Problem s procesorom, matičnom ili nečim drugim??

poruka: 5
|
čitano: 987
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Problem s procesorom, matičnom ili nečim drugim??

Pozdrav, znači ovakva je situacija... Sinoć sam igrao FIFU (ništa posebno zahtjevno), čuo sam da je vent coolera dosta glasan, ali tako je ono uvijek kad igram nešto (po AMD overdrive-u oko 15-20°C Thermal margin), medjutim na dodir na vrh kucista odozad (gdje inace stoji napajanje, ali ovdje je dolje) je bilo strašno vruće i nije mi bilo jasno zašto, ako je sve ajmo reć u granicama normale što se temperature tiče (očišćeno i nova termalna stavljena prije 3 dana)... Najednom je počelo tako blokirati, da sam morao prisilno ugasit računalo, nisam jednostavno mogao doći do task managera ili ičeg drugog... 

Jutros idem upalit prvi put i ništa. Upali se medjutim monitor se uopće ''ne aktivira'' (narancasta lampica stoji), ne ucitava se windows, ne pokazuje se ništa... I tako stoji mozda 2 minute i probam ja opipat kuciste odozad opet i ono opet dosta vruće i iznad i s desne strane (ako se gleda da je kućište okrenuto prema meni) i opet vruće, ne toliko, ali za takvo kratko vrijeme bome dosta :D i tako jedno 2,3 puta... Probao sam opipati hladnjak i sve to, hladnjak matične je bio dosta vruć, a oko procesora isto, ali ne bi rekao toliko strašno... Cooler sam provjerio, sve lijepo namješteno i zategnuto...

A onda sam izvadio kučište iz prostora namjenjenom njemu i maknuo stranice i pričekao jedno pola sata da se ohladi i upalilo je :D I evo sad radi, IDLE temp procesora odnosno thermal margin preko AMD Overdrive-a (a8 6600k, xilence cooler) je trenutno oko 55°C... 

E sad, šta reći? Jel sve ovo samo posljedica pregrijavanja obicnog (možda trebam neki vent ubacit ili ostavit ovako otvoreno) ili je neki drugi problem?

Siky1234
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.8.2016 13:40 (Siky1234).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Problem s procesorom, matičnom ili nečim drugim??

Ako ti je idle temp 55°c nusta cudno komp ti se gasi radi pregrijavanha, idle temp ti se uglavnom trebaju kretati izmedu 30c! Provjeri hladnjak, pastu i ostale komponente, airflow u kucistu itd

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s procesorom, matičnom ili nečim drugi
Stjepanj kaže...

Ako ti je idle temp 55°c nusta cudno komp ti se gasi radi pregrijavanha, idle temp ti se uglavnom trebaju kretati izmedu 30c! Provjeri hladnjak, pastu i ostale komponente, airflow u kucistu itd

 Ali nije to 55°c temperatura procesora, nego thermal margin odnosno 55°C od granice temperature do koje procesor može radit... kod APU-a se jedino može točno odredit temperatura preko AMD Overdrive-a, a on nema baš čistu temperaturu nego thermal margin...

Siky1234
13 godina
offline
Re: Problem s procesorom, matičnom ili nečim drugi
Siky1234 kaže...

 Ali nije to 55°c temperatura procesora, nego thermal margin odnosno 55°C od granice temperature do koje procesor može radit... kod APU-a se jedino može točno odredit temperatura preko AMD Overdrive-a, a on nema baš čistu temperaturu nego thermal margin...

Napajanje ti je loše i preloše, treba ti aftermarket hladnjak za taj procesor, barem LC CC 95, treba ti kućište

koje ima barem jedan ventilator otraga da izvlači toplinu van, a preporuka je i jedan naprijed da uvlači friški zrak u kućište.

Ukoliko znaš kako, spusti napon procesora u BIOSu, možda bude lakše disao.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
10 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s procesorom, matičnom ili nečim drugi
Valentin17 kaže...
Siky1234 kaže...

 Ali nije to 55°c temperatura procesora, nego thermal margin odnosno 55°C od granice temperature do koje procesor može radit... kod APU-a se jedino može točno odredit temperatura preko AMD Overdrive-a, a on nema baš čistu temperaturu nego thermal margin...

Napajanje ti je loše i preloše, treba ti aftermarket hladnjak za taj procesor, barem LC CC 95, treba ti kućište

koje ima barem jedan ventilator otraga da izvlači toplinu van, a preporuka je i jedan naprijed da uvlači friški zrak u kućište.

Ukoliko znaš kako, spusti napon procesora u BIOSu, možda bude lakše disao.

Pod moj PC je pisalo krivo, napajanje je LC Power 550W, za kojeg sam ispitao i može podržat A8 i GTX 950
Cooler je Xilence (aftermarket), ventilator ću sad postavit pa vidjet ima li razlike... 
Napon procesora je inače 1.475, a kod mene je 1.4 namješten, tako da već radi na malo nižem

Siky1234
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice