AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.102.190
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Briši post
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 22:26 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ak vec niste vidjeli, izasla je CTR Beta 3 i "Let me remind you, that now you can adjust the frequency individually on each core."

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Novi ryzeni ce raditi samo na B550/x570? 

Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BeLLicus kaže...

Novi ryzeni ce raditi samo na B550/x570? 

 + beta biosi na B450 i X470 ak se ne varam, s tim da kad jednom napravis update na taj bios koji podrzava zen 3, onda nema povratka na prijasnje biose.

12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
BeLLicus kaže...

Novi ryzeni ce raditi samo na B550/x570? 

 + beta biosi na B450 i X470 ak se ne varam, s tim da kad jednom napravis update na taj bios koji podrzava zen 3, onda nema povratka na prijasnje biose.

 Znači opet beta, ajde netko treba i to odradit. 

9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
BeLLicus kaže...

Novi ryzeni ce raditi samo na B550/x570? 

 + beta biosi na B450 i X470 ak se ne varam, s tim da kad jednom napravis update na taj bios koji podrzava zen 3, onda nema povratka na prijasnje biose.

 Dap tako i sad vec godinu dana imam beta biose na ovoj B350 tomahawk za zen 2. Odlicna ploča gurala je 2 godine ryzena 1600 i sad godinu dana 3600. Al jbg za daljnje ryzene nece imati support.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 18:22 (BeLLicus).
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
BeLLicus kaže...

Novi ryzeni ce raditi samo na B550/x570? 

 + beta biosi na B450 i X470 ak se ne varam, s tim da kad jednom napravis update na taj bios koji podrzava zen 3, onda nema povratka na prijasnje biose.

 Može povratak, uvijek može. Malo teže bude...

5 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav ekipa, Gigabyte x570 Aorus Pro ili Asus Rog Strix x570e????

 
0 0 hvala 0
12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitao sam da će možda i x370 sa boljim Vrm-om podržavat Zen3.
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.10.2020 19:09 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BeLLicus kaže...
hahhaajaads kaže...
BeLLicus kaže...

Novi ryzeni ce raditi samo na B550/x570? 

 + beta biosi na B450 i X470 ak se ne varam, s tim da kad jednom napravis update na taj bios koji podrzava zen 3, onda nema povratka na prijasnje biose.

 Dap tako i sad vec godinu dana imam beta biose na ovoj B350 tomahawk za zen 2. Odlicna ploča gurala je 2 godine ryzena 1600 i sad godinu dana 3600. Al jbg za daljnje ryzene nece imati support.

 A cuj, 3 godine... Bilo bi i cudno da ima. Glavno da sve normalno radi, ja si isto nekad planiram ubacit 3600 poslije posto ce isto radit normalno na mojoj ploci pod moj pc. Sumnjam da mi se isplati dat za neki mali pomak (sa 3600 na 5600) cca 800+kn pa onda opet 1600+kn za Zen 3 (5600), napretka ce bit ali nece bit tolko da opravda tu lovu to je sigurno.

9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
BeLLicus kaže...
hahhaajaads kaže...
BeLLicus kaže...

Novi ryzeni ce raditi samo na B550/x570? 

 + beta biosi na B450 i X470 ak se ne varam, s tim da kad jednom napravis update na taj bios koji podrzava zen 3, onda nema povratka na prijasnje biose.

 Dap tako i sad vec godinu dana imam beta biose na ovoj B350 tomahawk za zen 2. Odlicna ploča gurala je 2 godine ryzena 1600 i sad godinu dana 3600. Al jbg za daljnje ryzene nece imati support.

 A cuj, 3 godine... Bilo bi i cudno da ima. Glavno da sve normalno radi, ja si isto nekad planiram ubacit 3600 poslije posto ce isto radit normalno na mojoj ploci pod moj pc. Sumnjam da mi se isplati dat za neki mali pomak (sa 3600 na 5600) cca 800+kn pa onda opet 1600+kn za Zen 3 (5600), napretka ce bit ali nece bit tolko da opravda tu lovu to je sigurno.

 Dap ja bi morao mjenjati ploču 1200kn, novi 5600 će biti oko 1800, i to ti je 3000kn za šta? Ubacit u ovu konfu koju imam Big Navi ili RTX 3080/3070 i to je najbolji upgrade ovo je bacanje love. Svake godine davati 1800kn za procesor... 

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

evo odvrtio i ja kod sebe . Nije nesto , al sta je tu je :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BeLLicus kaže...

Novi ryzeni ce raditi samo na B550/x570? 

 Spominju se i X670 / B650 ploče.

Radit će X570, B550, (A520?)

Za B450 i X470 "beta BIOS" koji je 1 way firmware upgrade, odnosno "bolje budi siguran da ćeš imat seriju 5000 spremnu"

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...
BeLLicus kaže...

Novi ryzeni ce raditi samo na B550/x570? 

 Spominju se i X670 / B650 ploče.

Radit će X570, B550, (A520?)

Za B450 i X470 "beta BIOS" koji je 1 way firmware upgrade, odnosno "bolje budi siguran da ćeš imat seriju 5000 spremnu"

Ja sam nesto o tome napisao, tj. linkao neki dan, ali fulao skroz temu pa evo copy paste:

Čitatelj kaže...
The_Fichek kaže...

Jako lijepo od Asusa, mozda ce i ostali slijediti primjer, sve pise u naslovu linka:

https://www.kitguru.net/components/motherboard/matthew-wilson/asus-announces-refreshed-b450-motherboards-coming-in-october/

  • Radi se o:
  • ROG Strix B450-F Gaming II
  • TUF Gaming B450-Plus II
  • TUF Gaming B450M-Pro II
  • TUF Gaming B450M-Plus II
  • Prime B450M-A II
  • Prime B450M-K II

 

Ima smisla za procesore prve i druge generacije, ako nekom crkne ploca - da ne mora bacat procesor,

ili kupovat polovnu plocu, jer B550 ne podrzavaju te procesore, a X570 imaju zujalice bljjjj.

 

Na zalost, niti jedne ITX.

Samo je pitanje sto je njima tocno 3rd gen Ryzen, valjda nadolazeca 5000 serija. Cijena je veliki faktor, ako nije puno jeftinije od B550 onda ga fuckaj kak bi rekao Rambox.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
B450 nema smisla pored B550 za 800kn.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...
B450 nema smisla pored B550 za 800kn.

 

Nema za onoga ko kupuje novo, ima za onoga ko je već ima

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ha.. Zavisi kaj preferiras. Ja npr. na ATX kuciste nikad ne bih uzeo mATX plocu, principa radi, a mozda i radi teskog coolera i graficke pa i sigurnosti radi, iako se 99% nebi nist dogodilo.

 

B550 Pro4 u ATX izdanju ide od 1000kn, ali ne izgleda nista bolje od B550M verzije sto je tuzno, chipset cooler cak iste velicine.

 

Uglavnom, fair point, ali sve zavisi kaj ljudi preferiraju i do cega im je stalo. Dam se kladit da ima onih koji bi prije uzeli maticnu jer je Asus, nego jer ima PCIE gen4.

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

nek uzmu što žele, njihova stvar. meni nema smisla ne imati pcie 4.0, osiguranu podršku za nove procesore a ne čeksti beta biose ako ih i bude. brijem da će cijenovno biti tu negdje. na b550 se čekalo pre dugo s ovbi majstori uvaljuju b450,😂

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

To im je izgleda isplativije, nego spustiti cijenu B550. Npr. ta revizija Strix B450 je puno jeftinija od Strix B550-F.

6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel ima smisla uzimat B550? Ako netko ide na skroz novi setup, novi 5xxx procesor. Razlika između B550 i X570 je 300-500kn; ovi srednji modeli, ne šrot, ne gimmick high end overclock. Nekako je B550 ispala malo osakaćena X570, bar koliko ja vidim, a cijenom su tu negdje. Iako sa idućim Ryzenom nema više AM4? pa će i ovaj beta bios bit dobar, pogotovo onima koji već imaju dobru B450 ploču, poput Tomahawk, TUF... a ne žele novu skupu ploču. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 I sad da čekam novu generaciju procesora i stavim novu verziju biosa.? Koja ako neće radit mogu ploću bacit ili... kupi X570 ploću na kojo ću moći staviti sadašnji procesor jer ove kuje od B550 ne podržava moj procesor. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rokonja kaže...

 I sad da čekam novu generaciju procesora i stavim novu verziju biosa.? Koja ako neće radit mogu ploću bacit ili... kupi X570 ploću na kojo ću moći staviti sadašnji procesor jer ove kuje od B550 ne podržava moj procesor. 

 Jel itko zna oce ta nova verzija biti samo 5000 podrzana ili ces moci na taj bios staviti i 3000,2000 seriju, nitko nezna. Mislim da kad stavis taj bios mozes samo 5000 seriju tako da....

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.10.2020 13:20 (HCgamingCRO).
12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Da lol baš neki čudni kombo, iako nekako ne vjerujem da se b450 nemre vratit na stari bios.
Samo najgore je ako oni ne garantiraju da će to radit pa flashneš i ćorak. Ali smetlarski od njih šta su izostavili neke recimo x370 nagruvane ploče.
Evo Asus Crosshair Hero VI x370 mi pada na pamet.
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.10.2020 13:58 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Jel ima smisla uzimat B550? Ako netko ide na skroz novi setup, novi 5xxx procesor. Razlika između B550 i X570 je 300-500kn; ovi srednji modeli, ne šrot, ne gimmick high end overclock. Nekako je B550 ispala malo osakaćena X570, bar koliko ja vidim, a cijenom su tu negdje. Iako sa idućim Ryzenom nema više AM4? pa će i ovaj beta bios bit dobar, pogotovo onima koji već imaju dobru B450 ploču, poput Tomahawk, TUF... a ne žele novu skupu ploču. 

Sve zavisi o cijeni i kaj tocno zelis. Mene mami MSI B550 Edge i vidim da zadnjih mjesec dana drzi cijenu blize 160 eura, nego 180 kad je izasla. Jos kad se priblizi crni petak + nonstop MSI akcije, nije los deal. Ovako na suvo u HR uzmes onu koja je cim jeftinija, a da ima sve sto zelis i da je VRM relativno dobar, a uglavnom je.

16 godina
moderator
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...

 Jel itko zna oce ta nova verzija biti samo 5000 podrzana ili ces moci na taj bios staviti i 3000,2000 seriju, nitko nezna. Mislim da kad stavis taj bios mozes samo 5000 seriju tako da....

 Mislim da su rekli da ploče sa 16 MB bios-ima će morati raditi kompromise (izbaciti neke starije procesore) ako žele podržati Zen 3, dok ovi sa 32 MB kao MAX modeli od MSI bi trebali imati dovoljno prostora.

Spominjalo se i ono particioniranje ovih većih čipova na 2x16 MB zbog kompatibilnosti, treba sačekati pa vidjeti šta sve uspiju utrpati unutra.

12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ma tak svejedno uvijek možeš naći solidnu ploču za gaming za oko 100eura,pogotovo za ove razumne kupnje jer za gaming ništa jače od r5 3600(5600) niti ne treba.
 
2 0 hvala 0
12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

nek uzmu što žele, njihova stvar. meni nema smisla ne imati pcie 4.0, osiguranu podršku za nove procesore a ne čeksti beta biose ako ih i bude. brijem da će cijenovno biti tu negdje. na b550 se čekalo pre dugo s ovbi majstori uvaljuju b450,😂

Nemaš kaj čekati. Ti BIOSi postoje i već su pripremljeni, imaš i ploća koje će biti B450 ali "Ryzen 5000 ready" , ASUS ih je već pripremio i bit će ii već jesu chipane. Dakle ploče na kojima već jest taj beta BIOS i namijenjene su Ryzen 5000 procesorima. Vjerujem da i ostali proizvođači rade isto.

Zovu se "beta" jer službeno nisu trebali postojati, pa je AMD promijenio mišljenje i dozvolio sa tim nazivom i "best effort" podrškom, odnosno svo koji ih instaliraju na svoje postojeće B450 ploče rade to na svoju odgovornost, te je instalacija jednosmjerna. Iz tog razloga neće biti na popisu BIOS updatea normalnih, već u "beta" kategoriji da ih netko ne bi zabunom skinuo, već je to za one koji ciljano idu skidat.

Zato sam i napisao "bolje ti je da imaš 5000 proc spreman".

 

Ne moraš niš čekat... sve je već tu. Tj. spremno, bit će na downloadu za koji dan/tjedan.

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DrNasty kaže...
HCgamingCRO kaže...

 Jel itko zna oce ta nova verzija biti samo 5000 podrzana ili ces moci na taj bios staviti i 3000,2000 seriju, nitko nezna. Mislim da kad stavis taj bios mozes samo 5000 seriju tako da....

 Mislim da su rekli da ploče sa 16 MB bios-ima će morati raditi kompromise (izbaciti neke starije procesore) ako žele podržati Zen 3, dok ovi sa 32 MB kao MAX modeli od MSI bi trebali imati dovoljno prostora.

Spominjalo se i ono particioniranje ovih većih čipova na 2x16 MB zbog kompatibilnosti, treba sačekati pa vidjeti šta sve uspiju utrpati unutra.

 Yap imas pravo, one koje imaju 16Mb rom imaju jos jedan ROM od 16MB-a ali za RGB ja mislim.

Ajkde fichek nmoras lupati TD kad je tako... one koje imaju samo 16 MB imaju jos jedan ROM za rgb/oscjetljenje...Informiraj pa onda seri.

evo vamo lista svih amd ploca, pogledajte samo koliko b450/b350 imaju 2 bios-a sa 2 puzta 16 MB...

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.10.2020 15:29 (HCgamingCRO).
16 godina
moderator
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...

 Yap imas pravo, one koje imaju 16Mb rom imaju jos jedan ROM od 16MB-a ali za RGB ja mislim.

 

 Ne samo to, ovi 32GB biosi su podijeljeni na dvije particije, jer navodno kad je Zen izašao, većina partnera je oprezno krenulo u AM4 pa su izdavali ploče sa 16 MB biosom koji se koristi za hrpu ostalih ostvari (ne samo za ploče i košta kao kikiriki).

AMD je onda napravio Zen i Zen+ da rade samo sa 16 MB, dok Zen 2 i Zen 3 traže veći bios (Zen 2 su ugurali i na ove). Zbog toga čak i 32 MB biosi su particionirani na manje i imaju neiskorištenog prostora i onda će biti unlockani beta bios koji će proširiti particiju za one koji budu išli na Zen 3 ali nema flashbacka na staro.

Neko od youtubera je to objašnjavao, mislim da je Steve sa HUB-a, ne sjećam se.

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice