Bottleneck sistema

poruka: 13
|
čitano: 2.737
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Bottleneck sistema

Pozdrav.

Nisam bio siguran koji podforum je najbolje mjesto za moj upit, pa zato postavljam upit ovdje :)

 

Zanima me da li postoji način da online provjerim da li mi je hard disk "bottleneck" u sistemu tj. da li možda neka druga komponenta usporava rad mog PC-a? Čak i ne mora biti online.

Imam sljedeću konfu:

matična ASUS M4A88T EVO

grafa Nvidia gainward GTX 460 SE 1GB ram

proc AMD x2 Phenom2 550 black edition

4gb ram gskill na 1033 mhz (2 keksa po 2gb)

hard disk 320 gb seagate 7200 rpm star negdje 5 godina (nije javljao nikakvih grešaka)

OS WIN7 32 bit

 

Imam osjećaj da mi sistem radi isto ili sporije nego na starijem hardwareu (čak i malo sporije) pa sam pomislio da je to možda do hard diska iako nisam nikad imao bad sectora? Da li bi noviji hard disk sa istim performansama bio bolji za OS (npr isto 7200 rpm ali sa više cachea)?

 

Hvala unaprijed za info.

 

Natsuke

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.4.2013 11:38 (bezjak78).
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Bottleneck sistema
pa novi hard bi ti definitivno pomogao posebno oni s jednom glavom!(obicno su manjeg kapaciteta do 350gb ak se ne varam) ali najvecu razliku(drasticnu:) u brzini sustava bi dobio s SSD-om barem nekim kingston v-300 64gb(450kn) i na njega stavis os i jos neke stvari koje zelis da ti se instantno otvaraju... iako te i maticna u nekim situacijama koci ali to s ssd-om neces primjetiti...LP
Rasturam na Intel Comodore 64 bita:)
11 godina
offline
Re: Bottleneck sistema

Hvala ti na brzom odgovoru,

samo jedno pitanje vezano uz SSD, što moram imati za njega, da li ima isti konektor kao sata ili? Kako ga se spaja na PC?

12 godina
online
Re: Bottleneck sistema
bezjak78 kaže...

Pozdrav.

Nisam bio siguran koji podforum je najbolje mjesto za moj upit, pa zato postavljam upit ovdje :)

 

Zanima me da li postoji način da online provjerim da li mi je hard disk "bottleneck" u sistemu tj. da li možda neka druga komponenta usporava rad mog PC-a? Čak i ne mora biti online.

Imam sljedeću konfu:

matična ASUS M4A88T EVO

grafa Nvidia gainward GTX 460 SE 1GB ram

proc AMD x2 Phenom2 550 black edition

4gb ram gskill na 1033 mhz (2 keksa po 2gb)

hard disk 320 gb seagate 7200 rpm star negdje 5 godina (nije javljao nikakvih grešaka)

OS WIN7 32 bit

 

Imam osjećaj da mi sistem radi isto ili sporije nego na starijem hardwareu (čak i malo sporije) pa sam pomislio da je to možda do hard diska iako nisam nikad imao bad sectora? Da li bi noviji hard disk sa istim performansama bio bolji za OS (npr isto 7200 rpm ali sa više cachea)?

 

Hvala unaprijed za info.

 

Natsuke

 

Najveći bottleneck u tvom kompu je procesor, koji ne može tvoju grafu gurati  na 100% u većini igara. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.4.2013 13:07 (Mile 74).
14 godina
offline
Bottleneck sistema

Procesor se može otključati u četverojezgreni a svakom računaru HDD je najsporiji dio sistema i bilo kakav SSD bi uvijek i svakome dobrodošao.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/unlock-athlon-ii-x3-phenom-ii-x2-x3-procesora/99959.aspx

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.4.2013 15:23 (phoenix2003).
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Bottleneck sistema
bezjak78 kaže...

Hvala ti na brzom odgovoru,

samo jedno pitanje vezano uz SSD, što moram imati za njega, da li ima isti konektor kao sata ili? Kako ga se spaja na PC?

kao i svaki hard disk s standardnim sata kablom!

Rasturam na Intel Comodore 64 bita:)
11 godina
offline
Bottleneck sistema

Hvala svima na odgovorima! :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Bottleneck sistema

1. ograničenje ti je 32-bitni Windows OS. Osjetio bi ubrzanje prelaskom na 64-bit OS. Preporučam Windows 7 ili 8 ako si voljan eksperimentirati i učiti nešto novo.

 

2. ograničenje ti je mehanički disk. SSD bi riješio taj problem. Preporučam model od barem 90GB, ponajbolje od 120GB ili više. No ako nemaš novca, i s 64GB se može živjeti.

 

3. ograničenje bio bi procesor (ako nije otključan u četverojezgreni) koji bottlenecka grafičku karticu - no taj bottleneck osjetan je samo u igrama i to novijima (hit naslovi zadnjih godinu-dvije).

 

4. potencijalno ograničenje ti je i napajanje, nisi naveo koje je pa ne znamo je li ti dovoljno jako za računalo.

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Bottleneck sistema

@191x7

 

1. imam 32bit no nisam siguran da li bi mi se isplatilo preći na 64 bitni jer ne rade sve aplikacije još dobro na njima inače bi prešao. Imam win 7

2. nakon prijašnjih savjeta definitivno planiram uzeti 64gb ili čak 90gb SSD

3. nisam ga otključao no ionako ne igram najnovije igre, samo Lotro i slične

4. napajanje mi je 750w modularno thermaltake toughpower

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.4.2013 19:27 (bezjak78).
16 godina
offline
Re: Bottleneck sistema
bezjak78 kaže...

@191x7

 

1. imam 32bit no nisam siguran da li bi mi se isplatilo preći na 64 bitni jer ne rade sve aplikacije još dobro na njima inače bi prešao. Imam win 7

2. nakon prijašnjih savjeta definitivno planiram uzeti 64gb ili čak 90gb SSD

3. nisam ga otključao no ionako ne igram najnovije igre, samo Lotro i slične

4. napajanje mi je 750w modularno thermaltake toughpower

1. Godinama na Win x64 i još nisam susreo neku "bitniju" aplikaciju da ne radi kako spada. Davno je prošlo doba Windows XP 64-bit.

2. Dobro je, uzmi SSD. Preporoditi ćeš se.

3. Neovisno o tome što igraš, procesor je bottleneck za grafičku - a pitao si za bottleneck.

4. Napajanje ti nikako nije bottleneck, dobro je. Čak je i overkill.

Twitter: @191x7
11 godina
offline
Bottleneck sistema

Nisam znao. Znači da ću moći lotro igrat bez problema na 64 bitnim?

Da li mogu na kompu imat 64 bitne windowse bez obzira na komponente tj na onima koje imam?

Ako je moguće ta opcija mi je zanimljiva (naravno pod uvjetom da svi poznati programi rade normalno).

 

Što se tiče proca, ako mu otključam 3. jezgru da li će automatski prilagoditi napon (mislim da mi je u BIOSu na auto)? Te da li će mi za 3 jezgre biti dobar stock cooler?

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.4.2013 23:09 (bezjak78).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bottleneck sistema
bezjak78 kaže...

Nisam znao. Znači da ću moći lotro igrat bez problema na 64 bitnim?

Da li mogu na kompu imat 64 bitne windowse bez obzira na komponente tj na onima koje imam?

Ako je moguće ta opcija mi je zanimljiva (naravno pod uvjetom da svi poznati programi rade normalno).

 

Što se tiče proca, ako mu otključam 3. jezgru da li će automatski prilagoditi napon (mislim da mi je u BIOSu na auto)? Te da li će mi za 3 jezgre biti dobar stock cooler?

Da, LOTR Online radi na 64-bitnim windowsima bez problema, čak i bolje radi.

Imaš sve potrebno za 64-bitni OS, nemaš brige što se toga tiče.

 

Za otključavanje jezgre najbolje da proučiš temu:

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/unlock-athlon-ii-x3-phenom-ii-x2-x3-procesora/99959.aspx?jumpto=3604759&sort=asc&view=flat

Twitter: @191x7
11 godina
offline
Re: Bottleneck sistema

Hvala puno na pomoći, stvari su sad puno jasnije. Zapravo dok mi niste rekli za proc da mi je bottleneck grafičkoj nisam na to obraćao pažnju.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice