Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 959.635
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Et_Tu_Brute? kaže...
neutrino kaže...

 

€90000 eura godišnje. Nađi mi radno mjesto u aktivnim oglasima gdje ćeš toliko dobiti u Irskoj, Njemačkoj, Švicarskoj, Švedskoj, Norveškoj, pa čak i Luksemburgu (tu još možda i uspiješ).

Cinjenica da si stavio u jednu grupu: Irsku, Njemacku, Svicarsku... pa onda naglasio Luksemburg u kontekstu da tu mozde uspijes izvuci 90k.

To mi govori da ti nemas apsolutno blage veze o cemu pricas, da imas ista, ali ista znanja o trzistu rada, nebi strpao Svicarsku u isti kategoriju kao njemacku i irsku, a i nebi imao razmisljanje da u Luksemburgu mozda izvuces 90k, ali u Svici? Kao tko je vidio 90k tamo imat

Lijepo je kad netko tko zvuci ozbiljan, napravi tako banalne greske da odmah shvatis kako zapravo izvlaci informacije iz dupeta.

 Odmah sam se sjetio ovog teksta kojeg mi je Google predložio jučer:

https://www.vecernji.hr/biznis/tek-su-4-drzave-ispod-nas-evo-koja-europska-drzava-ima-cak-7-puta-vecu-prosjecnu-placu-od-hrvatske-1607889

 

 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
CyberDemonVZ kaže...

 

Kako smo naprasili turke, kao onomad davno

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Laca kaže...
Evo upadam u temu zbog toga što sam pročitao da neki koji su vani se planiraju vratiti. Evo ja imam malo drugačije mišljenje, pa se mislim da podjelim.

Imam 40, oženjen, jedno dijete, programer sam i zadnjih skoro 3 godine radim za US kompanije kao senior dev. Financijski stojim jako dobro, ali to naravno nije dovoljno za normalan život u HR.
Situacije koje sam prošao sa starim u zadnja 4 mjeseca, a koji je preminuo prije dva tjedna, su me natjerale na razmišljanje o odlasku u neku normalniju zemlju. Hrvatska je zemlja koja jednostavno neće biti normalna za život za još tko zna koliko godina. Isto tako, nemam iluzije da je vani bolje, ali neke osnovne stvari su puno bolje. U Hrvatskoj je dobro dok imaš novaca, zdrav si i ništa ti ne treba.

Moje pitanje vama koji se želite vratiti je zašto i zbog čega? Obitelj, djeca, kvaliteta života, prijatelji?

Vjerojatno neću ići nigdje zbog kurčeve didovine, ali jebeno sam blizu da dignem sidro i odem u 3 pm iz ove, prelijepe zemlje, ali nakaradne države.

Ima li smisla ostati i boriti se? Ima, ali kako, na koji način? Ne vidim da će se u skorije vrijeme nešto promijeniti na bolje, tj. vjerojatno će biti još i gore nego je sad.

 

Lagano pratim temu iako nemam razmišljanja i prilike za otići u inozemstvo ali koliko sam shvatio već dosta dugo ljudi odlaze ne zato što nemaju novca već zato što žele:

 

a) Da im djeca odrastaju u normalnoj okolini i imaju normalne mogućnosti za školovanje, osobni razvoj i posao jednog dana, a ne život u korumpiranoj državi u kojoj je bitno koga znaš, a ne što znaš

b) Da si osiguraju ugodan život nakon odrađenog radnog vijeka i da su mogu priušiti medicinsku skrb

c) Maknuti se iz ove toksične okoline

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
CroDexter kaže...

 

Lagano pratim temu iako nemam razmišljanja i prilike za otići u inozemstvo ali koliko sam shvatio već dosta dugo ljudi odlaze ne zato što nemaju novca već zato što žele:

 

a) Da im djeca odrastaju u normalnoj okolini i imaju normalne mogućnosti za školovanje, osobni razvoj i posao jednog dana, a ne život u korumpiranoj državi u kojoj je bitno koga znaš, a ne što znaš

b) Da si osiguraju ugodan život nakon odrađenog radnog vijeka i da su mogu priušiti medicinsku skrb

c) Maknuti se iz ove toksične okoline

 

Oni koji idu zbog a) - preporucam da zaobidju Irsku. Ako se trend nastavi Irska ce za 20 godina biti najveca rupcaga u Europi jer djeca/mladi su im sve gora i gora. Odgajaju generacije koje ne rade, vise na socijali, drogiraju se i piju, unistavaju sve oko sebe...

I sami irci su svjesni toga

 

 

Freak Show Inc.
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Hahaha, Pixsell je agencija za fotografije, ne istrazivanje, vecernji se poziva na infografiku, koja je zapravo netocna. Prema Eurostat na koji se infografika poziva smo ipak malo bolji. Jer nam je prema Eurostat prosjek full time zaposlenog bez djece ca 1150 € neto, cime smo ispred Ceske. Druge statistke na eurostat nema. Tako da good job novinarstvo u hrvatskoj, clanak na fake infografik sa neke random stranice...

11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Naslov teme bi trebao bit kako sam dobio posao u inozemstvu pa da se obuhvati sve jer nema bas smisla otvarat topic za svaku drzavu gdje ljudi odu radit.

Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

još će ti se na koncu konaca kćeri vratiti u rvacku kao gastarbajterice, e ne bi li tu koju priskrbile 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Gisho kaže...

Hahaha, Pixsell je agencija za fotografije, ne istrazivanje, vecernji se poziva na infografiku, koja je zapravo netocna. Prema Eurostat na koji se infografika poziva smo ipak malo bolji. Jer nam je prema Eurostat prosjek full time zaposlenog bez djece ca 1150 € neto, cime smo ispred Ceske. Druge statistke na eurostat nema. Tako da good job novinarstvo u hrvatskoj, clanak na fake infografik sa neke random stranice...

Hmmm, pitanje je kaj Eurostat računa...

DZS je ipak referentniji: https://podaci.dzs.hr/2021/hr/10040

I primjeti da su tu izostavljeni obrtnici (koji su unatoč informatičarima obrtnicima ipak ispod prosjeka jer informatičar obrtnik ima cca. 20000 mjesečno ali ima puno više obrtnika drugih struka a oni su debelo ispod prosječne RH plaće).

E da, i poljoprivrednici su izostavljeni, a i oni su ispod.

Tak da je realni neto još i manji kad se svi računaju, a i ono puno bitnije - i medijan je puno manji.

 

круха и игала...
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
U privatnom sektoru i poljoprivredi je sigurno sve proknjiženo.
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
fer-de-lance kaže...
....

Tak da je realni neto još i manji kad se svi računaju, a i ono puno bitnije - i medijan je puno manji.

 Da, da, ovaj medijan je prilično tužan kod nas :(

ALI, taj podatak nisam vidio za druge države. To bi bila zanimljiva usporedba...

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Stoji sve, ali isti problem imaju i druge drzave koje su u nasem rangu sa ekonomskog stajalista kao npr Ceska i Slovnije. Naravno da je stanje u drzavi lose, ali nije u razmjerima da imamo 7x manju placu od Svice, nego "samo" 5x manje.

7 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Gisho kaže...

Stoji sve, ali isti problem imaju i druge drzave koje su u nasem rangu sa ekonomskog stajalista kao npr Ceska i Slovnije. Naravno da je stanje u drzavi lose, ali nije u razmjerima da imamo 7x manju placu od Svice, nego "samo" 5x manje.

Da, ali pravi problem se krije u paritetu kupovne moći.

Već na samim osnovnim životnim troškovima padamo, jar nam je prosjek debelo ispod prosječnih životnih troškova.

I tu upravo i leži najveći problem, plaće su samo brojka, i bitbo je samo da su veće od troškova života, a za većinu kod nas nisu.

U normalnim zemljama je takvih 10% ili manje, pa se takvima lako i pomogne, kod nas snađi se kak znaš...

Ili još jednostavnije to vidjeti iz odnosa medijana i prosjeka, i onda to usporediti s prosječnim životnim troškovima.

Ispada da je kod nas tek iznad 7. decila na granici životnih troškova, dok bi u normalnoj situaciji trebalo biti sve iznad 1.

U prijevodu: od ljudi s prijavljenim prihodima imaš 90% kaj je na ili ispod granice dostojanstvenog života i svega cca. 10% kaj je iznad te granice, i to ne za puno.

A ostatak od ispod 1% je onaj koji živi ko bubreg u loju (i nije u njima problem).

Kod nas je problem nereguliranost tržišta svega i onda uz to sav onaj silni kapital koji tu nigdje nije proknjižen, a kad se to sredi, tek onda država može krenuti u normalnom smjeru, a dotle ili si mazohist pa tu živiš ili odeš.

 

P.S. ovo pišem za normalne radnike, ne za IT.

IT-evcima je lokacija nebitna jer rade na stranom tržištu (čak i oni koji su u domaćim firmama).

 

круха и игала...
7 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
CyberDemonVZ kaže....

 Da, da, ovaj medijan je prilično tužan kod nas :(

ALI, taj podatak nisam vidio za druge države. To bi bila zanimljiva usporedba...

Imaš na Wikipediji.

Ali ne znači taj broj ništa, čak je kod nas uvjetno i dobar jer je bliže prosjeku od većine, problem je nesrazmjera sa životnim troškovima.

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.8.2022 15:50 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

 

Oni koji idu zbog a) - preporucam da zaobidju Irsku. Ako se trend nastavi Irska ce za 20 godina biti najveca rupcaga u Europi jer djeca/mladi su im sve gora i gora. Odgajaju generacije koje ne rade, vise na socijali, drogiraju se i piju, unistavaju sve oko sebe...

I sami irci su svjesni toga

 

 

 U vecini zemalja je takva situacija... Mladi su sve veci olos, odgoj sve losiji ili nepostojeci. Sve ucestalije rastave kod roditelja gdje najvise djeca pate i ne dobivaju odgovarajucu paznju od oba roditelja.

 Radi se na tome da opcenito drustvo propada i bude izopaceno. 

 Njemacka je takoder postala lakrdija i drzava ispranih mozgova.

 Mozda bi se jos usudio rec da Danska je nekako najsvjetliji primjer.

Truth in engineering.
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Ali opet ista stvar, ni druge zemlje nisu bolje. Poljska, Slovacka, Latvija, Litva, Ceska, Grcka, Slovenije, Portugal i Estonija, variacija ima u svim zemljama, ali uz to da nam je prosjecna placa medu boljima u toj kategoriji, jos imamo prednost da su cijene kvadtranog metra kod nas znantno nize nego u drugim zemljama.

 

Naravno trebali bi teziti k tome da se usporedujemo sa zemljama kao sto su Belgija, Francuska, Njemacka, Nizozemska, Austrija, itd.

7 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Pa baš to i pričam.

Ak je drugima loše, ne mora biti i nama.

A žalosno je da je tak loše, jer mi zapeavo imamo ekstremno puno potencijala (ne mislim na turizam, nego industriju i druge smislene kategorije) a sve propada.

Nema smisli reći: kakve veze ima kaj kod nas ljudi kopahju po kontenjerima, kad i u nekim.drugim zemljama kopaju po kontenjerima, što znači da nam je prosječno dobro.

A to lako vidiš u usporedbi ako pitaš nekog našeg gastarbajtera s bar jedbom daskom u glavi da ti realno rezimira stanje prije selidbe i sad vani.

 

круха и игала...
11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Jedina mudrost je....

Kad imas para moze ti bit ljepo pa skoro bilo gdje.

Ne ovisis o nikome zivis svoj zivot kako ga zelis zivjet.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Da, ali jebeš i pare ako ti se život svodi na rad. Najveće bogatstvo je zdravlje i dobar balans rada i uživanja, obitelji i realnih očekivanja od samog sebe
edit i miran san, da nisi nikoga zajebao u životu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.8.2022 16:40 (forumaš).
Moj PC  
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ne mogu izdržati da ne kažem da u Hrvatskoj mnogima miran san osigurava DORH i pravosuđe. Dok mnogima porezna kida živce. Malo je off-topic ali objašnjava stanje stvari i zašto ljudi odlaze
 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Hr fali samo dobro vodstvo da bude odlicna drzava za zivot,pitanje je dali je vec prekasno za to.....

Moj PC  
6 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
fer-de-lance kaže...

Pa baš to i pričam.

Ak je drugima loše, ne mora biti i nama.

A žalosno je da je tak loše, jer mi zapeavo imamo ekstremno puno potencijala (ne mislim na turizam, nego industriju i druge smislene kategorije) a sve propada.

Nema smisli reći: kakve veze ima kaj kod nas ljudi kopahju po kontenjerima, kad i u nekim.drugim zemljama kopaju po kontenjerima, što znači da nam je prosječno dobro.

A to lako vidiš u usporedbi ako pitaš nekog našeg gastarbajtera s bar jedbom daskom u glavi da ti realno rezimira stanje prije selidbe i sad vani.

 

 Automobilska industrija, energetika i prehrambena industrija su grane u kojima u EU leže pare, Hrvatska ima super resurse za energetiku i proizvodnju prehrane, nisu to neke razmjere koje mogu puno utjecati na globalnu ekonomiju, jer smo mala zemlja, ali dovoljne da se u hrvatskoj digne standard ne neku razumnu razinu, samo da imam pravu vladu...

11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ova tranzicija bi mogla ispast problematicna za one koji "skrivaju" vece iznose u madracima,porezna bi mogla imat puno pitanja....

Ja na svu srecu necu vise morat mjenjat eure u kune kad dodjem u Hr po "zanimljivim" tecajevima,naknadama ovom onom.

 

 

https://net.hr/danas/hrvatska/stizu-velike-promjene-na-bankomate-ovo-je-sest-stvari-koje-morate-znati-614acd5a-13ca-11ed-918c-6a9f76043abf

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Ljudi sve manje odlaze samo zbog novca, svega se tu skupilo kroz godine. Kod mene novac igra veliku ulogu, ali nije presudan za odlazak. Kako stvari stoje presudna će mi biti činjenica da živim u HDZ-ovoj para državi i to me sve više i više pati. Da, trebam stvoriti svoj svijet i ignorirati okolinu, ali jednostavno ne želim da se nađem u situaciji da umrem kod kuće jer nisam imao prijatelja koji zna doktora na hitnoj koji bi me ubacio preko reda. 

 

A što se tiče novaca, nije sve u visini plaće. Mi imamo relativno male plaće, ali visoke cijene namirnica i proizvoda. Njemačke cijene proizvoda, a balkanske plaće. I onda onih 1000 eura plaće zvuči stvarno mizerno. 

 

Evo dobar primjer zašto je hrvatska u govnima i zašto će još dugo biti: 

 

Isti proizvod u DM-u u Njemačkoj, Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj. U Hrvatskoj je tri puta skuplji. Skuplji je u odnosu na sve tri uspoređene države, a plaće su tu najniže. 
 

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ja sam to riješio u roku keks, električni brijač i zadnjih godinu dana nisam potrošio ni kune za brijanje. Kad je ulje otišlo na 20 kn, nakupovao sam maslinovo po 45 kn, i tak za ženu i mene treba par litara mjesečno ..radije koristim maslinovo nego da plaćam napuhanu cijenu za suncokretovo.
Evo sad na moru i gepek pun voća i povrća iz zagreba...sigurno nebum plaćal 40 kn za kilu breskvi ili kilu paradajza tu na moru.
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
forumaš kaže...
Ja sam to riješio u roku keks, električni brijač i zadnjih godinu dana nisam potrošio ni kune za brijanje. Kad je ulje otišlo na 20 kn, nakupovao sam maslinovo po 45 kn, i tak za ženu i mene treba par litara mjesečno ..radije koristim maslinovo nego da plaćam napuhanu cijenu za suncokretovo.
Evo sad na moru i gepek pun voća i povrća iz zagreba...sigurno nebum plaćal 40 kn za kilu breskvi ili kilu paradajza tu na moru.

Ovi na moru su negdje presretni kad im se ti "nasadis" tamo 😀

I onda budes plakao po portalima da su ti isjekli gume 😁

12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pa bogte mazo di se ja gubim..odi sve sporko,ruzno,neorganizirano,korumpirano,a priko grane sve cvijeta..jel ima ikog kome je dobro u ljepoj nasoj?!

Mislim znam da bih bio bolje placen van na zapadu..ali nije sve u parama mamu mu..evo jutros mi udrilo kaznu u srid kvarta zato sto mi pas nije bio na uzici..drzte se ljudi Europa polako dolazi..
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
volegradele kaže...
Pa bogte mazo di se ja gubim..odi sve sporko,ruzno,neorganizirano,korumpirano,a priko grane sve cvijeta..jel ima ikog kome je dobro u ljepoj nasoj?!

Mislim znam da bih bio bolje placen van na zapadu..ali nije sve u parama mamu mu..evo jutros mi udrilo kaznu u srid kvarta zato sto mi pas nije bio na uzici..drzte se ljudi Europa polako dolazi..

Kolika je kazna?

11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
@gisho, vraga nisu bolje, primjerice poljska s vrlo sličnom prosječnom plaćom. Baci oko na numbeo, pa vidi njihove troškove života. Hrana daleko jeftinija, prijevoz jeftiniji, telekomunikacijske usluge, itd., skoro pa sve toliko jeftinije da njima od plaće ostane bar trećinu više nego nama
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Kak je rekao naš cijenjeni guverner - ako ti je skupo u Pere, idi tamo gdje je jeftinije....
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
silvio3105 kaže...
Kak je rekao naš cijenjeni guverner - ako ti je skupo u Pere, idi tamo gdje je jeftinije....

 samo kažem da nije isto kod nas i nekim drugim zemljama samo zato jer su prosječne plaće slične

 

pogledaj usporedbu splita i krakova - link

 

plaća je prosječno veća za 15% u krakovu, a cijene su uglavnom jeftinije, osim u cijeni stanovanja

hrana na koju nam ode možda i najznačajniji dio plaće, poprilično je jeftinija

 

doduše, kad sam detaljnije istraživao ove podatke prije nekih 7-8 godina, plaća u poljskoj je bila mrvu veća od naše, ali su zato i cijene svega bile dosta niže

radio sam usporedbu po sindikalnoj košarici sssh, najprije sam se zajebavao sa prospektima iz lidla kod nas i njih te ostalim izvorima poput tamošnjih i naših telekoma, a kasnije sam skužio da je numbeo poprilično pouzdan i rezultat je bio da bi kod nas potrošio prosječnu plaću za košaricu za četveročlanu obitelj, dok bi kod njih nakon troška košarice ostala trećina plaće

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice