Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

poruka: 21
|
čitano: 25.049
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETFOS ili TVZ?

Sve stoji u naslovu, gdje ću najbolje naučit programiranje?
Ne mogu se odlučit, ETF je sveučilišni dok je TVZ stručni studij..
Koga god sam pitao za ETF su mi rekli da je to "dopunska škola" dok za TVZ "To je stručni, nemoj to.."
Ipak, TVZ je u Zagrebu..
Možda da upišem FOI čak?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nisam upao na FER, ETFOS ili TVZ?

Na svakome od ovih možeš naučiti dobro programirati. Niti jedan se ne razlikuje pretjerano od drugih jer svi rade po više-manje istom nastavnom programu, samo što su negdje kriteriji lakši ili teži. A argumenti poput "dopunska škola" ili "stručni... bla bla" su očito komentari neznalica bez argumenata.

 

Konkretno na TVZu programiranje je dosta dobro zastupljeno. Radi se od C, C++, Java, C# .NET a od sljedeće godine i Python osnove te napredni Python na 3. godini. Tu su još i predmeti iz programiranja web aplikacija, baze podataka itd. Ukratko, jako puno toga. Međutim, nemoj da te prevari to što je riječ o TVZu jer odmah svi pomisle kako je to "pljuga" ili jednostavno. Ispiti iz programerskih predmeta na TVZu su poprilično teški i zahtjevaju mnogo rada da bi ih se prošlo.

11 godina
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Hvala na odgovoru! :)
Problem je što nemam koga ni s ETF-a ni s TVZ-a pitati..
Najveći problem mi je to što zapravo nemam pojma koja je razlika između sveučilišnog i veleučilišnog studija..
I gdje mogu na diplomski, razmišljam možda ipak otići na ETF pa kasnije na diplomski na FER, koliko sam skužio to s TVZ-a nije moguće..
Al opet, pošto sam u srednjoj imao nekih profesora s ETF-a, dojma sam da je kvaliteta obrazovanja bitno lošija nego na TVZ-u..
Već mi muka od razmišljanja, a do sutra moram odluku donijet, blago onima koji su na FER upali :/

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Pa eto, možeš mene pitati što se tiče TVZa jer kojim slučajem tamo držim nastavu iz par programerskih predmeta..

 

Razlika između sveučilišnog i stručnog studija? Ima ih više. Primjerice, prednost sveučilišnog je ako želiš ići na doktorat kasnije. To je trenutno kod nas puno jednostavnije sa sveučilišnim studijem, iako i to će uskoro biti riješeno za stručne studije. Međutim, stručni studiji su puno više usmjereni na praktični rad i vježbe i generalno ljudi sa stručnih studija su bolje pripremljeni za rad nakon faksa. Naravno, sve ovisi od pojedinca do pojedinca no u većini slučajeva je to tako. I dakako da možeš se prebaciti sa stučnog na sveučilišni studij i obratno. Primjerice, nakon prve 3 godine možeš se prebaciti iz jednog u drugi tip studija bez problema jer je sve po bologni.

 

Na diplomski studij možeš ići i na sveučilišnom i na stručnom studiju. Na stručnom studiju to se inače zove specijalistički diplomski stručni studij gdje na kraju dobiješ titulu specijalist inženjera određene struke.

11 godina
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Whoa, onda pričam s pravom osobom, još jednom hvala na odgovorima :)

Definitivno više naginjem TVZ-u ali koliko sam vidio na TVZ-u jedini diplomski tamo dostupan je informatika, makar sam čuo da će uskoro biti i računarstvo?
Koje su neke bitnije razlike između  spec. ing. techn. inf. ili npr. spec.ing.comp. (ako to uopće postoji/će postojati)?

Ili mogu ići i negdje drugdje na diplomski, stvarno me zanima samo čisto programiranje..

Također, kakvo je programiranje na TVZ-u? Uči li se naprednije stvari ili samo osnove?
Već sada radim kao freelancer na android/iOS aplikacijama, web developmentu i takvim stvarima, samouk sam, i mislim da bi puuno više mogao naučiti na faksu, točno?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Da. Uskoro će biti i računarstvo diplomski, ali nisam upućen u detalje. Razlike u titulama su nebitne. Ono što je bitno jest da je to na istom nivou, bilo da je riječ o stručnom ili sveučilišnom diplomskom studiju.

 

Od programiranja uči se od osnova. Umjesto C-a sada će ići osnove u pythonu, pa zatim naprednije programiranje u C-u, a nakon toga objektno programiranje u C++u. Nakon toga Java i .NET itd. Dakle, kreće se od najjednostavnijih stvari prema sve složenijim. Npr. na objektnom programiranju radimo i najnovije stvari iz C++11 i C++14 standarda, čime ne znam da se malo koji drugi studij može baš pohvaliti.

 

Na faksu ćeš svakako moći puno naučiti. No najviše ovisi o tebi koliko ćeš biti zainteresiran i "gristi".

11 godina
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Oo budem ja "grizao".. 

 

Sada sam pričao sa klijentom iz NY, rekao je da se tamo cijeni samo znanje, da se titule uopće nit ne gledaju..

Odlučio sam za TVZ definitivno sad, hvala još jednom i nadam se da se vidimo tamo još ove godine! :)

Stanje :) Stanje :)
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.7.2015 0:56 (Athalansy).
 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Titula je tu tek sam radi početnog dojma i kao dokaz da imaš nekakvo formalno školovanje. Prošla su ta vremena gdje bi mahanjem diplome FERa i sličnih odmah dobio posao jer danas poslodavce isključivo zanima koliko ti znaš. A opet, na stručnom studiju gdje je naglasak na praktičnom radu i vježbama u svakom slučaju dajem prednost našim studentima kada treba pokazati znanje u primjeni i praksi. Iako, opet kažem, to je sve dosta i individualno i ponajviše ovisi o pojedincu koliko će se potruditi.

11 godina
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Točno to mi je i on rekao, evo c/p ću razgovor s njime ako nekog drug zanima možda..

[0:06:55] [Klijent]: My cousin works for shutterstcok
[0:07:08] [Klijent]: He is lead coder
[0:07:13] [Klijent]: 90k per year
[0:07:16] [Klijent]: No college
[0:07:27] [Klijent]: But knows java and many others
[0:08:19] Ja: I see..
So experience is more important than the title?
[0:10:28] [Klijent]: Yes
[0:17:33] Ja: Thank you so much for your answers..
I think I'll go with 3 year study then :)
[0:18:34] [Klijent]: Good...I would too
[0:18:45] [Klijent]: You have huge knowledge
[0:19:03] [Klijent]: If you were here in us you would be at a good company

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 0:16 (Athalansy).
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

@Athalansy


Gdje si, ja upisujem, daj neki savjet :D
stavil sam FER, ETF pa TVZ
btw, jel moguće sa TVZ elektrotehnike prebacit se na računarstvo nakon prve godine
i koliko je TVZ bolji izbor od ETF-a ako jest.
htio bi upisati nešto gdje ću nešto zaista naučiti, a ne kao u srednjoj proći kroz 4 godine s peticama, a ništa prakse i rada naučenog.
je li TVZ dostojna alternativa FER-u ako ne uspijem na prvo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Ako hoćeš naučiti programirati na faksu, to ti je TVZ. Ovi drugi faksevi više idu u osnove programiranja. Ali i u jednom i u drugom slučaju moraš naučiti dosta stvari samoinicijativno. Na TVZ-u jednostavno dobiješ puno više predznanja po tom pitanju, ali i dalje nedovoljno jer je razvojnih tehnologija ipak previše :D 

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.6.2016 1:31 (cruelcore1).
 
1 1 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

FER je punokrvni inzenjerski fakultet i on vas ne bude naucio puno o programiranju (ni na smjeru programsko inzenjerstvo), vec ce vam dat debelu pozadinu koja stoji iza svega. Sa svime se ide jako siroko, mnogi ne vide primjenu. Prevladava stav da programirat moras naucit sam, i sto si visa godina ide se vise u neke vode gdje su bitni principi i nacela i sva sila okoline spomenutog, kako sto zasto kada. Mnogi se tu muce s pitanjima "a sto ce mi predmet signali i sustavi ako zelim bit programer", i takvih ljudi i predmeta ima puno, pogotovo ovih gdje moras itekako mucnut glavom a na prvu nemaju nikakve veze s programiranjem. Programiranje je alat koji ce ti jednog dana pomoc u poslu, tako da tko god ne namjerava u neku sirinu, neizbjeznu teoriju, neka se mani FER-a.

 

Na FER-u prakticki moras sam ucit programirat uz faks (iako postoje vjestine kao cupiceva java na kojoj te uvedu u srz toga), a ako to i napravis, prakticki nemas konkurencije.

 

Tako da, uz dozu rezerve, ako zelis bit programer radi programiranja, TVZ ili neku drugi strucni studij su za tebe, nadam se da sam ukratko pojasnio

mojpismonosa
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.6.2016 5:16 (Mojpismonosa).
Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?
isuckatthisgame kaže...

@Athalansy


Gdje si, ja upisujem, daj neki savjet :D
stavil sam FER, ETF pa TVZ
btw, jel moguće sa TVZ elektrotehnike prebacit se na računarstvo nakon prve godine
i koliko je TVZ bolji izbor od ETF-a ako jest.
htio bi upisati nešto gdje ću nešto zaista naučiti, a ne kao u srednjoj proći kroz 4 godine s peticama, a ništa prakse i rada naučenog.
je li TVZ dostojna alternativa FER-u ako ne uspijem na prvo.

 ja sam druga godina racunarstva na etf-u,faks nije lagan ali bojim se da necu nista znati kada ga zavrsim.

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2016 9:50 (kexzoR).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?
kexzoR kaže...
isuckatthisgame kaže...

@Athalansy


Gdje si, ja upisujem, daj neki savjet :D
stavil sam FER, ETF pa TVZ
btw, jel moguće sa TVZ elektrotehnike prebacit se na računarstvo nakon prve godine
i koliko je TVZ bolji izbor od ETF-a ako jest.
htio bi upisati nešto gdje ću nešto zaista naučiti, a ne kao u srednjoj proći kroz 4 godine s peticama, a ništa prakse i rada naučenog.
je li TVZ dostojna alternativa FER-u ako ne uspijem na prvo.

 ja sam druga godina racunarstva na etf-u,faks nije lagan ali bojim se da necu nista znati kada ga zavrsim.

 vjerujem da nije lagan, niti malo, vjerojatno je najteži u državi od takve vrste fakulteta, snaga ispita je kao na FERu, a kadar je koliko čujem u zg nešto bolji pa je onda i teži za završit etf. a oba faksa pumpaju koncepte matematike i fizike i više uče kako da razmišljaš nego kako da radiš. možda je najbolji izbor u hrvatskoj što se tiče efektivnog učenja TVZ, koji je opet nekima kako sam čitao prelagan i nije im uopće predstavljao neki challange za učenje i napredak. - to sam ja barem zaključio iz svega što sam čuo, čitao, pričao s ljudima zadnjih godina. tak da mi je opet svejedno šta upišem, u istom sam kurcu, ne brine me više ništa :D

hfala na savjetima svoj trojici btw

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2016 10:57 (isuckatthisgame).
12 godina
protjeran
offline
Re: Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?
isuckatthisgame kaže...
kexzoR kaže...
isuckatthisgame kaže...

@Athalansy


Gdje si, ja upisujem, daj neki savjet :D
stavil sam FER, ETF pa TVZ
btw, jel moguće sa TVZ elektrotehnike prebacit se na računarstvo nakon prve godine
i koliko je TVZ bolji izbor od ETF-a ako jest.
htio bi upisati nešto gdje ću nešto zaista naučiti, a ne kao u srednjoj proći kroz 4 godine s peticama, a ništa prakse i rada naučenog.
je li TVZ dostojna alternativa FER-u ako ne uspijem na prvo.

 ja sam druga godina racunarstva na etf-u,faks nije lagan ali bojim se da necu nista znati kada ga zavrsim.

 vjerujem da nije lagan, niti malo, vjerojatno je najteži u državi od takve vrste fakulteta, snaga ispita je kao na FERu, a kadar je koliko čujem u zg nešto bolji pa je onda i teži za završit etf. a oba faksa pumpaju koncepte matematike i fizike i više uče kako da razmišljaš nego kako da radiš. možda je najbolji izbor u hrvatskoj što se tiče efektivnog učenja TVZ, koji je opet nekima kako sam čitao prelagan i nije im uopće predstavljao neki challange za učenje i napredak. - to sam ja barem zaključio iz svega što sam čuo, čitao, pričao s ljudima zadnjih godina. tak da mi je opet svejedno šta upišem, u istom sam kurcu, ne brine me više ništa :D

hfala na savjetima svoj trojici btw

 na etf-u(sada se zove FERIT) svaki predmet možeš pasti na tisucu nacina(nedolazak na predavanja,nedolazak na labose(moras biti 100% prisutan),nepisanjem analiza/priprema za vjezbu,padom ulaznog/izlaznog kolokvija),na prvoj godini je nekoliko desetaka ljudi odustalo bas zbog tih labosa.FERITu izgradnja nove zgrade pocinje 2017. a u nju cemo vjerojatno preseliti mi s racunarstva :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2016 11:04 (kexzoR).
3 godine
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Pozdrav svima, riješio sam maturu ove godine i upadam u skoro sve fakultete vezane za racunalstvo osim FER-a (TVZ, RiTeh, FERIT, FESB, FOI). Htio bih upisati TVZ -racunalstvo pa me zanima koliko mi uopce treba predznanja za ove fakultete. Da li se na njima uči od "nule" ili kako?

Hvala :)

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Moja preporuka ti je VUV. Tamo češ naučiti programirati za desktop, web, mobilne.. što znači ujedno stvari iz prakse, a ne učiti svu onu moram naglasiti po meni nebitnu teoriju.

 
0 2 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Također mogu preporučiti VUV.

12 godina
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

Ova tema ja tak stara i "nedavno" resurectana da me zanima di je autor sada? Koji faks je zavrsio? Dal programira? xD

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?
exeme kaže...

Ova tema ja tak stara i "nedavno" resurectana da me zanima di je autor sada? Koji faks je zavrsio? Dal programira? xD

 Zadnji put je bio aktivan prije dvije godina, tako da se ne bih baš nadao odgovoru, iako me također strašno zanima. :'(

7 godina
protjeran
offline
Nisam upao na FER, ETF ili TVZ?

ima ko da je sa tvza trenutno?

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice