3D Modeliranje,savjeti za početnike!

poruka: 48
|
čitano: 27.961
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Pozdrav svima!

Već neko vrijeme malo čitam teme po ovome forumu i nekako mi je za oko zapalo 3D modeliranje.Čini se zanimljivo a pošto dolazi ljeto imat ću dovoljno slobodnog vremena za neki hobi.Zanima me kako početi stim,ako mi možete preporučiti neki program bilo bi dobro?!? Nakon nekog vremena nastavio sam se informirati o tome i vidio kako ljudi rade različite animacije pa čak i igrice pomoću tih modela koje su napravili.Pošto sam ja početnik što se tiće 3D modeliranja volio bih da mi neko malo pojasni kako je to sve skupa povezano,programiranje i 3D modeli.Svaki savjet je dobro došao,unaprijed hvala svima!

 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
Preporučam ti Blender .
Znaći isti skineš i instaliraš sa : http://www.blender.org/download/get-blender/
Ovdje imaš materijala za cjelo ljeto : http://en.wikibooks.org/wiki/Blender_3D:_Noob_to_Pro


Eto uživaj i nadam se da če ti se svidjeti.
http://www.woodgamesfx.com
15 godina
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Ne bih baš preporućio blender za poćetnika. Probao sam ga i ima dosta drugaćiji naćin rada od drugih programa.

3DStudioMax je dosta popularan, meni je previše nakrcan i nepregledan. Jedini program koji mi ima najčišće sućelje i koji mi je najjednostavniji je Lightwave. Ono što mi se najviše sviđa je da je modeliranje odvojeno od editiranja scene i renderiranja. Uz to je i puno jeftiniji od 3DstudioMax-a.

Znaći 3DStudioMax ili Lightwave. Još imaš i Maya koja je slićna Max-u.

Checked-out since 1983
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Dokle će ovakva prepucavanja, neradi program nego vi. Volja ljudi volja! Ja koristim 3DS max, maya je boljam,CAD je super za arhitekturu, Catia isto nemožemo odlućivati ako nismo svi radili u svakom programu. Ja koristim 3DS max meni je dobar ako imaš kakvo pitanje u vezi njega budem odgovorio. Namigiva

U ratu bez ikakvih interesa :D http://crotrailers.co.cc/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Nema prepucavanja. Svako ima svoj ukus, čovik je pita da mu preporućimo neke programe i to je to. On će na kraju odlućit hoće li koristit X, Y ili neki Z program. Sve je stvar preferencije.

Checked-out since 1983
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Prije svega zahvaljujem se svima na ogdovorima i pomoći.Sada malo proučavam Blender i gledam njegove mogučnosti,sutra ću malo pogledati ostale programe koje ste preporučili pa ću vidjeti što mi najviše odgovara.Na internetu sam našao dosta tutoriala pa se polako učim pomoću njih (ako imate vi neki tutorial koji smatrate da je dobar slobodno ga prosljedite ovdje).Sada imam još jedno pitanje,kako se pomoću nekoga lika npr. napravljenoga u Blenderu napravi animacija,da li je to sve u sklopu programa ili su mi potrebni još dodatni programi?! Vi i dalje također pišite vaše preporuke,uvjek su dobro došle.Smijeh

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

kakav PC treba imati za ovakav biznis? hoće li meni Moj PC biti dovoljan za ovo?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Vidim nitko nije preporučio jedan odličan 3D sculpting program -> zBrush

 

Njega možeš koristiti u kombinaciji sa nekim drugim 3D programom kako bi recimo dodao detalje na neki model. Ima vrlo zanimljiv pristup modeliranju, a u kratkom vremenu možeš napraviti zapanjujuće modele sa hrpom detalja. Za animaciju koliko znam nije namijenjen (doduše postoje neki pluginovi i za to) ali je zato odličan alat za izradu detaljnih modela.

3D Designer, www.mrcine.org, www.crotrailers.co.cc - Traileri,gameplay snimke i ostali klipovi za video igre
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2010 12:10 (Minoza).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
betmen kaže...

kakav PC treba imati za ovakav biznis? hoće li meni Moj PC biti dovoljan za ovo?

 

Za samo modeliranje hoće ali za renderiranje ne. Također kompleksne scene će ti raditi probleme -> česta rušenja zbog malo memorije.

 

Sorry za uzastopni post.

3D Designer, www.mrcine.org, www.crotrailers.co.cc - Traileri,gameplay snimke i ostali klipovi za video igre
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2010 12:13 (Minoza).
14 godina
protjeran
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
Minoza kaže...

Vidim nitko nije preporučio jedan odličan 3D sculpting program -> zBrush

 

Njega možeš koristiti u kombinaciji sa nekim drugim 3D programom kako bi recimo dodao detalje na neki model. Ima vrlo zanimljiv pristup modeliranju, a u kratkom vremenu možeš napraviti zapanjujuće modele sa hrpom detalja. Za animaciju koliko znam nije namijenjen (doduše postoje neki pluginovi i za to) ali je zato odličan alat za izradu detaljnih modela.

Da slažem se sa minozom, postoji i MudBox nešto jednostavniji no namjena je ista. zBrush i Mudbox je isključivo high poly Namigiva

U ratu bez ikakvih interesa :D http://crotrailers.co.cc/
13 godina
neaktivan
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Vidim da je izbor programa zaista velik.Sad kad ste mi dali puno opcija treba polako probavati te programe i vidjeti koji je nekako po mom ukusu.(Najrađe bi neki što u sklopu programa ima opciju izrade animacije)...Što ste vi na samom početku modeliranja izrađivali? Ne znam s čime da počnem,zaista ima dosta toga... ;P  A isto tako me zanima u koju se svrhu sve mogu koristit napravljeni modeli?! (vidio sam da ljudi prave animacije,igre...)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

kad budes probao Lightwave imas odlican tutorial u kojem radis predvorje neke kuće/vile. link ti je http://www.3dtotal.com/ffa/tutorials/lightwave/stair_tutorial/stairs1.php
s tim tutorialom sam i ja poceo prije nekoliko godina kao i jos jedan prijatelj. nikad posli nisam nasao toliko detaljan tutorial di ti tocno kaze sta triba strisnit, koji shortcut, koje mjere itd.
probaj i vidi

Checked-out since 1983
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Kad vec ovdje svatko svoga konja hvali Smijeh, da i ja nesto dodam u temu.

 

Mogao bi isprobati i Wings3D, *veoma* je jednostavan i besplatan je, ali imaj na umu da je to prvenstveno alat za modeliranje (moze i UV mapping, ali materijali mu nisu jaca strana), slaganje scene, animaciju i renderiranje ces morati raditi u nekom kompletnijem programu.

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2010 13:49 (rustweaver).
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
st.srki kaže...

kad budes probao Lightwave imas odlican tutorial u kojem radis predvorje neke kuće/vile. link ti je http://www.3dtotal.com/ffa/tutorials/lightwave/stair_tutorial/stairs1.php
s tim tutorialom sam i ja poceo prije nekoliko godina kao i jos jedan prijatelj. nikad posli nisam nasao toliko detaljan tutorial di ti tocno kaze sta triba strisnit, koji shortcut, koje mjere itd.
probaj i vidi

Hvala ti na ovome odgovoru jer je tutorial zaista detaljan što će mi dosta pomoći u učenju.

Možeš li mi reći nešto više o Lightwave-u? Da li radiš u njemu,koje su njegove mogućnosti,prednosti/nedostatci?

13 godina
neaktivan
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Pozdrav

pogledaj si ovaj site mislim da ti je za početak ok a možda i za samu odluku gdje počet i s kojim softw.

Imaš tutoriala mali milion na netu za svaki softw. ali prvo izaberi koji ti se sviđa odnosno koji ti legne što vjerujem da ti neće biti lako.(ovde mislin na gui i same mogučn.  programa za koje procjeniš da  zadovoljavaju tvoje potrebe)

Kad izabereš software onda počni kopat po tutorialima za taj pogram dali če biti maya,max,blender,hudini,xsi softimage....nebitno (odnosno je bitno pošto svaki od njih je posebno dobar u nekim segmentima razvojnog procesa recimo od modeliranja pa do finalnog rendera statike ili animacije) ali to ti govorim zato da brzo izabereš brzo nađeš potrebno znanje i brzo počneš modelirat jel bi ti se vrlo lako moglo desit da se izbubiš u svoj toj priči i zaboraviš da je znanje i praksa najbitnije,bez toga možes sve to zaboravit a kad svladaš recimo polygon tehnike modeliranja ti se vrlo lako prebaciš sa softw. na softw.

Uglavnom kad se odlučiš javi mi se mogu ti poslat linkove za tutoriale,da te u startu ne zabukiram

pozdrav....

http://cg.tutsplus.com/

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
_QUADRONATOR_ kaže...

Pozdrav

pogledaj si ovaj site mislim da ti je za početak ok a možda i za samu odluku gdje počet i s kojim softw.

Imaš tutoriala mali milion na netu za svaki softw. ali prvo izaberi koji ti se sviđa odnosno koji ti legne što vjerujem da ti neće biti lako.(ovde mislin na gui i same mogučn.  programa za koje procjeniš da  zadovoljavaju tvoje potrebe)

Kad izabereš software onda počni kopat po tutorialima za taj pogram dali če biti maya,max,blender,hudini,xsi softimage....nebitno (odnosno je bitno pošto svaki od njih je posebno dobar u nekim segmentima razvojnog procesa recimo od modeliranja pa do finalnog rendera statike ili animacije) ali to ti govorim zato da brzo izabereš brzo nađeš potrebno znanje i brzo počneš modelirat jel bi ti se vrlo lako moglo desit da se izbubiš u svoj toj priči i zaboraviš da je znanje i praksa najbitnije,bez toga možes sve to zaboravit a kad svladaš recimo polygon tehnike modeliranja ti se vrlo lako prebaciš sa softw. na softw.

Uglavnom kad se odlučiš javi mi se mogu ti poslat linkove za tutoriale,da te u startu ne zabukiram

pozdrav....

http://cg.tutsplus.com/

Trenutno se dvoumim između Blendera i Lightwave-a za početak.Pa ako imaš neke tutoriale za ove programe postaj.Skinio sam si neke knjige s interneta za Blender pa polako učim ;P

14 godina
protjeran
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
Printer_16 kaže...
_QUADRONATOR_ kaže...

Pozdrav

pogledaj si ovaj site mislim da ti je za početak ok a možda i za samu odluku gdje počet i s kojim softw.

Imaš tutoriala mali milion na netu za svaki softw. ali prvo izaberi koji ti se sviđa odnosno koji ti legne što vjerujem da ti neće biti lako.(ovde mislin na gui i same mogučn.  programa za koje procjeniš da  zadovoljavaju tvoje potrebe)

Kad izabereš software onda počni kopat po tutorialima za taj pogram dali če biti maya,max,blender,hudini,xsi softimage....nebitno (odnosno je bitno pošto svaki od njih je posebno dobar u nekim segmentima razvojnog procesa recimo od modeliranja pa do finalnog rendera statike ili animacije) ali to ti govorim zato da brzo izabereš brzo nađeš potrebno znanje i brzo počneš modelirat jel bi ti se vrlo lako moglo desit da se izbubiš u svoj toj priči i zaboraviš da je znanje i praksa najbitnije,bez toga možes sve to zaboravit a kad svladaš recimo polygon tehnike modeliranja ti se vrlo lako prebaciš sa softw. na softw.

Uglavnom kad se odlučiš javi mi se mogu ti poslat linkove za tutoriale,da te u startu ne zabukiram

pozdrav....

http://cg.tutsplus.com/

Trenutno se dvoumim između Blendera i Lightwave-a za početak.Pa ako imaš neke tutoriale za ove programe postaj.Skinio sam si neke knjige s interneta za Blender pa polako učim ;P

http://www.tutorialized.com/ Ovdje imaš za oba dva Namigiva

U ratu bez ikakvih interesa :D http://crotrailers.co.cc/
13 godina
neaktivan
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Odma da ti objasnim programi koji su dobro pokriveni sa tutorialima su ti ovim redosljedom Maya , Max ,onda ti idu svi ostali i UGLAVNOM su ti sve ozbiljnije stvari (tutoriali) obrađeni u tim programima Blender je izuzetno dobar i free program čak i na site prije koji sam ti dao imaš nešto tutoriala za njega ali usporedi sa količinom tutoriala za recimo max-a na istom site.? radi se o tome da puno više ljudi koristi ona dva navedena programa nego ove ostale što pak dovodi do toga da za njih ima više materiala za učenje nego za druge.Ne sugeriram ništa samo ti hoču pojasnit da češ teško za lightwave nači tutoriale koji su toliko kvalitetni i obrađuju temu kao što možeš recimo za mayu i max-a.

Za blender imam 2video tutoriala koji pokrivaju od modeliranja do animacije,za lightwave imam možda 15-20 tutoriala a za max-a i mayu preko 1500(manje više sve što postoji he-he) tako da ono potvrdi da hočeš za njih ili ponovo razmisli.

 i reci kako skidaš stvari torrent ili filehost..da ti znam prosljedit link.....

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
_QUADRONATOR_ kaže...

Odma da ti objasnim programi koji su dobro pokriveni sa tutorialima su ti ovim redosljedom Maya , Max ,onda ti idu svi ostali i UGLAVNOM su ti sve ozbiljnije stvari (tutoriali) obrađeni u tim programima Blender je izuzetno dobar i free program čak i na site prije koji sam ti dao imaš nešto tutoriala za njega ali usporedi sa količinom tutoriala za recimo max-a na istom site.? radi se o tome da puno više ljudi koristi ona dva navedena programa nego ove ostale što pak dovodi do toga da za njih ima više materiala za učenje nego za druge.Ne sugeriram ništa samo ti hoču pojasnit da češ teško za lightwave nači tutoriale koji su toliko kvalitetni i obrađuju temu kao što možeš recimo za mayu i max-a.

Za blender imam 2video tutoriala koji pokrivaju od modeliranja do animacije,za lightwave imam možda 15-20 tutoriala a za max-a i mayu preko 1500(manje više sve što postoji he-he) tako da ono potvrdi da hočeš za njih ili ponovo razmisli.

 i reci kako skidaš stvari torrent ili filehost..da ti znam prosljedit link.....

Skidam pomoću torrenta.Od Lightwave sam odustao jel nije baš po mom ukusu...Maya je jako nahvaljen program i vidim da dosta ljudi radi u njemu,ali kažu da je i dosta kompliciran i težak za početnike (po mome mišljenju sve ti je jednako teško na početku ;P ).Pa ajde ti meni stavi tutoriale za Maya-u :D Malo sam pogledao Max i Mayu pa mi se Maya više sviđa na prvi pogled :) Nakon tutoriala malo ću pokušati raditi u Maya-i pa ću vidjeti između Blendera i Maye što mi je lakše,a kada naučim princip rada lako se ja prebacim :D

13 godina
neaktivan
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Zpravo sam dovršio svoj prvi 3D model,koji sam pravio po tutorialu.Riječ je o nekom malom modelu hrama.Pa me sad zanima koje su mogučnosti što se tiće tog modela?Što ja mogu snjim napraviti?Kako da napravim neku animaciju?Btw. program u kojem radim je Maya! ;)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Odlučil sam prek ljeta naučit bar donekle radit u 3DSmax-u.

 

Sada me samo zanima koju verziju da skinem 3DSmax 2010 ili  2011.


Shvaćam da što starije to ima više tutoriala, premišljam se za 2010 i tek izašlu 2011?

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2010 16:00 (Hyperion).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
Hyperion kaže...

Odlučil sam prek ljeta naučit bar donekle radit u 3DSmax-u.

 

Sada me samo zanima koju verziju da skinem 3DSmax 2010 ili  2011.


Shvaćam da što starije to ima više tutoriala, premišljam se za 2010 i tek izašlu 2011?

 

Po sučelju se gotovo i ne razlikuju, možeš doslovno gledati tutorial za Max 9 (ne 2009 nego sada prastari 9) i paralelno bez problema raditi u 2011... Dobio je malo modernije sučelje i par opcija više ali generalno sve je više manje na istom mjestu. Također koliko sam skužo većina pluginova koja radi na Max 2010 radi i na Max 2011 (uključujući V-Ray i V-Ray RT bez kojih ne mogu Belji se) tako da ti ja predlažem 2011.

 

Ono što se meni osobno svidjelo je to što su konačno malo poradili na selekcijama, a i možeš detaljnije konfigurirati sučelje da si recimo "proširiš" maksimalno radni prostor (slide izbornici i slično kada dođeš do ruba monitora). Dodali su i novi "Slate" material editor koji osobno ne koristim i više volim stari (koji su zadržali uz novi) i ima tu još nekih feature-a ali eto, uglavnom, u osnovi sve ti je to isto sr*nje Smijeh

3D Designer, www.mrcine.org, www.crotrailers.co.cc - Traileri,gameplay snimke i ostali klipovi za video igre
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2010 17:23 (Minoza).
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
Printer_16 kaže...

Zpravo sam dovršio svoj prvi 3D model,koji sam pravio po tutorialu.Riječ je o nekom malom modelu hrama.Pa me sad zanima koje su mogučnosti što se tiće tog modela?Što ja mogu snjim napraviti?Kako da napravim neku animaciju?Btw. program u kojem radim je Maya! ;)

Kod Hrama možeš animirat kameru ili eventualno možeš backgraund sa hdri snimkom od 24 sata Znaći promjene vremena dok ti kružiš oko hrama kamerom.(trebaš malo duže biti u 3d da bi taj dio razumio tak da te nebi baš stim gnjavio)

Ja osobno koristim max-a tak da nisam baš doma s mayom ali imaš hrpu tutoriala za  animiranje ali u pravilu ti stvari idu ovako:

-Modeliranje

-osvjetljenje

-texturiranje

stime da možeš istodobno podešavat svjetla i materijale dok ne dobiješ željeni rezultat(i razlićito je za samu animaciju i za statičnu sliku)

 

-animiranje_u maxu možeš sve animirat sve što postoji od parametra za same materijale do svjetla do modifier-a ono sve što postoji genijalna stvar i jako zanimljiva(u mayi je ista stvar vjerovatno možda i bolje u nekim stvarima ono kako čujem zapravo maya je node način rada za sve dok je max linearan i sve ima svoje prednosti i mane naime node način može postat vrlo brzo kompleksan i treba se u tome znat snaći kad radiš sa nekom scenom zato je i jedan od razloga zašto svi tvrde da je max nešto lakši početnicima al vjeruj mi i max je toliko kompleksan da te nekad glava zaboli od toga svega )ali recimo u max-u bi znaći upalio auto key i pomicao kameru oko modela dok ne dobiješ recimo neku putanju onda kroz trajectori kamere (Track curve editor) možeš fino podešavati putanju normalno kroz sve tri ose rotaciju i gore dole ljevo desno sa hrpom normalno funkcija...

-renderiranje

13 godina
neaktivan
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

E da i ako hočeš bit baš majstor mislim ovdje u hrvatskoj neznam kolko specijalizacija samo jednog ima smisla recimo samo modeliranje?

Budi spreman na učenje više programa bez photoshopa nećeš daleko , bez z-brusha ili mudboxa-za likove nečeš daleko,i bez nekog after ef., nuke ili bilo kojeg drugog composite programa nečeš daleko zato je sve to skupa teško al ako imaš vremana budeš ti to lakoSmijeh

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2010 18:34 (_QUADRONATOR_).
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

I ja sam poceo u mayi raditi...

Pinky je zakon... I ♥ π
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Opet noobovsko pitanje.


V-ray koliko sam skužio služi za renderiranje slike, znači kada se ode pod render odabere se v-ray umjesto ugrađenog rendera.

 

A koliko se s time dobije?

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!
Hyperion kaže...

Opet noobovsko pitanje.


V-ray koliko sam skužio služi za renderiranje slike, znači kada se ode pod render odabere se v-ray umjesto ugrađenog rendera.

 

A koliko se s time dobije?

Da a dosta ga ekipe koristi imaš u maxu scanline i mental ray a možeš stavit i v-ray i brazil i još more toga svakom nešto paše znaš kako je

14 godina
odjavljen
offline
RE: 3D Modeliranje,savjeti za početnike!

E autor teme gdje ti je onaj tut hrama baci link.

Pinky je zakon... I ♥ π
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.5.2010 18:43 (bobica257).
15 godina
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!

Odkud da ja znam šta se s tim dobije.


Možda bolja slika ili whatever, kad dođem i ako dođem do toga vidjet ću...

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
3D Modeliranje,savjeti za početnike!
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice