Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-5930

poruka: 59
|
čitano: 5.413
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
Torent kaže...

Samo pokreni update i manje vise ide automatski. NEmas sta pogrijesiti....

Nemaš ti što pogriješiti, ali ima Microsoft, odnosno njihova aplikacija! Imao sam tako velikih problema s updateom Toshibinog laptopa sa 7-icom prije nekoliko dana. Konačno sam si malo počistio taj laptop i pokrenem onaj glupi Get Win X app. Kad li on mene obavijesti da mi kompijuter nije kompatibilan. I kaže da je to zbog uključenih parental kontrola, a nemam lozinku za admin, te zbog dva Toshibina drivera vezana uz Bluetooth. OK, ništa, sredim ovo s parental kontrolama, ažuriram drivere, pokrenem ponovno aplikaciju - i dalje ista stvar! Što je sad? Gledam datum/vrijeme provjere kompatibilnosti - prošla godina. Pa dobro, pa daj onda provjeri sad ponovno. Neće. Pa gdje je kakav gumbić, opcija za pokretanje ponovne provjere? Nigdje! Debili. Na svako je*eno računalo naguraju aplikaciju za nadogradnju, koja će u trayu čučati godinu dana ako treba, a ne može se pokrenuti ponovna provjera kompatbilnosti!

 

Probam deinstalirati taj KB, instalirati ga ponovno - ne jebe to aplikaciju ništa - ona je svoje obavila pred godinu dana i to je to. Idem na Microsoftove stranice, gdje mi daju neke kodove koje treba ukucati u CMD, koji bi trebali forsirati ponovnu provjeru kompatibilnosti - ništa ni od toga. Na kraju skužim da jednostavno mogu otići na Microsoftovu stranicu za dohvat Windowsa 10 i tamo pri vrhu ima Upgrade Now. Ono...

 

Toliko siliju ljude s nadogradnjom i onda ti pokušavaju otežati nadogradnju koliko mogu. Dva HP-ova laptopa kod majke na poslu se uopće ne mogu nadograditi - pokreneš i ko fol sve ide i ide, i nakon nadogradnje laptopi više ne mogu učitati Windowse, i onda se desetka sama odinstalira! SSD-ovi su danas naručeni, pa ide instalacija desetke kroz koji dan na čisto.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Ja iskreno nisam sa tim imao problema. Kucni komp sa quad core procesorom poprilicno starim sve uredno proslo. Doduse isla je cista inastalacija. Ovdje je bilo argumentovana rasprava da li da radi cistu instalaciju ili da ide na upgrade i ja sam za upgrade verziju bas da moze provjeriti kompatibilnost jer ako pocne cista instalacija i vidi da ne ide onda mora i stari os ponovo instalirati tako da mu clean install uvijek igra ako upgrade ne prodje...

16 godina
moderator
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Ni ja nisam imao problema na stolnom računalu i novijem Toshibinom laptopu s Windowsima 8.1. Ali eto, na tri računala sam imao. Znači, problem na 3/5 računala. Ili, ajd, ova dva HP-ova laptopa su mislim takoreći identična, pa bi mogli reći 2/4. Nemaš problema, sve dok do njih ne dođe. 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Hehhehe Ali generalno win 10 radi odlicno.... Mada ja ni sa win 7 nisam imao problema. ako ga klinci od 6 i 8 godina nisu uspjeli skrsiti onda niko i nista nece jer imaju punu slobodu da klikcu na sve sto iskoci na ekran ;) (da odmah napomenem ne moze bas svast iskociti tako da su djeca pod nadzorom sto se toga tice ;))

16 godina
moderator
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Da, kad uspiješ instalirati (i onemogućiti špijuniranje), 10-ka radi odlično. Mada baš i ne vidim neku razliku u odnosu na 8.1, dok mi se čini da se 10-ka (i 8-ica) brže pokreću od 7-ice. Samo moram priznati da mi se nikako ne sviđa podešavanje u 10-ki (što fali običnom Control Panelu?), prebijelo/presvijetlo (a praktički nepodesivo) sučelje. 7-ica je estetski bila dosta bolje riješena, šteta što to sučelje nisu ispeglali.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Ma podesavanje ignorisem totalno dok postoji standardni kontrol panel. Meni je neupotrebljivo skroz. Podesavanja notifikacija me ignorisu npr. Kalendar nekad radi sa gmailom nekad ne. Kompatibilnost je odlicna. edge djeluje obecavajuce ali trebaju mu dodaci. WI FI ima musica. mozda je do drivera. Multi desktop rudimentaran. Ali generalno radi odlicno. Imam lap sa touch screenom i zadovoljsto je raditi na 10. Ali recimo na lock screenu sat je u 12-satnom modu a svugdje je podeseno na 24h. Sitnice...Nista pretjerano bitno...

15 godina
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

GUI je prilagođen MSovim interesima (devices-mobilni..) ne DE juzeru.. i to se par godina osjeti (jer MS realno nema konkurenta na DE, osim starijih winver.. koje istrebljuje).

ispod haube.. svaki OS, isti, dobar.. (odličan) dok su ver.brojevi onak, 'iz graha'.. (nemaju veze s uobičajenim brojanjima, broj X-10 je inak, cilj-naziv, dobro da nije 'stojadin' :)) )

koliko je samo forsiranje startmenija trajalo, 8-8.1.. dok je u w10 počelo smirivanje.

no tilesi-plosnatost-ispranost menija-sučelja, to je zbog devicesa i psrtičarskog upravljanja... (jednaka usporedba MSO-a stari-novi). Ako ništa drugo, boja je također dio informacije, uočljivosti, preglednosti.. kao povratak na CB TV uz plosnati 3D paralax grafike.

 

još samo da relaxaju removable boot (win2go), da omoguće normalan izbor npr updateova.. da ... (ma sad pretjerujem, još bi i sladoled) :))

kraće, nije evolucija zbog korisnika, nego priprema za drugo tržište, poslovni model.. pa i stidljiva najava free softa-osa.. (skuplja pita-tepsija..) s naplatom usluga i updateovima koji tad neće više dozvoljavati nikakvu drugu osim najnovije winver... npr skype usporedba. Tad će juzeri vidjeti kako je lijepo bilo imati licencu i 'vječno' koristiti neki soft, sad-uskoro to će postati režija.

 

@torent .. vidi, ovisi o winver-install defaultima, razlog za Cro.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.7.2016 20:16 (ihush).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

A nije to toliko lose samo treba vidjeti sta i kako ce to izvesti. Recimo adobe to vec radi sa lightroomom i photoshopom i to je po meni odlicna stvar kome ti programi trebaju...

16 godina
moderator
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
Torent kaže...

A nije to toliko lose samo treba vidjeti sta i kako ce to izvesti. Recimo adobe to vec radi sa lightroomom i photoshopom i to je po meni odlicna stvar kome ti programi trebaju...

Nisam skužio iz vašeg razgovora. Što Adobe radi s LR i PS?

8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

PRetplata. U USA ;)

16 godina
moderator
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
Torent kaže...

PRetplata. U USA ;)

To što radi Adobe je financijski jako loša stvar za korisnike. Adobe je to predstavio u stilu da ćeš stalno dobivati nadogradnje, poboljšanja, ovo-ono. Ali to ti se onda svede na nekih tri verzije programa godišnje, koje pokrpaju neke bugove iz prethodne verzije, ali donesu nove (Premiere je živi užas što se toga tiče - s njim nikako na zelenu granu), dodaju tu i tamo kakvu novu funkcionalnost i to je to. To sve ide zapravo jako sporo. I Adobe je bio svjestan toga da su sa svojim softverom s CS6 došli do jako visoke razine i da će sve nakon toga biti samo neke manje nadogradnje. Zato su i izmislili tu pretplatu pa je opravdavaju nadogradnjama, iako smo svi svjesni da je to prodavanje magle - pokušavaju korisnike uvjeriti da korisnicima ide u korist nešto što zapravo samo Adobeu ide u korist.

 

Realno gledajući, korisnici Lightrooma nemaju nekog razloga prelaziti na novije verzije. Jedini razlog je to što, kad kupe novi fotoaparat, Lightroom ne prepoznaje RAW fajlove (tj. ne želi prepoznavati), iako su u većini slučajeva po formatu identični ili praktički identični drugim starijim fotićima istoga proizvođača, i onda ti treba nova verzija samo za to. To je ko da te proizvođač antivirusnog softvera tjera da, kako bi dobio novije definicije virusa, kupuješ novu verziju programa. Ko da Adobe nije jednostavno mogao za svaki novi fotić plasirati dll ili štoveć.

 

Loša stvar je i razlika u cijeni između nas i SAD-a. Ne samo to - mi smo osuđeni na kupovanje godišnje pretplate, dok evropljani mogu mjesečno plaćati pretplatu. Evropljani ujedno mogu kupiti pretplatu na taj vrlo povoljni LR+PS paket, dok mi ne možemo. Znači, em smo sirotinja, em plaćamo skuplje, em se ne možemo pretplatiti na te jeftine pakete aplikacija, em ne možemo plaćati na mjesečnoj bazi, em ne možemo kupiti pretplatu direktno od Adobea.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Ja sam i mislio na mjesecnu pretplau na LR i PS. Lightroom je u zadnjoj nadogradnji dobio na brzini. MI na balkanu nismo reprezentativni uzorak za bilo sta...

8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
Torent kaže...

Samo pokreni update i manje vise ide automatski. NEmas sta pogrijesiti....

 

Hvala 

Nope :)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
ihush kaže...

- na disku je skrivena tvornička particija za reinstall win81.. ali iskoristi aktivaciju za w10... i clean je bolji od smećastog proizvođačkog softwarea.

- na novijim notebookovina key je u BIOSu, ipak iskopiraj trenutnu licencu gatherosstate, najsigurniji način (imaš iskopiranu licencu, npr na USB).. prvi korak, skineš install ISO .. klikaš (ne online upgrade, bolje je imati install na sigurnom..) sve što trebaš je usb flash disk od 4-8GB.. ovisno koju verziju installa odabereš, možeš birati i jezike, naravno ako ti je trenutna licenca home, možeš aktivirati samo home.. ako je pro, instaliraj pro.. i poželjno je znati podesiti OS nakon instalacije.

-za vrijeme installa možeš obrisati sve postojeće particije ili ostaviti tvornički install.. i naravno, prije svega iskopirati dokumente, postavke, passworde.. na sigurno, kao i licencu.

nije teško, ali imaš više koraka, razne načine, izbor.. tako da nema jednog odgovora kako instalirati. + pogledaj teme.

 

drugi, teoretski jednostavniji način, nadogradnja.. tad će teoretski install obaviti sve, ali .. problem i se mogu desiti bilo kad, spominješ greške, viruse.. bolje je sve zaobići. Clean je konkretnija stvar, u ovom slučaju vjerojatno bolje. Ali tad moraš sve instalirati-kopirati-podesiti.. (ako nisi siguran, traži pomoć, pitaj, googlaj.. kasnije može biti prekasno).

 A , dali kako da uradim *reinstal* bez prelaska na Windows 10 da uradim clean a da ostanem na Windows 8.1 Pro 64bit ?

Nope :)
10 godina
protjeran
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Downloadaj taj iso i pukni clean instal
15 godina
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

prvo skini ISO, kreiraj medij, na njemu je ghaterostate.exe, iskopiraš licencu... i tad napraviš clean.. (ako formatiraš disk odu podaci, ako obrišeš particije ode recoveri 8mice.. i nema diska C nego kako ga vidi boot, pazi...)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
odjavljen
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

Nesto sam skeptican da ce na forum brzo ako sam krene u ovo sve ;)

8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
ihush kaže...

prvo skini ISO, kreiraj medij, na njemu je ghaterostate.exe, iskopiraš licencu... i tad napraviš clean.. (ako formatiraš disk odu podaci, ako obrišeš particije ode recoveri 8mice.. i nema diska C nego kako ga vidi boot, pazi...)

 Nerazumijem te opet , odem na skinem ISO sa Microsoft sajta i napravim medij za USB i sta onda  dali poslje istalacije iskopiram licencu stvarno mi nije jasno ovo 

Nope :)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
ihush kaže...

prvo skini ISO, kreiraj medij, na njemu je ghaterostate.exe, iskopiraš licencu... i tad napraviš clean.. (ako formatiraš disk odu podaci, ako obrišeš particije ode recoveri 8mice.. i nema diska C nego kako ga vidi boot, pazi...)

 

Skontao sam sve javim se kad instaliram :) 

Nope :)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
ihush kaže...

prvo skini ISO, kreiraj medij, na njemu je ghaterostate.exe, iskopiraš licencu... i tad napraviš clean.. (ako formatiraš disk odu podaci, ako obrišeš particije ode recoveri 8mice.. i nema diska C nego kako ga vidi boot, pazi...)

 Neznam zasto mi ne pise koje je izdanje Windowsa , (Home,Pro ili ) nego samo Windows 8.1 ? Da znam to koji onda da istaliram Windows 10 koju verziju.

Nope :)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
ihush kaže...

prvo skini ISO, kreiraj medij, na njemu je ghaterostate.exe, iskopiraš licencu... i tad napraviš clean.. (ako formatiraš disk odu podaci, ako obrišeš particije ode recoveri 8mice.. i nema diska C nego kako ga vidi boot, pazi...)

 Core ???

Nope :)
16 godina
moderator
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
007_New kaže...
ihush kaže...

prvo skini ISO, kreiraj medij, na njemu je ghaterostate.exe, iskopiraš licencu... i tad napraviš clean.. (ako formatiraš disk odu podaci, ako obrišeš particije ode recoveri 8mice.. i nema diska C nego kako ga vidi boot, pazi...)

 Neznam zasto mi ne pise koje je izdanje Windowsa , (Home,Pro ili ) nego samo Windows 8.1 ? Da znam to koji onda da istaliram Windows 10 koju verziju.

Media Creation Tool bi ti sam trebao iščitati verziju i ponuditi adekvatnu verziju 10-ke koja reagira na taj ključ.

 

PS ne piši poruke za porukom - to je protivno pravilima foruma - umjesto toga uredi zadnji napisanu poruku i u nju dopiši ono što si prije zaboravio.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
mbaksa kaže...
007_New kaže...
ihush kaže...

prvo skini ISO, kreiraj medij, na njemu je ghaterostate.exe, iskopiraš licencu... i tad napraviš clean.. (ako formatiraš disk odu podaci, ako obrišeš particije ode recoveri 8mice.. i nema diska C nego kako ga vidi boot, pazi...)

 Neznam zasto mi ne pise koje je izdanje Windowsa , (Home,Pro ili ) nego samo Windows 8.1 ? Da znam to koji onda da istaliram Windows 10 koju verziju.

Media Creation Tool bi ti sam trebao iščitati verziju i ponuditi adekvatnu verziju 10-ke koja reagira na taj ključ.

 

PS ne piši poruke za porukom - to je protivno pravilima foruma - umjesto toga uredi zadnji napisanu poruku i u nju dopiši ono što si prije zaboravio.

 Hvalla 

Nope :)
15 godina
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred

umjesto pitanja na forumu.. (nije pogrešno nego možda nikad ne dobiješ odgovor.. ili pogrešan), google ti sve zna, trenutno (izbjegavaš nepotrebno spamanje).

npr howto windows version.. ili upgrade table-matrix. Pogađaš, za core.. windows 8 core .. i google zna dalje. Core -> Home.

može u CMDu winver ili msinfo32..

 

zato je automatika-upgrade zgodna stvar za većinu, osim u slučajevima kad postoji dobar razlog kao kod tebe za clean. Ali, ne smiješ biti 'bespomoćan', moraš se malo snalaziti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
ihush kaže...

umjesto pitanja na forumu.. (nije pogrešno nego možda nikad ne dobiješ odgovor.. ili pogrešan), google ti sve zna, trenutno (izbjegavaš nepotrebno spamanje).

npr howto windows version.. ili upgrade table-matrix. Pogađaš, za core.. windows 8 core .. i google zna dalje. Core -> Home.

može u CMDu winver ili msinfo32..

 

zato je automatika-upgrade zgodna stvar za većinu, osim u slučajevima kad postoji dobar razlog kao kod tebe za clean. Ali, ne smiješ biti 'bespomoćan', moraš se malo snalaziti.

 Krenuo ja sa install i kreacijom media tool i ovo izbaci nece da pocne da skina windows ??? najbolja opcija nista ne dirati.

Nope :)
15 godina
offline
Re: Moze pomoc *sajvet* hvala unapred
007_New kaže...
..

 Krenuo ja sa install i kreacijom media tool i ovo izbaci nece da pocne da skina windows ??? najbolja opcija nista ne dirati.

-već od početka znamo da tvoj sys ima probleme.. naravno da tad imaš i greške (upravo to je razlog za clean install).

-kako zaobići? npr drugim računalom kreirati install medij, jer jedino na ispravnom možeš, ili pokušavaj više puta. npr može biti banalan razlog trenutno preopterećenje servera (upravo zbog zadnjih dana aktivacije).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-5930

Šta se desilo na kraju jesi li uspio?

 

Ja sam kupio Toshiba sa win10 home preinstall bez DVD-a. Skinuo sam Win10 ISO i pripremio boot USB. Uradio clean instalaciju i Win 10 mi je aktiviran automatski bez ikakvog Toshiba smeća na laptopu.

 

PS. Mene je mučilo kako da promijenim boot order jer je nemoguće doći do BIOS-a nego iz Windowsa... Starim malo i tehnologija me prestiže. Nekada je Del tipka ili F2 bilo sve potrebno za igranje instalacijama. Sada ih ni na mapi...

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Charlie S kaže...

Ja sam kupio Toshiba sa win10 home preinstall bez DVD-a. Skinuo sam Win10 ISO i pripremio boot USB. Uradio clean instalaciju i Win 10 mi je aktiviran automatski bez ikakvog Toshiba smeća na laptopu.

Ključ za predinstalirani OS u BIOS-u/EUFI-ju je dobra ideja (sve dok ti ne crkne matična ploča ). Kako se toga nisu sjetili prije, tim više što su ionako Windowse vezali uz matičnu ploču...

7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako reinstalirati Win 8.1 na Acer E15 E5-571-
Ma poznata mi je ta stvar jer uvijek koristim OEM masine DELL, ali ipak imam nacina uci u BIOS i raditi sta vec trebam. Ovo je prvi put da sam naisao na foru da trebam iz Windowsa pokrenuti ulazak, uraditi reset i on na sljedecem paljenju ulazi u BIOS
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice