Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

poruka: 274
|
čitano: 54.886
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don".
3 godine
neaktivan
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

"Ima li izuzetaka?

Izuzetak su nekomercijalne pošiljke do 45 eura (u kunskoj protuvrijednosti 330 kuna) koje fizička osoba šalje fizičkoj osobi besplatno (bez plaćanja protuvrijednosti), a koje su oslobođene plaćanja carina i PDV-a. Posebna ograničenja ovdje vrijede za alkoholne proizvode, parfeme i toaletne vode, duhan i duhanske proizvode."

 

Što su to toaletne vode? Jel to ona voda iz wc-a

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 10:43 (ccc2002).
 
6 13 hvala 0
13 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Koliko će to usporit proment i komplicirat stvari fascinantno, mene zanima dal če na to iči i koverta od carine to bi bio "šlag na tortu".

gramatika bljak
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Onda ćemo svi naručivati na nečiju firmu

Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Narucits neku glupost s ebaya za $2... prvo dolazi poziv za dostavu vrijednost i racuna - 15kn... zatim kada ti obracunaju dolazi uplata poreza 2kn i "troskova obrade" 50kn...

 

I prozivod od $2 te jos dodje $12... eto moje predvidjanje.. nadam se da sam u krivu.

 
7 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
koliko znam, sve se to izbjegne ako kinez stavi 25% pdv....
battletag:MasnaKrvavic#2275
12 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
dado16 kaže...
koliko znam, sve se to izbjegne ako kinez stavi 25% pdv....

 EU skladište. Ez.

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
14 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Zna li tko, kako stoji  situacija sa isporukom paketa u Sloveniju, Bosnu, Mađarsku ....?

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
koji-lik kaže...

Onda ćemo svi naručivati na nečiju firmu

Ti bi još i skuplje prolazio?

rmiculini kaže...

Zna li tko, kako stoji  situacija sa isporukom paketa u Sloveniju, Bosnu, Mađarsku ....?

 

Ista stvar.

14 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Nekako je logično da se plati porez odmah prilikom kupnje, neovisno dali je to kina, US, UK, EU.. i to po stopi u kojoj si rezidend i da trgovac taj porez prosljedi matičnoj državi automatizmom...

 

Ovako dolazimo do cirkusa i nepotrebnog posla svima. Jer platiš neku pizzz...riju u kini 2 $ pa dok ovi naši pošalju obavijest, ti im dostaviš račun, dali je vjerodostojan? pa ovi izračunaju koliko je porez.... koliko vremena se samo potroši za iznos poreza od recimo 2-3 kn na tu vrijednost... i onda platiš online taj PDV i banka ti zaračuna još 2-3 kn min. naknade ahhahahaha, banke najbolje prođu u svomu tome.

 

Šta u današnjem digitalnom dobu ne mogu to rješiti na svjetskoj razini, da se odmah plati porez prikikom kupnje ???

 
2 1 hvala 1
16 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
bus kaže...

Šta u današnjem digitalnom dobu ne mogu to rješiti na svjetskoj razini, da se odmah plati porez prikikom kupnje ???

Mogu, u tome i je ideja.

Oni koji se ne mogu prilagoditi maknu se s tržišta.

15 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Naručio maske iz Kine protiv covida, cca 120kn skupa s dostavom, stigle u Hrvatsku za 3 tjedna. Sljedeća 3 tjedna provela u carinarnici. Oni traže dokaz vrijednosti emailom, dao im ist dan. Nakon nekoliko urigiranja da se nemam više čime štititi od covida jer su postojeće maske potrošene, i 3 tjedna čekanja, maske su stigle. Rekli su da je carina i PDV nema (0 kn) ali je TROŠAK OBRADE 120kn, koju nisam ni tražio. Tako su prisilne dadžbine oko 100% i više, čak i kad je pdv i carina nula.
Ima li pravo carinarnica naplaćivati dadžbine koje NISU carina, i usluge carinjenja koje nisam naručio ni tražio?
Idi i radi nešto korisno!
 
4 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Keso kaže...

Ima li pravo carinarnica naplaćivati dadžbine koje NISU carina, i usluge carinjenja koje nisam naručio ni tražio?

Naravno. Carinjenje nije samo naplata carine.

Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

 

Zapravo ovo je posve u redu, jer smanjuje nepoštenu konkurenciju. EU želi ojačati, želi da građani EU kupuju proizvode u EU, i to je posve u redu. Meni to djeluje kao pametna stvar. Već kad živimo u EU onda neka i novce ostavljamo u EU a ne u Kini.

 

 

Moj PC  
12 19 hvala 1
12 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Zapravo ovo je posve u redu, jer smanjuje nepoštenu konkurenciju. EU želi ojačati, želi da građani EU kupuju proizvode u EU, i to je posve u redu. Meni to djeluje kao pametna stvar. Već kad živimo u EU onda neka i novce ostavljamo u EU a ne u Kini.

 

 

 To bi bilo sve bajno, divno, krasno da sve te proizvode možeš pronaći u EU, i ako ih pronađeš da su po nekoj normalnoj cijeni.

Wolt 30kn kupon: GKD47
15 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

vrijeme je da kina napokon postane punopravna članica eu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
55 1 hvala 4
14 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Old Iggy kaže...
koji-lik kaže...

Onda ćemo svi naručivati na nečiju firmu

Ti bi još i skuplje prolazio?

rmiculini kaže...

Zna li tko, kako stoji  situacija sa isporukom paketa u Sloveniju, Bosnu, Mađarsku ....?

 

Ista stvar.

 Nije ista stvar.

 

U BiH se trenutno može na daljinu kupiti roba u vrijednosti od 300 KM (cca 150 EUR), bez ikakvih davanja, što je odlično.

sig
15 godina
neaktivan
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Jedina nova informacija je da carinskog postupka nema ispod 160 kn. Nije jasno tko utvrđuje vrijednost pošiljke na temelju koje se donosi ta odluka i tko obračunava PDV za pošiljke ispod 160 kn.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Old Iggy kaže...
rmiculini kaže...

Zna li tko, kako stoji  situacija sa isporukom paketa u Sloveniju, Bosnu, Mađarsku ....?

 

Ista stvar.

 Za Bosnu nije ista jer nije u EU.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Nac ce Kinezi nacina da to rjese, ili naplatom PDV-a ili kombinacijama s EU skladistima. 

 

Uglavnom ako mi za te jeftine stvari posalju dopis da ima dostavljam vrijednost, ja odustajem od tog paketa. Pa nek vracaju natrag.

Ne pada mi na pamet placat preko 50kn nameta za njihove beskorisne radnje kako bi dobio predmet u vrijednosti par dolara.

Moj PC  
13 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Old Iggy kaže...
Keso kaže...

Ima li pravo carinarnica naplaćivati dadžbine koje NISU carina, i usluge carinjenja koje nisam naručio ni tražio?

Naravno. Carinjenje nije samo naplata carine.

 Znači naplata 5kn od hp-a nije u redu, ali kada to radi carina, onda je u redu. To što je nešto zakonito (ili se tako predstavlja) ne znači i da je ispravno. Ispravno bi bilo da carina za pakete koje je pogriješila u procjeni sama plati troškove (da se netko zainati i ide istjerivati pravdu, možda bi se i to promijenilo, al nikome se ne isplati za tako "mali" iznos).

nemam za potpis
15 godina
odjavljen
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Keso kaže...
Naručio maske iz Kine protiv covida, cca 120kn skupa s dostavom, stigle u Hrvatsku za 3 tjedna. Sljedeća 3 tjedna provela u carinarnici. Oni traže dokaz vrijednosti emailom, dao im ist dan. Nakon nekoliko urigiranja da se nemam više čime štititi od covida jer su postojeće maske potrošene, i 3 tjedna čekanja, maske su stigle. Rekli su da je carina i PDV nema (0 kn) ali je TROŠAK OBRADE 120kn, koju nisam ni tražio. Tako su prisilne dadžbine oko 100% i više, čak i kad je pdv i carina nula.
Ima li pravo carinarnica naplaćivati dadžbine koje NISU carina, i usluge carinjenja koje nisam naručio ni tražio?

Žali se: https://www.posta.hr/medunarodni-promet-carinski-postupak/2157

 

Hrvatska pošta naplatit će ovu uslugu samo za one pošiljke za koje Carinska uprava, tj. Ministarstvo financija odluči da je potrebno platiti carinu i/ili PDV.

 

Matty kaže...

 Nije ista stvar.

 

U BiH se trenutno može na daljinu kupiti roba u vrijednosti od 300 KM (cca 150 EUR), bez ikakvih davanja, što je odlično.

Za slanje iz Hrvatske u navedene zemlje se ništa ne mijenja, odnosno, isto je kao i sad, osim ako si webshop koji prodaje više od 10 000 € robe u neku od EU zemalja.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Znaci ako ja kupim na aukciji (ebay.uk) recimo muzicki CD za 10-15 funti ja cu sada morati platiti 25% pdv ili !? Sada sve normalno prolazi do nekih 160 kn na sitnice iz ebay.uk-a.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
dado16 kaže...
koliko znam, sve se to izbjegne ako kinez stavi 25% pdv....

Čitam sad po Redditu da za neke zemlje AliExpress obračunava PDV, što znači da ima sustav koji to omogućava, tako da se nadam da neće zaboraviti ni na nas, odnosno EU.

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Zapravo ovo je posve u redu, jer smanjuje nepoštenu konkurenciju. EU želi ojačati, želi da građani EU kupuju proizvode u EU, i to je posve u redu. Meni to djeluje kao pametna stvar. Već kad živimo u EU onda neka i novce ostavljamo u EU a ne u Kini. 

Devil's advocate.  Za mnoge od nas, vjerojatno za većinu nas i za većinu toga što naručujemo izvana, taj argument pada, jer naručujemo stvari koje se kod nas jednostavno ne mogu kupiti. Čak i kad bi se mogle, što bismo mi tada ekstra masno plaćali? Preprodavanje? Zar je preprodavanje biznis kojeg treba spašavati od "nepoštene konkurencije"? Umjesto preprodavanja, trebali bismo se preusmjeriti na proizvodnju i druge usluge. Drugo je kad je riječ o stvarima za koje ti treba jamstvo i podrška. No to si ionako dosad kupovao u Hrvatskoj.

 

azzie kaže...

Znaci ako ja kupim na aukciji (ebay.uk) recimo muzicki CD za 10-15 funti ja cu sada morati platiti 25% pdv ili !? Sada sve normalno prolazi do nekih 160 kn na sitnice iz ebay.uk-a. 

Da. Jer si kupio. Jer to nije poklon vrijednosti do 45 eura.

13 godina
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Zapravo ovo je posve u redu, jer smanjuje nepoštenu konkurenciju. EU želi ojačati, želi da građani EU kupuju proizvode u EU, i to je posve u redu. Meni to djeluje kao pametna stvar. Već kad živimo u EU onda neka i novce ostavljamo u EU a ne u Kini.

 Super je to, samo nek nam realna prosiječna plaća bude jedno 3000 eura netto još. To isto ne bi bilo loše, jel. 

16 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Tony1999 kaže...

 To bi bilo sve bajno, divno, krasno da sve te proizvode možeš pronaći u EU, i ako ih pronađeš da su po nekoj normalnoj cijeni.

Takve proizvode nisi ni mogao naći masovno u EU jer su u startu bitno skuplje nego kad naručuješ iz Kine.

Svaki službeni uvoz za daljnju prodaju košta, plus sve ono što se poslovno nadoda.

Matty kaže...
Old Iggy kaže...

Ista stvar.

 Nije ista stvar.

 

U BiH se trenutno može na daljinu kupiti roba u vrijednosti od 300 KM (cca 150 EUR), bez ikakvih davanja, što je odlično.

I što onda kad je u BiH?

Opet mora nekako doći u RH. Ako dođe kao paket, opet se naplaćuje. Ako ideš po to, skuplja pita od tepsije.

Visak kaže...

Jedina nova informacija je da carinskog postupka nema ispod 160 kn. Nije jasno tko utvrđuje vrijednost pošiljke na temelju koje se donosi ta odluka i tko obračunava PDV za pošiljke ispod 160 kn.

Pitanje je kako će se izračunavati bez carinskog postupka. Veliko pitanje, nisam siguran da je tako jednostavno, negdje sam vidio da će biti postupak...

tenac kaže...
Old Iggy kaže...

Naravno. Carinjenje nije samo naplata carine.

 Znači naplata 5kn od hp-a nije u redu, ali kada to radi carina, onda je u redu. To što je nešto zakonito (ili se tako predstavlja) ne znači i da je ispravno. Ispravno bi bilo da carina za pakete koje je pogriješila u procjeni sama plati troškove (da se netko zainati i ide istjerivati pravdu, možda bi se i to promijenilo, al nikome se ne isplati za tako "mali" iznos).

Kod uvoza i carinske kontrole u pravilu najveći dio priče (kod tih malih pošiljki) i je HP.

nema tu "pogreške u procjeni", uvoznik je obvezan sve pripremiti za uvoz, sav trošak je na njemu.

azzie kaže...

Znaci ako ja kupim na aukciji (ebay.uk) recimo muzicki CD za 10-15 funti ja cu sada morati platiti 25% pdv ili !? Sada sve normalno prolazi do nekih 160 kn na sitnice iz ebay.uk-a.

 

Yup.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –

A službeni shop firme iz EU ni ne dostavlja u HR, ili nemogu ni kupit, ili odme na Amazon pa bude $12.99 + $66.01 Shipping & Import Fees Deposit to Croatia. Pa da postoji i da mogu po normalnoj cjeni kupit naradije bi kupio u dučanu. Nominalno smo EU, a valjda 50% nema distributera u HR. 

16 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Mutombo Dikembe kaže...

A službeni shop firme iz EU ni ne dostavlja u HR, ili nemogu ni kupit, ili odme na Amazon pa bude $12.99 + $66.01 Shipping & Import Fees Deposit to Croatia. Pa da postoji i da mogu po normalnoj cjeni kupit naradije bi kupio u dučanu. Nominalno smo EU, a valjda 50% nema distributera u HR. 

Naravno, jer je neisplativo. Kina je uspjela "ubiti" tržište tih jeftinih proizvoda.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
mbaksa kaže...

Devil's advocate.  Za mnoge od nas, vjerojatno za većinu nas i za većinu toga što naručujemo izvana, taj argument pada, jer naručujemo stvari koje se kod nas jednostavno ne mogu kupiti. Čak i kad bi se mogle, što bismo mi tada ekstra masno plaćali? Preprodavanje? Zar je preprodavanje biznis kojeg treba spašavati od "nepoštene konkurencije"? Umjesto preprodavanja, trebali bismo se preusmjeriti na proizvodnju i druge usluge. Drugo je kad je riječ o stvarima za koje ti treba jamstvo i podrška. No to si ionako dosad kupovao u Hrvatskoj.

 Realno, ako si sa Alija mogao kupiti bez PDVa, a od trgovca ili proizvođača u Hrvatskoj to ne možeš, onda je Ali nelojalna konkurencija. Sada su to izjednačili.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
neaktivan
offline
Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. – don

Drugim riječima, kupovati ćemo samo od Kineza koji ti u startu naplate porez. Meni na male pošiljke od par dolara ne znači ništa par kuna više poreza, ali da to riješimo u startu, a ne da se za*ebavam s našima na carini ili poreznoj. Mislim da ovako razmišlja svaki prosječni Hrvat koji naručuje iz Kine.

 
21 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Naplata PDV-a na male pakete iz Kine od 1.7. –
Keops kaže...

Drugim riječima, kupovati ćemo samo od Kineza koji ti u startu naplate porez. Meni na male pošiljke od par dolara ne znači ništa par kuna više poreza, ali da to riješimo u startu, a ne da se za*ebavam s našima na carini ili poreznoj. Mislim da ovako razmišlja svaki prosječni Hrvat koji naručuje iz Kine.

To i je ideja, ali me jako interesira kako će se to izvoditi i kontrolirati.

Tj, kako će, npr. plaćanje biti povezano s fakturom. Da ne bi bilo platiš nešto 100 USD, a račun bude na 20 USD i 5 USD PDV-a.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice