Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.727
|
čitano: 2.122.680
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Kad je još uvijek 1080p standard a treba ovim proficima vide razliku i na 500hza🤣🤣

Šalu na stranu lijepo je što su je testirali na 1080p ali veći je fokus trebao bit na 1440p 2160p 

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

4090 je cca 5% slabija na 1440p vs 1080p tako da se skoro pa taj score može primjeniti na tu rezu 

još uvijek se CPU gaming benchmarci rade u 1080p, da se vidi full snaga procesora

 
0 0 hvala 0
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...
techinfluencer kaže...

bajkice o no-gainu sa OC-om, pogotovo za 13600k ostavi ovim majstorima urbanih legendi

finih 10% u njemu ima prostora

 

 Ma tu sve pada u vodu kad vidiš da je ova krmača od tri slota testirana na 1080p rezi. Pa tko normalan to kupuje za 1080p? 

 A da ne pričamo da je u prosjeku klokani 13600k na 5.6 ghz hlađen vodenim od milijun kuna  dere Ryzena 5800x3d puni jedan frejm u prosjeku na 1080p .

 to ti je rafinirani silicij koji se slabo grije, evo jednog na 5.6ghz pod kinezom AIO od 50eura 

12 godina
suspendiran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
techinfluencer kaže...
mislioc kaže...
techinfluencer kaže...

bajkice o no-gainu sa OC-om, pogotovo za 13600k ostavi ovim majstorima urbanih legendi

finih 10% u njemu ima prostora

 

 Ma tu sve pada u vodu kad vidiš da je ova krmača od tri slota testirana na 1080p rezi. Pa tko normalan to kupuje za 1080p? 

 A da ne pričamo da je u prosjeku klokani 13600k na 5.6 ghz hlađen vodenim od milijun kuna  dere Ryzena 5800x3d puni jedan frejm u prosjeku na 1080p .

 to ti je rafinirani silicij koji se slabo grije, evo jednog na 5.6ghz pod kinezom AIO od 50eura 

 Ma sve pet ali da mu jedan 5800X3D od 2500-3000kn dođe u jedan frame sa 4090 na platformi koju mogu nadogradit ovi sa prvim Ryzenima je smješno govorimo o gamingu naravno. Naravno za sve ostalo je 13600k osjetno bolji.

16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...
techinfluencer kaže...
mislioc kaže...
techinfluencer kaže...

bajkice o no-gainu sa OC-om, pogotovo za 13600k ostavi ovim majstorima urbanih legendi

finih 10% u njemu ima prostora

 

 Ma tu sve pada u vodu kad vidiš da je ova krmača od tri slota testirana na 1080p rezi. Pa tko normalan to kupuje za 1080p? 

 A da ne pričamo da je u prosjeku klokani 13600k na 5.6 ghz hlađen vodenim od milijun kuna  dere Ryzena 5800x3d puni jedan frejm u prosjeku na 1080p .

 to ti je rafinirani silicij koji se slabo grije, evo jednog na 5.6ghz pod kinezom AIO od 50eura 

 Ma sve pet ali da mu jedan 5800X3D od 2500-3000kn dođe u jedan frame sa 4090 na platformi koju mogu nadogradit ovi sa prvim Ryzenima je smješno govorimo o gamingu naravno. Naravno za sve ostalo je 13600k osjetno bolji.

 tko ima spremnu platformu b450/550, nema što puno misliti

11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...

 Ma tu sve pada u vodu kad vidiš da je ova krmača od tri slota testirana na 1080p rezi. Pa tko normalan to kupuje za 1080p? 

 testira se da se vidi razlika u cpu, ako je već riječ o cpu benčevima, jer na 4k su uglavnom poravnati rezultati

ne znači da si radi tih testova prisiljen igrati na 1080p, a ako se pitaš koja je onda svrha - možda zato jer će za par godina izaći jače grafe koje će na većoj rezi biti kao sadašnje na 1080p, pa čisto da znaš za budućnost od kojeg ćeš proca dobiti više sa nekom budućom, značajnije jačom grafom

 

recimo, kad se testiralo sa rtx 3080 na 1080p netko je postavljao isto pitanje, a taj test je mogao pokazati kako će se neki cpu držati sa nadolazećom 4090 na 1440p

mislim, uvijek ista pitanja i isti odgovori, kao da nismo na tech forumu

jel stvarno to ne znaš nakon 11 godina članstva ovdje ili samo trolaš? 

12 godina
suspendiran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
mislioc kaže...

 Ma tu sve pada u vodu kad vidiš da je ova krmača od tri slota testirana na 1080p rezi. Pa tko normalan to kupuje za 1080p? 

 testira se da se vidi razlika u cpu, ako je već riječ o cpu benčevima, jer na 4k su uglavnom poravnati rezultati

ne znači da si radi tih testova prisiljen igrati na 1080p, a ako se pitaš koja je onda svrha - možda zato jer će za par godina izaći jače grafe koje će na većoj rezi biti kao sadašnje na 1080p, pa čisto da znaš za budućnost od kojeg ćeš proca dobiti više sa nekom budućom, značajnije jačom grafom

 

recimo, kad se testiralo sa rtx 3080 na 1080p netko je postavljao isto pitanje, a taj test je mogao pokazati kako će se neki cpu držati sa nadolazećom 4090 na 1440p

mislim, uvijek ista pitanja i isti odgovori, kao da nismo na tech forumu

jel stvarno to ne znaš nakon 11 godina članstva ovdje ili samo trolaš? 

 Ako ćemo baš u detalje onda svakako 720p pa da se vidi moć procesora. 

10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Kakvo ti je to pravilo kad tipa isti cpu pobjedi konkurenta na 1080p i popuši na većim rezolucijama.

Sve je to manje više tu. A za budućnost tko zna možemo predpostavit da će cash igrat veliku ulogu.

Koliko vidim po novim igrama još uvijek 6 jezgri rade dobro posao ali da nije tredova tko zna koliko bi se procesori tušili.

Gledam 9600k na pojedinim igrama zakucan na 100 posto.

Intel sprema nesto next gen  ali je upitno kako će realizirat, veliku ulogu moze tu odradit amd i za cijene i performanse.

 

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...

 Ako ćemo baš u detalje onda svakako 720p pa da se vidi moć procesora. 

 ako je u svrhu cpu čmarka i ima značajnije razlike u odnosu na 1080p, svakako, zašto ne

svrha cpu čmarka je da se vidi razlika u procesorima, ne zato da se netko pita - a tko će danas igrat na 720p

 

ako na 4k čmarku nema velike razlike, to je češće zato jer nije bn proc, nego grafa

i kojeg onda smisla ima raditi cpu čmark na 4K?

12 godina
suspendiran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
mislioc kaže...

 Ako ćemo baš u detalje onda svakako 720p pa da se vidi moć procesora. 

 ako je u svrhu cpu čmarka i ima značajnije razlike u odnosu na 1080p, svakako, zašto ne

svrha cpu čmarka je da se vidi razlika u procesorima, ne zato da se netko pita - a tko će danas igrat na 720p

 

ako na 4k čmarku nema velike razlike, to je češće zato jer nije bn proc, nego grafa

i kojeg onda smisla ima raditi cpu čmark na 4K?

 Jedino ne kužim kako se tebi desilo da nakon devet godina na forumu upariš 11400f sa 3080? 

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Opčenito je znano da što je veća rezolucija, manje je bitan CPU, jednog dana kad skoči večina na 4k bit će skoro pa totalno svejedno očeš li u budućnosti uparit 15400 ili 15900 sa 6090 na 4k, razlika će bit, u većini primerja, praktični neprimjetna. Tako da ako vam je nabijanje igirca najvažnija stvar još uvijek je puuuuno bolje prišparat na CPU i razliku dodat za kvalitetniji GPU, jer 10% OCC CPU neće dat 10% više frejmova, max je to do 2-3% više i to samo na FHD, za sve preko je skoro pa totalno svejedno. Isto tako kako jedni nabijate da 10% OCC Cpu renderira 10% brže je debilizam, jer ne raste sve proporcionalno, da je tako onda nitko nebi radio usporedbe ne-OCC procesora i OCC procesora, nego bi samo digli frekvenciju za 10-15% i zaključili da sve radi 10-15% brže, moš mislit!!!

Uglavnom AMD je na popušitisu sa 7 generacijom, jer ih se nikako financijski ne isplati kupit i kupuju ih doslovno samo žestoki AMD fanboji - zadnje prcanje sa moje strane u ovoj godini 

 

Za sljedeću godinu si želim da se ipak AMD vrati nazad i malo spusti krila Intelu jer nije dobro kad se Intel previše napuše pošto to u večini slučajeva znaći da dobiju "nvidija ego" i onda ljepo napušu cijene, a to nitko ne želi, jer svi želimo čim više konkurencije i čim niže cijene!

 

12 godina
suspendiran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa nije baš niti ta AM5 takva pušiona ako malo bolje promotriš situaciju. AM5 je živi socket do minimum 2025 možda i duže, dolaze jeftiniji procesori bez x-a uskoro, podrška za ddr5 je tu ploče su toliko koliko jesu trenutno, ali niti Intel sa ddr5 pločama nije jeftiniji, a ovaj LGA1700 je mrtav što se tiče 14th gen novih procesora. Realno AM5 je trenutno bolja kupovina na duže staze pogotovo kako najavljuju 7000X3D seriju koja bi trebala haračit što se tiče igranja igara na kompu.

Evo baš test direktni 13600k vs 7600x https://www.techspot.com/review/2567-ryzen-7600x-vs-core-i5-13600k-gaming/ nema tu nikakve Intelove superiornosti u gamingu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2022 22:43 (mislioc).
 
2 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Momak, malo si se previše nakostriješio i to krivoj temi, molim te poštedi nas svojih izljeva ljubavi prema socijalnoj platformi u ovoj temi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2022 22:42 (bik).
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...

Pa nije baš niti ta AM5 takva pušiona ako malo bolje promotriš situaciju. AM5 je živi socket do minimum 2025 možda i duže, dolaze jeftiniji procesori bez x-a uskoro, podrška za ddr5 je tu ploče su toliko koliko jesu trenutno, ali niti Intel sa ddr5 pločama nije jeftiniji, a ovaj LGA1700 je mrtav što se tiče 14th gen novih procesora. Realno AM5 je trenutno bolja kupovina na duže staze pogotovo kako najavljuju 7000X3D seriju koja bi trebala haračit što se tiče igranja igara na kompu.

Bez zamjere ali koliko ljudi mjenja cpu na istoj matičnoj, ja evo u svojih cca 25 godina igračkanja sa kompjuterima nikad to nisam napravio, doslovno uvijek sam mjenjao CPU u kompletu sa matičnom i to najviše zbog toga jer ih mjenjam cca svako 4-5 godina i tada nema nikakvog smisla gurat novi CPU na matičnu staru 4-5 godina, da, najvjerovatnije bi radila ali ta matična nebi mogla poduprijet polovicu novih funkcija. Tako da po meni, veeelikoj večini ljudi taj plus AMD nema nikakve uporabne koristi, osim "mogu mjenjat ali najvjerovatnije neću nikad"

 

Intelov je ogromni plus što nemoraš ić na DDR5 nego možeš jednostavno kupit CPU 13 generacije, gurnit ga na stariju Z690 platofrmu kojoj je cijena pala i sa DDR4 RAM uštediš preko 30% u odnosu na AMD za iste performanse. Da, na AMD imaš DDR5 ali iskreno razliku između DDR4 i 5 za sada možeš vidit samo u sintetičnim testovima, svugdje drugo je mizerno zanemarljiva tako da prosječni korisnik radije uštedi gdje se da i razliku gurne na kvalitetniji GPU od kojeg imaš puno veće koristi.

 

Zanimljiva će bit sljedeća godina kada se situacija okrene, jer će Intel ić na novu platformu koje će automatski bit skuplja a AMD će gurat svoju staru.. tako da ako AMD tada izbaci CPU po ok cijeni sa dobrim performansama zna se vag okrenit. Ali do toga ima još dosta!

12 godina
suspendiran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
bik kaže...

Momak, malo si se previše nakostriješio i to krivoj temi, molim te poštedi nas svojih izljeva ljubavi prema socijalnoj platformi u ovoj temi.

 Pa Intel ti je socijalna sad kaj ne vidiš da AM5 podržava samo ddr5 za elitu. 

10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Reklama za muda Marijanova.

Am5 je mrtav soccet zahvaljujući 5800x3d, msm sami su sebi metnuli taj ddr5 daje prednost na 1low fps.

Teško će se amd vratit u utrku ovakvim potezima i tu intel iskorištava priliku.

Ploče za 12 i 13 seriju a da su nečemu su jednostavno preskupe za prosječnog Hrvatskog gamera.

Gledam svoju situaciju i jednostavno mi ne pada na pamet preplaćivati, a bome ni uzimat bilo šta pa radit nadogradnje kroz godinu dana.

Bero
Moj PC  
2 2 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...

 Jedino ne kužim kako se tebi desilo da nakon devet godina na forumu upariš 11400f sa 3080? 

 zato što je meni uglavnom grafa bn, a ne proc

igram sp igre na max postavkama na 1440p 144hz monitoru i ciljam cca 100fps

u novim igrama 3080 je taman tu negdje, primjerice u dying light 2 koji trenutno igram taman postiže cca 100-tinjak fps uz dlss quality

grafa radi na 100%, proc na 60-70%

 

da, možda negdje i bude proc bn, no najčešće je to kad ganjaš preko 140fps, što je meni nebitno

dakle u velikoj većini igara meni će ta kombinacija biti ok

 

nikonja kaže...

Opčenito je znano da što je veća rezolucija, manje je bitan CPU, jednog dana kad skoči večina na 4k bit će skoro pa totalno svejedno očeš li u budućnosti uparit 15400 ili 15900 sa 6090 na 4k, razlika će bit, u većini primerja, praktični neprimjetna...

to baš i nije točno

trenutno je takva situacija jer je u većini testova grafa bn na 4k i čim spustiš rezoluciju - što je jednako simuliranju jače grafe od trenutno najjače na višoj rezoluciji - razlike postaju značajnije

ono što vidiš na 1440p jednako je otprilike 4k s grafom koja je jača za toliko koliko je 4k zahtjevniji od 1440p, vrlo jednostavno

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2022 0:54 (picajzla0707).
13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Treba pricekat da ddr5 zazivi dok dode ryzen 8000 serija i intel 14gen , tada ce i 7600 non X biti jeftin i bit ce vise ploca na izbor.

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Što se tiče skore budućnosti, včrs se valja oblokat da te uneso kao Badnjak.

A što se procesora tiče u glavi je i5 trenutno nisam pametan za više, vcrs se vraćam na prvog pentiuma.🤣🤣

Nek nova bude sretna jebem ti staru!!

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
suspendiran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Baš sam gledao malo trenutno situaciju oko Intela kod nas u dućanima i u nekoj najboljoj kombinaciji da ne ideš na ddr4 i da si u mid range koji može izvuči max iz kartica do ranga 3080/RX 6800.

Ploča: https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b660-g-gaming-wifi-model/ 1900kn 

Procesor: i5 12400f 1400kn

Ram: 2x8 gb 5600mhz 700kn 

Total 4000kn + hladnjak 

Tu je i famozna opcija overkloka na ovoj kombinaciji i vjerovatno laganih 4.8ghz+ na svim jezgrama dok je sami 13600k 3000kn.

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Razlika je tko koga čeka, i kod nižih rezolucija obično GPU čeka CPU da odradi svoj dio posla da može onda on generirat frejm na nižoj rezoluciji što je manje zahtjevno za GPU i zato vidiš framerate od 100/200 fps i više, kod viših rezolucija CPU ima još uvijek isto posla ali sada on čeka GPU da generira svaki frejm, samo što je sada frejm duplo i četveroduplo kompleksniji i zato pada framerate. Zbog toga je gejmanje na 4k u biti manje zahtjevno za CPU jer on čeka GPU da odradi teži dio posla.

Jednog dana kada budemo imali GPU koji može nabit 200fps na FHD, 1440, ili 4K bit će očito da je load na CPU u večini slučajeva isti cijelo vrijeme, i tu leži razlog zašto je večina CPU-ova izbačenih zadnjih par generacija više nego dovoljna da guraju svaku igru, jer se večina kompleksnosti generiranja frejmova prebacuje na GPU. Zbog toga bi svaki gejmer trebao težit boljem GPU i ne uparit npr 13900 sa 1060 za igrat igre, nego radije gledat 11/12 generaciju Intela sa npr 3080 (intel i nvidia su čisto samo kao primjer ovdje) jer za isto para dobiješ punoo više iskoristivih frejmova na višim rezolucijama.

 

I zbog toga mi je tvoj izbor 11400f sa 3080 po meni sasvim logičan, jer taj CPU bez problema gura igre još sljedećih 5-6 godina, eventualno upgrejdaš GPU za koju godinu i si nazad na konju.

 

 

11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

Razlika je tko koga čeka, i kod nižih rezolucija obično GPU čeka CPU da odradi svoj dio posla da može onda on generirat frejm na nižoj rezoluciji što je manje zahtjevno za GPU i zato vidiš framerate od 100/200 fps i više, kod viših rezolucija CPU ima još uvijek isto posla ali sada on čeka GPU da generira svaki frejm, samo što je sada frejm duplo i četveroduplo kompleksniji i zato pada framerate. Zbog toga je gejmanje na 4k u biti manje zahtjevno za CPU jer on čeka GPU da odradi teži dio posla.

Jednog dana kada budemo imali GPU koji može nabit 200fps na FHD, 1440, ili 4K bit će očito da je load na CPU u večini slučajeva isti cijelo vrijeme, i tu leži razlog zašto je večina CPU-ova izbačenih zadnjih par generacija više nego dovoljna da guraju svaku igru, jer se večina kompleksnosti generiranja frejmova prebacuje na GPU. Zbog toga bi svaki gejmer trebao težit boljem GPU i ne uparit npr 13900 sa 1060 za igrat igre, nego radije gledat 11/12 generaciju Intela sa npr 3080 (intel i nvidia su čisto samo kao primjer ovdje) jer za isto para dobiješ punoo više iskoristivih frejmova na višim rezolucijama.

 

I zbog toga mi je tvoj izbor 11400f sa 3080 po meni sasvim logičan, jer taj CPU bez problema gura igre još sljedećih 5-6 godina, eventualno upgrejdaš GPU za koju godinu i si nazad na konju.

 

 

 jesu oni dovoljni ako ti je cilj 100-150fps, no čak i na 4k moj proc će loše proći sa grafom tipa 4090 u odnosu na, primjerice, noviji i daleko jači i7 13900k

razlike će biti poprilično velike u cpu zahtjevnim igrama, zato oni kojima je visok fps cilj uzimaju jače procesore

 

međutim, za 1440p je moja 3080 taman, u novim igrama nemere postići niti punih 140fps koliko mi je limitirano da se uskladi sa 144hz monitora

u tim slučajevima, koji su kod mene valjda 99% igara koje igram, moj cpu 'puni' grafu sasvim ok jer je ona zapravo bn

 

da ganjam, bubam, 300+ fps-a na 1080p, vjerojatno bi češće proc bio bn u takvim igrama i neki moderniji bi i od moje grafe izvukao dosta više

ali ja ne ganjam 300fps, ne igram na 1080p nego na 1440p, fps mi je ionako limitiran na 140 i takav fps ovaj cpu izvlači iz 3080 u bilo kojoj igri u kojoj to ona može postići

zato i ne kužim mislioca s njegovim pitanjima - kako mi je palo na pamet upariti 11400 i rtx3080, kad je meni ta kombinacija više nego dobra

16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...
mislioc kaže...

Pa nije baš niti ta AM5 takva pušiona ako malo bolje promotriš situaciju. AM5 je živi socket do minimum 2025 možda i duže, dolaze jeftiniji procesori bez x-a uskoro, podrška za ddr5 je tu ploče su toliko koliko jesu trenutno, ali niti Intel sa ddr5 pločama nije jeftiniji, a ovaj LGA1700 je mrtav što se tiče 14th gen novih procesora. Realno AM5 je trenutno bolja kupovina na duže staze pogotovo kako najavljuju 7000X3D seriju koja bi trebala haračit što se tiče igranja igara na kompu.

Bez zamjere ali koliko ljudi mjenja cpu na istoj matičnoj, ja evo u svojih cca 25 godina igračkanja sa kompjuterima nikad to nisam napravio, doslovno uvijek sam mjenjao CPU u kompletu sa matičnom i to najviše zbog toga jer ih mjenjam cca svako 4-5 godina i tada nema nikakvog smisla gurat novi CPU na matičnu staru 4-5 godina, da, najvjerovatnije bi radila ali ta matična nebi mogla poduprijet polovicu novih funkcija. Tako da po meni, veeelikoj večini ljudi taj plus AMD nema nikakve uporabne koristi, osim "mogu mjenjat ali najvjerovatnije neću nikad"

 

Intelov je ogromni plus što nemoraš ić na DDR5 nego možeš jednostavno kupit CPU 13 generacije, gurnit ga na stariju Z690 platofrmu kojoj je cijena pala i sa DDR4 RAM uštediš preko 30% u odnosu na AMD za iste performanse. Da, na AMD imaš DDR5 ali iskreno razliku između DDR4 i 5 za sada možeš vidit samo u sintetičnim testovima, svugdje drugo je mizerno zanemarljiva tako da prosječni korisnik radije uštedi gdje se da i razliku gurne na kvalitetniji GPU od kojeg imaš puno veće koristi.

 

Zanimljiva će bit sljedeća godina kada se situacija okrene, jer će Intel ić na novu platformu koje će automatski bit skuplja a AMD će gurat svoju staru.. tako da ako AMD tada izbaci CPU po ok cijeni sa dobrim performansama zna se vag okrenit. Ali do toga ima još dosta!

 

Ja promijenim bar 2 po svakoj matičnoj, a ako gledamo AM5, za koliko vremena će pci-e 5.0 postati bottleneck na grafičkima ili SSD-ima?

Što se drugo može pojaviti da ti treba nova ploča, USB 6 možda? Ionako nas vuku za nos pa na usb 3.2 gen 2x2 stave sporiji flash nego na nekim

starim usb 2.0 stickovima

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Ruku na srce, istina, sad je veći skok zbog PCI-e 5.0 i DDR5 i onda sljedećih par godina će samo peglat probleme. Ali ako tako gledaš zašto mjenjaš CPU onda svako malo, ni tamo ništa bitno ne dobiješ osim sirove snage koju iskoristi niti 5% ljudi, večini CPU sjedi na idle 23 sata na dan, i sad sekirat se oće li render završit za 18 ili 20 minuta je isto tako većini totalno nebitno.

 

IMHO velika većina bez problema živi sa istom pločom i CPU bar 3-4 godine bez da imalo osjete da im PC šteka ili ne radi dovoljno brzo, ma čak i za profesionalno korištenje rijtko koja firma će mjenjat svaku godinu ili čak svako 2 godine CPU da ti prišparaš 10% svog vremena. Moja je veća firma ali na manje od 4 godine nema šanse da dobijem novu mašinu.

 

Tako da svakomu svoje, svako se na kraju dana sam odlučuje kud će trošit svoje pare!

16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

Ruku na srce, istina, sad je veći skok zbog PCI-e 5.0 i DDR5 i onda sljedećih par godina će samo peglat probleme. Ali ako tako gledaš zašto mjenjaš CPU onda svako malo, ni tamo ništa bitno ne dobiješ osim sirove snage koju iskoristi niti 5% ljudi, večini CPU sjedi na idle 23 sata na dan, i sad sekirat se oće li render završit za 18 ili 20 minuta je isto tako većini totalno nebitno.

 

IMHO velika većina bez problema živi sa istom pločom i CPU bar 3-4 godine bez da imalo osjete da im PC šteka ili ne radi dovoljno brzo, ma čak i za profesionalno korištenje rijtko koja firma će mjenjat svaku godinu ili čak svako 2 godine CPU da ti prišparaš 10% svog vremena. Moja je veća firma ali na manje od 4 godine nema šanse da dobijem novu mašinu.

 

Tako da svakomu svoje, svako se na kraju dana sam odlučuje kud će trošit svoje pare!

 

Ma u zadnje vrijeme ne mijenjam ni CPU tako često, imao sam ryzen 1600 na x370 ploči, koju sam promijenio samo zato što je crkla.

A onda uzeo ryzen 5600 jer se razlika u ovom što igram ipak osjeti...da nije x370 crkla vjerojatno bi ga na njoj vrtio

10 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

U vezi ploča dobili smo novine koje nicemu ne sluue .

Pcie 5.0  a doslovno pcie 3.0 nije mogao iskoristit max samo 4090

Ganjaju nove generacije ssd ova a ruku na srce i stare u ne iskoriative do maksimuma.

Stariji i5 procesori 8 i 9gen su do sada odradili svoje, nove igre grafe sve bi to islo s mukom na njima to smatram na jači nivo.

A tko ima za njih love nece mu bit tesko izdvojit za oke cpu.

Samo gledajuć njuškalo cijene jeftinije prođeš za skoro sve novo, da mi je znat tko to kupuje

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
MGloc kaže...

Zavisi kako i sta igras ja u vecini slucajeva peglam 1080p esports naslove gdje mi je bitniji sto stabilniji fps tu je intel sa 1%low dosta bolji. .Mogu reci iskreno da me je r5 5600 iznenadio da nije puno losiji od konkurencije barem sto se tice single player igara eto u spidermanu su gotovo izjednaceni razlike su u dlaku.Sumnjam da ram radi neku veliku razliku ryzen je na cl16 3200@ a intel na cl38 6000@.

 

 

Edit:Ovaj video potvrduje podvuceno sto sam napisao.

 

Evo Tomb Raider SMAA na x2 i vsync iskljucen.

 Evo jedan R5 3600 sa RX 5700 clock 1800mhz i 1820mhz mem razlika skoro nikakva

 

 

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 17:24 (mirzet1976).
13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Da manje vise u AAA sp naslovima je sve tu negdje sa mid range karticama, iako je 5700XT blize 1080ti nego 2060s,2070 i 5700 non XT.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.1.2023 19:05 (MGloc).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
To je 5700 sa biosom 5700xt
http://hwbot.org/signature/u135800.png
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Stari/novi procesori veče cijene,ali 65W Intel 13gen procovi su zapravo stari 12gen procovi dakle vrtimo se u krugu poskupljenja.

 

https://www.tomshardware.com/news/intel-raises-pricing-for-12th-gen-alder-lake-processors-now-more-expensive-than-13th-gen

 

https://wccftech.com/intel-expands-13th-gen-desktop-cpu-family-with-65w-35w-skus-starting-at-109-us/

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
2 1 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice