Bitcoin - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.092
|
čitano: 893.161
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
8 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Znam ;) U tome i jeste problem ;) Kupis graficku instaliras program za rudarenje i odjednom si ekonomski expert.... Nisi....Samo je kul biti protim sistema i mrskih nam banaka... Proci ce te kad te zivot lupi po glavi....

13 godina
odjavljen
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Torent je tipičan primjer balkančine. Sve zna, završio je sve škole svijeta, a sve što mu se servira da on ne zna o tome je "glupost" i treba se toga "manit". Naravno, uz to sve daje mišljenja iako ga nitko nije pitao, i svi mu daju argumente ali ih on namjerno ignorira jer, kao što već rekoh, sve zna. Torent, imam par pitanja za tebe. Zbog čega si ti toliko čistog srca pa nas sve upozoravaš da će ovo propasti? Zbog čega ti znaš toliko toga više od nas? Zbog čega si uvjeren da si u pravu, bez obzira što već godinama dolaze i odlaze ljudi koji govore da je ovo bubble i da će sve propast? Doslovno svaki dan svi samoproglašeni eksperti govore kako će ovo sve propast itd. Pretačeš iz šupljeg u prazno, kao i ljudi koji već godinama "dokazuju" da je evolucija laž. Ako je laž zašto onda nitko nije dobio Nobelovu nagradu za "debunkanje"? Isti razlog zbog kojeg "bubble" još nije eksplodirao. Jer ljudi koji misle da dokazuju ne dokazuju ništa, pošto ne kuže to o čemu pričaju. 

 
4 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Ja imam samo jedno pitanje na koje nigdje nemogu naci neki pametan odgovor, ni u novom bugu niti na bespucima interneta :)
Koja je u biti materijalna vrijednost bitcoina, odnosno svim kriptovaluta? Mislim razumijem rjesavanje kompleksnih matematickih operacija, ali za koga, za sta? Imam osjecaj kad bih ulozio u bitcoin da je to kao da sam ulozio u zrak. Ove normalne valute imaju vrijednost, odnosno protuvrijednost u zlatu, i odredena kolicina se moze tiskat inace dolazi do inflacije(ne kazem da odredena vrijednost zlata predstavlja odredenu vrijednost novca zato sto to nije vise tako, zato i je ekonomija u laganom rasulu, ali ipak ima neku protuvrijednost). Sto kriptovalutama predstavlja protuvrijednost, kako one uopce nesto vrijede? Malo mi je to nejasno a nitko laicki to nezna objasniti da bi se shvatilo, svi samo tupe da se rjesavaku kompleksne matematicke operacije, ali sta to uopce znaci, zasto se uopce rjesavaju?
Battlelog: gjurki
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
footballer kaže...

Torent je tipičan primjer balkančine. Sve zna, završio je sve škole svijeta, a sve što mu se servira da on ne zna o tome je "glupost" i treba se toga "manit". Naravno, uz to sve daje mišljenja iako ga nitko nije pitao, i svi mu daju argumente ali ih on namjerno ignorira jer, kao što već rekoh, sve zna. Torent, imam par pitanja za tebe. Zbog čega si ti toliko čistog srca pa nas sve upozoravaš da će ovo propasti? Zbog čega ti znaš toliko toga više od nas? Zbog čega si uvjeren da si u pravu, bez obzira što već godinama dolaze i odlaze ljudi koji govore da je ovo bubble i da će sve propast? Doslovno svaki dan svi samoproglašeni eksperti govore kako će ovo sve propast itd. Pretačeš iz šupljeg u prazno, kao i ljudi koji već godinama "dokazuju" da je evolucija laž. Ako je laž zašto onda nitko nije dobio Nobelovu nagradu za "debunkanje"? Isti razlog zbog kojeg "bubble" još nije eksplodirao. Jer ljudi koji misle da dokazuju ne dokazuju ništa, pošto ne kuže to o čemu pričaju. 

 Ajd javi se kad odrastes.... tada ces shvatiti ;)

Ti si svjetski covjek ne mou ja na tom nivou razgovarati....

Osim ekonomskih pojmova ocigledno i pojam razgovora ti je stran. Al nek sam ja balkancina....

8 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Volvox kaže...
Ja imam samo jedno pitanje na koje nigdje nemogu naci neki pametan odgovor, ni u novom bugu niti na bespucima interneta :)
Koja je u biti materijalna vrijednost bitcoina, odnosno svim kriptovaluta? Mislim razumijem rjesavanje kompleksnih matematickih operacija, ali za koga, za sta? Imam osjecaj kad bih ulozio u bitcoin da je to kao da sam ulozio u zrak. Ove normalne valute imaju vrijednost, odnosno protuvrijednost u zlatu, i odredena kolicina se moze tiskat inace dolazi do inflacije(ne kazem da odredena vrijednost zlata predstavlja odredenu vrijednost novca zato sto to nije vise tako, zato i je ekonomija u laganom rasulu, ali ipak ima neku protuvrijednost). Sto kriptovalutama predstavlja protuvrijednost, kako one uopce nesto vrijede? Malo mi je to nejasno a nitko laicki to nezna objasniti da bi se shvatilo, svi samo tupe da se rjesavaku kompleksne matematicke operacije, ali sta to uopce znaci, zasto se uopce rjesavaju?

 Mi smo glupi i ne mozem razumjeti ove ekonomske experte....

Probudis se ujutri o odlucis imati svoj coin... Rad je pase....

11 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Vidim da dosta ljudi ne zna u što zapravo ulaže pa bih htio objasniti neke stvari.

 

Što je bitcoin i što je to blockchain?

 

Recimo da postoji novčić koji je trenutno vrijedan

stotine američkih dolara, ali nije napravljen od zlata, platine ili bilo kojeg drugog plemenitog metala. Zapravo, to nije vrsta kovanice koju možete  držati u ruci ili staviti u kasicu prasicu.

 

To je digitalna valuta, što znači postoji samo elektronički.

 

Govorim o bitcoinu.

 

Bitcoin ne radi kao većina novca.

 

Nije pridružen državi ili vladi, pa nema središnje tijelo za izdavanje ili regulatorno tijelo.

 

U osnovi, to znači da nema organizacije koja odlučuje kada treba napraviti još bitcoina, shvaćati koliko ih treba proizvesti, pratiti gdje su, ili istraživati prijevare.

 

Pa kako bitcoin radi kao valuta, i kako uopće ima neku vrijednost?

 

Pa, bitcoin ne bi postojao bez cijele mreže ljudi koji ga koriste i male stvari zvane kriptografija.

Zapravo, Bitcoin se opisuje kao prva kriptovaluta na svijetu.

 

Evo kako radi.

 

Bitcoin je potpuno digitalna valuta, a svi mogu razmijeniti bitcoine između računala pomoću svjetske peer-to-peer mreže. Cijela poanta većine peer-to-peer mreža je dijeljenje stvari, kao što je dopuštanje ljudima da izrađuju  kopije super legalne  glazbe ili filmova za preuzimanje.

 

Ako je bitcoin digitalna valuta, što vas sprječava da stvorite hrpu krivotvorenih bitcoina i postanete bogati?

 

Pa, za razliku od MP3 ili video datoteka, bitcoin nije niz podataka koji se mogu duplicirati.

Bitcoin je zapravo zapis na golemoj, globalnoj knjizi koja se zove blockchain

 

Blockchain bilježi svaku transakciju bitcoina koja se ikad dogodila.

 

I, pri kraju 2016. godine, cijeli blockchain iznosi oko 107 gigabajta podataka o transakcijama.

 

Tako da kad pošaljete nekome bitcoine, to nije kao da šaljete hrpu datoteka.

Umjesto toga, u osnovi tim slanjem pišete razmjenu(transakciju) na tu veliku knjigu(blockchain) - nešto slično kao,

 

"Mujo šalje Hasi 5 bitcoina."

 

Sada, možda razmišljate, "Ali, pričekajte. Rekli ste da bitcoin nema centralne ovlasti da prate sve! "

 

Iako je blockchain središnji rekord, nema službene skupine ljudi koji ažuriraju knjigu(blockchain) i prate kretanje novca poput banke – bitcoin je decentraliziran.

Zapravo, svatko može volontirati da zadrži blockchain do danas sa svim novim transakcijama.

I puno ljudi to radi.

 

Sve radi jer postoji puno ljudi koji prate istu stvar, kako bi bili sigurni da su sve transakcije točne.

 

Primjer, zamislite da igrate poker s nekim prijateljima, ali nitko od vas nema poker čipove, i svi ste ostavili novac kod kuće.

 

Nema novca na stolu, pa svako od vas izvadi dio neke bilježnice i svi počnete pisati  tko ulaže koliko, tko pobjeđuje i tko gubi.

Ne vjerujete nikome drugome za stolom, tako da svi drže svoje bilježnice odvojeno.

I na kraju svake ruke, svi vi usporedite ono što ste zapisali.

 

Na taj način, ako netko pogriješi ili pokuša varati i pridodati neki dodatni novac za sebe, ta razlika (prijevara)bude uhvaćena.

Nakon par rundi možete popuniti stranicu vaše bilježnice s bilješkama o kretanju novca.

 

Svaku stranicu možete smatrati "blokom" transakcije.

 

Na kraju, bilježnica će imati stranice i stranice informacija – tj. lanac onih blokovi.

 

Stoga: block(stranica)+chain(lanac) = blockchain

 

Sada, ako tisuće ljudi odvojeno održavaju bitcoin blockchain, kako su

sve bilješke sinkronizirane?

 

Držat ćemo se primjera s pokerom: zamislite cijelu bitcoin peer-to-peer mrežu kao stvarno veliki poker stol s milijunima

ljudi, igrača.

 

Neki samo razmjenjuju novac, ali puno volontera održava blockchain.

 

Dakle, kada želite poslati ili primiti novac, morate ga najaviti svima za stolom, tako da osobe koje vode blockchain time ga mogu ažurirati .

Dakle, za svaku transakciju najavljujete nekoliko stvari na bitcoin mreži:

 

broj vašeg računa, broj računa osobe kojoj šaljete bitcoine, i koliko bitcoina želite poslati.

 

I svi korisnici koji čuvaju kopije od blockchaina će dodati vašu transakciju na trenutni blok.

 

Imajući hrpu ljudi koji prate transakcije to izgleda kao prilično dobra sigurnosna mjera.

 

Ali ako sve što je potrebno za slanje bitcoina je samo

nekoliko brojeva računa, to izgleda kao da bi mogao biti sigurnosni problem.

 

To je ogroman problem s normalnim novcem - samo razmislite o svim načinima na koje kriminalci pokušavaju  ukrasti tuđe podatke o kreditnoj kartici.

 

A s bitcoinom nema središnje banke koja može primjetiti da se nešto čudno događa i da zaustavi te prijevare

 

Dakle što zaustavlja Muju da se pretvarada sam ja i da sam sebi šaljemoje bitcoine?

 

Bitcoini su prilično sigurni zahvaljujući kriptografiji, zbog čega se on i smatra zapravo kriptovalutom.

 

Naime, bitcoin ostaje siguran zbog ključeva, koji su u osnovi komadići informacija koje se mogu koristiti za izradu matematičkih jamstava

o porukama, poput "Hej, ovo je stvarno od mene!"

 

Kada stvorite račun na bitcoin mreži za koji ste možda čuli da se zove

"novčanik(wallet)", taj račun je povezan sa dva jedinstvena ključa: privatni ključ i javni ključ.

 

U ovom slučaju privatni ključ može uzeti neke podatke i u osnovi označiti naš wallet, tj smatrajte to kao potpis, tako da drugi mogu potvrditi te potpise kasnije ako žele.

 

Recimo da želim poslati poruku

mreži koja kaže: "Mujo šalje 3 bitcoina Hasi. "

 

Potpisujem tu poruku koristeći svoj privatni ključ, kojemu imam pristup samo ja i nitko drugi ga ne može replicirati.

Tada sam poslao tu potpisanu poruku bitcoin mreži, i svatko može koristiti moj javni ključ kako bi provjerio moj potpis.

 

Na taj način, svi koji prate trgovinu bitcoinom znaju dodati moju transakciju na njihovu kopiju blockchaina.

Drugim riječima, ako moj javni ključ radi, to je dokaz da je poruka potpisana mojim privatnim ključem i da je to nešto što sam htio poslati.

 

Za razliku od rukopisnog potpisa ili broja kreditne kartice, taj dokaz identiteta nije nešto što se može krivotvoriti.

 

Dio koji pita "Koji?" je dio svake transakcije koji je očito važan, kako bi se osiguralo da odgovarajući ljudi razmjenjivaju bitcoine.

 

No, dio koji pita „Kada?“ također je važan.

 

Na primjer ako imate tisuću dolara na bankovnom računu, i pokušate kupiti dvije stvari koje dođu tisuću dolara svaka, banka bi dozvolila prvu kupnju i imala čast uskratiti drugu.

 

Ako banka to ne bi učinila, vi bi bili u mogućnosti potrošiti isti novac više puta.

 

Što ... može zvučati fenomenalno, ali to je također i strašno.

 

Financijski sustav ne može tako funkcionirati, jer nitko ne bi bio plaćen.

Dakle, ako imam dovoljno novca za Muju ili Hasu, ali pokušavam ih platiti oboje, postoji provjera koja je ugrađena u sustav bitcoina.

I bitcoin mreža i vaš novčanik automatski provjeravaju prethodne transakcije kako biste bili sigurni da imate dovoljno bitcoina za slanje.

 

Ali postoji još jedan problem koji bi se mogao dogoditi

s vremenom:

 

Jer puno ljudi  diljem svijeta čuva kopije blockchaina, postoje mrežna

kašnjenja(network delays) to znači da nećete uvijek primati zahtjeve za transakcije istim redoslijedom.

Znači sad imamo hrpu ljudi sa hrpom neznatno različitih blokova za odabir  ali nijedan od njih nije nužno pogrešan. (slika 1)

 

Kako riješiti taj problem?

 

Ispada, zapravo rješavavajući probleme.

Matematičke probleme.

 

Da biste dodali blok transakcija u lanac, svaka osoba koja održava knjigu(blochchain) mora riješiti posebnu vrstu matematičkog problema stvorenog od strane kriptografske hash funkcije.

Funkcija hash je algoritam koji uzima  unos bilo koje veličine i pretvara ga u izlaz s fiksnom veličinom.

 

Na primjer, recimo da ste imali ovaj niz brojeva kod unosa 1,2,3,4

 

I kod našeg primjera hash funkcija kaže da zbrojimo sve te brojeve zajedno.

1+2+3+4 = 10

Dakle, u ovom slučaju, izlaz bi bio 10.

 

Ono što čini hash funkcije zaista dobrom za kriptografiju je to da kada dobijete  ulaz, onda je stvarno lako pronaći izlaz.

Ali, stvarno je teško uzeti izlaz i shvatiti izvorni ulaz.

 

Čak i u ovom super jednostavnom primjeru, postoji puno nizova brojeva koji se mogu zbrojiti i dati 10.

 

Jedini način da shvatimo da je ulaz bio '1,2,3,4' je čisto pogađanje dok ne pogodimo ispravno.

 

Hash funkcija koju koristi bitcoin nazvana je SHA256, što znači Secure Hash Algoritam 256-bitni.

To je izvorno razvila Američka agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) .

 

Računala koja su posebno dizajnirana za rješavanje SHA256 hash problema u prosjeku u desetak minuta pogode rješenje svakog problema.

Znači da se kreću kroz milijarde i milijarde nagađanja prije nego što ga dobiju zapravo.

 

Tkogod rješi hash prvi time dodaje sljedeći blok transakcija na blockchain, što onda stvara novi matematički problem koji je potrebno riješiti.

 

Ako više ljudi riješava blokove istodobno, mreža odabire jedan blok i nastvlja ga nadograđivati, te time radi najduži, i najvjerodostojniji lanac.

 

I sve transakcije u tim alternativnim granama lanca se vraćaju u igru kako bi bile dodane na kasnijim blokovima.

Ovi dobrovoljci troše tisuće dolara na posebnim računalima izgrađenim za rješavanje SHA256  problema i plaćaju iznimno velike račune za struju kako bi se ti strojevi pokretali.

 

Ali zašto?

 

Što dobivaju održavanjem blokchaina?

 

Je li to samo rad za opće dobro?

 

Pa, bitcoin zapravo ima ugrađeni sustav da ih nagradi zbog toga.

Danas, svaki put kada pobijedite u utrci za dodavanje  bloka blockchainu, 12 i pol novih  bitcoina su stvoreni iz zraka, i dodijeljeni vašem računu.

Zapravo, možda znate čuvare knjiga bitcoina  po drugom imenu: rudari.

To je zato što održavanje blockchaina ažuriranim je kao da zamahuju rudarskim alatom kod onih hash problema, nadajući se da će se obogatiti.

 

Kada su bitcoini prvi put stvoreni u 2009, uopće nisu imali nikakvu percipiranu vrijednost.

Deseci bitcoina bi bili vrijedni sitne djeliće dolara.

Međutim, od 13. 9. 2017., jedan bitcoin vrijedi 3873 američka dolara.

  

Svaki bitcoin koji postoji je kreiran da nagradi bitcoin rudara.

 

Osim velike isplate kada dodaju novi blok transakcija, rudari su također nagrađeni malim iznosom za svaku transakciju koju dodaju knjizi (blockchainu).

 

Također je vrijedno napomenuti da za svakih 210.000 blokova broj generiranih bitcoina kada se dodaje novi blok se umanjuje za pola.

 

Pa što je počelo kao nagrada od 50 bitcoina smanjeno je na 25,a zatim na 12 i pol.

Bit će samo oko 6 bitcoina za par godina, i nastaviti će se smanjivati.

 

Na kraju će biti toliko mnogo transakcija u bloku, da će i dalje biti vrijedno za rudare da se plaćaju istim sistemom.

 

Prema trenutnim projekcijama, posljednji bitcoin - vjerojatno oko 21 milijunti coin - bit će izrudaren 2140. godine

Ovo smanjenje broja bitcoina je zapravo modelirano po uzoru na stopu po kojoj stvari kao zlato bivaju iskopani iz zemlje.

 

A ideja je da održavanje ponude bitcoina ograničenim će povećati njihovu vrijednost

 

Dakle, ulaganje u bitcoin je dobra ideja?

Sad to ne znam baš, zavisi do vas i vaših mišljenja o bitcoinu.

Bitcoin je i dalje dosta promjenjive vrijednosti i eksperimentalan je još.

Mnogi ljudi ga vole, a u isto to vrijeme puno ljudi

misli da je osuđen na propast.

Ja osobno mislim da je bitcoin i sam blockchain veoma zanimljiva ideja.

 

Eto mislim da je ovim postom dosta dobro objašnjeno funkcioniranje bitcoina i blockchaina. Nadam se da vam je imalo koristan ovaj ogromni tekst.

ps. Ne potičem nikakva prepiranja te čisto informativno objavljujem ovo.

 
22 0 hvala 16
13 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Torent kaže...
footballer kaže...

Torent je tipičan primjer balkančine. Sve zna, završio je sve škole svijeta, a sve što mu se servira da on ne zna o tome je "glupost" i treba se toga "manit". Naravno, uz to sve daje mišljenja iako ga nitko nije pitao, i svi mu daju argumente ali ih on namjerno ignorira jer, kao što već rekoh, sve zna. Torent, imam par pitanja za tebe. Zbog čega si ti toliko čistog srca pa nas sve upozoravaš da će ovo propasti? Zbog čega ti znaš toliko toga više od nas? Zbog čega si uvjeren da si u pravu, bez obzira što već godinama dolaze i odlaze ljudi koji govore da je ovo bubble i da će sve propast? Doslovno svaki dan svi samoproglašeni eksperti govore kako će ovo sve propast itd. Pretačeš iz šupljeg u prazno, kao i ljudi koji već godinama "dokazuju" da je evolucija laž. Ako je laž zašto onda nitko nije dobio Nobelovu nagradu za "debunkanje"? Isti razlog zbog kojeg "bubble" još nije eksplodirao. Jer ljudi koji misle da dokazuju ne dokazuju ništa, pošto ne kuže to o čemu pričaju. 

 Ajd javi se kad odrastes.... tada ces shvatiti ;)

Ti si svjetski covjek ne mou ja na tom nivou razgovarati....

Osim ekonomskih pojmova ocigledno i pojam razgovora ti je stran. Al nek sam ja balkancina....

 Ne govorim ja da sam ja na svjetskom nivou, ali ti razgovaraš na taj način. Kakve koristi i/ili štete ti imaš od tuđeg ulaganja u bitcoin i ostale valute? Odgovori mi zašto si toliko uvjeren u svoje riječi.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Ajd ponašaš se ko derište kad mu diraju igračke.... Ti si neki zaštitnik coina pa imaš potrebu da ga braniš? Ko ti brani da ulažeš? Što se mene tiče uđu sve što imaš baš me briga.... Samo kad narasteš shvatićeš da pare ne mogu nastati iz ničega...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Torent kaže...
Ajd ponašaš se ko derište kad mu diraju igračke.... Ti si neki zaštitnik coina pa imaš potrebu da ga braniš? Ko ti brani da ulažeš? Što se mene tiče uđu sve što imaš baš me briga.... Samo kad narasteš shvatićeš da pare ne mogu nastati iz ničega...

 Pare su dogovorna jedinica za razmjenu. Isto tako su to mogli biti lješnjaci ili orahov list ili bitcoin. Važno je samo povjerenje u sustav razmjene. Ne kužim čemu takav ton i vrijeđanje 'samo kad narasteš' ... 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
10 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Nije iz nicega, ako mineas tu te kosta oprema i struja. Ako ne majnas opet moraš ulagat novac u kupnju coinova, kao što kupuješ dionice.

Battlelog: D3lBoy-00
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

 Ljudi, zasto se bavite necim sta je objasnjeno na miljun portala i pun je internet informacija. Moze radije savjeti koji wallet i koji sistem za prihvacanje valute u pravom svjetu za odrađenu uslugu. Jos cekam preporuke walleta i nacina kako da ugradim sistem bitcoina u platežno sredstvo moje firme.

13 godina
odjavljen
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pa bome si u pravu. Baš sam našao s kim ću raspravljat 

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Volvox kaže...
Ja imam samo jedno pitanje na koje nigdje nemogu naci neki pametan odgovor, ni u novom bugu niti na bespucima interneta :)
Koja je u biti materijalna vrijednost bitcoina, odnosno svim kriptovaluta? Mislim razumijem rjesavanje kompleksnih matematickih operacija, ali za koga, za sta? Imam osjecaj kad bih ulozio u bitcoin da je to kao da sam ulozio u zrak. Ove normalne valute imaju vrijednost, odnosno protuvrijednost u zlatu, i odredena kolicina se moze tiskat inace dolazi do inflacije(ne kazem da odredena vrijednost zlata predstavlja odredenu vrijednost novca zato sto to nije vise tako, zato i je ekonomija u laganom rasulu, ali ipak ima neku protuvrijednost). Sto kriptovalutama predstavlja protuvrijednost, kako one uopce nesto vrijede? Malo mi je to nejasno a nitko laicki to nezna objasniti da bi se shvatilo, svi samo tupe da se rjesavaku kompleksne matematicke operacije, ali sta to uopce znaci, zasto se uopce rjesavaju?

 

Iz pitanja se već vidi da ne kužiš problematiku...fiat valute nemaj podlogu u zlatu već poodavno, a dolar

je veći bubble nego bitcoin, samo što se skriva iza američkog oružja i kolonijalizma

 

Operacije se ne rješavaju radi rješavanja, nego da bi se potvrdile provedene transakcije

 

Imaš dobar tečaj o kriptovalutama na courseri ako te baš zanima

 

https://www.coursera.org/learn/cryptocurrency

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2017 7:59 (segregator).
13 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Tony kaže...

 Ljudi, zasto se bavite necim sta je objasnjeno na miljun portala i pun je internet informacija. Moze radije savjeti koji wallet i koji sistem za prihvacanje valute u pravom svjetu za odrađenu uslugu. Jos cekam preporuke walleta i nacina kako da ugradim sistem bitcoina u platežno sredstvo moje firme.

 

plaćao sam neku robu po netu bitkoinom i vidio sam da dosta shopova koristi bitpay

 

https://bitpay.com/

 

 

i da, dolar je definitivno veći mjehur od btc, isto tako i nacionalni dugovi... financijski sustav kakav je danas ce se raspast samo je pitanje vremena. Ovaj sto kuzi materiju izgleda krive udzbenike cita.

monetary revolution
16 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Jedino što može zaustaviti kriptovalute su države svojim zabranama...ako ih ostave da se bore na tržištu

sa klasičnim fiat valutama, mislim da već imaju osiguranu pobjedu...i vjerojatno predstavljaju korak prema

Frescovoj "resource based economy"

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

 

 

 

pitanje koliko je društvo strunulo u srži pod ovakvim sustavom i koliko će se generacija izmijeniti dok nešto kao te frescove ideje zažive, inače fakat, ako izbaciš lovu iz formule teško je zamisliti gdje bi nam bila granica. 

 

 

monetary revolution
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Volvox kaže...
Ja imam samo jedno pitanje na koje nigdje nemogu naci neki pametan odgovor, ni u novom bugu niti na bespucima interneta :)
Koja je u biti materijalna vrijednost bitcoina, odnosno svim kriptovaluta? Mislim razumijem rjesavanje kompleksnih matematickih operacija, ali za koga, za sta? Imam osjecaj kad bih ulozio u bitcoin da je to kao da sam ulozio u zrak. Ove normalne valute imaju vrijednost, odnosno protuvrijednost u zlatu, i odredena kolicina se moze tiskat inace dolazi do inflacije(ne kazem da odredena vrijednost zlata predstavlja odredenu vrijednost novca zato sto to nije vise tako, zato i je ekonomija u laganom rasulu, ali ipak ima neku protuvrijednost). Sto kriptovalutama predstavlja protuvrijednost, kako one uopce nesto vrijede? Malo mi je to nejasno a nitko laicki to nezna objasniti da bi se shvatilo, svi samo tupe da se rjesavaku kompleksne matematicke operacije, ali sta to uopce znaci, zasto se uopce rjesavaju?

 

Nemaju, već dosta dugo.

Edit: Vidim da ti je to i kolega Segregator napisao.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.9.2017 21:55 (Dala).
16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

I opet smo preko 4 000$. Toliko o kineskim regulativama. One does not kill p2p

https://cointelegraph.com/news/bitcoin-price-is-headed-to-25000-despite-recent-setbacks-researcher-on-cnbc

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

a ja budala jucer prodo zbog straha da nebi cijena jos vise pala nakon sto sam procito to za kineze 

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

One does not kill p2p

 

 hahahaha :)

13 godina
odjavljen
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Ukoliko ste bili u toku, JPMorgan je predvodnik ovog svega, sa svojim tvrdnjama o tome kako je bitcoin prijevara. Nakon što je cijena pala zbog njih samih, oni su kupili coine dok su bili u padu. Čak su i bili među top pet kupaca tog trenutka (prije par dana je netko na tiwtteru podijelio screenshot pa se to proširilo naokolo. 

 

Još jedan dokaz da su banke pravi prevaranti. A većina društva još puši priče da je bankama interes sigurnost klijenata i ulagača lol

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

JP Morgan -  Pod svojom kapom imaju vlasništvo nad većinu svjetskih banaka, uzrokovali krize i bogatili se na tuđoj nesreći, država im opraštala dugove bez obzira šta su otvoreno lagali i pljačkali te kršili zakon. Njihov otac i osnivač, po kome se i nazivaju JP Morgan, nama je najpoznatiji kao grobar Teslinog projekta besplatne struje. Radujem se trenutku kada će to ime zauvik nestati sa lica zemlje i bit prisutno samo u povijesnim knjigama.

 

Bitcoin nazivaju prevarom i piramidalnom šemom a ispod stola ga kupuju ka blesavi i koriste njegovu tehnologiju. Licemjeri i govna na miljarditu potenciju. Procitajte ovaj clanak:

https://hackernoon.com/the-empire-strikes-back-with-a-coordinated-war-on-crypto-bdd84fd2f854

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2017 15:57 (Tony).
 
7 0 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Volvox kaže...
Ja imam samo jedno pitanje na koje nigdje nemogu naci neki pametan odgovor, ni u novom bugu niti na bespucima interneta :)
Koja je u biti materijalna vrijednost bitcoina, odnosno svim kriptovaluta? Mislim razumijem rjesavanje kompleksnih matematickih operacija, ali za koga, za sta? Imam osjecaj kad bih ulozio u bitcoin da je to kao da sam ulozio u zrak. Ove normalne valute imaju vrijednost, odnosno protuvrijednost u zlatu, i odredena kolicina se moze tiskat inace dolazi do inflacije(ne kazem da odredena vrijednost zlata predstavlja odredenu vrijednost novca zato sto to nije vise tako, zato i je ekonomija u laganom rasulu, ali ipak ima neku protuvrijednost). Sto kriptovalutama predstavlja protuvrijednost, kako one uopce nesto vrijede? Malo mi je to nejasno a nitko laicki to nezna objasniti da bi se shvatilo, svi samo tupe da se rjesavaku kompleksne matematicke operacije, ali sta to uopce znaci, zasto se uopce rjesavaju?

"Normalne valute" i njihova vrijednost u zlatu...to je prica koju bankari prodaju. Titanic je odnio tajnu...

 

Mozemo zamisliti ekipu koja srčano igra Monopoly ili bilo koju sličnu igru. I onda još jednu ekipu, pa na kraju cijeli kvart na turniru u Monopolyju.

U jednom trenu kad se igra razvije, oni odluce koncenzusom da će međusobno razmjenjivati monopoly-money (mm) za pravi novac. I uspostave sustav vrijednosti gdje 1000 mm vrijedi 10 kn.

I tog trena mm postaje nova valuta i ima vrijednost, kakvo zlato... Moglo bi se to razviti i do mjere kad ćeš u lokalnom kafiću cugu moći platiti s mm, jer će vlasnik kafića moći mijenjati ga u fiat money.

Do tog trena je nastala nova valutu koja ima podlogu u čemu? Ali tu je.

Sad dalje zamislimo kako će registrirati transakcije i voditi zapise o tome...

Serviserska bagra
16 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Service7 kaže...
Volvox kaže...
Ja imam samo jedno pitanje na koje nigdje nemogu naci neki pametan odgovor, ni u novom bugu niti na bespucima interneta :)
Koja je u biti materijalna vrijednost bitcoina, odnosno svim kriptovaluta? Mislim razumijem rjesavanje kompleksnih matematickih operacija, ali za koga, za sta? Imam osjecaj kad bih ulozio u bitcoin da je to kao da sam ulozio u zrak. Ove normalne valute imaju vrijednost, odnosno protuvrijednost u zlatu, i odredena kolicina se moze tiskat inace dolazi do inflacije(ne kazem da odredena vrijednost zlata predstavlja odredenu vrijednost novca zato sto to nije vise tako, zato i je ekonomija u laganom rasulu, ali ipak ima neku protuvrijednost). Sto kriptovalutama predstavlja protuvrijednost, kako one uopce nesto vrijede? Malo mi je to nejasno a nitko laicki to nezna objasniti da bi se shvatilo, svi samo tupe da se rjesavaku kompleksne matematicke operacije, ali sta to uopce znaci, zasto se uopce rjesavaju?

"Normalne valute" i njihova vrijednost u zlatu...to je prica koju bankari prodaju. Titanic je odnio tajnu...

 

Mozemo zamisliti ekipu koja srčano igra Monopoly ili bilo koju sličnu igru. I onda još jednu ekipu, pa na kraju cijeli kvart na turniru u Monopolyju.

U jednom trenu kad se igra razvije, oni odluce koncenzusom da će međusobno razmjenjivati monopoly-money (mm) za pravi novac. I uspostave sustav vrijednosti gdje 1000 mm vrijedi 10 kn.

I tog trena mm postaje nova valuta i ima vrijednost, kakvo zlato... Moglo bi se to razviti i do mjere kad ćeš u lokalnom kafiću cugu moći platiti s mm, jer će vlasnik kafića moći mijenjati ga u fiat money.

Do tog trena je nastala nova valutu koja ima podlogu u čemu? Ali tu je.

Sad dalje zamislimo kako će registrirati transakcije i voditi zapise o tome...

 

Može još jedan post sa objašnjenjem što si htio reći?

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.9.2017 8:32 (segregator).
12 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Da većina fiat valuta nema nikakvu podlogu u zlatu, kako je bio slučaj u prošlosti. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Ali ima drzave institucije i ekonomiju iza sebe. 

14 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Ako vec sad u 5 godina bitcoin wallet iznosi 100 i nes gb koliko ce iznosit za 100 godina? 20tb? Hoce izmislit do tad takve hard diskove?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Torent kaže...

Ali ima drzave institucije i ekonomiju iza sebe. 

 Da Kina odluči prodati svoje dolare koja bi bila vrijednost dolara, da Saudiska Arabija (inače nije li smišno da jedna obitelj ima državu?! toliko o institucijama) odluči promijeniti pravila igre u proizvodnji i prodaji nafte koja bi bila cijena dolara? Ništa nije upisano u kamenu. Isto što ti pričaš su u početku govorili o novcu. Zapravo o svakoj novoj tehnologiji na svijetu. Svijetu su potrebni ljudi koji razmišljaju izvan kutije. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
12 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

A kako je sve uopće počelo u prošlosti? Isto ko i sad Bitcoin.

Zašto zlato uopće ima vrijednost?? Jer su ljudi bili i još jesu tašti i vole nositi svjetlucave stvari. Kužiš na čemu počiva ekonomija i vrijednost valuta? 

 

A to što Bitcoin ima vrijednost uopće ne mora čuditi. Pa o njemu se u financijskim krugovima govori od njegovog izlaska.

Kužiš, 10 godina ti netko govori da nešto ima vrijednost... 1 cent... Pa ga kupi ili kopa desetak ljudi, pa vrijedi 2 centa....

Pa 100 ljudi... Pa 1000, pa netko veli, hej, ja dam neku robu za bitcoine vidim da vrijednost raste. Pa to napravi neki dućan. Pa to vidi milijun ljudi...

 

I tako nešto što nema ama baš nikakvu stvarnu vrijednost postane sredstvo plaćanja.

 

I da, može izgubiti svu vrijednost, da, nitko mu ne osigurava stabilnost...

Ali, na kraju, što te uopće briga! Ne moraš ga imati kod sebe. Kupiš kad padne i ljudi govore da će rasti. Pričekaš rast, prodaš i dobiješ novac!!

Baš te briga tko je pozadini, odkud mu vrijednost, da li će propasti ili postati glavna valuta u budućnosti....

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pozdrav, planiram poceti kopati ethereum, pokusao sam otvoriti novu temu ali nikako da nadjem kako.

Uglavnom,

 

Maticna . Gigabyte Z270P-D3 (testirana za 6gpu)

8gb ram - (koja bude najjeftinija)

Ssd - Vertex 3 60GB (stoji mi u ladici pa cu njega iskoristiti)

Napajanje - Corsair RM1000X Platinum

Procesor - Intel Celeron Dual Core (isto nasao najjeftiniji tek toliko da vrti)

Sad sto mene zanima dali je bolje uzeti:

Radeon Rx 570 4GB (2300KN)

Radeon Rx 580 8GB (2762kn)

I svakakav savjet bi mi dobro dosao, unaprijed hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice