4790k ne radi na Z87X

poruka: 9
|
čitano: 2.185
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
4790k ne radi na Z87X

Bok

kupio sam rabljeni 4790k s kojim sam pokušao zamijeniti svoj 4760k.
Stavio sam ga na matičnu (Biostar Hi-Fi Z87X 3D) i ništa se ne događa. Tj. ventilatori se okreću, ali nema nikakvog error koda, ne boot-a, ne čuje se nikakav zvuk. Na njoj je zadnji bios koji podržava taj procesor (SR219).
Našao sam jednu temu na stranom forumu gdje je jedna osoba imala identičan problem te ga je uspjela riješiti tvrdeći da je krivo nadogradio BIOS, ali nije opisao kako. Dakle, rješenje mora postojati. Ima li itko takva ili slična iskustva?

SR219 je verzija (?) procesora. BIOS je zadnji - Z87CF703 - 2014-07-03.
Resetirao sam CMOS na više načina.
Nemam mogućnosti igdje drugdje probati 4790k.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4790k ne radi na Z87X

Probaj vratit svoj stari i5 , pogledaj da nisu pinovi pomotani.

14 godina
offline
Re: 4790k ne radi na Z87X

vratio sam i5 i ponovo sam na njemu. sve funkcionira super. i7 jednostavno kao da ne daje znakove života.

14 godina
offline
4790k ne radi na Z87X

Ima li još kakvih ideja?

Na Asus-ovim pločama postoji problem kada se flash-a BIOS preko EZ Flash-a -> novi BIOS se ne flash-a potpuno. Mora se raditi flash preko windows aplikacije, a prije toga se mora intel management engine vratiti na stariju verziju (v9).

Instalirao sam stari intel management engine te starije drivere za chipset no software za Biostar-ove matične ploče, Tseries BIOS Update se na mojem računalu ne želi pokrenuti, tj. vidim ga samo u task manageru gdje koristi 30% CPU-a te se ništa ne događa.

"Ne spavam" već par dana radi ovog. Prema svemu dosad pročitanome intel ME stvarno radi problem (barem na asus pločama) te bi moj sljedeći korak bio ponovo flashanje BIOS-a (ne znam samo da li je i u mojem slučaju to bolje raditi izravno iz windosa ili preko BIO-flashera - F12 metoda). Ima li još netko nekakav prijedlog, jer mi već sama pomisao da opet moram rastavljati cijeli komp polako ide na kikiriki.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
4790k ne radi na Z87X

Problem riješen!!! Bilo je potrebno flash-ati stariji firmware od Intel Management Engine.

 

No imam sad pak drugi problem! CPU kojeg sam kupio misleći da je sa njim sve u redu zapravo je deliddan CPU. I imam konstantno prilikom skoro pa ikakvog load-a temperature svih jezgri oko 100°C! U idle-u je cca 40-tak °C. Trebam li mijenjati pastu unutar CPU-a?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
4790k ne radi na Z87X

Moguće, 40°C u idleu mi deluje kao mnogo, mada zavisi i od toga koji cooler koristiš i koja podešavanja. Sa stock coolerom, na stock postavkama i pod težim loadom, i moj je išao na blizu 100°C, zato što je box cooler nikakav + ploča je kada se aktivira boost davala previsok napon.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 4790k ne radi na Z87X

kako kontrolirati napon kad boosta? da li ovdje sve štima? VCORE mi se čini u redu. Stalno mi baci BSOD kad je opterećen.

 

https://ibb.co/BPN061Q

 

EDIT: Pokrenem Intel Processor Diagnostic Tool i iste sekunde je na 100°C.

 

https://ibb.co/nP4WB2v

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2020 11:44 (Idealist).
16 godina
online
4790k ne radi na Z87X

Pa i nisu tako visoki naponi, mada, kada se pogleda maksimalni VID jezgara, jeste viši nego kod mene za nekih 0,1V, a i maksimalna potrošnja procesora je nekih 20W veća. Iskreno, CPU sam podešavao jednom pre 6 godina i zaboravio, no glavno je bilo da sam isključio boost u BIOS-u i onda ručno podesio procesor na 4,4GHz uz napon koji sam sam izabrao. Za testiranje stabilnosti sam koristio IntelBurnTest, pošto se sećam da sam Cinebench prolazio i sa nižim naponom od onog na kome sam završio, ali da je IBT prijavljivao grešku na profilima iznad High opterećenja (High je prolazio). 

 

Ako ne koristiš stock cooler i ako bez boosta, na običnih 4GHz, doguraš do 70°C pod opterećenjem, rekao bih da je problem i u hlađenju.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: 4790k ne radi na Z87X
Idealist kaže...

kako kontrolirati napon kad boosta? da li ovdje sve štima? VCORE mi se čini u redu. Stalno mi baci BSOD kad je opterećen.

 

https://ibb.co/BPN061Q

 

EDIT: Pokrenem Intel Processor Diagnostic Tool i iste sekunde je na 100°C.

 

https://ibb.co/nP4WB2v

 
Kupi termalnu coolaboratory ultra sa e-baya, te je na delidan chip stavi, pripaziti pri stavljanju. Meni su se temp spustile -10 stupnjeva negdje prije i nakon deliddanja 4770k prije par godina.
Isto tako cooler neznam koji imaš, poželjno Noctua NH-D14 ili nešto na 4790k i clockati ga do 4,8Ghz.
Još dodatno neki ljudi lapping rade na IHS-U, za 1,2 mm. Trebao bi raditi na max 85 negdje u ovoj kombinaciji.

everyday i'm shuffling...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice