Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.050
|
čitano: 2.784.595
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Bas bacio oko na njuskalo neki dan trazeci zamjenski komp, neki jeftikaner, dok se moj ne vrati sa servisa. I nadjem doticni za sto naku, i to u ducanu 100m od mog stana, a u tom kompu je 128gb ssd. Da se nisan tek maloprike probudija, bija bi ga isha kupit.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
ridealong kaže...
.. Ako SSD nije pouzdan, onda nema što tražiti u širokoj upotrebi. Kupio sam ga da unaprijedim PC, a ne da strahujem kad će krepati.

- hmm.. ljut si? Nisam ti ja pokvario disk, prodao, proizveo, ni savjetovao.. tak da, sorry, Ljuti se na proizvođača, trgovca, zakone ili lošu sreću. No to me ne spriječava da pametujem o potrebi backupa. :)

- backup eliminira sreću u vezi s podacima, dok svađa u vemilu spada pod zanimljivosti..

- nema sigurnosti, nema nepokvarivog.

- slažem se.. ni flash stikići nisu nešto za čuvanje podataka (najrizičniji medij.. crkne i gotovo), no.. ne vidim što nekog spriječava da koristi npr ext.usb hdd ili bilo koji oblik do datstreamera ako mu je backup-podaci važno, odnosno, ako nije, tad je i sam kvar nevažan. Soft-OS-apps se lako instalira, nešto vremena i .. do idućeg kvara. Pitanje je samo koja će iduća komponenta prva crknuti, što tad, ne što mislimo o npr trajnosti SSDa ili osjećajima koji nas preplavljuju na pomisao da smo izgubili nama važne podatke.

(podsjetnik, ja za to nisam krivac, samo utrljavam malo sol u ranu..) :)

.. jer to je jedini način da idući put, razmišljaš samo o garanciji-novom disku.. ne o izgubljenim podacima.

 

- idući kriteirj, možda umjesto ssd-brzine, odabereš neki jeftinij hdd+veći je.. možda neki drugi brand, drugu trgovinu. Pri tome, sama garancija (trajanje) ne garantira da će uređaj raditi bez kvara, nego da će se kvar otkloniti o trošku nekog drugog (proizvođača). Podaci pri tome nisu pod garancijom, to moraš sam. (a ni za to nisam ja odgovoran, ne u tvom slučaju.. ne pomaže ni ovaj text, znam, ali tako je to)

 

- Backup. Manje živaca se izgubi, manje ovisiš o sreći ili svađi/garanciji u vemilu.. tj ono što krosinik može, jer na kvar realno ne možeš utjecati-eliminirati (osim kad si izazvao-uzrok).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
ihush kaže...
ridealong kaže...
.. Ako SSD nije pouzdan, onda nema što tražiti u širokoj upotrebi. Kupio sam ga da unaprijedim PC, a ne da strahujem kad će krepati.

- hmm.. ljut si? 

 Ljut? Prije razočaran. Jer se ne bavim obradom videa, niti mučim SSD nekim vrlo intenzivnim oblikom posla.


Eksterni HDD imam. Ali i oni vole krepavati. U fazi raspitivanja koji ću kupiti, trgovac je mrtav hladan nabrajao što im se vraća krepano, a prodano je novo. Ne zamjeram mu, jer on ne proizvodi diskove. Svejedno je to dokaz kako ni to nije svemoguće rješenje.

 

"odabereš neki jeftinij hdd+veći je.." - nekada smo imali Quantumov Bigfoot https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_Bigfoot, pa je WD na tržište izbacio green WD (taj mi je također krepao, ali je prije toga davao znakove krepavanja) i slične diskove. Ništa od toga nije 100% sigurno. Pa onda kupiš još jedan HDD, pa još jedan, pa radiš backup na 2-3 paralelno...
A prosječni čovjek u životu ne napuni niti USB stick malog kapaciteta nekim originalnim sadržajima koje je sam stvorio. Tako da je to gomilanje HDD-ova za backup pretjerivanje za hrpu ljudi.
"Pri tome, sama garancija (trajanje) ne garantira da će uređaj raditi bez kvara, nego da će se kvar otkloniti o trošku nekog drugog (proizvođača)." - možda. Sada bih morao pronaći račun za svoj krepani SSD i vidjeti je li prošlo 3 godine, pa da se probam žaliti. Nekako si mislim da je to prdac u vjetar.
"Backup. Manje živaca se izgubi, manje ovisiš o sreći ili svađi/garanciji u vemilu.. tj ono što krosinik može, jer na kvar realno ne možeš utjecati-eliminirati (osim kad si izazvao-uzrok)." - svađa je kod nas normalna pojava. Jer se ne poštuju jamstva i potrošač je ona strana koja izvuče kraći kraj. A meni je krepao i HDD s backupom koji je korišten mizerno malo, stajao je na stolu u posebnoj kutiji za HDD s vlastitim napajanjem...
Sve je to bacanje novca... Što je u životu bitno, to se printa na papir. A to nisu filmovi, mp3-ice i još ponešto.
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2017 20:04 (ridealong).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Sve krepa eventualno. Vama treba neki svapsko japanski disk od par iljada eura, a ne ovo gej kinesko smece
Moj PC  
1 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Gorstak79 kaže...
Sve krepa eventualno. Vama treba neki svapsko japanski disk od par iljada eura, a ne ovo gej kinesko smece

Sve krepa, ali ne tako brzo kao što se to sada događa. Nakrepavalo mi je s godinama par HDD-ova (jedan WD green koji je glumio backup, dakle stajalo je manje više besposlen na stolu), par USB stickova (jedan pred istek jamstva ali njega sam stvarno žestoko koristio - dobio sam novi, dok je Sandiskov ultrafit 64GB krepao u roku od pola sata od kupovine) i sada drugi SSD koji sam uopće imao (prvi je Kingston 120GB koji uredno radi). Papilova.

 

Jedna od sljedećih poruka ovdje bit će - preporučite mi SSD (ne od mene, nego će to pitati netko drugi). Što ćete preporučiti ljudima koji žele kupiti SSD?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2017 20:13 (ridealong).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Ako su ljudi, preporucio bih im da ne pitaju na forumu, nego kupe neki koji je popularan na nabava.net u trenutku kupovine
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Kao sta je receno ssd ne sluzi za cuvanje vaznih podataka, nego samo za ubrzanje sustava i rada na pc. Ako imas jako puno vaznih podataka onda ti je najbolji neki Nas storage sa par diskova sa Raid 5 ili 10, neka me netko ispravi ako sam krivo rekao raid polje. Drzi vazne podatke na par mjesta. Nitko ti ne moze garantirati da ce sve raditi super godinama, mozda imas problem sa strujom, napajanjem? Moguće je vise razloga zašto ti je vrlo hdd ili ssd, a moguće da si baksuz pa nemas srece sa hdd, meni se desilo isto tako sa vodenim hlađenjem par puta. Svaki proizvod ima odreden dio rma, ali to ne znaci da sad ta firma ne valja jer ti se desilo da si par puta morao reklamirati proizvod, ja sam morao 2 put reklamirati corsair h100, dok sam dobio drugi cekao sam da izadje nova serija i onda dobio h100i i ama bas nikakvih problema, i dan danas radi odlicno. Proizvodacima je jeftinije zamijeniti proizvod nego detaljnije testirati svaki uredaj posebno
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
15 godina
offline
Re: Koji SSD?

-ne možeš 'mučiti' disk.. (možeš..) nego bi teoretski trebalo sve biti podešeno, optimalno, 'statistički'.. npr imaš li dovoljno RAMa, ako nema dovoljno, tad se više koristi disk-swap.. i eto bržeg trošenja od predviđenog, ako imaš više RAMa, tad je logično i veći hyber-swap.. pa opet to radi disk. Broj R-W je statistika, ne godine, nego statistički npr 2 ili 8 ili 24h korištenja po danu, MB-TB zapisa.. no ti možeš jedan log file konstatno koristiti i na tom mjestu su čelije potrošnene, dok kopiranje 100gb videa neće toliko potrošiti od recimo 10.000 predviđenih r-w-a.. ciklusa. Za disk je (jako) važno i koliko je zauzeto-slobodno, omjer, tj to direktno utječe na vijek trajanja čelija, RW.. jer ako je ispod 50%->10% free, tad TRIM i sl, ne pomaže, tj nema se što balansirati (zapisivanje ravnomjerno..). disk koji ima više slobodnog mjesta će biti trajniji, mada može raditi jednake taskove svaki dan, statistički će trajati duplo duže. Kod HDDa se to ne primjeti, ali osjeti se na performansama tj (de)fragmentacija.. stvar koja na prvu nema veze ni sa čime, ima jer je to stvar načina rada, FSa, Trima, OSa.. ako je disk bio popunjen recimo preko 70-80% tad si ga 'mučio'.. pod istim uvijetima i 50% free bi vjerojtano trajao još nekoliko godina ili bi crkao iste sekunde (to nikad ne možeš znati, jer ne možeš 'testirati' ta dva različita slučaja, znaš samo jedan rezultat, ostalo je quantna fizika i šrodingerova mačka u kutiji..).

 

sreća, statistika, backup. Sve zajedno, pa opet nema nekog pravila.

 

statistika i standardi (kad se govori o garancij, tumačenje ili prosječna upotreba..).. npr usb port-priključak, frontpanell nekog kućišta, obično juzersko jeftikaner kućište, predviđa 2.000 korištenja unutar garancije, to je standard. Kroz godinu, to je ovako, dnevno, 2-3 puta ubodeš stikić, godišnje je to 350x3.. tisuću, dvije godine, prosječna/EU obvezna garancija. Proizviodnja robustnijeg porta znači i skuplji materijal time i cijana kućišta.. a sad, ako je garancija 2g, ako svaki dan netko ubode stikić recimo 10-puta, tad će on to pohabati za pola godine.. sve nakon tog je sreća, dok garancija može biti prihvaćena, ali problem koji se može desiti, kvar nečeg, gubljenje podataka.. s garancijom nema veze. Kad ti nešto što košta par centi, napravi štetu, sprži flash ili podatke, tad se možeš ljutiti na takvu uštedu, ali .. tako je to. Olakšava li ti to situaciju? Naravno, ne.. to je samo RL stanje, nešto s čime trebaš na vrijeme računati, ne kad se problem desi, jer je samo stvar vremena-serće.. netko će s par uboda stikića rasklimati sve, napraviti kratki spoj (svinuti pinovi usba..).. netko će koristiti pažljivije godinama ili će imati sreće. Ako imaš backup, briga manje. Ostalo je loto.

 

bi li bio manje ljut-razočaran da ti nešto tako kao lim za jedan cent pokvari stikić s podacima, ili neki malware-crypt, .. ili da ti recimo padne i pukne (tvojom greškom).. koji način gubljenja podataka je 'bolji'? Čini mi se svejedno.. garancija ili cijena čak ne pomažu. Možda je kriv MS s updateovima, možda neki firmware-bios-postavka, možda driver i powermanagment .. jedino što stvarno pomaže (utjeha) je .. (sad već pogađaju i vrapci na grani..) je .. backup. Jer podaci se mogu izgubiti bilo kad, iz bilo kojeg razloga, nije stvar jedne komponente.. pa do tog da je sve 100% ispravno.. i dođe lopov ili udari grom.

 

ridealong kaže...

 

 

Jedna od sljedećih poruka ovdje bit će - preporučite mi SSD (ne od mene, nego će to pitati netko drugi). Što ćete preporučiti ljudima koji žele kupiti SSD?

 -ništa. Nisam trgovac, ne nudim komponente, odluka mora biti tvoja.. a savijeti. Ljudi pitaju obično kasnije.. ili imaju pogrešan kriterij. Kupe i ferrari, kupe i ssd.. a sigurnost? Kriteirj nije moj, nego 'tvoj'.. ja za sebe imam kriterij ovisno što mi treba, nekad je to ssd, nekad hdd, nekad nešto treće ili kombinacija. Obično mi treba i backup.. a to nitko ne pita kad kupuje ssd. :)

-ne predlažm čak ni izbor sladoleda.. kamoli nekek komponente, osim 'generičkog' modela.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2017 20:55 (ihush).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
ihush kaže...

-ne predlažm čak ni izbor sladoleda..

 

Poznajem još jednog takvog koji ne daje savjete. A informatičar. :-)

 

Ne brini, izabrao sam svoj sljedeći SSD. Neću se njime hvaliti jer će odmah biti - taj ti ne valja, bolje da si uzeo ovoga. A pitao sam...

 

 

 

 

 

 

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Malo je nezahvalno davat savjete kad znas da sve ovisi o batchu u tvornici. Naprave 100 komada vrhunskih necega, pa sto dobrih ali s nekom falingom. Pa ti budi pametan i sugeriraj i nek ti neko dodje kucat na vrata. Ali vidim da ima strucnjaka koji bez beda sastave nekome konfo od des keka kuna.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Patrick_cro kaže...
mozda imas problem sa strujom, napajanjem? Moguće je vise razloga zašto ti je vrlo hdd ili ssd, a moguće da si baksuz

 Palo mi je na pamet da bi mogao biti problem sa strujom. Svašta mi je u tom trenutku palo na pamet. :-)

 

Baksuz može biti bilo tko. Čitam okolo recenzije različitim modela SSD-ova, pa nekima PC uopće ne prepozna SSD, drugima krepa u roku od 2 tjedna, trećima za 6 mjeseci, ostali ga pak hvale na sva usta... Lutrija.

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Gorstak79 kaže...
Malo je nezahvalno davat savjete kad znas da sve ovisi o batchu u tvornici. Naprave 100 komada vrhunskih necega, pa sto dobrih ali s nekom falingom. Pa ti budi pametan i sugeriraj i nek ti neko dodje kucat na vrata. Ali vidim da ima strucnjaka koji bez beda sastave nekome konfo od des keka kuna.

 Biti informatičar ili verziran u informatici kao hobist, a ne usuditi se preporučiti nekome bilo koji dio PC-a ili opreme je meni - jadno. I kod kupovine (rabljenog) auta svi preporučuju - povedite stručnjaka sa sobom. A ljudi se ne usude preporučit SSD... Ma daj...

 

Kucat će na vrata? Pa pitao je. Što sad hoće.

 

Ovo s batchom u tvornici je točno. Kada sam pred godinu dana osluškivao jadikovke oko modela eksternog WD-ovog HDD-a, trgovac je mrtav hladan izjavio da im se vraća 25% prodanog. To je puno.

 

 

 

13 godina
online
Koji SSD?

da li je ovo dobro za kingston a400 120gb?

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji SSD?

To je BB SSD sa 5 god garancije

..sad sam vidio da je to 128GB SSD...hmm...ima povoljnijih...

Prodajem Fractal Node 304 za 360kn | http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.11.2017 23:37 (djigibao).
12 godina
offline
Koji SSD?

Kupio sam polovni ssd samsung 840 240 gb je li ovo ok? Star 3 g . Da li je  to puno koristeno?

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.12.2017 7:43 (Gamer21).
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Za 3god koristeno to nije nimalo puno. Tak da sve ok.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
djigibao kaže...

To je BB SSD sa 5 god garancije

..sad sam vidio da je to 128GB SSD...hmm...ima povoljnijih...

 Koji je onda najbolji za uzet od 120 gb? 

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Gamer21 kaže...

Kupio sam polovni ssd samsung 840 240 gb je li ovo ok? Star 3 g . Da li je  to puno koristeno?

 cek malo kupio si polovan 840evo model i sad ga prodajes po nerealnoj cijeni od 700kn tak da mozes kupit novi sa garancijom 

http://www.njuskalo.hr/ssd-disk/samsung-evo-840-zg-oglas-24122901

programer123 kaže...
djigibao kaže...

To je BB SSD sa 5 god garancije

..sad sam vidio da je to 128GB SSD...hmm...ima povoljnijih...

 Koji je onda najbolji za uzet od 120 gb? 

 taj koji si linkao sandisk x400 jer ima 5god jamstvo a skuplji je 100kn od ostalih jeftinijih, jest da je puno para za 128GB do prije dvije godine bi taj disk platio u rangu od 300-380kn novo

16 godina
offline
Re: Koji SSD?
programer123 kaže...
djigibao kaže...

To je BB SSD sa 5 god garancije

..sad sam vidio da je to 128GB SSD...hmm...ima povoljnijih...

 Koji je onda najbolji za uzet od 120 gb? 

 Rađe idi na neki od 240-250gb i dodaj nešto kuna.

Npr.

https://www.mall.hr/diskovi/wd-disk-green-sata3-25-240gb?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Prodajem Fractal Node 304 za 360kn | http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

taj wd green je tesko smece od diska, ako bas hoce vise potrosit onda ima boljih opcija tipa kingston uv400, 850evo

6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
roby27 kaže...
Gamer21 kaže...

Kupio sam polovni ssd samsung 840 240 gb je li ovo ok? Star 3 g . Da li je  to puno koristeno?

 cek malo kupio si polovan 840evo model i sad ga prodajes po nerealnoj cijeni od 700kn tak da mozes kupit novi sa garancijom 

http://www.njuskalo.hr/ssd-disk/samsung-evo-840-zg-oglas-24122901

 Možda je pročitao kako je meni 840 krepao nakon otprilike 3 godine korištenja. Ja mu za to ne bih dao više od 50 kuna. Toliko se isplati dati za rizik da ti ta konkrektna serija SSD-a sutra naprasno krepa.

13 godina
offline
Koji SSD?

Uzeo sam Crucial BX300 240 GB  na cyber monday akciji pa ako koga zanimaju performanse.........

 

Battlelog: [G] pijana_carapa
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

ako se ne varam to je MLC ssd, taj bench ti nema neke svrhe osim provjere da sve radi ok, kopiraj file od 10+ GB mkv ili iso sa 840Evo na BX300 da vidimo transfer bar i dali ima usporavanja odnosno dropova 

 

jos najbolje ako imas neki 4K video od 40GB

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.12.2017 17:31 (roby27).
12 godina
offline
Re: Koji SSD?

Kad smo vec kod toga da . Kupio sam ga pa citao da dosta crkavaju a ovu nerealnu cijenu sam stavio iskljucivo radi toga da mi se netko javi sa 120 gb sa garancijom i nadoplati 350 kuna koliko sam ga i ja platio.

12 godina
offline
Re: Koji SSD?

Pa svatko ne bi neke stvari kupio i dao kesa ili ne . Kada budem bas tebe trazio koliko bi mi ponudio za moj ssd onda te odmah kontaktiram na pm .

6 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
Gamer21 kaže...

Pa svatko ne bi neke stvari kupio i dao kesa ili ne . Kada budem bas tebe trazio koliko bi mi ponudio za moj ssd onda te odmah kontaktiram na pm .

 

Taj SSD ima trogodišnju garanciju. Ja ga nakon toga ne bih kupovao. Novi 850 EVO od 250GB košta 759 kuna u HG Spotu (gledao prošli vikend kada mi je krepao 840 EVO). I kod drugih je cijena slična. Tako da je ponuda od 700 kuna nerealna. Ljutio se ti ili ne ljutio.

 

O nerealnim ponudama na Njuškalu možeš čitati u temi ovog foruma pod nazivom "Njuškalo biseri".

 

 

12 godina
offline
Re: Koji SSD?

Ma ne ljutim se ja nista , samo sam naveo cim budem prodavao po toj cijeni  javim se . Ovo mi je prvi susret sa ssdom pa ne znam vrijednost a to sam lupio app i u vidu za zaradu free ssda ako mi netko nadoplati 350 kn al sam sada dobio ponudu za dva intelova od 128 gb sto mi se i dalje cini odlicna ponuda.

9 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Moze preporuka ssd of 32\64gb.

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
suspendiran
offline
Re: Koji SSD?
Kolacic kaže...

Moze preporuka ssd of 32\64gb.

 

32Gb ti nije dosta ni da Windows na njega instaliraš, a 64Gb košta skoro koliko i 120/128Gb tako da to nema smisla kupovati.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice