno to vidim kao glavni smjer daljnjeg razvoja distribucija.

Inače, Silverblue ima dobro riješeno podešavanje sustava, tako da nije baš da ga ne možeš podesiti. Nakon što sve namjestiš što te zanima, snimiš si stanje u novi layer i dižeš ga svaki put nakon toga. Jedino ne znam da li naknadni updatei pregaze customizacije (očekujem da da, inače atomic updates nemaju smisla).

A flatpak i nije toliko veliki problem, jedino je zahtjevan za disk, dok s druge strane rješava gomilu problema.

 

Osim Fedore, ima još i rlxos, on pak uz flatpak koristi i appimage (zapravo je prvenstveno i dizajniran za appimage ako sam dobro skužio), no s tim sam se tek susreo i nemam pojma kako radi i u čemu je sličan odnosno različit od flatpaka.

 

OpenSUSE je pak izbacio MicroOS, o njemu sam najmanje čitao, ali sve je to na istu shemu.

 

I još bi spomenuo ovdje darch skriptu koja je možda nešto bliža persistentnom live sustavu u smislu da čim rebootaš dižeš pripremljeni image, ali sam OS nije zapravo immutable, već funkcionira kao standardna instalacija. No to me ne zanima...

 

Ajde, neka je bar tema malo živnula, makar nakratko :) 

 Ma ideja je super, samo tko će sad natjerati tisuće developera i organizacija da kompletno promjene svoje pakete. Moglo bi se da je linux pod nekom korporacijom pa onda oni fino promjene pravila, a vi ostali se prilagodite kako znate i umijete. Ovako bi trajalo 100 godina. Ali živi bili pa vidjeli.

Nadglednik dina
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Veliki Brat kaže...

...

A flatpak i nije toliko veliki problem, jedino je zahtjevan za disk, dok s druge strane rješava gomilu problema.

 

Osim Fedore, ima još i rlxos, on pak uz flatpak koristi i appimage (zapravo je prvenstveno i dizajniran za appimage ako sam dobro skužio), no s tim sam se tek susreo i nemam pojma kako radi i u čemu je sličan odnosno različit od flatpaka.

...

 Ma ideja je super, samo tko će sad natjerati tisuće developera i organizacija da kompletno promjene svoje pakete. Moglo bi se da je linux pod nekom korporacijom pa onda oni fino promjene pravila, a vi ostali se prilagodite kako znate i umijete. Ovako bi trajalo 100 godina. Ali živi bili pa vidjeli.

 

3 su de facto standarda za kontejnerske (sandboxed) desktop appove:

AppImage, Flatpak i Snap. (OK tu su i Docker itd ali kao "VM-alike app servisi")

Flatpak i Snap su zamišljeni za pokupit sa "centralnih" repozitorija softa (odn. kroz soft manager modernih distri), a AppImage je pak više "indie", odn. apps nemaju zajednički main repo (odn. osim spomentutog rlxosa; još samo Pop!_OS radi na default launcheru iirc).
AppImage je jedan fajl, što će reć dl-daš samo 1 fajl; drag and drop di oćeš; klikneš - radi.

(dodatni user settings je obično pod home/.config/appimage i  - ugl. nepotrebno, bar kako je zamišljeno)
AppImage je uvijek jedan komprimirani fajl, bez dodatnih kernel / sys servisa; nema instalacije i može se pokrenuti i offline.
Zbog toga, bar teoretski, AppImage su najmanji fajlovi i najbrže se startaju (bez keširanja).


Friški, zgodan primjer u praksi - Flameshot:

(Mint MATE 20.2 == Ubuntu Linux 20.04)


Flameshot "klasik" .deb / iz Soft Managera mi je nešto starija verzja (0.6.0) ali je samo 1,2MB;

Flameshot Flatpak iz Soft Managera (v0.10.1, stable - skoro pa zadnja verzija) je "834MB download, 2,8GB disk space required" 

("upgradable na 0.10.2 stable" - nisam probao niš od tog, moguće)

 

Flameshot Snap iz Snap Storea (v0.10.1, stable) je "installed 82,7 MB", ali je skinuo bar još 300MB pride!

Točnije, bar 402MB - ili:

samo 2 jadna appsa + "dućan" (Flameshot, Audible i SnapStore) su mi zajedno maznuli 1,3GB!

(btw: OpenAudible .deb je 8MB, .AppImage 114MB; Amazonov Audible snap  - min. 294MB!)

(Flameshot Snap je "upgradable na 0.10.2 stable" - ali tek kad Canonical odobri, znači ništa za sad)

 
 

Flameshot AppImage sa službenog sajta, v0.10.2 (zadnja, stabilna verzija) je 50,1MB.

 

0.10.x verzija ima (baš kao i Win / MacOS verzija) korisne auto-counter brojeve u kružićima za dodavanje na screenshot / npr za označavanje koraka za upute ili za redoslijed čitanja... stara verzija to nema.

0.10.2 verzija ima fixano "Wayland issues" za capture (samo za Gnome 41; za KDE još nije fixano ali radi i "stari" capture pa još nije frka).

Tako da upgrade ima smisla, makar nije neophodan. 

U ovom slučaju je AppImage optimalan kompromis.

Nadodajmo još da je Snap praktički Canonicalov "trojanski konj" (kao što je to lijepo Clem opisao), pa ako nisi prisiljen zbog onih koji guraju samo Snap apps, poput MS ili Amazona (^ Audible), bolje je zaobići.

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Vezano na temu, osim Flatpak AppImage itd koji povećavaju mogućnost razmjene programa između distri (pa i OSova), još jedna super stvar nadolazi (odn. već je ovdje), koja bitno povećava međukompatibilnost appsova između Linux distri, ali i Linuxa i Unixa:
UsrMerge.
Odnosno, nakon 50 godina, konačni odjeb  /bin vs /usr/bin, /sbin vs /usr/sbin, /lib vs /usr/lib, /lib64 vs /usr/lib64 itd "distro- specific rules".
Kretenski atavizam koji sam doduše i ja davno koristio, kad su cijene i brzine HDDova bile bitno različite...

...s poslijedičnom cijenom mrdanja po install skriptama a često i nemogućnosti pokretanja appsova od druge distre.

 

Ovdje je KISS objašnjenje (/FAQ):
https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/TheCaseForTheUsrMerge/


Zašto to uopće postoji je toliko debilno da su ljudi (a ponajprije birokrati iz Linux Foundation) izmišljali razne "bitne" razloge kao opravdanost; a u stvari je riječ o

You know how Ken Thompson and Dennis Ritchie created Unix on a PDP-7 in 1969?

Well around 1971 they upgraded to a PDP-11 with a pair of RK05 disk packs (1.5 megabytes each) for storage.

When the operating system grew too big to fit on the first RK05 disk pack (their root filesystem) they let it leak into the second one, which is where all the user home directories lived (which is why the mount was called /usr). They replicated all the OS directories under there (/bin, /sbin, /lib, /tmp...) and wrote files to those new directories because their original disk was out of space.

When they got a third disk, they mounted it on /home and relocated all the user directories to there so the OS could consume all the space on both disks and grow to THREE WHOLE MEGABYTES (ooooh!).

http://lists.busybox.net/pipermail/busybox/2010-December/074114.html

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.1.2022 15:13 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

kranje besmisleno govoriti o megabajtima-futprintu neke apps (uz redundanciju sys-dllova ili smeća, dodataka kao font, ikone, theme, templatei itd..), postoje dvije filozofije, minimalno ili maximalno tj realnost je nešto između, tj ne može manje od nula a ne može ni neogračičeno-veliko, nešto kao praktično-manipulativno-upotrebljivo, pa je to recimo u dućanu kilogram kruha, dužina neke drvene letve koju moramo nositi i sl.. (ista fizička ograničenja vrijede univerzalno pa i za rad računala, npr raspoloživ ram, medij kao flopy-cd-dvd.. i problem baratanja nečim (pre)velikim, primjer, u maloprodaji neće biti veća krumpira od 100kg jer prosječna osoba to ne može nositi.. efektivno-neupotrebljivo mada je to banalna stvar-krupmpir, pa se pakira po recimo 20kg.

 

-hoće li app biiti čista app, bez sys-dllova? modularnost? ažuriranje? ili će biti mastadont-monolitno? manji dijelovi znače lakše održavanje pojedinog dijela i istovremeno ovisnost-kompatibilnost, pa danas praktički sve apps imaju svoj requirements npr ne samo koji os od win-lin-mac nego verzija tj ovisnost o distri tj onom što je ekšli distra, nakupina sys-dllova na jednom mjestu dok apps koristi po potrebi.

-canonical, s installa (distre) izbačeno sve što nije njegovo ili foss, ne želi ovisnost-licence npr ms-font, kokek.. pa to juzer mora ako želi-treba dodati sam, dok recimo mint to ima outofbox. Što je bolje? ne postoji bolje, dvije različite filozofije s različitim razlozima a jedini kriterij je radi li app kako treba pa tek tad izbor recimo boje podloge pozadine ili kriterij koliko što zauzima kao install-apps ili koliko resursa traži u radu pri čemu danas i mobač ima više gb na raspolaganju dok je već desetljeće minimum za računalo 4gb.. i prosječna app traži od 2gb naviše, igre recimo 8+ itd.. i većina računala to zadovoljava pa je besmisleno govoriti o megabajtima ili futprintu.

 

-kompatibilnost? može se sve.. može app raditi na bilo kojem osu, verziji uz uvijet da postoji odgovarajući hw+driver tj poveznica tj moderan os, za razliku od npr dos-a koji nema pomoć recimo registrija..

-primjer npr igra minecraft, app koja ista-identična može raditi na bilo čemu ako ima zadovoljene requirementse, opengl, cpu, vga.. sama app je u svom folderu i koristi javu kao multiplatformsko riješenje, radi, pod win-lin-macos.. običan copy-paste i pokrene se app-launčer ili ono što pod win nazivaju .exe .. nemaš javu, ne radi, imaš javu radi, ogl 1.2+ itd ili starija verzija ako hw ne podržava tj nema requirementse novijih.. to je to, app-radi, najmanje je važan os.. ili koliko zauzima tj opet ista stvar-kriterij, jer je sama igra (ili bilo koja app te klase) zanemarivo mala tj juzer-gejmer će daleko više zauzeti dodatcima-modovima ili savegameom nego što je to sama app-igra. Office paketi su već godinama u gabaritu cd-dvd ne treba više ali ako žele mogu dodati npr sličice.. i zauzeti x-puta više realno nepotrebnim dodatkom, osim kad je potreban tj ovisi što se radi pa onaj tko recimo radi neki design ima stotine-tisuće fontova, stock slika itd. i to mu je potrebno-posao, dok je ostalima dovoljno par fontova da bi nešto natipkali i isprintali par puta godišnje.. koliko pri tome zauzme recimo word? -nevažno.. do te mjere da se u većini novih appsa ne nudi izbor installa pojedinih appsa office paketa ili dodataka dok distre linuxa u pravilu dođu s predinstaliranim ili live na installeru koji je na prosječnom stikiću 4-8gb kapaciteta.. radi. Nitko ne postavlja pitanje koliko mb zauzima.

 

-održavanje je nešto sasvim drugo.. tj popularan dll-hell tj kako vrijeme ide tako se sve u idealnoj distri (nakupini softa koja radi super) polako mrvi, jer je sve ovisno o sys-dllovima-povezano, svaka app, tetris, whatsap, office, minecraft.. i traže nadogradnje koje tad moramo obaviti i s onom app koja ne traži ali će postati problem ako joj ponudimo noviji dll kojeg ne zna koristiti i tad i tu app moramo nadograditi, jedno pogura drugo.. i kroz par godina imamo veselje tj taman dok dođe idući lts primjerak pa je opet sve u skladu i idili neko vrijeme (uz moguće veće zakrpe-fixove kad se desi incident pa se taj period skrati..).

 

-konzumerizam, ako ga prevedemo linker-kompajlerom na jezik softa to ispada da je soft potrošan ili kratkoročan.. mada je teoretski vječan-nepoderiv. Lakše (optimalnije) je tad uzeti čistu novu distru nego se navlačiti s pojedinim apps-updateom-fixom.. a koliko zauzima? -radi, to je to.. u slučaju da računalo nema dovoljno resursa, tad je to računalo beskorisno za današnje potrebe prosječnog korisnika tj može za izuzetke tj specifične slučajeve.. no većina je većina a izuzetak-izuzetak i onaj tko ima takav kriterij-izuzetak nije 'relevantan' tj to vrijedi samo za takav slučaj, za ostale klik-next i važno da radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
snap i flatpak su mi se pokazali iznimno korisnima i koristim ih kad trebam. Štoviše, imaju prednosti nad neredom koji se zove .deb, .rpm i slično

Želim koristiti računalo, a ne trošiti svoje vrijeme oko toga koji je format kojem fanboju najbolji. Trebam nextcloud? snap install nextcloud. Gotovo. Baš imam vremena se zajebavat ručno to instalirati. Golang? Snap install golang --clasic. Gotovo. I tako dalje. Nek se sa ručnim instalacijama i ostalim pizdarijama zajebavaju njubovi i bradati hipiji.
Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.1.2022 18:19 (Entry Point).
Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
snap i flatpak su mi se pokazali iznimno korisnima i koristim ih kad trebam. Štoviše, imaju prednosti nad neredom koji se zove .deb, .rpm i slično

Želim koristiti računalo, a ne trošiti svoje vrijeme oko toga koji je format kojem fanboju najbolji. Trebam nextcloud? snap install nextcloud. Gotovo. Baš imam vremena se zajebavat ručno to instalirati. Golang? Snap install golang --clasic. Gotovo. I tako dalje. Nek se sa ručnim instalacijama i ostalim pizdarijama zajebavaju njubovi i bradati hipiji.

 

čitam ovo... i onako.... brada je tu... :))))

NULL!=NULL
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Samo ti fali hipi dio? 😁
Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
snap i flatpak su mi se pokazali iznimno korisnima i koristim ih kad trebam. Štoviše, imaju prednosti nad neredom koji se zove .deb, .rpm i slično

Želim koristiti računalo, a ne trošiti svoje vrijeme oko toga koji je format kojem fanboju najbolji. Trebam nextcloud? snap install nextcloud. Gotovo. Baš imam vremena se zajebavat ručno to instalirati. Golang? Snap install golang --clasic. Gotovo. I tako dalje. Nek se sa ručnim instalacijama i ostalim pizdarijama zajebavaju njubovi i bradati hipiji.

 

Ma je, sve ima smisla za nešto. U Gimpu su nešto syebali, neki filteri mi nisu radili, pa probaj ovo-ono... proradi nešto, zbloka nešto drugo.

Tak da sad imam dvije verzije, jedna 2.10.18 i jedna 2.10.22 (appimage). U jednoj mi rade neke stvari u drugoj druge, nije greda - za ove neke spec, koristim drugu verziju...

 

Ja to isto sve koristim (ok snap samo kad moram), ali prvo probam appimage jer s tim imam najbolja iskustva. Ako ga nema ili ne radi, probam flatpak.

Snap je valjda ok ako ga puno koristiš, jer njegov dupli (virtualni) file sustav i interne dependencies  vremenom prestaju biti toliko redudantni, odn. aplikacije mastodonti.
Ali samo za male aplikacije (one bez gro dependencies) je glupost - primjer gore, flamestone gdje ti 1,5mb naraste na pola 400mb (snap) odn, 2800mb (flapak).

Evo ti još jedan primjer: Photoflare, klon PhotoFiltre, odn. pristojna zamjena za MS Paint: na svim platfomama (win, lin, mac) je oko 2MB (klik iz soft managera ili apt-get ppa). Flatpak verzija je 5 do 50 puta veća, ovisi o ... bog te pita čemu.


Bitno je da ako želiš testirati dvije verzije istog programa, već s nekim banalnima ne možeš imati paralelno isti program (mislim uvijek možeš ali je pain in the ass); s ovim sandbox apps staviš ih i 10 za usporedbu (ako ti treba)... i ako nije baš svaka 20gb (a nepotrebno) :D

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice