Bitcoin - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.092
|
čitano: 891.954
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
3 godine
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

rješeno,moze se samo prebaciti za nekoliko coina manji iznos od onoga koji je na racunu naravno valjda za miners fee i proviziju grozno...

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Hipotetsko pitanje.

Imate 100 komada neke kriptovalute cija cijena je 1$/coin.

Cijena poraste na 2$ po coinu. Prepostavljam da sad želite prodati dio i onda kupiti ponovo kad cijena padne, zar ne?

Prodate coin u dolare, treba li se prijaviti dobit ili npr. prebacite u drugu kriptovalutu cija je cijena "stabilnija"?

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590

 

Tocka 1. i tocka 11. ovo spominju i ako dobro shvacam, to znaci:

 

ako pretvaras iz jedne kriptovalute u drugu -> ne placas porez

 

ako pretvaras iz jedne kriptovalute u neku fiat valutu pa tu fiat valutu u drugu kriptovalutu -> placas porez (tamo gdje su prodao kripto za fiat)

 

mozda krivo interpertiram jer mi se cini da bi se ovako moglo izbjeci placanje poreza (prebacis u neki stable coin, drzis dvije godine i onda ne placas porez) 

15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
ivan72478 kaže...

Hipotetsko pitanje.

Imate 100 komada neke kriptovalute cija cijena je 1$/coin.

Cijena poraste na 2$ po coinu. Prepostavljam da sad želite prodati dio i onda kupiti ponovo kad cijena padne, zar ne?

Prodate coin u dolare, treba li se prijaviti dobit ili npr. prebacite u drugu kriptovalutu cija je cijena "stabilnija"?

 U koje dolare?

Porez se placa kada povuces fiat na svoj racun (tekuci ili neki drugi). Dok su ti god kriptovalute na marketu ili walletu ne placas porez bez obzira da li imaš onaj pocetni kripto ili si u međuvremenu zamijenio za drugi kripto.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
nomedgeuteam kaže...

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590

 

Tocka 1. i tocka 11. ovo spominju i ako dobro shvacam, to znaci:

 

ako pretvaras iz jedne kriptovalute u drugu -> ne placas porez

 

ako pretvaras iz jedne kriptovalute u neku fiat valutu pa tu fiat valutu u drugu kriptovalutu -> placas porez (tamo gdje su prodao kripto za fiat)

 

mozda krivo interpertiram jer mi se cini da bi se ovako moglo izbjeci placanje poreza (prebacis u neki stable coin, drzis dvije godine i onda ne placas porez) 

 I ja sam cuo da se ne placa porez ukoliko se kripto cuva dulje od dvije godine.

Prema tome, cini mi se da bi BTC mogao narasti kad i ako ljudi prodaju npr. Dogecoin.

JackIsBack kaže...
ivan72478 kaže...

Hipotetsko pitanje.

Imate 100 komada neke kriptovalute cija cijena je 1$/coin.

Cijena poraste na 2$ po coinu. Prepostavljam da sad želite prodati dio i onda kupiti ponovo kad cijena padne, zar ne?

Prodate coin u dolare, treba li se prijaviti dobit ili npr. prebacite u drugu kriptovalutu cija je cijena "stabilnija"?

 U koje dolare?

Porez se placa kada povuces fiat na svoj racun (tekuci ili neki drugi). Dok su ti god kriptovalute na marketu ili walletu ne placas porez bez obzira da li imaš onaj pocetni kripto ili si u međuvremenu zamijenio za drugi kripto.

 Prebacim npr. u eure na Revolut.

Znaci izgleda da je pametnije cuvati u stabilnijoj kripto valuti.

15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
ivan72478 kaže...
nomedgeuteam kaže...

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590

 

Tocka 1. i tocka 11. ovo spominju i ako dobro shvacam, to znaci:

 

ako pretvaras iz jedne kriptovalute u drugu -> ne placas porez

 

ako pretvaras iz jedne kriptovalute u neku fiat valutu pa tu fiat valutu u drugu kriptovalutu -> placas porez (tamo gdje su prodao kripto za fiat)

 

mozda krivo interpertiram jer mi se cini da bi se ovako moglo izbjeci placanje poreza (prebacis u neki stable coin, drzis dvije godine i onda ne placas porez) 

 I ja sam cuo da se ne placa porez ukoliko se kripto cuva dulje od dvije godine.

Prema tome, cini mi se da bi BTC mogao narasti kad i ako ljudi prodaju npr. Dogecoin.

JackIsBack kaže...
ivan72478 kaže...

Hipotetsko pitanje.

Imate 100 komada neke kriptovalute cija cijena je 1$/coin.

Cijena poraste na 2$ po coinu. Prepostavljam da sad želite prodati dio i onda kupiti ponovo kad cijena padne, zar ne?

Prodate coin u dolare, treba li se prijaviti dobit ili npr. prebacite u drugu kriptovalutu cija je cijena "stabilnija"?

 U koje dolare?

Porez se placa kada povuces fiat na svoj racun (tekuci ili neki drugi). Dok su ti god kriptovalute na marketu ili walletu ne placas porez bez obzira da li imaš onaj pocetni kripto ili si u međuvremenu zamijenio za drugi kripto.

 Prebacim npr. u eure na Revolut.

Znaci izgleda da je pametnije cuvati u stabilnijoj kripto valuti.

 U teoriji ako povuces na revolut onda bi trebao platiti porez međutim....

Ne znam da li naša porezna ima uopce uvid u revolut racune. Pretpostavljam da ako iz nekoga razloga trebaju  podatke da mogu tražiti i to bi im iz revoluta poslali ali generalno mislim da ne dobijaju informacije od revoluta o stanju tvog racuna. Pretpostavljam da se nebi nista desilo ako nebi platio porez na fiat koji bi povukao ne revolut jer ovi u poreznoj nebi ni znali za to ali opet s druge strane ako razmjenjuju podatke sa revolutom onda bi se moglo desiti da ti pošalju "cestitku"

Uglavnom, ova druga opcija da držis kripto 2 godine pa onda povuceš u fiat je sigurnija.

3 godine
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

ako sam ja ovo dobro shvatio, recimo ja sad rudarim i zaradim bubam 100€ u bitcoinu...i sad prodam taj btc za novce i ja moram platit porez na tih 100€ kad sebi posaljem na racun?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Budite oprezni s transferom kripta sa nekih mjenjačnica na Revolut. Navodno Revolut blokira kartice zbog porijekla keša. Pa da ne bi bilo nismo znali. Možda to rade samo za veće iznose, ali nikad se ne zna.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
@spox
Nitko te ne tjera da platiš. Ako dobiješ poziv od porezne jer nisi platio znat ćeš zašto te zovu. A ds li oni to prate ili ne, tko to zna. Banke imaju dnevne i mjesečne obrade koje provjeravaju pologe na račun. Ako su cifre iznad određenog iznosa, "flegiraju" i završiš u izvještaju koji ide negdje. A da li će to neki uhljeb provjeravati, to ne znam.
Mislim da je porez 10% plus prirez
3 godine
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

a budemo vidjeli...nece bit velike uplate, jel naravno ni nemogu doc do njih haha...nista, onda ce se holdat btc pa postepeno prodavat i slat na racun da nebude preupadljivo pa ce mo vidit sta ce bit dogodine jel sam iskreno tek ove godine kreno sa time, nazalost...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
spox kaže...

ako sam ja ovo dobro shvatio, recimo ja sad rudarim i zaradim bubam 100€ u bitcoinu...i sad prodam taj btc za novce i ja moram platit porez na tih 100€ kad sebi posaljem na racun?

 Mislim da se na rudarenje ne placa porez. Porez se placa na kapitalni dobitak po osnovi trgovanja, znaci kupoprodaji kripta i eventualnoj zaradi. To je preuzeto od dionica.

 

Rudarenje u to ne spada.

14 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Možda će nekoga zanimati. Svi tekstovi, forumski zapisi, e-mailovi Sathoshia Nakamota kronološki zapisani do trenutka kad je "nestao".

 

LINK

Moj PC  
2 0 hvala 2
14 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pozdrav,

Je li se može s nicehash walleta direktno na bitcoin mjenjačnicu zamijenit bitcoin u lovu?

Inače sam dosta skupia s Nicehashom, međutim imam Bitcoincore wallet s kojeg sam prebaciva preko bitcoin mjenjačnice u lovu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Mozes naravno

Battlelog: D3lBoy-00
11 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.2.2021 14:45 (geronimo4661).
 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Pozdrav svima!
Kao i većina ljudi, čuo sam za btc i ostale kripto valute, ali praktički nemam nikakvo znanje o njima.
Želim investirati koju kunu u iste, ali bi volio ako me može netko uputiti gdje početi s učenjem o istima, dali je post star 10 godina ne početku temu zastario?
Kako i gdje kupiti btc?
Dali odmah uložiti i u cold wallet?
Planirao sam uložiti za sada u eth i btc.
Također, dali ima koji yt poduži video koji bi objasnio nešto detaljnije osim osnova?

8 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pogledaj Crobit kanal na Yt
 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Bencho2211 kaže...
pogledaj Crobit kanal na Yt

 Hvala kolega!

Međutim, nedostaju materijali gdje bi se objasnila kupovina btc i ostalog, kako prebaciti na novčanik i slično.

 

12 godina
online
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Evo "sirovo" step by step objašnjenje kako kupiti kripto i prebaciti u novčanik 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/isprobali-smo-kupnju-i-prodaju-bitcoina/1017319.aspx

 

A ovdje imaš sve ostalo što bi te moglo zanimati

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3718248.0

14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
dinos3 kaže...

Evo "sirovo" step by step objašnjenje kako kupiti kripto i prebaciti u novčanik 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/isprobali-smo-kupnju-i-prodaju-bitcoina/1017319.aspx

 

A ovdje imaš sve ostalo što bi te moglo zanimati

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3718248.0

 Hvala kolega!

Imam još podosta za čitati, ali koliko sam polovio ovih par dana po YouTube i čitajući:

 

Najjeftinije je kupovati preko binance mjenjačnice (euro to teter; teter to btc)? Također, ta mjenjačnica može služiti za prvu ruku i kao wallet? Postoji li neki razlog da radim dodatni wallet, pošto na sve ovo gledam kao na dugoročnu investiciju, a ne za trading?

U planu je ako krene neki pozitivan trend rasta svega kupiti trezor, pa da sam siguran od hakera.

Također, nisu mi baš jasni ovi paper cold wallet? Dali je to nešto besplatno u odnosu na hw cold wallet ili?

 

Crypto koji trenutno gledam su link, btc i eth. Dali ih sve mogu kupovati na binance, dali ih sve tamo mogu čuvati?

Dali je uopće potrebno imati više wallet-a ako kupim trezor?

Kakva je situacija ako nekad ću htjeti isplatiti dio u kunama? Dali se to treba prijaviti poreznoj i do kojeg iznosa?

Dali je moguće to ikako izbjeći?

 

Imam devizni račun u Erste, preko kojeg sam mislio kupiti teter na binance, a iz tetera btc i eth. Dali je to ok ili imate koji bolji savjet za početnika/neku stranicu gdje su manje provizije?

Općenito, na kojoj vi mjenjačnici radite transakcije, te koji wallet koristite? 

 

Hvala unaprijed svima tko bude voljan podijeliti bilo kakvu info :)

 

E da, gledam ovu enigmu kao nešto što svako malo pada, pa nekom par mjeseci bilježi porast od 100x ... Kakva je fora s tim?

 

5 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pozdrav ljudi!


Kako mi se trenutno čini, nemoguće je s Revolutom u Hrvatskoj kupiti Bitcoine na ijednom poznatom exchangeu?

 


Revolut sam probao Visu, ne prolazi nigdje nažalost. Čak ni SEPA transfer.


Ako pošaljem kune SEPA transferom sa Visa žiro računa u ZABA-i na Binance, koliko će mi uzeti za taj transfer?

I koliko ću izgubit jer šaljem kune, a prebacuje se u eure?




Koje uopće još opcije imam?

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.2.2021 11:28 (Domagochi).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Domagochi kaže...

Pozdrav ljudi!


Kako mi se trenutno čini, nemoguće je s Revolutom u Hrvatskoj kupiti Bitcoine na ijednom poznatom exchangeu?

 


Revolut sam probao Visu, ne prolazi nigdje nažalost. Čak ni SEPA transfer.


Ako pošaljem kune SEPA transferom sa Visa žiro računa u ZABA-i na Binance, koliko će mi uzeti za taj transfer?

I koliko ću izgubit jer šaljem kune, a prebacuje se u eure?




Koje uopće još opcije imam?

 

SEPA transfer na Binance je dzabe. I prolazi s Revolutom, lova sjeda u roku od 5min.

 

Samo namjestis IBAN, dodas svoj reference pri slanju i to je to. 

Posaljes 200€, sjedne 200€..

 

EDIT: ne radi Revolut kartica, nego slanje preko Revolut appa..

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.2.2021 12:10 (assassin.st).
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
x360gamer kaže...
dinos3 kaže...

Evo "sirovo" step by step objašnjenje kako kupiti kripto i prebaciti u novčanik 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/isprobali-smo-kupnju-i-prodaju-bitcoina/1017319.aspx

 

A ovdje imaš sve ostalo što bi te moglo zanimati

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3718248.0

 Hvala kolega!

Imam još podosta za čitati, ali koliko sam polovio ovih par dana po YouTube i čitajući:

 

Najjeftinije je kupovati preko binance mjenjačnice (euro to teter; teter to btc)? Također, ta mjenjačnica može služiti za prvu ruku i kao wallet? Postoji li neki razlog da radim dodatni wallet, pošto na sve ovo gledam kao na dugoročnu investiciju, a ne za trading?

U planu je ako krene neki pozitivan trend rasta svega kupiti trezor, pa da sam siguran od hakera.

Također, nisu mi baš jasni ovi paper cold wallet? Dali je to nešto besplatno u odnosu na hw cold wallet ili?

 

Crypto koji trenutno gledam su link, btc i eth. Dali ih sve mogu kupovati na binance, dali ih sve tamo mogu čuvati?

Dali je uopće potrebno imati više wallet-a ako kupim trezor?

Kakva je situacija ako nekad ću htjeti isplatiti dio u kunama? Dali se to treba prijaviti poreznoj i do kojeg iznosa?

Dali je moguće to ikako izbjeći?

 

Imam devizni račun u Erste, preko kojeg sam mislio kupiti teter na binance, a iz tetera btc i eth. Dali je to ok ili imate koji bolji savjet za početnika/neku stranicu gdje su manje provizije?

Općenito, na kojoj vi mjenjačnici radite transakcije, te koji wallet koristite? 

 

Hvala unaprijed svima tko bude voljan podijeliti bilo kakvu info :)

 

E da, gledam ovu enigmu kao nešto što svako malo pada, pa nekom par mjeseci bilježi porast od 100x ... Kakva je fora s tim?

 

Kripto za trejdanje držiš na mjenjačnici (npr binance) kripto za HODL držiš na nekom walletu (hot storage, cold storage, paper, trezor, ledger itd.). Takvo je neko pravilo jer kripto koji držiš na mjenjačnici ima veči rizik "otuđenja" (hakeri, propadne mjenjačnica, itd.) od kripta koji je na nekom tvom walletu. Dakle, ako ne misliš trejdati nego dugoročno držati coine napravi neki svoj wallet.

 

Na binance se besplatno registriraš i provjeriš koje valute imaju, BTC i ETH imaju sigurno za link ne znam ali pretpostavljam da ga imaju.

 

Poreznoj bi trebao prijaviti zaradu koju ostvariš trejdanjem, malo preopširna tema za objasniti ali u suštini kada prebacuješ kripto u kn/€/$ tada bi trebao platiti porez. Kako to izbječi!! Eh, svi bi to voljeli znati . Najbolje bi bilo ako možeš trošiti kripto u trgovinama bez da ih prebacuješ u fiat, tada si van dometa porezne (barem za sada).

 

Evo post iznad kolega assasin je napisao da možeš direktno sa revoluta na binance bez naknade, ako je to tako onda je to po meni najbolji način.

 

Ovo vezano za enigmu je vjerovatno "pump and dump" (ne pratim taj coin pa nisam 100% siguran ). Moj savjet ti je da to izbjegavaš pogotovo kao početnik. Mnogi su se tu opekli, naravno neki su i zaradili ali tu uglavnom večina gubi a manji postotak trejdera dobija.

 

5 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Revolut mi ne prolazi. 

 

Kakva je opcija preko Bitcoin mjenjačnice?

 

Jel provizija velika? 

 

Edit: jesam mozda krivo ispunio podatke ili nesto tako?

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.2.2021 15:58 (Domagochi).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
vidi preko trenutne cijene 1 btc globalno pa na bitkoin mjenjacnici koliko bi bi prodali 1btc
3 godine
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
x360gamer kaže...
dinos3 kaže...

Evo "sirovo" step by step objašnjenje kako kupiti kripto i prebaciti u novčanik 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/isprobali-smo-kupnju-i-prodaju-bitcoina/1017319.aspx

 

A ovdje imaš sve ostalo što bi te moglo zanimati

https://bitcointalk.org/index.php?topic=3718248.0

 Hvala kolega!

Imam još podosta za čitati, ali koliko sam polovio ovih par dana po YouTube i čitajući:

 

Najjeftinije je kupovati preko binance mjenjačnice (euro to teter; teter to btc)? Također, ta mjenjačnica može služiti za prvu ruku i kao wallet? Postoji li neki razlog da radim dodatni wallet, pošto na sve ovo gledam kao na dugoročnu investiciju, a ne za trading?

U planu je ako krene neki pozitivan trend rasta svega kupiti trezor, pa da sam siguran od hakera.

Također, nisu mi baš jasni ovi paper cold wallet? Dali je to nešto besplatno u odnosu na hw cold wallet ili?

 

Crypto koji trenutno gledam su link, btc i eth. Dali ih sve mogu kupovati na binance, dali ih sve tamo mogu čuvati?

Dali je uopće potrebno imati više wallet-a ako kupim trezor?

Kakva je situacija ako nekad ću htjeti isplatiti dio u kunama? Dali se to treba prijaviti poreznoj i do kojeg iznosa?

Dali je moguće to ikako izbjeći?

 

Imam devizni račun u Erste, preko kojeg sam mislio kupiti teter na binance, a iz tetera btc i eth. Dali je to ok ili imate koji bolji savjet za početnika/neku stranicu gdje su manje provizije?

Općenito, na kojoj vi mjenjačnici radite transakcije, te koji wallet koristite? 

 

Hvala unaprijed svima tko bude voljan podijeliti bilo kakvu info :)

 

E da, gledam ovu enigmu kao nešto što svako malo pada, pa nekom par mjeseci bilježi porast od 100x ... Kakva je fora s tim?

 

 

posto su kolege odgovorile na vecinu pitanja samo bih dodao da ne moras prvo kupovati teter pa onda btc. jednostavno kupis btc za eure/dolare sa kreditnom karticom ili sepa transfer na binance pa onda opet mozes direktno btc ili ether kupiti.

14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Svjestan sam toga, ali pročitao sam da je navodno najpovoljnije euro u teter pa zatim u btc.
Kak god, hvala svima!
Pomalo lovim osnove.
16 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
izzy007 kaže...
Budite oprezni s transferom kripta sa nekih mjenjačnica na Revolut. Navodno Revolut blokira kartice zbog porijekla keša. Pa da ne bi bilo nismo znali. Možda to rade samo za veće iznose, ali nikad se ne zna.

da, Revoult radi provjeru uplata s vremena na vrijeme ili nekim algoritmom ili već nekak....pazite se s njima

TheVeka
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
TheVeka kaže...
izzy007 kaže...
Budite oprezni s transferom kripta sa nekih mjenjačnica na Revolut. Navodno Revolut blokira kartice zbog porijekla keša. Pa da ne bi bilo nismo znali. Možda to rade samo za veće iznose, ali nikad se ne zna.

da, Revoult radi provjeru uplata s vremena na vrijeme ili nekim algoritmom ili već nekak....pazite se s njima

 Ja sam pricao primjerice o slanju s Revoluta na Binance, obrnutno nikako ne bih radio. 

12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Domagochi kaže...

Revolut mi ne prolazi. 

 

Kakva je opcija preko Bitcoin mjenjačnice?

 

Jel provizija velika? 

 

Edit: jesam mozda krivo ispunio podatke ili nesto tako?

 Nisi čitao.

 

Nisam pisao da uplacujes na Binance koristeci Revolut karticu, nego da preko Revolut appa posaljes € direktno na Binance SEPA transferom. 
Na burzi odaberes SEPA transfer i izbacit ce ti sve podatke koje trebas ispunit. 

Dosta je zgodno jer onda mozes slati s burze na burzu npr. Tether i ne kosta te uglavnom nista ili jako malo (ako ne saljen ETH mrezom).

 

Eventualno, ako ne mislis trejdati, mozes s BTC mjenjacnice pa direkt na svoj wallet (ako se radi o ERC20 coinu jer ce burza naplatit withdrawal fee).

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice