Rudarenje - može li biti isplativo izdvojena tema

poruka: 2.518
|
čitano: 727.891
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
dax-lax kaže...
Koristim gminer 3 dana i već mi je 2 puta out of memory. Gpu je 3070, komp 16gb rama, virtual je 24GB. Kaj mu fakat to nije dosta? Ima još netko problema s time?

Brijem da mi i ethermine krivo pokazuje zaradu. 45 dolara u ta 3 dana nije moguće s 3070

 Ja koristim trex mjesec dana i nikad nijedan problem.

13 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Nije ni excavator imun na to jer mi se i na nicehashu to desilo, ali sveukupno 2 puta u 2 mjeseca pa ne zamjeram. Sad sam još povećao page file pa će vrijeme pokazati da li je dosta. Morat ću izmajnat ipak na nicehashu do 0.001 btc kako bi mogao izvdadit pare van pa tek onda nastavljam na ethermineu
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Power 66%
Temp limit 68
Core clock +150
Mem + 700

AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.3.2021 15:44 (volegradele).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

meni daje 30,49 sa +50/+500/na 60% a vuče 107w

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.3.2021 16:24 (miki_the_pirat).
14 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Imam priliku kupit 6900 xt. Koje napajanje bi trebao uzet za 5700xt i 6900xt?

Pametan čovjek primjećuje sve. Glup za sve ima poneku zamjerku.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
@miki_the_pirat

118 W je meni!
AUDIOFIL
14 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Sretno nam svima, pandorina kutija je otvorena.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
volegradele kaže...
@miki_the_pirat

118 W je meni!

 ma varira sve to... čak i W... evo meni danas cijeli dan kopaju 25-35-ak Mh/s (accepted speed) a udaraju skoro 70 zajedno.... ma tko će ga znat više... nikako polovit to sve. Nezz jel isto tako kad si na ethermine poolu (jel varira toliko). Nekad prebaci i 80 accepted (evo sad 90,96)... nemam pojma.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.3.2021 21:32 (miki_the_pirat).
14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
dax-lax kaže...
Koristim gminer 3 dana i već mi je 2 puta out of memory. Gpu je 3070, komp 16gb rama, virtual je 24GB. Kaj mu fakat to nije dosta? Ima još netko problema s time?

Brijem da mi i ethermine krivo pokazuje zaradu. 45 dolara u ta 3 dana nije moguće s 3070

 

To se ne bi trebalo nikada događati, ne bitno koliko imaš memorije na kompu ili na gpu. Ili nešto nije dobro podešeno u mineru ili trebas jos malo tunati gpu na afterburneru, mozda malo smanjiti vram clock ili slično..

13 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Tražeć odgovor na taj problem, naletio sam na jako puno istih upita i uvijek je savjet bio u povećanju page file-a. Kažem, tek trebam provjeriti hoće li se to sad dešavati nakon uštimavanja
8 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Pozz,
Posto imam 3070 grafu razmisljao sam mozda da preko nicehash rudarim kada nista ne radim na komp. Sada zanima me kada se zaradi odredena svota novca kako se to dalje moze prebaciti na racun banke/paypal.
Kiky
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Na NiceHash napravis Euro wallet sa kojeg prebacis na debitnu. Za Paypal nisam siguran da li mozes sa NiceHash.

14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Ovo s virtualnom memoriom i ja sam to bio drk. I namjesto, da bi mi se na kraju rdr2 rusio jer nema dovoljno virtualne mem.. Na kraju sam renstall win.. E sad phoenix sam nekako drz nedaj namjestio. Al TRM nema sanse da proradi..
R33mba#2892
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
R3nchi kaže...
Ovo s virtualnom memoriom i ja sam to bio drk. I namjesto, da bi mi se na kraju rdr2 rusio jer nema dovoljno virtualne mem.. Na kraju sam renstall win.. E sad phoenix sam nekako drz nedaj namjestio. Al TRM nema sanse da proradi..

 Mogu reći da za sad nisam imao ni jedan memory error nakon dodavanja virtualne. Nakeljio je na hdd da ne zauzimam nepotrebno ssd memoriju. Kažem, za sad dela.

14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
I meni je sve glatko radilo, do prvog pokretanja rdr2. Al ko zna sta sam ja jos shebo..

AL SAd bar imam ciste w10 gore.

, 😂😂
R33mba#2892
14 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Naravno, pogotovo meni koji sam RX580 kupio za 1000kn na crnom petku pred 2 god, a prodao jučer za 3000kn. :) 

School for money!
 
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Kakva je procedura za prebacivanje sa crypto.com na devizni račun i može li se to bez uzimanja kartice? Može li se preaciti i na paypal?

Još se dvoumim za plavu karticu jer sam naišao da je zatvaranje računa 50€ i da postoji nekakva naknada ako se ne koristi godinu dana

 

 

Tnx

 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
MewCore kaže...

Kakva je procedura za prebacivanje sa crypto.com na devizni račun i može li se to bez uzimanja kartice? Može li se preaciti i na paypal?

Još se dvoumim za plavu karticu jer sam naišao da je zatvaranje računa 50€ i da postoji nekakva naknada ako se ne koristi godinu dana

 

 

Tnx

 Jednostavno, prebacite dobitak na FIAT WALLET i onda on je u valuti koju ste odabrali, euro najbolje. Onda idete na opciju transfer pa withdraw i tamo putem europskog SEPA platnog sustava si uplatite na racun, paypal neznam, bez kartice se moze.

 

Pa da, kao svaka normalna banka ako nekoristis racun ti zatvore nakon nekog vremena, 12 mj PBZ npr.

Vamo je 5 eura kazna ako ste neaktivni 12 mj i 50 ako zatvarate racun, barem vam nezatvore racun i neukradu sav saldo koji je na njemu- PBZ npr opet.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.3.2021 23:24 (Ivan Majstorovic).
11 godina
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

može li netko objasnit točno koliko je isplativo sad uzet recimo komp od 30 000kn sa 3090 grafom,pa možda upiknut još jednu takvu polovnu koja bi koštala 18 000kn,po nicehash kaže da donosi oko 550e mjesećno minus 100e otprilike struje,dakle 450e,pa bi se to recimo isplatilo skoro za nekih 12 il koji mjesec više..?jel to dobra računica...?max cifra bi bila trenutna tih negdje 45-48k kn...

 

najbolje je uzet novo,jer dosta se na njusci prodaje nekakvih rigova,al aj ti znaj koliko je to sve okey...?ovako barem ima garancija nekih par godina,mozda i 5...?pa mi ostane barem komp poslije...

 

također ako se razmišlja u tom nekom pravcu,koja je grafa najbolja il kombinacija,naravno ako se može doći do tog,jer je nestasica svugdje,jel 3090,pa mozda 2x tako najbolji izbor il nešto drugo mozda...?i koji procesor,intel il AMD il je to bas nebitno...?

 

i kako se ubacit i tocno koji coin majnat,jel sad koliko sam uspio skuzit,sve majnaju taj etherum,il mozda nesto trece.??

 

jel kad se to namjesti,samo triba radit 24/7 non stop i lova sjeda na taj neki račun koji se napravi...?jesam stagod zaboravio il preskocio mozda...?

 

moze li nekoliko dobrih savjeta po tom pitanju,unaprijed hvala,LP...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
johnyaces777 kaže...

može li netko objasnit točno koliko je isplativo sad uzet recimo komp od 30 000kn sa 3090 grafom,pa možda upiknut još jednu takvu polovnu koja bi koštala 18 000kn,po nicehash kaže da donosi oko 550e mjesećno minus 100e otprilike struje,dakle 450e,pa bi se to recimo isplatilo skoro za nekih 12 il koji mjesec više..?jel to dobra računica...?max cifra bi bila trenutna tih negdje 45-48k kn...

 

najbolje je uzet novo,jer dosta se na njusci prodaje nekakvih rigova,al aj ti znaj koliko je to sve okey...?ovako barem ima garancija nekih par godina,mozda i 5...?pa mi ostane barem komp poslije...

 

također ako se razmišlja u tom nekom pravcu,koja je grafa najbolja il kombinacija,naravno ako se može doći do tog,jer je nestasica svugdje,jel 3090,pa mozda 2x tako najbolji izbor il nešto drugo mozda...?i koji procesor,intel il AMD il je to bas nebitno...?

 

i kako se ubacit i tocno koji coin majnat,jel sad koliko sam uspio skuzit,sve majnaju taj etherum,il mozda nesto trece.??

 

jel kad se to namjesti,samo triba radit 24/7 non stop i lova sjeda na taj neki račun koji se napravi...?jesam stagod zaboravio il preskocio mozda...?

 

moze li nekoliko dobrih savjeta po tom pitanju,unaprijed hvala,LP...

aj da ti ja laički odgovorim koliko sam naučio zadnjih mjesec-dva 

 

teško ti netko može reči isplati li se ili ne, po meni moraš biti svjestan rizika da je to 450 eura trenutno, ali tko zna što će biti nakon srpnja kad navodno dolazi novi "pravilnik" za ETH kojim se smanjuju naknade majnerima za 20-30%. Naravno biti će drugih novčića za majnanje, ali onda u startu zaboravi nekakvu zaradu. Iskreno po meni je ionako bolje čuvati to što se izmajna, pa tko zna koliko će kasnije vrijediti. Ti sad gledaš tih 450 eura prema trenutnoj cijeni ETH, ali ako on ode gore onda će i taj iznos biti veći ukoliko čuvaš ETH u walletu.

 

Ako si ionako mislio kupiti taj komp i biti će ti od koristi onda se nemaš što misliti, ali ako ti je to sad isključivo investicija za majning onda razmisli, mada je po meni to i dalje isplativo čak i po ovim ludim cijenama hardwarea.

 

Ove rigove što sam ja slagao računica mi kaže da će se isplatiti kroz 5-6 mjeseci, no to je bilo nekad kad su cijene bile normalnije. Meni je to bilo ok pa sam si složio tri riga. 

 

Što majnati, to ti je najbolje tu pogledati https://whattomine.com upišeš što imaš i dobiješ što ti je trenutno najisplativije.

Procesor ti je nebitan kod velike većine novčića i valuta.

 

Koliko će raditi ovisi koliko želiš zaraditi, kod mene rade 24/7, tu i tamo im odobrim pauzu za WC.

E sad lova sjeda na tvoj wallet, ja za ETH koristim Metamask. Mada i to ovisi kako majnaš, kod nekih ti isplaćuju u BTC, negdje u USD... Ja trenutno koristim Phoenix Miner i tu ide isplata u ETH.

11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
I nije samo pitanje što će biti sa eth u srpnju, nego je prvo pitanje kad će puknut balon. Prije tri godine ništa se nije mijenjalo kod eth i samo odjednom je sve ošlo u materinu, cijene su drastično pale, a oni koji su čuvali izmajnani eth odjednom nisu imali skoro nikakvu vrijednost.
Tko kaže da se isto ili još veći pad neće dogoditi i sad - pljuneš 30k kuna za grafe, majnaš, hodlaš i nakon par mjeseci sve ode u materinu. Što ti ostane - preskupo plaćene grafe koje nemereš nit prodat jer će prodavat svi za siću, i zaliha eth koji vrijede siću.
To je rizik koji svatko sam treba odvagnuti, jer nitko od ovih 'samouvjerenih', koji pričaju kak je kripto tu da ostane, neće reći - čuj stari krivo sam te savjetovao, i dati ti ono što popušiš. I prije tri godine se pričalo isto, kripto mesije su prognozirale milijune... i onda su začkomili na tri godine.
Da se razumijemo, tko je uletio na vrijeme taj je zaradio, ali tko je zakasnio - taj je popušio osim ako nije čuvao novčiće tri godine. Osobno spadam u ovu drugu grupu, uletio sam relativno kasno, zaradio nešto i onda popušio. Doduše, čuvao sam eth i nedavno ga prodao, pa je ispalo da sam još i više zaradio nego da sam ga prodavao odmah. Samo je pitanje tko može biti siguran da će se ponoviti i treći balon i kad će se ponoviti nakon što rokne ovaj drugi. Još manje se može biti siguran kad će točno ovo sadašnje puknuti i hoće li trajati još pet dana, pet mjeseci ili oet godina
16 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Treba tu uzeti u razmatranje i samu podrsku za kriptovalute. 

Evo uveliko se suska da ce Indija krenuti putem da totalno zabrani i ucini ilegalno posjedovanje bilo kakvih kriptovaluta. 

Ako nastave sa rastom vrijednosti mogu se dovesti u poziciju da uticu na samu vrijednost jednog Dollara ili Eura, a to niti ce dozvoliti USA niti EU. 

 

Stabilnost tecaja njihovih valuta je kljucna za odrzavanje same ekonomske ravnoteze i drzanja inflacije koliko toliko pod kontorlom i ako dodjemo do situacije da je nesto od toga ugrozeno zbog sve opseznije prihvacenosti Bitcoina kao neke univerzalne valute nad kojom nitko nema kontrolu nemojte se iznenaditi da se samo usvoji neka regulativa koja to sve sputava i ogranicava. 

 

Da li se isplati uloziti 50k kuna u ovaj neki projekat najvise zavisi od toga koliko bi eventualni gubitak da kazem pola tog iznosa uticao na nekoga. Ako ja imam na racunu 200k kuna, hocu da ulozim 50k pa da cak i sve propadne opet mi ostane 150k i nisam u nekoj banani. ALI ako ja imam 50k ili ulazim u kredit od tih 50k kako bih investirao u opremu za kripto onda je to sve upitno i nosi dosta rizika sa sobom i ja iskreno se ne bih upustao u takvo nesto. 

 

Prema trenutnim cijenama kriptovaluta i hardware-a povrat novca je negdje u prosjeku od 10 do 12 mjeseci i tek onda se ide u neki profit. Nazalost godina dana u svijetu kriptovaluta je puno vremena. Cijena im je pocela skakati drasticno krajem prosle godine, znaci od novembra/decembra pa do sada smo mi u stanju gdje su cijene porasle. Trend porasta se podudarao sa drugim valom Covid-a, sa lokdaunima u zapadnom svijetu i u stanju da kazemo opce nestabilnosti i finansijskih trzista i zapadnih ekonomija i dosta ulagaca se okrenulo investicijama u kriptovalute sto im je podiglo cijenu. 

 

Vakcijanicja je pocela, ocekuje se da se do ljeta USA izvuce iz svih karantena i ogranicenja, EU je poostrila izvoz vakcina i okrece se masovnijoj vakcinaciji svojih gradjana, svi zele da se na ljeto prekinu ogranicenja i da se ekonomija i zivot nastave svojim putem. Automatski ce ulagaci preusmjeriti investicije i tokove novca u tradicionalna trzista za ulaganje i jos ce se sve to podudariti sa novim updateom na Ethereum mrezi u kojem se smanjuje cijena kostanja transakcija i samim time zarada majnerima. Ja ocekujem pad i vrijednosti i automatski zarade, bilo bi lijepo da grijesim jer namjeravam cuvati svoj Etehreum pa sta bude, neka stoji ako treba i tri godine do narednog skoka 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.3.2021 8:42 (Dr. Vicko).
 
4 0 hvala 2
15 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Da li se ispuhavanjem balona, može ocekivati pad cijena grafulja i koliko bi mogle (ako ni htjele) firme koje proizvode grafulje utjecati.

Grafulje su trenutno precjenjene i ocito proizvodjaci i trgovci deru extra profit, ali kako sve vise kripto valuta ima silaznu a ne uzlaznu krivulju i tezina rudarenja se stalno povecava, ocito isplativost rudarenja sa grafuljama nestaje.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Zdravek2008 kaže...

Da li se ispuhavanjem balona, može ocekivati pad cijena grafulja i koliko bi mogle (ako ni htjele) firme koje proizvode grafulje utjecati.

Grafulje su trenutno precjenjene i ocito proizvodjaci i trgovci deru extra profit, ali kako sve vise kripto valuta ima silaznu a ne uzlaznu krivulju i tezina rudarenja se stalno povecava, ocito isplativost rudarenja sa grafuljama nestaje.

 uvijek će bit novih coina (i novih budala koje će ga kupovati, i novih poduzetnih ljudi koji će ih majnati). Grafe su precijenjene, ali sad je pomaknuta "psihološka granica" i osim u slučaju nekih velikih promjena na tržištu (npr. ulazak potpuno novog velikog igrača na tržište) cijene neće padati. Nije nvidia glupa da sad prodaje za 100 kad su ljude navikli da plaćaju 300.

11 godina
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

ok,hvala svakako na odgovorima,dobio sam barem neki uvid u sve to skupa...

 

nego,sta je sa grafama,jel bolja nvidia ili amd,koja je isplativija,koja "bolje" radi?jel bolja 3090 ili neka kombinacija 2x 3070 il 2x 6800 il vec sta...?

 

neminovno je da ce jednom opet ici doli,to se zove volatilnost trzista,vec smo svi svjedocili tome,ali dok se nesto zaradi na taj nacin,svakako je bolje nego nista...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
johnyaces777 kaže...

ok,hvala svakako na odgovorima,dobio sam barem neki uvid u sve to skupa...

 

nego,sta je sa grafama,jel bolja nvidia ili amd,koja je isplativija,koja "bolje" radi?jel bolja 3090 ili neka kombinacija 2x 3070 il 2x 6800 il vec sta...?

 

neminovno je da ce jednom opet ici doli,to se zove volatilnost trzista,vec smo svi svjedocili tome,ali dok se nesto zaradi na taj nacin,svakako je bolje nego nista...

 Nvidia 3xxx serija ti je trenutno najbolja za mining, tj. daje navjeci Hashrate. Naravno sto je bolja kartica iz serije bolji je i MH/s, tako da 3090 daje ja mislim preko 100, 3080 je negdje oko 90 i itd. 

AMD 6xxx serija nije losa ali npr najbolja karta 6900 xt ti daje negdje oko 65 MH/s koliko se moze vidjeti na Googlu i dosta je velika razlika u performansama, a tu su negdje cjenovno. 

 

Predvidjati cijene grafa je malo suludo trenutno ali nije tu ni do Nvidia-e ni do AMD-a. Oni izbacuju grafe po nekim unaprijed utvrđenim cijenama, kupuju ih njihovi partneri i preprodavaci koji uzimaju ogromnu kolicinu kolaca iz dva razloga. 

Prvi je da je nestasica cipova na trzistu i samim time imamo manju proizvodnju kartica od same Nvidie i AMD-a jer su proizvodni procesi fakat preoptereceni i svi se guraju za dio te proizvodnje. 

Drugi je da imamo dugogodisnje minere koji vec imaju u pogonu vise rigova i koji sedmicno, mozda i dnevno zarade novca za tu jednu karticu i onda njima nije problem sada dati 10k $ za 10 kartica jer on je u plusu za zaradom, njegovi rigovi rade za te kartice i samo povecava zaradu i otplate se za mjesec dana i ti ljudi sa svojom plateznom moci i skoro nikakvim gubitkom jednostavno pokupise sve raspolozive kartice. 

Veoma mala kolicina se provuce do nas obicnih smrtnika koji i ako dodjemo do neke kartice moramo ih preplatiti i to debelo. 

 

Lik kojeg znam i koji me je nagovorio da krenem sa iningom mjesecno trenutno uzima oko 6 000 $ i skoro je kupio 8 RTX 3080 kartica, nije ni razmislio kad ih je placao jer su mu te pare dosle od rigova koje je prethodno posjedovao i koje je vec otplatio. 

 

Na netu trenutno svi pricaju kako ce BTC ici na 100k ili cak i do 300k, kako se do kraja godine ocekuje taj neki rast ali isto tako su u vrijeme one ludnice u Januar/Februar predvidjali da ce u Martu vec biti na 100k pa evo nije. Onda dosta tih kanala i stranica koje to preporucuju i pisu ta predvidjanja su i sami investitori u kripto i njima odgovara da spekulacijama dizu i spustaju cijenu, a neupucena sirotinja se uvijek zaleti pred rudu. 

 

Treba majnat, treba iskoristiti priliku sa postojecim hardware-om i zaraditi koliko se moze ali treba dobro preracunati rizik prilikom ulaganja u nesto ozbiljnije. 

3 godine
protjeran
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
picajzla0707 kaže...
I nije samo pitanje što će biti sa eth u srpnju, nego je prvo pitanje kad će puknut balon. Prije tri godine ništa se nije mijenjalo kod eth i samo odjednom je sve ošlo u materinu, cijene su drastično pale, a oni koji su čuvali izmajnani eth odjednom nisu imali skoro nikakvu vrijednost.
Tko kaže da se isto ili još veći pad neće dogoditi i sad - pljuneš 30k kuna za grafe, majnaš, hodlaš i nakon par mjeseci sve ode u materinu. Što ti ostane - preskupo plaćene grafe koje nemereš nit prodat jer će prodavat svi za siću, i zaliha eth koji vrijede siću.
To je rizik koji svatko sam treba odvagnuti, jer nitko od ovih 'samouvjerenih', koji pričaju kak je kripto tu da ostane, neće reći - čuj stari krivo sam te savjetovao, i dati ti ono što popušiš. I prije tri godine se pričalo isto, kripto mesije su prognozirale milijune... i onda su začkomili na tri godine.
Da se razumijemo, tko je uletio na vrijeme taj je zaradio, ali tko je zakasnio - taj je popušio osim ako nije čuvao novčiće tri godine. Osobno spadam u ovu drugu grupu, uletio sam relativno kasno, zaradio nešto i onda popušio. Doduše, čuvao sam eth i nedavno ga prodao, pa je ispalo da sam još i više zaradio nego da sam ga prodavao odmah. Samo je pitanje tko može biti siguran da će se ponoviti i treći balon i kad će se ponoviti nakon što rokne ovaj drugi. Još manje se može biti siguran kad će točno ovo sadašnje puknuti i hoće li trajati još pet dana, pet mjeseci ili oet godina

 Pa ako se bojite kriptovalute neznam kaj trazite ovdje? 

Ajd molim vas pogledajte trzisnu kapitalizaciju BTC-a (1,2 trilijun dolara) ako se u vrijednosnim papirima to prebaci jaci je od mazona, samsunga i mnogih drugih. Od jucer mozete platiti teslu BTC-om.

MIslim vi ste onaj od onih kojem treba barem 5-6 ciklusa kak bihste shvatili da je ovo novi nacin zarade, pored nekretnina itd.

Da balun ce puknuti, BTC i ETH je sasvim normalno da padnu i do 50% u vrijednosti. 

Sva srece priprema se nova kriza pa ce se ovaj ciklus mozda i produziti na koju godinu jos. Ameri tiskaju doliko dolara da su krenuli svoje gradjane isplacivati 1500 dolara ako se nevaram u cekovima i to bezpovratno. Inflacija se nemoze zaustaviti. 1920-tih godina je dolar bio dolar vrijedan, sada je otprilike 0.7 centi vrijednost. Mislim prije ce ovaj novac sto poznajem propast neg krypto.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.3.2021 11:39 (Ivan Majstorovic).
3 godine
protjeran
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Dr. Vicko kaže...
johnyaces777 kaže...

ok,hvala svakako na odgovorima,dobio sam barem neki uvid u sve to skupa...

 

nego,sta je sa grafama,jel bolja nvidia ili amd,koja je isplativija,koja "bolje" radi?jel bolja 3090 ili neka kombinacija 2x 3070 il 2x 6800 il vec sta...?

 

neminovno je da ce jednom opet ici doli,to se zove volatilnost trzista,vec smo svi svjedocili tome,ali dok se nesto zaradi na taj nacin,svakako je bolje nego nista...

 Nvidia 3xxx serija ti je trenutno najbolja za mining, tj. daje navjeci Hashrate. Naravno sto je bolja kartica iz serije bolji je i MH/s, tako da 3090 daje ja mislim preko 100, 3080 je negdje oko 90 i itd. 

AMD 6xxx serija nije losa ali npr najbolja karta 6900 xt ti daje negdje oko 65 MH/s koliko se moze vidjeti na Googlu i dosta je velika razlika u performansama, a tu su negdje cjenovno. 

 

Predvidjati cijene grafa je malo suludo trenutno ali nije tu ni do Nvidia-e ni do AMD-a. Oni izbacuju grafe po nekim unaprijed utvrđenim cijenama, kupuju ih njihovi partneri i preprodavaci koji uzimaju ogromnu kolicinu kolaca iz dva razloga. 

Prvi je da je nestasica cipova na trzistu i samim time imamo manju proizvodnju kartica od same Nvidie i AMD-a jer su proizvodni procesi fakat preoptereceni i svi se guraju za dio te proizvodnje. 

Drugi je da imamo dugogodisnje minere koji vec imaju u pogonu vise rigova i koji sedmicno, mozda i dnevno zarade novca za tu jednu karticu i onda njima nije problem sada dati 10k $ za 10 kartica jer on je u plusu za zaradom, njegovi rigovi rade za te kartice i samo povecava zaradu i otplate se za mjesec dana i ti ljudi sa svojom plateznom moci i skoro nikakvim gubitkom jednostavno pokupise sve raspolozive kartice. 

Veoma mala kolicina se provuce do nas obicnih smrtnika koji i ako dodjemo do neke kartice moramo ih preplatiti i to debelo. 

 

Lik kojeg znam i koji me je nagovorio da krenem sa iningom mjesecno trenutno uzima oko 6 000 $ i skoro je kupio 8 RTX 3080 kartica, nije ni razmislio kad ih je placao jer su mu te pare dosle od rigova koje je prethodno posjedovao i koje je vec otplatio. 

 

Na netu trenutno svi pricaju kako ce BTC ici na 100k ili cak i do 300k, kako se do kraja godine ocekuje taj neki rast ali isto tako su u vrijeme one ludnice u Januar/Februar predvidjali da ce u Martu vec biti na 100k pa evo nije. Onda dosta tih kanala i stranica koje to preporucuju i pisu ta predvidjanja su i sami investitori u kripto i njima odgovara da spekulacijama dizu i spustaju cijenu, a neupucena sirotinja se uvijek zaleti pred rudu. 

 

Treba majnat, treba iskoristiti priliku sa postojecim hardware-om i zaraditi koliko se moze ali treba dobro preracunati rizik prilikom ulaganja u nesto ozbiljnije. 

 U rudarenju se negleda kolicina MH/s-a bez da pridodate struju. Zato su asic toliko bolji tj efikasniji od grafulja: kazete 3090 daje najvise i daje, 120 mh/s-a mozete ju nagurati sa 300W potrosnje. imate dvije AMD graficke ili dvije 3070 imate isti mh-s sa 50-70 W manje. U vecim kolicinama jos vise. Jedan inosilicon asic od 750 mhs-a radi sa 1350W i on pobjedjuje jel ti treba 6 3090 koji ce trositi 1800W ili 12 6800 koji ce trositi 1500W. 

ZAto vam kazem, od dana kada dodje eip1559 na snagu, blok ce postati automatski teze za naci i rudariti ako imas manje mh/s-a jel ce postati daleko veci zato kaj vitalik zeli veci blok radi vecih, brzih transakcija.

Ali asic za ETH nebi uzimao jer odlazi u POS i tu onda grafulje mozete prodati a asic baciti. Ali 3090 je daleko od profitabilne kartice, nemojte si zamastiti oci kaj pravi 120 mh/s-a kada taj gddr6x trosi nenormalno struje kao sam cip skoro. I da ju mozete naci pod msrp-om njem ROI je daleko od 90 dana, tako da ko voli nek izvoli, ali profit daleko od toga, osim ako mama tata placaju struju i ostalo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.3.2021 12:01 (Ivan Majstorovic).
11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Radi se o riziku na koji treba upozoriti, a to 'što radiš ovdje' pričaj nekom drugom, jer je ovo forum i otvorena tema.
Da netko sad uloži 50k kuna i popuši za mjesec-dva ti mu sigurno nećeš dati koju kunu, iako cijelo vrijeme pričaš kao da je sve sigurno.
Može to pasti i više od 50%, eth se prije tri godine srozao sa 1.400 na 300 usd ili manje, a može se dogoditi kad padne da nastavi tonuti. To nitko nemere garantirat, zato to i jest rizik
14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Ja kolko vidim samo 3080 i 3090 su bolje od AMD za kopanje .. Meni moja 6800 daje 62.5hasha uz 115w potrosnje..
R33mba#2892
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice