Spajanje više ventova na jedan molex

poruka: 29
|
čitano: 11.210
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

Pozdrav! Imam 2 Arctic Cooling F8 PWM venta koja sam namijenio za ispuh i jedan Sharkoon System Fan (Silent) za upuhivanje.

Ovaj PWM ću zanemariti (jer mi je 4-pin konektor na matičnoj rezerviran samo za CPU fan), pa ću u spoju na 3-pin izostaviti plavu žičicu.

Mogu li sva tri venta spojiti na jedan molex pomoću ova 3 adaptera?

Koliko se uopće smije ventova priključiti na jedan slobodan molex, a da svi vrte full brzinom?

 

Hoće li molex svim ventovima propuštati 12 V?

 

 

P.S. Moje napajanje ima samo 2 molexa, a jedan već napaja DVD pogon, pa mi je ostao drugi za sve ventove.

 

 

Hvala!!!

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.7.2011 22:34 (diskDEfragmenter).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

Probaj,nista te ne kosta.Nisu ventovi veliki potrosaci pa mislim da bi trebalo radit bez ikakvih problema.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011 Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
diskDEfragmenter kaže...

Pozdrav! Imam 2 Arctic Cooling F8 PWM venta koja sam namijenio za ispuh i jedan Sharkoon System Fan (Silent) za upuhivanje.

Ovaj PWM ću zanemariti (jer mi je 4-pin konektor na matičnoj rezerviran samo za CPU fan), pa ću u spoju na 3-pin izostaviti plavu žičicu.

Mogu li sva tri venta spojiti na jedan molex pomoću ova 3 adaptera?

Koliko se uopće smije ventova priključiti na jedan slobodan molex, a da svi vrte full brzinom?

 

Hoće li molex svim ventovima propuštati 12 V?

 

 

P.S. Moje napajanje ima samo 2 molexa, a jedan već napaja DVD pogon, pa mi je ostao drugi za sve ventove.

 

 

Hvala!!!

Mozes 100% jer Ventovi netrebaju veliku struju. Svaki ce dobit 12V uz mozda sitno odstupanje napona. No sve ovisi o napajanju.

 

 

Ono boldano: A kako ti se onda napaja HDD? SATA?

 

 

Forum: http://www.elite7hackers.byethost16.com/
13 godina
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

Ima lc green giant 460 koji tu konfu drzi u malom prstu,napajanje je u rangu xfx 450-tke.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011 Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
zoharbizo kaže...

Ima lc green giant 460 koji tu konfu drzi u malom prstu,napajanje je u rangu xfx 450-tke.

To napajanje ce mu vrtit i 10 ventova bez problema {#}

Forum: http://www.elite7hackers.byethost16.com/
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.7.2011 2:30 (xZero).
13 godina
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

Vrtilo bi i 10,nisi treba ispravljat.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011 Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
zoharbizo kaže...

Vrtilo bi i 10,nisi treba ispravljat.

A mislio sam da sam malo pretjero :D

Forum: http://www.elite7hackers.byethost16.com/
13 godina
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
diskDEfragmenter kaže...

Pozdrav! Imam 2 Arctic Cooling F8 PWM venta koja sam namijenio za ispuh i jedan Sharkoon System Fan (Silent) za upuhivanje.

Ovaj PWM ću zanemariti (jer mi je 4-pin konektor na matičnoj rezerviran samo za CPU fan), pa ću u spoju na 3-pin izostaviti plavu žičicu.

Mogu li sva tri venta spojiti na jedan molex pomoću ova 3 adaptera?   -1.)

  Koliko se uopće smije ventova priključiti na jedan slobodan molex, a da svi vrte full brzinom?   -2.)

 

Hoće li molex svim ventovima propuštati 12 V? -3.)

 

 

P.S. Moje napajanje ima samo 2 molexa, a jedan već napaja DVD pogon, pa mi je ostao drugi za sve ventove.

 

 

Hvala!!!

  1. - Da, naravno da mogu.

  2. - ne bih znao točnu brojku, ali moglo bi se više njih bez ikakvih problema...

  3. - Da, svim ventovima će propuštati 12V.

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
Caesar et Brutus kaže...
diskDEfragmenter kaže...

Pozdrav! Imam 2 Arctic Cooling F8 PWM venta koja sam namijenio za ispuh i jedan Sharkoon System Fan (Silent) za upuhivanje.

Ovaj PWM ću zanemariti (jer mi je 4-pin konektor na matičnoj rezerviran samo za CPU fan), pa ću u spoju na 3-pin izostaviti plavu žičicu.

Mogu li sva tri venta spojiti na jedan molex pomoću ova 3 adaptera?   -1.)

  Koliko se uopće smije ventova priključiti na jedan slobodan molex, a da svi vrte full brzinom?   -2.)

 

Hoće li molex svim ventovima propuštati 12 V? -3.)

 

 

P.S. Moje napajanje ima samo 2 molexa, a jedan već napaja DVD pogon, pa mi je ostao drugi za sve ventove.

 

 

Hvala!!!

  1. - Da, naravno da mogu.

  2. - ne bih znao točnu brojku, ali moglo bi se više njih bez ikakvih problema...

  3. - Da, svim ventovima će propuštati 12V.

 

A padovi napona?

Forum: http://www.elite7hackers.byethost16.com/
13 godina
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
xZero kaže...
Caesar et Brutus kaže...

  1. - Da, naravno da mogu.

  2. - ne bih znao točnu brojku, ali moglo bi se više njih bez ikakvih problema...

  3. - Da, svim ventovima će propuštati 12V.

 

A padovi napona?

  Govorio sam okvirno, ali tako je, imat će sitne padove napona... Ništa značajno, ne mora se brinuti zbog toga.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
zoharbizo kaže...

Probaj,nista te ne kosta.Nisu ventovi veliki potrosaci pa mislim da bi trebalo radit bez ikakvih problema.

Snaga tipičnih 1500 rpm ventilatora za kućište kreće se oko 2-5 W (dakle zahtijevaju par stotina mA struje) ovisno o veličini ventilatora, dodatnim ledicama, ... - neće biti problema. Što se tiče pada napona, njega se može zanemariti - jedina posljedica je smanjena brzina ventilatora, ali je pad toliki da se neće ni primijetiti - na 12V liniji, moderna napajanja isporučuju desetke ampera.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.7.2011 12:10 (hrx).
14 godina
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
xZero kaže...

 

 

Ono boldano: A kako ti se onda napaja HDD? SATA?

 

 

Da, HDD mi je preko SATA.

 

Evo danas sam spojio ventove, ali mi jedan mali Artic Cooling kojeg sam spojio kao drugog u lancu ne radi. Probao sam ga spojiti i na DVD, ali se uopće ne vrti (možda je neispravan), pa sam ga izvadio.

 

Dakle, ostao sam na 12cm Sharkoon-u za upuh i na jednom 8cm AC-u za ispuh. Prvi ima mislim max. 1000 okr/min, a mali 2000, tako da sam svejedno donekle izjednačio protok (obzirom da i napajanje ispuhiva). Temp. čipseta mi se smanjila sa 46 na 39°C.

 

Ovo sam sve napisao da budem siguran u jednu stvar: trebam li svejedno dodati drugi mali vent ili je ovako u redu?

16 godina
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
diskDEfragmenter kaže...
xZero kaže...

 

 

Ono boldano: A kako ti se onda napaja HDD? SATA?

 

 

Da, HDD mi je preko SATA.

 

Evo danas sam spojio ventove, ali mi jedan mali Artic Cooling kojeg sam spojio kao drugog u lancu ne radi. Probao sam ga spojiti i na DVD, ali se uopće ne vrti (možda je neispravan), pa sam ga izvadio.

 

Dakle, ostao sam na 12cm Sharkoon-u za upuh i na jednom 8cm AC-u za ispuh. Prvi ima mislim max. 1000 okr/min, a mali 2000, tako da sam svejedno donekle izjednačio protok (obzirom da i napajanje ispuhiva). Temp. čipseta mi se smanjila sa 46 na 39°C.

 

Ovo sam sve napisao da budem siguran u jednu stvar: trebam li svejedno dodati drugi mali vent ili je ovako u redu?

Kolko ja vidim tvoja maticna ploča ima više 3Pin konektora, za ventilatore zeleno oznaceno ak se ne varam i ak dobro vidim pa spoji na to taj AC ventilator od 8cm jer on i ima 3pin konektor kaj drugo.{#}

http://www.reliastream.com/cast/start/niorozco/
13 godina
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

Cini mi se da ima 4,desni kut dolje odma pored oznacenoga,4 pin.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011 Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
zoharbizo kaže...

Cini mi se da ima 4,desni kut dolje odma pored oznacenoga,4 pin.

Ma kakvi! Moja ploča je Asus P5B Deluxe. Ima dva 3-pin priključka + jedan 3-pinski priključak za PSU vent.

 

Moja dva AC-a su 4-pin PWM ventovi, pa sam ih spojio preko 3-pin adaptera na molex (izostavio 4. pin gdje je plava živa), ali jedan od njih ne radi, a u istom su spoju.

 

Ali kažem, dobro je ovako kako je, samo me zanima hoće li možda škoditi što nemam iza dva venta, nego samo jedan?

13 godina
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

Ako su pale temperature ne vidim zasto bi skodilo.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011 Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
zoharbizo kaže...

Ako su pale temperature ne vidim zasto bi skodilo.

Baš sam se nespretno izrazio. Trebao sam reći: hoće li biti puno lošije bez da imam dva venta iza s obzirom na to da jedan veliki vent upuhuje...

13 godina
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

Nece,bolje ista nego nista.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011 Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
diskDEfragmenter kaže...
zoharbizo kaže...

Cini mi se da ima 4,desni kut dolje odma pored oznacenoga,4 pin.

Ma kakvi! Moja ploča je Asus P5B Deluxe. Ima dva 3-pin priključka + jedan 3-pinski priključak za PSU vent.

 

Moja dva AC-a su 4-pin PWM ventovi, pa sam ih spojio preko 3-pin adaptera na molex (izostavio 4. pin gdje je plava živa), ali jedan od njih ne radi, a u istom su spoju.

 

Ali kažem, dobro je ovako kako je, samo me zanima hoće li možda škoditi što nemam iza dva venta, nego samo jedan?

Pa onda spoji taj AC ventilator na jedan preostali slobodan 3pin konektor, ak ga imaš na maticnoj ploci nema veze kaj AC 8cm vent ima 4pin konektor svejedno se može spojit na 3pin itekak.{#}

 

Ja ovak na toj matičnoj ploči za koju nisi navel odma točno ime, pa si napravil zbrku vidim više konektora a kakav je koji vidim kod samo dva precizno ili tri ali ih vidim dost itekak CPU 4pin konektor crveno oznaceno ne racunam normalno.{#}{#}

http://www.reliastream.com/cast/start/niorozco/
11 godina
neaktivan
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

Izvinite ja bih da pitam za svoju maticnu gigabyte m56s-s3 koliko na nju ide ventilatora jedan za CPU i koliko jos jer nemam nijednog za ispuh niti upuh zraka a vrucine su pa planiram kkupit, imam napajanje 310 W Sto je slabo znam ali nisam pri parama da kupujem i to planiram kupit jos tri venta 8x8 cm pa jeli to moguce :) hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

Oće funkcionirati ako  kupim 2 venta sa muškim molexima(nastavcima) i uštekam ih u 2 ženska molexa ( u napajanje) ?

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.1.2014 19:10 (Dancy147).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Spajanje više ventova na jedan molex

pozdrav svima....kupio sam 4 venta arctic p12 pwm pst 120,i 3 sam spojio jedan na drugoga i uključio u matičnu (h410M K) na Cha fan...i sad su mi ostala još 2 venta,jedan p12 pwm pst,i jedan zalman s ženskom priključnicom...sad bih htio spojiti još ova dva venta,ali ne želim više chain-ati na ova 3 nego bi kupio molex kabel.....https://www.adm.hr/kabel-molex-na-4x2-pin-za-ventilator-03m-delock-83343/64791/product/....pošto nisam nikad s tim radio,da li sam odabrao dobar proizvod i zanima me hoču li moči napraviti to što sam zamislio,još me zanima kamo da opče priključim taj molex???  jel ide na matičnu,ili moram nači odgovarajuči kabel iz napajanja...probao sam naći na netu,ali očito sam tuljan za te stvari :)  

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
bertRo92 kaže...

pozdrav svima....kupio sam 4 venta arctic p12 pwm pst 120,i 3 sam spojio jedan na drugoga i uključio u matičnu (h410M K) na Cha fan...i sad su mi ostala još 2 venta,jedan p12 pwm pst,i jedan zalman s ženskom priključnicom...sad bih htio spojiti još ova dva venta,ali ne želim više chain-ati na ova 3 nego bi kupio molex kabel.....https://www.adm.hr/kabel-molex-na-4x2-pin-za-ventilator-03m-delock-83343/64791/product/....pošto nisam nikad s tim radio,da li sam odabrao dobar proizvod i zanima me hoču li moči napraviti to što sam zamislio,još me zanima kamo da opče priključim taj molex???  jel ide na matičnu,ili moram nači odgovarajuči kabel iz napajanja...probao sam naći na netu,ali očito sam tuljan za te stvari :)  

 uzmeš ovako nešto - link, za par dolara i onda povežeš ako hoćeš i 10 ventova na jedan priključak na matičnoj, jer s tim kontrolerom od matične samo uzimaš signal za brzinu vrtnje, dok se napajanje ventova spaja preko molexa ili sata priključka na psu

time nećeš preopteretit priključak na matičnoj, a opet će ti se ventovima regulirati vrtnja ovisno o temperaturi

ali to ti je sve napotrebna zajebancija za tvoje komponente, sa tri venta na jednom priključku matične si siguran, a i sasvim su ti dovoljni za propuh

 

ja imam dosta topliji procesor i grafu i tri venta na kućištu su mi sasvim dovoljna za hlađenje, i to ograničena na maksimalnih 900rpm zbog buke

2 godine
neaktivan
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex

Da istina kao što kažeš da ne kompliciram s dodatnim stvarima i ulazim u dodatne troskove...ali situacija je da imam loše neprozračno kučište,i rx 570 8 gb koja je poznata po visokim temperaturama...znaci na taj priključak cha fan sam stavio 3 p12 pwm pst venta,i stavio bih jos toga ipak za ispuh...jesi li upoznat s naponom opcenito na maticnoj ploci...u manualu ventilatora pise da nebi bilo pametno staviti vise 5 komada na jednu uticnicu u maticnoj jer vecinom imaju 1 amper...misliš li da bi mogao piknut još toga 4. bez nekih komplikacija?? Ipak ih je manje nego je preporuceno u manualu, a nemogu nigdje naci za H410M K koliki je maximum?? Pise na kutiji venta da uzima 0.08 A ,što je pomnoženo s 4 daleko manje od 1 Ampera

11 godina
online
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
bertRo92 kaže...

u manualu ventilatora pise da nebi bilo pametno staviti vise 5 komada na jednu uticnicu u maticnoj jer vecinom imaju 1 amper...misliš li da bi mogao piknut još toga 4. bez nekih komplikacija?? Ipak ih je manje nego je preporuceno u manualu, a nemogu nigdje naci za H410M K koliki je maximum?? Pise na kutiji venta da uzima 0.08 A ,što je pomnoženo s 4 daleko manje od 1 Ampera

 ako je tako preporučio sam arctic, onda bi trebalo biti sigurno 

a ovih 0.08a mogu mačku o rep objesit, to je možda za održavanje brzine (iako i to sumnjam jer su kod drugih proizvođača najmanje dvostruke vrijednosti), ali kod pokretanja s nule to je sigurno dosta više

 

ma gledaj, ta tvoja grafa nemere proizvest više topline od moje, eventualno može biti lošije hlađenje, pa joj treba više zraka i tu su ti bitni prednji ventovi koji pušu hladni zrak u nju

ali onda nemaš koristi od više odvodnih ventova, odnosno od tog četvrtog kojeg bi stavio za ispuh jer i ovaj jedan bi trebao sasvim dovoljno ispuhivati da ti se ne nakuplja bogzna kakva temperatura u kućištu

u krajnjem slučaju, ako grafa ima loše hlađenje nakon dva venta koji pušu u nju nema puno koristi od ostalih, koliko ih god stavio

 

btw. - koji je model grafe i kolike su ti temperature u gejmanju?

2 godine
neaktivan
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex

Grafa je rx 570 8 gb koja je poznata po visokim temperaturama i loše izvedenom hlađenju..a kučište neprozracno, zalman s3...vidio sam cak i formulu za izračun ampera, W x V i dobijem ampere,izracunao to i dalje izlazi 0.08,ali kako si i sam rekao da moze biti i duplo od predviđenoga (0.16 ampera) pa neka je i 20 ampera,po takvome nebi smjelo biti problem dopojiti jos četvrtoga gore za ispuh...kod gejmanja prije instalacije 3 venta sam imao cca 75° na bf4, i stalnih 89° na bf 2042 i bf5...sad nakon instalacije 3 venta imam bf 2042 cca 80° i isto toliko možda koji supanj manje na bf5, znaci snizio sam temperaturu skoro za 10°...zato sam mislio staviti jos jedan ispuh pa da vidim hoce li pasti jos temperatura za koji stupanj

11 godina
online
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
Probaj, ali neće ti tu biti velike razlike. Najveću razliku si već dobio zbog dotoka hladnog zraka direktno na grafu, ovaj četvrti vent bi ti bio ispuh i jedino bi vidio razliku u slučaju da onaj vent koji imaš na ispuhu ne uspijeva izbaciti vrući zrak i da ti u kućištu zbog toga raste temperatura.
A to ne vjerujem jer kod mene jedan vent bez problema izbaci svu toplinu koju stvaraju i jači potrošači o tvojih. Kod mene se razlika osjeti ne kad pojačam zadnji vent sa 900 na 1500 koliko može, nego kad skinem prednji filter i pojačam prednje ventove - tad grafi osjetno padne temperatura jer dobiva više hladnog zraka
2 godine
neaktivan
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex

Ako misliš da nebi ništa dobio s tim necu ni pokušavat da ne izgori nešto, a kazes i sam da imaj jace komponente i da je dovoljno to što imaš/imam...jedino ču probati nači za kupiti neku zaštitnu mrežu protiv prašine,da bi skinuo prednju plastiku,jer boze moj zatvorena do amena,jedva da zrak ide...da bi skinuo prednju plastiku i zaljepio neku kvalitetnu mrezu ako to opce postoji

3 godine
offline
Re: Spajanje više ventova na jedan molex
bertRo92 kaže...

Ako misliš da nebi ništa dobio s tim necu ni pokušavat da ne izgori nešto, a kazes i sam da imaj jace komponente i da je dovoljno to što imaš/imam...jedino ču probati nači za kupiti neku zaštitnu mrežu protiv prašine,da bi skinuo prednju plastiku,jer boze moj zatvorena do amena,jedva da zrak ide...da bi skinuo prednju plastiku i zaljepio neku kvalitetnu mrezu ako to opce postoji

 Uzmeš si Noctua FCB-10-4 Fan connector board 4pin 10 fans-imaš u ADM-u,samo moraš zalemit par žičica

Druga stvar,ako te muče temperature grafe naruči si Accelero Twin Turbo III-probaj nač ako još ima na lageru pa si naruči direktno od njih ili neki drugi koji ti paše na grafu-vrhunska stvar(gotovo nečujno hlađenje a temperature če ti skinut i to pošteno) 

I ako si nezadovoljan kučištem,uzmi si neko drugo..Ako si na nekom Budget build-u preporučam ti Zalman T7,jako prozračno kučište za malo novaca

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice