A1 kućni internet - optika

poruka: 865
|
čitano: 484.659
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Nema beda, dovuku optički kabel gdje god ti paše.

Ali u vizualnom smislu najelegantnije riješenje je iskroristiti postojeće podzidne kanalice ako postoje.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Antropofob kaže...

Nema beda, dovuku optički kabel gdje god ti paše.

Ali u vizualnom smislu najelegantnije riješenje je iskroristiti postojeće podzidne kanalice ako postoje.

cak i ako ih nema, optički kabel se uz rubove polijepi vrucom plastikom i ne vidi se (tako su kod mene postavili davnih dana)

9 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Da idem s A1 ili Telemach ili nešto treće?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Odi radije u Telemach, ako ti je dostupna njihova infrastruktura. A1 počeo svima spuštati brzine jer prodaju ono za što nemaju kapaciteta. U večernjim satima se događa pad brzine i veći ping, pogledaj PCEkspert forum i A1 forum što se piše.

12 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
I ne samo to nego te A1 maltretira, zivka i obećava brda i doline, evo sutra će, samo što nije stigla optika i onda čekaš kao idiot mjesecima da te spoje. A ne daju ništa napismeno da ih fino prijaviš Hakomu...
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Ja zovnuo A1 za ponudu, kaže tip ma da, imate za iste novce što sad plaćate ako želite 300 150, ja reko želim optiku, a on pa to vam je optika, ja kažem pa zar optiku nemate u ponudi nešto tipa 1000/500, a on a da imamo za 9 eura više, ali nisam siguran može li to kod vas, ja kažem tko može znati? A on a ne znam vam ja, najbolje vam je uzeti ovaj što već imate i pojačati, kažem ja treba mi optika i to brza šaljem i skidam velike količine podataka svakodnevno bavim se foto i video poslom u 4/6k, a ovaj s druge strane vraga ne razumi. Živčani slom, poslao telemachu pošto vidim njihove uređaje u zgradi da su nedavno stavili pa vjv imaju jaku optiku nek dođe tehničar provjerit može li mi sve spojit kako bi htio i tjt.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Nije ti lagao kad je rekao da imaju 1000/500 u ponudi. Imaju, ali samo za HT infrastrukturu koju koriste tamo gdje nemaju svoju. Budući da je to najveća dostupna brzina koju HT nudi, to im je limit. Za sve korisnike njihove infrastrukture, srednjeg paketa nema ili 300 Mb/s ili 2 Gb/s s time da je 2 Gb/s puno skuplje od 300 ili čak 1 Gb/s koju su do nedavno imali u ponudi.

12 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Bok svima, pitanjce, imam optiku od A1, te njihov ruter Huawei hg8145v5, zanima me dali mogu kupiti neki drugi ruter na koji mogu stavit VPN, ako da, trebam preporuku za takav ruter i takoder da pozdrava wifi 6e ili 7, cijela kuca koristi i podstanari pa mi treba nesto kvalitetno i da moze trajat godinama + neki uredaj ako se moze na lan povezat i slat taj wifi dalje, vidio sam da neki asus ruteri se medusbno spoje tako nesto.. btw dali se moze mozda kontrolirat za svaki uredaj da mu ogranicim max brzinu.. hvala u naprijed!  

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

A koliko od te cijele kuće ima korisnika koji imaju wifi6e (802.11ax) uređaje (mobitele, laptope itd.) ?

4 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Reči da je Asus od 233 € naviše ok je više nego 'skromno', bez ijednog uređaja u kući koji može to koristiti u 100 % tnom modu, moraš stvarno biti lisica.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.3.2024 8:44 (Rocki).
16 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
anonymous_Zg kaže...

Bok svima, pitanjce, imam optiku od A1, te njihov ruter Huawei hg8145v5, zanima me dali mogu kupiti neki drugi ruter na koji mogu stavit VPN, ako da, trebam preporuku za takav ruter i takoder da pozdrava wifi 6e ili 7, cijela kuca koristi i podstanari pa mi treba nesto kvalitetno i da moze trajat godinama + neki uredaj ako se moze na lan povezat i slat taj wifi dalje, vidio sam da neki asus ruteri se medusbno spoje tako nesto.. btw dali se moze mozda kontrolirat za svaki uredaj da mu ogranicim max brzinu.. hvala u naprijed!  

 Asus routere lako međusobno spojiš u mesh, tako da je prelazak između access pointa transparentan za uređaj.

U Asus aplikaciji ima Bandwidth Limiter po uređaju, ali nisam nikad isprobao.

 

wifi 6e ili 7 je dosta ograničavajući faktor što se tiče izbora i cijene.

Koja ti je brzina optike? Ako je 2Gbita, trebaš gledati da router ima 2.5gbit wan i bar jedan 2.5gbit LAN, da ti može 2gbita doći u lokalnu mrežu.

Edit:

Sad vidim, po routeru nemaš 2gbit optiku.

Najjeftini WiFi6E je Asus AXE7800 koji je 232€ po nabava.net

a WiFi 7 Asus GT-BE98 koji je 643€

 

Dok je za WiFi 6 ogroman izbor, već od 50€ naviše.

Ja sam uzeo Asus AX6000 za 125€ na akciji, jer ima 2x 2.5gbit porta, a još davno prije 2 godine sam uzeo 2 Asus AX55 kad su bili na akciji za samo 420kn po komadu. A i na njima mi mobitel vuče oko 700mbita

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.3.2024 10:26 (Sasoon).
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Corto_1973 kaže...
I ne samo to nego te A1 maltretira, zivka i obećava brda i doline, evo sutra će, samo što nije stigla optika i onda čekaš kao idiot mjesecima da te spoje. A ne daju ništa napismeno da ih fino prijaviš Hakomu...

Moj slučaj također (na drugoj lokaciji - u Ilici) - stavili su letak za optiku u kaslić, nakon što sam se prijavio zvao me lik iz A1 u 9. mjesecu i rekao da će eto provest optiku za maksimalno 2 mjeseca. Još ga pitam jel se zabunio, da li misli minimalno? "Ne ne", kaže on, "maksimalno. Eto neću obećavati za mjesec al u 2 mjeseca sigurno". Prođu 2 mjeseca nitko me nije zvao. Zovem ja njih nakon 3 mjeseca, naravno na podršci su samo napravili provjeru dostupnosti i rekli mi da usluga nije dostupna.

Sad sam pitao kompare dal oni mogu nešto iskopati, kažu da trenutno nema uopće plana da se tamo provodi optika. Seronje.

 

@anonymus_zg - samo računaj da na optici još uvijek ne prebacuju njihov ruter u bridge mod.

Btw, jel ih netko uspio dobiti na onaj zakon da moraju omogućiti bridge mod i na optici? Poslao sam im mail pozivajući se na taj zakon u prvom mjesecu, dobio odgovor da će odgovoriti u najkraćem roku. Naravno da još nisu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.3.2024 10:57 (Chronosus).
12 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

Nije ti lagao kad je rekao da imaju 1000/500 u ponudi. Imaju, ali samo za HT infrastrukturu koju koriste tamo gdje nemaju svoju. Budući da je to najveća dostupna brzina koju HT nudi, to im je limit. Za sve korisnike njihove infrastrukture, srednjeg paketa nema ili 300 Mb/s ili 2 Gb/s s time da je 2 Gb/s puno skuplje od 300 ili čak 1 Gb/s koju su do nedavno imali u ponudi.

 A gdje HT nudi svoju uslugu preko optike od A1? Kod mene u kvartu (Donja Dubrava) ne nude, samo bakar....

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Nigdje. Stvar je u tome da operateri po zakonu, odnosno, HAKOM-ovoj odredbi moraju nuditi svoju optičku infrastrukturu konkurenciji uz naknadu koju sami odluče. Budući da je HT nacionalni operater, njihovu cijenu najma optičke infrastrukture diktira HAKOM i zbog toga što HT ne može po skupoj cijeni nuditi optiku, konkurencija relativno jeftino može koristiti njihovu infrastrukturu.

 

Kako A1 i Telemachu HAKOM ne diktira cijenu, stave ju dovoljno visoku kako ista konkurenciji ne bi bila prihvatljiva. Na taj način oni imaju "ekskluzivu" na određenom području, a opet sve rade po zakonu jer infrastrukturu tehnički iznajmljuju. Bez obzira na to što je nikome neće iznajmiti jer nije isplativa.

 

Zato i A1 i Telemach nude svoje usluge preko HT optičke infrastrukture, a nitko ne nudi preko njihovih osim njih samih.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.3.2024 19:38 (Marko :D).
12 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Sasoon kaže...
anonymous_Zg kaže...

Bok svima, pitanjce, imam optiku od A1, te njihov ruter Huawei hg8145v5, zanima me dali mogu kupiti neki drugi ruter na koji mogu stavit VPN, ako da, trebam preporuku za takav ruter i takoder da pozdrava wifi 6e ili 7, cijela kuca koristi i podstanari pa mi treba nesto kvalitetno i da moze trajat godinama + neki uredaj ako se moze na lan povezat i slat taj wifi dalje, vidio sam da neki asus ruteri se medusbno spoje tako nesto.. btw dali se moze mozda kontrolirat za svaki uredaj da mu ogranicim max brzinu.. hvala u naprijed!  

 Asus routere lako međusobno spojiš u mesh, tako da je prelazak između access pointa transparentan za uređaj.

U Asus aplikaciji ima Bandwidth Limiter po uređaju, ali nisam nikad isprobao.

 

wifi 6e ili 7 je dosta ograničavajući faktor što se tiče izbora i cijene.

Koja ti je brzina optike? Ako je 2Gbita, trebaš gledati da router ima 2.5gbit wan i bar jedan 2.5gbit LAN, da ti može 2gbita doći u lokalnu mrežu.

Edit:

Sad vidim, po routeru nemaš 2gbit optiku.

Najjeftini WiFi6E je Asus AXE7800 koji je 232€ po nabava.net

a WiFi 7 Asus GT-BE98 koji je 643€

 

Dok je za WiFi 6 ogroman izbor, već od 50€ naviše.

Ja sam uzeo Asus AX6000 za 125€ na akciji, jer ima 2x 2.5gbit porta, a još davno prije 2 godine sam uzeo 2 Asus AX55 kad su bili na akciji za samo 420kn po komadu. A i na njima mi mobitel vuče oko 700mbita

 

 

 Hvala na odgovoru, mislim da cu otic na tu varijanru, dostupna mi je ova 2gbit opcija, tako da sam mislio nju aktivirat, jel se moze kako aktivirat a da ne uzmem taj njihov ruter? btw taj AXE7800 samo ukopcam u optiku i on bi trebo radit ili? i da netko je spomeno da uredaju vecinom mozda nisu wifi 6e u kuci, nisu ali cu nekakav futureproof, takoder novi iphone koji nadolazi ce imat support za wifi7 pa eto...

16 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
anonymous_Zg kaže...
Sasoon kaže...
anonymous_Zg kaže...

Bok svima, pitanjce, imam optiku od A1, te njihov ruter Huawei hg8145v5, zanima me dali mogu kupiti neki drugi ruter na koji mogu stavit VPN, ako da, trebam preporuku za takav ruter i takoder da pozdrava wifi 6e ili 7, cijela kuca koristi i podstanari pa mi treba nesto kvalitetno i da moze trajat godinama + neki uredaj ako se moze na lan povezat i slat taj wifi dalje, vidio sam da neki asus ruteri se medusbno spoje tako nesto.. btw dali se moze mozda kontrolirat za svaki uredaj da mu ogranicim max brzinu.. hvala u naprijed!  

 Asus routere lako međusobno spojiš u mesh, tako da je prelazak između access pointa transparentan za uređaj.

U Asus aplikaciji ima Bandwidth Limiter po uređaju, ali nisam nikad isprobao.

 

wifi 6e ili 7 je dosta ograničavajući faktor što se tiče izbora i cijene.

Koja ti je brzina optike? Ako je 2Gbita, trebaš gledati da router ima 2.5gbit wan i bar jedan 2.5gbit LAN, da ti može 2gbita doći u lokalnu mrežu.

Edit:

Sad vidim, po routeru nemaš 2gbit optiku.

Najjeftini WiFi6E je Asus AXE7800 koji je 232€ po nabava.net

a WiFi 7 Asus GT-BE98 koji je 643€

 

Dok je za WiFi 6 ogroman izbor, već od 50€ naviše.

Ja sam uzeo Asus AX6000 za 125€ na akciji, jer ima 2x 2.5gbit porta, a još davno prije 2 godine sam uzeo 2 Asus AX55 kad su bili na akciji za samo 420kn po komadu. A i na njima mi mobitel vuče oko 700mbita

 

 

 Hvala na odgovoru, mislim da cu otic na tu varijanru, dostupna mi je ova 2gbit opcija, tako da sam mislio nju aktivirat, jel se moze kako aktivirat a da ne uzmem taj njihov ruter? btw taj AXE7800 samo ukopcam u optiku i on bi trebo radit ili? i da netko je spomeno da uredaju vecinom mozda nisu wifi 6e u kuci, nisu ali cu nekakav futureproof, takoder novi iphone koji nadolazi ce imat support za wifi7 pa eto...

 

Ne može bez njihovog routera. U njihov ide optički kabel, a svoj spojiš mrežnim kabelom u njihov. Mislim da još ne dozvoljavaju bridge mode, ali možeš u njihovom routeru postaviti DMZ da ide na tvoj router (svi portovi će biti preusmjereni na tvoj router, kao da je on glavni, pa možeš interno preusmjeravati kako želiš (ako ti je to uopće potrebno)).

 

Ako misliš ići na 2gbita, Asus AXE7800 ima veliku manu. Ima samo jedan 2.5gbit port. To znači da nećeš moći imati 2gbita u lokalnom LANu, niti spojiti drugi router u mesh na 2gbita.

Koliko vidim, ima samo jedan Asus router AXE16000 koji ima WiFi 6E, a da ima brza dva lan porta (ovaj ima 2x 10gbita), al opet je toliko skup, ide preko 500€, pa bi onda mogao i uzeti WiFi 7 Asus GT-BE98 za 100€ više.

 

Sve je to trenutno preskupo, pa sam ja išao na jeftinije rješenje sa WiFi 6:

- Asus AX6000, 2.5 gbita WAN se spoji u A1 router (koji ima na sebi 10gbit port, ako si uzeo paket optike sa 2gbita), a drugi 2.5 gbit lan port spojim na 2.5 gbit switch

- 2.5 gbit switch 8 portni TP-Link TL-SG108-M2. Na njega se spajaju svi PC-evi kabelom, a i drugi mini switch sa druge strane kuće

- PC-evi su imali samo 1gbit LAN na matičnoj, pa sam im ubacio 2.5gbitne PCI mrezne kartice TP-Link TX201

- Synology NAS također mi ima samo 1gbit LAN, ali ima USB 3, tako da može sa USB 2.5gbit adapterom raditi na 2.5gbita

- mini switch sa 4x 2.5gbit porta s druge strane kuće, na njega je spojen jedan mesh satelit (AX55), a od njega ide kabel na drugi kat gdje je drugi mesh satelit (AX86U)

 

Sve super radi, prijenos između PC-eva i sa NASom ide oko 280MB/s, i sve što je spojeno kabelom može povući 2gbita sa interneta.

Mobitel mi ide do 800mbita preko WiFi, laptopi otprilike isto tako, dogodi se i 900mbita. Tu bi pomogao WiFi 6E ili 7, da mobiteli i laptopi imaju podršku za to.

 

Generalno, ako ti 2gbitna optika ne treba za neki poseban razlog, nećeš ni primjetiti razliku u odnosu na 1gbit. Zna Steam povući 150 MB/s, ali tu je više problem sam PC i brzina diskova. Običan HDD nema šanse, sata SSD isto teško (on isto udre 100% u task manageru, jer Steam kod update i čita i piše istovremeno), jedino na m.2 NVME disku može povući punom brzinom (nije mi išao preko 150MB/s, a i to rijetko).

Surfanje i ostali servisi, streaminzi, nema razlike jer ništa neće povući tom brzinom.

 

Mane:
- ako pređeš na 2 gbita, nema povratka na 1000/500 brzinu jer je više ne nude, nego samo 300

- 2gbita prodaju kao 2000/1000 brzinu, ali upload nije 1000, nego je ograničen s njihove strane na 850. Ali s druge strane download je veći i ide 2.1 - 2.3 gbita (generalno nebitno, jer tu brzinu dobiješ samo na speedtestu)

- ako uzmeš 2gbita, moraš raditi upgrade lokalne mreže (switch, mrežne kartice) i uzeti router(e) sa 2x2.5 gbita portovima

 

14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Sasoon kaže...
anonymous_Zg kaže...
Sasoon kaže...
anonymous_Zg kaže...

Bok svima, pitanjce, imam optiku od A1, te njihov ruter Huawei hg8145v5, zanima me dali mogu kupiti neki drugi ruter na koji mogu stavit VPN, ako da, trebam preporuku za takav ruter i takoder da pozdrava wifi 6e ili 7, cijela kuca koristi i podstanari pa mi treba nesto kvalitetno i da moze trajat godinama + neki uredaj ako se moze na lan povezat i slat taj wifi dalje, vidio sam da neki asus ruteri se medusbno spoje tako nesto.. btw dali se moze mozda kontrolirat za svaki uredaj da mu ogranicim max brzinu.. hvala u naprijed!  

 Asus routere lako međusobno spojiš u mesh, tako da je prelazak između access pointa transparentan za uređaj.

U Asus aplikaciji ima Bandwidth Limiter po uređaju, ali nisam nikad isprobao.

 

wifi 6e ili 7 je dosta ograničavajući faktor što se tiče izbora i cijene.

Koja ti je brzina optike? Ako je 2Gbita, trebaš gledati da router ima 2.5gbit wan i bar jedan 2.5gbit LAN, da ti može 2gbita doći u lokalnu mrežu.

Edit:

Sad vidim, po routeru nemaš 2gbit optiku.

Najjeftini WiFi6E je Asus AXE7800 koji je 232€ po nabava.net

a WiFi 7 Asus GT-BE98 koji je 643€

 

Dok je za WiFi 6 ogroman izbor, već od 50€ naviše.

Ja sam uzeo Asus AX6000 za 125€ na akciji, jer ima 2x 2.5gbit porta, a još davno prije 2 godine sam uzeo 2 Asus AX55 kad su bili na akciji za samo 420kn po komadu. A i na njima mi mobitel vuče oko 700mbita

 

 

 Hvala na odgovoru, mislim da cu otic na tu varijanru, dostupna mi je ova 2gbit opcija, tako da sam mislio nju aktivirat, jel se moze kako aktivirat a da ne uzmem taj njihov ruter? btw taj AXE7800 samo ukopcam u optiku i on bi trebo radit ili? i da netko je spomeno da uredaju vecinom mozda nisu wifi 6e u kuci, nisu ali cu nekakav futureproof, takoder novi iphone koji nadolazi ce imat support za wifi7 pa eto...

 

Ne može bez njihovog routera. U njihov ide optički kabel, a svoj spojiš mrežnim kabelom u njihov. Mislim da još ne dozvoljavaju bridge mode, ali možeš u njihovom routeru postaviti DMZ da ide na tvoj router (svi portovi će biti preusmjereni na tvoj router, kao da je on glavni, pa možeš interno preusmjeravati kako želiš (ako ti je to uopće potrebno)).

 

Ako misliš ići na 2gbita, Asus AXE7800 ima veliku manu. Ima samo jedan 2.5gbit port. To znači da nećeš moći imati 2gbita u lokalnom LANu, niti spojiti drugi router u mesh na 2gbita.

Koliko vidim, ima samo jedan Asus router AXE16000 koji ima WiFi 6E, a da ima brza dva lan porta (ovaj ima 2x 10gbita), al opet je toliko skup, ide preko 500€, pa bi onda mogao i uzeti WiFi 7 Asus GT-BE98 za 100€ više.

 

Sve je to trenutno preskupo, pa sam ja išao na jeftinije rješenje sa WiFi 6:

- Asus AX6000, 2.5 gbita WAN se spoji u A1 router (koji ima na sebi 10gbit port, ako si uzeo paket optike sa 2gbita), a drugi 2.5 gbit lan port spojim na 2.5 gbit switch

- 2.5 gbit switch 8 portni TP-Link TL-SG108-M2. Na njega se spajaju svi PC-evi kabelom, a i drugi mini switch sa druge strane kuće

- PC-evi su imali samo 1gbit LAN na matičnoj, pa sam im ubacio 2.5gbitne PCI mrezne kartice TP-Link TX201

- Synology NAS također mi ima samo 1gbit LAN, ali ima USB 3, tako da može sa USB 2.5gbit adapterom raditi na 2.5gbita

- mini switch sa 4x 2.5gbit porta s druge strane kuće, na njega je spojen jedan mesh satelit (AX55), a od njega ide kabel na drugi kat gdje je drugi mesh satelit (AX86U)

 

Sve super radi, prijenos između PC-eva i sa NASom ide oko 280MB/s, i sve što je spojeno kabelom može povući 2gbita sa interneta.

Mobitel mi ide do 800mbita preko WiFi, laptopi otprilike isto tako, dogodi se i 900mbita. Tu bi pomogao WiFi 6E ili 7, da mobiteli i laptopi imaju podršku za to.

 

Generalno, ako ti 2gbitna optika ne treba za neki poseban razlog, nećeš ni primjetiti razliku u odnosu na 1gbit. Zna Steam povući 150 MB/s, ali tu je više problem sam PC i brzina diskova. Običan HDD nema šanse, sata SSD isto teško (on isto udre 100% u task manageru, jer Steam kod update i čita i piše istovremeno), jedino na m.2 NVME disku može povući punom brzinom (nije mi išao preko 150MB/s, a i to rijetko).

Surfanje i ostali servisi, streaminzi, nema razlike jer ništa neće povući tom brzinom.

 

Mane:
- ako pređeš na 2 gbita, nema povratka na 1000/500 brzinu jer je više ne nude, nego samo 300

- 2gbita prodaju kao 2000/1000 brzinu, ali upload nije 1000, nego je ograničen s njihove strane na 850. Ali s druge strane download je veći i ide 2.1 - 2.3 gbita (generalno nebitno, jer tu brzinu dobiješ samo na speedtestu)

- ako uzmeš 2gbita, moraš raditi upgrade lokalne mreže (switch, mrežne kartice) i uzeti router(e) sa 2x2.5 gbita portovima

 

 Za Steam se slažem. A download ide meni max do 278 MB/s ili ti 2.2 Gbps samo na qbittorrentu (utorrent nikako), na skoro svim privatnim torrentima ili javni torrenti sa hrpom seedera ali nisu toliko stabilni brzinom.

Call of duty od 80Gb <10 min Raspakiravanje preko 40min.

 

Na browserima kad downloadam nešto teško ide preko gigabita, najčešće je to 300-500mbit.

Ali brzina je overkill.

8 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
CrniPero kaže...
Mauro kaže...

Hmmm, meni normalno prođe...

Treba propustiti telnet, onda radi !

 hvala ti kolega, zato volim ovaj forum! 

 

još jedna napomena, iako sam promijenio default password za root usera, kroz telnet sam morao koristiti default pass jer je samo tako radio 

15 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

Nigdje. Stvar je u tome da operateri po zakonu, odnosno, HAKOM-ovoj odredbi moraju nuditi svoju optičku infrastrukturu konkurenciji uz naknadu koju sami odluče. Budući da je HT nacionalni operater, njihovu cijenu najma optičke infrastrukture diktira HAKOM i zbog toga što HT ne može po skupoj cijeni nuditi optiku, konkurencija relativno jeftino može koristiti njihovu infrastrukturu.

 

Kako A1 i Telemachu HAKOM ne diktira cijenu, stave ju dovoljno visoku kako ista konkurenciji ne bi bila prihvatljiva. Na taj način oni imaju "ekskluzivu" na određenom području, a opet sve rade po zakonu jer infrastrukturu tehnički iznajmljuju. Bez obzira na to što je nikome neće iznajmiti jer nije isplativa.

 

Zato i A1 i Telemach nude svoje usluge preko HT optičke infrastrukture, a nitko ne nudi preko njihovih osim njih samih.

 Samo budem rekao - krivo, čak i HT nudi preko A1 optike svoje pakete, Telemach điberi ne daju svoje nikome. Ako nema optike od HT-a, može se vidjeti kod SZK ekipe da li je moguće preko A1 uzeti optiku na HT-u, makar je to vidljivo u sistemima našim da li je adresa kod konkurencije te da li ide optika ili ne od HT-a.

 

Ne volim da idu krive infomracije kad na forumu nas ima koji radimo za HT i znamo kako i što ide ;)

https://idzan.eu | Hrvatski Telekom Customer Support Agent, non-Tech sektor
13 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Informacija za one koji imaju optiku preko HT infrastrukture - može se dobiti bridge mode.

Nakon što sam opet dobio odgovor da ne može na optici bridge mod, poslao sam HAKOM-u prigovor i ekspresno nakon toga dobio odgovor od A1 da mogu dobiti bridge mod i to tako da spojim svoj router direkt na ONT. Napomena im je bila da mi neće raditi TV i fiksni telefon, al kolko vidim na drugom forumu može se osposobiti i TV. Ja ne koristim pa mi nije ni bitno. 

PPPoE podatke sam dobio od korisničke i proradilo.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Tko nudi najjeftiniji internet preko optike + telefon, bez ugovornr obveze?

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Ovisi što je dostupno tj dali direktno od HT ili pak Telemach preko HT, A1 Direkt ili preko HT. Općenito najjeftiniji je Telemach sa najslabijom podrškom. HT najskuplji sa najboljom podrškom. Na mnogo mjesta je moguć samo HT ali pomalo HT popušta i može se dobiti Telemach preko HT infrastrukture (kako i gdje?). Jeftinije je uz ug. obvezu na 24 mjeseca.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.4.2024 7:01 (Rocki).
10 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Jel kome ping u banani ? Naime problem je u tom sto u zadnjih 2 tjedna u igrama je sve nekak cudno. Tipa Rust, EU server, prije ping normala oko 30-40, a u zadnjih 2 tj skace i ostane na 140-150, beamng, US server prije bio na cca 140-150 a sad na 240... Kad napravim speed test ne vidim nikakav problem, veza stabilna i uvijek je 200/20 (sto i placam), ping normalan..

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Mozes speedtest gledati do sutra, nije do brzine nego do rute van drzave. Napravi tracert prema nekom od servera pa ces vidjeti koliko ima hopova do odredista i koliko traju. Vise hopova ili spora veza prema van - los ping i latencije. Nazalost ne mozes nista nego pisati i zaliti se, kad pritisak dovoljnog broja korisnika pocne smetati, mozda nesto i naprave.

 

I probaj sa nekim VPNom. Ne znam koji je sad najbolji izbor, vidi po forumu, uzmi trial i usporedi.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice