Instalacija Windows XP operativnog sustava izdvojena tema

poruka: 469
|
čitano: 286.714
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Instalacija Windows 7 operativnog sustava
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

Prelistavajući teme i postove na forumu došao sam do zaključka kako neki forumaši imaju problama sa instalacijom operativnog sustava.

Da bi spriječio daljnje gomilanje tema u kojima se jedno te isto ponavlja odlučio sam Vam to olakšati koliko je to moguće.

(Napomena: u temi ne tražite linkove za download niti serijske ključeve)

 

 

Pa krenimo redom:

 

-Uključite vaše računalo i pritiskom na tipku DEL (ili F2) uđite u BIOS te odaberite opciju Advanced BIOS features

 

-U opciji First boot device označite CDROM i pritisnite ENTER

-Kliknite na funkcijsku tipku F10 i stisnite slovo Y (Yes) da spremite postavke i restartate računalo

 

World Championships: 7, GP started: 259, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 14:47 (F1-IVO).
 
34 2 hvala 29
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

-Nakon restartanja računala u donjem lijevom kutu će vam se ispisati opcija Press any key to boot from CD/DVD i odbrojavat će se pet točkica unutar kojih morate kliknuti na bilo koju tipku da bi se pokrenuo proces instalacije.

-Dočekat će Vas ovakav screen

te ovakav ukoliko želite instalirati dodatne drivere (za RADI, AHCI...)
-Ukoliko nemate potrebe za time instalacija se nastavlja te dolazimo do dijela gdje možete odabrati instalaciju, popravak ili pak prekinuti instalaciju vašeg Windows XP operativnog sistema
Preporučujem odabir prve opcije.

Napomena: ukoliko radite reinstalaciju pazite da ste prethodno napravili backup vaših podataka (ako su na nekoj drugoj particiji-D, E, F...itd. onda nemorate brinuti jer tokom instalacije Windows XP instaliramo na C particiju tj. samo nju formatiramo)

 

-Slijedi prozor u kojem odaberite F8 tj. da se slažete sa licencom Microsofta

-U prozoru sa particijama napravite novu particiju (ili odaberete staru na kojoj su prethodno bili instalirani Windowsi)
 
 Moja preporuka je da za sistemsku particiju odvojite 30-ak gigabajta (30720mb)

 

-Slijedi formatiranje particije. Odaberite opciju za formatiranje u NTFS formatu (quick)

  

World Championships: 7, GP started: 259, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 15:31 (F1-IVO).
 
21 2 hvala 21
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

-Nakon što se proces formatiranja završi, kreće kopiranje podataka

-Po završetku istog dočekati će vas prozor za namještanje postavki jezika kao i regionalne postavke

Odaberite opciju Customize i postavite kao na slijedećim slikama

   

World Championships: 7, GP started: 259, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 15:31 (F1-IVO).
 
18 2 hvala 17
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

-Slijedi prozor u kojem možete upisati vaše ime i organizaciju. To prepuštam Vama na odabir:)

-Zatim slijedi unos serijskog ključa koji ste dobili sa vašim primjerkom Windows XP operativnog sustava
-Slijedeći ekran traži od vas da unesete ima vašeg računala (tipa: Alienware, AMD, Intel, Zastava 101...) kao i administratorsku lozinku. Možete ju i preskočiti ali za vaše dobro poželjno ju je postaviti (izbjegavajte nizove brojeva kao i vaše ime za istu)
-Postavite datum, vrijeme i vremensku zonu

-Slijedi instalacija mreže. Postavke možete ostaviti defaultne. Kasnije se lako promjene ako bude potrebno (fiksna ip adresa)

-Odaberite radnu grupu (workgroup) ili ostavite na defaultnoj vrijednosti
 

World Championships: 7, GP started: 259, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 15:18 (F1-IVO).
 
16 2 hvala 19
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

-Slijedi malo čekanja a za to vrijeme možete biti korisni i na forumu napisat koju pametnu:)

-Nakon što ste sa veseljem dočekali završetak instalacije ima još par koraka za dovršetak
-Windowsi će vam ponuditi da sami namjeste rezoluciju (obično 800x600) a vi prihvatite jer će te ionako kasnije promjenit postavke
-Nakon namještanja rezolucije slijedi namještanje još nekih postavki a vlasnici starijih računala ili oni koji su svoje drivere slipstreamali nLiteom biti će počašćeni
-Uključite Automatic updates (ili ako ne želite nemojte)
-Slijedeći prozor slobodno preskočite
-Ako želite registrirati vaš primjerak operativnog sistema odaberite Yes (ili No ako ne želite)
 

World Championships: 7, GP started: 259, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 15:32 (F1-IVO).
 
18 2 hvala 24
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

-Još koji trenutak vas dijeli od kraja instalacije operativnog sistema. Unesite vaše ime (nick ili štogod)

-Kliknite na Finish i to je to gospodo: instalirali ste vaš primjerak Microsoft Windows XP operativnog sustavaCool
Uživajte i ne zaboravite instalirati drivere za vaš hardvare:)
Mali edit:

 

Nakon uspješne instalacije Windows XP-a, restartajte vaše računalo te u BIOS-u pod First boot device stavite HDD.

Također neke matične ploče (novijeg godišta) prilikom post screena nude direktan odabir boot uređaja bez potrebe ulaska u bios.

Obično pritiskom na tipku F10 izaberete da se sustav podiže sa cd/dvd pogona te kasnije nemate brige oko postavki u bios-u.

World Championships: 7, GP started: 259, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 17:44 (F1-IVO).
 
19 2 hvala 22
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

Nadam se da sam nekome olakšao posao instalacije OS-a. Slijedi tutorijal za instalaciju Windows 7 operativnog sustava (kako bi na kraju serija rekli To be continueCool)

Svaki komentar je dobrodošao.

World Championships: 7, GP started: 259, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
 
9 2 hvala 8
15 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
brz si ;)
Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
15 godina
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
Dobra ideja IVO i dobro odraden posao.
Mogao bi jos napisati ponesto o potrebnim driverima(grafa,zvuk,lan...),otkuda ih skinuti ,kako instalirati itd. Da pocetnici imaju sve na jednom mjestu ;)
Death has a thousand faces,evil only one.
14 godina
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
luckyluke kaže...
Dobra ideja IVO i dobro odraden posao.
Mogao bi jos napisati ponesto o potrebnim driverima(grafa,zvuk,lan...),otkuda ih skinuti ,kako instalirati itd. Da pocetnici imaju sve na jednom mjestu ;)

 mislim da je i ovo previse ... treba imat pun k volje za tak nest ......

Stisni thumb down ako te čini sretnijim ...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
F1-IVO kaže...

Nadam se da sam nekome olakšao posao instalacije OS-a. Slijedi tutorijal za instalaciju Windows 7 operativnog sustava (kako bi na kraju serija rekli To be continueCool)

Svaki komentar je dobrodošao.

Kod instalacije Windows Vista Ultimate instalira se isto kao i win7. Samo mala razlika u izgledu. Osmijeh Kod Viste i Win/ treba pazit broj ako želite npr 38gb, računaš sa 38 puta 1024mb dobijete 38912mb i pokazat ć e u pravilu 38gb. Ako trebate naprimjer 18gb isto tako lako računate 18 puta 1024 i dobit ćete 18432mb. Eto. Cool

Nenad
14 godina
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

Fino napisano

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

Ivo, zaboravio si napomenuti da boot device u BIOSu moraju vratiti na HDD-0 inače ako zaborave CD of Fife u pogonu mogli bi se neugodno iznenadit na sljedećem bootu Namigiva

 

Ili nadopiši da ako to MBO podržava, nek otvore boot izbornik (obično F10) i samo tada odaberu CD pogon.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Moj PC  
3 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

Odlično, svaka čast na trudu, za svaku pohvalu! Znam koliko je meni pomogao tutorial dok još nisam znao reinstalirat windows Osmijeh

Waiting for Mafia II ---24.08
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
Sum_of_all_fears kaže...

Ivo, zaboravio si napomenuti da boot device u BIOSu moraju vratiti na HDD-0 inače ako zaborave CD of Fife u pogonu mogli bi se neugodno iznenadit na sljedećem bootu Namigiva

 

Ili nadopiši da ako to MBO podržava, nek otvore boot izbornik (obično F10) i samo tada odaberu CD pogon.

Tako je, čim završio instalacije i nakon podizanja i ako je sve uredu i onda se restarta i ponovno uči u Bios i treba da se podesi na HDD i završi sa f10 i poćet će automatski digne windowsi. Namigiva

Nenad
15 godina
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

-na 'stotinu' mjesta je već objašnjeno (npr. kizo) čak je dao i link na 'emulator installa' (program za vježbanje instalacije) ali među stotinama istih tema se zagubi. (tko se sjeti nek linka..)

 

mali dodatak, ulazak u BIOS, za većinu ploča je DEL, zatim F2, rjeđe ESC, INS, F10..

Često se može odabrati quickboot (bez ulaska u BIOS) tipke F8-F12, većinom F9 ili F10.

Kod novog diska ili ako su izbrisane particije, nije potrebno podešavati jer BIOS preskače na idući uređaj.

Svakako je korisno imati LiveCD pri ruci (npr MiniPE ili Ubuntu) jer je tako jednostavnije uređivanje diskova i eliminira se (donekle) mogućnost brisanja-formatiranja 'pogrešne' particije.

 

npr. stari OS je oštećen tako da se nemože bootati, uz pomoć live CDa možemo iskopirati potrebno, obrisati (ili kreirati) particiju.. nakon toga samo boot s instalacijom.

 

Dodavanje novog diska, ovisno o BIOSu i mjestu na koje se spaja označeno npr SATA0-1-2-3  ako kreće od nule, može također zakomplicirati početnicima instalaciju jer se boot (MBR) postavlja na prvi disk (ili u BIOSu odredimo redosljed), u slučaju da nakon instalacije maknemo stari disk, nema bootanja. itd. itd..

 

Preporučljivo je jedan fizički disk podijeliti na 'par' diskova, ali tu nema univerzalnog pravila jer se potrebe razlikuju i ovisi o samoj veličini HDDa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 1
14 godina
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava

Svaka cast na tutorijalu jer ocito mnogima treba, pogotovo kada cujes da neki stavljaju particiju od 130 GB samo za Windowse!

 

Svaka cast na trudu i sve pohvale!

 

Kada budes radio tutorijal za Win7 bilo bi lijepo da objasnis onu particiju od 100 MB koju Windowsi automatski rade te zasto je rade i kako to izbjeci posto samo smeta.

 

P.S.

 

Nadam se da sada ne ispadam vise "cudak" i da oni koji mi salju PM sada vide da pisu totalne gluposti kada pisu o tip "famoznim" particijama od 100 GB pa na vise samo za Windowse (a i nadam se da su kupili novi BUG i vidjeli da je sve istina sta sam im govorio za razlike izmedu x86 i x64 Win7)

 

Hvala Ivo, olaksao si mi posao! 

 

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2010 19:10 (win32).
14 godina
protjeran
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava
Puno fala,bas mi je ovo trebalo
ljepo li je hrvat biti,majko hvala ti
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

Imam XP na laptopu i ocu ga reinstalirat, ali mi ne radi dvd citac niti mi ocitava USB-ove, pa mene zanima ak instaliram Win 95 na njega jel cu moc onda instalirat XP sa USB-a ili DVD-a unatoc navedenim problemima?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
Don Strongtoni kaže...

Imam XP na laptopu i ocu ga reinstalirat, ali mi ne radi dvd citac niti mi ocitava USB-ove, pa mene zanima ak instaliram Win 95 na njega jel cu moc onda instalirat XP sa USB-a ili DVD-a unatoc navedenim problemima?

E rijesenje ti je da uzmes novi dvd/cd citac i bootas xp i to je to.....:)))

 

EDIT:Inace ak to ne uradis neces moc instalirat xp i poslije instalacije 95-ice.......

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2010 15:20 (Sliva22).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
F1-IVO kaže...

-Nakon restartanja računala u donjem lijevom kutu će vam se ispisati opcija Press any key to boot from CD/DVD i odbrojavat će se pet točkica unutar kojih morate kliknuti na bilo koju tipku da bi se pokrenuo proces instalacije.

-Dočekat će Vas ovakav screen te ovakav ukoliko želite instalirati dodatne drivere (za RADI, AHCI...) -Ukoliko nemate potrebe za time instalacija se nastavlja te dolazimo do dijela gdje možete odabrati instalaciju, popravak ili pak prekinuti instalaciju vašeg Windows XP operativnog sistema Preporučujem odabir prve opcije.

Napomena: ukoliko radite reinstalaciju pazite da ste prethodno napravili backup vaših podataka (ako su na nekoj drugoj particiji-D, E, F...itd. onda nemorate brinuti jer tokom instalacije Windows XP instaliramo na C particiju tj. samo nju formatiramo)

 

-Slijedi prozor u kojem odaberite F8 tj. da se slažete sa licencom Microsofta

.

pokusavam instalirati na hp 530 laptop na kojem je vista xp,i kad bi mi trebao prikazati ovaj ekran sa F8 on mi pokaze ovo:

setup did not find any hard disk installed in your computer

make sure any hard disk  drives are powered on and properly connected to your computer

setup cannot continue. to quit setup,press f3,

sta da uradim

15 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
promaja kaže...

Nađi u biosu postavke za sata kontroler i stavi ga na ide.

World Championships: 7, GP started: 259, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
13 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

ocu,hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava

nemogu nac u biosu postavku zasata kontroler

15 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
promaja kaže...

nemogu nac u biosu postavku zasata kontroler

Mislim da je pod configuration. Nađi sata settings i stavi na disabled.

 

Disable the native-SATA in the BIOS

If the BIOS provides an option to disable the native-SATA configuration in the BIOS, do the following steps.

 

1.

Turn off the computer.

2.

Press the power button and press f10 to open the BIOS Setup.

3.

Use the cursor to navigate the Configuration options to locate the Native-SATA setting.

4.

*

If there is a SATA setting, select the Disable option, and then press F10 to save the change and restart the computer.

*

If there is no SATA setting, use one of the other options in this document to change the settings.

World Championships: 7, GP started: 259, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
13 godina
neaktivan
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava

pronasao sam kako si rekao i rjesio problem,hvala puno

15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

hoće li mi ostati windows.old ako prijeđem sa win7 na xp

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
Sedmak7 kaže...

hoće li mi ostati windows.old ako prijeđem sa win7 na xp

 -nema prelaska s XP na 7, zapravo ima ako napraviš AIK..

Možeš napraviti normalan install (uz format) ili dualboot.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Instalacija Windows XP operativnog sustava

Hvala puno Ivi na pomoci...

Zapravo imam jos jedan problem, u biosu staivm opcije kao sto je Ivo rekao...

[quote]-Nakon restartanja računala u donjem lijevom kutu će vam se ispisati opcija Press any key to boot from CD/DVD i odbrojavat će se pet točkica unutar kojih morate kliknuti na bilo koju tipku da bi se pokrenuo proces instalacije.[/quote]

Stisnem bilo koju tipku, ali nista se nedogodi, jednostavno udje kao da nisam nista stisao -.-

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Instalacija Windows XP operativnog sustava
Pawno error kaže...

..

Stisnem bilo koju tipku, ali nista se nedogodi, jednostavno udje kao da nisam nista stisao -.-

 - vjerojatno USB tipkovnica? - u BIOSu treba enablati za DOS.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Instalacija Windows 7 operativnog sustava
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice