Windows 11 - općenito izdvojena tema

poruka: 806
|
čitano: 355.889
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
14 godina
neaktivan
offline
Windows 11 - općenito

Malo prije gledam životne cikluse Windowsa na Microsoft-ovoj stranici, nevjerovatno da npr. Windows 10 Professional ima podršku do 14.10.2025. a Windows 11 do 10.-tog mjeseca 2024. Ni ne isplati mi se sad prelaziti na Windows 11 hahah. Nadam se da će Microsoft napraviti Windows 12 kako spada jer prema glasinama stiže već iduće godine. 

Kada ti noge postanu slabe, vrijeme počinje da prolazi brže.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...

Windows 10 Professional ima podršku do 14.10.2025

Bit će on dobar i puuuno kasnije kad taj datum prođe. Što će ti ovo ili sljedeće smeće puno reklama, telemeterije i sl.

Meni računalo treba i nemam vremena za gluposti jer dok popravljam svoje badave, ne mogu popravljati tuđe za lovu.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito

Slažem se s tobom ali eto, nekako mi ovi životni ciklusi Windowsa izgledaju totalno glupo. Ispada da svake 3 godine dolazi novi Windows sa sve većim hardverskim zahtjevima. Tako da mislim da ću u nekom trenutnku morati napustiti Windows jer neće imati smisla pratiti sve zahtjevnije operacijske sustave. Npr. kako neslužbeno pišu, za Windows 12 biti će otrebno najmanje 8GB RAM-Memorije i onda kada se još k tome pridruže programi u kojima svakodnevno radim onda mi treba duplo. Što je iduće za očekivati, tipa. "Windows 13 pred vratima, za novi operacijski sustav morate imati najmanje 16GB radne memorije" wtf. 

Kada ti noge postanu slabe, vrijeme počinje da prolazi brže.
5 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...

Slažem se s tobom ali eto, nekako mi ovi životni ciklusi Windowsa izgledaju totalno glupo. Ispada da svake 3 godine dolazi novi Windows sa sve većim hardverskim zahtjevima. Tako da mislim da ću u nekom trenutnku morati napustiti Windows jer neće imati smisla pratiti sve zahtjevnije operacijske sustave. Npr. kako neslužbeno pišu, za Windows 12 biti će otrebno najmanje 8GB RAM-Memorije i onda kada se još k tome pridruže programi u kojima svakodnevno radim onda mi treba duplo. Što je iduće za očekivati, tipa. "Windows 13 pred vratima, za novi operacijski sustav morate imati najmanje 16GB radne memorije" wtf. 

 1. ne moras imati najnovije windowse čim izađu

2. 8 gb rama je valjda neki standard već godinama. U kojim to programima svakodnevno radiš da ti treba više? Ako su to programi iz Adobe, autodesk ili corel npr onda imas para i za ram jer ti programio su sve samo ne jeftini.....TO što svako hoce ( mislim generalno, ne licno na tebe jer ne znam) da cropuje sliku u Photoshopu, posvijetli je u lightroomu ili nacrta par krugova u corel drawu jer druga priča.....Za manje više sve postoje free programi koji nisu gladni rama.....

14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito

Što da radim s Windows-om koji više nema podrške Microsofta, a ni sigurnosnih ažuriranja? Ako ćemo gledati tako onda smo mogli ostati na Windows 7. Ne radi se o cijeni nadogranje RAM-a ili bilo čega nego o Microsoftovoj drskoj i bezobraznoj politici. 

Kada ti noge postanu slabe, vrijeme počinje da prolazi brže.
5 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...

Što da radim s Windows-om koji više nema podrške Microsofta, a ni sigurnosnih ažuriranja? Ako ćemo gledati tako onda smo mogli ostati na Windows 7. Ne radi se o cijeni nadogranje RAM-a ili bilo čega nego o Microsoftovoj drskoj i bezobraznoj politici. 

 Drska i bezobrazna politika? O cemu ti? Trebali su nastaviti razvijati windows 3.11? Tehnologija napreduje- Tvoje je da pratis ili ne. Windows je najmanji problem....

15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...

Što da radim s Windows-om koji više nema podrške Microsofta, a ni sigurnosnih ažuriranja? Ako ćemo gledati tako onda smo mogli ostati na Windows 7. Ne radi se o cijeni nadogranje RAM-a ili bilo čega nego o Microsoftovoj drskoj i bezobraznoj politici. 

 -za sve proizvode i usluge postoji zakonski rok-obveza održavanja, potrošnog materijala i sl. .. od posljednje prodaje u rasponu 5-6-7god.. mora biti dostupno. Zato i postoje razni winver, eule i sl. tj zato posotji i win11 dok bi inače po najavama (koje su uvjek lažne jer se pokažu netočnima) bio posljednji win-os-x ili 10.

-tj moraš znati 'čitati' pamflete i razumjeti poruku takvih poruka :)) koje ms plasira, npr za win10-11.. odnosno ne mixaj službeni support globalno, produženi i poslovno-korporativni-partnerski.. tj soft je nepoderiv, vječan, teoretski može raditi narednih milijardu godina i par dana duže.. dok postoje kompatibilna računala na kojima se izvršava.

-ažuriranja, update, upgrade.. različite riječi, slično ali ne isto.. nijanse. Nakon 3x3 u ciklusima najstarije otpada, no možeš koristiti beskonačno, tj dok tebi radi ono što ti treba, apps, nešto.. pri čemu je sam os besmislen, peti kotač tj os ne služi ničemu za sebe nego appsi, browser, mail, player, igra, acad, adobe.. ono što se na računalu radi, a to uz sadržaj ti ekšli određuje koje-kakvo računalo moraš imati, koliko rama-diska-gpu itd.. ne os, kao što motor auta nije automobil koji mora imati svjetla-pojas i prvu pomoć ili platiš kaznu.. a ako imaš samo motor (auta) bez ostatka tad ne plaćaš kaznu jer tad nemaš automobil nego samo motor-dio koji ne služi ničemu za sebe, bez šasije, kotača, volana, sica.. beskorisno.

.. a sad, npr stari tv, bez dvbt-prijemnika je za smeće, nema signala-analogije-antena.. nema sadržaja i time beskoristan dok mu ne ponudiš neki sadržaj, no može raditi vječno ako imaš sadržaj, odašiljač-signal ili vhs-video.. i baš nikakve veze tad nema s novim kriterijima kao dvbt2-hevc za nove tv uređaje ili iptv-kabelsku gdje se odgovarajući prijemnik-modem-router brinu za sadržaj koji tad ne dolazi tunerom-prijemnikom (antenski) nego kao signal, .. uz razliku da se ostale robe, frižideri, auti, .. ne mijenjaju toliko brzo, kriteriji-potrebe.. i jedino usporedivo su eu-norme npr za gorivo pa ako imaš auto za kojeg nema goriva neovisno što je ispravan realno ga ne možeš koristiti jer je gorivo uvjet.. a nije vječno dostupno na tržištu, jer se sve mijenja, pri čemu za računala primarni kriterij određuje apps tj ono što konkretno radiš, bilo to igra ili apps-acad-photoshop-word-browser.. i primijeti da npr browser daleko brže zastarjeva nego os i nemaš izbor, kao i skype, whatup, bilo što online-servis-usluga.. tj sve se mijenja, daleko brže od samog računala ili osa i ta promjena ti recimo rezultira da stari mob sa starim androidom možeš baciti u smeće mada je možda ispravan.. jer je nadogradnja na novi-uvjet nemoguća, za razliku od računala gdje na 10-20god staro računalo MOŽEŠ instalirati bilo koji os, pa i mac-hakintoša ako zadovoljava stvarne kriterije kao simd-cpu-ssse4.2 za metal i sl. (to su pravi kriteriji, ne ovi msovi kao tpm ili besmislene fore s ramom koje nikakve veze sa stvarnim minimumom koji os mora imati da bi radio nema..).

.. tj igre imaju konkretne (konkretnije) kriterije, jasnije korisnicima, npr gpu novije generacije i fičera, stencilmap, količina vrama, broj tranzistora koji nešto rade kao cuda.. i kad soft (igra ili app) to traži mora dobiti ili ne radi.. pri tome gpu zastarjeva kao komponenta upravo progresivno tj ako imaš ispravnu gpu stariju od 10god jednako je možeš baciti jer je danas za današnje kriterije neadekvatna, nema fičere-količine-mogućnosit koje moderna app-soft traži.. a to ne traži os, njemu je ekšli svejedno, no realno traži u ms uvjetima samo zato da bi apps koju korisnik koristi normalno radila, opet, jer osu je svrha da na njemu radi apps-soft.. ne da samo radi-beskorisno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito

Ne mislim na to o kojoj se verziji radi ili koja se razvija  i sl. Nego se komentar odnosio na "Životne Cikluse" Windowsa. 

Kada ti noge postanu slabe, vrijeme počinje da prolazi brže.
12 godina
offline
Windows 11 - općenito

tjeraju kupovinu novog harvdera. evo moj stari gaming komp iz 2008.-e, q6600 oc na 3.2ghz, gtx 650ti, 8gb ddr3 i samsung evo 840 512gb ssd - stari ga koristi za uredski posao - office i neki još računovodstveni, eto ga  to računalo vrti već 15 godina. ne kužim kako napajanje uopće radi... samo novi 1440p monitor je uzeo pred cca 5 god.

 

i naravno windows 10. kaj će mu više od toga? gase podršku - neka je ugase. sigurno da neće uzimati nove ryzene ili intele samo da bi mu se komp otvorio 5 sec brže. a takvih poput njega je barem 50% korisnika windowsa.

 

ovo isto kenjanje sa win 11 i tim famoznim tpm modulom - umjetno ograničavanje.

 

uostalom, m1 air je prepovoljan laptop za ono kaj nudi da bi trpio ms-ove kenjaže oko podrške.

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
8 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Apachy kaže...

tjeraju kupovinu novog harvdera. evo moj stari gaming komp iz 2008.-e, q6600 oc na 3.2ghz, gtx 650ti, 8gb ddr3 i samsung evo 840 512gb ssd - stari ga koristi za uredski posao - office i neki još računovodstveni, eto ga  to računalo vrti već 15 godina. ne kužim kako napajanje uopće radi... samo novi 1440p monitor je uzeo pred cca 5 god.

 

i naravno windows 10. kaj će mu više od toga? gase podršku - neka je ugase. sigurno da neće uzimati nove ryzene ili intele samo da bi mu se komp otvorio 5 sec brže. a takvih poput njega je barem 50% korisnika windowsa.

 

ovo isto kenjanje sa win 11 i tim famoznim tpm modulom - umjetno ograničavanje.

 

uostalom, m1 air je prepovoljan laptop za ono kaj nudi da bi trpio ms-ove kenjaže oko podrške.

 moj stari takodjer posjeduje moj prvi gaming komp Intela q8400 ako se ne varam quad core, Radeonku HD7770 od 1GB i 8 GB rama i komp leti, radi sve sto njemu treba, a on samo surfa i tako, takodjer koristi windows 10. 

8 godina
offline
Windows 11 - općenito

Dali možda znate kako bi ja mogao snimati zvuk unutar windows 11 ako se pušta pjesma sa youtubea ili neki stream preko web stranice. Pa ako se pojavi neka dobra pjesma da ju snimim, barem dio nje dok kasnije ne nađem pjesmu. 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

šta nije shazam dovoljan?

15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Mislim da Voice recorder može snimati osim s mikrofona i sa drugih audio izvora.
Također, screen recorder iz gamebara može snimati sa zvukom.
Ako ni to nije dovoljno, besplatni Audacity snima s bilo koje zvučne kartice, a bilo kojeg porta na njoj (mic, line in, ili bilo šta drugo što ti naumpadne...)

No, kao što gore kolega reče, za prepoznavanje pjesme ne treba nikakvo snimanje zvuka, Shazam prepozna pjesmu u 3 sekunde.
morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2023 22:03 (morrisoN).
 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Windows 11 - općenito

laptop mi je sinoć odlučio odraditi update na windows 11, pa sad gledam gdje je opcija da vratim taskbar na vrh? baš mi je neprirodno kad je na dnu, navikao sam da mi je sav info i naredbe programa na vrhu, sadržaj ispod.

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Apachy kaže...

laptop mi je sinoć odlučio odraditi update na windows 11, pa sad gledam gdje je opcija da vratim taskbar na vrh? baš mi je neprirodno kad je na dnu, navikao sam da mi je sav info i naredbe programa na vrhu, sadržaj ispod.

 Ako poželiš vratiti programsku traku, start i još par korisnih stvari na ono kako je bilo u W10  bit će ti potreban EP.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.8.2023 15:20 (HOME123456).
8 godina
offline
Windows 11 - općenito

Ako se netko razumije:

 

Ja dođem ispred kompjutora, koji nije ugašen i želim se spojiti na svoje slušne aparate. Spajanje ne ide odma, obično ne prepozna moje slušne aparate to najčesto radi kad upalim kompjutor. 

 

Kad hoču da se spojim, obično idem gasiti bluetooth  i onda ponovno paliti za nekoliko sekundi. I to neče raditi odmah, jer mu treba vremena da ga uključi vidi se da se tipka ne može pritisnuti dok on ne odradi nešto svoje. 

 

Dali ja mogu kreirati Bat skriptu, ili nešto drugo i kreirati tipku koja osviježi bluetooth uređane u blizini da bi ga potaknuo da se ponovno spoji ?? 

Treba mi neko brže rješenje od klikanja one tipke bluetoot tamo u postavama mreže. 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

-ako je stvar u powermanagmentu i gašenje-paljenje (reset) tad ne može brže, jer to vrijeme od paljenja-uključivanja uređaja do funkcionalnosti je takvo, ovisi o uređaju + mreža.. jednostavno vrijeme inicijalizacije je takvo, kao bilo koje paljenje, računala-modema... 

-ali može, bez takvog powersaving plana-postavke, bez gašenja-isključivanja, naravno ako postoji mogućnost.. podesiti. Ne samo uređaj nego rad čitavog računala, bez sleep-hyber i štednje.. npr za monitor.

-moguće da stariji-noviji driver radi nešto bolje-drugačije, ali s driverom se riješava kad npr ne radi uključivanje nakon isključivanja-sleepa-štednje.. tad je obično problem driver-powerplan i noviji za win11 to popravi (osim ako je stariji uređaj pa nema nove-novije drivere za novi win..)

 

-skripta ne može pomoći, može samo automatizirati ono što radiš ručno.. no radit će jednako tj treba vrijeme dok svaki dio lanca obavi svoj posao inicijalizacije i tek na kraju soft-app koja to koristi može dobiti pristup uređaju..

-skripta ne ubrzava (osim samog klikanja..) nego automatizira.. nije riješenje koje tražiš, to je u postavkama štednje-power.. bez štednje i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.8.2023 10:48 (ihush).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Ne znam koji OS imaš, ali win10 i win11 ne vole se baš sprijateljiti s bluetooth hardverom posebice kod no name proizvođača i korištenja generičkih drivera. Ako je u pitanju dongle stick, najbolje je napraviti njegov fizički reconnect. Ako je u pitanju ugrađeni chip, probaj disable/enable driver ili off/on bluetooth, ne vidim drugog rješenja. Internet je pun upita MS-u za ove probleme, ali oni se obično prave blesavi…
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti, prodane duše! Crni vragovi, a i žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.8.2023 7:10 (BlackMoon).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Windows 11 - općenito

Imali smo prije sličan razgovor ali bi postavio opet pitanje malo drugačije. 

 

 

Dakle imao sam nedavno neki kvar i više od tjedan dana mi kompjutor nije radio. sada sam to popravio pa me to potaknulo o nečemu zbog čega mi komp treba.

 

 

Imam na windows, tj windows 11 instaliranu aplikaciju za podešavanje nečeg, imam i spremljeno kao backup datoteku koju spremim povremeno u googledisk tj kofiguracijski file dakle koji sam ja vec preko te aplikacije za podešavanje nečeg vec sve po želji odradio ali želim učiniti nešto da bude to jednsotavnije.

 

Pitanje

Koje su opcije kada bi htio to pojednostavniti, dakle ne želim ići na drugi tuđi komp i tamo instalirati tu aplikaciju pa sve podešavati to oduzme nešto vremena a i ne želim ići na tuđi komp to raditi. 

 

Želio bi napraviti nešto poput linux live distribucije koja ima te aplikacije koje ja trebam i da već mogu to pokrenuti kao live distribuciju linuxa. u mom slučaju je to Windows 11

 

ako to ne mogu napraviit, dali mogu barem imati na usb sticku, neznam što točno da se to pokreće kao portable aplikacija ??? Dakle aplikacija ne postoji kao portabilna verzija ali možda postoji neko zaobilazno rješenje ??? Dakle ako je na drugom kompu već instaliran windows, da samo pokrenem to preko usb sticka ? 

E da, i moram biti u mogupčnosti pokrenuti uređaj koji je ukopčan na usb. 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Windows 11 - općenito

Nema toliko veze sa Windowsima 11 koliko sa samom aplikacijom, da li ona može biti "portable", odnosno raditi na old-school način, samo kopiranjem fileova, bez standardne instalacije.

Primjer su mali utilityji, 7zip, AIDA, HwInfo, benchmarci tipa Cinebench/Corona/VRay, CPU-Z, CrystalDiskInfo/Mark, TotalCommander ...

 

Napravi jednostavan test, kopiraj postojeći folder sa tom aplikacijom na drugi komp i pokreni .exe file, dosta aplikacija već i jest portable jer koristi .dll-ove koji su po defaultu dio Windowsa.

Čak i da ti javi da nedostaje neki .dll, kopiraj ga isto u taj folder, često .exe traži i tamo ako ga ne nađe u \Windows\System32. Neke traže i .ocx fileove koje rješiš na isti način ali ih ipak treba registrirati (cmd prompt regsvr32 ili napraviš .bat skriptu).

Ako želiš složiti nešto "svoje" onda pogledaj WinPE i što on sve nudi, npr. tako radi rescue boot drive za Macrium Reflect ili neki sličan alat koji treba samostalni boot/izolirani OS.

 

 

Nevezano direktno za tvoje pitanje, takvi scenariji se mogu riješiti i sa virtualizacijom, da složiš cijelu virtualku koja će imati sav softver koji želiš, naravno uz jedan veliki minus, treba ti virtualizacijski softver (VirtualBox, VMware Player ...) i na kompu na kojem ju želiš pokrenuti. Npr. tko se bar jednom susreo sa instalacijom smart-card readera za e-banking, e-Poreznu, e-ovo-ono, sigurno ne želi opet ponavljati to predivno iskustvo. Zato se složi virtualka koja služi samo za to, dovoljna je minimalna instalacija Windowsa (40-50G virtualni disk), jednom se sve podesi i onda po potrebi seli gdje god ti treba. Npr. imam nekoliko WinXP virtualki sa nekim starim softverom i razvojnim alatima već 10+ godina, i sirote nemaju pojma na kojem hardveru su se sve vrtile, od prvih dual-core Athlona, Intel Dual i Quad corea do današnjih monstruma.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2023 10:40 (Mladen).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

-ako želiš live os, možeš imati live os.. na stikiću ili bilo kojem podržanom bootabilnom mediju uz razliku da mora biti read-writabilan (ne kao cd samo za čitanje) + postoje razlike u oznaci medija pa tako usb ima oznaku removeablea i os čisto zbog licence-zaštite (interesa ms-a) radi drugačije tj ovisi o verziji-licenci i trenutnom stanju ms volje da to dozvoli.. npr u vrijeme win8 je win2go bio dio controlpanela-appleta, klik-next i radi.. ukinuto s win10 tj između verzija 6.4, 9.. skokom na brojčano broj 10.

 

-linux distre to nude normalno, jer nisu komercijala, free, ms win može, nije problem os.. problem je ms-interesi i zaštita ..

-logičnije je tad napraviti linux-live stikić koji će raditi, naravno ako imaš izbor osa-appsa za svoje potrebe, ako si ograničen na win, možeš, probaš.. no vjerojatno odustaneš jer ms relativno često to mijenja, onemogući, upališ live koji radi .. i idući put neće, jer je tako odlučio ms spojem na internet-server i sl.

 

+ još jedna sitnica, npr install na hdd-ssd, klasične diskove-medije, ne usb-removable, i boota se normalno kao interni disk, dok usb verzija boota kao usb.. recimo hdd na usb adapteru, .. ako taj hdd spojiš na sata, normalno će bootati na sata kontroleru, .. idući put neće bootati na usb-u, tj jednak problem kao da postojeći hdd-os-install želiš izvaditi sa sata porta i upaliti-bootati na usb-u, neće, driveri i sl.. jednosmjerna promjena koja opet nije nešto što os ne može, podržava, no ms ne želi, otežava.. i na kraju ili nosiš laptop ili imaš online ili neko deseto riješenje jer s liveom mada radi, neće baš tj može raditi sad, sutra ne...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Windows 11 - općenito

... ili dock/ladica sa e-SATA priključkom (pa ga Windowsi vide kao interni disk), ali onda je uvjet i izvući jedan SATA port "van" (npr. kao bracket na stražnjim slotovima).

 

 

 

15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Mladen kaže...

... ili dock/ladica sa e-SATA priključkom (pa ga Windowsi vide kao interni disk), ali onda je uvjet i izvući jedan SATA port "van" (npr. kao bracket na stražnjim slotovima).

 

 

 

 -problem.. jer live smisao je primarno koristiti na drugim-različitim računalima, ne na svojem.. ne na nekima nego univerzalno-različitima, tad live medij (sporedno usb-stikić ili hdd..) ima smisla i to s linuxom radi ok, jer nije komercijala-opstukcija..

-tad, kad s takvim medijem dođeš na drugo računalo, nema esata.. raskapanje? može, no usb je ipak zgodniji, no pitanje ima li usb 2.0 ili 3.0, nativni support u biosu (staro-novo).. pa ispadne upotrebljvo na novom, starenjem sve teže.. sporo do bootanja od pola sata..

.. za manje od pola sata podigneš os od nule.

 

-može se na tisuće načina, virtualci i sl. no pitanje je kome što treba a live ili win2go kao bilo koji boot-live medij je primarno za druga-ostala računala, ne za moje.

-najpraktičnije se za to pokazuju hirens-strelec mediji.. bootaš i to je to.. ali nisu live, nisu pravi install s tvojim appsima-postavkama kao što to može linux-pendrive-casper... no opet nije to problem osa nego interes vlasnika.. dok većina juzera treba win i winappse pa su im hirens-strelec ok + naravno uz njih osim već uključenih appsa može i portable bilo što ako postoji.. tj popularni arhiveri zip-rar-7z, acronis, paragon, notepad, shark, .. većina je već tu, dok pojedina app koju juzer (ne navodi, skriva kao zmija noge) treba može biti nešto deseto, nešto što nije popularno i nije uključeno u takve medije pa ako postoji portable verzija može s istog stikića biti pokrenuta.. i to je tad univerzalno riješenje za ostala računala, dođeš, bootaš, radi.. sve ostalo je previše ovisnosti o hw + ostatak sw kao virtualke pa i sami resursi kao ram i cpu ili fičeri-simdovi-avx i usb3 koji daju brzinu ili sporost pri čemu čak i novije računalo koje podržava nešto ne mora biti tako podešeno, npr ahci mod ili raid za sata kontroler.. i što ako je ono drugo ili nešto treće.. što ako podržava ali je u biosu isključeno iz neke potebe ili slučajno itd.. pa do tog da ni boot sa svih računala ne mora biti moguć, omogućen tj onemogućen u pravilno podešenim zaštićenim sustavima, gdje admin zaštiti bios-passom, opcijama boota itd. i tad ako nemaš pass-pristup ne možeš dalje kao i enkripcija pa ne pomaže vađenje hdd-a-medija u drugo računalo itd itd..

 

-problem je univerzalno, za sve.. sveti gral i teoretski može, u praksi ogrančeno, kratkotrajno .. npr win update s polugodišnjim ciklusima i problem koji se tad dogodi, tj resetira postavke i opet od livea dobiješ običan-zaštićen os pa idući boot na drugom računalu neće, može ali neće.. ms.

 

-linux, može, no malo juzera se zna dovoljno snaći, mada je ekšli 'isto'.. tj juzer treba apps za svoje potrebe, što god to bilo.. i vjerojatno postoji i linux verzija, no ako to juzer ne zna.. a za neke stvari nema, jer proizvođač ne radi, jer je 90% tržišta-kupaca win pa alati za gpu, printer, skener, modem.. ne moraju postojati kao lin verzija, no i to se može zaobići, npr vboxom ili dosboxom i portable appsom za win pod linuxom, no tad se ovisi o resursima računala, da to može odraditi + opet ovisi o tome kako će s promjenom hosta za virtualac nešto raditi, npr mac adresa mreže koja je tad problem jer je svi bindaju za zaštitu-provjeru itd.. tj samo se problem pomakne na sljedeću kariku niza ali ostane.. iz šupljeg u prazno :) .. kao ovaj post.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Mladen kaže...

 

Nevezano direktno za tvoje pitanje, takvi scenariji se mogu riješiti i sa virtualizacijom, da složiš cijelu virtualku koja će imati sav softver koji želiš, naravno uz jedan veliki minus, treba ti virtualizacijski softver (VirtualBox, VMware Player ...) i na kompu na kojem ju želiš pokrenuti. Npr. tko se bar jednom susreo sa instalacijom smart-card readera za e-banking, e-Poreznu, e-ovo-ono, sigurno ne želi opet ponavljati to predivno iskustvo. Zato se složi virtualka koja služi samo za to, dovoljna je minimalna instalacija Windowsa (40-50G virtualni disk), jednom se sve podesi i onda po potrebi seli gdje god ti treba. Npr. imam nekoliko WinXP virtualki sa nekim starim softverom i razvojnim alatima već 10+ godina, i sirote nemaju pojma na kojem hardveru su se sve vrtile, od prvih dual-core Athlona, Intel Dual i Quad corea do današnjih monstruma.

 

 se može virtualbox učinit da bude portabilan na usb sticku ? 

 

Pozabavit ču se s tom opcijom kad budem mogao. Također me zanima hoču li moči osposobiti može povezati usb uređaj. Usput bi mogao na taj isti stick stavljati backup kofigurancijske datoteke koju s vremenom osviježavam. 

 

16 godina
online
Re: Windows 11 - općenito

Ne znam, nisam probao, pretpostavljam da ne jer je virtualizacijski softver jako kompleksan i mora se duboko integrirati u OS "domaćina" (host, fizičko računalo na kojem pokrećeš "virtualke").

 

Što se tiče USB i ostalih portova, to radi dosta dobro, slikovito za primjer koji sam gore naveo ... upikneš npr. USB-stick od banke ili SC-reader u fizički PC, virtualizacijskom softveru (VirtualBox, VMware) kažeš da prebaci/prikopča taj USB uređaj na virtulku i doslovno čuješ zvuk iskapčanja sa hosta i ukapčanje na virtualku iako fizički uređaj cijelo vrijeme stoji u istom USB portu.

 

 

15 godina
offline
Windows 11 - općenito

-to je pogrešan pristup, npr portabilni virtualci.. jer traže odgovarajući host + zaštite komercijale-interesa (ne nešto što se ne bi tehnički moglo nego je onemogućeno-otežano i sl.).

 

-umjesto pokušaja da se ima sve na superstikiću (usb..) što bi bilo super, kad ne bi bilo druge strane-interesa.. danas je to lakše-praktično-logično-moguće.. mrežom, tj imamo 'interenet' i time imamo sve što nam treba, jer mreža je mreža, tj fizička udaljenost računala nije problem, tj umjesto virtualca na stikiću nema razloga da on nije i dalje na pravom serveru koji ga vrti dok se remote-vnc-vpn.. tj mrežom spojimo i obavimo neki specifičan task, osim problema za npr umetanje kartice u čitač kad je već u primjeru spomenuto.. a danas internet-mrežu imamo svugdje, ne ovisimo o liniji (mobač) i brzine su dovoljne za remote..

+ tako ne moram na nekom stikiću razmišljati imam li sve, utilse-soft-appse.. imam na serveru, dohvatit ću ako zatrebam, trebam samo mrežu-remote a to imam u džepu..

 

za univezrlano riješenje, usb bi bio logičan odgovor, da nema opstrukcije ms-a i sl. vlasnika.. a kako stvari idu, ms planira promjenu modela naplate, soft-usluga.. i tad će soft kao os možda postati upotrebljivi, tj neće više biti komercijalnog razloga štititi ga na taj način.. (no pojavti će se novi komercijalni razlog, tj nudit će možda cloud usluge pa će i dalje opstruirati ono što korisnik može bez njih i nema razloga da daju os besplanto-free kao linux i tad logika kaže da neće ni ukinuti umjetne probleme-ograničenja).

 

-win2go ili livelinux, rade, može se sve što inače radi normalno računalo tj normalna instalacija jer je to na kraju samo drugi medij, usb stikić ili hdd ili ssd ili nvme-m2.. tj medij je samo medij, kontroler je kontroler, ako može bootati to nije problem, a brzine su dovoljne za normalan rad tj usb umjesto flash memorije može biti i nvme i time brži nego nrp interni ssd, višestruko brži.. nije više usko grlo usb (3.0).. no posotji npr oznaka medija, i kao sve ostalo može se soft zadati-izmijeniti no ne normalnim juzerskim alatima npr diskpartom.. no opet, svako malo ms nešto izmjeni, ono što je do jučer radilo ne mora sutra, svaki update može to promijeniti.. pa je to sizifovski dok za posao ne želimo 'možda radi možda ne..'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Windows 11 - općenito

Imam jedan iritirajući problem u Windowsu 11.
Kada imam otvorena dva ili više prozora istog programa (npr: Windows Explorer), u programskoj traci je uvijek jedna ikona.

https://i.postimg.cc/2jLSns6n/2023-09-17-104108.jpg

I sada moram mišem ići na tu ikonu i onda odaberem prozor koji želim otvoriti.
U Windowsu 10, je bilo koliko prozora toliko ikona u programskoj traci. Mogu li tako nešto postaviti i u Win 11?
Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.9.2023 11:12 (Tino_TA).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

Ne ali ćeš moći od sljledećeg velikog ažuriranja 23H2 koje bi uskoro trebalo stići.

14 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Ne znam gdje bi točno pitao ovaj post, pa ću pitati ovdje; složio sam mini htpc koji stoji spojen na OLED C1 TV. Namjena bude 90% za filmove, resto surfanje. Koji player je najbolji da iskoristi full Dolby vision/hdr mogućnosti TV-a ili to može svaki?
Oduvijek koristim BSPlayer, ne znam kakva je situacija s njim?
Kada sam prije stavljao remuxe na eksterni disk, pa njega u TV, sve je radilo naravno perfektno - TV otkrio eksterni, pokrenulo se u internom LG tv playeru i odmah prebacilo na HDR/ dolby vison mode + dolby atmos posto imam odgovarajući soundbar spojen na TV.
Htio bi da se tako ponaša i player na PCu kada stavim neki film.
Isto tako, ako netko ima postavke/preporuke kalibracije slike na Windowsima 11 / samom TV-u za što bolje iskustvo, javite!
Hvala
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice