Plaće programera u inozemstvu?

poruka: 238
|
čitano: 108.814
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
marky55 kaže...

ja sam tinejdžer :P

što mi preporučate...gdje da počnem.....dal da i studiram u inozemstvu ili?

studij u inozemstvu traži masne novce ili ako si mega odlikaš i uspješan, stipendiju, ali nemoraš nužno inozemno studirati da bi i inozemno dobio posao, samo ovdje upiši nešto što je svjetski traženo a zanima te.

I da, netko je pitao za porez u UK, naravno da nije tamo harač od 23%, tamo su ljudi ipak... ljudi ^^, imam legu tamo, zadnji put kad sam ga pito, mislim da je reko 15/16 %, i znam da je skoro infarkt dobio kad sam mu reko naš porez xD

Dont bug me!
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.12.2010 23:01 (pbandov).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Pa i ja dobijem skoro srčani kad se sjetim da je porez 23%...
In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
13 godina
neaktivan
offline
Plaće programera u inozemstvu?

Švedska, bratić radi aplikacije za neke banke ima oko 22 000 švedskih kruna mjesečno.

 
3 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Hari_bug kaže...

Švedska, bratić radi aplikacije za neke banke ima oko 22 000 švedskih kruna mjesečno.

inače, da nemorate guglat {#}, to je oko 3180$ ili u kunskoj protuvrijednosti, oko 18,000 kuna.Nije loše, nije loše....

Dont bug me!
13 godina
neaktivan
offline
Plaće programera u inozemstvu?

Evo jedan totalno OFF,al eto da ne otvaram temu...

 

Gdje se traži(i kolika je traženost) završeni studij elektronike i kolika je plaća otprilike ?

prof.dr.ing.sc.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Pijavica kaže...

Evo jedan totalno OFF,al eto da ne otvaram temu...

 

Gdje se traži(i kolika je traženost) završeni studij elektronike i kolika je plaća otprilike ?

Što se hrv tiče, inžinjeri elektrotehnike ili energetike su jako jako slabo traženi.

Dont bug me!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
pbandov kaže...
Hari_bug kaže...

Švedska, bratić radi aplikacije za neke banke ima oko 22 000 švedskih kruna mjesečno.

inače, da nemorate guglat {#}, to je oko 3180$ ili u kunskoj protuvrijednosti, oko 18,000 kuna.Nije loše, nije loše....

Samo što moraš znati da je Švedska jedna od najskupljih zemalja svijeta, pa tih 18 000 kuna niti nije toliko puno.

15 godina
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
franky kaže...
pbandov kaže...
Hari_bug kaže...

Švedska, bratić radi aplikacije za neke banke ima oko 22 000 švedskih kruna mjesečno.

inače, da nemorate guglat {#}, to je oko 3180$ ili u kunskoj protuvrijednosti, oko 18,000 kuna.Nije loše, nije loše....

Samo što moraš znati da je Švedska jedna od najskupljih zemalja svijeta, pa tih 18 000 kuna niti nije toliko puno.

Ja sam citao da je to jedna od zemalja sa najboljim zivotnim standardom, kao i najsocijalnoosjetljiva zemlja.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
14 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
sveđani imaju drugacije prioritete od nas, njima nije prvo na pameti imati mercedesa u garazi... ngo ulazu u nekretnine, stede...
to do list: natjerat tnakira da vrati magare, saznat bufferovo ime, izvalit bolesniju foru od mentalista, dat ivi zuti karton (on je meni 4) skrsit dannya i pirata u bc2,natjerat logica da kupi iphone
15 godina
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
1337Code_breaker kaže...
sveđani imaju drugacije prioritete od nas, njima nije prvo na pameti imati mercedesa u garazi... ngo ulazu u nekretnine, stede...

Pa i kod nas normalni ljudi ulazu u nekretnine i slicno. Samo krkani kupuju skupa auta koja poslije ne mogu tankat. Najjace mi je kad vidim seljacinu koji vozi auto od 300.000,00 kn i na pumpi utanka 100 kn. To mu je do iduce pumpe ili?

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
15 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Ljudi... okanite se čitanja i inih stvari....

Danas je Švedska toliko socijalna koliko je SAD, bar po riječima ljudi koji tamo žive...


DOK ne živite tamo ili dok ne popričate s ljudima koji tamo žive, nemojte nagađati...

Novine pišu svašta...
In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
ja jesam pricao s ljudima koji tamo zive, frendica od stare je otisla u Švetsku 1991, dosla je u posjet prosle godine...
to do list: natjerat tnakira da vrati magare, saznat bufferovo ime, izvalit bolesniju foru od mentalista, dat ivi zuti karton (on je meni 4) skrsit dannya i pirata u bc2,natjerat logica da kupi iphone
15 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Pričaj s više od jednim čovjekom da dobiješ kompletnu sliku...

još bolje ako rade i žive malo dalje... zato ti i jesu super chat roomovi te zemlje i irc... saznas puno...


No ovo nije prepucavanje samo dobronamjerni savjet...
In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
tnakir kaže...
franky kaže...
pbandov kaže...
Hari_bug kaže...

Švedska, bratić radi aplikacije za neke banke ima oko 22 000 švedskih kruna mjesečno.

inače, da nemorate guglat {#}, to je oko 3180$ ili u kunskoj protuvrijednosti, oko 18,000 kuna.Nije loše, nije loše....

Samo što moraš znati da je Švedska jedna od najskupljih zemalja svijeta, pa tih 18 000 kuna niti nije toliko puno.

Ja sam citao da je to jedna od zemalja sa najboljim zivotnim standardom, kao i najsocijalnoosjetljiva zemlja.

Istina, ali je život svejedno tamo skup. Kruh tamo košta oko 30tak kuna npr, a Jack Daniels cca 400

14 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
franky kaže...
tnakir kaže...
franky kaže...
pbandov kaže...
Hari_bug kaže...

Švedska, bratić radi aplikacije za neke banke ima oko 22 000 švedskih kruna mjesečno.

inače, da nemorate guglat {#}, to je oko 3180$ ili u kunskoj protuvrijednosti, oko 18,000 kuna.Nije loše, nije loše....

Samo što moraš znati da je Švedska jedna od najskupljih zemalja svijeta, pa tih 18 000 kuna niti nije toliko puno.

Ja sam citao da je to jedna od zemalja sa najboljim zivotnim standardom, kao i najsocijalnoosjetljiva zemlja.

Istina, ali je život svejedno tamo skup. Kruh tamo košta oko 30tak kuna npr, a Jack Daniels cca 400

A sad da nisi malo pretjerao ? 30 kn za kruh ? Pa to Boga vrijeđa. Mislim aj za alkohol u redu, to čak i pomaže da se smanji opći prosjek pijandura (ne kao ovdje -.-), ali mislim.......

Dont bug me!
15 godina
offline
Plaće programera u inozemstvu?

Nedavno sam gledao u nekoj dokumentarnoj emisiji (možda od Gorana Milića, nisam siguran) cijene u skandinavskim zamljama su astronomske; ilustracije radi, kugla sladoleda dođe oko 20 kn(!) i po samim riječima ljudi koji gore rade i žive nije problem zaraditi novce već ih sačuvati.

logic sense of no sense.
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Kruh nije 30 kn nego 38 kruna (bar evo koliko ja gledam (750 grama))
In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
15 godina
neaktivan
offline
Plaće programera u inozemstvu?

Sudeći prema svemu napisanom ovdje bilo bi izgleda najbolje da organiziramo kakav humanitarni konvoj i pružimo Šveđanima bar malo radosti i nade za nadolazeći Božić.

 

 

 
6 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Saryne kaže...

Nedavno sam gledao u nekoj dokumentarnoj emisiji (možda od Gorana Milića, nisam siguran) cijene u skandinavskim zamljama su astronomske; ilustracije radi, kugla sladoleda dođe oko 20 kn(!) i po samim riječima ljudi koji gore rade i žive nije problem zaraditi novce već ih sačuvati.

Za razliku od Hrvatske gdje ih je problem uopće i zaraditi, a o čuvanju da ne pričamo.

14 godina
neaktivan
offline
Plaće programera u inozemstvu?

Ovo bi trebalo biti koliko toliko točno link

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
vgetik kaže...

Ovo bi trebalo biti koliko toliko točno link

I nije bas najjeftinije.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
16 godina
offline
Plaće programera u inozemstvu?

Ljudi, nigdje nije jeftino živjeti, ako ne zarađuješ dovoljno i redovito, te ako ne znaš upravljati prihodima i rashodima. Možda vas privlače velike plaće u odnosu na naše, no zaboravljate da su troškovi života veći nego u nas... Tako ćeš  1/4 ili 1/5 plaće odvojiti za stan, struju, vodu, smeće, 1/3 na hranu i piće, 1/4 na troškove javnog prijevoza ili točenje goriva, ostatak ćeš potrošiti na neke druge stvari i zadovoljštine. Dobre plaće se ne mogu zaraditi bez prekovremenih sati..

 

Ovo govorim iz iskustva, u zadnjih 15  godina živio sam u 4 različite države, manje više isti je omjer zarade i troškova...

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Plaće programera u inozemstvu?

đabe ti proračuni i priče o štednji kad stvarno nemaš šta štediti.Uz ove plaće i cijene, skoro sve ode na režije i hranu.Još ovi smiješni komunalni troškovi i HRT pristojba od 80kn.{#}

Dont bug me!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Nix kaže...

Ljudi, nigdje nije jeftino živjeti, ako ne zarađuješ dovoljno i redovito, te ako ne znaš upravljati prihodima i rashodima. Možda vas privlače velike plaće u odnosu na naše, no zaboravljate da su troškovi života veći nego u nas... Tako ćeš  1/4 ili 1/5 plaće odvojiti za stan, struju, vodu, smeće, 1/3 na hranu i piće, 1/4 na troškove javnog prijevoza ili točenje goriva, ostatak ćeš potrošiti na neke druge stvari i zadovoljštine. Dobre plaće se ne mogu zaraditi bez prekovremenih sati..

 

Ovo govorim iz iskustva, u zadnjih 15  godina živio sam u 4 različite države, manje više isti je omjer zarade i troškova...

 

U kojim si to državama živio? Čini mi se da pričaš gluposti. Pa u Hrvatskoj je prosječna plaća oko 5,5kkn (tko ima sreću da ju prima), ako imaš nesreću da si podstanar, stan ti pojede 250-300 eura mjesečno (a i više) pa ti vidi. To je skoro 1/2 prosječne plaće, bez režija, a ne tvojih 1/4 ili 1/5. Zato mladi žive kod staraca jako dugo (s oko 30 i nešto godina se osamostaljuju, što je jedna od najviših stopa u Europi, dok u Švedskoj recimo s 23 godine) i tek tada dižu kredit na maksimalnih 30 godina s jednim od najviših kamata u Europi na stambene kredite. Benzin je isti ili skuplji nego bilo gdje drugdje. Hrana je nekvalitetnija i skuplja jer uvozimo europsko smeće i otpad.

 

Da ne nastavim dalje...

15 godina
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Dans kaže...
Nix kaže...

Ljudi, nigdje nije jeftino živjeti, ako ne zarađuješ dovoljno i redovito, te ako ne znaš upravljati prihodima i rashodima. Možda vas privlače velike plaće u odnosu na naše, no zaboravljate da su troškovi života veći nego u nas... Tako ćeš  1/4 ili 1/5 plaće odvojiti za stan, struju, vodu, smeće, 1/3 na hranu i piće, 1/4 na troškove javnog prijevoza ili točenje goriva, ostatak ćeš potrošiti na neke druge stvari i zadovoljštine. Dobre plaće se ne mogu zaraditi bez prekovremenih sati..

 

Ovo govorim iz iskustva, u zadnjih 15  godina živio sam u 4 različite države, manje više isti je omjer zarade i troškova...

 

U kojim si to državama živio? Čini mi se da pričaš gluposti. Pa u Hrvatskoj je prosječna plaća oko 5,5kkn (tko ima sreću da ju prima), ako imaš nesreću da si podstanar, stan ti pojede 250-300 eura mjesečno (a i više) pa ti vidi. To je skoro 1/2 prosječne plaće, bez režija, a ne tvojih 1/4 ili 1/5. Zato mladi žive kod staraca jako dugo (s oko 30 i nešto godina se osamostaljuju, što je jedna od najviših stopa u Europi, dok u Švedskoj recimo s 23 godine) i tek tada dižu kredit na maksimalnih 30 godina s jednim od najviših kamata u Europi na stambene kredite. Benzin je isti ili skuplji nego bilo gdje drugdje. Hrana je nekvalitetnija i skuplja jer uvozimo europsko smeće i otpad.

 

Da ne nastavim dalje...

 

Apsolutno se slažem s tobom.

 

Općenito, rekao bih da je takav stav u suštini relativizacija nepromjenjivosti vlastite situacije s ciljem utjehe - dakle, razmišljanje tipa "znam da živim u kaljuži, stoga ću popljuvati sve ostalo, jer ne mogu prihvatiti da bi drugima bilo bolje nego meni". Tipičan balkanski mentalitet oskudice.

 

U Hrvatskoj su cijene prehrambenih proizvoda u prosjeku čak par postotaka veće od europskog prosjeka, a plaće su na nekih 65% prosjeka, dok je prosječna kamatna stopa na stambene kredite u EU je ispod 3% dok je kod nas preko 6%. Mislim da su to već dva ponajbitnija parametra u cijeloj priči. Uostalom, postoji tzv. PPP index (purchasing parity power) pa si predlažem da si to pogledaju ljudi koji žive u zabludi da je (život u Hrvatistanu) == (životu u zapadnoj Evropi).

 

No, možda i važnija činjenica u čitavoj priči jest to da je ovakav život u Hrvatskoj dugoročno neodrživ i oscilira inherentno bankrotu. U zemlji u kojoj 70% BDP-a čini potrošnja(!!), u kojoj je javni dug dosegao 100% BDP-a, u kojoj defacto nema industrije, u kojoj na 4.4 milijuna ljudi ima skoro 1.5 milijuna umirovljenika, u kojoj u javnom sektoru radi skoro milijun ljudi i u kojoj 700 000 ljudi iz privatnog sektora to sve treba financirati - svakome je jasno da je to invertirana piramida kojoj baza kolabira.

 

Radna snaga je katastrofalno neobrazovana i nekonkurentna. 40% ljudi starijih od 15 godina ima jedva završenu osnovnu školu, sustav visokog školstva proizvodi "over-educated and under-skilled" kadar koji je, btw, u totalnoj diskrepanci sa potrebama domaće privrede, a u znanost se ulaže nekih 0.5 % BDP-a (što je rang Moldavije - Finska, primjerice, ulaže preko 3 % BDP-a).

 

Procjenjuje se da se na korupciju se u zadnjih 10 godina izgubilo 120 milijardi kuna, što je otprilike visina javnog duga zemlje - a u to nisu ubrojene privatizacijska (tzv. "pretvorba") pljačka i razne sanacije kojekakvih firmi. Dug je to koji će otplaćivati nekoliko generacija i po mojoj procjeni, idućih 10-15 godina bit će premija zadržati trenutni životni standard, s time da je izglednije daljnje propadanje istog.

 

Najzad (možda i najvažnije), koga se može pokazati kao uzor vlastitoj djeci? Kako možeš racionalno obraniti ideju životnog školovanja i usmjeriti moralni kompas djeteta kad društvene "vertikale" i najviše ešalone vlasti čini koruptivni sustav na čelu s kojekakvim kriminalcima, mafijašima, alkoholičarima i, rječju, diletantima i teškim mediokritetima, kada mu inputi okoline dominantno govore "ne talasaj" i "zdrpi, briši i po mogućnosti uđi u Sabor"?

 

 

Što se tiče života u Švedskoj, ne mogu shvatiti ocjene koji u biti kažu "I nije baš tako jeftino". Pa ja bih rekao i da jest - osim ako ne želiš biti baja i kur*it se na svakom koraku. Primjer: brat 10-ak godina radi u Švedskoj kao viljuškarist u jednoj tvornici, a žena kao čistačica na istom mjestu - plaća im je preračunato neto 18 000 i 15 000 kn respektivno, s time da su ih oboje valjda 10 puta pitali žele li ići na različita doškolovanja, edukacije i napredovanje u radnim mjestima. Takvi su ljudi kojima to nije bitno i koji su sasvim zadovoljni s trenutno postignutim, pa to sve redovito odbijaju, ali - čovjek je promijenio 3 ogromna auta (tipa Ford Galaxy ili Hyundai Santa Fe) i 2 stana da bi na kraju kupio veću kuću u predgrađu za novce za koje ljudi uzimaju stanove u Hrvatskoj. Efektivna kamatna stopa - 3.5% i to po metodi otplate na rate (a NE na anuitete). Godišnjeg odmora imaju oko 33 radna dana, što je iz perspektive hrvatskog radnika nedosanjani san. Uza sve to, kada otplate sve kredite, režije i ostalo, mjesečno stavljaju od 500-1000 eura na stranu.

 

Ono što je u Švedskoj skupo jest luksuz - dakle, cigarete, alkohol, kockanje i izlasci. Tako to i treba biti - sustav ti mora omogućiti ugodan, normalan i nesmetan život, rad i individualni rast i napredak, a za luksuz i "ćef" se izvoli izuti iz cipela (što ti, opet, povremeno neće biti nikakav problem, uz plaće kakve dobijaš).

 

Meni zaista niti u bunilu nije jasno što itko može zamjeriti takvom životu i kako se to uopće može mjeriti s balkanom.

 

Uz sve izloženo, zaista se divim ljudima imaju ikakve inklinacije ka ostanku u Hrvatskoj....i ispričavam se na dužem postu i parcijalnom off-topicu, ali morao sam reagirati na isprazne tlapnje koje duže vremena čitam po ovim (i ovakvim) threadovima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.12.2010 6:42 (Quantum).
14 godina
odjavljen
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Dans kaže...

 

U kojim si to državama živio? Čini mi se da pričaš gluposti. Pa u Hrvatskoj je prosječna plaća oko 5,5kkn (tko ima sreću da ju prima), ako imaš nesreću da si podstanar, stan ti pojede 250-300 eura mjesečno (a i više) pa ti vidi.

Gdje je u Hrvatskoj prosječna plaća od 5,5k kn?Možda i je ako ja imam 3,500 a ti 7,500.Nonsences, ako je takav prosjek onda je sa našom državom sve u redu.

15 godina
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
alankish kaže...
Dans kaže...

 

U kojim si to državama živio? Čini mi se da pričaš gluposti. Pa u Hrvatskoj je prosječna plaća oko 5,5kkn (tko ima sreću da ju prima), ako imaš nesreću da si podstanar, stan ti pojede 250-300 eura mjesečno (a i više) pa ti vidi.

Gdje je u Hrvatskoj prosječna plaća od 5,5k kn?Možda i je ako ja imam 3,500 a ti 7,500.Nonsences, ako je takav prosjek onda je sa našom državom sve u redu.

Prosjek nam popravljaju manageri sa placamo po nekoliko desetaka tisuca kuna.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
14 godina
neaktivan
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
tnakir kaže...
alankish kaže...
Dans kaže...

 

U kojim si to državama živio? Čini mi se da pričaš gluposti. Pa u Hrvatskoj je prosječna plaća oko 5,5kkn (tko ima sreću da ju prima), ako imaš nesreću da si podstanar, stan ti pojede 250-300 eura mjesečno (a i više) pa ti vidi.

Gdje je u Hrvatskoj prosječna plaća od 5,5k kn?Možda i je ako ja imam 3,500 a ti 7,500.Nonsences, ako je takav prosjek onda je sa našom državom sve u redu.

Prosjek nam popravljaju manageri sa placamo po nekoliko desetaka tisuca kuna.

 

Čak ni ne mora biti nekoliko desetaka tisuća kuna - evo primjera sa manje od 20000 kn:

 

10 zaposlenih sa plaćom od npr. 2700 kn = 27000 kn

2 zaposlena sa plaćom od npr. 19500 kn = 39000 kn

 

Što nakon malo jednostavne matematike daje:

(27000 + 39000) / (10 + 2) = 66000 / 12 = 5500 kn / zaposlenom

 

Zvuči OK kad se gleda samo projek, ali problem je u tome što tu brojku čini 83% onih koji se sa svojom plaćom mogu doslovno j*bati i 17% onih koji sa svojom plaćom mogu komotno živjeti i još bez problema npr. plaćati ratu za kredit za novi stan i auto zajedno. I da se razumijemo: nije problem u ovih 17% bogatih - to bi po Gaussovoj raspodjeli bilo posve OK da lijevo od tog dijela grafa u Hrvatskoj nije praktički ravna crta (lijepo fiksirana na minimalac).

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
15 godina
offline
Plaće programera u inozemstvu?

Zato postoje aritmeticka sredina i median. Nasima vise pase artitmeticka sredina jer su rezultati ljepsi za objaviti.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Plaće programera u inozemstvu?
Dans kaže...
Nix kaže...

Ljudi, nigdje nije jeftino živjeti, ako ne zarađuješ dovoljno i redovito, te ako ne znaš upravljati prihodima i rashodima. Možda vas privlače velike plaće u odnosu na naše, no zaboravljate da su troškovi života veći nego u nas... Tako ćeš  1/4 ili 1/5 plaće odvojiti za stan, struju, vodu, smeće, 1/3 na hranu i piće, 1/4 na troškove javnog prijevoza ili točenje goriva, ostatak ćeš potrošiti na neke druge stvari i zadovoljštine. Dobre plaće se ne mogu zaraditi bez prekovremenih sati..

 

Ovo govorim iz iskustva, u zadnjih 15  godina živio sam u 4 različite države, manje više isti je omjer zarade i troškova...

 

U kojim si to državama živio? Čini mi se da pričaš gluposti. Pa u Hrvatskoj je prosječna plaća oko 5,5kkn (tko ima sreću da ju prima), ako imaš nesreću da si podstanar, stan ti pojede 250-300 eura mjesečno (a i više) pa ti vidi. To je skoro 1/2 prosječne plaće, bez režija, a ne tvojih 1/4 ili 1/5. Zato mladi žive kod staraca jako dugo (s oko 30 i nešto godina se osamostaljuju, što je jedna od najviših stopa u Europi, dok u Švedskoj recimo s 23 godine) i tek tada dižu kredit na maksimalnih 30 godina s jednim od najviših kamata u Europi na stambene kredite. Benzin je isti ili skuplji nego bilo gdje drugdje. Hrana je nekvalitetnija i skuplja jer uvozimo europsko smeće i otpad.

 

Da ne nastavim dalje...

Njemačka: 5 godina u Duisburgu, godinu i pol u Mainz-u i Ingelheim-u , Holandija: 9 mjeseci u Rotterdamu, mjesec i pol u Venlo, Austrija: Beč 7 mjeseci, Belgija: Geel 2 mjeseca. Vremenski raspon 1994 - 2004, Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu ne računam ;) Na proljeće vjerojatno opet idem u Rotterdam. Prazan stan (bez i jednog komada namještaja) sam recimo u Duisburgu plaćao 400 DM (200 €), po istoj cijeni sam u Trogiru plaćao potpuno namješten stan.

 

5 i pol tisuća kuna ćeš zaraditi i vani, ako poslu pristupaš kako mu pristupaš u HR, tj hoće mi se neće mi se. Da bi zaradio 10000 kn vani i u hr moraš dobro zapeti. Poznajem ljude koji su napustili Austriju i došli u Dalmaciju raditi iste poslove, jer bolje se zaradi, nije riječ o nekom hi-tech zvanju, ljudi rade kao keramičari, i zarađuju mjesečno 15-20000 kn. Koljena su im zadebljala zato što pola radnog vremena su proveli klečući, ali zato je zadebljala i lisnica, bez problema se otplaćuju krediti itd.. Evo Nakir može provjeriti u Splitu u Vukovarskoj ulici ima trgovina 'Dalmacija dekor' vlasnik se vratio iz Francuske jer je skontao da može bolje zaraditi i lagodnije živjeti nego tamo.

 

Znam kako se 'radi' u HR, iskusio sam to po dalmaciji okolica Zadra i dalmatinska zagora (Muć), radeći određene poslove za hrvatske vode, na jednoj i na drugoj lokaciji mještani su se čudom čudili koliku imamo plaću, no oni kažu naši to nebi radili. Također prošle i pretprošle godine sam radio i u brodograđevnoj industriji (brodotrogir), kao i na cestogradnji (čuveno bojenje tunela :) ), te vijadukt i tuneli za luku i grad Ploče. 90% radnika na tim prljavim i teškim poslovima ujedno i dobro plaćenim, su bosanci i hercegovci. I opet lokalni ne bi to radili, a bosancima se isplati uprkos tome što plaćaju smještaj, ishrana je skuplja, jer se jede gotova hrana itd.. na kraju kada pođu za bosnu ponesu solidnu ušteđevinu.

 

Ako misliš da ćeš negdje vani biti uposlen i gledati kroz prozor, češkati se po jajcima i pušiti cigarete tijekom radnog onda si u velikoj zabludi. Toga ima samo na blakanu.

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.12.2010 10:51 (Nix).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice