Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 14.437
|
čitano: 2.371.372
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

To je sve ok, osim dela gde je Intel izbacio proizvod koji je tako napravljen i podešen da se na srednji rok samouništi. Upravo zbog toga je trenutak da Intel svima koji su kupili njihove procesore vanredno izađe u susret, zbog čega se i govori o produženju garancije. Nisu ni korisnicima koji su kupili direktno od njih nikad obećali više od tri godine, pa sad daju pet, jer su javno za*ebali i sad se peru.

 

Međutim, ukoliko ostanu pri tome da će se aktivno truditi da minimiziraju broj korisnika kojima će zapravo izaći u susret (zbog nečega što je, da ne izgubimo iz vida, Intelov za*eb), onda to jako loše govori o njima, odnosno onda su kompanija koja čak ne ume ni "pošteno odglumiti" brigu za one koji joj daju novac. I onda im više ne treba davati novac, pogotovo što, hvala bogu, danas imaju adekvatnu alternativu.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa intel nije bio dužan dati produženo jamstvo, daje ga jer radi dmg control i ajmo nazvati to tako dodvorava se da izgradi lijepšu sliku o sebi nakon fijaska. Isto tako su radili i ustupali se korisnicima i Asus i EVGA iAMD i Nvidia nakon svojih problema.

 

To je princip svih megalomanskih korporacija, ne reagiraju dok se ne podigne dovoljno prašine.

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

 

Zbunjujuca situacija, br.2:

 

U ovom primjeru covjek je stavio od pocetka fixni napon (barem tako tvrdi) od 1.37V i limit na 5.9 Ghz.

 

Buduci da ima dinamicki overclock na Enabled, napon i frekv. pada u idle-u.

 

Svejedno tvrdi da je proc degradirao i odobren mu je RMA od strane Intela.

 

Ne vidi se nigdje da li ima preagresivan AC_LL/DC_LL..

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.8.2024 15:07 (Mno).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ruku na srce ti K modeli su proceosoi sa kojima se radi sve i svašta, a na kraju ni jedan overkloker koji ga pokvari svojim postupcima nebude rekao e ja sam ga unistio nego ce se javiti intelu meni je proc sam od sebe degradirao ili neki sličan komentar.

 

To je tako godinama i sa grafama i procesorima i to je stvar na koju su pristali svi proizvodaci komponenata cim ih pustaju otkljucane za kupca da radi sa njima sta mu je volja a na kraju je te stvari zasto je sta krepalo nemoguce dokazati u 99% slucajeva jer nebude vanjskog fizickog ostecenja ni paleža.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.8.2024 15:13 (Kec na desetku).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
EricCartman kaže...

Poanta je da Intel i dalje ima svoju proizvodnju.

Nadam se da neće samo sve outsourcat TSMC-om.

 

I što je najgore ne bi me čudilo da neki zaposlenici otpušteni iz Intela, na kraju završe u TSMC-u, nakon što otvore fabove u SAD-u.

Za sad, ali u budučnosti i njih čeka razdruženje sa FAB-ovima i prepuštanje poslovanja FAB-ova drugim gazdama.

 

To je neizbježno, Intel nije konkurentan čim eto moraju kupovat i skupo plačat 3nm(Lunar Lake Mobile)kod TSMC.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/ostalo/chat-tema-ljubitelja-hardvera/224306.aspx?page=289&jumpto=5420298&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-nasih-web-stranica/intelove-comet-lake-procesore-muci-problem-pret/274762.aspx?page=1&jumpto=6109993&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-vlak-napokon-krece-pravom-smjeru/238615.aspx?page=3&jumpto=6594170&sort=asc&view=flat

 

Problemi u Intelu nisu od jučer, to je sve počelo ubrzavat nakon prvog Zen lansiranja i debakla/debelih odgoda na Intel 10nm proizvodnom procesu.

 

Žuto je teška banana, i znamo da čak niti sa time na Mobile nisu konkurentni AMD Zen5 hardveru.

AMD,........is that Epyc or what?
3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
rambox kaže...

Za sad, ali u budučnosti i njih čeka razdruženje sa FAB-ovima i prepuštanje poslovanja FAB-ova drugim gazdama.

 

To je neizbježno, Intel nije konkurentan čim eto moraju kupovat i skupo plačat 3nm(Lunar Lake Mobile)kod TSMC.

 Pa intel najveci problem ima sa time sta nemoze nista na vrijeme odraditi nego mu sve kasni ali nebude ni to dovijeka trajalo, trenutno rade na 6-7 tvornica sto u USA sto u EU, Izraelu. Kroz 3-4 godine kada napokon to sve dovrše budu imali ozbiljan uzlet...

 

Vlada je samo ove godine ulupala 20 milijardi na njih, to je drzavni prioritet, zar stvarno mislis da ce nakon toliko tvornica, ulaganja i vizija netko za koju godinu kada bi intel trebao to sve završiti i uci u pogon bas tada sve predati nekom drugom?

 

Pogotovo sta su vec od ASML narucili i najmodernije strojeve.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.8.2024 16:24 (Kec na desetku).
8 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...
o ove godine ulupala 20 milijardi na njih, to je drzavni prioritet, zar stvarno mislis da ce nakon toliko tvornica, ulaganja i vizija netko za koju godinu kada bi intel trebao to sve završiti i uci u pogon bas tada sve predati nekom drugom?

 

Pogotovo sta su vec od TSMC narucili i najmodernije strojeve.

 Od ASML-a.

Od TSMC-a naručuju 3nm chiplete jer sami još nisu stigli razviti konkurentne performanse, očito.

3 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Da od ASML brzo pišem pa se potkrala greska.

 
0 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Crni dani

 

Intel's stock drops 30% overnight —company sheds $39 billion in market cap

 

Intel loses $1.6 billion as data center CPU and foundry divisions struggle

 

Ali ima i dobrih vijesti, napokon sustižu AMD i nadolazece  Epyc modele sa brojem jezgri i keša, sada cemo vidjeti kako ce to biti konkurentno u radu. Prednost intela je sta se moze vise tih Xeona ugraditi na jednu ploču.

 

Intel Granite Rapids-AP “Xeon 6900P” CPU Lineup Leaks Out: Xeon 6980P Flagship With Up To 128 P-Cores, 504 MB Cache, 500W TDP

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...

 

Ali ima i dobrih vijesti, napokon sustižu AMD i nadolazece Epyc modele sa brojem jezgri i keša, sada cemo vidjeti kako ce to biti konkurentno u radu. Prednost intela je sta se moze vise tih Xeona ugraditi na jednu ploču.

 

Intel Granite Rapids-AP “Xeon 6900P” CPU Lineup Leaks Out: Xeon 6980P Flagship With Up To 128 P-Cores, 504 MB Cache, 500W TDP

 

 

 

Recimo da su ih sustigli sa Cache i brojem CPU jezgri, s obzirom da jedan Zen5 Epyc sa 128/256 CPU jezgri ima oko tih 500mb Cache.Za TDP nisam siguran, ali nije više od 350-400W to sigurno.

 

https://x.com/9550pro/status/1815764106781315276

 

 

 

Za kraj, uskoro stiže i Zen5 192/384 Epyc CPU za kojeg čova tvrdi da spada pod 500W.Ostali detalji nisu poznati, osim da je to gotovo sigurno čista Zen5c kombinacija CPU jezgri.

 

https://x.com/9550pro/status/1815764970191417456

 

Znamo da su AMD Epyc serverski procovi(Zen2 pa na dalje)vrlo štedljivi ili odličan omjer "CPU performanse=potrošnja=za HPC ili serverske to je iznimno bitno".Kak tu stoji Intel nemam poima, ali gotovo sigurno nisu niti blizu po štedljivosti AMD Epyc procova i pogotovo Zen4c ili Zen5c serverskih kombinacija.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.8.2024 0:29 (rambox).
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Dođe mi da kupim Intelove akcije.
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa dolazi i Xeon sa 288 E cores, pročitaj malo 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...

Pa dolazi i Xeon sa 288 E cores, pročitaj malo 

To znamo več odavno, ali vjeruj mi nitko se ne trga za serverskim procesorima sa Intel E CPU jezgrama.To je koš mišeka na hrpi, u odnosu na Zen4c/Zen5c CPU kombinacije koje su se pokazale kao vrlo uspješne.

 

Spominjemo samo bitno, a Intel E CPU jezgre to fakat ne spada po poželjno ili vrjedno spomena.

AMD,........is that Epyc or what?
3 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Steva za dobro jutro

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ja upravo kupio malo dionica Intel-a, pa ako i propadnu nije velika šteta ....

 
2 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
njofra13 kaže...

Ja upravo kupio malo dionica Intel-a, pa ako i propadnu nije velika šteta ....

 U subotu si kupio?

Nisam ja ništa prčko.
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Spiridon kaže...
njofra13 kaže...

Ja upravo kupio malo dionica Intel-a, pa ako i propadnu nije velika šteta ....

 U subotu si kupio?

 Da, preko Revolut-a ...

3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
rambox kaže...
Kec na desetku kaže...

Pa dolazi i Xeon sa 288 E cores, pročitaj malo 

To znamo več odavno, ali vjeruj mi nitko se ne trga za serverskim procesorima sa Intel E CPU jezgrama.To je koš mišeka na hrpi, u odnosu na Zen4c/Zen5c CPU kombinacije koje su se pokazale kao vrlo uspješne.

 

Spominjemo samo bitno, a Intel E CPU jezgre to fakat ne spada po poželjno ili vrjedno spomena.

 Serverima je bitan ukupni MT performans, ako sa tim E jezgrenim Xeonom budu imali jače performanse od ovog hybridnog epyca ne vidim problem zasto nebi bili zanimljiva roba.

 

Ni te amd-ove C jezgre nisu nista drugacije po pitanju na sta ciljaju sa takvim procesorima.

 

Kupce ne zanima šta je pod haubom i kakva jezgra nego performanse koje daje.

13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
njofra13 kaže...
Spiridon kaže...
njofra13 kaže...

Ja upravo kupio malo dionica Intel-a, pa ako i propadnu nije velika šteta ....

 U subotu si kupio?

 Da, preko Revolut-a ...

 Pošto je dionica?

Nisam ja ništa prčko.
11 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

21,59 USD

 
0 0 hvala 1
16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

@Kec

 

Drugačije su, odnosno puno bliže punokrvnim jezgrama nego što su Intelove E u usporedbi sa P.

Pogledaj benchmarke Genoa Epyca ("obične" Zen 4 jezgre, 8 u jednom chipletu) i Bergamo (Zen 4C, 16 u jednom). Naravno, ovisi o scenariju ali u nekim je 128 4C jezgri ipak jače nego 96 "običnih".

Prije nego se gameri dignu na zadnje noge, sve su to tehnologije koje pokreću napredak i jednog dana će se spustiti i na desktop. Sa Zen 5C jezgrama, AMD sutra može izbaciti 24c/48t ili 32c/64t AM5 procesor bez problema.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.8.2024 13:23 (Mladen).
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Za mnoge "enterprise" primene je totalno nebitno koliko je core glup, jer ionako samo dohvataju podatke s jedne i prosleđuju ih na drugu stranu, uz minimalnu obradu, tipa server ovog foruma, ili neki koji poslužuje video on demand, ili bilo šta što opslužuje veliki broj istovremenih korisnika, što ne uključuje neku žestoku aritmetiku i slično. Tu bukvalno pobeđuje mašina koja ređe radi context switch.

 

Sećam se kad je Sun svojevremeno napravio neki Ultrasparc koji je na 6 jezgara imao jedan jedini FPU, ali je zato imao (za to vreme) ogroman L2 cache i četvorostruki SMT (kao hyperthreading, samo 4 virtualna corea po jednom fizičkom). U velikom broju industry standard benchmarka (Specview, SAP...) je bukvalno brisao pod konkurentskim rešenjima na raznim Itaniumima, Xeonima i Opteronima, koji po sličnoj ceni nisu bili u stanju ponuditi ni približan broj istovremeno živih korisničkih threadova (bilo je to davno i 24 threada u 1U serveru je bilo wow). Naravno, pucao je kad ga baciš na neki zadatak koji je imao više od 6-7% floating point instrukcija, tako da je bio daleko od svemogućeg, ali za ogroman broj datacenter primena, gomila malih glupih jezgara je mnogo efikasnija od npr upola manjeg broja jako sofisticiranih, jer često ti procesori ne rade ništa sofisticirano.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Mladen kaže...

@Kec

 

Drugačije su, odnosno puno bliže punokrvnim jezgrama nego što su Intelove E u usporedbi sa P.

Pogledaj benchmarke Genoa Epyca ("obične" Zen 4 jezgre, 8 u jednom chipletu) i Bergamo (Zen 4C, 16 u jednom). Naravno, ovisi o scenariju ali u nekim je 128 4C jezgri ipak jače nego 96 "običnih".

Prije nego se gameri dignu na zadnje noge, sve su to tehnologije koje pokreću napredak i jednog dana će se spustiti i na desktop. Sa Zen 5C jezgrama, AMD sutra može izbaciti 24c/48t ili 32c/64t AM5 procesor bez problema.

 

 Znam zato sam i rekao hibridnim jezgrama za te C jezgre, jer to je klasična jezgra uz podrezane resurse oko nje pa je zato manja opsegom. 

Intelove E jezgre su nesto potpuno drugo od P jezgri, i sa strane IPC i svega ostalog.

 

A intel je prvorno i imao E jezgre zamisljene za mobilce i servere ali ih je ugurao u desktop jer nije imao potrebnu efikasnost da stavi 12 ili 16 P jezgri.

 

I ponavljam sta sam vec rekao i ovo sta je Ivan spomenuo, da za datacentre je bitan MT rezultat na kraju dana (nebitno sa kojom jezgrom je to postignuto) a uz to ove E jezgre su i extremno efikasne kada nista ne rade.

 

Inace te E jezgre koje ce imati nadolazeci Xeoni u modelima od 144 i 288 jezgri ce imati IPC u razini zen 3 IPC-a, tako da nisu to nikako slabe jezgre.

2 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.8.2024 16:31 (Trilogija).
 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Taj Pat je cisti redikul, bas mi zgadi ekran svaki put kad se pojavi.

Mislim da nije toliko imucan da bi ga se i obitelj sramila.

 

 

maximum effort
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Trilogija kaže...

I Pat užurbano radi na popravljanju Intelovog imidža: 
https://x.com/PGelsinger/status/1574785705196208128

 Ovu vježbu, samo bez prekriženih nogu, smo u jna zvali "gušterov let".

16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Nek pošalju sve šta ne valja Borisu kao vjernom pratitelju. Onda nek on podijeli dalje nama da mi to delidamo plag plejamo oc-amo istestiramo. Eto tako bi intel opet vratio svoj sjaj.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)



Prevedeno na naš jezik: 

 
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Idući video mu bude da se prebacio natrag na Intel i evo zašto. Doslovno besplatna lova i ne odgovara za ništa.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice