Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 974.469
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

meni samo nije jasno kak mu u zagrebu na 5000kn neto ostane 4000kn nakon kaj plati rezije.

ah da, ostanes doma kod staraca i ne placas hranu ni smjestaj, tak sam mogo ostat doma do kraja zivota.

kaj se tice troskova zivota, najvise volim kad vele e kad platis pivu i cigarete ne ostane ti nista. ne kazem da si ti takav al vecina online komentara se svede na to. jebale ih cigarete i duhan.

sve u svemu, zivot nije toliko los ako nisi dosao sam i oboje radite (sto vjerujem da vecina i jest dosla sa partnerom), lakse je nac smjestaj i na kraju mjesec ostane puno vise. rezije/hrana nisu duplo veci za dvije osobe.

renta je 3-4x veca nego u zg (realno, u zg stan ispod 2000-2200kn nema smisla ni gledat), rezije su mi nesto nize ovdje u irskoj, hrana u najgoru ruku jednako skupa, rabljeni auti smijesno jeftini, ajde osiguranje jebe macku mater al nebitno za onoga ko ne vozi.

 

ono kaj je u irskoj fenomenalno je to da mozes karijeru mijenjat kako ti pase. nitko ti nece prigovarat kaj si jucer postavljao knauf a sutra oces radit u IT.

i realno, ako se zeli malo ozbiljnija lova zaradit, mislim da je IT za strance jedina opcija (obzirom na broj ljudi koje IT trziste godisnje proguta)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
maximilian kaže...

Ne znam tko laže, ali netko ima dugi nos i priča bajke.

 

Tesco Employer salary  To je za UK, Irska barem 20% niže.

 

Hvala lijepa, ugodan boravak u Irskoj

 

*Izražena je brutto plaća za neupućene

 

Samo si smetnuo s uma child benefit, fis i jos neke zgodne beneficije...

BTW, samo child benefit je u ovom slucaju 700 eura mjesecno (blizanke). Dakle trkeljas bezveze i uhvatio si se place kao pijan plota kao da nista drugo na svijetu na postoji. Ljude poznam, s njima se druzim i znam koliko im je dobro.

Freak Show Inc.
8 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Treba uzeti u obzir da obitelji s vise djece i jednim zaposlenim roditeljem vjerojatno primaju i FIS (Family Income Supplement), djecji doplatak za 4 djece je bar 500 eura mjesecno (ne znam tocnu cifru), vjerojatno imaju pravo i na Home Carer tax credit, mozda i na medical card za sve... Tako da u svakom slucaju ne zive samo na 1400e neto.

Ako je zena kod kuce takodjer ne moraju placati vrtic (ako ima male djece) koji moze kostati i do 1000 eura za jedno dijete.

Vjerojatno manje trose na izlaske i hranu vani, puno vise se kuha, kupuje na akcijama, planira obroke i slicno.

 

Zivoti ljudi se razlikuju i uvijek je tesko nekome reci koliko ce on trositi na hranu/cugu/cigarete/doktore/sve redom. Ovisi o puno faktora, standardu na koji je netko navikao, hrani koju netko kupuje, kako si organizira svakodnevnicu, kuha li si navecer za rucak sljedeci dan ili kupuje sve vani. Ide li pjeske 5 minuta do posla ili putuje i placa javni prijevoz 100 eura mjesecno. Zivi li s 5 cimera ili sam, kupuje li odjecu u Penny's ili negdje troduplo skuplje..

 
3 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
maximilian kaže...

Ne znam tko laže, ali netko ima dugi nos i priča bajke.

 

Tesco Employer salary  To je za UK, Irska barem 20% niže.

 

Hvala lijepa, ugodan boravak u Irskoj

 

*Izražena je brutto plaća za neupućene

 

Samo si smetnuo s uma child benefit, fis i jos neke zgodne beneficije...

BTW, samo child benefit je u ovom slucaju 700 eura mjesecno (blizanke). Dakle trkeljas bezveze i uhvatio si se place kao pijan plota kao da nista drugo na svijetu na postoji. Ljude poznam, s njima se druzim i znam koliko im je dobro.

 


 

A o čemu pričamo ovdje nego o plaći?? Ako tvoj frend na viličaru ima CEO bonuse i zlatni padobran... super.

 

Bez uvrede, ima nas ovdje malo starijih, iskusnijih (ne nužno pametnijih), prošli nešto svijeta i ne može nam se baš prodavat muda pod bubrege kak je u bijelom svijetu.

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
jasmin_noir kaže...

Treba uzeti u obzir da obitelji s vise djece i jednim zaposlenim roditeljem vjerojatno primaju i FIS (Family Income Supplement), djecji doplatak za 4 djece je bar 500 eura mjesecno (ne znam tocnu cifru), vjerojatno imaju pravo i na Home Carer tax credit, mozda i na medical card za sve... Tako da u svakom slucaju ne zive samo na 1400e neto.

Ako je zena kod kuce takodjer ne moraju placati vrtic (ako ima male djece) koji moze kostati i do 1000 eura za jedno dijete.

Vjerojatno manje trose na izlaske i hranu vani, puno vise se kuha, kupuje na akcijama, planira obroke i slicno.

 

Zivoti ljudi se razlikuju i uvijek je tesko nekome reci koliko ce on trositi na hranu/cugu/cigarete/doktore/sve redom. Ovisi o puno faktora, standardu na koji je netko navikao, hrani koju netko kupuje, kako si organizira svakodnevnicu, kuha li si navecer za rucak sljedeci dan ili kupuje sve vani. Ide li pjeske 5 minuta do posla ili putuje i placa javni prijevoz 100 eura mjesecno. Zivi li s 5 cimera ili sam, kupuje li odjecu u Penny's ili negdje troduplo skuplje..

 

I koja je onda bitna razlika u kvaliteti života tamo i tu? Bolje bi živjeli ovdje sa dvije prosječne plaće, akcije u trgovačkim centrima, polovni aut, vrtić i sve ostalo.. Ako bi imali posao, to je jedini uvjet.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
maximilian kaže...

 

Bez uvrede, ima nas ovdje malo starijih, iskusnijih (ne nužno pametnijih), prošli nešto svijeta i ne može nam se baš prodavat muda pod bubrege kak je u bijelom svijetu.

 

 

Iskustvo naprosto puca iz tebe... 

Freak Show Inc.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Moje osobno misljenje (znaci, ne znanstveno dokazana cinjenica :)) je da kvaliteta zivota raste ekipi koja radi u IT-u ili negdje s ekvivaletno velikim placama.  

Oni koji rade za minimalac ili nesto malo bolje od toga ce zivjeti podjednako u HR, osim ako nisu bili nezaposleni u HR naravno.   Netko tko je bez posla godinama i onda dodje tu i uspije staviti makar i 100 eura sa strane je sigurno u boljoj poziciji. Sad, kakva mu je kvaliteta zivota? Naspram nekog s placom 3.5k eura mjesecno, losa.. Naspram slicnih njemu koji su na zavodu u HR, odlicna.

Mnogi koji su imali prosjecne place u HR, zivjeli u svom stanu ili s roditeljima ce novcano mozda proci i losije u Irskoj.

Mnogi dodju bez ikakve ustedjevine i ne uzimaju u obzir da ce morati potrositi dosta love za nekakav pocetak.

Ali tu je sad pitanje koliko njih ce mozda uspjeti napredovati? Ako ostaju na minimalcu godinama, to onda nema smisla - ali ako nakon nekakvog irskog iskustva mozda uspiju dobiti posao u struci, pa nakon nekog vremena mozda dobiju i povisicu, onda to vec ima smisla.   Za to ipak mora proci jos nekoliko godina da bi se vidjelo kakav je uspjeh vecine koja je dosla zadnjih par godina. Sve je jos prilicno svjeze.

Mislim da nitko ne zna koliko ljudi stvarno uspije zaposliti se u struci nakon sto su radili godinu dana u Starbucksu.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
maximilian kaže...
 

I koja je onda bitna razlika u kvaliteti života tamo i tu? Bolje bi živjeli ovdje sa dvije prosječne plaće, akcije u trgovačkim centrima, polovni aut, vrtić i sve ostalo.. Ako bi imali posao, to je jedini uvjet.

 

To je jako dobro sazeo moj kum u svicarskoj prije par godina (dok sam ja jos zivio u HR). Rekao je "jako je velika razlika kad meni ostane 1000 necega na placi i kad tebi ostane 1000 necega". U njegovom slucaju su to franci, u mom su to bile kune.

Freak Show Inc.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
maximilian kaže...
 

 

To je jako dobro sazeo moj kum u svicarskoj prije par godina (dok sam ja jos zivio u HR). Rekao je "jako je velika razlika kad meni ostane 1000 necega na placi i kad tebi ostane 1000 necega". U njegovom slucaju su to franci, u mom su to bile kune.

 

Relativno. Tvom kumu kalkulacija štima. Frendu viličaristu baš i ne. Jednostavno ne može pristojno živjeti on, žena i koliko ono djece, troje, četvero.. od njegove plaće pa i s tim famoznim benefitima. Tu se vraćamo na moj prvi post, a to je vjera u bolje prekosutra, koje možda dođe ali samo možda. Pa koliko izdrži.

 

Mislim da bi oni ovdje kvalitetnije živjeli s dvije HR plaće. Eto.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
maximilian kaže...
 

Relativno. Tvom kumu kalkulacija štima. Frendu viličaristu baš i ne. Jednostavno ne može pristojno živjeti on, žena i koliko ono djece, troje, četvero.. od njegove plaće pa i s tim famoznim benefitima. Tu se vraćamo na moj prvi post, a to je vjera u bolje prekosutra, koje možda dođe ali samo možda. Pa koliko izdrži.

 

Mislim da bi oni ovdje kvalitetnije živjeli s dvije HR plaće. Eto.

 

Tebe definitivno jebe matematika. I to gadno...

Eto

Freak Show Inc.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
maximilian kaže...
 

Relativno. Tvom kumu kalkulacija štima. Frendu viličaristu baš i ne. Jednostavno ne može pristojno živjeti on, žena i koliko ono djece, troje, četvero.. od njegove plaće pa i s tim famoznim benefitima. Tu se vraćamo na moj prvi post, a to je vjera u bolje prekosutra, koje možda dođe ali samo možda. Pa koliko izdrži.

 

Mislim da bi oni ovdje kvalitetnije živjeli s dvije HR plaće. Eto.

 

Tebe definitivno jebe matematika. I to gadno...

Eto

 

Čovjek prije mene stavi usporednu tablicu troškova Dublin - Zagreb

 

Ti kažeš gotovo "to je sranje"

 

 

Iznosiš frendovu plaću ja ti dam link s kojim pobijam tvoje bajke..

 

 

Tko ima problem ne samo sa matematikom nego i logikom?

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
maximilian kaže...

 

Čovjek prije mene stavi usporednu tablicu troškova Dublin - Zagreb

 

Ti kažeš gotovo "to je sranje"

 

 

Iznosiš frendovu plaću ja ti dam link s kojim pobijam tvoje bajke..

 

 

Tko ima problem ne samo sa matematikom nego i logikom?

 

Kao prvo, ljudi ne zive u Dublinu nego u jednom obliznjem gradu (sto gotovo da i nije bitno). Kao drugo, njegova placa + 700 eura DD + FIS = vise nego dovoljno za lagodan zivot. Stanarina mu je 900 eura, to prakticki pokrije sa doplatkom. Rezije su manje nego u HR. Jel malo jasnije? Ja tu ne pricam o grafovima koji su nastali tko zna kako nego o konkretnom slucaju. I to ne pricam o sebi koji sam senior developer nego o frendu koji vozi vilicara.

Razlika izmedju tebe i mene je sto ja imam konkretan slucaj a ti guglas u nadi da ces naci nesto da potkrijepi tvoje teze bez da znas koliko ovdje sta kosta. Toliko o logici...

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...

 

To je jako dobro sazeo moj kum u svicarskoj prije par godina (dok sam ja jos zivio u HR). Rekao je "jako je velika razlika kad meni ostane 1000 necega na placi i kad tebi ostane 1000 necega". U njegovom slucaju su to franci, u mom su to bile kune.

 I to je istina. Ali zašto onda svi iz vana idu popravljati recimo zube kada dođu na godišnji natrag u HR? Ako im ostane toliko puno novaca zašto to ne mogu platiti?

 

I ti on pričate istinu, samo se ne razumijete  

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
maximilian kaže...

 

 

 

Kao prvo, ljudi ne zive u Dublinu nego u jednom obliznjem gradu (sto gotovo da i nije bitno). Kao drugo, njegova placa + 700 eura DD + FIS = vise nego dovoljno za lagodan zivot. Stanarina mu je 900 eura, to prakticki pokrije sa doplatkom. Rezije su manje nego u HR. Jel malo jasnije? Ja tu ne pricam o grafovima koji su nastali tko zna kako nego o konkretnom slucaju. I to ne pricam o sebi koji sam senior developer nego o frendu koji vozi vilicara.

Razlika izmedju tebe i mene je sto ja imam konkretan slucaj a ti guglas u nadi da ces naci nesto da potkrijepi tvoje teze bez da znas koliko ovdje sta kosta. Toliko o logici...

 Nemoguće, dapače ordinarna neistina. Sigurno njih petero nisu gladni ali lagodan život od jedne umorne plaće, nemoj zajebavat.

 

Za režije u Irskoj ne znam osobno, znam za UK, DE, AT i NL, puno veći su troškovi života nego u HR. Nema razloga da su Irskoj bitno niži nego u UK (osim valjda vode,a to je posebna priča).Jedino što sam guglao je plaća u Tescu. Ostalo znam iz vlastita iskustva, tijekom godina poznastva i prijetaljstva izvana , pa i življenja vani. Uostalom, Irska je tu negdje sa Njemačkom po troškovima života. U Njemačkoj peteročlana obitelj sa plaćom od 1300E već spada pod ingerenciju socijalne službe, a kamoli u rentanom stanu. Tamo bi dobili socijalni stan.

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pero Dinamit kaže...
Friday kaže...

 

To je jako dobro sazeo moj kum u svicarskoj prije par godina (dok sam ja jos zivio u HR). Rekao je "jako je velika razlika kad meni ostane 1000 necega na placi i kad tebi ostane 1000 necega". U njegovom slucaju su to franci, u mom su to bile kune.

 I to je istina. Ali zašto onda svi iz vana idu popravljati recimo zube kada dođu na godišnji natrag u HR? Ako im ostane toliko puno novaca zašto to ne mogu platiti?

 

 

 zakaj ides u Lidl a ne u Interspar? jeftinije je.

to kaj ljudi imaju vise novaca ne znaci automatski da se mora i trosit vise, a par puta godisnje si npr doma na godisnjem u hr. bio bi glup onaj koji placa vise a moze bez muke proc osjetno jeftinije

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2017 15:21 (nixass).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

I sami Irci koriste cari dentalnog turizma i idu u Madjarsku ili Spanjolsku kod zubara. Iz nekog razloga u Irskoj su zubari prilicno skupi - pogotovo ako trebas root canal ili krunice. Obicne plombe nisu tako strasne. Ali zasto dati 1000 eura na jednu krunicu ako mozes dati 300 u HR i to jednake kvalitete.

11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Friday kaže...
maximilian kaže...

 

Bez uvrede, ima nas ovdje malo starijih, iskusnijih (ne nužno pametnijih), prošli nešto svijeta i ne može nam se baš prodavat muda pod bubrege kak je u bijelom svijetu. 

Iskustvo naprosto puca iz tebe... 

 ti si jednostavno jalan što je njemu ćela veća i jajca su mu duža od tvojih

10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
maximilian , ne vodi raspravu s čovjekom koji ti vec prije iznosenih argumenata kaže da nisi u pravu, neka i dalje žive u laži ako im je tako bolje, jedini je problem da će neki "jadnik" mlad i neiskusan pomislit po tim komentarima da svi vani žive ko carevi jer Friday i njegov frend tako žive, doći će i Vratit se prije nego potroši svu lovu, ne nisam ja iz Zagreba ja sam iz jednog malog sela gdje nas je bilo 5 u obiteljskoj kuci, a ti ako kažeš za čovjeka koji radi 220 H mjesečno da je lijen, završena je rasprava. Nisam ja samo došao ovdje u Irsku i sad kao kukam a bio 30 godina u Hrvatskoj, naime sa svojih 18 godina sam vec bio u Njemačkoj, 3 godine , par kratkih poslova u nizuzemskoj, po Estoniji bio Izolater preko Hrvata, radio u Italiji kao konobar, te u Rusiji kao pomagač vodoinstalatera. Samo 5 godina sam radio u hrv, i od tih svih zemalja Irsku bih stavio na pred predzadnje mjesto toliko o tome, znaš ti koliko sam ja djece sreo tu u Irskoj?? Mali kaže ima 20 godina , svi okolo tih godina , taj mora da bude IT stručnjak sigurno, taj je posudio lovu i došao ovdje sam u nadi za puno boljim zivotom. Pa pitanje za tebe Friday možeš i anketu Napravit , koga ima vise u Irskoj IT stručnjaka kako ti kažeš da jesi ili običnih smrtnika kao ja i ostali koji moraju raditi oko minimalca ? Zato ne sudi situaciju po sebi, a meni je iskreno drago možda ti se tako ne čini da je tebi ovdje super.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

@lik1985

 

Po meni frende se ne radi konkretno o nekome forumašu, nego o tome da netko dolazi širiti defetizam, te dokazivati nešto kao što bi trebalo vrijediti za sve ostalo.

Nekome je dobro, nekome je loše.

Netko i u ZGB puno radi, te se ne žali na sami rad, nego na radne uvjete i moralnu kaljužu koja ovdje vlada.

 

Osobno ne volim kada ljudi počinju kukati samo kako bi našli svoje pristaše, te da mogu kukati u zboru.

To je čisti negativizam koji automatski mičem od sebe, te dakako ne sporim drugima pravo na njihova viđenja stvari, nego samo mislim da je kukanje za luzere.

Inače, još nisam vani, al' ak' životne okolnosti budu takve, zašto ne?

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
15 godina
odjavljen
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Našli se bauštelci, vodoinstalateri i kamenoklesari žaliti kako im je loše u zapadnoj europi. E neš od 8 sati 2 sjedit a ostalih 6 fušarit kao tu kod nas i dobivati puste evre.

 

Za puste evre treba sjediti na radnom mjestu i raditi a prije toga izgubiti 2-5 godina 8 sati kod 'rvackog gazde za 3k kuna i još 8 sati doma sa IDEom i knjigama po izboru za 0kn.

 

Bez uvrede onima koji stvarno rade svoj posao a takvih je malo. 2 mjeseca sam gledao postavljanje keramike na 20 kvadrata... Popio lik više konjaka nego što je vode potrošio za ljepilo.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2017 19:09 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
21 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pero Dinamit kaže...

 I to je istina. Ali zašto onda svi iz vana idu popravljati recimo zube kada dođu na godišnji natrag u HR? Ako im ostane toliko puno novaca zašto to ne mogu platiti?

 

I ti on pričate istinu, samo se ne razumijete  

 

"Bijela" plomba:

Irska, Dublin - cca. 120€

Hrvatska - 50€.

7 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Sum_of_all_fears kaže...

Našli se bauštelci, vodoinstalateri i kamenoklesari žaliti kako im je loše u zapadnoj europi. E neš od 8 sati 2 sjedit a ostalih 6 fušarit kao tu kod nas i dobivati puste evre.

 

Za puste evre treba sjediti na radnom mjestu i raditi a prije toga izgubiti 2-5 godina 8 sati kod 'rvackog gazde za 3k kuna i još 8 sati doma sa IDEom i knjigama po izboru za 0kn.

 

Bez uvrede onima koji stvarno rade svoj posao a takvih je malo. 2 mjeseca sam gledao postavljanje keramike na 20 kvadrata... Popio lik više konjaka nego što je vode potrošio za ljepilo.

 Upravo to. Ja ovdje nakon 3 studija, dva studentska posla i masu iskustva i znanja jedva nađem posao u struci (mreže) za 3500 kn kad odbijem prijevoz. Ugovor o djelu, nema slobodnog, nema bolovanja, ako ne dođem ili kasnim plaća ide dolje. I još svaki dan putujem vlakom, nema me doma 12 h (hebeš 8/8/8 raspodjelu dana).

 

Dođe majstor Mile, pljune u ruke, smaže pola boce rakije i za 2h posla pobere 50€ na crno, bez računa.

 

Ali vani nema tog bullshita. Vani STEM šuta dupe i situacija je obrnuta. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.1.2017 0:46 (Kuro_Okami).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
maximilian kaže...

Za režije u Irskoj ne znam osobno, znam za UK, DE, AT i NL, puno veći su troškovi života nego u HR. Nema razloga da su Irskoj bitno niži nego u UK (osim valjda vode,a to je posebna priča).Jedino što sam guglao je plaća u Tescu. Ostalo znam iz vlastita iskustva, tijekom godina poznastva i prijetaljstva izvana , pa i življenja vani. Uostalom, Irska je tu negdje sa Njemačkom po troškovima života. U Njemačkoj peteročlana obitelj sa plaćom od 1300E već spada pod ingerenciju socijalne službe, a kamoli u rentanom stanu. Tamo bi dobili socijalni stan.

 

Režije u Irskoj:

Struja - 13 centi po kWh pa naviše (ovisi o dobavljaču) + "standing charge" (fiksni dio, ovisi o paketu, dobavljaču...)

Plin - oko 5 centi po kWh, pa naviše (opet, ovisi o...ima i "standing charge"...).

Možeš proći nešto povoljnije za struju i plin ako ih uzmeš zajedno kod istog dobavljača i na barem godinu dana.

Smeće - cca 100€ godišnje

Voda - ne plaća se.

Internet/telefon/IPTV - 30 do 60 eur, ovisno o paketu i trajanju pretplate. 20Mb flat (pravi flat) plaćam 50 eur, skupo je biti bez ugovorne obaveze.

Mjesečna karta za javni prijevoz (Dublin bus) - 132€, ali dođe me 80€ jer ih firma uzima preko taxsavers.ie sheme.

 

Najveći trošak je stanarina i osiguranje vozila za one koji imaju automobil.

Jednosoban stan u Dublinu je oko 1200€ (prevedeno na purgerski to znači 1 spavaća + jedna dnevna soba + kupaona).

Nabijem ih na "hot press".

Dvosoban je od 1400 do 1600 mjesečno.

Kvaliteta gradnje u stanovima koje sam gledao (Ashtown, Castleknock, Waterville, Ongar...) - rapsodija u knaufu. Ovdje se zidovi izoliraju iznutra.

 

Ukupni troškovi života su slični živio u Dublinu ili u Münchenu.

 

Senvič i juha u kantini preko puta Fridayeve firme - 9€.

Prosječan obrok bilo gdje u gradu - 12-15€.

Vegetarijanski obrok uz Hare Krišna melodije 7-8€.

 

1300 eura u Njemačkoj jest socijala, jer je minimalac 8.5€, u Irskoj je 8.68.

I u obje te zemlje poslodavci za NKV, PKV ili pomoćna radna mjesta imaju šeme kako ga zaobići.

U Irskoj je trenutno malo gužva po pitanju stambenog prostora, pa u zadnjih par mjeseci završiš na ulici dok čekaš na socijalni stan.

 

Ono što me je iznenadilo prošle godine jest koliko balkanaca se razočaralo kada su otkrili da postoji nekakva tamo "bruto" plaća i da se u cijelom svijetu zapravo dogovara na taj način.

16 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Meni je najsmiješnije u ovoj priči kako su neki u Hrvatskoj imali 10000kn neto plaću i otišli i Irsku i sada repliciraju jednom bauštelcu kako je laž da se teško štedi u Irskoj.

 

Pa i ptice na grani znaju da ako si dobar u IT-u da ces svugdje imat dobru placu i zivjet pristojno.

 

A da ces od baustele, kao obican radnik (ne kao inzenjer gradevine) mastata o bazenima i avionima mos mislit.

 

 

Neki od Vas su previše nerealni. Ako si dobar stručnjak bilo koja jača europska zemlja je way to go, jer ce te vise cijeniti i imat ces daleko vecu placu nego ovdje isto kao i sansu za brzi napredak, a sve ostale price o gradevinarcima, konobarima i visokim placama i laganom zivotu ili nedaj Boze mirovini za desetak godinu su priče za malu djecu.

 

I svi koji govore drukcije lazu.

 

 

 

Moj PC  
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Svi mi imamo svoju računicu. Ako si samac podere te porez vani, ako nisu bilo bi dobro da oboje radite. Ja mogu pričati za Njemačku. Četveročlana obitelj i jedno ako radi za 1300€ si socijala. Ja radim u IT već 10+ godina. Imao par ponuda za München. Početna oko 55000€ bruto/godišnje. Ali München skup. Stanovi oko 1100€ sa režijama ako imaš sreće. Problem je da druga polovica, upravno pravo, ne može raditi u struci. Sa tom diplomom tamo može guzu obrisati. Ja bi imao oko 3100€ neto (zbog olakšica) plus 180€/dijete doplataka. Vrtići ovisno gdje koštaju oko 100€. Jaslice niti ne postoje odnosno ima nešto što košta oko 500€ par sati dnevno. Odbij stan i ostane oko 2000€ neto. Ovdje u hrv nas dvoje zaradimo više od toga. Nemamo kredite. Ja se jednostavno nisam vidio u računici. Bauštela oko 11€/bruto sat. Na žalost bez prave diplome (it, medicina, strojarstvo) vani si sad na rubu odnosno nećeš baš zarađivati basnoslovno.
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Kuro_Okami kaže...
Sum_of_all_fears kaže... 

Bez uvrede onima koji stvarno rade svoj posao a takvih je malo. 2 mjeseca sam gledao postavljanje keramike na 20 kvadrata... Popio lik više konjaka nego što je vode potrošio za ljepilo.

 

Dođe majstor Mile, pljune u ruke, smaže pola boce rakije i za 2h posla pobere 50€ na crno, bez računa.

 

Ali vani nema tog bullshita. Vani STEM šuta dupe i situacija je obrnuta. 

 krive ste "majstore" gledali, da vidiš mog kolegu majstora keramičara kako slaže pločice (školovao se i iskustvo skupio u švabiji), kao ja kad dijelim karte za belu i nema majci da ćeš mu naći grešku, lik na kraju uzme kutiju cigareta i čvrgne je da klizi s jednog na drugi kraj prostorije i ako igdje malo poskoči ta kutija, ajmo iznova taj dio

samo što nisam čuo da je ikad radio iznova koliko poznajem tog lika

to je majstor, taj radi - ne zajebava se i ne pije dok radi, a taj bogme i naplati svoj sat s pravom

 

a da ti ispričam za drugog koji ugrađuje liftove od londona do dubaija, smrzao bi se koju čovac lovu diže

tako da pravi majstori, koji znaju znanje i rade kako spada, itekako zarađuju

8 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
picajzla0707 kaže...

 krive ste "majstore" gledali, da vidiš mog kolegu majstora keramičara kako slaže pločice (školovao se i iskustvo skupio u švabiji), kao ja kad dijelim karte za belu i nema majci da ćeš mu naći grešku, lik na kraju uzme kutiju cigareta i čvrgne je da klizi s jednog na drugi kraj prostorije i ako igdje malo poskoči ta kutija, ajmo iznova taj dio

samo što nisam čuo da je ikad radio iznova koliko poznajem tog lika

to je majstor, taj radi - ne zajebava se i ne pije dok radi, a taj bogme i naplati svoj sat s pravom

 Inače, stvar koja znatno olakšava postavljanje i niveliranje, i pretvara bilo koga u majstora keramičara  :

http://richmondtile.com/installation/proleveling-system/

Bitno je samo prvi red točno nivelirati, i onda šarafiti "maticu" dok se sve četiri pločice ne poravnaju sa dnom matice.

Ultrasexy 

Kruha i igala...
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
fer-de-lance kaže...

 Inače, stvar koja znatno olakšava postavljanje i niveliranje, i pretvara bilo koga u majstora keramičara  :

http://richmondtile.com/installation/proleveling-system/

Bitno je samo prvi red točno nivelirati, i onda šarafiti "maticu" dok se sve četiri pločice ne poravnaju sa dnom matice.

Ultrasexy 

 uf, ovo je dobra stvar, pogotovo za nas vikend majstore kojima je mrsko plaćati profesionalce, pa sami drkenjaju po kući

doduše ja sam picajzla pa mogu reći da moje pločice nisu ništa lošije postavljene od profesionalaca, osim što meni treba daleko, daleko više vremena i nebrojene provjere

no, ovom frendu keramičaru takvo što ne treba, nisam mogao vjerovati kojom brzinom čovjek radi i kako precizno na kraju to ispadne uz minimalno provjeravanje

 

doduše, vidio sam i staklara koji reže staklo takvom brzinom i preciznošću da ne povjeruješ i to bez da stavi letvicu, samo označi gdje mora rezati i potegne, ispadne savršeno ravno i pod 90 stupnjeva bez ikakve letvice ili kutomjera

 

jednom je rezao kod mene staklo u luku, ostao sam šokiran preciznošću

označio je na donjoj strani širinu s dvije točke, gore je stavio na sredinu jednu točkicu za visinu i jednim potezom izrezao komad stakla u luk koje je savršeno u djelić milimetra stalo u vrata od regala

 

to je majstor, samo je negativno što te udavi pričom kako je on bio jedan od pet najboljih staklara u bivšoj jugi, kako je postavljao stakla po najvećim zgradama u beogradu, zagrebu, u titovoj rezidenciji (ne sjećam se više kojoj) itd.

11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Kako je placen npr posao servisera racunala...hardver i instalacije...sastavljanja i sve sto uz to...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
GSP kaže...

Kako je placen npr posao servisera racunala...hardver i instalacije...sastavljanja i sve sto uz to...

minimalac, 9.5e po satu.

ako uspijes preko agencije u neki od data centara (google, amazon, facebook, ms) onda kao vanjski mozes bez beda natuc ~2500e mjesecno.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice