Kompatibilnost routera

poruka: 13
|
čitano: 9.310
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Kompatibilnost routera

Prelazim sa T-šljama na Optimu pa me zanima dali mogu koristiti zyxelov router koji sam dobio od T-šljama. Naime dečec iz optime mi je rekao da ću morati kupiti njihov router, kad sam ga pitao zašto nije znaon ni on sam. Uvijek sam bio pod impresijom da je router univerzalni uređa te da nema veze sa ISP-om. Dakle, jeli to samo Optimin trik da rasproda hrpu routera ili je stvarno ovaj od t-šljama neupotrebljiv i zašto je to tako.

 

unaprijed hvala

Bob Rock "ALI NJIH JE DVOJE A MI SMO SAMI"
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kompatibilnost routera

Nećeš moći zbog modulacije, jedan je anex A drugi je Anex B. Trebao to nekako rijesit.

www.tehnicka-podrska.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kompatibilnost routera

Što je to modulacija, anex A/B?

Bob Rock "ALI NJIH JE DVOJE A MI SMO SAMI"
15 godina
neaktivan
offline
Kompatibilnost routera

Idemo ovako probati to objasniti - svaka telefonska linija (parica) ima analogni signal određenog frekventnog opsega. Opseg od 0 - 3.5kgz koristi se za telefoniju, dok sve iznad 20khz služi za digitalni prijenos podataka (ADSL). - znači normalna analogna parica koristi Anex A sustav.

 

Dok analogna linija koja ima digitalni sustav na sebi (ISDN) - koristi frek. od 0 do 80Khz, stoga treba odvojit isdn (20-80khz) od adsl signala, stoga se koristi druga modulacija, znači drugačiji spliter i modem drugačije gleda modulaciju. Ovaj drugi tip je ANEX B.

 

OPTIMA i ostatak ekipe koristi Anex A splitere i modeme jer nemaju u ponudi ISDN, dok t-com koristi Anex B sustav.

 

 

www.tehnicka-podrska.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kompatibilnost routera

Sad ću ja pitati za novo objašnjenje: Ako čovek samo menja internet provajdera i i u buduće će koristiti istu telefonsku liniju kao i do sada, zar mu onda ne odgovara ista oprema? Ili to momak menja i operatera fiksne telefonije?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kompatibilnost routera
Ivan(4) kaže...

Sad ću ja pitati za novo objašnjenje: Ako čovek samo menja internet provajdera i i u buduće će koristiti istu telefonsku liniju kao i do sada, zar mu onda ne odgovara ista oprema? Ili to momak menja i operatera fiksne telefonije?

 Gledaj ako mjenjas internet provajdera - to može biti na dva načina, da će te sam operator prespojit na svoj infrastrukturu i onda mjenjaš sve(u hr. postoje operatori koje već imaju svoju infrastrukturu), ili da će operater te prespojiti na drugog operatora - ugovor o zakupu- te modem i tehnologija ostaju isti, samo koristiš promet od drugog provider-a. Što bi značilo da sve ostaje isto. A adsl je čisto vezan za analognu linije preko koje ide. Infrastruktura je uvijek bakrena žica samo je upitno što je na drugoj strani te isti žice.
www.tehnicka-podrska.com
16 godina
neaktivan
offline
Kompatibilnost routera

Mislim da ti uzmu router nakon što se odjaviš kod t.coma, čak i ako je ugovorna obveza već prošla... Ako si kupio router od t.coma, a mislim da postoji takva opcija, onda router ostaje tebi.

And the people bowed and prayed To the neon God they made. And the sign flashed out its warning, In the words that it was forming. Simon & Garfunkel - The Sound of Silence
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kompatibilnost routera

Hvala, thp. Ovde situacija još nije toliko uznapredovala, VeratNet je na putu da to ostvari, sa sopstvenim linkom ka inostranstvu i nešto sopstvene mrežne infrastrukture, ali još nisu nezavisni od Telekoma.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kompatibilnost routera
i_rambo_plache kaže...

Mislim da ti uzmu router nakon što se odjaviš kod t.coma, čak i ako je ugovorna obveza već prošla... Ako si kupio router od t.coma, a mislim da postoji takva opcija, onda router ostaje tebi.

 T-com ti nikad nece uzeti router - jer nema smisla da to napravi. on modem prodaje a ne iznamljuje. Stvar funkcionira isto kao i kod t-mobile-a. ako prekines ugovornu obvezu plaćaš penale.
www.tehnicka-podrska.com
16 godina
neaktivan
offline
Kompatibilnost routera

vidiš ovo nisam oko aneks A ili B znao. mislio sam da su svi na B standardu.

 

evo i copypaste s optima stranice po tom pitanju;

 

Mogu li postati korisnik OptiDSL usluge bez kupovine novog ADSL modema ako ga već imam?

Možete ako imate takozvani Annex A tip modema. Modemi drugih operatora u Hrvatskoj su drugačiji (takozvani Annex B modemi). Zato T-Comov modem nije pogodan za pristup Internetu preko Optime.

Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering. I sense much fear in you.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kompatibilnost routera

jednu stvar da rascistimo, T-com modem možete koristit kod optime, samo je potreban drugi firmware ili ispravak soft. Jer Anex A i Anex B nema drugačije sklopovlje. Idemo ovako pokušati - ovo ti je link za firmware koji bi ti trebao omogućit da zyxel pročita sam da li je anex A ili anex B, imas sliku kako ti treba izgledati postavke unutar zyxel-a (advanced setup -> wan).

 

Kada ovo napraviš spoji adsl liniju na zyxel-a i zatim prati da li ce se DSL lampica stabilizirati, ako se stabiliizira znači da je pročitao anex A sustav, i da se možeš spojiti. Također nemoj zaboraviti da spliter ne možeš koristit od t-coma nego ćeš morati stavit od optime. Ako nijedno ni drugo ne bude išlo, skini privremeno spliter i skini telefon,probaj modem spojit direktno da vidiš da li ćeti dsl prestati treperit.

 

 

 

ovo su naredbe za zyxel-a ako gornje ne proradi - pa možemo još nešto pokušati pronaći.

 

 

OVO SVE SU UPUTE SAMO ZA Zyxel P660HW - D3 (t-com u ponudi je imao i T3)

postavke zyxela postavke zyxela
www.tehnicka-podrska.com
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kompatibilnost routera

ako ništ od ovog ne upali, možeš postavit modem koji si dobio od optime i preko njega spojit zyxel-a kako bi imao bežično spajanje.

www.tehnicka-podrska.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kompatibilnost routera

ma stavio sam ovog od optime, zyxelov wireless radijus je jedno 3 puta manji od ovog optiminog... tnx na iscrpnom objašnjenju

Bob Rock "ALI NJIH JE DVOJE A MI SMO SAMI"
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice