Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj zaključana tema

poruka: 112
|
čitano: 23.663
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj".
15 godina
offline
Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj

Postali smo "podguzne muhe", ili u boljem slucaju (iako se to tesko moze nazvati boljim) "vidjela zaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu"

 

Vec 15-tak godina tupim samo na ovom forumu da je drzava trebala prijeci na otvoreni kod iz cisto sigurnosnih razloga (mislim da su teme tada bile o prelasku Munchena (jel se tako pise?) na Linux ) i i vise manje sam dobijao odgovore sa visoka, iako je RH prihvatila, recimo ODF format kao standard, ali eto za vecinu sluzbenih formulara ti je i dalje trebao, ali i treba, XLS.

 

Radoslav Dejanovic (iznimno potkovan covjek po tom pitanju, pun intended na osnovu moje gornje poredbe)  je imao nekoliko tekstova iznimno kvalitetnih , cak i na BOL-u po tom pitanju, ali eto upali su procijep zaborava.

 

"Trust, but verify" je bio standard za INF sporazum, ali eto kada je u pitanju nacionalna sigurnost, malo cemo zazmiriti na jedno oko, jer closed source ne mozemo provjeriti.

 

'Ajd da vidimo kako ce se sad ovo razvijati.

 

 

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
 
34 3 hvala 0
5 godina
offline
Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj

Našli se USA, KINA i EU, da organiziraju LAN party.

 

Kaže USA : ja ću dobaviti softver.

KINA : ja ću dobaviti hardver.

EU : dobro, a mi ćemo dobaviti zakonske okvire.

 
33 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
Tako su nas prije rata gurali da umjesto jeftinog ruskog kupujemo skupi plin iz USA, jer su znali koji rat slijedi. Sad nam govore da ne uzimamo Kinesku mrežnu opremu nego od USA, dakle slijedi rat s Kinom. Neki kažu da će nuklearni armagedon uništiti Zemlju vrlo uskoro, do 2028. Nadam se da su u krivu.
Idi i radi nešto korisno!
 
4 6 hvala 0
8 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
syncmaster245b kaže...

Postali smo "podguzne muhe", ili u boljem slucaju (iako se to tesko moze nazvati boljim) "vidjela zaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu"

 

Vec 15-tak godina tupim samo na ovom forumu da je drzava trebala prijeci na otvoreni kod iz cisto sigurnosnih razloga (mislim da su teme tada bile o prelasku Munchena (jel se tako pise?) na Linux ) i i vise manje sam dobijao odgovore sa visoka, iako je RH prihvatila, recimo ODF format kao standard, ali eto za vecinu sluzbenih formulara ti je i dalje trebao, ali i treba, XLS.

 

Radoslav Dejanovic (iznimno potkovan covjek po tom pitanju, pun intended na osnovu moje gornje poredbe)  je imao nekoliko tekstova iznimno kvalitetnih , cak i na BOL-u po tom pitanju, ali eto upali su procijep zaborava.

 

"Trust, but verify" je bio standard za INF sporazum, ali eto kada je u pitanju nacionalna sigurnost, malo cemo zazmiriti na jedno oko, jer closed source ne mozemo provjeriti.

 

'Ajd da vidimo kako ce se sad ovo razvijati.

 

 

 Ovdje je riječ o hardveru. Hardver treba tzv firmware da bi uopće radio. Oko toga nema ničega otvorenog niti će ga ikad biti. Druga stvar; znaju ameri i svi drugi jako dobro da je najzgodniji način zaobilaženja kriptografije i svih drugih softverskih zaštita imati trojanskog konja u hardveru što je nemoguće unaprijed otkriti. 

 

Ovdje je stvar povjerenja, Kinezi su protivnici i ne može im se vjerovati. Kad im se ne može vjerovati, ne mogu ni imati prste u ključnoj infrastrukturi.

 

P.S. Muenchen je odustao od Linuxa, dijelom. To je politika. Politički je bio motiviran i sam prelazak na Linux. Problem kompatibilnosti s vanjskim svijetom su riješili tako što su onima koji trebaju kompatibilnost dali pristup virtualiziranom officeu. OpenOffice propao, prijeđi na libre. Ne radi... nazovi mailing listu, Štefica. Ono, da budeš jeben a ostaneš djevac. i još štošta, ali nije tema.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 15:47 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
Feudalac kaže...

 Ovdje je riječ o hardveru. Hardver treba tzv firmware da bi uopće radio. Oko toga nema ničega otvorenog niti će ga ikad biti. Druga stvar; znaju ameri i svi drugi jako dobro da je najzgodniji način zaobilaženja kriptografije i svih drugih softverskih zaštita imati trojanskog konja u hardveru što je nemoguće unaprijed otkriti. 

 

Ovdje je stvar povjerenja, Kinezi su protivnici i ne može im se vjerovati. Kad im se ne može vjerovati, ne mogu ni imati prste u ključnoj infrastrukturi.

 

P.S. Muenchen je odustao od Linuxa, dijelom. To je politika. Politički je bio motiviran i sam prelazak na Linux. Problem kompatibilnosti s vanjskim svijetom su riješili tako što su onima koji trebaju kompatibilnost dali pristup virtualiziranom officeu. Ono, da budeš jeben a ostaneš djevac. i još štošta, ali nije tema.

 Hardver ne radi bez softvera. Imas li uvid u softver imas uvid i sto hardver radi.

 

Kinezi su protivnici, jer ih se napravilo protivnicima (LINK na moj komentar na drugu temu na  BOL-u gdje sam u objasnio svoje stajaliste u jednom segmentu tehnologije, ali mislim da je dobar primjer iz kojeg se moze ekstrapolirati)

 

 

Sto se tice Muenchena, neznam koliko si upoznat sa situacijom pa se iz tog razloga nebih htio upustati u raspravu.

Znam, zvucati ce iz visoka, ali to je sapunica koja se rasteze vec desetljecima i razlozi odustajanja nisu bili vezani niti za softver, sigurnost, upotrebljivost....

 

Elem, slobodno mi daj na PM odgovor vezano za Muenchen, kako ne bi sjebali ovaj topic offtopicom.

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
8 godina
offline
Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj

To je isti onaj SAD za koji je Snowden otkrio koliko zapravo špijuniraju vlastite građane i sve po svijetu?

Prosječno glup i umjereno lud
Moj PC  
30 1 hvala 4
15 godina
offline
Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj

kad ti je država em slučajna em totalno nebitna i beznačajna a silom joj želiš stvoriti "reputaciju/ugled" 

 

trčali slon i miš zajedno kroz savanu. u neko doba, miš dovikne slonu: koju smo prašinu podigli! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
17 3 hvala 0
8 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
syncmaster245b kaže...

.

 Hardver ne radi bez softvera. Imas li uvid u softver imas uvid i sto hardver radi.

 

Kinezi su protivnici, jer ih se napravilo protivnicima (LINK na moj komentar na drugu temu na  BOL-u gdje sam u objasnio svoje stajaliste u jednom segmentu tehnologije, ali mislim da je dobar primjer iz kojeg se moze ekstrapolirati)

 

 

 Jasno je, gdje god ih isključimo, oni će sami razviti svoje rješenje. Ili bar pokušati.

 

To nije problem ni uzrok ni posljedica. Problem je što onaj koji je jači, taj određuje pravila. Sam uspon Kine je problem koji se ne može ignorirati. Oni, s pravom kao i svatko drugi, misle da je na njima da oblikuju svijet u svoju sliku i priliku. Rat je uobičajeni način da se postavi granica ili nova pravila ako oni prevladaju. I sve je već u tijeku, jedino se još ne puca izravno, vojnik u vojnika. 

 

Nažalost, zapad je prvi povukao potez što je običnim Kinezima dalo priliku da se osjećaju nepravedno ograničenima u "miroljubivoj" ekonomskoj suradnji sa ostatkom svijeta. to će, u slučaju potrebe, biti iskorišteno da nas se ocrni, a prosječnog Kineza uvjeri da nas treba pobiti kao stoku.  bez obzira na sve, treba s njima surađivati gdje god se može, u nekim stvarima su napredniji od kolektivnog Zapada.

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
Feudalac kaže...

 Jasno je, gdje god ih isključimo, oni će sami razviti svoje rješenje. Ili bar pokušati.

 

To nije problem ni uzrok ni posljedica. Problem je što onaj koji je jači, taj određuje pravila. Sam uspon Kine je problem koji se ne može ignorirati. Oni, s pravom kao i svatko drugi, misle da je na njima da oblikuju svijet u svoju sliku i priliku. Rat je uobičajeni način da se postavi granica ili nova pravila ako oni prevladaju. I sve je već u tijeku, jedino se još ne puca izravno, vojnik u vojnika. 

 

Nažalost, zapad je prvi povukao potez što je običnim Kinezima dalo priliku da se osjećaju nepravedno ograničenima u "miroljubivoj" ekonomskoj suradnji sa ostatkom svijeta. to će, u slučaju potrebe, biti iskorišteno da nas se ocrni, a prosječnog Kineza uvjeri da nas treba pobiti kao stoku.  bez obzira na sve, treba s njima surađivati gdje god se može, u nekim stvarima su napredniji od kolektivnog Zapada.

 Kuzim sto zelis reci, no tvoj upis bi se mogao (nekom zlonamjernom) odmah podvuci pod xxxfobiju (stavi prema zelji prefix na ona 3 X-ica).

 

Uspon Kine ( ovaj zadnji u posljednjih 50 godina, jer Kina je i prije bila velesila) moze se samo pripisati Americi i gramzivosti za jeftinom radnom snagom, elem sad se amerika, ali i zapad, bore za demonom kojeg su sami pomogli stvoriti.

 

No najveci probelm, kada pricamo o Kini, ljudi ne kuze da cijela ta nacija nikada nije bila osvajacka u ratnom smislu, nego u ekonomskom.

Oni zele trgovati i zaradjivati pritom (a tko nebi) a na rat gledaju kao preskupu investiciju.

 

 

No jos jednom, da ostanemo na temi, ako je proizvod i softver open source, nece ostati mjesta sumnji.

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
5 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
syncmaster245b kaže...
No jos jednom, da ostanemo na temi, ako je proizvod i softver open source, nece ostati mjesta sumnji.

Samo da nadopunim, danas je sve bitniji i Open Hardware, (zato jer ti proizvođaći uvaljuju hardware koji je zaključan za posebni softwer)

I Open Data, posebno u polju A.I., gdje su podaci ustvari ključ za treniranje A.I.

 

A ne ću ni spominjati da ti treba i Open ToolChain, npr. ovo Guglo izigrava pa daje otvoreni kod Chrome-a ali ne možeš ga nikako izbuildati.

3 godine
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
Radi se samo o hegemoniji i zadržavanju vodeće pozicije pod svaku cijenu. Opasnost od špijunaže? Givmiabjerk. Smijurija.
Najveći je problem što se to zadržavanje hegemonije prelama preko leđa država "partnera". Kao i svaki put.
 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
gpd kaže...

Samo da nadopunim, danas je sve bitniji i Open Hardware, (zato jer ti proizvođaći uvaljuju hardware koji je zaključan za posebni softwer)

I Open Data, posebno u polju A.I., gdje su podaci ustvari ključ za treniranje A.I.

 

A ne ću ni spominjati da ti treba i Open ToolChain, npr. ovo Guglo izigrava pa daje otvoreni kod Chrome-a ali ne možeš ga nikako izbuildati.

 Ufff, znam tocno na sto mislis.

Nemoj me ni podsjecati na Intelov IME-i ili AMD-ov PSP , no s druge strane, sa ozbiljnijim routerom i dobro podesenim firewallom moze se  barem donekle ublaziti rizik (jel ono "mitigate" engleska rijec).

Ne zelis ni znati, a i sram me za priznati. koliko mi nftables ima linija (stari iptables je imao gotovo 3 puta vise) iako imam prvi Intelov Quad based PC kao router.

 

Sto sam stariji sve sam veci paranoik.

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
15 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
Gallu kaže...
Radi se samo o hegemoniji i zadržavanju vodeće pozicije pod svaku cijenu. Opasnost od špijunaže? Givmiabjerk. Smijurija.
Najveći je problem što se to zadržavanje hegemonije prelama preko leđa država "partnera". Kao i svaki put.

 Da bi rijec dodao!

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
5 godina
offline
Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj

Nije to paranoja, nego znanje.

Kinezi imaju način da pometu svu elektroniku i bez Huaweia, ali to je druga priča.

 

Mislim na EMP-ove.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 18:34 (gpd).
 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj

Na stranu sva globalistička sra**a svaka dojava od Amerikanaca se pokaže kao konstruktivna i ispravna. Dojava oko arbitraže sa Slovencima, natjerali nas da napravimo LNG terminal koji trenutno zarađuje kao naftna bušotina, spriječili nas da kupimo izraelske F-16 pa smo kupili mnogo novije Rafale itd. Vjerojatno i ovdje znaju nešto zbog čega insistiraju da se LTE ne gradi na kineskoj opremi. Pozitivno za HR je što ima domaću veoma konkurentnu Ericsson Nikola Tesla. Nekada države izgube zbog raznih ograničenja ali ovdje treba vidjeti sopstvenu korist.

 

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
7 7 hvala 0
5 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
Keso kaže...
Tako su nas prije rata gurali da umjesto jeftinog ruskog kupujemo skupi plin iz USA, jer su znali koji rat slijedi. Sad nam govore da ne uzimamo Kinesku mrežnu opremu nego od USA, dakle slijedi rat s Kinom. Neki kažu da će nuklearni armagedon uništiti Zemlju vrlo uskoro, do 2028. Nadam se da su u krivu.

 Da , poznato mi je to, 

Nadaju se da će prvim udarom polupati protivnika, ...

Ali ako su u krivu,  svatko tko ne bude imao zaštitni sunčani faktor 2 milijuna če imati loš dan.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 19:28 (gpd).
5 mjeseci
protjeran
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
uss kaže...

Na stranu sva globalistička sra**a svaka dojava od Amerikanaca se pokaže kao konstruktivna i ispravna.

 

 Čuj ovo, "dojava"... :facepalm:

Ne dolazi od amera dojava nego naredba, i to isključivo naredba koja ide njima u korist.

Boli ih tuki za nas i ostale kolonije po svijetu...

16 godina
offline
Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj

Znači mogli bi sutra zabraniti npr. CISCO mrežnu opremu? 

 

  

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
syncmaster245b kaže...
Feudalac kaže...

 Jasno je, gdje god ih isključimo, oni će sami razviti svoje rješenje. Ili bar pokušati.

 

To nije problem ni uzrok ni posljedica. Problem je što onaj koji je jači, taj određuje pravila. Sam uspon Kine je problem koji se ne može ignorirati. Oni, s pravom kao i svatko drugi, misle da je na njima da oblikuju svijet u svoju sliku i priliku. Rat je uobičajeni način da se postavi granica ili nova pravila ako oni prevladaju. I sve je već u tijeku, jedino se još ne puca izravno, vojnik u vojnika. 

 

Nažalost, zapad je prvi povukao potez što je običnim Kinezima dalo priliku da se osjećaju nepravedno ograničenima u "miroljubivoj" ekonomskoj suradnji sa ostatkom svijeta. to će, u slučaju potrebe, biti iskorišteno da nas se ocrni, a prosječnog Kineza uvjeri da nas treba pobiti kao stoku.  bez obzira na sve, treba s njima surađivati gdje god se može, u nekim stvarima su napredniji od kolektivnog Zapada.

 Kuzim sto zelis reci, no tvoj upis bi se mogao (nekom zlonamjernom) odmah podvuci pod xxxfobiju (stavi prema zelji prefix na ona 3 X-ica).

 

Uspon Kine ( ovaj zadnji u posljednjih 50 godina, jer Kina je i prije bila velesila) moze se samo pripisati Americi i gramzivosti za jeftinom radnom snagom, elem sad se amerika, ali i zapad, bore za demonom kojeg su sami pomogli stvoriti.

 

No najveci probelm, kada pricamo o Kini, ljudi ne kuze da cijela ta nacija nikada nije bila osvajacka u ratnom smislu, nego u ekonomskom.

Oni zele trgovati i zaradjivati pritom (a tko nebi) a na rat gledaju kao preskupu investiciju.

 

 

No jos jednom, da ostanemo na temi, ako je proizvod i softver open source, nece ostati mjesta sumnji.

 Moglo bi se shvatiti kao fobija, ali nije. Ovo su realne stvari. Kao što je GPD napisao, radi se o zadržavanju američke hegemonije. Međutim, bez obzira na to, ako netko mora postavljati pravila, bolje da su Ameri nego komunistička partija koja trenutno vlada Kinom i u kojoj je jedini zakon na koju nogu se jutros digao gospodin Ši. 

 

Slažem se s tobom da je, povijesno, Kina introvenrtirana, skromna nacija. Zovu se "srednje kraljevstvo", ne glume nikakve bastione slobode ili bilo čega drugog. Međutim, previše je vlasti koncentrirano u rukama jednog čovjeka koji konkurentna mišljenja rješava ugodnim pozivima na čaj u najbližoj policijskoj stanici. To je problem koji će oni morati riješiti, a na nama je da do tada pazimo gdje im dajemo pristup. Definitivno nije razlog za bilo kakvu fobiju ili mržnju. Ne bih imao ništa protiv BYDovog električnog automobila odmah sada. Bez obzira što slove za zemlju u kojoj su radnici zatvoreni u kasarne i 12 sati svakog dana u godini ručno sklapaju jeftine tričarije za kikiriki plaću, njima se sada ide po savjet kako automatizirati proizvodnu liniju. Tako da imamo mi prostora za suradnju.

 

Gramzivost Amerike je sporedna u rastu Kine; do otapanja odnosa je došlo jer je trebalo razbiti osovinu Kina-SSSR koji su se pokazali tvrd orah u korejskom i vijetnamskom ratu. Gramzivost je  odlika svih, nisu ništa bolje ni evropske ili njemačke kompanije; dok se ameri povlače, Nijemci povećavaju ulaganja.

 

Bez obzira na amerikance, oni bi svejedno napredovali; možda ne toliko brzo, ali ni puno sporije. Ključno je bilo njihovo prihvaćanje kapitalističkih načela u ekonomiji. Uvijek je bilo da netko ima prednost u nečemu, makar bila i umjetno stvorena kao što je sad recimo slučaj na Tajvanu i da to podiže nacije, kraljevstva ili šta god. Oni su svoju iskoristili i sad su već preskupi pa se poslovi sele u jeftijnije zemlje.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 20:10 (Feudalac).
7 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
syncmaster245b kaže...
... iako imam prvi Intelov Quad based PC kao router.

 

Sto sam stariji sve sam veci paranoik.

 moze li pentium 4 za firewall, mislin da ima execute disable xD

šalu na stranu koji hardver/platformu za diy firewall/ruter bi preporucili?

12 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
bmx65 kaže...
uss kaže...

Na stranu sva globalistička sra**a svaka dojava od Amerikanaca se pokaže kao konstruktivna i ispravna.

 

 Čuj ovo, "dojava"... :facepalm:

Ne dolazi od amera dojava nego naredba, i to isključivo naredba koja ide njima u korist.

Boli ih tuki za nas i ostale kolonije po svijetu...

 Da,  s obzirom da se Hrvatska odavno postavila kao kolonija... kome su ono nestali topnički dnevnici s najvišeg mjesta a da tajne službe uopće nisu reagirale? jel ono britanski crni kombi prisluškivao ured premijera mjesecima? Opće je poznato da je Hrvatska "šuplja" i zato nas prave informacije obilaze u širokom luku... Kakav Huawei i ostala TK oprema, to je za napredne zemlje... Ovdje dođe pružatelj TK usluga i kaže - po našim papirima ovo je oranica i tu nećemo provlačiti optiku. A papiri im stari 20 godina i napravljeno 50 stambenih jedinica... sve uredno u katastru ucrtano... i sad daj takvim idiotima modernu tehnologiju i znanje, e pa nema šanse...

5 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
dabar_solta_V2 kaže...
syncmaster245b kaže...
... iako imam prvi Intelov Quad based PC kao router.

 

Sto sam stariji sve sam veci paranoik.

 moze li pentium 4 za firewall, mislin da ima execute disable xD

šalu na stranu koji hardver/platformu za diy firewall/ruter bi preporucili?

 

Zašto?

DIY firewall, ajde

DIY router, ???

 

Preporučio bih ništa od toga , nego air-gap

Otvori novu temu, svakako.

16 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
Odgovor za gpd-a: sve 3 velike nuklearne sile imaju podmornice na kojima su nuklearni projektili. Čim jedna država uoči da je napadnuta salvama raketa, ići će na kontra napad. Od inicijalnih posljedica umiru stotine milijuna, a od posljedica nuklearne zime umiru i milijarde vjerojatno. Sva elektronika u radijusu od par stotina kilometara je gecrk. Imaju već razrađene simulacije na YouTubeu ŠBBKBB u slučaju nuklearnog rata sa svim bitnim parametrima (informacijama), pa tko hoće vidjeti. Uglavnom države koje posjeduju nuklearno oružje bi najviše nadrapale, ali i one najsiromašnije, te one koje se prehranjuju većinom iz uvoza.
18 mjeseci
protjeran
offline
Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "sumnj

Samo nastaviti jako kontra Kineza i njihovih pijunčića po forumu

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 22:26 (Qui-Gon-Jinn).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
gpd kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
syncmaster245b kaže...
... iako imam prvi Intelov Quad based PC kao router.

 

Sto sam stariji sve sam veci paranoik.

 moze li pentium 4 za firewall, mislin da ima execute disable xD

šalu na stranu koji hardver/platformu za diy firewall/ruter bi preporucili?

 

Zašto?

DIY firewall, ajde

DIY router, ???

 

Preporučio bih ništa od toga , nego air-gap

Otvori novu temu, svakako.

 sorry na off topic. zašto ne, plan je pfsense ili slicno na laptopu s 4g modemom umjesto rutera od providera i odvojeni firewall komp.
pitam koji hardver jer mi se cini cak starije amd platforme da imaju manje hardverskih nedostataka od intela(spectre, zombieload,retbleed itd.)

11 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
syncmaster245b kaže...

No najveci probelm, kada pricamo o Kini, ljudi ne kuze da cijela ta nacija nikada nije bila osvajacka u ratnom smislu, nego u ekonomskom.

Oni zele trgovati i zaradjivati pritom (a tko nebi) a na rat gledaju kao preskupu investiciju.

 najveći problem, kada pričamo o kini, nije što ljudi kuže ili ne, jer očito i ti sam ne kužiš priču kad možeš bubnut takvu bedastoću

najveći problem kod kine i rusije ili amerike, britanije, španjolske i drugih zemalja sa suprotne strane, je što ih ljudi gledaju iz fanbojevskog ugla

 

pa tako svatko bira povijesni period koji im odgovara, zagovornici zapada će reći da amerikanci ili britanci u zadnjih sto godina, koji su relevantni za recentnu povijest na globalnoj razini, nisu osvajali apsolutno ništa, ratovali jesu, ali nigdje nisu osvajali teritorij, za razliku od rusije u većoj mjeri i kine u manjoj mjeri

 

zagovornici 'istoka' insistiraju na povijesti koja počinje s kolonijalnim osvajanjima, zaboravljajući da je u to vrijeme rusija, a pogotovo kina, već završila sa svojim imperijalističkim osvajanjima i da su već tada progutale desetke zemalja i naroda u svoj imperij

 

pa tako svatko zanemaruje povijesne i geografske uvjete imperijalizma, gdje je rusiji i kini bilo prirodno da se šire oko sebe i 'kolonije' spoje s vlastitim imperijom, dok primjerice britanija nije imala takvu geografsku mogućnost, isto kao i druge europske kolonijalne sile, jer nakon stoljeća i stoljeća beskonačnih ratovanja u europi, jedini način da se proširi imperij bio je 'novi svijet'

niti rusija niti kina nisu imali potrebu za kolonijama, jer su njihov imperijalizam zadovoljavala osvajaja susjeda, pa su se tako širili stoljećima prije kolonijalizma

pa onda njihovi fanboji mogu bubnut ovakvu bedastoću da nikad nisu bile osvajačke sile u ratnom smislu, iako su i kina i rusija krenule u osvajanja s vrlo ograničenog teritorija i čistim imperijalizmom, ništa manje gadnim od kolonijalizma, postale najveće zemlje na svijetu

 

to što ih je povijest u određenom trenutku prislila da se više bave sobom nad tim ogromnim teritorijima, nego li da sudjeluju u kolonijalnim osvajanjima, ponovo je posljedica povijesnih i geografskih faktora, radi kojih zapravo i nisu niti mogli (ne da nisu htjeli) biti kolonijalne sile, isto kao što je i britancima i španjolcima u jednom trenutku veličina vlastitog imperija pozornost skrenula s daljnjih osvajanja na probleme upravljanja

 

danas su zapravo rusija i kina jedine imperijalističke sile koje su zadržale osvojeno i smatrati ih benignima samo zato jer nisu bili dio kolonijalističkih zala je naivnije od francuske sobarice

svi su oni sile koje gledaju vlastite interese i rat im niti jednoj od njih nije stran kao mogućnost da svoje ciljeve i ostvare

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.1.2024 23:24 (picajzla0707).
8 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
picajzla0707 kaže...
syncmaster245b kaže...

No najveci probelm, kada pricamo o Kini, ljudi ne kuze da cijela ta nacija nikada nije bila osvajacka u ratnom smislu, nego u ekonomskom.

Oni zele trgovati i zaradjivati pritom (a tko nebi) a na rat gledaju kao preskupu investiciju.

 najveći problem, kada pričamo o kini, nije što ljudi kuže ili ne, jer očito i ti sam ne kužiš priču kad možeš bubnut takvu bedastoću

najveći problem kod kine i rusije ili amerike, britanije, španjolske i drugih zemalja sa suprotne strane, je što ih ljudi gledaju iz fanbojevskog ugla

 

pa tako svatko bira povijesni period koji im odgovara, zagovornici zapada će reći da amerikanci ili britanci u zadnjih sto godina, koji su relevantni za recentnu povijest na globalnoj razini, nisu osvajali apsolutno ništa, ratovali jesu, ali nigdje nisu osvajali teritorij, za razliku od rusije u većoj mjeri i kine u manjoj mjeri

 

zagovornici 'istoka' insistiraju na povijesti koja počinje s kolonijalnim osvajanjima, zaboravljajući da je u to vrijeme rusija, a pogotovo kina, već završila sa svojim imperijalističkim osvajanjima i da su već tada progutale desetke zemalja i naroda u svoj imperij

 

pa tako svatko zanemaruje povijesne i geografske uvjete imperijalizma, gdje je rusiji i kini bilo prirodno da se šire oko sebe i 'kolonije' spoje s vlastitim imperijom, dok primjerice britanija nije imala takvu geografsku mogućnost, isto kao i druge europske kolonijalne sile, jer nakon stoljeća i stoljeća beskonačnih ratovanja u europi, jedini način da se proširi imperij bio je 'novi svijet'

niti rusija niti kina nisu imali potrebu za kolonijama, jer su njihov imperijalizam zadovoljavala osvajaja susjeda, pa su se tako širili stoljećima prije kolonijalizma

pa onda njihovi fanboji mogu bubnut ovakvu bedastoću da nikad nisu bile osvajačke sile u ratnom smislu, iako su i kina i rusija krenule u osvajanja s vrlo ograničenog teritorija i čistim imperijalizmom, ništa manje gadnim od kolonijalizma, postale najveće zemlje na svijetu

 

to što ih je povijest u određenom trenutku prislila da se više bave sobom nad tim ogromnim teritorijima, nego li da sudjeluju u kolonijalnim osvajanjima, ponovo je posljedica povijesnih i geografskih faktora, radi kojih zapravo i nisu niti mogli (ne da nisu htjeli) biti kolonijalne sile, isto kao što je i britancima i španjolcima u jednom trenutku veličina vlastitog imperija pozornost skrenula s daljnjih osvajanja na probleme upravljanja

 

danas su zapravo rusija i kina jedine imperijalističke sile koje su zadržale osvojeno i smatrati ih benignima samo zato jer nisu bili dio kolonijalističkih zala je naivnije od francuske sobarice

svi su oni sile koje gledaju vlastite interese i rat im niti jednoj od njih nije stran kao mogućnost da svoje ciljeve i ostvare

 Ako u zadnjoj rečenici podrazumijevaš sve ostale, nije se teško složiti. Ako pak hoćeš reći da su to jedine imperijalističke države, bojim se da si propustio gledati vijesti zadnjih dana. "zadržale osvojeno" implicira da je netko drugi dragovoljno predavao teritorij osvojen kroz povijest... teško da ćeš naći takav slučaj, osim par beznačajnih komadića neodrživog prisvajanja... USA je tolika kolika je jer ništa nije vratila. cinik bi rekao da nisu ni imali kome jer su domorodačko stanovništvo jednostavno istrijebili s lica zemlje. Šta je to Francuska vratila dragovoljno, Njemačka? Vraćali su jer je malo teško održavati red u koloniji koja je udaljena 5000 ili 15000 km i tamo imaš stacionirano vojnika otprilike za 0,0001% veličine zemlje.

 

Polaziš od posve pogrešne pretpostavke, realnost je da tko god može, taj i uzima. Ne sviđa ti se vlada u Iranu, Iraku, Ukrajini? Bratko, smijeni je. Tenkovima ili dobrim organiziranjem i financiranjem NGO-a, tako svejedno. I sad se jako pazi na riječnik protiv Rusije ili Kine. Problem je Putin i CCP; Rusi kao takvi i Kinezi su sasvim prihvatljivi. Vlasti koje ne služe većeg gospodara nisu. Daleko od toga da mi ne bi trebali razmišljati o tome kakvi bi oni gospodari bili kad bi imali priliku, ali ono što hoću naglasiti je da je bespredmetno uvoditi nekakve moralne kategorije kako bi jedne imperijalne težnje farbali ljepšim bojama od onih drugih. Sve je to ista pohlepa, samo su alati različiti.

Ja rekoh
11 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
A što sam drugo rekao?
Niti sam rekao da su britanci ili španjolci dragovoljno nešto vratili niti sam rekao da su amerikanci 'dobili' ameriku bez da su nekoga pokorili ili oteli.
I španjolci i briti i francuzi bi vrlo rado zadržali svoje imperije i pokorene narode kao što su to napravili rusi i kinezi, samo da su mogli
6 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
JLZ! Glavni konkurenti Huawei-a imaju veliki dio proizvodnje i velike razvojne centre u Kini. Direktori istih, sudeci po nekim medijskim natpisima morali se se prosle godine, kao i svi drugi direktori privatnih tvtki zakleti na odanost komunistickoj partiji Kine.Huawei i jest tako brzo nastao jer su "zapadne" tvtke pocele prozvoditi u Kini jeftino u zamjenu za intelektualno vlasnistvo.
Ponekad se cini da je sve ovo fingirano jer se komunizam, cenzura, rapidno siri na zapad. Zapad rapidno propada, unistava sam sebe woke i zelenim glupostima... kao da fondovi drze Americku politiku,a fondove kinezi. Doduse WEF ima samo halospjeve o Kini i njihovom komunistickom sistemu, kao i sistemu drustvenih bodova za kontrolu ljudi. A svi svjetski celnici i sam ovaj papa se klanjaju WEFu- doslovno.JLZ.
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Po uzoru na SAD, i Hrvatska će zabranjivati "s
dd.inc kaže...
Odgovor za gpd-a: sve 3 velike nuklearne sile imaju podmornice na kojima su nuklearni projektili. Čim jedna država uoči da je napadnuta salvama raketa, ići će na kontra napad. Od inicijalnih posljedica umiru stotine milijuna, a od posljedica nuklearne zime umiru i milijarde vjerojatno. Sva elektronika u radijusu od par stotina kilometara je gecrk. Imaju već razrađene simulacije na YouTubeu ŠBBKBB u slučaju nuklearnog rata sa svim bitnim parametrima (informacijama), pa tko hoće vidjeti. Uglavnom države koje posjeduju nuklearno oružje bi najviše nadrapale, ali i one najsiromašnije, te one koje se prehranjuju većinom iz uvoza.

To se zove MAD doktrina, to je stanje koje rezultira nuklearnim mirom.

 

Da bi se očuvalo MAD stanje, nužne su kao što kažeš sposobnosti za "drugi udar" pomoću trijade i sustava "mrtva ruka". te ostale pretpostavke.

 

Postoji na engleskoj wikipediji stranica MAD koja sadrži poveću listu pretpostavki. od kojih su neke upitne. da ih sada ne nabrajam.

 

Ukoliko se naruši MAD, dolazi do nuklearnog rata, i prvog udara.

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.1.2024 1:03 (gpd).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice