Vozilo sa motorom od prskalice

poruka: 13
|
čitano: 5.533
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Vozilo sa motorom od prskalice

Zdravo. Verujem da je cudan naziv teme, ali kao sto sam napisao u naslovu, zelim da napravim auto "Buggy", veoma mali, dovoljan za jednu laku osobu. Posedujem motor DMB 58ccm 2.2kw (3ks), zelim da ga stavim u vozilo koje cu da napravim. Glavno pitanje je kako da "povezem" motor sa tockovima, ili bar jednim tockom? Imam motornu prskalicu jos iz Jugoslavije, stara je 29god., nisam je pokretao vise od 13god. i bas sam danas pokusao i uspeo sam. Pre svega moram da odvojim motor od "kucista" u kome se nalazi nesto sto puma otrov iz prskalice. Da li neko moze da mi da ideju kako da prenesem snagu motora na tockove, ili bar na jedan tocak? 

 
0 2 hvala 0
13 godina
offline
Vozilo sa motorom od prskalice

Dok ti pitaš kako ćeš povezat motor na kotače ti pojma nemaš o mehanici niti o motorima i prijenosom snage,najbolje je da se okaniš tog posla jer to nećeš uspjet sam napravit

Moraš još puno toga naučiti da bi nešto sam složio

Oprosti,ali tako je.

Svemirski mega car
Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vozilo sa motorom od prskalice

Čestitke na odabiru grupe za ovu temu!

8 godina
neaktivan
offline
Re: Vozilo sa motorom od prskalice

Ne znam, zato sam tu, da mi neko objasni.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Vozilo sa motorom od prskalice

Nov sam na ovom forumu, jedva sam provalio kako da postavim temu... Nzm sad kako da uklonim, otvorio sam ponovo, ali ne u grupi Igre....

10 godina
neaktivan
offline
Vozilo sa motorom od prskalice

   Tema je bizarna, ali cu ti reci jednu stvar: NEMOJ ODUSTAJATI. To ti je jedina razlika izmedju toga da nesto uradis u zivotu ili da ne uradis, pa makar to bilo i pravljenje vozila sa motorom od prskalice. Pravi pravi pravi i na kraju ces nesto napraviti.

Why should you be afraid to die? Your soul has been dead for a long long time.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Vozilo sa motorom od prskalice

U svakom slučaju će ti trebati kvačilo/kuplung i prijenos/mjenjač.

Možda da iskombiniraš nešto sa dijelovima od Tomos-a APN6 ili slično.

Imaš odmah kvačilo i automatski mjenjač, a moglo bi odgovarati (prijenos snage) jer APN ima isto 3KS.

 

Ta prskalica ima uvijek konstantne obrtaje na 7.000 okr/min ili obrtaje možeš regulirati "gasom"?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.3.2016 9:58 (Matozan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Vozilo sa motorom od prskalice

EDIT: Forum nešto zeza, uduplao mi je post.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.3.2016 9:58 (Matozan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vozilo sa motorom od prskalice

ali vidiš li da on ne zna skoro ništa,niti zna što još mora nabaviti...

mora još malo učit,može mu i you tube pomoć

a za prijenos na kotače,ili kotač

 

najjednostavnije riješenje je preko lanca,sa starog bicikla može uzeti i cijeli mehanizam mjenjača,i na radilicu zavariti jedan zupčanik...i eto ima i mjenjač

za kvačilo ni ja nemam ideju kako iskoristit od tomosa

neka mu stari malo pomogne,ili frend ako zna..nije to teško naučit,ali ako ne znaš ništa neće ni napraviti ništa...

 

Svemirski mega car
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Vozilo sa motorom od prskalice

Koji je tebi djavo? Ako ne zelis da pomognes, nemoj, i nemoj da zapocinjes svadju time sto me vredjas! Ja sam nov ovde, ne znam nista, i zelim da mi pomogne neko ko zna, ako ne znas, ili nemas vremena, preskoci temu!!!

8 godina
neaktivan
offline
Re: Vozilo sa motorom od prskalice

Hvala ti sto zelis da pomognes za razliku od matkoGSi, ne mogu da nadjem to od tomosa. Mogu da odredim sam koliki ce biti gas, tj. na koliko obrtaja ce da radi. Vidi ovo, ovo sam nesto probao u sketchupu.

15 godina
offline
Vozilo sa motorom od prskalice

Sa takvim prijenosom to ide 100 km/h :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Vozilo sa motorom od prskalice

Može tako nešto, ali bez kvačila/kuplunga to neće valjati, jer čim upališ motor vozilo će krenuti, a zaustaviti ga možeš jedino gašenjem motora.

 

Malo potraži po Njuškalu OVAKO nešto.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice