Recovery datoteka sa harda koji umire

poruka: 8
|
čitano: 1.940
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Recovery datoteka sa harda koji umire

Bok,

imam hard sa kojeg ne mogu više otvoriti neke datoteke. SMART javlja da je bad i da faila. Neke datoteke još uvijek mogu pokrenuti. 

 

Pokušao sam pomalo kopirati stvari sa njega ali često stane kada ne može očitati datoteku. Koji program bi bio za kopiranje svog sadržaja sa njega koji se da očitati?

 

Ovo kaže CrystalDiskInfo

 

 

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Recovery datoteka sa harda koji umire
Crayox kaže...

Bok,

imam hard sa kojeg ne mogu više otvoriti neke datoteke. SMART javlja da je bad i da faila. Neke datoteke još uvijek mogu pokrenuti. 

 

Pokušao sam pomalo kopirati stvari sa njega ali često stane kada ne može očitati datoteku. Koji program bi bio za kopiranje svog sadržaja sa njega koji se da očitati?

 

Ovo kaže CrystalDiskInfo

 

 

 

 

Ja sam koristio Recuva za neke jednostavnije stvari, probaj s tim prvo. 

Live long and prosper.
7 godina
protjeran
offline
Recovery datoteka sa harda koji umire

Probaj napraviti bare metal image sa CloneZillom.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Recovery datoteka sa harda koji umire

Koristi dd ili ddrescue na linuxu, u svakom slucaju ce ti trebati disk jednake ili vece velicine na kojeg ces iskopirati trenutni i nakon toga skenirati filesystem za errorove.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Recovery datoteka sa harda koji umire

Sad sam se sjetio, stari dobri pouzdani program... Vraća sve što se može vratit.

 

Spinrite

 

https://www.grc.com/sr/spinrite.htm

 

 

P.S.

Shit, ovo čudo se plaća i to 89 dolara? Eeee... Kad čovjek ostari, pa se još sjeća kad su stvari bile besplatne.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2020 11:50 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Recovery datoteka sa harda koji umire

-takve stvari ne radi iz samog win-osa ako je to disk na kojem je win.. nego to radiš s drugog računala ili live-medija, tj poželjno je da disk što manje radi (a kad je gore aktivan win tad stalno nešto radi..)

-običan filemanager može kopirati ali kad postoje problemi tad se mogu koristiti alati-soft koji su upravo tome namjenjeni npr pokušavaju x-puta pročitati + važno je raditi verify jer je beskorisno kopirati ako nije 100% ..

-razni soft-alati, ovisi što imaš od live medija, npr hirens, linux, minipe... + ovisi što je s račualom, kako je podešen bios (boot-gpt/mbr, sec-enkripcija..) + slobodan disk za kopiranje.

-ne provjeravaš, nego kopriaš sve što možeš pa tek tad kopirano provjeravaš, jer svaka sekunda je možda posljednja i svaki rad može dodatno uništavati podatke.

 

-svi alati rade na istoj osnovi, crc .. ali naravno da običan filemanager nije tako podešen (nego više za brzinu). Kopiranje može potrajati satima-danima i sve ovisi što sve imaš, drugo računalo, alate-soft-bootmedije.. i kombinaciji što si imao tj kako je podešeno trenutno računalo.

-kad se ošteti disk npr toc-sadržaj (koji prati gdje je koji cluster-blok) tad soft mora tražiti izgubljeni cluster po čitavom disku a tad možda naiđe na oštećeni dio i smrzne ili u slučaju SSD-flash memorije ne može jer je to interno razbacano na ninovu internog kontrolera tj funkcija TRIM (koja služi ravnomjernom trošenju ćelija ali time onemogući taženje clustera..) i tad ovisiš o strukturi filea npr text-doc-jpeg-avi-mp3.. tj što je file kompliciraniji-kompresiraniji to je manja šansa da će algoritam uspjeti pronaći nasljednji blok i spojiti file u iskoristiv-čitav .. kao puzzle.. a tek kad imaš sve dijelove-clustere tad je file ispravan.

 

-ako sve pokušavaš s postojećeg oštećenog diska, tad da bi nor instalirao neki soft povećavaš rizik.. ali ako nemaš drugi način, .. npr recuva je popularan, svaki od popularnih alata kao disk-part manageri npr easeus i sl. dok su OO i ostala komercijala.. kraće, malo ćeš s free alatima, većina traži novac-licencu ili ti spasi samo nešto megabayta u demo modu..

-ugasi i dok nemaš sve pripremljno ne koristi taj disk.. tj ovisi koliko su podaci koje spašavaš važni, a spašavanje nije zagarantirano. Čak i da je disk ispravan može sad crknuti.. ili strujni udar, virus itd..

 

+ upravo kad je ovakav problem, tražit ćeš neke pirat-crack i sl. soft izvore, .. a tad upravo postoji velika šansa za npr crypto virus .. to je tako i zato pazi da iz jednog problema ne upadneš u još veći.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2020 11:54 (ihush).
16 godina
offline
Recovery datoteka sa harda koji umire

Hvala vam na svim prijedlozima. Nije problem platiti software, trenutno imam GetData back for ntfs, koji me spasio prije 10ak godina kada ni jedan drugi nije. Probat ću i s njim ili sa ovima koje ste predložili. Disk je extra, nije sistemski, pa ću za sada probati iz Windowsa jer nemam pripremljen Linux.

poz

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Recovery datoteka sa harda koji umire

Da, probaj s njim, a ako nebu išlo probaj HDD regenerator, ja sam imao uspjeha s njim nekoć davno:

http://www.dposoft.net/hdd.html

 

Kruha i igala...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice