A1 kućni internet - optika

poruka: 865
|
čitano: 484.700
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
U redu u smislu da bih na steamu pri skidanju igre imao maks brzinu? I u qbittorrentu?
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

U redu u smislu da bi trebao moći preuzimati sadržaj sa Steama maksimalnom brzinom.

 

Kakav medij za pohranu koristiš na računalu? HDD ili SSD? Koliko je isti brz? 

 

Možeš ti imati i 50 Gb/s internetsku vezu, ali ako ti disk ne može pisati brzinom većom od 150 MB/s, tolikom ćeš brzinom i preuzimati sadržaj.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.2.2024 12:35 (Marko :D).
2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
SSD, na CrystalDisku dobivam sljedeće rezultate. Rekao bih da SSD nije problem.
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Probaj mijenjati regije na Steam-u, možda je na trenutno odabranoj lokaciji prisutno zagušenje. 

2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Ma u qbittorrentu je još manja brzina (prosjek je nekih 50MB/s) tak da nije do Steama. Nije da je to sporo ali kad očito mogu imati barem približno koliko plaćam operateru onda bih htio to probat srediti. Postoji li mogućnost da je do postavka u Windowsima?
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Postoji, ali nekako mislim da je ograničenje do samih programa. Da je do Windowsa, sve bi imalo istu brzinu; a ne preglednik maksimalnu, pa Steam 130 MB/s, a qBittorrent 50 MB/s.

 

Provjeri i postavke QoS, te probaj reinstalirati drivere od mrežne kartice.

16 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Barbell6841 kaže...
Ma u qbittorrentu je još manja brzina (prosjek je nekih 50MB/s) tak da nije do Steama. Nije da je to sporo ali kad očito mogu imati barem približno koliko plaćam operateru onda bih htio to probat srediti. Postoji li mogućnost da je do postavka u Windowsima?

Prešao si iz domene "imam malu brzinu" u domenu "pitanje je mogu li dobiti maksimalnu brzinu i s druge strane".

2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Pa mala je u odnosu na rezultate koje mi daje Ookla, pa sam zato ovdje da pitam za mišljenja. Kako god, izgleda da bolje od ovog ne bu išlo. Hvala na pomoći svima
16 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Barbell6841 kaže...
Pozdrav ekipa. Imam pitanje u vezi 2 Gigabitnog neta. U petak mi je tehničar došao zamijeniti ruter budući da sam do tada bio na osnovnom trio paketu no primjetio sam da se ta 2 GB brzina može postići samo preko Ookle. Na steamu sam vidio oko 130 MB/s a na torrentima maksimalno 90, a preko vikenda niti 50 MB/s. Zna li možda netko o čemu se tu radi?

 Veza ti je u redu. Upload to ide 840mbita (limitiran je od strane A1 na 850 mbita, iako ga zovu 1000/1gbit).

Teško ćeš na jednom servisu dobiti punu brzinu. Na Steamu i meni ide oko 130MB/s, na Epic Games sam vidio 150MB/s i onda se Epic srušio .

Ali recimo da istovremeno downloadaš na Steamu i Epicu, možda vidiš puna 2gbita.

 

S druge strane, pri tim brzinama i brzina diskova postaje problem. Na običnom HDDu nećeš postići tu brzinu, jer ne može tako brzo ni snimati. Često i SATA SSD može biti problem, jer npr. kad Steam updatea igru uglavnom istovremeno čita i piše sa diska, pa vidim u task manageru da je SSD na 100%, iako je brzina downloada niti pola pune moguće. Samo sa NVME disk može nositi s takvim načinom rada.

 

Upgradeao sam lokalnu mrežu na 2.5gbita, uključujući i Synology NAS (preko USB 2.5 gbit LAN adaptera), i snima/čita sa NASa sa >250 MB/s, osim sa jednog compa, i onda sam skužio da na tom compu koristim HDD koji ne može postići te brzine .

Tako da trebaš paziti da torrente i drugo downloadaš na SSD/NVME.

 

Edit: odgovorio sam na tvoj post s prošle stranice, tek sam sad vidio da si napisao u međuvremenu da koristiš NVME. Generalno, nije problem u tvojoj vezi na internet, jer ta je veza sad toliko brza, da je pitanje da li ti druga strana može isporučiti podatke tom brzinom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.2.2024 18:51 (Sasoon).
2 mjeseca
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Da, skužio sam. Strane torrente mogu zaboravit tom brzinom skidat. Regan sam na torrenthr i jučer reko da probam kak je prema nama - skinuo jedan torrent a statistika kaže 177MB/s prosjek. Čini se da je i u tome stvar.
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Barbell6841 kaže...
Da, skužio sam. Strane torrente mogu zaboravit tom brzinom skidat. Regan sam na torrenthr i jučer reko da probam kak je prema nama - skinuo jedan torrent a statistika kaže 177MB/s prosjek. Čini se da je i u tome stvar.

 177MB/s = 1416 mbit. What else do you need.

Svakako memoriju napuniš u roku sat i pol

14 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Evo na qbitorrentu na 2 privatna trackera THR i speedapp, THR puna 2.2 gbit, došlo mi na cca 280MB/s

Speedapp je išlo do 1.3Gbit zasad.

Utorrent je prespor bio iz nekog razloga... uglavnom na qbit 6GB fajl ispod 20 sekundi trebalo

Na HDD-u je limit cca 190 MB/s tako da investiraj u SSD.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Ljudi dragi, pa zašto pušite marketinške fore sa tim brzinama.

Osim ako vas nema poprilična količina na istom linku, te brzine nemaju nikakve realne iskoristivosti.

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Apsolutno. Planiram ostati na 1000/500 još dugo, dugo vremena. Sve iznad toga je baš overkill i ta brzina doslovno nikome nije potrebna. I u najzahtjevnijim kućanstvima, 1000/500 je i više nego dovoljno. 

 

Ovo je kao da kupiš neki ultra skupi auto, pa ga voziš 40 km/h po ulicama grada.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.2.2024 10:30 (Marko :D).
9 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

Apsolutno. Planiram ostati na 1000/500 još dugo, dugo vremena. Sve iznad toga je baš overkill i ta brzina doslovno nikome nije potrebna. I u najzahtjevnijim kućanstvima, 1000/500 je i više nego dovoljno. 

 

Ovo je kao da kupiš neki ultra skupi auto, pa ga voziš 40 km/h po ulicama grada.

 Slažem se s tim stoposto, ono odjednom mi se igra igra od 80 gb i odem na steam i skinem ju za 15-20 min, a apdejtovi me ni najmanje više ne brinu, kakav god da je bude gotovo za minut dvije. Kad se sjetim kad sam tek postao tata pa uhvatim rijetki slobodni trenutak i dođem upalit neku igru, a ono 15 gb update, a meni brzina 15-20 mbit/s, dođe mi da si pucam u koljeno. 

 

Ali to je sada tako dok sam koristim internet, eventualno moja žena gleda neku seriju/film na netflixu u isto vrijeme, al kad budu klinci malo veći onda ću gledati da odem na 2000/1000, čisto radi komocije. 

 

A osim toga, jel netko zna dokad će A1 ostaviti 1000/500 za korisnike koji su imali tako i prije?

 

 

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Nema ništa službeno, ali moja pretpostavka je da kada svima na optici/kabelu u Hrvatskoj omoguće 2 Gb/s, jer trenutno još uvijek ta brzina nije dostupna na svim adresama. 

14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
CrniPero kaže...

Ljudi dragi, pa zašto pušite marketinške fore sa tim brzinama.

Osim ako vas nema poprilična količina na istom linku, te brzine nemaju nikakve realne iskoristivosti.

 

Nije pušenje marketinške fore ako sam to htio imat, pogledaj slike od jučer što sam stavio, ipak se može iskoristit.

Da se nadovežem na druge komentare, nama novim korisnicima nude samo 2 paketa, rado bih uzeo 1/1 gbit za manje šoldi.

Pitanje za stare korisnike od 1gbit, koju cijenu plaćate sa TV-om?

16 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
CrniPero kaže...

Ljudi dragi, pa zašto pušite marketinške fore sa tim brzinama.

Osim ako vas nema poprilična količina na istom linku, te brzine nemaju nikakve realne iskoristivosti.

 

 Evo jedne rijetke stvari koja se skidala punom brzinom. Nvidia je izbacila Chat with RTX, ima oko 35GB:

https://www.nvidia.com/en-us/ai-on-rtx/chat-with-rtx-generative-ai/

 

Skidalo je oko 2.2gbps. Začas je skinulo (milsim da je trebalo 2-3 minute), treba mi puno više vremena sada da raspakira zip .

 

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Što je to? Razgovaraš s driverima od grafičke?

16 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

Što je to? Razgovaraš s driverima od grafičke?

 Da, pričaš s grafičkom. Pokreće LLM na GPUu, i kao sve ti ostaje lokalno, i možeš mu dati dokumente i postavljati pitanja o njima.

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

"Zašto imam mali FPS u Fortnite-u?"

"Namjesti postavke da budu optimalne za GTA: San Andreas"

 

10 godina
online
A1 kućni internet - optika

pozdrav ekipa, imam ovaj zte f8648p ruter i zanima me mogu li namjestiti da su mi na jednoj mreži oba banda (2.4ghz i 5ghz), pa da me ruter šalta po jednom i drugom kako je bolje?

 

Zasad imam SSID poseban za ta dva banda. Takodjer imam i ovaj njihov mesh pa ako tu treba nešto namjestit javite.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: A1 kućni internet - optika
Del_Boy97 kaže...

pozdrav ekipa, imam ovaj zte f8648p ruter i zanima me mogu li namjestiti da su mi na jednoj mreži oba banda (2.4ghz i 5ghz), pa da me ruter šalta po jednom i drugom kako je bolje?

 

Zasad imam SSID poseban za ta dva banda. Takodjer imam i ovaj njihov mesh pa ako tu treba nešto namjestit javite.

samo ih isto nazovi i stavi im isti password

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Ja bih ti preporučio da ostaviš SSID-eve odvojene. Opcija da se sve kombinira u jedan često zna izazivati probleme na pojedinim uređajima.

10 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Pozdrav, ne znam u koju A1 temu da pisem, ali imam jedan problem pa evo moje prepiske sa A1 sluzbom za korisnike preko slika.

Ukratko, traze me da platim 25 eura da pomaknu ruter 5 metara dalje u stanu na za to predvidjeno mjesto kada prvi puta nisu bili sposobni napravit kako spada, a ja sam budala tada samo htio internet pa im dao da spoje bilokak (trajalo je dobrih sat i pol svejedno lol). Poanta svega toga je sto mi sad stvarno treba zica za druge stvari osim TV-a koji je jedini spojen na ruter kablom. Komp mi je povezan na net preko Wifi kartice koju namjeravam poklonit nekome kome stvarno treba.

 

Ne znam kako da ih pristojno steram u *rac, a da svejedno obave posao. Svaki savjet je dobrodosao.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2024 21:35 (The_Fichek).
8 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Gle, sam si kriv što si pristao na takvu instalaciju, to si morao odmah riješiti kod instalacije - tehnički, oni su u pravu i možeš ili platiti ili početi kombinirati drugo rješenje...

 

Optika, bakar ili coax? Ako je bakar, to riješiš sam za 5 minuta, treba ti telefonski kabel i eventualno jedna RJ11 spojnica, to ti je par eura troška. Coax isto ne bi trebao biti problem, postoje spojnice, samo moraš kupiti ili sam napraviti dovoljno dugi kabel - koštat će te malo više nego sa bakrom ali da se napraviti. Optika je najpipavija, treba ti posebna spojnica koja bi mogla izgubiti koji dB pa možda izgubiš nešto brzine (ovisi o kvaliteti iste) i naravno optički kabel - to bi te sve skupa moglo doći blizu tih 20€ tako da, možda bolje njima platiti.

 

Ili opcija B - prijavi kvar. Izmisli nešto, wifi izbacuje, slika se ledi, nebitno. Kad dođe tehničar, lijepo ga ponudi kavom (ili nečim jačim) i ako je od volje, možda ti obavi to preseljenje besplatno ili "za kavu". Puno puta sam to napravio, čak sam selio priključak unutar zgrade za 50-100kn. Bolje da daš tehničaru u ruke nego ovim lopužama (iako su u pravu).

14 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Ne kužim... Pa provuci kabel?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
The_Fichek kaže...

Pozdrav, ne znam u koju A1 temu da pisem, ali imam jedan problem pa evo moje prepiske sa A1 sluzbom za korisnike preko slika.

Ukratko, traze me da platim 25 eura da pomaknu ruter 5 metara dalje u stanu na za to predvidjeno mjesto kada prvi puta nisu bili sposobni napravit kako spada, a ja sam budala tada samo htio internet pa im dao da spoje bilokak (trajalo je dobrih sat i pol svejedno lol). Poanta svega toga je sto mi sad stvarno treba zica za druge stvari osim TV-a koji je jedini spojen na ruter kablom. Komp mi je povezan na net preko Wifi kartice koju namjeravam poklonit nekome kome stvarno treba.

 

Ne znam kako da ih pristojno steram u *rac, a da svejedno obave posao. Svaki savjet je dobrodosao.

 Mislim da im je službeni rok za žalbu na instalaciju 30 dana od instalacije, nakon toga se ostali radovi naplaćuju kako su ti napisali.

 

Ili opcija koja ti je isto predložena, prijaviti kvar i sa tehničarem dogovoriti da odradi taj dio posla.

10 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Coax je, ne mislim vuc kablove po stanu jer imam vec rupe u zidovima u kojima su priključci. Samo dzabe spojit kabel u njih kada router nije spojen u ulazu u stan u onom otvoru u kojem su svi kablovi.

Ma platit cu im onda i bit pametniji iduci put, ako dodje do slicne situacije. Na greskama se uci.. Hvala momci.

9 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Pozdrav ekipa, treba mi brzinski savjet. Trenutno živim u Splitu/Mertojak.
Imam A1 internet, 200/20 brzine.

Zivkaju sa svih strana jer je ugovor istekao pa gledam što i kako. Otišao bi na optiku kod nekoga, pretpostavljam da je to sve isti šrot, samo me zanimaju iskustva ovdje.
Telemach došli na vrata nude neku njihovu optiku navodno garantiraju bla bla, prvih godinu dana 1 eur mjesec, ostalo 29 il tako nešto, ugovor 2 god.

PS: Što je potrebno u stanu za optiku osim da ti provuku taj optički kabel? Meni je "ured" u stanu i volio bi imati na žicu, problem je što je trenutni router na drugom kraju stana kraj televizije u dnevnom, i nikako nemam full vezu, ili sam na wifi ili preko DLINK uređaja pa ta "žica".
Da li je moguće to rješiti da bude optika u toj sobi pa guram net iz nje prema tv-u i sl.?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice